Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. Kolo niën. Laatste Nieuws. Onder liet rundvee van den veehouder J. A. van Velzen alhier is mond- en klauwzeer geconstateerd. Thans heerscht die ziekte hier weder op 4 plaatsen. Bij het luiden voor de Hoogmis viel Zondag morgen te 97f uren de klepel uit de groote klok der Singelkerk naar omlaag en kwam gelukkig op den zolder terecht, zoodat geen ongelukken werden verooi-zaakt. BURGERLIJKE STAND, t.rbiirrn 27 Febr. Mi-euwis, zoon van W. Letterman en M. van der Koek, Visschcrsstraat. Wouter, zoon van W. van der Schalie en J. E van der Most, Dirkje-MeesterstraatCornelia, dochter van J. Verbiest en J. Muilenburg, Noor derlaan. 28. Henderina, dochter van W. de Lange en H Verveen, Westerkade,- 2 Maart. Johannes Petrus, zoon van W. Hersbascli en M. M. van Kan, Noordvestsingel. Dr. Bredius. In ccn vergadering van „Arti et Amicitia" te Amsterdam is de volgende motie aangenomen: De vergadering der stemhebbende leden der Maat schappij „Arti et Amicitia," gevestigd te Amsterdam vernomen hebbende, dat de heer dr. A Bredius aan H. M. de Koningin-Regentes zijn ontslag heeft aangevraagd als directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhagede ontslag-aanvrage en de oorzaken daartoe leidende betreurende, en overwegende, dat met het oog op de buitengewone verdiensten van dr. A. Bredius voor de kunst en de kunstgeschie denis zijn aftreden een groot verlies voordeNeder- landsche kunst zal zijndat de belangen daarvan medebrengen, dat de toewijding en kenuis van dr. A. Bredius voor ons vaderland behouden blijven; spreekt haar diep leedwezen uit over het verlies, dat door zijn heengaan de kunst dreigt en machtigt het bestuur, om van deze motie aan dr. A. Bredius kennis te geven." Rooyaards gaat nu wel weer naar Berlijn. De heer Róssing blijkt zijne inlichtingen niet goed te hebben genomen, Aanstaande Zondag, 7 Maart, houdt de afd. Rot terdam van den Alg. Ned. Typografenbond en de Typ.; Jongelingsverecniging D. E. V. eenetentoon stelling van kalenders, fraai drukwerk, en wat verder met de techniek der Typografie samenhangt, in 't gebouw Odeon, Leuveuhaven, te Rotterdam. Verschillende personen en firma's hebben reeds inzendingen gedaan, zoowel drukwerk, als gravures enz. Onder het merkwaardigste dezer tentoonstelling zal zeker genoemd worden, een lettergietmackine in werking, welke door de firma Schar en Liebcr- mann, lettergieters hier ter stede zal worden ge ëxposeerd, en welke zeker de belangstelling zal wekken van velen. Niet alleen voor de typo's is deze tentoonstelling belangrijk, doch ook de leeken zullen er veel merk waardigs, en bezienswaardigs ontmoeten. De tentoonstelling is vanaf tien uur voormiddags, den geheelen namiddag geopend. Zooals men zich herinneren zal, had de Neder- landsche gedelegeerde in het permanente comité van den „Internationalen algemeenen journalistenbond" op de laatste vergadering te Parijs in overweging gegeven, het aanstaand journalisteucongres te Stock holm uit te stellen tot na de Kamerverkiezingen hier te lande. Wij vernemen, dat het Zweedsche comité, dat zich veor dit congres had georganiseerd, overwegend bezwaar heeft tegen uitstel van het congres en de opening hiervan bepaald is op 24 Jnni a.s. De vorige weck was het een eeuw geleden sedert de beroemde baron Karl Fredrich von Münchhausen overleden is, wiens wonderbaarlijken lotgevallen jong on oud zooveel vreugd hebben verschaft. In 1737-39 heeft hij een edelman uit Hannover in Russiscben dienst tegen de Turken gestreden en keerde daarna naar zijn goederen terug, waar "hij sedert leefde en zich evenzeer doOT groote liefda digheid als door zijn wonderverhalen-onderscheidde. Zelf heeft hij die niet uitgegevendat deed een Duitsch professor Rar~", uit Kassei, die naar Londen was uitgeweken en v _..r omstreeks 1780 't eerst het leven van Münchhausen in het licht gaf. Naar de vierde Engelsche uitgaaf vertaalt de dichter Burger het boek in het Duitsch en voegde er later nog een en ander bij. De rechtbank te Dordrecht heeft de twee mannen, die terecht stonden wegens het dronken maken van een kind beneden den leeftijd van 16 jaren, veroor deeld tot f40 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. Door de arrondissements-rcchtbank te Assen is gisteren J. H. O. te Coevorden wegens mishandeling met voorbedachten rade, den dood tengevolge heb bend, veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Ne». Heuv. Keek. Beroepen: te Daarle, J. L. Pierson, te Hen- geloo (G.); te Hiaure, J. A. van Tuynen, teNijkerk; te Streefkerk, J. F. de Klerk, te Charlois c. a. Bedankt: voor Voorthuizen e. a., door D, van Popta, te Papendrechtvoor Zuiliehem, door G. Locker, te Birdaard en Janum. Geref. Kerken. Beroepen: te Houwcrrijl, A. S. Schaafsma, te Boornbergum. Bedankt: voor Ooltgensplaat, door C. J. van Binsbergen, te Loosdninen; voor Nes en Wierum en Fan t urn c. a., door H. Thomas, te Hoogeveenvoor Doesburg, C. A. Rcnier, te Amsterdam. Hooc-ef. Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letterkunde H. Tb. Colenbrander, geb. te Drachten, jnet een proefschrift get. ,.Dc patriottentijd, hoofd zakelijk naar buitenlandsche bescheiden, eerste deel, 1776—1781." Doctoraal examen rechtswetenschap J. A. de Meijiereandidaatsexamen le gedeelte godgeleerdheid R. Meenwenberg. Groningen: Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap P. Hofstede de Groot, na verdediging van Stellingen eandidaats-examen in de wis- en natuur kunde L. T. Wenniger. Lager Onderwijs. Benoemd tot directeur der gemeente-kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam, de heer G. Meijer, aldaar. Do Bed. Sp. vermoedt, dat het kampioenschap zaalrijden dit jaar te Dordrecht zal worden verreden in „Kunstmin" Jaap is geneigd eene tot hem gerichte uitdaging van den Amerikaanschen kampioen Bald aan te nemen en daar Bald niet naar Europa komt, zooals eerst het plan was, wil Eden naar Amerika gatjn, mits hij vergoeding krijgt van onkosten. Zooals men weet, was Bald van plan dezen zomer naar Europa te komen en had hij een uitdaging gericht tot alle Europeesche rijders. De Limburgsche wielrijder Cordang is naar Parijs vertrokken, waar hij in de eerste maanden zal blij ven, om aan een reeks van wedstrijden deel te nemen. In het najaar denkt hij met een team naar Australië over te steken. Naar wij vernemen bedraagt het aantal insciirij- vi ngen voor de hondententoonstelling to Rotterdam, uitgeschreven door de Kynologen-Vereeniging „Ne derland" ongeveer 600, met een aantal honden van ruim 400. Gist-, Spiritus- en OliefabrieJcen te Delft. De aandeelhouders der Ned. Gist- en Spiritus- en Oliefabrieken te Delft, worden opgeroepen tot een buitengewone vergadering op 15 Maart a. s ten einde te beslissen over belangrijke reorganisatie-plannen. De oliefabriek zou geheel worden geliquideerd en terstond eene nieuwe maatschappij opgericht met een kapitaal van 5.000.000 francs, wier zetel in Frankrijk zou gevestigd zijn. De bestaande fabiiek te Delft, alsook die te Bordeaux blijven geheel op den ouden voet voortwerken, alleen zal de directie versterkt worden met iemand uit de Fransehe aandeel houders. Betreffende de uitbreiding der gistfabriek valt te vermelden, dat het plan bestaat eene nieuwe fabiiek op te richten te België, ten einde tegen de Belgische gist te kunnen con- curreeren. Brand te Botterdam. Gisterenmorgen circa halfzes alarmeerde de politie te Rotterdam voor een uitslaanden brand in een der bijgebouwen van den gemeentelijken vuilnisbelt in Boschiand. Het gebouw diende voor opslag vari oud papier, victualiën, tonnen enz. De oorzaak wordt gezocht in een defect aan den warmte-geleider der droogkamer aan bedoeld gebouw grenzende. Eeu drijvende stoomspuit en een tweetal brandspuiten gaven water. Het steenen gebouw is geheel uitgebrand en het dak werd gedeel telijk vernield. Bij het afzenden van dit bericht was men den brand meester, doch gaf het uit den weg ruimen der smeulende lompen enz., der bi and weer nog handenvol werks. Belangrijke arrestatie. Men meldt ons uit Rotterdam Door den off v. just, is giste'enmiddag ge arresteerd op zijn kantoor in de Boompjes te Rotterdam, zekere Davy Blitz, directeur der Algemeine Premiën- urn] Renten-Bank" en naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Nanr wij vernemen, heeft er op groote schaal een oplichterij plaats gehad in premieloten. Een huiszoeking is ingesteld. De arrestatie had plaats volgens art. 326 en art. 5 sub 2 van liet Wetboek van strafrecht, «r Omtrent deze zaak vernemen wij nader, dat vei valsching van zegels aanleiding tot de arres tatie was. De firma beschikte over bekwame adviseurs, waardoor liet haar gelukte nog zoo- langen tijd buiten het bereik der justitie te blijven. (Tel.) Zondagsrust. De geestelijken van bijna alle kerkgenoot schappen langs de Gouwe en deu Rijn hebben zich tot de betrokken gemeentebesturen gewend met een adres, om het storen der godsdienst oefening te voorkomen, door des Zondags van 9—12 en van 14 de bruggen gesloten te honden Waarschijnlijk is dit gericht tegen jde vele pleiziertochten met muziek, die des zo mers de stedelingen langs genoemde rivieren maken. Aanslag. Op hel leven van J. A., onbezoldigd rijks veldwachter en jachtopzier van jhr. Verheyen, te Loon-op-Zand (N. Br.) is een aanslag gepleegd; met een scherp geladen geweer werd door de ruiten geschoten waardoor er 4 werden ver nield, doch J. A. kreeg gelukkig slechts een hagelkorrel. Het onderzoek van de politie heeft tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd. Vechtpartij Gisteren heeft er op de Veemarkt te Rot terdam tusschen slagers en veedrijvers eene hevige vechtpartij plaatsgehad. Terwijl er over en weer geduchte slagen en trappen werden uitgedeeld en deze en gene eene lichte ver wonding opliep, zakte een veedrijver ineen tengevolge van een hevigen schop, hem tegen het onderlijf toegebracht. Door de politie wordt tegen den dader een strafvervolging ingesteld. Kindermoord, De gerechtelijke schouwing van het kinder lijkje dat verleden week in Den Haag in een pot warm water is gevonden, moet hebben aangetoond dat de pasgeborene levend ter wereld is gebracht. Onder kameraden. Bij een vechtpartij op de scheepswerf van den heer Pot te Bolnes heeft een werkman een zijner kameraden eene snede in den hals toe gebracht, in het aangezicht gewond en hem vervolgens een duim afgesneden. Inbraak. Zondagnacht is inbraak gepleegd ten huize van mej. Kienjet aan de Wachtelstraat, te Gouda. Een gouden en een zilveren horloge, een biljet van f 25 en een van f 10 en eemge andere voor werpen van waarde werden weggenomen. Het gouden horloge is den dader zeker ontvallen, want het werd later teruggevonden. De dief is nog onbekend. Brand ie Gouda. Zondagavond brak een felle brand uit in de drogerij der garenspinnetij van den heer G. Prince te Gouda. Niettegenstaande de brand weer spoedig ter plaatse was, lag het geheele gebouw in korten tijd in asch. Misdaad? De laatste stoomtram van de Haagsche Tram- wegmaatschappij naar Delft moest Zondagavond tusschen Rijswijk en den Haag stoppen, omdat op p.m. 4 meter afstand van de machine op de rails een jongmensch werd gevonden, die over leden bleek te zijn en wiens hals aan de ach terzijde een diepe wonde toonde. Het lijk werd naar Delft overgebracht. De omstandigheden, waaronder het lijk werd ontdekt, doen aan een misdaad denken. Nader meldt men ons Uit een nader onderzoek is gebleken, dat het op de tramrails gevonden lijk aan den Rijswijk- schen weg dat was van een schoenmaker uit den Haag en deze door een ongeluk het leven heeft verloren. Gisterochtend is het lijk naar de gemeente Rijswijk vervoerd, waar het geschouwd is en daarbij kwam met vrij groote zekerheid uit, dat de man overreden is. Hij had een schedel- wond, en de beurs, die in zijn zak gevonden werd, was plat gedrukt. Ook moet een der machinisten verklaard hebben, dat hij heenge reden is over iets, dat hij voor een stuk hout hield, zoodat hij er niet verder naar omzag. De machinist van de stoomtram, die uit de tegenovergestelde richting kwam, zag het lijk liggen en stopte. Treinvertr aging. De sneltrein van Amsterdam naar Brussel, welke te 3.46 u. namiddags van Amsterdam vertrekt, stopte gisterenavond eensklaps aan wachthuis no. 65 tusschen Leiden en 'sGra- venhage, wijl het achterste personenrijtuig be gon te branden. Het rijtuig was warm geloopen en door de felle hitte begon liet houtwerk reeds vuur te vatten, Te 's Gravenhage werd het rijtuig uit den trein verwijderd. De trein kwam hierdoor on geveer 12 minuten te laat te Rotterdam (D.P.) aan. Scheepsramp. Het Engelsche stoomschip Oferbusson is in de haven van Bilbao vergaan. De equipage is gered; lading en schip zijn evenwel verloren. Het schip was bestemd voor Rotterdam. Atjeli. In het mail overzicht der lava-Bode lezen we In Atjeh worden de krijgsoperatiën nog door hot regenweer belemmerd, maar men heeft toch een poging kunnen doen, om Toekoe Oemar in handen te krijgen, en al is die niet gelukt, zoo heeft men hem toch uit Lohong opgejaagd, waarschijnlijk naar Lepong, en een deel zijner bezittingen vernield en buitgemaakt. Ook elders heeft men verbrand en verwoest en geweren bemachtigd en buitendien de voldoening ge smaakt dat eenige bendehoofden zijn doodgeschoten. Een en ander heeft ook aan onze zijde dooden en gewonden gekost. Doch in de geleden verliezen, hoe trenrig op zich zelf, voorziet de werving hier en in Nederland; wel kwamen er van tijd tot tijd uit Atjeh ongunstige berichten over de voeding, do verpleging en de kleeding van den soldaat en kunnen deze in het moederland den lust om voor Indië te teekenen wat hebben verminderdmaar reeds zijn door het legerbestuur voorstellen gedaan om voeding en verpleging te verbeteren en is het gebleken dat zeer groote extra-verstrekkingen van schoenen en kleeren worden gedaan, omdat de oudo te velde beschadigd zijn, cn dat zelfs vaak van vernieuwing mag worden afgezien en de belft der waarde in geld kan worden uitgekeerd, ouidat de kleeding nog zoo goed in orde is. De klachten zijn das misschien wat overdreven, en al zal het wel nooit zoover komen dat men voor zijn genoegen naar Harderwijk gaat, zoo behoeven toch zij, die om welko reden dan ook in de gelederen van het Ned.-ïndische leger, het kranige, willen gaan strijden, zich niet te laten weerhouden door angst voor slechte verpleging. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemd tot notaris te Malang, H. P. van Seters tot id. Probolingo. A. W. Th. Mens Fiers Smeding. Tot secretaris- der residentie Samarang, do contro leur der le kl. R. J. Maas. Benoemd: Door den directeur der burg. openbare werken tot ingenieur 2e kl., de ambt. op non-aet. C. F. Stoel; tot adjunct-commies G. Colin; tot id. en geplaatst te Weltevreden. H. Diephuis; tot in genieur 2e klasse bij den waterstaat en 's lands B. O. W. en geplaatst in de residentie Batavia de ambtenaar op non-act L. J. C. van Es. Geplaatst: ter hoofdplaats Rembang, de ambtenaar P. J. F. D. van de Riviere. Gesteld: ter besch. van den ass,-rcs. van Bodjo- negoro, de ambtenaar C. Lulofs. Ontslagen, op verzoek, eervol uit 's lands dienst, do 3e commies bij de Weeskamer te Batavia, W. E. A. Tofohr. Verkend: tweejarig verlof naar Europa, aan den pred. bij de Evang. gein. te Batavia C. J. Mulder; een jaar verlof naar Europa, aan den le-commiea A. H. Zeemeijer; een jaar verlof naar Europa, aan den controleur der le kl. A. C. Veenhuijzcn; een jaar verlof aan den contr. 2e kl. J. A. van Blonime- stein en aan den commies le kl. bij den post- en telegraafdienst G. A. Mangold. De residenten van Amboina, Timor, Benkoelen cu Westerafdeeling van Borneo zijn uitgenoodigd om te erkennen als roomseh-katb. geestelijke van den derden rang mot den titel van a. apostolisch missionaris de Langgoer. Key eilanden. J. D. Kustcra en K. W H- van der Heyden, beiden apostolisch missionaris aldaar; b apostolisch missionaris te Laoea, eiland Soeinba, A J. H. van der' Velden en E. E. A. Engers, beiden apostolisch missionaris al daar apostolisch tnissionares te Djeniloe A. A. J. Mathijsen, apostolisch missionares buiten bezwaar van den lande aldaarhulppriester te Larantoeka M. C. F, van Rijckevorsel, hulppriester aldaar; c. hulppriester te Padang W. L. Jennissen, hulppries ter aldaard. apostolisch missionaris te Nanga Sedjiran H. F. Loo.ymans, apostolisch missionares aldaar, allen buiten bezwaar van den lande. Militair Departement. Bevorderd: tot kapt. der inf. K. E. Schut en P. Hintze en tot le luit. C. van Beugc. Verleend: een jaar verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. K. A. Vosmaer, den milit, apotheker le kl. A. F. Wolff en den le luit.-kwartierm. bij de milit. adm. S. Sprec. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa aan den 2o-luit. der inf. H. Ilalkema, een jaar verlof naar Europa aan den 2f luit. der inf. F. Halkema, en een tweejarig verlof naar Europa aan den kapt. der genie C. do Vries. Verleend: een jaar verlof naar Europa, aan den le-luit. inf. jhr. J. A. G. von Schmidt auf Alienstadt; aan den le-luit.-kwartierm. bij de mil. adm. J. Kuijk. Naar men ons uit 's-Gravenhage seint is heden overleden Mr. W. J. Rooijaards van den Ham, lid van de T veede Kamer der Staten- Generaal voor Breukelen, sedert 2 Mei 1888. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. De Tweede Kamer zette heden de beraad slaging voort over het wetsontwerp betreffende de Kamers van Arbeid. Met 38 tegen 18 sleinmen werd verworpen liet amendement van den heer Kuyper orn vaste com missiën mogelijk te maken, die met andere Kamers overleg kunnen plegen. De Minister van Waterstaat en de Com- mis-ie van Rapporteurs hadden dit amendement steik bestreden. Art. 8, behelzende de verkiesbaarheid van de leden voor de K. v. A. werd zoodanig ge wijzigd, dat thans als fLeli gesteld werd een jaar werkzaamheid binnen het gebied der Kamer, om verkozen te kunnen worden. OVERSCIIIE, 2 Maart. De veeziekte, waardoor deze gemeente wordt geteisterd, breidt zich nog steeds uit. Zoo is gisteren weder mond- en klauwzeer uit gebroken onder de runderen van don landbouwer A. R. de Kroes, wonende in de Dorpsstraat alhier. VLAARDINGEN. 2 Maart. Zondagavond trad voor ecu niet talrijk publiek (circa 60 personen) op de bovenzaal van het café „dc Gouden Leeuw" als spreker op de heer W. P. G. Helsdingen van Rot terdam, met het onderwerp: „de taak der niet be zittende klasse bij de a. s. verkiezingen. Spreker behandelde eerst de nieuwe kieswet cn bracht daarover een scherpe critiek uit. Daarna raadde hij do kiezers, zich aan te sluiten bij die partij, waarvan men het meest mocht verwachten, dat zij in het belang der arbeiders zouden werken. Van tijd tot tijd moest dc bezittende klasse het nog al eens ontgelden, vooral als hij sprak over onderwijs, militie en hypotheken. Debat bad cr niet plaats. Een Turksche delegatie beeft den Griekschen consul te Kanea gevraagd, of hij de Muzelman nen kon beschermen, indien zij zich aan de Grieksche troepen overgaven. Zij verklaarden de bescherming van Griekenland te aanvaarden. De vice consul heeft de volkomen veiligheid der Turken gegarandeerd, en verzekert dat de Grieksche regeering den Turken welgezind was. De beys zijn ook bij de andere consulaten bescherming voor hun geloofrgenooten gaan vragen. Uit Turksche bron komt het bericht, dat de Christenen de verschansing te Stavros ver nield hebben. De Muzelmannen te Kanea zijn zeer opge wonden. De Theseusdie levensmiddelen trachtte te ontschepen, 'is door een Italiaansehen kruiser beschoten. Toch heeft de Theseus een deel zijner lading aan land kunnén brengen. Men verzekert dat, ondanks de strenge blok kade, een 300-tal vrijwilligers op Kreta zijn geland.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3