50"" jaargang. Woensdag 3 Maart 1897. N°. 9259. FEUILLETON. OM EENE PINT MELK. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgever"" h. j. c. roelants. BUITENLAND. UIT I> E PKI^. Abonnementsprijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post Afzonderlijke nommersq.02 BUREAU: BOTGRSTKAAT PO, Telephoon JVo. 123. Advertentieprijs van 15 gewone regels met inbe grip van eenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. u7rrtA. g .a i rih Algemeen overzicht. Schiedam, 2 Maart '97. Be Kretenzische quaentle. De toestand op Kreta wordt meer en meer zorgwekkend, en andermaal is na een korte rust een tijdperk tan anarchie aangebroken. Turken plunderen en verbranden de huizen van Christenen, Christenen houden Turken ingeslo ten en bedreigen hen met den dood, de sche pen der mogendheden demonstreeren en pro- clameeren, ziedaar de korte inhoud van de reeks ongunstige berichten, die van het eiland tot ons komen. Te Kanea loopen bennen gewapende Muzel mannen door de stad, Haleppa is nagenoeg geheel verlaten, in de omstreken hebben voort durend schei mutselingen plaats. De Turken hebben hun geloofsgeuooten, die te Malaxa belegerd werden, trachten te ontzetten, en een verwoed gevecht is gev. Igd, dat nog voortduurt. Een Turksch fregat loste eenige kanonschoten op de insurgenten, maar werd door de vreemde oorlogsschepen gedwongen het vuur testaken. Te Heracleon, te Rethymo, te Kandia, overal staan de partijen vijandig tegenover elkaar, en vooral bij de Turken schijnt thans weer gioote strijdlust te heerschen. Nabij Kandia, dat nog niet door internationale troepen is bezet, staan 15.000 insurgenten, wier hoofden in een gesprek met de kapiteins der oot logsschepen verklaard hebben, dat zij de stad niet zullen aanvallen, maar in hun eisch van vereeniging met Griekenland blijven volharden. Aan de Turken te Kandia werd bericht, dat de opstandelingen de vesting Hierapytna (Ge- rapetra) gebombardeerd hebben. Uit Selino zijn de berichten schaarseh, maar waarschijnlijk zal het kolonel Vassos, die be loofd heeft officieren met dat doel naar de Christenen te zullen zenden, gelukken de vrouwen en kinderen der Muzelmannen althans te redden, indien de Christenen niet alle Tui ken willen laten aftrekken. De toestand der garnizoenen aldaar is uiterst kritiek. Vier oorlogsschepen hebben derwaarts koers gezet. Te Athene werd reeds officieel medegedeeld, dat Candano in handen der Christenen is ge vallen, kin bij dit alles voegt zich thans een nieuwe rampgebrek aan levensmiddelen. Vooral "te Rethymo en te Kandia is geen voedsel genoeg voor de groote massa's Turken die daarheen zijn gevlucht. Op verschillende plaatsen staat algemeene hongersnood voor de deur, en het kan niet anders of nieuwe verbittering zal daarvan het gevolg wezen. Christenen en Muzelmannen snakken dan ook evenzeer naar een oplosring der ensis en daarin ligt ook de verklaring van de geneigdheid Jder meeste Mohammedanen om de vereeniging met Griekenland te aanvaarden. In zelfbestuur van Kreta zien zij slechts een voortdurend gevaar Novelle van Paul Eudel. 3) Den volgenden moigen zette ik mijne bezigheden weer voert alsot er niets gebeurd was, terwijl ik de oplossing van liet geheim van een toeval liet afhangen. Ongelukkig kwam de opheldering met: het geheim bleef ondootgtondelijk en ik begon te wanhopen, het ooit aan het daglicht te zien ge- biacht, toen eeri tweede slag, vee! verpletterender nog dan de eerste, over mij losbarstte. Plotseling, zonder dat iets het vooiuit had doen gevoelen, zonder dat ik den minsten argwaan had, werd het huis van de gehioeders Kalim door den ondergang van een van de voornaamste cliënten failliet ver klaard. Dezen keer, waren mijn tien duizend franken vonr goed verloren. Dat was de eerste gedachte, die mij door den geest ging. Ja zelfs wanneer er vol doende geld in kas zou oveigebleven zijn om daarvan de schuldeischei's te voldoen, zou ik dun nog wel als boedelschuld hit voorschot in rekening kunnen brengen, dat ik aan de kas gedaan had om de verdwenen som te delgen? Men zou mij voor de overlieersching der Christenen, die vei re in de meerderheid zijn. De internationale gendannei ie zal waarschijn lijk spoedig ontbonden worden. De gemengde commissie kan niet tot overeenstemming komen, daar de garantie voor de uitbetaling der soldij geheel en al ontbreekt. Het blijkt dat liet bericht, als zou de collec tieve nota der mogendheden de Grieksche regee ring reeds bereikt en deze een uitstel van vier dagen veikiegen hebben, vooibarig is geweest. Op zijn vroegst zal de aanbieding der nota eerst heden plaats vinden. De gezanten der mogendheden zijn liet thans eens over de tekst der nota en op denzelfden dag zal zij te Athene en te Konstanlinopel worden overhandigd. Tegeustiijdig zijn echter rog de berichten over den inhoudvolgens den een zou dei Grieksche regeering geen termijn zijn gesteld voor het terugroepen van leger en vloot, hetgeen zeker ernigszins zonder ling klinkt; volgens anderen is die termijn op viei dagen bepaald. Het wordt intusschen hoog tijd, dat de in diening der nota spoedig plaats vinde, want de vertraging der aanbieding begon reeds eenige onrust te wekken. Het heette, dat keizer Wilhelm weinig ge sticht was over de voorbarigheid van den heer Curzon in tiet openbaarmaken der voorgestelde autonomie voor Kreta, en nog veel minder over het toeschrijven der tot stand gekomen overeenstemming aan lord Salisbury in de eerste plaats. Hoe dit ook zij, thans schijnt dan toch de overeenstemming verkregen te zijn, en zal spoedig de uitslag dier eenstemmigheid blijken. Het krachtige Russische communiqué moet al vast zijn uitwerking niet hebben gemist in de landen van den Balkan. Men heeft daar de overtuiging gekregen, dat Rusland ernstig elke actie van een der Balkanslaten zal tegengaan. Rusland gaat dan ook, volgens mededeelin- gen van Engelsclie bladen, voort met toerus tingen in het Zuiden van het land, die met mobilisatie vrijwel gelijk staan. Ook Italië gaat voort zich te wapenen. Een aviso en 5 stoomschepen hebben Zondag 1.1. Messina verlaten met bestemming voor Kreta. Een detachement gendarmerie is tot vertrek gereed, terwijl volgens de Roma 8000 man aanvankelyk voor Afrika bestemde troepen bevel hebben gekregen zich gereed te houden om eventueel naar Kreta te vertrekken. Ook omtrent Oosteuiijk-Hongarije loopen ge ruchten van krijgstoerustingen. Voor zijn ver trek naar het Zuiden, heelt de Keizer gisteren een conferentie gehouden met zijn ministers over den toestand in het Oosten. Bij die gelegenheid zouden maatregelen zijn besproken voor de eventueele mobilisatie van een legerscorps op de Bosnische grens. Zelfs loopt het gerucht van troepenverplaatsingen in de omstreken van Mitroviza, het eindpunt van den spoorweg naar Salonika. Nadere bevestiginghiervan blijft af te wachten. in liet gezicht uitlachen als men zelfs niet zriu denken nan een one ilijko truc. waaidoor ik mij mt het troobele water van het f uil liet trachtte te redden. Mijne betiekking had ik plotseling ge heel en al verloren, maar daarover maakte ik mij eerst minder bezorgd Het kwain mij met in de gedachte, dat het mij, drie jaren in een groot hankieishuis geweest zijnde, gemakkelijk: zou vallen, dank zij de relaties welke ik m deze betrekking had aangeknoopt, eene dergelijke betrekking terug le vinden. Niets dwong mij om mij in den eersten tijd te reppen zoolang de liquidatie zou aanhouden, zou men gedwongen zijn mij te houden, en natuur lijk mij iedere maand mijn salans ip betalen. Dat gebeurde ook, maar de liquidatie was spoediger geemdigd dan ik had gedachten daar stond ik op een goeden morgen op straat. Ik begaf mij dadelijk op weg om eene betrekking ie zoeken. Dat ging minder gemakkelijk dan ik het mij had voorge steld. O, men was niet zuinig met beloften en mooie woorden: maar, ten slotte kreeg ik niets gedaan. Kom u weer eens teiug, zeirfe men mij, wij moeten wachten totdat de zaken weer beginnen. Wij zullen aan u denken, heb maar geduld. Ik oefende geduld en deed stappen eerst bij lieden, die ik van vroeger kende, vervolgens bij anderen waarvan ik adressen had gekregen, en die mij geduiende enkele weken konden gebruiken, ik liet mij inschrijven hij be- trekkingbureaux, terwijl ik mijn eisehen van dag tot dag lager stelde, en, op betere dagen hopen de, tot eiken prijs, welk werk men nnj ook opdroeg, De Grieksche Kamer is middelerwijl gisteren weder bijeengekomen. Delyannis begon met mededeehng te doen van de bevelen der admi- taals aan den Giiekschen vlootvoogd en kolonel Vassos. De afgevaardigde Staïs keurde het schorsen der Kamerzitting af en meende, dat alleen met een oorlogsverklaring op die bevelen kon geantwoord worden. De minister van ma rine Levidis deelde hierop mede, dat de Griek sche regeering aan de mogendheden veiklaaid had, dat zij kolonel Vassos niet kon bevelen werkeloos te blijvendaardoor zou het doel van de zending der troepen geheel gemist worden. Hij verzekerde andermaal, dat de Grieken bleven bij hun plan, om de landing van Turksche troepen te verhinderen. Delj'annis betuigde vervolgens zijn hevige verontwaardiging over het bombardement, daal de Turken het gevecht hadden uitgelokt. De blokkade van Kreta was een onbegrijpe lijke daad, en hij had den Giieksclien vertegen woordigers in het buitenland opgedragen daartegen nadrukkelijk te protesteeren. Met kracht zet Griekenland zijn krijgstoe rustingen middelerwijl vooit, en beantwoordt daardoor de samentrekking der Turksche legers op de grenzen, die geregeld voortgang vindt. De kroonpiins zal denkelijk deze week naar Thes»alië vertrekken om het opperbevel te aan vaarden. De Grieksche commodore voor Kreta, Reineke, wordt waarschijnlijk om gezondheidsredenen teruggeroepen. De Sultan weigert, zoo deelt de Times mede, de autonomie voor Kreta toe te staan. (Kemengde J!3ededecllngcn. In den ouderdom van 53 jaren is de clericale Belgische staatsman Jules de Burlet, vroeger minister-president, thans gezant te Lissabon, te Nivelles overleden. De uitzetting van den Engelschen trade- unionist Ben Tillett uit Antwerpen is nog steeds het onderwerp van onderhandelingen tusschen Engeland en België. De Britsche regeering moet een scheidsrechterlijke uitspraak hebben voorgesteld. Zondag is in Zwitserland het referendum gehouden over de stichting van een Staatsbank Het voorste! is met ongeveer 40.000 stemmen meerderheid verworpen. De heer Curzon deed in het Lagerhuis eenige mededeeling over Korea en verklaarde, dat de regeering reeds sinds lang bekend was met het Russisch-Japansche tractaat. Over Kreta deelde hij mede, dat aan het bombardement niet door Turksche schepen is deelgenomen. Het is onjuist, dal een Engelsch oorlogsschip een Turksch transpoitschip met ttoepen heeft begeleid. Men verwacht in den loop dezer week het koninklijk besluit betreffende de algemeene verkiezingen in Italië. aannam. Tegelijkei tijd verminderden wij ons, teivvijl wij het toch reeds zoueenvoudig hadden. Gelukkig toonde mijne vrouw zich altijd mplaats van te klagen en te morien, vertiouwelijk en vroohjk, en haar onoververwinnelijke moed ondersteunde den inijne. Op een zekeien dag gebeurde het, dat de vriend die mij eenige duizende fi anken had voorge schoten, welke ik nootig had gehad om de ver dwenen .som in mijn kas aan te zuiveien. mij om terugbetaling vroeg. Hij was zelf getroffen door het failliet van het huis Kalim en was gedwongen al zijn uitstaande gelden te innen. Ik trachtte tijd te winnen, ik bood aan op af-' koning te betalenmijn schuldeischer wilde er niets van weten. Hij sloeg zelfs een hoogen toon aan, zonder twijfel zag hij mijne verlegenheid vermeerderen en vreesde hij in het geheel niet betaald te zullen worden. Mijne vrouw ried mij aan mij onmiddellijk van hem los te maken. Daartoe had ik echter geld nondig; er restte mij niets dan mijn meubelen te verkoupen, onze woning te verlaten, do meid de huur op te zeggen, en onzen intrek te gaan nemen in een heel kleine woning op de vijfde verdieping, aan eene binnenplaats uitkomend. Het kostte mij heel wat moeite om de benoodig- de som bij elkaar te knjganeindelijk echter slaagde ik daarin, maar tot welken prijs. Van al wat wij bezaten, bleef ons niets over, wij waren stiaatarm, armer dan de eenvoudigste arbeider. Zes en negentig Italiaansche krijgsgevangenen zijn te Hairar aangekomen. De Paus vierde gisteren den jaardag van zijn kroning en hield bij die gelegenheid een kleine toespraak tot de kardinaals, de bisschoppen en de prelaten. De kerkvorst genoot blijkbaar een uitstekende gezondheid. Koning Alexander van Servië is gisteren onder levendige toejuiching der menigte te Sofia aan gekomen. De berichten over de hervormingsplannen voor Turkije ondervinden reeds tegenspraak. Er is dienaangaande nog niets met zeketheid bekend. Te Tanger is een Engelschman dooi soldaten aangevallen en gewond. De regeering der Vereenigde Staten beeft thans den consul te Havanna gemachtigd de onmiddellijke inviijheidsstelling te eisclien van iederen Ameiikaan, die langer dan twee en ze ventig uur gevangen zit. Het Hooge Gerechtshof te Washington heeft het vonnis der lagere rechtbank vernietigd in zake de Atchison, Topeka en Santa Fé spoor weg-maatschappij met betrekking tot de tland grant," waardoor deze laatste is vernietigd. In Transvaal is de toestand zeer onrustwek kend. Men is beducht voor een ernstige crisis. In Uruguay is de toestand zeer onrustig. Men vreest voor ernstige binnenland«clte ver wikkelingen. Prins Uchtomski zal eerstdaags naar Peking vertrekken, om namens den Czaar den keizer \an Chiria een hooge orde en kostbare geschen ken te overhandigen. Stemdistricten en Lessenaars. In een pittige asterisk geelt de Standaard eenige goede wenkeu, de practijk van het kie- zingswerk aanbelangeudeHet blad schrijft Over de iudeeling der stemdistricten wordt vooral te plattenlande hier en daar geklaagd. In sommige streken zijn ze op acht cn meer kilo meters afstand van de woningen of werkplaatsen. Nu stelt de kieswet den eiscb, dat de meesters hun knechts twee uur vrij zullen geven om te gaan stemmen, wat blijkbaar gerekend is op een afstand van uiterlijk drie kwartier uur gaans. Drie kwartier gaans maakt anderhalf uur voor heen cn terug, en laat weinig meer dan een kwartier voor het stemmen, wat, als er veel personen tegelijk zijn, en men dus lang wachten moet, nog veel te weinig is Maar breng dit niet in rekening, dan is bij deze tijdsbepaling toch op niet meer gerekend dan op een afstand van hoogstens drie kilometer. Over drie kilometer loopt, wie stevig aanbeent, reeds een half uur; cn overmits hier op middelmatige loopers en ook op ouden van dagen moet gerekend worden, had de ligging der stembureaus dus to Wat moest ik dien! Ik kende eopieeien, dat ongelukkige weik, dat bijna als een aalmoes wordt loegeieikt, en waarom lorh bijna met felheid «unit gevochten. Ik steeg de uitgeloopen trappen op vaii wie weik hadden uit Ie geven; ik aaizol ie vooi geen enkel bezwaar; ik liet nnj met door onbescboltheid -afwijzen. Des ondanks, onze toestand weid van dag tot dag moeilijkei wij /unken hoe langer hoe dieper. Mijn kleedeten weiden haveloos; ik kon ze niet doen herstellen mijn hoed zag er schandelijk uitmijn schoenen waien geheel stuk. Eindelijk, om de maat vol te maken, de ge zondheidstoestand mijner vrouw, die nooit erg be«t was geweest, weid zeer bedenkelijk. Moedig van aard, klaagde zij geen oogenblik de ontberingen, die wij te verduren hidden, het slechte voedsel, het gebrek aan frissche lucht, de onzindelijkheid van onze woning waren haai echter uiterst be zwaai J ijk. Om mij niet tot wanhoop te htangen of mijn smart nog ie vei Imogen, verbet gde zij mij, zooveel zij kon, haar beklagenswaaidigen toestand zij hield zich in mijn tegenwooidighnul op do been, totdat zij eindelijk op een goeden dag uitgeput nedeistortte en gedwongen werd haar bed te houden, om het helaas nimmer weder levend te verlaten. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1