50s<e jaargang. N°. 9254. Donderdag 25 Februari 1897. FPJUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. DE WERELD ONTVLUCHT. BINNENLAND. Aboknementsi'Iujs, per kwartaal. Franco por post Afzonderlijke nommers 1 0 90 - 1.30 - 0.02 «ui* w.'my.iju.g4'i™Ji^.n ixzjtMxjziavtmjsa^xjaM BUREAUBOTERSTRAAT ?0, Telephooit STo. 12». Advertentieprijs van 15 gewone regels mot inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 24 Februari '97. Be Kretenzische quaestle. De krachtige houding van gansch Europa in woord en daad schrikt Griekenland niet af. Vastberaden gaat het vooit op den eenmaal betreden weg, en de stem van het volk maakt bet der regeer'mg en den Koning, zoo die daartoe ook al geneigd waren, onmogelijk water in bun wijn te doen. Integendeel, mag men een te Athene loopend gerucht geloof schen ken, dan zou de minister van oorlog, kolonel Smolentz, waarschijnlijk aftreden, omdat van hem niet de krachtige maatregelen verwacht worden, die het opgewonden volk verlangt, dat onder het geroep van «Leve de oorlog de stiaten doorkruist en betoogingen houdt voor het Paléis en de Kamer der Afgevaardigden. En ook de Koning zelf volhardt bij de een maal aangenomen houding. Aan een der ge zanten zeide Koning George, dat de hervor mingen niets beteekenden, dat Europa in tien maauden tijds niets tot stand had gebracht, en dat hij daarom niets meer aan Europa vroeg. Griekenland had te meer recht om Kreta te annexeeren omdat het zich zooveel opofferingen heeft getroost voor de vluchte lingen van het eiland. Waarschijnlijk zal mijn besluit aanleiding geven tot krachtige maatregelen tegen mij, maar het gansche Giieksche volk steunt mij. en dat is mij voldoende. Ik heb vandaag strikte orders gegeven dat de troepen Kreta niet zullen ver laten. Binnenkort wordt op het eiland een gouvernement ingesteld in mijn naam," zoo ongeveer eindigde de mannelijke verklaring van koning George, terwijl hij den gezant te gelijk machtigde zijn woorden over te brengen aan de andere vertegenwoordigers. Wanneer wij bovendien als waar mogen aannemen een bericht uit Athene, dat de Grieksche regeering met verbreking der diplo matieke betrekkingen zou gedreigd hebben, wanneer er een herhaling komt van gebeurte nissen als het bombardement der insurgenten, terwijl de gezant van Turkije met denzelfden maatregel dreigt, zoo de Grieksche troepen niet van Kreta verwijderd worden, dan is er alle leden om voor een ernstig conflict tusschen Giiekenland en Turkije te vreezen, te meer daar reeds aan de grens Grieksche troepen slaags schijnen geweest te zijn met een afdee-, ling Rediffs. De Daily Chronicle verneemt dan ook uit Athene, dat daar de oorlogsverklaring en een blokkade van de Dardanellen door Giiekenland spoedig wordt verwacht. Het groote gevaar ligt echter niet op Kreta, maar in Macedonië. Daar dreigen de vijande lijkheden tusschen Griekenland en Turkije een feitelijk karakter te gaan aannemen, daar moet Roman van' Anny Wothe. 47) Vleiend had Liska thans haren arm om de kleine gestalte van de predikantsvrouw gelegd, en las nu nog eens den brief van Rudy, weiken mevrouw lluber haar met een gelukkigen lach gaf, «Jij bent er, geloof ik, ook blij over", zeide ze zacht. «Ja, tante," zeide Liska, «het neemt een grooten last van mijne schouders." nik weet, kind, wat je wilt zeggen," zeide de predikantsvrouw, terwijl zij Liska liefdevol aanzag, «als ten minste van een schuld van uwen ongeluk- kigen broeder tegenover Rudy ol ons eenige spiake kan zijn. Wij van onzen kant zijn je ook groote dankbamheid schuldig. 3e trouwe en liefderijke verzorging hebben mij mijn leven teruggegeven en daarbij, mijn kind, het is ons een heerlijk gevoel, dat uit de hooghartige ijdele Liska een edel en trouw meisje geworden is in dit huis. «Och, toe, mijnheer, help 11 me als het u blieft," riep Liska, wie bij de woorden der predikantsvrouw de tranen in de oogen kwamen. «Tante maakt me werkelijk verlegen. Ik woidt er rood van, cn ik heb toch al kleur genoeg," «Nog altijd de oude schalk,"'lachte de predikant zijne viouw streelde Liska zachtjes de lokken. «Daar komt Kuno aan," zeide de laatste, die de2en door het venster had zien aankomen, «ik ook gevreesd worden voor de groote ontevre denheid der Macedoniërs, die meer nog onder het Turksch wanbestuur lijden dan de Kreten zers, terwijl in de laatste jaren de Macedonische troepen voortdurend hebben moeten strijden, en ook thans weder ten oorlog worden geroepen. En de mogendheden Tal van geruchten doen de ronde; zeker bekend is fiog niets. De Neue Freie Fr esse deelt mede: Uit zekere bron wordt ons uit Athene gemeld, dat de groote mogendheden Griekenland hebben gesommeerd om binnen 24 uur zijn troepen uit Kreta terug te trekken. En de Gaulois weet zelfs te berichten, dat Griekenland, in antwoord op deze sommatie, zich bereid zou verklaard hebben daaraan ge- volg te geven, mits voor de autonomie van Kreta werd ingstaan. Vereischt intusschen de mededeeling der IN. Fr. Pr. dringend nadere bevestiging, de bewering van de Gaulois klinkt al heei ongeloofelijk. Van andere in massa opduikende geruchten komt ons der vermelding waardig voor, dat den Sultan uit Weenen en Berlijn zou geraden zijn, op te rukken naar Thessalie, terwijl uit Petersburg zelfs verzekerd zou zijn, dat Rus land niet tusschenbeide zal komen, indieu Turkije Griekenland binnenrukt. Verder beweert de Daily News dat de voorgestelde autonomie, voor Kreta het eiland geheel onafhankelijk zou doen worden: noch de Sultan, noch Grieken land zou den gouverneur benoemen, maar de mogendheden. De vereenigde vloot moet bovendien opdracht tot krachtige maatregelen hebben, indien kolo nel Vassos, die de annexatie van het eiland reeds heeft geproclameerd, hen nog meer tegen werkt. Ten slotte kan als zeker worden bericht, dat Cerigo nauw ingesloten is door de Engelsche oorlogsschepen, die ook voor Platania gede- monstieerd en de Grieksche troepen op het eiland de verbinding met de Grieksche schepen ontnomen hebben. De Grieksche consul-generaal is inmiddels definitiet uit Kanea vertrokken. Griekenland behoeft geen vertegenwoordiging op eigen grondgebied! Kolonel Vassos blijft werkeloos te Platania, en prins George heeft, volgens de Daily Telegraphbevel ontvangen uit Milo, waar hij zich thans bevindt, onmiddellijk met zeven ooi logsschepen naar Kreta te vertrekken. De anarchistische toestand op het eiland houdt intusschen nog steeds aan. Te Selirio houden nog 2000 Muzelmannen met 250 solda ten en 3 kanonnen stand tegen de Christenen hun positie was zeer kiitiek, maar het is den consuls ten slotte toch gelukt een wapenstilstand voor den tijd van 7 dagen te bewerken. 5000 Christenen, onder bevel van den Griek Korakas, staan dicht bij Heracleon, dat door de Muzel mannen is bezet; zij hebben de waterleiding afgesneden. Ook te Kandauo worden de Turken belegerd. Kastelli staat in brand. SQ$aM38S®*romiG£tt3 had bijna vergeten dat ik met hem naar het kei k- liof wilde." «Mijnheer de vicaris", riep Liska naar buiten, «mag ik u verzoeken uwe sbooge" gestalte wat te buigen; daar bij de deur staan viooltjes, pas geplukte viooltjes, neem die mee; ik kom dadelijk. Als ik met onmiddellijk teiug ben, tantetje, dan zwerf ik nog een beetje in het bosch rond, mag ik?" «Natuuriijk, mijn kind." «Daar vliegt zij weer heen, zie tocb eens, Huber, boe onze jongen geduldig de groote mand draagt." «Ja, weet .je moeder," lachte de predikant, «corn- mandeeren kan ze; maar ik had niet gedacht, dat onze jongen zulke ernstige plannen met die kleine wildzang zon hebben." «Ernstige plannen? Zou je werkelijk denken, dat Kuno..?" «Natuurlijk zou ik dat denken, en waarom niet, 't is toclt een aardig meisje." Hierop stond de predikant op om in den tuin zijn pijpje te gaan roeken. Zijne vrouw bleef nog langen tijd aan het venster zitten en las nog eens den brief van Rudy door. De tijd verliep in ge lukkig gepeins. Daar werd plotseling de kamerdeur open gedaan en Kuno verscheen alleen op den drempel. Zijn oog keek droef, zijn gelaat was bleek, zijn gang onzeker. Vermoeid zelte hij zich aan do voeten zijner moeder op een bankje neer. «Scheelt je wat, mijn jongen «Neen, moeder, maar laat mij een weinig bij u uitrusten, too, laat mij." Moedeloos liet hij het hoofd hangen op den schoot zijner moeder, en deze, de oude vrouw, ver stond ook zonder dat hij sprak wat er bij hem omging. Bij Haleppa hebben de insurgenten de Grieksche vlag opnieuw geplantde tegenover hen staande Turken hebben eveneens hun vaan ontplooid. Tusschen Haleppa en Soeda wordt onophoudelijk gevuurd door verspreide benden opstandelingen; ook kanonschoten werden ge hoord. Twee Turksche oorlogsschepen schoten op de insurgenten, zonder hun evenwel schade toe te brengen. Volgens een gerucht, dat bestrijding onder vindt, zouden te Sitia negen Mohamrnedaan«che dorpen zijn uitgemoord, waarbij 1147 levens verloren gingen. Photiades-pacha heeft middelerwijl zijn be noeming tot wali aangenomen en vertrekt naar Kreta. De Muzelmannen te Rethymo roepen in een adres aan de gezanten de hulp der mogend heden in tegen de Christenen, die hen geheel willen uitroeien. In het Engelsche Lagerhuis werd door den heer Curzon medegedeeld, dat hij niet wist door wien het signaal tot het bombardement was gegeven; waaischijnlijk evenwel door den oudsten vlootvoogd, den Italiaanscheu admiiaal. Dat Turkije vijandelijke maatregelen ter zee zou nemen, daarvoor bestond geen enkele aan wijzing. De Turksche en de Grieksche gezanten zijn nog te Athene en te Konstantinopel. Van een oorlogstoestand kan men niet spreken. Engeland is niet de mogendheid, door wie in 1895 werd voorgesteld de Dardanellen binnen te trekken. Gemengde Wedccleclingen. Te Parijs zijn overleden Le Royer, voor malig voorzitter van den Senaat, en Lefebvre de Béhaine, die vele jaren gezant bij het Vaticaan is geweest. Te Miletin bij Praag is een anarchistische club ontdekt. Men vond wapens en oproerige geschriften. De leden, jongens van 15 tot 18 jaar, zijn in hechtenis genomen. De Turksche regeering heeft de spoorweg maatschappij aangezegd, dat er spoedig belang rijke troepen-zenuingen te wachten zijn. De Engelsche gedelegeerde deelde ter pest- conferentie te Venetië mede, dat Engeland dit jaar geen bedevaart naar Mekka uit Engelsch- Indië zal toestaan. De N.-Y. Herald bericht, dat de oproerlin gen te Bahia slaags zijn geweest met de Bra- iiaansche troepen en in goede orde terugtrokken. De verovering van Silang is met groote vreugde in Spanje vernomen. Generaal Polavieja rukt nu op tegen Ymuv. Is dit genomen, dan is de kracht van den opstand gebroken. Men verwacht daarom een hardnekkige verdediging. «liet is je zwaar, erg zwaar gevallen, Kuno, van haar af te te zien vroeg zij. «Zeer zWaar, moeder." «Moest het dan zoo zijn?" «Ja, het moest zoo zijn het was mijn plicht niet liet woord uit te spreken, dat dezen zonnestraal uit onze pastorie zou bannen. Vrij moet de ioos zich tot bloei ontwikkelen en niet, onder den druk der omstandigheden baar bladeren vei hezen, voor zij tot volledigen bloei is gekomen." «En Liska, itjdt die er niet onder?" «Ik weet liet met. moeder, ik geloof, dat zij mij liefheeft, maar Let kan niet anders, wij hebben niet hetzelfde geloof." Een traan viel uit het oog der moeder op liet donkere hoofd van haren zoon. Zij mocht trotsch op baren oudsten zijn, maar de prijs dien bij betaalde, was hoog, zeer hoog. «Heb je niets, heelemaal niets aan Liska gezegd «Neen, moedei toen wij de blauwe viooltjes op het graf.Jiadden geschikt, kwam Heinz von Rittberg de kerkhofpoort voorbij, en heb ik hem verzocht Liska naar het bosch te vergezellen; beiden zijn daarop gelukzalig weggewandeld, ik echter ben naar huis gegaan om bij u uit te rusten." Hij liet smaitelijk het hoofd zakken. «Vertel mij nog eenmaal dat sprookje, moeder, van bet geluk, dat sprookje, dat u ons zoo vaak hebt verteld toen wij nog klein waren." En de moedor vertelde, en hare stem beefde daaibij, maar de man luisterde met dezelfde ver rukking, als hij als knaap gedaan had, en liet werd hem rustig en vredig bij de wooiden der oude vrouw. Eindelijk trad hij naar het venster. Hij hoorde De Amerikaansche consul te Havanna heeft ontslag aangevraagd, daar hem de gevraagde machtiging, om de invrijheidstelling der Ame rikaansche gevangenen te eischen, is onthouden. De opstandelingen hebben Bayarno genomen. .Sedert Zondag zijn de Spaansehe oorlogs schepen te Havanna bijeeu; inen hecht hieraan groote beteekenis. De Standard bericht, dat een Britsch gezant schap naar den Negus van Abessinie za! gaan om de gienzen tusschen Abessinie en Soedan te regelen. Van drie Russische oorlogsschepen zijn 80 soldaten en een stuk geschut naar Seoul ver trokken de koning van Korea verliet het Russische gezantschap en er schijnen onlusten te dreigen. Rhodes is gisteren ten derden male gehoerd door de Enquête-commissie. De prins van "Wales was tegenwoordig. Dr. Jameson had naast Rhodes plaats genomen. De houding van den laatste was luchtig en dikwijls vrij onbe hoorlijk. Veel nieuws en belangrijks kwam bij het verhoor niet aan den dag. Opnieuw vergeleek Rhodes den strooptocht van Jameson bij Griekenlands optreden op Kreta, waarop Labouchère vroeg, of er op Kreta ook goudmijnen waren. Die vraag ver wekte eenige opschudding. Rhodes gaf als zijn overtuiging, dat de regeering der Zuid-Afri- kaansehe republiek nog veroudering diende te ondergaan. Het is vrij zeker, dat Cecil Rhodes en Alfred Beit de schadevergoeding aan Transvaal zullen betalen, mits die zich bepaalt tot de werkelijk geleden schade. De Chartered Company wil blijkbaar alle schuld van zich wijzen, door Rhodes persoonlijk aansprakelijk te stellen, hetgeen deze zich wel laat aanleunen. De Volksstem acht de hei kiezing van dr. Leyds in Mei a, s. zeker, ondanks de tegen- candidatuur van den invloedrijken rechter Kotzé. De epidemie te Bombay schijnt aan 't afne men te zijn. Uit Calcutta komt bericht vao het uitbre ken der cholera in den staat Rewah. In twee dagen tijds stierven 160 personen. De over-, heid heeft krachtige maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. Internationaal Privaatrecht. De Staatscourant van heden bevat een Ko ninklijk besluit, waarbij op de voordracht der ministers van buitenlandsche zaken en van jus titie het volgende wordt bepaald lo. eene Staatscommissie in te stellen tot voorbereiding van de te nemen maatregelen ter bevordering der eodifiatie van het Inter nationaal Privaatrecht vroolijke stemmen en gezellig lachen; iieinz von Rittbeig en Liska stonden eensklaps voor de piedikantsvrouvv, met schitterende oogen en gloeien de wangen, en Heinz noemde de Idoine, blozende Liska zijne bruid. Kuno hoorde dit alles aan ais- in een droom. Pijnlijk deed het hem aan, toen Liska, zijne beide handen grijpende, tot lietn zeide: »vve hebben u zoo lang gezocht, waar zijt ge toch geweest, gij zijt de eerste nan wien wij ons groote geluk wil den vertellen." »U is zeker wel verbaasd," zeide Heinz tegen de predikantsvrouw, «dat alles zoo gauw in zijn weik is gegaan, maar u weet ook zekei niet, dat wij van af het eerste oogenblik, dat wij elkander zagen, ginds aan Chiemsae wisten, dat wij elkaar liethadden. Ja, ziet u, weet u, waarom het zoolang geduurd heeft, ik had niets, zij had niets en twee maal nul is nul. Derhalve, dat ging nietmaarhierin dat domme Berlijn waar men zich verbeeldt nog al wat van kunst af te weten, heeft men mijn schil derijen vgrossartig" gevonden, besprak ze, prees ze, kocht ze, en nu ben ik op eens er boven op en vvel in staat om zoo'u klein meisje als Liska te onderhouden." Mevrouw Huber reikte hem met warmte de band, en kuste Liska moederlijk het blanke reine voorhoofd. «God zegene u, kinderen, en geve u zijne liefde." «Kom, nn gaan wij mijnheer zoeken," riep Heinz vroolijk, «dan telegraleeren wij aan Liska's ouders en van avond maken wij een bowl met uw verlof natuuihjk, mevrouw en dan, als onze vlier struik bloeit, dan houden wij bruiloft," iVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1