BINNENLAND. Staten-Geiicraal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. S POET. paalt zich, volgens nadere berichten, vooralsnog tot het wisselen van vredelievende nota's. In Transvaal bestaat een ernstige crisis. Het Hooge gerechtshof blijft op zijn stand punt staan. Daarentegen heeft de heer Kruger in den Volksraad aangedrongen op aanneming van het ingediende wetsontwerp, en de Raad heeft geen gehoor gegeven aan het voorstel der rechters om de behandeling te verdagen en eerst een beroep op het volk te doen, maar heeft het ontwerp aangenomen. Men verwacht nog ernstige gebeurtenissen als gevolg hiervan. H.H. M.M. de Koninginnen woonden gister avond in den schouwburg de opera-voorstelling van Uignon bij, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek. Het vorstelijk tweetal verliet ruim half elf de zaal, kort nadat het gordijn voor het laatste bedrijf omhoog was gegaan. Door het overlijden van den Staatsraad mr. Swart is mr. C. .T. A. Heijdenrijck thans het oudste lid naar tijd van benoeming van den Raad van State en treedt hij volgens de voog dij wet op als lid van den Raad van Voogdij over H. M. de Koningin. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer jhr. mr. J. E. de Sturler, benoemd consul- generaal te Bangkok, aan zijn departement te spreken zal zijn op Dinsdag 2 Maart, van 1 tot 4 uren 's namiddags. Stct De minister van buitenlandsche zaken zal 2 Maart een gastmaal geven waaraan de voor zitter en verschillende van de oudste leden van de Tweede Kamer genoodigd zijn. Naar wij vernemen, hebben de pogingen van eenige Haagsche heeren, om alhier een groot dagblad in vrijzinnige richting op te richten, schipbreuk geleden, niet zoozeer door bezwaren van financieelen aard, als wel door de moeilijkheid om een eminenten leider aan het hoofd te verkrijgen. (JV. R. Ct.) Een wijziging der bezoldiging van de hoofd verificateurs en verificateurs der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen stelt vast het traktement van de hoofd-verificateurs voor den actieven dienst op ten minste f 2580 en ten hoogste f2780 'sjaars; het traktement van de verificateurs voor de 1ste catagoiie op f 1800 2e categorie f 1620 3e categoiie f 1380 'sjaars. Deze regeling treedt in werking 1 Maart a.s. Naar wordt medegedeeld, zal bij gelegen heid van dr. Kuyper's zilveren feest als redac teur van De' Standaard in April, in het Paleis voor Volksvlijt van anti-revolutionaire zijde een groote manifestatie plaats vinden. Ds. Bavinck zal als feesti edenaar optreden. ROTTERDAM. 26 Februari. Door B. en W. dezer gemeente is bij den Gemeenteraad een voorstel inge diend om den minister vergunning tc vragen, tusschen de Parkhaven en den Schiemond te Oud-Delfskaven 15 boeien in de rivier te leggen, alsmede 325 meter grond aan den rechter Maasoever af te graven. De kosten worden geraamd op f'210.000. Deze maatregel wordt voorgesteld, omdat de Chnrloische haven eerst over drie jaren gereed komt en de mogelijkheid zou kunnen bestaan dht er gelijktijdig groote erts- en graanladingen komen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 25 Februari. Allereerst houdt de heer de Savornin Lobman zijne interpellatie over de zaak-Bredius. Reeds giste ren deelden wij het uitvoerig telegram daarover mede, zoodat wij meenen daarmede tc kunnen vol staan. Voortgezet werd daarna de beraadslaging over de Kamers van Arbeid en wel over art 3. Art. 3 noemt patroons de hoofden of bestuurders van een bedrijf, en werklieden alle anderen die tegen loon werkzaam zijn. Hierop is voorgesteld een amendement-Kerdijk Drucker om de meesterknechts, onderbazen, opzich ters of personen op nog hoogeren trap staande, niet te rangschikken onder werklieden, maar op hen de wet niet toepasselijk te verklaren. Bij wijziging van het amendement stellen de voorstellers voor, de om schrijving der hier bedoelde categorie van personen aan een Kon. Besluit over te laten. Een ander amendement is voorgesteld door den heer Kuyper, om ook onder patroons te verstaan hen aan wie door patroons of bestuurders een doorloo pend toezicht over anderen is opgedragen en die 1/4 hooger loon genieten dan de onder hun toezicht ge plaatsten Een derde amendements is van de Comm. van Rapp. om bij K. Besl. te regelen, wie met patroons zullen worden gelijkgesteld. De minister van justitie bestrijdt de amendemen-. ten Kerdijk en Kuyper en heeft tegen het amendt. van de Comm. v. Rapp. geen overwegend bezwaar. De heer Held wil de meesterknechts noch tot de patroons, noch tot de knechts rekenen, en hen buiten de wet laten De heer Drucker acht het stelsel des ministers niet juist. De direct.-generaal der staatsspoorwegen verhuurt zijne diensten aan de maatschappij en toch brengt de Minister hem onder patroons. Ook hn ziet in uitsluiting tusschen personen geen onrechtvaar digheid. Heden IX uur voortzettidg (zie telegram). Kamers van Arbeid. De heeren Goeman Borgesins en mr. Pijnappel hebben voorgesteld art. 3 to lezen als volgt „Onder patroons verstaat deze wet de hoofden en bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de twintig jaar tegen genot van loon werkzaam is en allen die op het beheer der hoofden of bestuurders toezicht houden. „Onder hoofden en bestuurders zijn begrepen onder directeuren, hoofden van afdeclingen cn chefs de bureau. Onder werklieden verstaat deze wet alle anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn, behalve degenen, aan wie een geregeld toez'icht over ten minste acht werklieden boven de twintig jaar is opgedragen." De hoer Do Kanter heeft nog voorgesteld: lo. aan art. 7 toe te voegen een tweede alinea luidende: „Ingeval de voorzitter tot het beleggen eener vergadering der Kamer op de wijze in de vorige alinea van dit artikel omschreven, wordt nitge- noodigd. belegt hij die vergadering uiterlijk binnen 14 dagen, nadat die uitnoodiging te zijner kennis is gekomen en 2o. aan art. 21 toe te voegen eene tweede alinea, luidende „Ingeval de voorzitter tot het beleggen eencr vergadering van het bestuur op de wijze in de vorige alinea van dit artikel omschreven, wordt uitgenoo- digd, belegt hij die vergadering uiterlijk binnen 8 dagen nadat die uitnoodiging te zijner kennis is gekomen." Gemecntefinnnciën. In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot „Regeling der financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten en herziening der algemeenc regelen ten aanzien der plaatselijke belastmgcn", betoogt de regeering de wenschelijk- heid om de nu aangeboden gelegenheid om tot eene billijke regeling tc komen niet te laten voorbijgaan, daar anders te vreezen is, dut de maatregelen vóór eenigen tijd genomen om hulp te verleenen, waar de nood geoordeeld werd het allerhoogst te zijn gestegen, nog zeer vele jaren bestendigd zouden moeten blijven. Dat de autonomie der gemeenten door dit ontwerp bedreigd wordt ontkent de regecring. Naar de globale becijfering zooals zij thans is ge maakt, zal ongerekend de gedeeltelijke vergoeding van de bezoldigingen der burgemeesters en secreta rissen het totaal der uitkeeringen die volgens de wet van 1815 overtreffen met p. m. f2.750.000 zoo dat voor andere gemeenten dan do beide grootste p. re. f 1.750.00 overblijft waarvan het platteland een zeer groot deel zal ontvangen. Bij de regeering bestaat het voornemen, om de regeling van de Subsidien voor de Hoogere Burger scholen aan eene herziening te onderwerpen op de tegenwoordig daarvoor noodigc uitgaven, anderdeels op de mate waarin zij behalve aan de gemeentenaren, tevens aan ingezetenen van omliggende gemeenten ten goede komen. Bij de meerdere cischen die aan burgemeesters en secretarissen worden gesteld is de regeering bereid aan den aandrang gehoor te geven om hunne jaar wedden te verhoogen. Wat de kosten voor Armenzorg betreft doet de Kcgeering opmerken, dat geen regeling van uitkee ringen ooit zoo is te maken, dat in het geheel geen rekening behoeft gehouden te worden met de kosten der gemeenten voor armenzorg. Do Rijkswetgever kan de armenzorg niet geheel op de gemeenten schuiven. Een principieele beslissing omtrent armenzorg wordt echter bij dit ontwerp niet beoogd. Wat betreft de fisceering der uitkeeringen per inwoner, deze verschilt zeer met die bij de wet van 1885 ingevoerd. Slechts in enkele gevallen zal zij nadeelig kunnen werken voor gemeenten met afnemende bevolking. Omtrent de financieele gevolgen wordt medege deeld Naar de globale berekening wordt geraamd dat bij toepassing op 1896 f2,398,000 méér noodig zou zijn geweest dan thans wordt besteed, terwijl gerekend wordt op eene jaarlijksche stijging der uitkeeringen met f 150,000. Do regeering betoogt achtereenvolgens, dat eene verdere verruiming van het belastinggebied der ge meente niet mogelijk is cn verdedigt verder het door haar aangenomen stelsel betreffende de heffing van opcenten op een grondbelasting. De heffing van buitengewone opcenten voor uit wonende eigenaren maakt een onderdeel uit van de forensen-quaestio. Wat de heffing van straatgeld be treft, bijzondere regelen daaromtrent zullen in de gemeente-verordeningen moeten worden opgenomen. Het straatgeld mag eventueel geheven worden boven de gewone en buitengewone opcenten. Regeeringsreglementen Suriname en Curasao. De wederindiening dezer wetsontwerpen is in de afdeclingen der Tweede Kamer vrij algemeen met ingenomenheid begroet. Men betreurde alleen, dat de Regeering niet ook weer had voorgesteld als regel wettelijke vaststelling der koloniale huishou delijke begrootingen telken"jare. Men drong alsnog op dergelijke aanvulling aan. Meerdere leden betoogden de wenschelijkheid van invoering van plaatselijke besturen in Suriname. Verschillende leden betreurden, dat nog geen be vredigende oplossing is gevonden van het vraagstuk betreffende de invoering van het stelsel van verkie zing voor de samenstelling van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao. t De voorgestelde uitbreiding van het kiesrecht in Suriname ontmoette bij verschillende leden bedenking, bij vele anderen daarentegen instemming. In eene afdeeling verklaarde men zich algemeen tegen opheffing der uitsluiting van geestelijken en bedienaren van den godsdienst. Pensioenwetten. Duor de RegeeriDg is bij nota van wijziging als nog verandering gebracht :.n het ontwerp tot wijzi ging der pensioenwetten, "uor zoover betreft de bepalingen aangaande tijdelijke schorsing van het genot van pensioen bij veroordeeling tot gevange nisstraf. Door den heer Bouman is een amendement voor gesteld óp art. 2, ten einde daaruit te doen ver vallen de woorden„en niet vóór 1 Juli 1874 tot een bezoldigd ambt zijn benoemd." L i n g e. Door den minister van waterstaat zijn aan de Tweede Kamer inlichtingen gegeven op het adres van "Verstegen c. a., verzoekende behoorlijke regeling van het beheer en onderhoud der Linge als vaar water. Bij kon. besluit is de lieer mr. L. E. Visser, doctor in de rechts- en staatswetenscli.p, benoemd tot a 1- jUit-commies bij het departement van buiten 1. zaken. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Maart 1897, benoemd tot notaris binnen het arrond Alkmaar, ter standplaats de gemeente Alkmaar, mr. A. I". H. de Lange, candidaat-notaris aldaar. Bij kon. besluit is de benoeming \an dr. A. II. Pareau, te 's-Grarenbage, tot lid van den geneeskun digen raad voor Zuidholland, op diens verzoek ïn.e- trokken. Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat jhr. L. de Geer van Jutphaas, buigemeester van de gemeente Lek- kerkerk, ,s benoemd tot waarnemend secretaris dier gemeente. Door eenige dames en heeren dilettanten werd gisterenavond ia dé Offieierenvereeniging alhier vertoond het aardige blijspel van Benedix: s>Dr. Wespe." Van een critiek moeten wij ons hier uit den aard der zaak onthouden; het niet noemen van de namen der vertooners op het programma gebiedt dit reeds. Toch willen wij enkele opmerkingen maken. In liet algemeen kon blijkbaar de voorstel ling het tal 1 ijk opgekomen publiek zeer bevre digen. Een telkens lerugkeerend schaterlachen en herhaaldelijk applaus bewees dit. Wel speelde natuurlijk de een beter dan de ander, wel waren er zwakke oogenblikken, waarin het duidelijk aan het licht kwam, dat tooneeiroutiue ontbrak, vooral in den omvang der geluid voortbrenging en in modulatie dei- stem, onvoldoende was echter geen der speleis. Een woord van bijzonderen lof verdient dr. Alfred Wespe (de eigenlijke Wespe n.l.) zijn los, aardig, vaak geestig spel naderde overal in de diie laatste bedrijven het volkoinene zeer. Aardig, misschien een tikje overdreven, ver tolkte Thekla, de nicht, hare rol. Wanneer men weet, dat deze dame eerst Dinsdagmiddag j.l. met de studie dezer rol een aanvang maakte, wijl zij, die deze oorspronkelijk zou vervullen, ernstig ongesteld was geworden, dan rnag men een compliment haar zeer stellig niet onthouden. Twee dagen is inderdaad weinig voor het instudeeren dezer veeleischende rol. Elizabeth was dikwijls zeer goed evenals Adam, de oude knecht. En de anderen waartoe hen allen te noe men. Zij kunnen tevreden zijn met het ge leverde. Vooral ook, om het goede doel, met deze vertooning beoogd, heeft zij onze sympathie. Een niet onaanzienlijke recette zal er ge maakt zijn, die onze behoeftige stadgenooten in dezen langen nawinter uitnemend te stade zal komen. Hulde dus aan hen die het initiatief tot deze uitvoering namen, hulde aan wie daartoe mede werkten, hulde ook aan het orkest, dat naar wij vernamen, uit dilettanten beslaande, zich kranig kweet van zijn taak en gezellig de entreactes vervulde. De markttreinen der Rotterdumsche Tram weg-Maatschappij zuilen van den 1 Maart a. s. at, des Maandags en Dinsdags des morgens te 6.15 van Schiedam naar Rotterdam ver trekken. Zaterdagavond zal door de onlangs opge richte Schiedamsche Werklieden-Vereeniging »üe Vriendenkring", welke vereeniging zich ten doel stelt haar leden op gepaste tyden te amuseeren, in het Verkooplokaal aan de Lange Haven alhier, een uitvoering worden gegeven voor leden met dames en geintroduceerden. Er zullen voordrachten gehouden worden, terwijl een bal den avond zal besluiten. Correspondentie. De heer B, alhier. Wij hebben te Amsterdam een onderzoek ingesteld, en zullen U ter ge legener tijd den uitslag daarvan mededeeien. Echter gelooven wij dat de zaak niet volkomen is, als door U wordt gemeend. BURGERLIJKE STAND. 4>cboren 25 Febr. Antonia, dochter van A. Driessen en T. C. de Kok, Hendrinastraat. Dina, dochter van G. Holswilder en W. A. den Herder, Broersveld. 26. Catharma Geertruida, dochter van P. Vavier en J. P. M. van Bijnen, Broersvest. «verleden 24 Febr. Johanna Elisabeth Robberegt, oud 7 maanden, Broersveld. 25. Juliana Gosewina van Waardenburg, oud 35 jaar en 9 maanden, echtgen. van N. Zaal, Jacobastraat. Zooals gemeld werd, trad de heer Waller in den loop der vorige week in functie, nog vóór het ver trek van den heer Bredins naar Berlijn, Als een aardige bijzonderheid maken wij melding van de eerste werkzaamheid, waarmee de nieuwe onder directeur werd belast. Zooals hekend is, bestaat er op het Mauritshuig een album, waarin alles, wat met betrekking tot ons museum door graveerstift of zethaak op papier is gebracht, verzameld wordt. Het bijhouden dier verzameling behoort tot de werkzaamheden van den onder-directeur. Toen de heer Waller, daarmede in kennis gesteld, met het „album" een aanvang wilde maken, was het eerste, wat zijn hand te doen vond, het opplakken der plaat van De Nederlandsche Spectator van 13 Februari 1 een in sommige opzichten minder gepaste, maar toch ondeugende parodie leverende op zijn eigen benoeming. ResidBode.) Prof. Dewar heeft onlangs een proef genomen om de hoogte te berekenen van de dampkringslucht als zij in vloeibaren toestand kon gebracht worden, zoo als men thans in het klein doen kan. In een buis, zoo hoog als het gebouw waar zijn laboratorium is, ongeveer 16 meter, maakte hij de lucht welke haar vulde, vloeibaar en die vloeistof stond toen slechts 2 centimeter hoog in de buis, en nam dus slechts >/3o-, in van de ruimte der gasvormige lucht. Als dus de dampkringslucht zooals men aanneemt on geveer 1 kilometer hoog is, zou die lucht, vloeibaar gemaakt, ongeveer 10 meters boven de aarde zich verheffen. Hoogeb Onderwijs. Groningen. Bevorderd tot arts B. Noordhoffeerste gedeelte arts-examer, E. Beekhuis. Eerste natuur kundig examen G. Boutna. Utrecht. OaDd. ex. theol. IIT. Pb. Meijnink. LeidenCandidaats examen rechten P. van der Eist doctoraal examen rechten D. Ellis van Raalte. Lager Onderwijs. Door het hoofdbestuur van het Nederlaudsch Onderwijzersgenootschap is het volgende voorstel aan de afdeclingen toegezonden Met het oog op de aanstaande verkiezingen stelle het hoofdbestuur een kleine brochure samen, waarin de volgende onderwerpen worden behandeld a. Rijkspensioen voor onderwijzers-weduwen en weezeu. b. Verhooging der minima, zoowel van hoofden van scholen als onderwijzers en vaststelling van pe riodieke verhoogingen. c. De wenschelijkheid, dat ervaren klasse-onder- wijzers invloed krijgen op de regeling der school- aangelcgenheden. d. De opleiding, afschaffing van het premiestel sel on uitbreiding van het aantal kweekscholen. c. Leerplicht tot het 14e jaar, benevens verplicht herhalingsonderwijs en in verband daarmee kinder voeding. In de zevende algemeene vergadering van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel, die 21 April a. s. gehouden wordt te Utrecht, komen de volgende voorstellen in behandeling: 1. Uan den SchoolraadHet verstrekken van inlichtingen ter beslechting van geschillen, die in den boezem der aangesloten scholen rijzen mochten, geschiede uitsluitend aan den schoolraad en aan de daartoe door hem aangewezen commissie. 2. Yan de Ycreeniginq voor Gereformeerd School onderwijs Is hot ook raadzaam en in 't belang onzer Christelijke scholen, dat, in samenwerking met de andere bestaande Onderwijs-vereenigingen, de School raad zich tot de Regeering wende met het verzoek dat de traktementen der onderwijzers bij de wet geregeld worden en dat in verband daarmede de Rijksbijdrage voor die scholen worde verhoogd? In de winterbijeenkomst va de leden der Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde, Zaterdag a. s. dos voormiddags om 11 uur te houden in een der lokalen van het Hotel Parkzicht, te Amsterdam, komen de volgende punten aan do orde „Een ministerie van Land- en tuinbouw", in te leiden door den heer Jac. P. R. Galcsloot. „Zou het, hij de blijkaaar in landbouwkringen meer en meer veldwinnende meening, dat de tuinbouw een onderdeel van don landbouw is, niet tvcnschelijk zijn de zelfstandigheid van den tuinbouw meer dan tot dusverre het geval was, te doen gelden, hetzij door een afzonderlijk tuinbouwcomité of op welke andere wijze ook Zoo ja. van wie moet dnn het ini- tatief daartoe uitgaan?" In te leiden door den heer H. Witte. „Is salicylzuur in voedingsmiddelen bij de wet verboden Zoo ja, waarom wordt het dan in bijna alle buiten- en binnenlandsche geconserveerde groen ten, vruchten, vlccscff visch enz aangetroffen? Hoe is 't in dit opzicht met kopergroen en aniline kleur stoffen?" In te leiden door den heer J. Baron. Na afloop dezer bijeenkomst wordt een vergadering gehouden van de „Nederl: Chrysanthemuraclub, \oot het lidmaatschap dezer club (leden-vakmannen f 150, liefhebbers f2 en eereleden f5 'sjaars) kan men zich nog laten inschrijven bij de heeren G. J. van den Berg, Beursstraat; Jac. P. R. Galcsloot, H. Groc- newegen, C. A. A. Dudok de Wit en Walter Klapp. In November zal naar alle waarschijnlijkheid een groote Chrysanthemum-tentoonstelling alhier gehou den worden. Naar aanleiding van het in de laatstgchoudene algemeene vergadering van de Nederlandsche Heide maatschappij genomen besluit, om eene commissie te benoemen, „ten einde te ondefeoeken, of het wenschelijk zou zijn," dat van regeeringswege wet telijke bepalingen in het leven worden geroepen, ten aanzien van het voorkomen en het bestrijden van schade aan bosschen in den meest uitgebreiden zin en zoo ja, welke die zouden moeten zijn," wer den door het dagelijksch bestuur do volgende heeren uitgenoodigd deel uit te maken van de commissie: mr. Alph. van Rijckevorsel, huize Eikenhorst te Bokstel, prof. dr. J. Ritzema Bos tc Amsterdam, G. E. H. Tutein Noltkenius te Apeldoorn, mr. G. W. baron van Dedem te Wageningen en mr. A. 0. H. Teilegen te Rotterdam." Deze commissie is onder presidium van den beer Van Rijckevorsel, reeds te Utrecht vergaderd geweest. Het plan bestaat te Rotterdam een cursus in land bouwkunde voor onderwijzers te openen. Deze cursus zal geheel kosteloos zijn, gehouden worden gedurende de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September, en het volgende jaar worden voortgezet, en wel op eiken Zaterdag, gedurende drie uren. Deze uren zullen zooveel mogelijk in overeenstemming met de bestaande reisgolcgenheden gebracht worden. Het onderwijs omvat de vakkena. kennis van den grond etc.; b. bemestingsleer; c. veevoeding; d. planten teelt; e. zuivelbereiding; f. veeteelt en g. schei kunde. De bedoeling van dezen cursus is in hoofdzaak een leidraad te geven bij do studie voor de lagere akte landbouwkunde. Door het dagelijksch bestuur van den Algemeenen

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2