Kunst en Letteren. Rechtzaken. SPORT. Kerk en Schooi. O e m e n g d Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. tot aan den Afrol en verder door het midden van den Afrol en den Broekweg. 2 Het overig deel der gemeente. Vlaardinger- Vlaardingerambacht. Ambacht Het hoofd-stembureau heeft zitting in het eerste stemdistrict der gemeente Schiedam. Gisteren zijn de voorloopige kiezerslijsten verzonden naar de instellingen van weldadigheid. Het aantal kiezers daarop voorkomende be draagt 3364. Vroeger bedroeg het getal kiezers hier ter stede 1215. Vermoedelijk zal het dus ten slotte ongeveer 2Vs maal vergroot worden. Onze stadgenoot dr. C. J. Vinhesteljn, rector van het gymnasium, zal op Zaterdag 27 Maart a. s. in de vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap te 's-Gravenhage, eene voor dracht houden over: Het burgerleger der Romeinsche republiek. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen nuttige handwerken slaagden o. a. onze stadgenooten de dames C. H. E. Smith en A. H. Bronkhorst. In het Carmelietenklooster te Zenderen, bij Almelo, is overleden onze vroegere stadgenoot de heer J. H. Visser (pater Angelus). üe oveiledene bereikte den leeftijd van 68 jaar. Nader vernemen wij nog met betiekking tot het feest van L. van der Kaag (in ons voiig nummer was de naam foutief afgedrukt), baas op den molen der firma F. W, van der Eist en Comp.. dat de jubilaris door den patroon, den heer C. Broeksmit. te diens huize feestelijk is ontvangen en dat hem ook door dezen een bewijs van waardeering voor zijn trouwe en ijverige plichtsbetrachting werd aangeboden. Zaterdagavond had do 48-jarige J. Kool hoven, uit Delft, het ongeluk, door de duisternis misleid, aan den Overschieschenweg alhier in liet water te loopen. Op zijn hulpgeroep schoten eenige boerenarbeiders toe, die er in slaagden hein behouden op het droge te brengen. Nadat Koolhoven in een in de nabijheid gelegen boe renwoning van droge kleedeien was voorzien, is hij per spoor naar Delft teruggekeerd. Op de boerderij van den heer Th. C. Melchers is reeds nu een kloek met 0 kuiken®. Zeker mag van een zóó vroeg broedsel wel melding gemaakt worden als een bijzonderheid. De kip is door den zoon des patroons, zoo als ons werd medegedeeld, in Beieiland gekocht. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 22 Febr. Dirk, zoon van T. Baron en P. van der Laan, Seine. Overleden23 Febr. Johanna Klein, 79 jaar, wed. van H. C. Brenkman, Maasstraat, Johannes Hendrikus Jacobus Sitton. 81 jaar, Hoogstraat. Het Nederlandscli Instituut van Accountants ver langt een geschiedenis van den Ncderlandschen handel gedurende de laatste 100 jaren. Het looft daarvoor, op de voorwaarden, nader omschreven in No. 3 van den 2en jaargang van De Accountant, als prijs uit eene gouden medaille of f 200, ter keuze van den schrijver. In de zaak betreffende de ervaring van de Minerva met een hom in de Noordzee, tengevolge waarvan deze verongelukte en van welke zaak wij vroeger melding maakten, werden gisteravond in dc zitting van den Raad van Tucht op de koopvaardij, to Am sterdam nog gehoord do le-stuurman v. d. Est, de 3e-stuurman Reckleben en de zeeman Do Boer. Van d. Est verklaarde, dat de lichten op de Minerva in orde waren er brandde een toplantaaru en de gewone groene en roode boordlantaars, terwijl er geen zeilen waren, die de vuren onzichtbaar maakten. Aan boord van de bom had get. slechts toen de aanvaring plaats greep een flauw schijnsel gezien, doch dit was dade lijk gedoofd. De 3e-stuurman, speciaal belast met do vuren, legde eveneens de verklaring af, dat deze in de beste orde waren, en hetzelfde verzekerde De Boer. Ook do kapitein, de heer L. de Jonge, werd nog even ge hoord over onderdeden. Na eene korte beraadslaging deed de Raad uit spraak en sprak den gezagvoerder vrij van schuld aan de aanvaring. ontslag verleend aan pater Th. H. D. van Erp als kapelaan te Nijmegen, en aan pater P. A. vanThiel als kapelaan te Neerbosch, en heeft benoemd tot pastoor te Seitaart den heer C. W, Sarstot pastoor te Herpt den heer W. J. van Rijsewijktot kanelaan te Xeerbosch pater A. J. A. Beuijssentot kapelaan te Nijmegen pater J. B. Kellendonktot kapelaan te Heusden den heer H. J. Claassenstot kapelaan te Lit den heer J. J. Robben en tot adsistent te Deursen den heer A. G. Yromans, dc laatste twee priesters van het Seminarie. De pater Angustij ner Van den Oever te Eindhoven is door zijne geestelijke overheid benoemd tor leeraar in bet Dnitsch aan het Escuriaal bij Madrid. Hoogeb Onderwijs. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer de Lint, (geb. te Zevenbergen^, met proefscbr. get. „De diagnostische waarde van het eiwit-Etterqnotient in urine'". UTRECHT. Cand. ex. theol. 1: J. Magendans. Lager Onderwijs. Ingevolge de toezegging van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan de algemeene vergadering van 1896, in zake nadere voorstellen in het belang van de opleiding van het onderwijzend personeel in bewaarscholen, werden de heeren P. H. Hugenholtz Jr., mr. H. Smeenge, H. J. Stcghers J.Hz., en 3. Bruinwold Riedel (rapp.) duor het hoofdbestuur aangewezen tot het insteUen van^ een onderzoek naar de wijze, waarop de op leiding tot hoofden en helpsters van bewaarscholen in ons land plaats heeft. Het rapport is thans ver schenen. De commissie heeft zich allereerst gewend tot de opleidingsscholen of cursussen zelve; voorts, de van deze ontvangen gegevens gerangschikt en beoordeeld; dan, de schaduwzijden van den bestaanden, ongere- gelden toestand aangewezen; eindelijk, de middelen aangegeven, waardoor de maatschappij de doelmatige opleiding van het onderwijzend personeel in bewaar scholen kan bevorderen. Het onderzoek leidde de commissie tot de slotsom a. ten aanzien van de instellingen tot opleiding van hulppersoneel in bewaarscholen lo. dat velerwege het hulppersoneel in bewaar scholen niet door doelmatig ingericht onderwijs van bevoegde personen voor hare taak worden opgeleid 2o. dat de bestaande cursussen tot opleiding van dit hulppersoneel slechts weinige in aantal zijn, in verhouding tot het aantal bewaarscholen, waarin helpsters werkzaam zijn; 3o- dat. de bestaande cursussen, voor zoover zij alleen hulppersoneel opleiden, gelijk zij thans zijn ingericht, deels niet alle voldoende waarborgen geven, inderdaad voor hare taak geschikte en goed voorbe reidende helpsters af te leveren, deels het eigenlijke dool voorbijstreven en onvoldoend gevormde hoofden van bewaarscholen kweeken, terwijl sommige zelfs geen eigenlijk hulppersoneel opleiden 4o. dat, tengevolge van deze toestanden, in vele bewaarscholen van ons land onbevoegde en onge schikte helpsters werkzaam zijn; b. ten aanzien van de bestaande vormscholen voor hoofden van bewaarscholen: lo. dat in de provincie Noord-Holland 2, Zuid- Holland 5 Groningen I vormschool bestaan en dat in de andere provinciën deze inrichtingen, voor zoo ver de commissie gebleken is, geheel ontbreken 2o. dat van dezo bestaande instellingen alleen de kweekschool te Leiden geoordeeld kan worden, inge richt te zijn naar de eischen, welke aan eene deug delijke voorbereiding voor het geven van voorbe reidend onderwijs in bewaarscholen, moeten gesteld worden 3o. dat de overige instellingen deze vorming op onvoldoende wijze bereiken en de door deze uitge reikte diploma's niet geoordeeld kunnen worden, aetes te zijn van bevoegdheid en geschiktheid; 4o. dat door de besturen van vele bewaarscholen in ons land dc waarde dier onderscheidene diploma's niet wordt onderkend; 5o. dat, tengevolge van dezen toestand, in vele bewaarscholen van ons land onbevoegde en onge schikte hoofden werkzaam zijn. Ten opzichte van de instellingen sub a en b beide geldt bovendien dit hoofdbezwaar, dat vele kwee- kelingen niet dien graad van algemeene ontwikke ling en beschaving bereikt hebben, welke noodig is om als onderwijzeres in een bewaarschool den invloed te oefenen die noodig is. c, ten aanzien van de onderwijskrachten, werk zaam in voorbereidende en aanvangsklassen der openbare lagere scholen lo. dat deze in den regel noch in de bestaande kweekscholen of normaallessen tot vorming van onderwijzeressen voor het lager onderwijs, noch in afzonderlijke inrichtingen sub a en b genoemd, eenige voorafgaande vorming ontvangen voor het geven van voorbereidend onderwijs, zoodat zij mce- rendeels gevormd moeten worden tijdens bare werk zaamheid in de lagere school. 2o. dat door dien toestand het voorbereidend on derwijs in de openbare lagere schooi niet kan komen tot zijn recht en een arbeid is, welke zeer ontmoe digend moet heeten voor do onderwijzeressen zelve. Naar wij vernemen, zal Maandag 1 Maart te Rot terdam, door den heer W. K. v. Erven Loorens in genieur van de Simplexfabrick voor de vereeniging „Bouwkunst en vriendschap'" te Rotterdam eene lezing houden over het rijwiel en zijn onderdeden. Ver scheidene wielrijders zijn tot bijwoning uitgenoodigd. Voor het kantongerecht te Maastricht stond Za terdag terecht de burgemeester van Mcscb, beschul digd van overtreding der jachtwet. Tegen beklaagde, die reeds onderscheidene vonnissen wegens jacht- delict te zijnen laste heeft, is eene hechtenisstraf van 7 dagen geèiseht. Ned. Herv, Kerk. Beroepen: te Rhenen, J. P. Hattink Jr., te Muiden te Oud-Beierland, E. Homoet, te Staphorst. Aangenomen: naar Vriescheloo, door J. Broekers, te Molkwerum. Bedankt: voor Hattum, door W. van den Bijtel Jr., te Makkum en Kornwerd; voor Doeveren en Genderen, door Th. C. Frederikse, te Bahe en Lathum. Het bericht aangaande 't emeritaat van ds. Pikaar, te Utrecht, is volgens het N. v. d. D. voorbarig, R.-K. Kerk. De bisschop van 's-Hertogenboseh heeft eervol Tentoonstelling Dordrecht. De Vereeniging iVoor Vak en Kunst" heeft in zake hare tentoonstelling van nijverheid en kunst een schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken ontvangen, inhoudende de aanvaarding van het eere-lidmaatschap der tentoonstelling. Tevens bood de heer II, L. A. Ludwig, muziekdirecteur te Gorincltem, de partituur aan van een feestmarch, opgedragen aan het hoofd bestuur der tentoonstelling. Naar de Idemhrug. Volgens de Maasbode vertrekken Maandag 1 Maart van Delft 93 personen aan de ge- weerfabriek, naar hun nieuwe werkplaats aan de Hembrug. Zij hebben de vorige week hun inschrijving daarvoor ontvangen. De gehuwden kunnen naar de Hembrug hun gezin nog niet medenemen, daarvoor genieten zij 11 toelaag per dag. Verduistering. Uit Leiden wordt ons bericht dat de directeur der stads bank tan leening, door de politie aldaar is aangehouden wegens verkoop van panden en verduistering der gelden daarvan, terwijl hij reeds wegens die feiten in zijne be trekking geschorst zou zijn. Misdrijf? Door de politie in Den Haag is in beslag genomen in een woning aan de Gortmolen het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Het lijkje werd gevonden in een pot met warm water. Hen aanranding. Men deelt uit 's-Gravenhage mede dat daar in onderzoek zou zijn een klacht omtrent een beweerde aanranding, eenige weken geleden, van een vrouwelijke arrestante in een der politiebureelen, van welke onbehoorlijke han deling een der hoofdagenten door haar wordt beticht. De Zaamslagsche guaestie. De Zaamslagsche burgerij laat het er niet bij zitten. Zij zijn volstrekt niet tevreden met het schrijven van den Commissaris der Koningin, dat wij Zaterdag mededeelden. De raad besloot ten minste nader aan dezen waardigheidsbekleeder te schrijven een stuk, waarin o.a. voorkomt, ïdat de Raad den indruk heeft verkregen, dat inlichtingen slechts gevraagd zijn aan den burgemeester; dat indien dit waar is, deze inlichtingen volkomen onbetrouwbaar zijn, daar de burge meester herhaaldelijk van onwaarheden gebruik maakt; dat de Raad steeds samenwerking heelt ge zocht met den burgemeester, doch dat het bleek onmogelijk te zijn, door het willekeurig en heerschzuchtig optreden van dezen. Redenen, waarom de Raad UHED. Gestr. eerbiedig en beleefd verzoekt een naar alle rich tingen zich bewegend onderzoek te willen instel len naar de handelingen van den burgemeester." Eene door den gemeente-secretaris en den ambtenaar ter secretarie onderteekende verkla ring van den volgenden inhoud werd hierbij overgelegd »De ondergeteekenden verklaren, dat de bur gemeester van Zaamslag den 12en Jan. 1897, des nam. te 2 ure, op de secretarie ten ge meentehuize van Zaamslag, aan den gemeente veldwachter, Willem van Petegem, gelast heeft in het vervolg de deuren te sluiten van de raadzaal, en niemand er in toe te laten, dan met zijn verlof, daar hij alleen over de raadzaal had te beschikken. Als ze er toch inkomen, dondert ze er dan uit. »Uitdrukkelijk heeft de burgemeester ver klaard, dat de commissie voor den keiweg er evenmin in mag komen. Deze lastgeving ge schiedde naar aanleiding van eene vergadering der Nieuwjaarscommissie, die op dat oogenblik in de raadzaal plaats vond." Gevaarlijk goedje. Eenige dagen geleden wilde eene familie te Groningen een gezellig avondje houden. Er werd een kopje salie-melk gedronken, en op geruimd gingen allen naar bed. 's Nachts echter werden de vijf huisgenooten onpasselijk en wel zoo erg, dat vier hunner, het bed veriaten hebbende, bewusteloos op den grond vielen. De vijfde had nog de kracht geneeskundige hulp te kunnen inroepen, waar na allen door bi aakmiddelen weder in nor malen toestand werden gebracht, doch een dag 't huis moesten blijven. Later bleek, dat de vrouw des huizes zich bij het bereiden der melk vergist en in plaats van salie er andere kruiden in gedaan had. Deze laatste, die ze had gehaald ter bestrijding van asthma, moeten zeker schadelijke bestand- deelen hebben bevat. Hlectriciteil. Vrjjdag is op den Boulevard Bontanique te Brussel een telefoondraad gebroken en op den langs den weg gespannen kabel gevallen, waar langs de electrische tram voortbeweegt. Het eind van de telefoondraad kwam op de koppen van twee paarden neer, die juist daaronder draafden en als door den bliksem getroffen neerstorten. Personen werden niet geraakt. Een agent trok zijn sabel en hakte de draad af. De electrische stroom van den kabel werd reeds langs de telefoondraad geleid en bracht in het centraalbureau der telefoon groote schade aan de toestellen teweeg, terwijl ver scheidene der aldaar aan het werk zijnde meisjes hevige schokken verkregen. Er ont stond een algemeene vlucht, maar niemand was gewond en na korten tijd kon het werk geregeld worden hervat. Vermiste gelden. Groot opzien baart in Duitschland de aan houding van den deken en schoolinspecteur Meijer te Harburg, een 60 jarige priester, die onlangs zijn 25-jarig jubilee heeft gevierd, toen geridderd werd en algemeen geëerd was. Hij wordt verdacht gelden, die hem waren toe vertrouwd ten bedrage van 20.000 Mark ver duisterd te hebben, althans hij kon niet vol doende verklaren waar het geld gebleven is. Daar het bekend is dat hij van zijn eigen middelen veel geld voor zijn kerkelijke gemeente heeft uitgegeven, vermoedt men dat hij daar voor ook het vermiste geld heeft gebruikt en niet ten eigenbate. Het gerechtelijk onderzoek zal dat moeten ophelderen. Droeve dood. Te Arlon (België) is het gezin van den sacristijn, den heer Goidschmidt, door kolen damp uit de calorifère vergiftigd geworden. De vader en de moeder, die het venster hadden trachten te openen, werden in de nabijheid daarvan op den vloer uitgestrekt gevonden. De vader stierf kort daarna. In eene andere kamer lagen drie kinderen in een bedeen leefde nog, de beide andere waren dood. In een ander bed leefde een knaap nog, maar zijn leven was oogenschijnlijk in gevaar. Onder het bed vond men het lijk van een klein meisje, een kind van de oudste dochter van den heer Goid schmidt; liet arme kind had zich het gelaat met de nagels opengekrabd. Later stierf er nog een kind. üe moeder en twee kinderen van •10 en 7 jaar brachten er liet leven af en werden door buren opgenomen. Tot lid der Eerste Kamer werd heden door de Provinciale Staten van Noord-Holland ge kozen de heer Dirk Laan. te "Wormerveer, met 31 stemmen. Mr. N, G. Pierson, te 's-Gravenhage, oud minister van Financiën, verkreeg 30 stemmen. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging der provinciale kiesdistricten en der provinciale wet, de vorige week behandeld. Bij het voortgezet debat over het ontwerp tot wijziging der gemeentewet, verdedigde de Minister van Binnenlandsche Zaken nog nader de splitsing der gemeenten voor de raadsver kiezingen, als noodzakelijk in verband met de wijziging der provinciale kiesdistricten. Een amendement-Goekoop, bedoelende niet over te gaan tot splitsing der gemeenten, werd verworpen met 58 tegen 32 stemmen. Een amendement-Bastert om alleen de split sing der gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage te gelasten, werd eveneens verworpen met 57 tegen 34 stemmen. Nog werd verworpen een amendement-Rink om alleen Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven hage en Utrecht te splitsen met 54 tegen 37 stemmen. Ten slotte werd het regeeringsartikel, be velende splitsing der gemeenten boven de 15000 zielen goedgekeurd. Graat Dumonceau chef van het Militaire Huis en adjudant-generaal der Koningin, benevens den adjudant kapitein ter zee Zegers Veeckensver trekken omstreeks 22 Maart naar Berlijn, ter ver tegenwoordiging der Regentes bij de plechtige herdenking van den lOOsten geboortedag van Keizer Wilhelm I van Duitschland. Naar men ons uit de residentie seint is heden aldaar overleden de gepensioneerde generaal-majoor Booms, die in 1871 zeer kor ten tijd Minister van Oorlog was in het kabinet van Bosse-Blussé.' Te 's Gravenhage viel, naar men ons van daar seint een beschonken persoon uit Delft hedenochtend den Minister van Koloniën lastig met verzoek om werk, toen deze zich naar zijn Departement begaf. De lastige persocn werd direct gearresteerd. LONDEN, 23 Februari, Aan de Times wordt uit Montevideo gemeld, dat ernstige pogingen worden aangewend, om een verzoening tot stand te brengen, doch Borda weigert elke toenadering, zoodat een ministerieele crisis op handen is. Citlotlngen. COKGO-STAAT, rreniieloten 1S88. Trekking op 20 Februari 1807. 13 serieën 152 8751 19112 25088 40568 5216G 55795 7743 13780 21193 29352 46015 55142 Premiën Serie 55795 nr 25 fr. 100000 Serie 13780 nr. 4 Ar. 250 7743 25 1500 13780 18 250 w 152 17 500 25083 5 250 T> 29332 5 500 40568 19 250 55795 17 500 46015 23 9 250 152 14 250 55795 3 250 Y> 8731 D 11 250 V 8751 10 250 13730 '10 250 13780 9 250 21193 23 250 19112 21 250 23088 20 250 25088 i> 10 250 40015 15 250 -40568 20 250 55795 2 7) 250 n 52160 7 250 7743 22 250 Met fr. 145 de overige nummers, vervat in boven genoemde 13 serieen, Betaalbaar 13 April 1897.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3