BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. den medegedeeld, dat de Grieksche vlootvoogd een officier van gezondheid naar het kamp der insurgenteu zond om do gewonden to verzorgen. Het aanbod var» den Engelschen admiraal om twee doctoren te zenden, wees hij van de hand, evenals een uitnoodiging om met de andere vlootvoogden een bezoek aan de beschoten plaatsen te brengen. Ilij verklaarde niet te kunnen instaan voor hun persoonlijke veiligheid. Tuikije gaat steeds voort zich ten strijde te rusten. 72 bataillons worden uit Kleln-Aziu waar intusschen de gemoederen ook lang niet rustig zijn naar Macedonia ge/oriden. Reeds moeten er 50.000 man aan de grenzen staan, en in 't geheel bestaat er plan 200.000 man mobiel te maken. De vloot voor Kreta wordt gereed gemaakt, en te Salonika is beVöl ontvangen, twee leger corpsen aan de Grieksche grens te vormen. Servië, Bulgarije en Montenegro gaan de oproerige beweging in Macedonië tegen en be waken hunne grenzen. z-\ Gemengde Mededceïtngen. Te Hamburg is hevig gevochten tusschen werk- loozen en arbeiders die weer aan 't werk zijn gegaan. Revolvers en messen kwamen er aan te pas. De nadering der politie deed de werk- loozen de vlucht kiezen. De Agence Houmaine noemt het bei icht van de aftreding van den Rumeenschen minister van buitenlamKche zaken Stoicescu volkomen ongegrond. Na het eind van den Ramasan zal den Sul tan het hervormingsontwerp overhandigd wor den. De Patriarch tan Jeruzalem. Mgr. Gerasi- mons, is overleden. Een ernstig conflict dreigt tusschen Spanje en de Yereenigde Staten. Het Congres heeft den President gemachtigd de Cubaansche kust steden te laten bombardeeren, indien de Ame- rikaansche krijgsgevangenen niet vrijgelaten worden. De inneming van de stad Bayamo door de Cu baansche insurgenten wordt tegengesproken. Daarentegen wordt uit Madrid gemeld dat een afdeehng van Maximo Gomez door de Spanjaarden verflagen werd, waarbij de rebel len vrij groote terliezen leden. Tegen de Chartered. Company zijn beschuldi gingen van zeer ernstigen aard ingebracht, be trekking hebbende op operaties der maatschappij in Ghazaland, en naar aanleiding daarvan een eisch tot schadevergoeding ingesteld. De Char tered ontkent alles. Bescherming. Door het comité tot bescherming van den nationalen arbeid, landbouw en nijverheid" is in zijne veigadering tan 17 Februari j.l. te Utrecht gehouden, het navolgende besloten Het comité tracht te verkrijgen herziening en uitbreiding van het tarief van invoerrechten in het belang van den nationalen arbeid, landbouw en nijverheid. Dat doel tracht het te bereiken door het maken van piopaganda, het werven van leden en het vormen tan provinciale en plaatselijke afdeelingen. Omtrent het inwerken op de ver kiezingen werd het volgende besluit genomen. Zijnen leden vrijheid latende voorop te stel len de beginselen der staatkundige partij waar toe zij belmoren of met welker beginselen zij zich homogeen verklaren, verlangt het comité van zijne leden en verzoekt allen, die zijn doel en streven op prijs stellen, ieder voor zich in zijn kring en in zijne kiesvereeniging bij het stellen van candïdaten voor de Staten- Generaal, dien candidaat hunner richting en beginselen den voorrang te helpen erlangen, die verklaart te zullen medewerken tot het verkrijgen eener herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten. De vergadering werd geleid door den heer J. Bosch Bruist, burgemeester te Nieuwleuseu. Bet standbeeld van Tromp. Met de pogingen tot bijeenbrenging van de noodige gelden tot het .oprichten van een standbeeld voor Tromp te Rotterdam, schijnt het niet zoo te gaan, als de vorloopige be sprekingen wel hebben doen verwachten. Het comité deelt althans in een circulaire mede, dat het in het laatst van December 4400 circulaires rondzond, om bijdragen, en dat het op meer dan duizend van die circulai res welke een gefrankeerd inteekenbiljet bevatten geen antwoord heeft ontvangen. Hetcomité heeft zich dan ook tot heden nog met de helft der som kunnen verzekeren, die als minimum voor de verwezenlijking van zijn denkbeeld moest worden gesteld. Het comité doet daarom een nieuw beroep op de offervaardigheid der burgerij. Het herhaalt dat er voor Rotterdam in het jaar der huldiging onzer Koningin en van de 300ste herdenking van Tromp's geboorte geen schoonere historische feestviering denkbaar is dan de oprichting van een standbeeld voor Rot terdam's burger, den zeeheld Tromp, die onder allen tegenspoed aan het Huis van Oranje on wrikbaar trouw bleef. O.-l. Ambtenaren. Voor 1897 worden slechts res plaatsen be schikbaar gesteld voor O.-T. ambtenaren. Van de ongeveer 05 studenten der Indische Instel ling te Delft, die aan het eindexamen zullen deelnemen, heeft dus slechts Vio gedeelte kans op plaatsing. Nu er in üuitschland niet ten onrechte zoo veel werk wordt gemaakt van de plechtige her denking op 22 Maart a. s. van den geboortedag van wijlen Keizer Wilhelm l, mogen wij Ne derlanders niet achterblijven in de herinneiing van een dergelijken daturn, in 's lands historie niet minder belangrijk. Het zal namelijk den 28n Februari e. k. lflO jaren geleden zijn, dat de boezemvriend van Wilhelm I, wijlen Prins Frederik der Nederlanden, te Berlijn geboren werd. Alleen reeds liet roemrijk aandeel dat prins Frederik nam aan de veldslagen van Quatre Bras en Waterloo, glorierijke dagen die nog onlangs door kolonel F. de Bas iri zijn belang rijk werk Prins Frederik der Nederlanden en zijn tijd (25e en 26e alluitvoerig beschreven weiden, maakt het voor de Nederlandsche natie tot een plicht der dankbaarheid om den aanstaanden gedenkdag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. (Dagblad.) De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal aan staanden Zaterdag, 27 dezer, niet plaats heb ben. Te Oud-Beierland wordt de vergoeding voor het gebruik der waterleiding als huur be schouwd. Eenige personen, voor wie was op gegeven 90 ct. huur en 10 ct. waterverbruik, wol den op de kiezerslijsten gebracht. Aan boord van het stoomschip Smeroe, is op reis van Java naar ons land op 39-jarigen leeftijd overleden jhr. J. J. Rofell, adj.-inspec teur van financiën in O.-I. dienst. Congres voor blnneii-sclieepvaurt. De heer J. F. W. Conrad te "s-Gravenkage heeft, als president van de Permanente Commissie, aan de leden van het Yïe congres voor binnenscheepvaart medegedeeld, dat hij, naar aanleiding van het op voorstel van den afgevaardigde prof. Betocchi ge nomen besluit, om het Vile congres in Italië te hou den, met den heer Betocchi ia briefwisseling was getreden, ten einde de organisatie van het Vile congres aan tc vangen. Deze correspondentie, dateerende vanaf Juli 1895, hoeft tot resultaat gehad, dat de heer Betocchi in Juli 1896 het bericht zond, dat de Minister van Openbare Werken in Italië wegens de ernstige ge beurtenissen in Afrika het congres in 1896, noch in 1897 kon ontvangen. Onmiddellijk heeft de heer Conrad zich daarop in betrekking gesteld met enkele afgevaardigden van regeeringen, die in 1894 op het Congres vertegen woordigd waren en bij ben geïnformeerd, waar en wanneer het VTIe Congres moest bijeenkomen. Dit heeft tengevolge gehad, dat de heer Conrad van den heer A. Debeil, inspecteur-generaal der bruggen cn wegen in Belgie, namens de Belgische regecring de mcdedeeling ontving, dat het Ylle Congres definitief in de maand Augustus van het jaar 1898 te Brussel zal vergaderen. Koloniale Reserve. De aanbrengpremie van jongelieden bovendo 18 jaar zal voortaan bedragen f 20. Gebiek aan manschappen schappen schijnt van deze verhoogde aanbrengpremie oorzaak te zijn. OYERSCHIE, 24 Februari. Heden is onder liet vee van den landbouwer A. van Yliet, wonende aan de Delftsbavensche Sehie, bet mond- en klauwzeer uitgebroken en dientengevolge is het onder bewaking gesteld. VLAARDINGEN, 24 Februari. In de algemeeue vergadering van het Visschers-weduwen- en weezen- fonds alhier is verslag uitgebracht over 1896. Daaruit blijkt dat de zee de laatste jaren voor onze visschers- plaats buitengewoon weinig menschenoffers heeft geeischt. Het aantal ondersteunden daalde daardoor van 41 weduwen on 33 weezen tot 28 weduwen en 17 weczen, het aantal oude zeelieden bedroeg omstreeks 70, die f 1 per week ontvingen. Aan weduwen en weezen werd uitgekeerd f 2833.25, en aan oude zeelieden f3732. Door de zeelieden werd bijgedragen f4216.40. De ontvangsten bedroegen f9406.22, de uitgaven f 6881.07, zoodat dc rekening sluit met een batig slot van f2525.15. Waren in de tien eerste jaren van het bestaan tien schepen met de geheele be manning vergaan, de laatste negen jaren slechts één. Het bestuur, dat zich verheugt in het heden, moet toch rekening houden met rampen die komen kunnen. Als lid van de vereeniging werd in plaats van den heer J. Storm Cz., die opgehouden heeft schipper te zijn, gekozen schipper Jan van der Velde. De voorzitter, de heer A. Knottenbelt, werd als lid van het bestuur herkozen, terwijl als zoodanig werden gekozen, in plaats van den heer P. Kikkert, niet herkiesbaar, de heer A. Hoogendijk Iz„ en in plaats van schipper .7. Storm Cz., schipper van der Velde. De ondersteuning werd bepaald op hetzelfde be drag als vorige jaren. AMSTERDAM 24 Februari. De gemeenteraad heeft thans definitief heslist, dat de nieuwe beurs midden op het Damrak zal verrijzen, volgens het plan-Berlage. Daarmede is een einde gemaakt aan een kunst matig in het leven geroepen kabaal om de beurs aan de Warmoesstraat tc bouwen. TWEEDE KAMER. Zitting van Wocnirtag 31 Februari. De beer Rutgers van Rozenburg is niet enthou siast voor dit onderwerp, te meer daar het de werklieden niet eens schijnt te bevredigen; het zal de ontevredenheid nog vermeerderen. Spr. zal er toch voorstemmen. De heer de Kanter meent dat de onbevredigdheid in enkele arbeiderskringen niets zegt. De particuliere arbeidsraden hebben bewezen nuttig te werken. Spr. acht de tijd voor K. v. A. gunstig, ovenals de inrukking van het wetsontwerp. Het nmendement-Kerdijk-Drucker juicht spr. toe. Spr. viaagt, wat er gedaan zal worden om de arbei ders te vrijwaren voor schadelijke gevolgen van het uitbrengen hunner stem en vraagt of dc'K. v. A. ook rechtsgeleerde adviseurs mogeu nemen. De heer Gerritsen meent dat het niet aangaat, hen die nu kiezer zijn geworden niet in staat testellen hun stem over een ontwerp tot instelling van K. v. A. uit te brengen. Overigens acht bij dit ontwerp onvoldoendeaan de K. v. A. is niet voldoende macht verleend. Alvorens voor dit ontwerp te stemmen, wensebt hij te ver nemen, wat deze arbeidskamers zullen kunnen be reiken anders dan de bestaande particuliere arbeids raden. De heer De Savornin Lobman acht deze Kamers v. A. niet het begin coner groote sociale organisatie om ontevredenheid te voorkomen, moet dit aan het volk duidelijk gemaakt worden. Hij beschouwt deze K. v. A. als verzoeningsraden; daarom acht hij het noodig. dat patroons en arbeiders gelijk vergaderen. Herstemming wordt gehouden over het amendt- Hecmskerk, waarover gisteren de stemmen staakten, om den verkiezingsdag der gemeenteraden te be palen op den eersten Dinsdag m Juli. Het amendement wordt verworpen met 42 tegen 49 stemmen. Art. 4 wordt onveranderd goedgekeurd. Dus is de verkiezingsdag op den laatsten Dinsdag in Juni. De eindstemming der wet zal Yrijdagnadepauze plaats hebben. Do interpellatic-Lohiuan over de zaak Bredins is bepaald op morgen in den aanvang der zitting. Na de Kamers van Arbeid zijn aan de orde de wijziging der Pensioenwet voor burg. ambtenaren, Militaire pensioenraden, wijziging Successiewet, Ont eigening voor de haven te Rotterdam. Het algemeen debat over dc de K. v. A. wordt voortgezet. De Minister van Justitie, acht het nut dezer Ka mers afhankelijk van de toewijding der leden. Hoe het ontwerp kan verscherpt worden in de richting van den heer Kuyper begrijpt spr. niet Voorziening acht hij onnoodig tot vrijwaring van de leden voor het door hen gesprokene met het oog op de bepa lingen van bet strafwetboek. Men behoeft met te wonen in dc plaats, om ge kozen te worden. Art 1 sluit de mogelijkheid niet uit van eene arbeidskamer voor betzelfde vak in verschillende plaatsen, mits de voorwaarden worden nageleefd. De lokalen der Arbeidsraden zijn niet beschikbaar voor afzonderlijke vergaderingen van werklieden. De geestdrift der arbeiders is thans niet groot; bij meerdere bekendheid met bet ontwerp zal die toenemen. Aan een algemeen college van voorzitters bestaat vooreerst nog geen behoefte. De secretarissen kun nen met de adviseurs iu èen persoon vereenigd worden. Of vergoeding zal worden gegeven, kan beter beslist worden als de Arbeidskamers er zijn, en gewerkt hebben. Een centraal bureau voor hot verkrijgen van inlichtingen is niet gewenseht. De Minister wijst verder op het verzoek der par ticuliere arbeidsraden om dit ontwerp af tc doen. Hoofddoel van bet ontw erp is vexzoeningsraden in te stellen en de onderlinge verhouding tusschen pa troons en werklieden to verbeteren. De heer Kuyper repliceerde. Na repliek van den heer Lobman wordt het alge meen debat gesloten. Op art. 1 (instelling en opheffing Arbeidskamers) is voorgesteld een amendt.-Knyper om eerst tot op heffing over te gaan na ontbinding, dat wil zeggen, als de kiezers blijken te deelen in het verzet eener Kamer tegen de wet. Het amendement Kuypcr wordt aangenomen met 56 tegen 15 stemmen. Art. 1 aldus gewijzigd wordt goedgekeurd. Art. 2 omschrijft het vierledig doel der Kamers. Daarop is een amendt.-Druckcr-Kerdijk, om niet te eischen, dat advies en ontwerpen van overeenkom sten en regeling geschieden op gezamenlijk verzoek der belanghebbende patroons en werklieden, maar op verzoek van belanghebbende patroons of werklieden, aangenomen met 65 tegen 3 stemmen. Art. 2 goed gekeurd. Heden voortzetting. Kamers van Arbeid. Door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer zijn op het wetsontwerp tot oprichting van Kamers van arbeid de volgende amendementen voor gesteld lo om aan art. 3, eerste lid toe te voegen dat deze wet ook onder-patroons verstaat ben. die werk zaam of werkzaam geweest in een bedrijf, welke in de Kamer vertegenwoordigd zal zijn, wegens den aard van hunne werkzaamheden met patroons worden gelijkgesteld 2o om art. 5 tc lezen als volgt „De Kamer bestaat voor de eene helft uit patro-ns, gekozen door de patroons, voor de andere helft uit werklieden, gekozen door de werklieden, werkzaam of werkzaam geweest in het bedrijf of de bedrijven in de Kamer vertegenwoordigd." Bij Kon Beriuit is aan B. Mispelblom Beijer, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1897, eervol ontslag verleend als notaris te Zalt-Bommel. Bij Kon. Beslnit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerr. en accijnzen te Coevorden c. a F. S. Boonstra, ontvanger te Stavoren c. a. tot idem te Middelburg, li. AV- van Sandick, ont vanger te Zaandam c. a. tot idem te 's-Gravenpo!der c. a., M. van der Linde, ontvanger te Oostburg c. a.; tot ontvanger der dir. belastingen en acc. te Strijen c. a., W. L. Koopmans, ontvanger te Tiei (buitenge meenten) tot ontvanger der dir. belastingen, invoerr. en acc. te Dockum c. a., J. Blok, ontvanger te Oud-Beierland c. a. Bij Kou. Besluit zijn, met ingang van S Maart 1897, voor den tijd van drie jaren benoemd in den Raad van tucht voor de koopvaardij, tot lid P. A. de Boer, oud- gezagvoerder ter koopvaardij, te Hilversum, en tot plaatsvervangend lid J. A. Rovers, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, inspecteur van bet bureau Veritas te Amsterdam. De directeur van liet postkantoor te Schiedam brengt ter algemeens kennis, dat het nieuwe postgebouw in de Gerrit Verboonstraat Zon dag 28 Februari a. s. voor het publiek zal worden opengesteld en wel op werkdagen van 6 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds, en op Zondagen van 6—7 's morgens en van 10.30 12.30 's namiddags (Greenwiehtijd). Tevens wordt hierbij nog in herinnering gebracht, dat des Zondags twee bestellingen worden uitgevoerd en vijf verzendingen naar verschillende richtingen plaats hebben. Op de voordracht voor een onderwijzer 3e klasse aan de le openbare kostelooze school alhier zijn geplaatst de heeren '1. H. F. Goudswaard te Rotterdam, 2. A. B. A. van Ketel, idem, 3. A. Noordijk te Strijen. In liet lokaal aan de Bioersvest had giste renavond de aangekondigde bijeenkomst plaats, -waarbij een dertigtal weezen uit de weesin richting te Neerbosch met muzikale voordrachten optraden.. Er was een uitermate druk bezoek. De bijeenkomst werd door ds. Schrijver met gebed geopend, waarna deze een kort woord van welkom sprak. Daarna werd er door alle aanwezigen onder begeleiding van het orkest van Neerbosch het le en 3e vers gezongen van psalm 150. Met zeer veel succes werd daarop het keurig programma door de kinderen in gemengd koor ten gelioore gebracht. In het bijzonder vol deden daarbij liet »Z»lig alleen Heer, is 't hart dat u mint", »Avondgedachten" en »\Yaar zijn zij", welke liederen gezongen werden door twee memjes, geaecompagneei d door de brom stemmen van het koor. De beide meisjes toonden te beschikken over een zeer zuivere sopraan en alt. Het aanhoudend applaus was oorzaak dat een biscouplet en een bistiummer gegeven werden. Dit laatste »Het kerkklokje" werd door de beide meisjes in duo gezongen, waarbij het koor met zijn bom bam bom bam zeer juist het gelui der kerkklok nabootste. Het fanfarecorps gaf bovendien nog enkele numrneis ter afwisseling van het programma, waarbij bleek dat de jeugdige dilettanten onder de bekwame leiding vau den lieer Sneep met ijver hebben ges'udeerd. De lieer Jac. van 't Lindenhout sprak vóór en nii de pauze over de tot-stand-koming en de werking der inrichting. Hij wees er daarbij op, hoe door zijn vader begonnen was met de verzorging van 1 wees; later klom dit getal tot 10, 20, 50, enz., zoodat liet thans ruim 950 bedraagt. Die ontwikkeling in den loop der 34 jaren is natuurlijk zeer geleidelijk gegaan, en evenals Elia, zegt spr., het brood door de raven werd aangebracht, evenzeer is door God voorzien in de behoeften van het toenemend aantal opge nomen weezen. Doelende op de beweging-Van Deth tegen de weesinrichting constateerde de heer v. 'tL. met genoegen dat daarbij gebleken was dat ook de kalme Hollanders waim te maken zijn voor het lot der weezen, en hoewel deze be weging voor spr. zeer veel onaangenaams in hield, dat feit had hem genoegen gedaan. Daarna gaf spr. een kort overzicht van de weesinrichting, hare samenstelling en behoeften en vermeldde hij dat steeds nog een 150-tal kinderen voor opname zijn aangegeven, die tot nog toe geen plaats konden vinden. Na de pauze deelde de spr. mede, dat reeds een 1400-tal weezen de inrichting hadden ver laten en, behoudens enkele uitzonderingen, nuttige leden in de maatschappij waren ge worden. Erkennende dat ook aan de weesinrichting te Neerbosch nog wel fouten kleven, consta teerde spr. toch met zekere voldoening, dat, niettegenstaande den veelvuldigen raad van alle zjjden, niemand de hand aan den ploeg had ge slagen en de verzorging der verlaten weezen had aanvaard. Ds. Schrijver bracht ten slotte den dank der vergaderden aan den heer Sneep, als directeur van het zang- en fanfarecorps; aan den heer Van 't Lindenhout voor zijn mededeelingen omtrent de weesinrichting, daarbij de verwach ting uitsprekende dat deze avond aan die inrichting vele vrienden zal gebracht hebben aan de nVereen. t. bev. d. bel. v. d. Ned. Herv. Kerk" voor de moeite en zorg aan het welslagen van dezen avond en den vorigen besteedeindelijk aan allen, die zich zoo gaarne bereid verklaard hadden om een paar der wee zen als logeergasten op te nemen. De bijeenkomst werd daarna met dankgebed en het zingen van een psalm gesloten. Op een plat dak boven de keuken van de pastorie der St. Janskerk aan de Hoogstraat, ontstond heden morgen brand bij het daarop leggen van asphaltpapier. Het houtasphalt, dat door liet vuur van het fornuis, waarop het verhit werd, in brand ge-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2