Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Rechtzaken. 2o. aan deze commissie op te dragen aan Ons tot dat einde de noodige voorstellen te doen en aan de departementen van algemeen bestuur desverlangd van advies te dienen om trent onderwerpen van internationaal privaat recht en de daarmede verband houdende wette lijke voorzieningen 3o. te bepalen dat de commissie, na voor de eerste maal door de ministers van buiten- landselie zaken en van justitie te zijn bijeen geroepen, hare vergaderingen zal houden te 's-Gnuenhage. 4o. te benoemen tot lid en voorzitter der voornoemde Staatscommissie nar. T. M. C.Asser, lid in den Raad van State tot leden rar. E. N. Rahusen, lid van de Eerste Kamermr. P. R. Feith, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; mr. Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer; mr. P. TV. A. Cort van der Linden, raadsadviseur bij het departemens van justitie 5o. aan de commissie als secretaris toe te voegen: jhr. mr. J. J. Rochussen, adjunct commies bjj het departement van buitenland- sche zakan De Koninginnen zullen Donderdag in den schouwburg te 's-Gravenhage de opvoering van Miqnon door tiet Fransche opera-gezelschap en Viijdag de voorstelling van het Nederlandsch Tooneel bijwonen. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van mr. C. A. v. d. Kemp, is door Gedep. Staten bepaald op Dinsdag30 Maait a. s., de herstemming, zoo noodig, op Diasdag 13 April. Blijkens den staat van de verdeeling der kies districten in stemdistricten, zullen er bij de aanstaande Kamerverkiezingen in Juni niet minder dan *1614 stembureelen in het land werkzaam zijn om de stembiljetten in ontvangst te nemen. Het kleinst aantal stemdistricten zal Amster dam II hebben, namelijk 4, terwijl het kies district Sittard zich zal mogen verheugen in het grootst aantal stemdistricten, namelijk 35. Tusschen die beide uitersten varieeren de overige kiesdistricten in het aantal stemdis tricten. Amsterdam heeft er in haar 9 distric ten 68, Rotterdam in haar 5 districten 38, 's-Gravenhage in haar 3 districten 27 (nl. eerste district 40, tweede 9, derde 8), Utrecht in haar 2 districten 11. Van andere grootere steden kunnen genoemd wordenGroningen met 7, Arnhem met 7, Haarlem met 7 en Leiden met 7 stemdis tricten, uitsluitend voor die gemeenten, die tevens kiesdistricten vormen. De overige steden zjjn niet op zich zelf kiesdistricten, maar daarbij behooren naburige gemeenten, die volgens de wet ieder een af zonderlijk stemdistrict zijn. It ij kstclegraafd ienst. Met ingang van 1 Mei 1897 kunnen twee adspirant- ingenieurs bij den Rijkstelegraafdienst worden ge plaatst op eene bezoldiging van f 1200 's jaars. Aanmelding vóör 15 Maart a.s. aan het Departe ment van W., H. en N. bij een op zegel geschreven adres. Men zie verder de Staats-Ct. no. 46. Nachtarbeid van bakkers. Wij namen uit De Tijd over den tekst eener oude keur, waarbij in de gemeente Rotterdam was ver boden bij nacht tc arbeiden in bakkerijen. De schrij ver in bedoeld blad meende daaruit het bewijs te mogen putten, dat afschaffing van nachtarbeid moge lijk is, waartegen de Ned. Bakk Ct. opmerkt, dat de toestanden in het maatschappelijk leven wel een weinig gewijzigd zijn Ook maakt dit vakblad er opmerkzaam op, dat dit des nachts niet bakken slechts betrof den Zater dagnacht. Gedurende dien nacht was er niemand in de bak kerij aanwezig, die een eventueel ontstaan van brand terstond zou opmerken, vandaar de bepaling, dat geen vuur in den oven aanwezig mocht zijn gedu rende dien nacht. Later is deze van gemeentewege ingestelde ver ordening ook door de assurantie-maatschappijen over genomen, zoodat te Amsterdam voor brand in bakke rijen plaats hebbende tusschen 6 uur Zaterdagsavonds en 6 uur Zondagsochtends, geen vergoeding werd uitgekeerd. In het jaaT 1889 werd door de bemoeiin gen van de B. C. de laatste assurantie-maatschappij, nl. die van De .long Co. overgehaald, die on billijke conditie te laten varen- YLAARDINGEN, 24 Februari. Door de rijksveld wachters J. Verkerk te Pernis en W. Roodenburg te Roon, is tegen een persoon proces-verbaal opge maakt wegens het visschen zonder acte en vergun ning met een werpnet in de Nieuwe Maas onder deze gemeente. VLABRDINGEN, 24 Februari. Gisterenavond gaf de Harmonie-vcreeniging „Concordia" een concert voor hare kunstlievende leden in de zaal „Harmo nie" alhier. Over het algemeen werden de nommers van het program juist uitgevoerd. Voordat het laatste nommer werd gespeeld, werd de. vereeniging bij monde van den heer K. S. van der Brugge een prachtige bloemenkrans aangeboden namens verschillende vereenigingen dezer gemeente als blijk van hulde aan „Concordia" voor het door haar behaalde succes bij het gehouden concours te Abbenbrock in het afgeloopen jaar. De President, de heer P. H. van Abshoven, nam deze ovatie, aan „Concordia" gebracht, onder bar- telijken dank aan. Het bal, dat na afloop volgde en zeer gezellig was, hield velen tot laat in den nacht bijeen. MAASLUIS, 24 Februari. Door een slijter in deze gemeente werd onlangs eenig gedistilleerd in flesschen verpakt in een mand verzonden haar Hellevoetsluis, zonder dat dit gedekt was door een geleibiljet. Aangezien te Hellevoetsluis een plaatselijke belas ting op het gedistilleerd geheven .wordt, werd de verzending aangehouden en in beslag genomen, ter wijl tegen den overtreder procesverbaal werd opge maakt. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 Februari, Aan de orde is de voortzetting van het debat over het ontwerp tot wijziging der Gemeentewet en wel over art. 2 (splitsing der gemeenten boven 15,000 zielen in kiesdistricten voor gemeenteraadsverkie zingen) met de amendementen van lo. de heeren Goedkoop c. s. om de gemeenten niet in kiesdis tricten te splitsen2o den heer Bastert, om alleen Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage in gemeen telijke kiesdistricten te splitsen en 3o. van den heer Rink om bij niet-aanneming van een dier amende menten te doen beslissen, dat de gemeenten boven 15,000 zielen, met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht voor de ver kiezing der Gemeenteraden ongesplitst zullen blijven. De heer Rink meent, dat door zijn amendement men niet in elk geval tot splitsing behoeft over te gaan. Blijkt het couloirstelscl daar niet toe te passen, men late dan b.v. jaarlijks der leden aftreden zonder tusschentijdsche vervanging. De heer Hintzen zegt, dat de C. v. R. de amen dementen aannemelijk achten. De heer Bastert wijzigt zijn amendement zoo, dat dit ook bepaalt, dat allo overige gemeenten buiten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage één kies district vormen. De beer Van Gennep acht algeheele splitsing noodig. Be heer Drucker bestrijdt dit. De heer Lobman verdedigt nader de splitsing hls het meest in het algemeen belang. Eindstemming heeft plaats over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 1852 tot verdeeling der provinciën in kiesdistricten voor de Statenverkiezin gen. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De eindstemming heeft plaats over het wetsont werp tot wijziging der provinciale wet, dat eveneens wordt aangenomen. Dc discussie over art. 2 der Gemeentewet wordt voortgezet. De Minister van Binnenlandsche Zaken zet nader uiteen, dat hij de amendenten niet aanvaarden kan. Als werkelijk door splitsing de organische een heid der gemeenten verloren zou gaan, hoe kunnen dan de voorstellers van het amendt.-Goekoop voor het amendt-Bastert en Rink stemmen? Acht men de splitsing een ramp, waarom daaraan dan wel blootgesteld Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra venhage en Utrecht en niet de andere gemeenten? Hierna wordt het auiendt.-Goekoop (geen splitsing der gemeenten) venvorpen met 58 tegen 32 stemmen. 2o. Het amendt.-Bastert (alleen splitsing voor Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage) verworpen met 57 tegen 34 stemmen. 3o. Het amendt.-Rink (alleen splitsing van Am. sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht) verworpen met 54 tegen 37 stemmen. Het Rcgeeringsartikel 2 (splitsing der gemeenten boven 15,000 zielen in kiesdistricten) wordt zonder stemming goedgekeurd. Art. 4 bepaalt de periodieke verkiezingen van den Raad op den eersten Dinsdag van Juni. Do heer Heemskerk wenscht den termijn te bepalen op den tweeden Dinsdag in Juli, wegens de andere verkiezingen. De heer Mackay vraagt, of bij de gelijktijdige verkiezingen van Kamer, Staten of Raad Verschil lende stembureaus moeten zijn of één zooals dusver. De Minister heeft den termijn voorgesteld, omdat tegenwoordig de derde Dinsdag in Juni zeer onge legen viel met het oog op de herstemmingen in den zomertijd. De heer Wiilinge geeft in overweging den laatsten Dinsdag in Juni als verkiezingsdag aan te nemen. De Minister acht dit de beste oplossing en hij wijzigt het artikel in dien geest. De heer Heemskerk meent, dat dan de bezwaren niet worden weggenomen en hij houdt vast aan zijn termijn van den eersten Dinsdag in Juli. Over het amendement-Heemskerk staken de stem men (45 tegen 45), zoodat de herstemming op heden werd bepaald. De Regeering neemt over de amendementen van mr. Pijnappel van gelijksoortige strekking als aan genomen bij de provinciale wet. De overige artikelen worden goedgekeurd. Morgen eindstemming na de pauze. Aan de orde is het ontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid. De heer Kuyper acht dit ontwerp zeer tam en vindt het eenigszins vreemd, dat men er, nu de ver kiezingen voor de deur staan, mee aankomt, toch ziet hij hierin geen reden tot uitstel. Spr. vindt echter, dat dit ontwerp dc zaak anders regelt, dan hij zou gewenscht hebben. Des ondanks is hij voor dezen tijdelijken maatregel. Spr. maakt nog enkele crïtische opmerkingen. Heden voortzetting. Uitkeering aan de Indische geldmiddolen. Bij bet onderzoek in de afdeelingcn der Tweede Kamer van het [ontwerp tot regeling van de jaar- lijksche uitkeering uit de opbrengst der Nederland- schc bedrijfsbelasting aan de Nederlandsch-Indischc geldmiddelen, verklaarde men vrij algemeen daar mede te zijn ingenomen. Het vond instemming, dat de beide betrokken ministers tot overeenstemming zijn gekomen omtrent eene practische en eenvoudige oplossing der vraag, hoe aan dc Indische geldmiddelen een billijk aan deel kan worden verzekerd in de belasting op de inkomsten van de in Nederland gevestigde naara- looze vennootschappen en daarmede gelijk gestelde lichamen, die hun bedrijf geheel of ten deele in Nederlandsch-Indie uitoefenen. Omtrent de artikelen worden voorts enkele op merkingen gemaakt. Bij Kon. Besluit is benoemd tot subst.-off. van just, bij de arrond.-rechtbank te R.tteidatn, mr. J. Z. Mazel, thans subst.-off. van just, bij de arrond.- reebtbank te Middelburg. Bij Kon. Besluit is de heer B. S. Rairden erkend en toegelaten als consul van de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, te Batavia. Bq Kon. besluit zijn, met ingang van *1 Mei, be noemd tot inspecteur der posterijen en telegraphie, standplaats Amsterd un, F. 11. de Meester, thans direc teur bij het post- en telegraafkantoor te Apeldoorn, en tot inspecteur der posterijen en telegraphie, stand plaats Utrecht, J. D. Doorm m, thans directeur van liet post- en telegraafkantoor te Bolsward. De St.-Ct. bevat de statuten der Westlandsche stoomfabriek van verduurzaamde levensmiddelen, te Loosduinen, bewilligd bij Kon. besluit van 28 Jan. 1897. (Wijzigingen.) Vanwege de afdeeling Schiedam der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst werd gisterenavond in Musis Sacrum aan de leden der afdeeling en de ouders van de leerlingen der muziekschool, door het bestuur en de leeraren dier school, een concert aangeboden, waarin behalve genoemde leeraren eenige dilettanten medewerkten. Het zaaltje van Musis was zeer goed gevuld. Door de heeren G. Rijken, TV. F. Beuader- man en H. v. E. werd het concert geopend met het eerste en tweede deel van het trio van Mendelssohn. Handhaafden beide eerste heeren den goeden naam, dien zij hier reeds bezitten, de heer v. E. deed zich kennen als een uiterst bekwaam cellist, wiens beschaafd spel vooral in het andante een uitnemenden indruk maakte. Misschien dwalen wij, nu wij voor de eerste maal des heeren v. E's. instru ment hoorden, doch wij meenden op te merken, dat het niet over groot volume beschikthet werd dan ook rijkelijk door den vleugel gedo mineerd. Mejuffrouw J. v. V. zong een drietal liederen, waarvan wij met de beide laatste slechts bekend waren. Het zonnelied van C. van Rennes met name werd door haar zeer schoon weder gegeven. Reeds onlangs hadden wij het ge noegen mej. v. V. eventjes in een solo'tje te hooien, wij hadden toen. evenals nu, gelegen heid op te merken, dat deze zangeres beschikt over een vrij omvangrijk en zuiver geluid. De heer W. F. Beunderman gaf thans het bekende vioolconcert van Max Brueh. Met zeer veel technische vaardigheid werd dit niet ge makkelijke concert door hem voorgedragen op bekwame wijze kweet de heer Schnitzler die hier een meer bescheiden rol had, zich van zijn piano-accompagnement. Het breken eener snaar gaf onder dit nummer het gewone zenuw achtige oponthoud. Na de pauze gaf de heer H. v. E., geaccom pagneerd door den heer Rijken, het andante van Gottfried Mann, de Gavotte in D. gr. T. van Popper en Triiumerei, uit Schumann's kinderscenen. Wij herhalen, dat de heer v. E. is een zeer bekwaam dilettant, die met niet geringe vaaidigheid technische moeilijkheden weet te overwinneneen weinig meer gloed hadden wij gaarne opgemeikt. Een lieve zangeres is mej. J. N. Met haar zilverrein, uiterst sympathiek, schoon niet al te omvangrijk geluid, stal zij de harten harer hoorders. Schumann'ssentimenteel sMondnacht" werd met uitnemende d'etie door haar gezongen, onpretentieus en toch Siegesbewust. Rijken's nZij wisten het wel", was ons veel aangenamer dan diens lied in den vooravond gegeven en lokte veel verdiend applaus uit, evenals het typisch fiansche dingetje »Par le Sentier" van Dubois dat in zjjn eigenaardige rythmiek niet onver dienstelijk werd gegeven. Een warm applaus loonde mej. N. De heer Schnitzler deed zich hierop bij her nieuwing kennen als een goed pianist, die voor teehnische moeilijkheden niet vreest en toch in zijn streven naar teehnische volkomenheid aan zijn gevoel een goede plaats laat. Wij vonden de door hem gedane keuze der stukken nu juist niet een uiterst gelukkige, te meer niet met het oog op de hoorders, die echter door een warm applaudissement de goede voordracht wisten te waardeeren. Ten slotte de heer Beunderman nog een in de heerlijke Romanze van Beethoven en de onwaardeerbare Polonaise van Winiawsky. De heer Schnitzler accompagneerde. Waardig werd het concert met genoemde nummers besloten. Een lapsus calami deed ons gisteren schrijven, dat het kiesdistrict Schiedam 6 stemdistricten zou omvatten. Wij hadden het oog op de vier stemdistric ten van Schiedam en de twee van Vlaardingen. Hierbij komen natuurlijk nog de stemdistricten Kethel, Overschie, Schiebroek en Vlaardinger- ambaeht. In het geheel zijn er dus tien stem districten in ons kiesdistrict. De voorgenomen gedaanteverwisseling van het z.g. Bokeiland begint voor het publiek een meer zichtbaren vorm aan te nemen. Het ge deelte, dat bestemd is voor plantsoen, is nu van de openbare straat afgescheiden door plan ken terwijl de grond daarachter omgespit wordt. Het is dus te verwachten dat weldra de verfraaiing tot stand za! zijn gebracht. In het begin van Maart zal door den heer G. Odé, uitgever alhier, uitgegeven worden Onze Tijd," onder redactie van den heerDr, J. van Leeuwen. Er zullen beschouwingen in vooikomen over het sociale en politieke leven in Nederland. Men is hier begonnen bij de buitensluis een zinker door de Buitenhaven te leggen, ten einde het gas langs korleren weg van de fabriek naar den Buitenhavenweg te krijgen, daar dit anders geschiedt langs de buizen door de Plan tage en de Koemarkt. Mond- en klauwzeer is uitgebroken onder het vee van J. Ham onder deze gemeente (Spieringhoek). Gisterena.ond ongeveer 7 uur van zijn werk naar zijn woning in de iLaan ons genoegen" terugkeerende ontmoette de 18-jarige G. S. in de Kethelsiraat den 16-jarigen R. met wien hij reeds vroeger twist had gehad. R. hernieuwde de vijandelijkheden die weldra tot handtaste lijkheden overgingen en waarbij S. met een scherp voorwerp in het gelaat getroffen werd wat een paar schrammen onder het linkeroor veroorzaakte. Door S. werd de politie hiermede onmid dellijk in kennis gesteld. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 24 Febr. W. G. Jongsten, 30 jaar, en G. van der Sluis, 37 jaar. C. T. de Roos, 24 jaar, en A. Hoefman, 21 jaar A. J, H. Multem, 24 jaar, en A. Versteeg, 21 jaar. Geboren 23 Febr. Cornell's Petrus Anto- nius, zoon van C. Hersbach en A. Thijse, Oude Sluis. 24. Jacobus, zoou van J. W. Duimel en E. Kleinekoort, Kortlandstraat. Overleden 22 Febr. Johanna Wilhelmina van den Bos, oud 78 jaar en 11 maanden, wed. van J. Deijl, Dwarsstraat, 23. Marga- retha Muller, oud 90 jaar, wed. van M. Groen- horst, Lange Achterweg. De heer C. H. Coster te Arnhem is benoemd tot directeur van het Groninger Harmonieorkest, ais opvolger van den heer Bekker. Hij heeft echter van de aanvaarding dezer eervolle betrekking afgezien. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting 24 Februari 1897. Wegens straatschenderij J. W. P. te Schiedam tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder do noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade tc hebben genomen G. B. te Schiedam tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens niet voldoen aan eene wettelijke verplichting tot aangifte aan den Ambtenaar van den Burger lijken stand voor de registers van geboorte A. A. T. te Schiedam tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens openbare dronkenschap A. B. tot f0.50 boete subs. 1 dag hechtenis, D. v. H. tot fl boete subs. 1 dag hechtenis, J. C. J. tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis, J. A. P. tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis, en C. v. H. tot f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis, allen te Schiedam. Wegens openbare dronkenschap en politie overtreding J. B. te Schiedam tot f6 boete subs. 3 dagen hechtenis en fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens zonder daartoe gerechtigd te zijn loopea over eens anders grond, waarvan de toegang door den rechthebbende is verboden -. A. B., J. d. K., H. S., L. v E., J. F. K. en H. G. allen te Schiedam ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der Spoorwegwet A. J. N. te Schiedam tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens politie overtreding: A. S, A. v. W„ J. C. D„ P. H. v. N, H.B.D., Z. B„ T. H. v. E., C. v. L. en N. M. K. allen te Schiedam ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. J. v. N., 17 jaar, schippersknecht te Schiedam, die op Nieuwjaarsdag aldaar, toen de politie zijn kameraad naar het bnreau wilde overbrengen die een hunner confraters had mishandeld, zich met ge weld tegen hen verzette, door den arrestant aan tc priipen on door rukken on trekken te trachtten dien persoon aan hen te ontrukken, hoorde gisteren voor dc Rotterdamsche rechtbank 21 dagen gevan genisstraf tegen zich eiscben. Door de Rechtbank te Rotterdam werd gisteren voortgezet do zaak tegen de 15 ingezetenen uit Maas sluis, die den 26 Januari 1897 terecht hebben gestaan wegens het wederrechtelijk binnendringen in het van der Lelypark te Maassluis, tijdens dat aldaar op den 2 September van het vorig jaar op feestelijke wijze werd gevierd de verjaardag van H. M. de Koningin en bij welke feestviering alleen toegang hadden de leden van gemeld park en geïntroduceerden. Krach tens vroeger gegeven beschikking der rechtbank bad alsmr plaats de voorlezing van een procesverbaal, opgemaakt door den onbezoldigd rijksveldwachter D. van den Berg, terwijl alsnog als getuige werd gehoord de rijksveldwachter C. Soeteman, die mede bij het gebeurde was tegenwoordig geweest en die werd gehoord tot het geven van inlichtingen, daar een een dor beklaagden een zoon van hem is. Het O. M. bleef persisteeren bijzijn vroeger reeds genomen requisitoir tot veroordecling van tederder beklaagden tot eene gevangenisstraf van 7 dagen. In dc Maandag gehouden zitting der arrondisse- ments-rechtbank ie Assen werd behandeld de zaak tegen* Johannes Hermanus O., te Steenwijksmocr, gom. Coevorden, thans gedetineerd, die in den avond van 1 Jan. 1.1. Stephanos Wittcndorp eenige gewel dige slagen met een stuk hout op het hoofd gaf, zoodat een schedelbreuk ontstond en bloeduitstor-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2