lümst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Teeteelt. Gemengd Nieuw s. Koloniën. Laatste Nieuws. raakte, gaf dadelijk een hoog opslaande \lam; maar door de sneüe hulp die dadelijk verleend werd, kon het vuur heel spoedig gebluscht worden. De politie was met hai e spuit zeer spoedig ter plaatse; het blussehingswerk geschiedde onder leiding van de brandmeesters W. A. Hoek en N. Verdoes, later gevolgd door anderen en door den opperbrandmeester, den directeur van gemeentewerken. Zooals te begrijpen is hadden zich op de Hoogsti aat weldra een aantal nenschen ver- eenigd, waaronder velen in spanning getuigen waren var: het aanvankelijk dreigend gevaar, waai aan de pastorie was blootgesteld. Gisteren namiddag had de 69-jarige weduwe Van der Velden, wonende aan de Korte Haven 55, het ongeluk, terwijl zij bij haar dochter aan de Broersvest 408 ter visite was, bij het afgaan der tiap te stappen in een bij vergissing opengelaten kolenkelder. Zij viel en werd opge nomen, liet linkerbeen op twee plaatsen ge broken. Per brancard werd zij naar hare woning teruggebracht. Bij de door mond- en klauwzeer besmette hoeven zullen voortaan geen posten meer wor den geplaatst. Het vee zal woiden beschreven en dan worden gecontroleeid. BURGERLIJKE STAND. Cehuwd 25 Febr. M. J. Geeratz, 25 jaar, en J. M. de Knikker, 24 jaar. G. van dei- Hoeven, 23 jaar. en L. AV. C. Lamers, 25 jaar. ticbnrrn 23 Febr. Corneüs, zoon van J. Waitman en A. C. Breve, Singel. Jacoba Margaretha, dochter van J. P. Eosman en A. Voonvaldt, Oranjestraat. 24. Adam, zoon van P. Suttorp en P. Matthijssen. Heerenpad. Jannetje, dochter van A. Mak en C. van der Velden, Laan ons genoegen. Helena Anna, dochter van A. Bleeeker en G. van Welsern, Korte Achterweg. Johannes Corneüs, zoon van A. C de Wildt en C. \V. van der Velden, Boterstraat. H. 31. de Koningin-Regentes iiceft het Besckerm- vrouwsckap van het tc Dordrecht te honden 24ste Nederlandsebe Taal en Letterkundig congres aan vaard. Wij ontleenden aan de Arnh. Ct. het bericht dat de heer C. H. Coster te Arnhem was benoemd tot directeur vau het Groninger Harmonieorkest, als opvolger van den heer Rekker, doch van de aan vaarding dezer betrekking had afgezien. Volgens de JProo. Gron. Ct. heeft nog geen be noeming plaats gehad. Te Berlijn is overleden de bekende toonkunste naar Waldamar Bargiel. De heer Bargiel was geboren in 1328. Zijn dood werd veroorzaakt door influenza. Van zijn werken, noemen we een aantal klavier composities, o. a. een paar zeer interessante suites, kamermuziek (o. a. twee trio's), een symphonie, drie overtures en ettelijke kleinere koorcomposities. De Haagsche schutter Duivestein (dc „klorapen- generaal'') heeft bij den officier van justitie een klacht ingediend wegens onwettigevrijbeidsberooving. Ka reeds 14 dagen provooststraf te hebben onder gaan krachtens een vonnis van den schuttersraad, is hij nogmaals op grond van hetzelfde vonnis 14 dagen opgesloten In het antwoord van den officier van justitie ver klaart deze„dat hoewel naar het oordeel van on- dergeteekende hij de tweede arrestatatie een hij de wet niet toegelaten vrijkeidsberooving heeft plaats gehad, wegens gemis zelfs van schuld in den zin der wet, geen termen tot strafvervolging bestaan." Hij heeft echter den klager er op gewezen, dat art. 33 van het wetboek van strafvordering gelegenheid geeft hij de rechtbank zijn beklag tc doen wegens het uitblijven eener strafvervolging. - Nep. Herv. Kerk. B e r o e p e n te Souburg, A. Troelstra, te Utrecht te Leersum. 0. I. AA'arners, te Leiden. Bedankt: voor Niezijl, door W. H. van Hou ven, te Niekerk. Naur wij vernemen zal ds- J. J. L. Luti, predikant hij dc Waalsche gemeente te Rotterdam, om gezond heidsredenen zijn emeritaat aanvragen. Ruim 38 jaar is ds. Luti AVaalsch predidaut hier tc lande. Geuef. Kerken. Bedankt: voor Viancn. door R. HeLdema, te Heinenoord. R.-K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft aan den heer A. J. A. Beuijssen eervel ontslag verleend als kape laan tc Leeuwarden, en in zijn plaats benoemd den hoer B. Verheij. Hoooer Onderwijs. Amsterdam. Doctoraal examen in de rechtsweten schap, J. Morgan de Groot. Leiden. Doctoraal examen in de rechtswetenschap, C. J. Snijders. Utrecht. Cnnd. ox. Theol. 11J. Cramer. Cand. ex. rechtsw.J. A. Zelvelder. Doet. ex. recktsw. W. C. P. Toe AA'ater. Gisteren had te Rotterdam, ten overstaan van de regelingscommissie door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland benoemd, de verplichte pro vinciale hengstenkeuring plaats. Aangeboden waren 32 hengsten waarvan 15 goed-en 17 afgekeurd wer den. Goedgekeurd werden Willem 11, donkerbruin. 6 jaar, van S. Herwijcr, te MaasdamQuibus, bruin, 3 jaar, van A. van Dorsser, te RozenburgSint Thomas, volbloed, bruin, 10 jaar, vau P. M. Paanakker, te 's-Gravonhage Willvgard, donkerbruin, 3 jaar, van de Voreeniging tot verbeteiing van het paardenras, te Rozenburg; Frits, vos, 3 jaar, van P. de Jong de Leeuw te Dub beldam Max, zwart, 3 jaar, van P. de Koning, te RijsoordOtello II, donkerbruin, 3 jaar, van de Voreeniging tot verbetering van het paardenras IJselmonde tc Barendrecbt: Emir, bruin, 3 jaar, van A. A. Pamvcn te AVest-PanncrdenKapitein, don kerbruin, 4 jaar, van A. A. v. d. Berg te Haarlem Barend, bruin. 11 jaar, van de weduwe A. v. d. Burg te BerkelBonaparte, zwart, 3 jaar, Torman, zwart, 3 jaar. Alexander, zwart, 3 jaar, Spider, zwart, 4 jaar en Royal Oak, vos, 4 jaar, alle van Ockhorst en v. der Griendt alhier. Over het algemeen kon de opmerking gemaakt worden dat de qimliteit der ter keuring aangeboden hengsten iets beter was dan ten vorigen jare, het geen in hoofdzaak moest toegeschreven worden aan den aanvoer van buitenlandsehe hengsten. Als een verscherpte keuringsmaatregel, werden, dit jaar voor het eerst, de hengsten ook aan de lon gen op den adem beproefd. Om één cent. Het is aan de autoriteiten gebleken en liet geheele administratieve raderwerk van den Staat is er mede gemoeid geweest dat aan de gemeente Den Haag als lijksvergoeding in de kosten van bet lager onderwijs over het jaar 4895 nog toekomt de som van 4 cent. De betrekkelijke missive van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het afschrift der be schikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, met al den omhaal van data, aanhaling van Staatsbladen enz. enz., kwam gisteren bij den gemeenteraad in. Deze cent mocht wel, met al de schrifturen, die er over gewisseld zijn, benevens een ge trouw relaas van het hoofdbreken, dat deze misrekening aan de ambtenaren gekost heeft, in het Gemeentemuseum worden bijgezet, zegt het Iiaagsche Dagblad. Omgekomen. Een wijnhandelaar, de heer K. uit Nijmegen, is gisteren middag op noodlottige wijze om het leven gekomen. Het paard voor de tilbury, waarin hij zich van Lienden naar Resteren begaf, schrikte voor een aardhoop. Paard en rijtuig kwamen met reiziger een koetsier in een ondiepe sloot terecht. De koetsier kwam met den schrik vrij, de heer K. schijnbaar ook, doch na eenige schreden geloopen te hebben, zakte hij levenloos ineen. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. werd ingebroken in de sigarenfabriek van de firma Ilageman Co., O. Zijdsvoorburgwal 498, te Amsterdam. Vermoedelijk zijn de dieven omstreeks mid dernacht door verbreking van tralies welke voor pen keldervenster aangebracht waren, in den kelder gekomen en vervolgens door een glazen ruit, die lot verlichting van een trap dient, het kantoor binnengedrongen. Men scheen echter niets de moeite waard te vinden mee te nemen, en bepaalde zich daarom tot het vernielen van een groote massa dure sigaren, het openbreken en beschadigen van schrijftafels en andere meubelen. De maatschappij van veizekeringtegeninbraak begroot de schade op f 200. Te Baarn is ingebroken in de villa sToren- zicht" van mevr. de wed. Goudoever. Een gouden horloge en andere voorwerpen werden ontvreemd, doch de dief, een 45-jarige knaap, werd door de nachtwachts op heeterdaacl betrapt en in hechtenis genomen. Verdacht van verduistering. De burgemeester der gemeente Heteren ver zoekt opsporing, aanhouding en opzending van dert brievensteller J. P. van M. te Driel (gem. Heteren), die Zondagavond de gemeente heeft veriaten en verdacht wordt van verduistering. De verdachte is 22 jaar oud, klein maar flink gebouwd, heelt blond haar met kale plekken op het hoofd, kleinen knevel en is burgerlijk gekleed. JFin de Siècle. Te Baarn verricht de omroeper zijn functie op een rijwiel. Verdronken. Te Dordrecht is Maandagavond de heer J. S. aan den Singel bij liet café Planken te water gex-aakt en vei-dronken. Bezoekers van het café, die den plons vernamen, snelden onmiddellijk toe. Ze wisten den heer S. wel op het droge te brengen, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Men vermoedt, dat de heer S., van een be zoek terugkomende, een brug willende passee- ren, er naast in plaats van er op geloopen is en zoo jammerlijk den dood heeft gevonden. Aangehouden. Door de Rotterdamsche politie is aangehouden en aan de justitie overgeleverd, zekere G. v. B., die in December 4893 door de rechtbank te Dordrecht, wegens mishandeling, tot gevange nisstraf was veroordeeld. Ken doopplechtigheid. Een lezer van De Maasbode is getuige ge weest van een doopplechtigheid der Advendisten. Hij begaf zich daartoe naar Katendrecht, waar hij in de Kraton aanlandde, alwaar de »Jor- daan" gegraven was op een stuk kleiland, ge legen achter een boerenhuizinge. Deze XlXe eeuwsehe Jordaan besloeg een ruimte van 3 bij 2 meter, diep circa 4 meter en gevuld met zuiver water. Allengs vulde zicli het kleiland met omwonenden en een en kelen Rotterdammer. De geloovigen, tot deze gemeente behooiende, kregen een plaats rondom den Jordaan. Daar deze gemeente nog niet bijzonder groot schijnt, was er ruimte genoeg voor de kijklustigen. Precies 2 uur werd begonnen met het zingen van een psalm, waarna de voorzanger een kort gebed uitsprak. Daarna nam een der aanwezige geloovigen het woord en hield een predicatie, circa een kwartier lang, welke door de mannen blootshoofds werd aangehoord, waarna nog een gedeelte van een psalm werd gezongen. Eindelijk kwam de sdoopei-", een gewoon man met lustre colbert en kamgaren broek aan. Deze trok be daard zijn bottines uit en ging gekleed midden in den Jordaan staan, wachtende op de doope- lingen. Dezen 4 viouwen en 2 mannen wer den één voor één naar buiten geleid, de vrouwen gekleed met een lang zwart kleed (toga) en witte kousen de manutn gewoon gekleed met broek, vest enz. Zij werden door den dooper eerst aan voeten en handen flink nat gemaakt en vervolgens door den man midden in den Jordaan geleid, waarna hij vroeg of zij zouden volharden in het geloof. Op het bevestigend antwoord van den reeds ten halve lijve door weekten doopeling, hief de dooper de rechter hand boven het hoofd ea legde de linkerhand tegen de borst van den doopeling, daarbij de gewone doopformule uitsprekende, waarop de dooper den doopeling met een snelle beweging languit in den Jox-daan legde. De aldus gedoopte klautei'de zoo spoedig mo gelijk uit den Jordaan, althans zoo hij of zij hun bewustzijn hadden behouden, anders waren er hulpvaai'dige handen genoeg om hen eruit te sleepen en binnen de woning te brengen. Deze ceremonie herhaalde zich zesmaal, alles onder het zingen var, vrome liederen. Na afloop dezer plechtigheid werden traetaatjes en een tijdschrift met milde hand verspreid onder de nog niet bekeerden. Een teleurstelling. Door een der dienstmeisjes, die in de Spi- nozastraat te Amsterdam werden aangerand, is dezer dagen aan de politie medegedeeld, dat zij in diezelfde straat den aanrander bad op gemerkt. Den eersten avond had zij nog getwijfeld, maar toen zij en de overige huisgenooten hem, op ongeveer hetzelfde uur, den daarop volgen den dag, in hetzelfde duistere gedeelte van de straat opnieuw zagen staan, blijkbaar al zijn best doende, om niet opgemerkt te worden, verkeerde de twijfel in zekerheid. Uit het verdere van het verhaal, dat wij in liet 2V. v. d. D. vinden, blijkt, dat er een vergissing in-het spel is geweest. Het geval werd n.l, zoo stil mogelijk gehouden. Eeu paar rechercheurs werden in de woning verborgen op een plaats waar zij, zonder zelf gezien te worden, vrijwel alles konden gade slaan wat in de straat voorviel. Eenige uren werden in spanning doorgebracht en reeds wanhoopte de politie er aan dien avond haar slag te zullen slaan, toen op eens eeu donkere schaduw zichtbaar werd onder de hoo rnen van liet Ooglijdersgesticlit. Zoo dicht mo gelijk langs liet hek sloop een man vooit met de handen in de zakken en een ruig-bonte muts op liet hoofd. De rechercheurs hielden, met den deurknop in de hand, de wacht, om op het beslissend oogenblik onmiddellijk te kunnen toesnellen. Plotseling hoorden zij een doordringenden kreet. Op de plek. waar de man gezien was, had een worsteling plaats. In een oogwenk hadden zij den ruigmuts bij den kraag gevat. De geaiTesteerde verzette zich hevig en trachtte op allerlei wijzen zijn onschuld te be tuigen, maar hij werd door het drietal stevig vastgehouden, en naar het bureau aan de Mauritskade gevoerd. »Houd hem 1" schreeuwde de man met wien hij geworsteld had en die bleek een bewoner van de Spinozastraat te zijn, die ook zijne ver dachte bewegingen had opgemerkt en, bewust van de nabijheid van politie, niet geschroomd had deze bij de arrestatie behulpzaam, zelfs vóór te zijn. Na eenige ondervragingen aldaar viel inder daad niet langer te loochenen dat men een Rijksveldwachter gevangen genomen had, die, onafhankelijk van de maatregelen onzer wak kere gemeentepolitie, aan het korps der rijks- veldwacht ook wel gaarne de eer zag toebe deeld, den geheimzinnigen vrouwenaanrander aan den i*echter te hebben overgeleverd. (HM.) Ken honderdjarige. In een dorpje bij Genua is een pastoor, die de vorige week zijn honderdsten verjaardag gevierd heeft. Onder zes pausen heeft hij zijn priesterlijk ambt bekleed. Hij herinnert zicli nog, dat hij Napeion I heeft gezien bij een parade te Genua. Aljeli. Uit de Kroniek in de Soer. Cl. „Men wil dat de overrompeling van Oemar mis lukt is omdat het plan twee dagen te voren bekend was. Al geloof ik niet dat Oemar zich zou laten overrompelen, zoo is het op zich zelf toch waar dat bij zulke affaires met niet genoeg behoedzaamheid kan worden gehandeld en dat een incdedeeliug van de plannen zelfs aan de betrokken corpseommandan- teu enkele uren voordat men uitrukt, voldoende moest worden geacht. Ook iu ander opzicht hebben de hoogsten in het gezag zich verwijten te doen. Dc ziektetoestand te Atjch is onrustbarend voor hen, die oog hebben cn hart voor al de misère, die daar geleden wordt, voor ben die angstig berekenen hoe weinig vnliede mili tairen wij daarginds nog over hebben en hoe weini gen ook op Java ons resten, voor hen eindelijk ook, die uitsluitend het oog gevestigd houden op de honderdduizenden, die verslonden worden. De kleinzielige dubbeltjes politiek viert weer hoogtij. De Algcmeene Rekenkamer stelt aan de Re geering voor generaal Dijkerhoff te belasten met de waarde van de door hem aan Oemar verstrekte ge weren. Welke gronden zal zij daarvoor aanvoeren Ik heb het reeds meermalen opgemerkt; het systeem- Deykerhof te xUjch gevolgd, was intrinsiek zwak, zelfs boesoek, maar het werd goedgekeurd, zoowel hier als in Den Haag; het werd, zoolang het succes scheeu te hebben, toegejuicht. AA'elnu, dau heeft men ook do eouseqneutics van dat systeem te aanvaarden. Stilstaan op dat hellend vlak was onmogelijk. Oemar had telkens meerder cn hooger cischen. Streefde kij in zijn wildste droomen ten slotte naar het sultanaat an Atjek, wellicht als onafhanke lijk vorst, met een Europeesche vrouw tot zijn ge malin, dan was dat de schuld van generaal Deyker- koff, ja, maar als gevolg van het toegejuichte systeem, dat zonder groote middelen niet meer te verlaten was. Iu dat systeem nu past ook onafwijsbaar eu vol komen het verstrekken van Baumontgeweren aan Oemar. Het lijdt geen twijfel of Gen. Deijkerhoff heeft althans gemeend dat weigering onverstandig, on mogelijk was. En hij gaf to goeder trouw, dwaas, zeggen velen thans. Zeker, aprèa coup zeggen wij dat allen. Blaar zijn handeling was toch te goeder trouw en niet zoo dom in het licht van de toen malige omstandigheden, dan nu wij meenen te weten wat Oemar in het schild voerde. Ik twijfel ook niet of de Regeering zal dit voor- voorstel van de dubbeltjes-manuen niet overnemen. Alen moge generaal Deykcrkoff treffen door ont slag uit den dienst op grond van gebleken gebrek aan beleid, heen el dit dan jaren vroeger ook had moeten blijken, men straffe hem niet in zijn veimo- gen op zulk een kleinzielige wijze als de zondebok, die thans lijden moet voor alle begane fouten, ook door anderen." BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Verleendeen tweejarig verlof aan den notaris te Soerabaja, AAr. P. van den Heuvel. Benoemd: tot assist.-res. van Koetoi en de Nooid- Oostkust van Borneo de assist.-res. der Noordcrdis- tricten (Celebes en onderhoorigheden(, E. van Assen; der Noorderdis, tricteu, de controleur le kl. W. A. van A'elthuysentot substituut- officier van justitie bij den Raad van justitie te Aradang, mr. A. J. van AValsem, te Alalang Th. B. van Soest, Sorrakarta. Militair Departement. Verleendéén jaar verlof, aan den lc-Iuit. der iuf K. J. C. Rijnen; idem nan den le-luit. der inf. L. F. Schroderecu tweejarig verlof, aan den kapt. der inf. G. D van Epen. Bevorderdtot kapt. der inf., de le-luit. I. A. Soetens (met verlof in Nederland)tot le-luit. der inf., de 2e-luits. P. A. van Daalen. H. Vroege en J. D. F. AVas Marine Departement. Ontslagen op verzoek, eervol, de administrateur bij het marine-etablissement te Soerabaja, P. AV. Hofland en de hoofdopziener voor het vak van scheeps bouw bij genoemd etablissement AA'. H. Berkkeraer. In de lieden gehouden zitting der Tweede Kamer hield de heer de Savorcin Lobman de aangekondigde interpellatie over het ontslag- Bredius. De heer Lobman vroeg of het waar was, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken aan den heer Bretlius gezegd had, dat hij den door hem voorgedragen onderdirecteur zou benoemen en of de benoeming van een ander geschied was zonder diens voorkennis. Minister van Houten ontkende die belofte te hebben afgelegd. Hij zoude den heer Marcus hebben kunnen benoemen, als zich geen andere eandidaten hadden opgedaan. Tusschen den heer Bredius en den Minister bestond principieel verschil over het karakter van de betrekking van den nieuwen titularis. De heer Bredius wilde n.l. iemand hebben als hulp, iemand, die nooit directeur zou wil len worden. De Minister daarentegen wenscht iemand, die opgeleid kon worden voor kunstambtenaar en als zoodanig was de heer AValler de aan gewezen man blijkens ziju verleden. Over zijn eigen voordracht behoefde den Mi nister den heer Bredius niet te hoorendiens heengaan had dan ook geen reden. Door den heer Lobman werd dit laatste ontkend. De geheel onafhankelijke heer Bre dius had reden zich over de handelwijze van den minister ontstemd te gevoelen, en zoo hij al geen motie voorstelde, geloofde hij, dat de geheele Kamer diens aftreden zou betreuren. De Minister achtte het publiek optreden van den heer Bredius verkeerd, en als hij daarmede voortging zoude hij zelfs n 'eervol ont slagen kunnen worden.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3