Kerk en Sc li ooi. Ned. Hebv. Kerk. SPORT. Laatste Nieuws. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. ting in de hersenen plaats had en "Wïttendorp dientengevolge den volgenden dag overleed. Het O. 31., waargenomen door xnr. W. C. A. Scholten, eischte 5 jaren gevangenisstraf tegen beklaagde ter zake van mishandeling, gepleegd met voorbedachten rade, den dood tengevolge hebbende. He verdediger, mr. M. Oldenhuis Gratama, bestreed dat het feit ge pleegd was met voorbedachten rade en drong aan tot het opleggen eener mindere straf. Voor eenigen tijd werd bericht, dat tegen J. A. 4e Zwart, klompenmaker, wonende te Westbroek, prov. Utrecht, proces-verbaal was opgemaakt wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Onlangs werd deze zaak voor het kantongerecht te Geldermalsen behandeld. De Zwart, die volmon dig bekende in dit geval een geneesmiddel te hebben geleverd, was zeer verbaasd, dat hij voor deze zaak terecht moest staan. Deze balsem toch was een familie-recept, waar mee niet alleen hij, maar ook vader en grootvader herhaaldelijk menschen hadden genezen, die door de dokters waren opgegeven, cn nu zou hij, die louter om iemand genoegen te doen, dezen balsem voor niets verstrekte, nog f 100 boete moeten betalen of een maand in de gevangenis, neen dat was toeb al te gek. De kantonrechter beduidde hem, dat de wet maar niet iedereen toeliet om geneeskunde uit te oefenen en dat de wet in den loop der jaren veranderd was dus wat vader deed mocht hij niet meer doen. Nu, dat kon wel zijn, maar de dokters waren toch ook heel anders dan vroegertoen kwamen de dokters dikwijls hij zijn vader, om 't recept van den balsem, die veel beter was dan hunne medicijnen, maar die van tegenwoordig, och, mijnheer, die doen 't glad verkeerd. Ze werken allemaal van huiten naar binnen en dat moet niet, ziet u, je moet van binnen naar huiten werken en daarvoor is mijn krachtige balsem zoo goed. 'tls zuivere ongezouten boter, zoo van de koe en daarbij de krachtige heilzame kruiden en als de dokters dan zeggen dat 't beeneter is, dan geneest 't hier mee, altijd zonder ongelukken en als de baas van boven meewerkt. 't Was een echt gemoedelijke 70-jarige man, die, men kon 'them aanzien, overtuigd was van de heilzame werking van zijn balsem. Alleen verwachtte hij erg veel hulp van den 'baas van hoven, zooals hij 't noemde en telkens bij 't uitspreken in dien naam gingen de twee voorste vingers vati de rech terhand omhoog. De kartonreebter veroordeelde hem tot f 25 boete of 14 dagen hechtenis. Deze straf dus schrijft men ons is dubbel en dwars verdiend. De zieke jongen aan wien de hulp is verleend is in twee maanden achteruitgegaan en kon vroeger de jongen geTed zijn, nu moet het been onder de knie er af en hoewel de ouders nog steeds dit weigeren, misschien nog wel in goed ver trouwen dat de balsem eindelijk zal werken, staat het vast, dat wanneer de jongen niet bijtijds geam puteerd wordt, er 't leven mee gemoeid is. 't Is daarom van belang, dat 't slechte resultaat in dc kwakzalverij van Johannes Antonius de Zwart zoo algemeen mogelijk hekend wordt, opdat de man niet in de gelegenheid zal zijn met zijn zwarte kunst nog meer menschen ongelukkig te maken. Beroepen: te Amsterdam, ds. J. Wieten te Apeldoorn; te Pernis, H. Waardenburg, te Goede reede; te Hippoli tushoef, G. Nyboff, te Farusum; te Goes, J. Draaisma, te Steenwijk; te Zuidzande, C. J. Warners, te Leidente Wapenvelde, G. Yel- linga, te Kootwijk. Aangenomen: naar Winterswijk, door S. R. de Boer, tc Bozum. Bedankt, voor Steen en Oudendijk, door G. Nyhoff, te Farnsumvoor Niezijl, door W. H. van Henven, te Vliedorpvoor Makkin ga, door R Hoornstra Cannegietcr, te Donkerbroek. Z e s ta 1te NijmegenHaverkamp, te Purmerend Knappert, te AssenPantekoek. te TielPrins, te EpeReijnders, tc WognumRiedel, te Lochcm. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant cn Limburg heeft aan den heer J. W. van Maanen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ossendrecht, op diens verzoek eervol emeritaat verleend, in te gaan tegen 1 Mei a.s. Evans. Luthersche Kerk. Beroepen: tc Haarlem, ds. A. D. Wempe, te Alkmaar, die, naar wij vernemen, het beroep reeds heeft aangenomen. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Velp, door J. W. A. Not- ten, te Haarlcm- R.-K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot deken van het dekenaat Oldenzaal den heer J. G. ten Bokum, pastoor te Delden, en tot kapelaan te Heiveld den heer F. Langedijk. UG bisschop van Haarlem Leciu ucüuêmu tot pastoor te Heiloo den heer J. Geenentot pastoor te Tuitjenhorn den heer L. H. Ycertmanstot pas toor te Dolen den heer B. J. G. Beddink, die kape laan was te Hoorn; tot kapelaan to Alkmaar pater Th. H. D. van Erp, en tot kapelaan te Rotterdam pater P. A. van Tkiel. Tot opvolger'van pater H. van den Boogaard, als provinciaal der Sociëteit van Jezus in Nederland, is benoemd pater P, Duffels. Denkelijk zal dit jaar nog worden aangevangan met deu bouw eener nieuwe Roomsch-Katholieke kerk te Zaandam. Een terrein, gelegen in de Oost zijde, vooraan de Bloemgracht, is daarvoor de aan gewezen plaats. IIoooeb Onderwijs. Amsterdam, Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap op stellingen, de heer E. van Hali, geboren alhier. Leiden: Doctoraal examen artsenijbereidkunde J. L. B. van der Marckdoktoraal examen rechtswe tenschap P. W. J. Rijnen. UtrechtDoet ex. rechtsw.E. Mackay. GroningenDoctoraal examen rechtswetenschap A. S. dc Bléeourt. Aan den rector van het gymnasium te Zutpheu, dr. A. G. Kok, is met ingang van 1 September a. s.. op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit die betrekking, onder dankbetuiging van de diensten, gedurende bijna twintig jaren aan de .gemeente bewezen. De Rotterdamsehe Wielrijdersvereeniging „de Sperwer", is na een bestaan van zes jaren, ont bonden. zijn kinderen in huis gekomen en sedert een jaar of vijf woont hij te Zwolle bij een ge trouwde dochter. Ziekte kent hij niet. Zijn ge zicht is goed en hij hoort als de beste. ben, dat deze laatste geen «loswegge" vragen doet, als hebbende deze hoegenaamd geen zin. Loswegheid is hier niet van pas, wel de ernst der vraag. Op een «loswegge" vraag zou de redactie van de Gemeentestem ook stellig geen antwoord geven, wij moeten den lof aan dat blad gebraeiit herhalen het is daar te ern stig voor. En eindelijk wat de zaak zelve betreft De heer O. v, N. meent, dat de redactie van de Gemeentestem de quaestie geen streep nader heeft gebracht. Wij gelooven dit niet. Als men een zeer besliste verklaring noemt de quaestie «geen streep nader brengen"ja, dan heelt de inzender gelijk. Maar als men door een zeer pertinent ant woord nu wel de zaak seen streep nader vindt gebracht" het is misschien erg naief dat te doen heeft de geachte inzender geen gelijk. «De Gemeentestem gaf geen motieven," wordt nog boven gezegd door den heer O. v. N. Ons antwoord luidt: «Daar was niet naar gevraagd"; de bedoelde vraag stond tiouwens onder eene rubriek correspondentie, en eischte noch gedoogde dus een uitvoerig antwoord; aan een categorisch had men genoeg. Als men aan een distillateur vraagt, is dit «vei sneden of onversneden moutwijn", en de distillateur zegt: jshel is onversneden", dan legt men zich daarbij neer, en men vraagt niet: meilieve, waar zijn uwe motieven voor uw oordeel" als men aan de Gemeente stem, vraagtis dit «rechtens" of «niet rechtens," en de Gemeentestem antwoordt: het is »niet rechtens," dan legt men zich daar ook bij neer, en vraagt niet: «verklaar u nadei." Wij zijn dan ook beslist van meening, dat de heer Van Luik het in deze niet eens zal zijn met den heer O. v. N., immers hij zal wel zooveel vertrouwen stellen in den adviseur, dat hij zich bij' diens oordeel neerlegt. Andeis had hij niet naar hem toe behoeven te gaan. Bed. S. Ct. De Tweede Kamer ving lieden aan met de stemming over het amendement—Heemskerk op de wijziging der gemeentewet (zie hiervoor onder Staten-Generaalj, waarover gisteren de stemmen hadden gestaakt. Thans werd het verworpen met 42 tegen 40 stemmen, zoodat de verkiezingsdag der ge meenteraden bepaald is op den laatsten Dinsdag in de maand Juni. Daarna werd op voorstel des voorzitters be sloten morgen aan den heer de Savornin Lobman gelegenheid te geven zijne aangekondigde inter pellatie over het ontslag-Bredius te houden. Hierna werd het debat voortgezet over het ontwerp wet voor Kamers van Arbeid. De lieer Rutgers van Rozenburg zegt waar schijnlijk voor dit ontwerp te zullen stemmen, zonder echter veel nut van de zaak te verwach ten, vooral ook omdat in werkmanskringen het ontwerp woidt afgekeurd, en de tijd voor scheidsgerechten nog niet rijp is. De heer De Kanter wees daarentegen op het gebleken nut der particuliere Arbeidsiaden en was zeer voor dit ontwerp met de amendemen ten Kerdijk-Di ucker, waardoor hij bij beleidvol optreden verzoening verwacht. De heer Gerritsen spreekt als zijn oordeel uit, dat wel het tijdstip voor behandeling van dit ontwerp ongeschikt is, maar dat hij3" toch van arbeidskamers als verzoeningscolleges heel veel verwacht, mits de bevoegdheden der Ka mers grooter zuilen zijn. Aan hare uitspraken moet rechtskracht worden verleend, hulpmid delen zullen haar gegeven dienen te worden. De heer De Savornin Lobman zegt Arbeids raden eenvoudig als verzoeningsraden te be schouwen, met als het begin van een groote sociale organisatie. De Minister van Justitie deed uitkomen, dat het hoofddoel van het ontwerp is, het instellen van verzoeningsiaden; de belangstelling zal er wel komen, als maar de arbeidsraden evenzoo werken als in het buitenland. Alles zal afhangen van de toewijding der leden van de Kamers van Arbeid zelve. De algemeene beraadslagingen werden hierna gesloten. Tot lid van den gemeenteraad van Zaandam is lieden gekozen de heer Kamphuis. De ge moederen waren te Zaandam nogal warm naar aanleiding der sluizenbouwqunestie. De burgemeester van Zaandam was nog gisteren candidaat gesteld, doch had voor eene eandidatuur bedankt. Hedenmiddag heeft te 's-Gravenhage de plechtige teraardebestelling plaats gehad van liet stoffelijk overschot van het overleden lid van den Raad van State mr. A. J. Swart, tevens lid van de Raad van Voogdij der Ko ningin. Bij deze begrafenis was H. M. de Koningin- Regentes vertegenwoordigd door Ridder Huijsen van Ivattendijke, Kamerheer der Koningin. Beclame-tentoonstelling. Wij hebben reeds vermeld dat de vereeniging «Amsterdam Vooruit" voornemens is in Au gustus e.k. in liet «Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam, te houden eene internationale ten toonstelling van reclamemiddelen. Het blijkt thans dat deze tentoonstelling zal omvatten 14 klassen, verdeeld als volgt I. Historie en literatuur van het reclame- wezen. TijdschriftenII. Afbeeldingen van eigenaardige reclamemiddelen wagens lucht ballons, vuurwerken, enz.III. Dag- en week bladen, tijdschriften, illustraties, enz. in dienst van de reclame; IV. Uithangborden, uithang- teekens, winkelopschriften, vaandels, vlaggen, banieren, «sky-signs", enz.: V. Reclameplaten voorhotels, reisgelegenheden, vereenigingen lot bevordering van vreemdelingenveikeer, bad plaatsen, schouwburgen, verbiuiks- enweelde- artikeien, als: wijnen, bieren, likeuren, cham pagne, sigaren, chocolade enz., verzekering maatschappijen philanthropische instellingen, enz. enz., industrieele ondernemingenVI. Reclameplaatjes, show-cards, brochures, alma nakkenleclamezegels, strooibiljetten, enz,; VII. Voorwerpen van kunst en nijverheid, be stemd tot reclame flesschen, vaatwerk, zeepen, voertuigen, aschbakjes VIII. Reclamezuilen en automatische reclame toestellen, voorwerpen, bestemd tot distributie van reclameartikelen IX. Draagbare toestellen voor zoogenaamde Sandwichmen, verschillende middelen tot het ophangen en bevestigen van reclameplaten enz X. Instrumenten voor op tische reclamemiddelen, tooverlantaarns, sciop- ticons, kinematografen enz.XI. Inrichtingen tot het vervaardigen van reclamemiddelen drukkerijen, stempelfabrieken, enz.XII. Zoo genaamde reclame en actiën van levendige figuren, mits kunnende dienen als reclame voor eenig artikel door aanschouwelijke toe passing van het gebiuik; XIII. Automatische toestellen voor reclame en action XIV. Be werkte grondstoffen voor reciamemiddelen (papier, glas, aardewerk, metalen, oningevulde showcards, enz.) De netto-winst der tentoonstelling zal na afloop over de exposanten worden verdeeld naar verhouding van hetgeen door hen is gestort aan plaatgelden. De tentoonstelling zal slechts vooitgang heb ben indien vóór 15 Maart e. k. het aantal exposanten groot genoeg is te noemen. De secretaris van het Uitvoerend Comité is de heer jhr. mr. A. A. van TeijlingeD, Kei- zersgiacht 4G6, Amsterdam. In vrijheid gesteld. Naar men verneemt is de Directeur van de Bank van Leening, die Zaterdag in arrest is genomen, thans weder in vrijheid gesteld. Be oudste ridder der M. W. O. Te Zwolle is gisteren een photagraphie ge nomen van een man, die heden voor 55 jaar de Willemsorde ontving en nu bijna 87 jaar oud is. De Zw. Ct. vei telt een en ander uit zijn levensloop. Constanten Huigen was, toen hij gedecoreerd werd, hoornblazer van het Ned.-Indische leger op Sumatra onder generaal Micbiels. Hij is Belg van geboorte, maar toen in 1830 de Belgische opstand uitbrak, bleef Huigen bet leger van den Koning, waarin hy toen reeds zes jaar als hoornblazer diende, getrouw en maakte zoo den Tiendaagsehen Veldtocht mee. Aan een tijdelijke afwezigheid, met verlof naar België, juist in de dagen toen het Metalen Kruis werd uitgereikt, heeft hij hei, naar hij mededeelde, te wijten, dat op zijn borst naast de Milit. Willemsorde en de zilveren medaille van 24 jaren trouwen dienst ook niet het Me talen Kruis prijkt. In 1830 ging hij naar Itidië en daar heeft hij onder Michiels 12 zware jaren doorgebracht op Sumatra. Eens heeft hij daar een benting helpen veroveren, door midden in den nacht alleen naar den wal te sluipen en er op te klimmen en daar op zijn hoorn te blazen. De vijand dacht dat er anderen achter hem waren en ging er van door, en bemerkte te laat welke list hem was gespannen, daar toen de onzen reeds waren toegeschoten. Een andermaal heeft hij voornamelijk bij gedragen tot de herovering van een viertal kanonnen, eri voor deze dand verkreeg hij de Willemsorde. Een schot en een houw hebben zijn beide armen echter ongeschikt voor ver deren dienst gemaakt en in 1848 kwam hij weer hier. Het was in die dagen met gepensioneerde militairen al heel droevig gesteld, maar tot zijn geluk trok hjj de aandacht van Willem III. toen hij bij het Loo Huigen woonde toen te Apeldoorn met zijn vrouw op de vor- schriftsmassige 15 pas halt en front maakte. De koning herkende in hem een oud-militair, en toen hij hoorde dat Huigen nog niet ^ge posteerd" was, gaf hij hem een betrekking als jager op het Loo. Elf jaar bleef hij daar. Naderhand is hij bij Blondin. Blondin, de beroemde koorddanser, is in den ouderdom van 73 jaar te Ealing overleden. Zyn eigenlijke naam was Jean Franfois Gravelet. Hij werd te St. Omer in het noorden van Frankrijk geboren en begon reeds als kind van 5 jaar zich in het koorddansen te oefenen, dat hij van een troep reizende acrobaten ge zien had. Eeu oude zeeman hielp hem aan een touw en een balanceerstok en zes maanden later gaf hij reeds openbare voorstellingen. Als sliet kleine wonder" was hij spoedig in geheel Frankrijk bekend, en toen hij op 9-jarigen leeftijd zijn ouders verloor, kon hij ruimschoots in zijn eigen onderhoud voorzien. In 1861 ging hij met den troep Ravel naar de Vereenigdc Staten. Het was zijn eerzucht iets te doen wat nog nooit iemand vóór hem gedaan had. en dat deed hij in 1859. Op een touw van 1100 voet lang liep hij over den Niagara, op eene hoogte van 100 voet; 25,000 menschen stonden hem in angstige spanning gade te slaan, toen hij het waagstuk volvoerde. Bij een latere gelegenheid herhaalde hij het met een blinddoek voor, daarna met een krui wagen, en eens zelfs op stelten. Hij vei klaarde altijd dat hij op het koord evenzeer op zijn gemak was als een ander op den beganen grond. Na verscheiden jaien niets van zich te hebben doen hooren, verscheen hij in 1880 weer, en het laatst trad hij op in Augustus van liet vorige jaar te Belfast. Zijn kunst had hem een aanzienlijk vermogen opgebracht. Mijnheer de Bedactetir. Hei schijnt me toe, dat U zich zeer geluk kig gevoelt, met het door de Red. van de Gemeentestem losweg gegeven antwoord op een zeer losweg gedane viaag. 'tls dan ook zeker overmaat van geluk ge weest, die U zoo luide de loftrompet deed steken. Had U zich een klein beetje minder geluk kig gevoeld, dan had U de M. v. A. eens nage slagen en gevonden waarop de aangehaalde ti rade sloeg. Een M. v. A. te lezen of te citeeren, zonder dat stuk te leggen naast het V. V. is niet juridisch; 't geeft zelfs aanleiding tot eenzijdige en verkeerde meerlingen. Had U nageslagen, dan had U zeker het oorspronkelijk voorgestelde art. 2 weer onder de oogen gekregen en gevonden, dat al. G in het voorstel luidde: «Bij de berekening van den werkelijken «huurprijs gelden de bepalingen der wet op de «personeele belasting." Nu haal ik dat niet op, om te antwoorden op wat U vroeger gezegd hebt, dat de Minister uit den treure verklaard heeft; maar alleen, om de oorspronkelijke bedoeling der regeering in herinnering te brengen. En ik doe dat niet, om Uw geluk moedwillig te verminderen, maar alleen, om te doen uit komen, dat de R. v. d. Gem.stem noch juridisch noch juist is geweest en dat zij de quaestie geen streep nader heeft gebracht. Bij haar zeggen: «Hetgeen werkelijk betaald «wordt voor de woning met de daaraan ver sbonden gemakken in casu het gebruik «van de waterleiding is o. i. de huurprijs sin de kieswet bedoeld," zoek ik vruchteloos naar de motieven, op grond waarvan het ge bruik der waterleiding, die aan een derde behoort, kan en moet gerekend worden onder de gemakken van de woning. Zonder te willen tekort doen aan het schoone gebod om mij te vei heugen met de verheugden, moet ik toch waarschuwen tegen't meesje, dat m.i. dood is en opkomen tegen een iouange die, hoe vaak ook elders door de Red. v. d. Gem. Stem verdiend, me in deze door niets gewettigd voorkomt. U dankend voor de mij verleende ruimte blijf ik hoogachtend O. v. N. Waar de geachte inzender terecht bij de redactie van dit blad eene niet onverklaarbare vreugde heeft meenen op te mei ken na het door de Gemeentestem gegeven advies, meent de redactie van haren kant, dat in het bovenstaand ingezonden stukje, over datzelfde advies een zekere spijtigheid doorstraalt, die zich slechts onvoldoende onder het kleed der ironie kan verbergen. Hierop gaan wij echter niet verder in. Het raakt de zaak niet. Wat wij zeggen willen is dit. De heer O. v. N. meent, dat de lieer Van Luik, de vrager in de Gemeentestem, 1 o s- weg een vraag deed en dat daarop de redactie van dat blad losweg een antwoord gaf. Wij meenen dat de heer O. v. N., die den heer Van Luik kent, de overtuiging moet heb-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3