Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Y i s s c h e r Ij. Scheepvaart. Nederlandscben Wielrijderebond is bepaald dat bet kampioenschap in het figuurrijden bij genoegzame deelname zal plaats hebben te Dordrecht op Zaterdag 07 Haart of 3 April a.s. De beide wielrijdersvereeniging, die verleden jaar den eersten en tweeden prijs bij het kampioenschap in het figuurrijden behaalden, zullen dit jaar met bijna geheel nieuwe ploegen uitkomen, zoodat de kansen voor de mededingende vereenigingen gelijk "Bet rijvlak zal minstens 18 bij 20 Meter bedragen. Het feest op de kunstbaan van de ijsclub „Voor de armen" te Dordrecht, is nu vastgesteld op a. s. Woensdag. Op het programma komen o. a. voor: rijden met uitgeblazen eieren, die op lepels worden gedragen lijden met een lange Goudsche pijp, die de rijder in den mond moet hebben en niet mot de handen mag aanraken; verder een zoogenaamde caDdlelighting- race, rijdérij met brandende waskaarsen. Al de wedstrijden worden door gecostumeerden uitgevoerd. Onze minister Borgsema. Omtrent de aanranding van onzen minister van koloniën, waarvan wij melding maakten, zegt de Kolnische Zeitung van gisterenavond »De Minister van Koloniën Borgsema werd op weg naar zijn departement door een anarchist aangevallen en mishandeld." Meer dan wij wisten inderdaad Ontslag gekregen. In de gisteren namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad te Leiden kwam, naar men ons vandaar seinde, echter telaat om nog te kunnen opnemen, o. a. aan de orde een voorstel van B. en W. tot het verleenen van ontslag aan den heer D. de Bruijn, directeur der Bank van Leening aldaar. Het ontslag werd met algemeene stemmen gegeven. De oudste ridder der 21. W. O. De heer Constantijn Huigen, die dezer dagen zijn 55-jarig jubileum als ridder der Militaire Willemsorde vierde, waarvan wij melding heb ben gemaakt, is naar nader blijkt, niet de oudste ridder der M. W. O. Nog ouder is de heer G. D. van der Mey te Amsterdam, gep. majoor der infanterie, ridder sinds 1830, en 90 jaar oud. De heer Van der Mey is nog zoo krachtig als eeu vijftigjarige. Gemiddeld werkt hij vijf uur per dag in zijn tuin en tot diep in den nacht houdt hij zich met zijn literaire studiën.bezig. Ben fabriek afgebrand. Gisternacht is de stoomhoutzaagfabriek der heeren Overmeer Zn., gelegen op Schenke- schans, te Leeuwarden, geheel afgebrand per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Heden ochtend 7 uur werkten nog 2 spuiten. Omlig gende molens en huizen zijn gespaard geble ven. Een polderjongen in een woonscheepje zag het eerst den brand en moest alle bewoners nog wekken toen de fabriek reeds hevig btandde Oorzaak onbekend, 's Avonds 9 uur heeft de machinist tie fabriek nog geïnspecteerd en was alles in orde. De brand~schijnt in een ander gedeelte der fabriek dan waariu de machine kamer was, ontstaan te zijn. Ben badinrichting failliet. De naamlooze vennootschap De Kneippsche Koudwater-Geneesinrichting te Haarlem is in staat van faillissement verklaard. Den nieuwe Industrie in Nederland. Door de heeren Stuijt, Brantjes Co. te Purmerend zyn de eerste stappen gedaan tot oprichting eener Fabriek van Cylindervaten aldaar. Deze vaten worden gefabriceerd van kruise lings door hydiaulische kracht op elkander ge perst hout en bestaan uit drie deelen name lijk een cylinder met twee bodems. Zij zijn als men ten minste de geruchten gelooveu mag, onovertroffen sterk en zelfs, bij langdurig en herhaaldelijk spoortransport, bijna aan geen reparatie onderhevig. De vaten lekken nooit, tanen niet door en zijn aan den invloed der temperatuur niet onderhevig. Zij zijn geschikt voor alle vloeistoffen en geven daara in kleur, •smaak noch reuk. Als bewijs van solm.teit kan dienen, dat de biervaten beproefd zijn op een druk van S'/a atmospheer. Onder de verschillende soorten als bier-, olie-, wijn- en spiritusvaten, behoort ook een zooge naamd pakvat, hetwelk met een losse deksel hermetisch gesloten wordt en bijzonder geschikt is voor verzending zoowel van alle droge en dik "vloeibare goederen naar de Indiën, als voor alle mogelijke andere emballage en behouden, «na gebruik hunne waarde. Ben medaille vermist. Uit de kazerne van het le bat. 7e regiment infanterie te Hoorn wordt vermist de gouden medaille, schietprijs door het bataljon behaald, waarop gegraveerd ïAlgemeene Schietwedstrijd 18-91 le prijs Hoorn". Zij hing in een van binnen met zwart fluweel bekleed, rond, zwart -houten lijstje met glas. De commissaris van politie te Hoorn verzoekt opsporing, inbeslag neming en bericht. Ben reus in het circus. lederen avond treedt in het circus Pfltiging op Mr. Wil kens. Deze persoon heeft eene lengte van 2 M. 45 c.M. en is 22 jaar oud. Hij wandelt in de zaal zeer genoegelijk rond, en geeft de menschen op den ailerhoogsten rang een hand. Van een paal ter lengte van 2 M. 82 cM. neemt hij zeer gemakkelijk een glas hier af. Een persoon in de zaal, die 1 M. 90 cM. was, kon, op een stoel staande, geen papiertje uit zijn uitgestrekte hand halen. De omvang over de borst gemeten, bedraagt 1.03 M., zijn schoennummer is 62, handschoennum mer 14, en de wijdte van zijn hoed is 72 cM. De reus is zeer goed geproportioneerd, hij is zeer gezond en eet voor drie. Hij is liefhebber- pbotogiaaf, munten-en penningen-verzamelaar. Wie hem nog eens wil zien, raden wij aan spoedig een kijkje te gaan nemen, want a.s. Zondag treedt hij voor het laatst op. Ontsnapt Te Zutphen is Zondag uit de gevangenis achter het gerechtsgebouw, bestemd voor pri- ventieve gevangenen, een jonge man, W. ge naamd, ontvlucht, die verdacht weid van dief stal onder verzwarende omstandigheden. Hij is nog niet weder gevat. De eerlijke vinder. Een week geleden kwam een juffrouw bij het Nieuwsblad voor Nederlatid meedeelen, dat haar man was uitgegaan met f 1160 waarvan hem slechts !/s toekwam en dat hij nu al dat geld had verloren. Zij plaatste in genoemd blad een advertentie, waarbij zij van het verlies den eerlijken vinder kennis gaf en een goede belooning beloofde. Reeds den volgenden dag kvam op de ad vertentie een dikke brief, 't Spreekt van zelf, dat de vrouw werd verwacht, om te vragen, of er brieven waren, doch zij kwam niet op dagen. Eerst Dinsdag kwam zij hooren, of er iets gekomen was. De brief werd haar gege ven); zij opende hem en toen ze den inhoud zag, werd zij beurtelings rood en bleek van aandoening. Hier, hier, mijnheer, riep zij, kijk, een, twee, drie, vier, vijf bankjes van honderd, hier die van 40 en daar die van 60maar dat is niet genoeg laat ik goed tellen daar is slechts f 820. Er was geen letter schrift bij; de eerlijke vinder had zichzelf een belooning van f340 toegekend. De zaak is in banden der politie gesteld. Ben lastig heerschap. Gisteren werd de ruim twintigjarige dagloo- nerszoon A. V. te Wadenooijen gevankelijk naar Tiel gevoerd. Op Zondagavond bij ingevallen duisternis had hij, zonder eenige aanleiding ge tracht op den openbaren weg een vooibij- ganger, die hem herkende, met een mes te ste ken, en later is hij op brutale wijze het bureau van den stationschef binnengegaan, waar hij een plaatsbewijs naar Utrecht vroeg en bekwam, doch toen de plaatsvervangende chef, die hem niet kende, om betaling aanmaande, werd deze door hem aangegrepen en met moord bedreigd. Ook werden enkele ruiten van het station door hem vernield Bij de nadering van een trein maakte hij zich uit de voeten, en, be merkende dat hij achtervolgd werd. wist hij den andeten kant eener breede met water ge vulde sloot te bereiken en zoo te ontkomen, zonder te zijn herkend. Op den door hem gevolgden weg zijn een pet en een paar klompen gevonden, die van hein afkomstig moeten zijn en door de politie in beslag zijn genomen. Zonderlinge huwelijken Onder hen, die Woensdag op het Raadhu:s te Arnhem in den echt verbonden werden, was ook een paar, dat trouwde met met een bewijs van onvermogen. Het bruidspaar en de ge tuigen werden in drie rijtuigen naar het Stad huis gereden. In eene gemeente nabij Arnhem zou dezer dagen een huwelijk worden voltrokken. Tei bestemder tijd verscheen de bruidegom, maar hij verklaarde van het huwelnk af te zien, omdat hjj zijne bruid dronken had gevonden. Over twee maanden kom ik weerom, zeide hij bij het heengaan, maar dan met een ander. In waanzin. Woensdagnacht te half twee werden de be woners van Baarn uit den slaap gewekt door het luiden der brandklok. Reeds spoedig bleek het, dat er brand was uitgebroken bij G. op de Oosterheide. De echtgenooten G. leefden reeds lang in onmin met elkander. Woensdagnacht om half 2 stond de vrouw op, haalde een bijl en verwondde haar man deerlijk aan het hoofd. Daarop nam zij, toen haar man de vlucht nam een kan petroleum, stak bed, gordijnen en eindelijk zichzelven in brand. De buren haalden de brandende vrouw naar beneden en bluscht- ten den brand. De toestand van den man is bevredigend, de vrouw zal zeker haar toestand niet te boven komen. Men denkt dat de vrouw in een vlaag van waanzin heelt gehandeld. Treurig ongeval. Te Kruisland, bij Rozendaat, heeft iemand bij het schieten op eene kat, uie zich te goed wilde doen aan het spek van een pas geslacht varken, bij ongeluk zijne zuster doodelijk ge troffen. De ongelukkige kreeg de volle lading in het onderlijf. Haar toestand is zeer be denkelijk. Bigenaardige begrafenis. Een zeer ongewone vertooning bad Zondag aan den Emmerikschen weg te Zutfen plaats. Aangezien door den hoogen waterstand de Israëlitische begraafplaats niet met voertuigen kan bereikt worden, moest bij een begrafenis gebruik gemaakt worden van roeibooten. De boot, die het lijk overbracht, kwam goed over, doch een grootere roeiboot met inzittende familieleden dreef door sterken wind en stroom geheel af en kon eerst na bekomen hulp en met groote krachtsinspanning van den bestuur der van dit vaartuig, geruimen tijd later op de begraafplaats landen. Honderden nieuws gierigen waren natuurlijk hierbij tegenwoordig. De Duitsche keizer. Het groote gecostumeerde bal dat hedenavond te Berlijn aan het hof zou gegeven worden, is tot Zaterdag uitgesteld, omdat de keizer op het jachtslot Hubertusstock de kamer moet houden. Volgens eenige bladen heeft hij den voet ver zwikt volgens het Berl, Tageblatt is de oor zaak gelegen in een steenpuist aan 's keizers rechterknie, waardoor hij slechts met moeite loopen kan. Zaterdagavond hoopt hij, hersteld, het feest te kunnen bijwonen, waarvoor grootsche toe bereidselen zijn gemaakt. Slecht voedsel. In de kazeroe te Weimar zijn tweehonderd man ongesteld geworden na gebruik van Kar- toffelsalat. Er is een ondeizoek ingesteld. Ben ontploffing Een der luchtballons, die Zaterdag te Berlijn door de militaire afdeeling werden opgelaten, was, na een voorspoedigen tocht dicht bij Posen zeer bedaard neergekomen, toen de ballon zelf, den grond rakende, met een zwaren knal uit- eensprong, terwijl de vlammen er uit sloegen. Een kapitein en een luitenant die nog in de mand zaten, werden met kracht tegen de wand geslingerd en een derde reiziger er uit geworpen. Geen van allen is echter gekwetst. Men schrijft het ongeluk daaraan toe, dat bij het vrij warme weder zich electriciteit uit de lucht tegen den ballon heeft opgehoopt en bij het neerkomen de tegenovergestelde electrici teit der aarde een vonk heeft doen ontslaan, welke het gas aanstak. In de dynamietfabriek van Nobel te Steven son in Schotland heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. De slag werd zeven Engelsche mijlen ver gehoord, te Irvine op meer dan 11 kilometer afstand dreunden de huizen op de fundeeringen. Zes werklieden zijn gedood. De oorzaak van de ramp is nog onbekend; het ongeluk had plaats in een der waschkamers. Inbrekers. Te Hamburg en Altona zijn in de laatste maanden tal van inbraken gepleegd, waarbij vooral voorwerpen van kunst geroofd en ook schilderstukken uit de lijsten gesneden werden. Vrijdagnacht zijn deze daders betrapt, terwijl zij een villa wilden binnen dringen. Een van hen schoot zich zelf dood, een tweede ontkwam de derde werd gevat. In de woning van den eerste werden een aantal der gestolen voor werpen, schilderijen, beeldhouwwerken, orde- teekens, prachtwerken enz. gevonden. Zij vul den een grooteu wagen. Bindelijlc gevonden- De moordenaars van den Duitschen koopman Hiissner, die den '16n December te Tanger ven aderlijk om het leven werd gebracht zijn gegrepen. De hoofdschuldige is een Spaansche renegaat die onder Fransche bescherming staat. Een der medeplichtigen is ontsnapt. Zonsverduistering. Een zonsverduistering zal in het volgend jaar aanleiding geven lot een pleizierreis. Op 22 Januari 1898 zal n.l. 't best in Engelseh- Indië, een totale eclips te zien zijn. Ofschoon de pest afschrikkend werkt, maakt men nu al in Engeland plannen voor een gezamenlijken tocht naar Bombay, van waar men per spoor gemakkelijk de geschiktste plek bereiken kan. Op de heenreis bezoeken de reizigers Egypte, op de terugreis Jemsalem. Alles voor 70 p. st. behalve de verblijfkosten in Indie zelf, waar ieder vrij is te gaan kijken waar hij wil. Huwelijk op fietsen. De eerste biuiloft op fietsen heeft dezer dagen te Londen plaats gehad in de kerk van Notre Dame de France. Beide jonggehuwden behoorden tot de Ituliaansche kolonie: de heer A. Caspari en mejuffr. Emihe Pafaeera. De menigte was zoo talrijk op den weg, dien de stoet nam, dat de politie-agenten haar terug moesten dringen. Alle genoodigden zaten insge lijks op rijwielen. Te Rotterdam hebben wij dat, zooals men weet, velleden jaar al gehad. De Tweede Kamer heeft heden het wets ontwerp tot wijziging der gemeentewet aan genomen met 59 tegen 20 stemmen. Tot lid der huishoudelijke commissie voor het stenografisch bureau werd gekozen de heer De Savornin Lobman. Hierna werd de discussie over het wetsont werp op de Kamers van Arbeid voortgezet, en wel over artikel 3. De Minister van Binnenlandsche zaken con stateerde, dat de thuis- en stukwerkers onder art. 3 vallen, als zij tegen loon werkzaam zijn. Een amendement-Borgesius-Pijnappel, be doelende de gelijkstelling van onderdirecteuren en hoofden van afdeelingen aan inrichtingen met patroons, werd verworpen met 48 tegen 24 stemmen. Een amendement, voorgesteld door de Com missie van Rapporteurs, om bij Koninklijk Besluit te doen uitmaken, wie met patroons gelijk worden gesteld, werd aangenomen met 47 tegen 26 stemmen. Een amendement Drucker-Kerdijk om bij koninklijk besluit te doen uitmaken. Wie niet onder werklieden worden begrepen, werd even eens aangenomen met 35 tegen 18 stemmen. Hierna werd artikel 3 goedgekeurd. OVERSCHIE, 26 Februari. Tot nu toe kreeg iedere landbouwer, onder wiens vee bet mond- en klauwzeer was geconstateerd, een persoon op het erf, die werd aangesteld om toe te zien, of de be palingen omtrent ontsmetting en afzondering van bet vee werden nageleefd. Aan dezen maatregel is gisteren een einde gekomen, Breekt nu de ziekte hier of daar uit. dan wordt het aangetaste vee met meer bewaakt, maar dan verkondigt alleen een bord met het opschrift: „Mond- en klauwzeer," dat aan den ingang van het erf wordt geplaatst, aan de voorbijgangers, d.it het aantal aangetaste hoeven weer met één is vermeer derd. OVERSCHEE, 26 Februari. Gisterenavond, toen door den storm vele lantarens waren uitgewaaid, cn de maan zich niet aan den hemel bevond, kon men zich weder van het feit overtuigen, dat het met do verlichting in deze welvarende gemeente recht treurig gesteld is, vooral na 11 uur. wanneer namelijk een groot deel der lantarens wordt uitge blazen) Een vreemdeling, die dan aan het einde der Zestienhovenschc Kade het zoogenaamde Verlaat passeert, mag zich tot de gelukkige stervelingen rekenen, als hij daar met het water geen kennis maakt. Te Konstantinopel laat het geldgebrek zich geducht gevoelen. De minister van financiën onderhandelt met de Bangtie Otlomano over een voorschot van 60.000 ponden. De tegenstrijdigste geruchten loopen er. Het nationale Grieksche comité zou zich tot rijke Grieken in alle landen hebben gewend, om zich geldelijke hulp te verschaffen, en deze zouden 65 mill, francs ter beschikking heb ben gesteld van het comiié, dat reeds 40.000 aanhangers heeft en 10 mill, ontving. Andere bijdragen worden nog verwacht. Anderzijds zegt men dat de Turksche vloot gereed is en zonder verwijl zal vertrekken. 72 bataillons resenenzijn reeds verzameld en gereed om scheep te gaan naar de Grieksche grens. Na de verklaring van lord Salisbury in het Hoogerhuis sprak lord Kimberley als zijne meening uit, dat die verklaring van zeer ern- stigen aard uit. »Om de belangrijkheid er van", voegde hij eraan toe, >zal het lord Salisbury niet verwonderen, dat ik de verklaring, die ik van plan was te doen, uitstel." In antwoord op een interpellatie verklaarde minister Stoïlofi in de Kamerzitting van Don derdag 1.1. dat Bulgarije de wenschen der Kre tenzers levendige sympathie toedraagt en met volle belangstelling de gebeurtenissen gadeslaat. Het gouvernement volgt met vertiouwen de actie der mogendheden, die de uitvoering der hervormingen ter hand hebben genomen. De regeering zal, om het verwijt te ontgaan van de rust te verstoren, zich van elke inmenging onthouden en hun verklaring afwachten. VLAARDINGEN, 25 Februari. Na de laatste opgaaf kwamen van de beugvisscheiij binnen: Baron o. d Borch van VordeC. Poot, met fold; JP. de Biet, D Ha!, met fblü; Insulinde. M. v. d. 2w.ni, met f260; Maria, A. de Ligt, met f680; Nijverheid, J Bos, met f240; VoorbodeA. Papeveld, met i' STiMarinus Cornells, L. Spruit, met f330 netto besomming aan versche viscli. KRALING SCIIE VEER, 25 Februari. Hedenochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 123 wmterzal- men, die f 1.tot f f.35 per i/i kilo opbrachten. SCHEVENINGEN, 25 Februari, Gisterenavond en hedenochtend kwamen alhier in afslag de vangsten van 3 loggers en 10 bomschuiten Van Iltnuiden werden bovendien 300 stuks levende en 300 stuks uoode kabeljauw aangevoerd. Tarbot gold fl tot f5, tong f0.20 tot f0.70, ka- be jauw levende f 1.25 tot f2.25, doode fO.GO tot f1.20, griet f0 50 tot fl, alles per stuk; schol, bin nenlek. f3.50 tot f6.50, buitenlek f6 tot f 9.50, schar fl.75 tot f2.50, rog f2.50 tot f4 en bot f2 tot f 2.50, alles per mand. Hoogwater to Schiedam. Febr. 27 v.m. 12.18 u.m. 102 28 1.49 2.20 Hoogte ia M. -f- N. A. P. van het Hoogw. te Hoek-van-Holland. Febr. 27 v.m. 0.64 M.n.m. Al. 28 0.60 0.69 Zon en Haan. Zonsopgang Febr. 27 6.52 v.m ndergang 5.34 n.m, a 286 50 5.36 Nieuwe Maan 3 Maart. Eerste kwartier 11 Maart.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3