Zaterdag 27 Februari 1897. N°. 9256. 50s4" jaargang. buitenland. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTh. j. c. roelants. FEUILLETON. DE WERELD ONTVLUCHT. Abonnementsprijs, per kwartaal0 90 Franco per post30 Afzondeilijke nommers. 0.02 BUREACBOTER8TRAAT 70, Tcleplioon Ufo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courant0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. A< gemeen overzicht. Schiedam, 26 Februari '97. De Kretenzische quaestle. De mogendheden zijn opnieuw tot overeen stemming geraakt, en die overeenstemming doet Griekenlands sehoone verwachtingen geheel in duigen vallen. Een bericht uit St.-Petersburg deelt ons het volgende mede jTer erkenning van de juistheid der houding vanDuitschland, zoowei in de Kretenzische quaes- tie als tegenover Griekenland, heeft Rusland het noodzakelijk geacht van Griekenland te eischen dat de vloot en de gansclie krijgsmacht binnen drie dagen moet zijn teruggeroepen. Geschiedt zulks niet, dan zal Rusland scherpe tegenmaatregelen moeten toepassen, waarbij als de eerste de reeds door Rusland goedgekeurde blokkade der havens moet worden beschouwd. Rusland is het daarover eens met Frankrijk, gaat absoluut mede met Duitschland en Oos tenrijk, en zal in geen geval dulden, dat de vrede in gevaar wordt gebracht. Rusland heeft de mogendheden doen weten, dat, na het ontruimen van Kreta door de Grie ken, allereerst ruct en orde op het eiland moe ten worden hersteld, waarna een autonomie moet worden ingevoerd onder de bescherming der mogendheden en de suzeieiniteit van den Sultan." Ook Engeland-is het hierin met de andere mogendheden eens, hetgeen voldoende blijkt uit het telegram, door de Britsche regeering aan hare gezanten gezonden, dat lord Salisbury voorlas in het Hoogerhuis. Dat telegram luidt*. ïGeef aan de regeering, waarbij gij geaccre diteerd zijt, kennis, dat wij de volgende ver klaring voorstellen, waai in onze politiek wordt weergegeven en welke, naar wij gelooven, in overeenstemming zal zijn met de zienswijze der geallieerden. lo. Het vestigen eener autonomie in het bestuur op Kreta is een noodzakelijke voor waarde om een einde te maken aan de inter nationale bezetting. 2o. Als voorwaarde om tot bovengenoemd voorstel te komeu, moet gesteld worden, dat Kreta blijft deel uitmaken van het Turksche rijk. 3o, Turkije en Griekenland moeten door de mogendheden met dit besluit in kennis worden gesteld. 4o. Wanneer een der beide rijken beslist blijft weigeren, om, wanneer zulks wordtgeëischt, zijn militaire krachten te doen terugtrekken, moeten de mogendheden den Staat, die weiger achtig blijft, met geweld daartoe dwingen." Bijzonder werd door lord Salisbury gewezen op de door ons gecursiveerde woorden, eri hij Roman van Anny Wotiie, 49) (Slot.) Een oogenblik stond Rittberg daar als bedwelmd, dan zonk hij met den uitroep «mijn kind, mijn dierbaar kind op eene aan den weg staande bank. Als vastgenageld aan den grond stond Ellin daar, hare voeten waren als lood, hare armen hingen slap naar beneden. Het was tiaar, als moest zij voor den radeloozen man op hare hnieen neder- storten en aan zijne voeten om vergeving smeeken, maar zij verroerde zich niet. Toen trof haar een blik, zoo onnoembaar smar telijk, zoo liaitverscheuiend, dat er een nieuw leven door bij haar gewekt werd. ïHoltn," kwam het van hare lippen als een noodkreet. Met stralenden blik breidde hij zijne armen wijd uit, en zonder een woord te spreken, stortte Ellm zich daarin. In de verte klonk het luiden der klok van het klooster. aMijn eenig, mijn laatste geluk," kwam het ein delijk van Rittbergs lippen terwijl hij haar teeder op het voorhoofd kuste, sis het dan werkelijk waar, wilt gij de mijne zijn, thans, nu mij alles verlaat, zelfs mijn aangebeden kind? Spreek, Ellin?" »Ja, flolm, dat wil ik," antwooidde zij met vaste stem. nik voel dat ik de uwe ben met lijf en ziel er dat alle strijd daartegen vergeefsch is. Zoo neem mij dan en sta mij bijopdat ik worde wat Gundaia hoopt, de troost van uw verder leven." Sptakeloos drukte bij Ellm aan zijn hart en buste haar met bevende lippen. verzekerde, dat de bedoeling niet was, dat Turkije, indien het dit ink gold, zijn tioepen onmiddellijk moet terugtrekken, maar dat het terugtrekken der urksche troepen een noodzakelijke voor waarde is voor de aan Kreta te vetleenen autonomie. Alleen een zelfde aantal als op Samos mag, als teeken van souvereiniteit, blijven. Maar overigens moeten de Tuiksche troepen teruggeroepen zijn, zoodra de autonomie ge vestigd is. Ten opzichte der Grieksche troepen ver wachtte lord Salisbury, dat die eisch reeds vroeger zal worden gesteld. Dit is, naar hij meende, de politiek van alle mogendheden; meer kon hij er echter niet aan toevoegen, omdat hij het besluit der mogend heden, wat details betreft, niet kende. Terzelfder tijd werd door den heer Balfour een gelijkluidende verklaring afgelegd in het Lagerhuis, waar de heer Curzon dit zij ter loops gezegd nog mededeelde, dat de Griek sche gezant te Londen niet had geprotesteerd tegen het bombardement. In aansluiting met deze voorstellen der mo gendheden, meent de Nordd. Allq. Zeitg. nog te weten, dat de mogendheden aan Turkije zullen doen weten, dat zij in naam van Turkije de pacificatie van Kieta op zich nemen. Een ge- Ijjke mededeeling aan Griekenland zal dienst doen als ultimatum, en, indien Griekenland zich verzet, zal overgegaan worden tot een blokkade van den Piraeüs, waarin thans ook lord Salisbury en 't laatst ook Frankrijk in prin cipe hebben toegestemd, Intusschen is Griekenland nog geenszins voornemens zijn verzet op te geven, ten minste als de desbetreffende berichten geloof verdienen. Want aan tegenstrijdige mededeelingen ont breekt het niet. Zoo beweert de Grieksch gezinde Deutsche Zeitung te Weenen, dat koning George zelf naar Kreta zal vertrekken om zich aan 't hoofd der troepen te plaatsen. Alleen voor overmacht wil hij wijken, en mocht de vereenigde vloot ook tegen hem de politiek van brutaal geweld in toepassing brengen, dan zou hij niet naar Giiekenland terugkeeren, maar in Denemarken bij zijn familie een toevlucht zoeken. Het Berliner Tagellatt bevat eeo gelijksoor tig bericht uit Parijs, vermoedelijk van den Duitschen gezant aldaar afkomstig. Daarentegen beweert de Weener correspondent, dat men in diplomatieke kringen aldaar vernomen heeft, dat Griekenland zich zonder dwang zal schikken. De Grieksche bladeu evenwel blijven een krachtige taal voeren; alleen de Nea Hemera en de Aleropolis geven blijk, dat zij het gevaar van Griekenlands houding voor oogen hebben. De gezant te Berlijn sprak het bericht tegen, dat de minister Sltuzès gesproken zou hebben over de mogelijkheid van niet-betaling der eerstvolgende coupon. «Mijn geluk, mijn leven," fluisterde hij innig en zacht. Dan bootl hij haar zijn arm en wandelde met haar langzaam de verlaten paden van den klooster tuin door. Hij sprak liaar van zijn strijden en worsteion, van zijn pogen om de liefde tot haar te bannen en te vergeten, de liefde die den eersten dag, dat hij haar gezien had, bij hen geboren was, om ein delijk zijn gansche wezen te overweldigen. En daarop vertelde hij haar van hare zuster Gina, die hij eens lief had gehad, en hoe na haren trouwbreuk hij het geloof in de menschheid ver loren had, tot hij Ellin eindelijk had ontmoet. En aan Elhn werd het duidelijk hoeveel zij voor den geliefden man kon zijn, wanneer zij wilde goedmaken wat hare zuster eens aan hem had misdaan. Daartoe voelde zij de kracht in zich en het bewustzijn daarvan gaf haar sterkte. Dicht naast eikander loopende schreden zij voort. Aan het venster van eene kleine cel stond Gun daia en zag met schitterende oogen neer op het gelukkige paar, dat in de bloeiende voorjaarspracht voorbij wandelde. »Zij hebben mij vergeten," mompelde Gundaia terwijl zij de gevouwen handen ophief, »nu kan ik rustig zijn en blijven." De vlierboom geurde in den tuin, de appelboom liet de rozige bloesems in de stille cel waaien, waar Gundaia nog lang voor het kleine altaar biddend nedeilag. Lang was het geluid van de kloosterklok reeds verstomd. Op de golven van do Chiemsee wiegelde een stoomboot. Bij de boegspriet stond een jong paar. Eene op vallend sehoone, eene elegante vrouw en een Hat volk te Athene is vqandig gezind legen vreemdelingenmen weigert in hotels ze te her bergen, en er is een petitie geteekend, waarin men eischt, dat aan vreemdelingen het vei blijf te Athene ;al worden ontzegd. Of het nog tot een officiëelen oorlog zal komen tusschen Turkije en Griekenland, terwijl de feitelijke oorlogstoestand x-eeds lang bestaat, is moeilijk te zeggen, maar blijft te duchten. Turkije gaat voort zich toe te rusten. De troepenzendingen naar Salonika per spoorweg zijn aangevangen. De vorming van een leger corps aan de grenzen is daar bevolen, en de ministerraad te Konstantinopel besloot voorbe reidingen te treffen, voor het geval van een opmarsch naar Athene. De vloot wordt uitge rust. Von Hove-pacha, een Duitsch vice-admiraal in Turkschen dienst, heeft gevraagd in actieven dienst te worden gesteld als bevelhebber van het voor Kreta bestemde eskader. Te Brussel werd beweerd, dat aan generaal Brialmont de verdediging der Dardanellen zou worden opgedragen. De generaal, die vroeger plannen daartoe voor de Turksche regeering heeft ontworpen, verzekerde daarvan niets ge hoord te hebben, maar het niet onmogelijk te achten, dat het zou gebeuren. De gisteren vermelde proclamatie der vloot voogden vóór Kreta luidt als volgt »De bezetting van het eiland beoogt de paci ficatie van het "eiland, totdat er een oplossiDg is verkregeniedere vijandelijkheid in tegen woordigheid van een buitenlandsch schip zal met geweld worden onderdrukt." Hieraan sluit zich aan, dat, na een bespre king tusschen de consuls en de bevelhebbers, besloten is de Soeda-baai en het dal tusschen Akrotiri, Haleppa en Kanea onder bescherming te nemen. Een gesprek met de opstandelingen leverde geen resultaat op. Zij verklaarden tot het uiterste te willen strijden. Te Kanea duurt de anarchie nog voort. De Turken vallen de christenen buiten Kanea aan; de laatsten hescheu een witte vlag ten teeken dat zij niet de aanvallers waren. Te Selino komt ontspanning. De Christenen willen de ingesloten Muzelmannen laten ver trekken. Oorlogsschepen zijn daarheen vertrok ken om hen te halen. Te Rethymo zijn de Mohammedanen blijk baar ontmoedigdde groote meerderheid van hen heeft verklaard, zich in de vereeniging met Griekenland te zullen schikken. De Balkanstaten zijn, naar het schijnt, uiet al te veel te vertrouwen. ernstig uitziende man, die droomend inde avond schemering blikte. »\Veet gij, Giinther," zeide de sehoone vrouw lachend, »ik had nooit gedacht, dat ge zoo sen timenteel kondet zijn en met weemoed ver langen naar de plaats waar wij elkander hebben leeren kennen. Ik vind dat het eene plaats is zooals ieder andere, alleen nog wat verlatener en primitiever. Maar laat ons daarover zwijgen. Maar als ik je wat zeggen mag, in het hötel, waar wij het vorige jaar die kleine idylle speelden, vond ik het werkelijk griezelig, en dat ge op het graf der kloosteroverste Agnete een krans hebt gelegd, vond ik weikelijk absurd. Nu, enfin, als je er pieizier in hebt die oude herinneringen weer op te halen, mijnentwege kun je het getust doen: je weet, jaloersch ben ik op dat punt heeleinaai niet." Graaf Gunther Brandes zeide geen woord. Zijn blik hing lr.afgebroken aan het stille eiland, dat als een land uit een sprookje in de verte lag. sik ben nieuwsgierig," praatte het jonge vrouw tje verder, swat mama zeggen zal als zij ons als een eerbaar echtpaar voor zich ziet. Jij niet, Gunther?" sStellig, kind." »Heb je mij werkelijk lief?" Angstig hingen de grijze oogen der jonge vrouw aan de lippen van den jongen man. sStellig, dwaasje, andeis zou ik je immers niat genomen hebben." Zij Jachte nu weder rustig. sNu, ik zou het je ook anders maar willen zeggenzoo kalm als Gundaia, die je ook aller lei dingen hebt voorgefluisterd, zou ik je niet hebben laten loopen." De graaf werd bleekhij zeide geen woord, maar gespannen richtte hij zijn blik op het steeds meer verdwijnende eiland. sDe wereld ontvlucht," Uit Sofia verneemt de Kreus-Zeitung, dat Bulgarije zich op oorlog voorbereidt; men meent, dat het in connectie staat met Griekenland. Te Konstantinopel wordt anderzijds beweerd, dat de Bulgaarsche regeering van zins is, Bul garije tot een koninkrijk te verheffen. Tegelijk wordt te Belgrado algemeen bevestigd, dat bij het bezoek van koning Alexander te Sofia gewichtige voorstellen, betrekking hebbende op een gemeenschappelijk optreden in de be staande crisis, ter sprake zullen komen. Rumenië eindelijk zal, volgens de verklaring van den minister in de Kamer, spoedig vol komen tot verdediging in staat zijn. Het staat in uitstekende verstandhouding tot de mogend heden, zoodat de rust van het land geen ge vaar loopt. Gemengde Mededeelingen. De Belgische Senaat heeft artikel één van de wet op de hazardspelen aangenomen. De afgevaardigde Sans Leroy stond gisteren wegens omkooping terecht voor de gezworenen te Parijs. Arton trad als getuige op en verklaarde beproefd te hebben hem om te kooperi, maar het niet te hebben gedaan ge kregen. De voorzitter las een schrijven van baron Reinach voor, waarin deze meedeelt, dat hij aan Cornelius Herz 1.300.000 fr. had ge zonden, waarvoor Arton verschillende personen zou omkoopen. Hierop verklaarde deze meer dan 2 mill, francs ontvangen te hebben, maar deze zaak eischte een nieuw onderzoek, waarbij hij alles zou zeggen, wat hij van de Panama zaak wist. Deze verklaring bracht groote op schudding te weeg. Het oordeel over Sans Leroy luidde niet schuldig. In het Engelsche Lagerhuis bracht de heer Chamberlain den strijd tusschen Hoog Gerechts hof en Volksraad in Transvaal ter sprake. Hij verklaarde dat de rechten der Engelsche burgers in Transvaal in ieder geval verzekerd zijn door de conventie, die de Britsche regeering ongeschonden zal handhaven. Óver de zending naar Abessinië deelde de heer Curzon mede, dat het doel was Menelik Engelands vriendschappelijke gezindheid te doen blijken, politieke en handelsbetrekkingen te be vorderen en zekere grensquaesties te regeien- Te Madrid is uit Havanna liet bericht ont vangen, dat de generaals Gasco, Legure en Ruiz Gomez aangevallen en verslagen hebben- De insurgenten werden met groote verliezen uiteengedreven. De Spaansche troepen trachten hen te omsingelen. Het verschil met de Vereenigde Staten be- prevelde hij, »mij echter vordert het ellendige en door eigen schuld verstoorde leven op". Trotsch vloog het schip over de schuimende golven. Gundaia zag het van uit hare cel, toen zij naar het venster trad, om het te sluiten, ten einde de al te steike bloemengeur uit het vertrek te weren. Zij keek naar het schip en volgde het met hare oogen zoolang zij kon. liet is mij, als gaat op dat oogenblik mijn jeugd van mij weg," fluisterde zij bij zich zelve xeen schitterend geluk, dat, indien ik het verworven had, misschien een luchtkasteel gebleken zou zijn." Zij sloot het venster, en toen de abdis eenige oogenblikken later in de cel trad, sliep Gundaia geiust met een gelukkig lachje om den kleinen, rozigen mond. Lang tond de ernstige non aan de smalle le- gei stede. »Dat de arme, kleine menschenziel hier de rust moge vinden, die zij zocht," bad zij. En in de boomen daar buiten begon het te ruischen en te suizen, en de golven van de Chiemsee kabbelden en vertelden van het stille geluk, dat er ligt in zelfverloochening. Geen ge luid verstoorde anders de vredige avondstilte. Stil lag daar het nerkje, stil lag daar het klooster, stil lag zelfs de herberg, slechts onder den ouden lindeboom voor de deur stond een jong paar hand in hand en zag als in een droom verloren geluk zalig in de verte. En liet maanlicht dook onder in het meer, en strooide duizenden zilveren vonken als schitterende sterren over de blanke sneeuw van de Alpen keten, die om het stille eiland heenboog. Geen geluid, geen klank in de vorte, slechts als een groet uit het wondeiland der sprookjes ruischt over het stille eiland Frauenworth het enkele xDe wereld ontvlucht."

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1