N°. 9260. 50"e jaargang. Donderdag 4 Maart 1897. OM EENE PINT MELK. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER; II. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. BUITENLAND^ FEUILLETON". (Slot volgt.) Abonnementsprijs, per kwartaalo.90 Franco per post Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTERSTKAAT ?0, Telephoon Jfo. 133. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schudam, Gezien de 2de alinea van art. 228 der wet van den 29sten Juni 1851 (staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente besturen. Gelet op de bepalingen der wet van den 8sten November 1815 staatsblad no. 51); Doen te weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer gemeente het dienstjaar 481)6 betreffende, vóór den eersten Juli aanstaande moeten zijn ingediend, daar zij, die vóór dien dag niet zijn ingekomen, zullen gehouden worden voor verjaard. Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij deze dringend u'dgenoodiidter bevordering eener ge regelde administratie, alle voideringen zoo spoedig mogelijk, en dus niet op het einde van den voren- staanden termijn, in te leveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 3den Maart 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 3 Maart '97. üe Kretenzische quaestle. Eindelijk is de nola der mogendheden der Grieksche regeeting overhandigd, of liever niet óéne nota, maar zes gelijkluidende zijn door de gezanten overhandigd. Die nota's verklaren dat Kreta volkomen autonomie zal vei krijgen onder suz.ereiniteit van cfen Sultan. Tevens eischen de mogendheden dat de Grieksche schepen en troepen binnen zes dagen de territoriale wateren en liet grondgebied van Kreta ver laten hebben. 't Blijkt dus, dat ten slotte toch overeen stemming verkregen is over den termijn dien men Griekenland zou toestaan voor het terug roepen der schepen en troepen. Wat zal nu de Grieksche regeering doen Het is moeilijk te zeggen, maar vooralsnog is er geen enkele aanwijzing, die aan toegeven doet denken, ook al is voor de oppositie-partij in de Kamer de houding der Grieksche regee ring niet krachtig genoeg. In de voortgezette zitting der Kamer werd door den minister-preridentDelyannis dequaestie van vertrouwen gesteld. Van de zijde der oppo sitie werd daarop verklaard, dat er geen reden bestond om een motie van vertrouwen aan te nemen, dat de oppositie zich dus van stemming zou onthouden. De door de regeering op Kreta gevolgde politiek werd afgekeurd, de wil van het volk was niet terug te trekken. Novelle van Paul Eudel 4) V. Ik durfde mij weldra niet meer van Madeleine 'verwijderen. Wanneer ik toch, door den nood gedwongen, uit moest om. vour de huishouding te zorgen, dan haastte ik mij zooveel ik kon om weder spoedig thuis te zijn zoozeer vreesde ik, dat zij gedurend 3 mijne afwezigheid nog zieker zou worden. Een dokter, dien ik in beter omstandigheden had gekend, en die er in toegestemd had uit chris telijke liefde mijne vrouw te bezoeken, zeide mij, toen hij de zieke had onderzocht, zonder quaestie om haar gerust te stellen volstrekt niet ernstig Zwakte! Het eenige wat uwe viouw noodig heeft, is frissche lucht en goede me'k. Als zij buiten was, dan zon zij binnen enkele weken hersteld zijn maar als je haar daar op het oogeribhk niet heen kunt stmen, zorg dan ten minsle dat zij eiken morgen verscho melk krijgtdie kun je hier uit stekend in Parijs krijgen, maar zorg dat' ze van goede kwaliteit is. Dat was nu allemaal heel mooi gezegd, maar om melk te kunnen knopen, die aan mijne arme vrouw hare gezondheid zou teruggeven, moest ik Desondanks werd de motie van vertrouwen met 125 tegen 2 stemmen aangenomen, ter wijl 39 oppositieleden en 2 aanhangers der regeering zich van stemming onthielden, even als de ministers. Al zouden evenwel de regeeriug en de Koning ook tot gehoor geven aan den wensch der mo gendheden geneigd zijn, te vreezen is hel dat de wil van het volle een zoodariigen drang uitoefent, dat het antwoord van Griekenland weigerend is. En nog een andere mogelijkheid staat Grie kenland open. Door den ooi log met Tuikije aan te vangen, zou hel toch Europa tot neu traliteit dwingen, maar tegenover de krachtig doorgezette krijgstoerustingen in Macedonië, waarbij de Porte een voor haar doen zeldzame energie ontwikkelt, zal de ïlelleensche regee ring 7:ch nog wel tweemaal bedenken, al dreigt ook het volk, zelfs de hoogere kringen, met het verwekken van een beweging in Macedonië. Zelfs wordt gerekend op de hulp van Bulgaiije en Servië, die, ingeval Griekenland met Turkije in botsing kwam, zich eveneens tegen het Ottomannsche ryk zouden keeren. Eti ook de Porte is hieromtrent geenszins gerust. Ondanks de onzijdige houding van Servië zijn 30.000 man troepen aan zijn grenzen bijeengebracht, Volgens een bericht uit Berlijn aan de Standard zou de sultan de hulp van de Khedive van Egypte hebben ingeroepen. Inmiddels is ook te Kuiistantinopel de gelijk luidende nota der ambassadeurs aan de regee ring ter hand ge-teld. Op Kreta neemt de verwarring nog steeds toe. Want thaus is te Kanea ook de gendar merie, wegens het niet-betalen der soldij, aan het muiten geslagen. De vreemde detachemen ten hebben hen daarop in hun kazerne belegerd, de Italiaansche en de Duilsche mariniers losten salvo's, waarop zij zich overgaven en in de boeien gesloten weiden. De muiters hebben bun bevelhebber, kolonel Soliman-bey gedood en verscheiden officieren gewond. De Turken zijn uiterst opgewonden, vooral over den toestand te Selino, De beys klagen kolonel Vassos van kwade trouw aan hij zou zijn belofte van een officier daarheen te zuilen zenden, niet zijn nagekomen. In werkelijkheid echter bevindt zich reeds sedert 3 dagen een afgezant van den kolonel te Selino. Treurig is de toestand aldaar zeker, üe Christenen blijken inderdaad de verschansing Stavros genomen en de bezetting van 3000 man over de kling te hebben gejaagd. De admiraals hebben thans besloten Selino en Ivandano onder hun bescherming te nemen, waartoe vier oorlogsschepen derwaaits zijn ver trokken. Ook de Grieksche consul-generaal is op de Hydra daarheen op weg gegaan, ten einde de Muzelmannen te bevrijden. Dezen hebben de hulp van Ismaël-bey ingeroepen. Deze beeft aan de consuls den toestand uiteen gezet, die daarop besloten hebben, dat Ismaël- bey zich aan boord van de Stromboli zou be geven om ook aan de vlootvoogden den toe stand uiteen te zetten. geld hebben; en sedert ik wegens hare ziekte geen gelegenheid meer had om er op uit le gaan ten einde werk le zoeken, was dat vveinigje wat ik nog overgehouden had weidt a cpgeteerd. De bank van leoning, die vriend in uitersten nood van hen die niet veel meur hebben, had ons in staat ge- sield bet leven nog eene week te rekken; daarna was het gebtek gekomen in al zijne somberheid zij die ons vroeger hunne waren geleverd hadden, waren de een na den ander weggebleven op crediet leveren wilden zij ons niet; wij liepen dus weldra gevaar van honger om te komen. En de menschen die met ons in hetzelfde huis woonden, waren zonder uilzondeiing ook al zulke arme drommels, dat zij ons niet konden helpen. Om kort le gaan, op denzelfden dag dat de dokter bij ons aan huis kwam, had ik geen geld genoeg meer om de pint melk le koopen, die de dokter mijne vrouw had voorgeschreven. Te ver geefs dacht ik mijn hoofd stomp, om een middel te bedenken waardoor ik mij bet noodige geld kon verschaffen Ik kon er echter geen vinden. Het is echter onmogelijk, riep ik in wanhoop uit, dat ik Madeleine laat omkomen, omdat ik geen paar stuivers heb. Dien avond ging ik niet naar bed en den ganschen nacht bracht ik slapeloos door met te peinzen over onzen ongelukkigen toestand, waar uit ik geen uitredding kon vinden. Met het krieken van den dag werd mijne aan dacht plotseling getrokken door het ratelen van een kar die in da stille straat een geweldig geraas De toestand is zeer gespannen, de Turken zijn tot iiet uiterste gebtaeht, en alles hangt af van de bevrijding der Muzelmannen te Selino. Te Haleppa hebben Mohammedanen het huis van den Franschen consul geplunderd. üe nieuwbenoemde militaire gouverneur Tewfik-pacha, die op het eiland is aangekomen, heeft aan de beys verklaard, dat de Sultan machteloos is, dat alleen van Europa hulp kan komen. Kngelancl en Kreta. Een blauwboek, behelzende de correspon dentie over Kreta van 24 Febr. 18i>5 12 Sept. 189G is door de EngeUclie regeering in 't licht gegeven. Daarin wotdt vooral uitgeweid over het voorstel van Oostenrijk van 27 Juli 189G, om de inmenging van Griekenland, des noods door een blokkade van Kieta, te doen ophouden. Dit voorstel was door lord Salisbury van de hand gewezen, daar hij zich niet aan de zijde van het Turksche wanbestuur wenschte te scharen. Bij de andere mogendheden echter bid Go- luehoivski's voorstel instemming gevonden Zeven en een half uur heeft het Engelsche Lagerhuis gisteren beraadslaagd over de motie vau Hareourt om de gewone discussie te ver dagen en den toestand van Kreta te bespre ken. Na verdediging der regeeringsjiolitiek door lord Balfour, trok Hareourt zijn motie in. Tegelijkertijd heeft lord Kunberley in het Hoogerhuis inlichtingen over Kreta gevraagd. Het schijnt, dat men besloten heeft Kreta onvoor waardelijk onder het beheer van den Sultan te tugkeeren. Dit is voldoende, maar veiliger en verstandiger ware het gevvee-t, Kreta bij Grie kenland le voegen. De autonomie is in prin cipe aangenomen, maar over de uitvoering dier autonomie is men het nog niet eens. De Turk sche troepen handhaven na terugtrekking der Grieksche, zou zijn verlenging van den tegen woordige» toestand. Turken en Grieken moes ten, volgens spreker, tegelijk verwijderd worden. De sympathie is aan de zijde van Grieken land, dat de mogendheden tot handelen dwong en de emancipatie van Kieta bewerkte. Niet gei aden evenwel noemde hij het thans de verantwoordelijkheid op zich te nemen van een raad, die Gtiekenlands veiligheid en belangen kon schaden. Lord Salisbury kon niet toegeven, dat Kreta reden tot ontevredenheid had over het besluit der mogendheden. Er is geen aanleiding tot ver- eeniging met Griekenland; vóór de crisis was men daartoe niet geneigd thans zou zij den Muzelmannen niet sympathiek zijn bovendien is liet onmogelijk. Of liet de andere bevolking aangenaam zou ziju, en of binnen enkele jaien vereeniging met Griekenland wenschelyk zou zijn, dit valt niet te zeggen. De mogendheden zouden daartegen eventueel geen bezwaar heb ben, maar ernstige overwegingen hebben hun invloed doen gelden op de genomen beslissing. Onze wensch is ook, ging lord Salisbury voort, dat de onderdrukking opltoude, maar de belangen van velen moeten gaan boven die van maakte. Ik keek naar buiten en zag den melkwagen van de inrichting, die iederen morgen voor den banketbakkerswinkel, welke naast ons buis was gevestigd, stilhield. Eensklaps kwam er eene gedachte bij mij op. Als ik de/en melkboer eens een weinig melk te leen vroeg met belofte bet hem binnen eonige dagen terug te betalen Ik zou hem uitleggen, dat het voor mijne vrouw was, eene anne zieke die melk moest gebruiken. Lieden van binten weten wat ellende is; hij zou dus mijn verzoek wel niet weigeren. Terwijl ik dus een melkkan, die op tafel stond, in de hand nam, ging ik de trap af, ma.ir hoe hard ik ook geloopon had, de melkkat' was reeds verdwenen, toen ik beneden kwam; ik zag haar nog juist den hoek omdraaien. Ik bleef daar als vetsteend staan met de ledige melkkan in de hand, ook deze kans om het lot van mijne arme Mateleine te verzachten, baar leven zelfs misschien te behouden, ontviel mij als alle andere te voren. In hetzelfde oogenbhk echter viel mijn oog op drie groote melkvaten, die de melkboer in de portiek van de banketbakkerij bad geplaatst, vlak bij mij. Ik aarzelde geen oogenblik; zonder er zelfs op te letten of ik alleen was en of iemand mij ook kon zien, boog ik mij haastig vooiover, deed het deksel van een der vaten open, vulde mijn kan, en vervolgens het deksel er weder op doende, sloop ik als een dief weg. Als een dief! Ja dat was het woord. Als een dief 1 Ja, ik had daar zooeven gestolen. Maar op weinigen, wanneer er te kiezen is tusschen hand having van den bestaanden toestand en gevaar van oorlog voor Europa. Derhalve moet men den bestaanden toestand handhaven, tot een vreed zame oplossing mogelijk is. Het terugroepen der Turksche troepen op dit oogenblik gaat niet, maar later zal dit moeten geschieden. De mogendheden zijn vastbesloten, Kreta niet bij Griekenland te voegen. («eniengde Mcilcdcclingcn, Het verhoor van Rhodes werd gisteren voort gezet. Labouchère trachtte Rhodes de erken ning af te dwingen, dat hij zoowel zedelijk als wettelijk verantwoordelijk was voor den inval van Jameson. Rhodes bleef bij zijri vroegere verklaring, maar verzekerde wel geen onwet tige handelingen meer tegen Transvaal te zullen beginnen. Hij verklaarde verder vóór den inval veertig a vijftigduizend aandeelen te hebben bezeten, maar ontkende dat de waarde daarvan zou gestegen zijn door het gelukken van Jame sons tocht Daarop ondervroeg Bigham Rhodes vooral over de geschiedenis van de Zuid-Afrikannsche Republiek. Hierbij verklaarde de laatste o. a., dat de uitlanders het slechter hadden dan de Kaffers, en noemde hij de Nederlandsehe Zuid- Afrikaansehe Spoorwegmaatschappij een stroo- pop van Kruger. Er bestond verschil van meening tusschen den Voorzitter en Labouchère over het recht van den laatste, om Rhodes over zijn geldelijke aangelegenheden te ondervragen. Ten gevolge van dit verschil begon de zitting driekwartier te laat, en werd zij gedurende Lnbouchère's verhoor nog twintig minuten geschorst. De meening van den Voorzitter bleek gezegevierd te hebben. Volgens bericht der Aqencc Russe aan de Parijsche bladen zullen de groote Russische Keizermanoeuvres plaats vinden in het district Warschau en bijgewoond worden door de Kei zers van Duitschland en Oostenrijk en door den President der Fransche Republiek. Volgens de New-Fork Herald heeft generaal Weyler ontslag aangevraagd als opperbevel hebber der Spaansclte troepen op Cuba. De reden moet zijn, dat hij onkundig gelaten is met de onderhandelingen over de invrijheid stelling van den Amerikaan Sanguily. Men verzekert, dat generaal Ramon Blancp y Arenas of de markies de Pena Plata tot gou verneur van Cuba zal genoemd worden. Te Manilla is men een nieu%ve samenzwering op het spoor. Men koestert in Transvaal de hoop, dat het verschil tusschen het Hooge gerechtshof en den Volksraad langs vreedzame weg zal uit den weg geruimd worden. Hoofdrechter Kotzé verklaart nadrukkelijk er niet aan te'denken, zich tegenover Kruger o£ generaal Joubert candidaat te stellen voor het presidentschap. dat oogenbhk dacht ik daaraan niet, ik had slechts eene gedachte, dat was de vreugde van Madeleine wanneer zij de melk zou zien, en aan den beteren toestand van hare gezondheid die er het gevolg van zou zijn. Daarenboven, waarom was die melk boer ook zoo spoedig vertrokken, ik had slechts wat bij hem geleend, niet gestolen; naderhand zon ik alles we! betalen. En indien ik ook al wroeging had, toen ik mijne vrouw van blijdschap zag opspringen, zoo dra ik haar de melk bracht; toen ik haar de melk tot den laatsten druppel zag opdrinken, en haar daarna lustig zag inslapen, met een gelukkigen lach om de lippen was deze wroeging geheel en al verdwenen. Wat mij alleen nog een weinig verontrustte, was dat men spoedig den diefstal zou bemerken. Maar, bij nader inzien, men zou het misschien niet eens met ken; de vaten waren waarschijnlijk niet eens eiken dag dag vol. In elk geval de ver denking zou niet gemakkelijk op mij vallen, de banketbakker wist misschien niet eens dat ik bestond. Hoe het ook zij, toen ik met het vallen van den avond den trap afging, om bij den bakker het brood te gaan halen waarin mijn middagmaal bestond, was ik een weinig ongerust, en keerde mijne hedaardheid slechts weder, toen ik door de winkelruiten van de banketbakkerij de vrouw des huizes als gewoonlijk rustig aan haar werk zag. Blijkbaar had zij niets gemetkt.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1