50*"' jaargang. Vrijdag 5 Maart 1897. N°. 9261 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. üitgeverT h. j. c. roelants. BUITENLAND. FEUILLETON. OM EENE PÏNT "mELK. «Sa* Abonnementsprijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommers.0.02 BVREAV: BOTËR§TKAAT ro. Tclcplioon IVo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regeis inet inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt, korting verleend. Aigemecn overzicht. Schiedam, 4 Maart '97, De Kretenzische quaestle. »Nog een week van spanning en zekeien angst wacht ons," zegt een der Fransche bla den, doelende op den termijn van zes dagen, binnen welken Griekenland zjjn besluit zol moeten nemen. En reden tot die spanning, tot dien angst is er overvloedig. Wat zal Griekenland doen Die viaag be- heerscht de geheele politiek van Europa, en 'tschynt dat overigens het politieke raderwerk tijdeiyk stilstaat. Zal Griekenland toegeven Het zou zeker het verstandigste zijn èn voor het land zelf èn voor de rust van geheel Europa. Maar het >s kwalijk aan te nemen, dat het Helleensche gouvernement, eenmaal zóóver ge gaan zijnde, thans de krachtige volksopinie zal weerstaan en den eisch dei; mogendheden in willigen. Krachtig is de oom populi zeker. De bladen raden de regeering niet toe te geven te Athene zijn de gemoederen uiterst opgewon den uit de provinciën komen verzoeken tot de regeering, om te volharden in haar verzet; en de Atheensche metropolitaan richt tele grammen tot zijn ambtgenoot te St. Petersburg en den aartsbisschop van Canterbury, waarin hij hun hulp en steun verzoekt voor de Kre tenzers. Te Athene wordt druk gemanifesteerd en klinkt de kreet: ïLeve de Unie met Kreta" herhaaldelijk door de stiaten. En nog steeds krjjgt de zoo beslist uitge drukte volkswil steun van buiten, uit Italië. Menotti Garibaldi heelt aan den president der Grieksche Kamer en ook naar Londen geseind, dat 100,000 Garibaldianen gereed staan om de Grieken ter hulp te snellen, indien de diplo matie metterdaad tegen Giiekeniand mocht op treden terwijl de Italiaansche afgevaardigde Barbato met een troep Italiaansche vrijwilligers te Athene is aangekomen en met groote geest drift ontvangen. "Wat da regeering voornemens is te doen, is nog onbekend. Men weet alleen dat de mi nisters langdurig geconfereerd hebben over de nota der mogendheden. Intusschen heeft de minister van oorlog Smolenvtz inderdaad zijn ontslag genomen hij is vervangen door kolonel Metaxas. In een open brief aan het volk zegt Smolenytz waarom hij afgetreden is. Zijn raad om liet leger te versterken, wegens het bezetten van Kreta, zou niet voldoende onder steund zijn. Moet hieruit besloten worden dat de Grieksche regeering van een verzet a outrance afziet? Die veronderstelling schijnt vooralsnog gewaagd. De builenlandsche bladen toonen zich zeer voldaan over de indiening der nota, en roemen ■weer om het hardst de overeenstemming der mogendheden. Als die nu maar tot een goeden uitslag leidt! Uit Konstantinopel komen inmiddels berich ten, die, indien ze alle waar blijken, een eigen aardig licht werpen op den Sultan en zijn raadslieden. De Atheensche berichtgever van de Times zegt uit authentieke bron te weten, dat de Sultan de Kretenzische quaestie met cynische Novelle van Paul Eudel. 5) (Slot.) Den volgenden morgen lette ik nauwkeurig op bet vooibijgaan van den melkboer; ditmaal wilde ik hem niet misloopen, en toen ik hem in de verte boorde aankomen, snelde ik de trap af. Ik was echter weer te laat; er bleef mij dus niets anders over dan evenals den vorigen dag mijn ban te vullen uit een der vaten van den banketbakker. Het is ongeloofelijk met welk eene snelheid men went aan zekere zwakheden van geweten. Indien men mij eenige dagen te voren gezegd had, dat ik er nog eens toe zou komen om zonder aarzelen eiken morgen een diefstal te begaan, ik die, zij het ook door een eenigszins oveidreven gevoel van plichts besef mij zeiven had geruïneerd, ik zoude het niet geloofd hebben. En nu, wat ik deed, scheen mij zelfs volstrekt niet meer onregelmatig of gemeen toe. Ik had niet noodig mijn geweten in slaap te voldoening gadeslaat. Hij weet, dat hij Kreta kwijt is, en is blij er op die svijze van af te komen. Hij behoeft nu niet meer de Mohamme- daan-'Che mindeiheid te beschermenop de mogendheden lust thans die plicht. De belich ten van het eiland vari biaiid en moord, en van liet bombardement der Wingenten ver neemt hij met nauw vei borgen vreugde. sMen heeft hein vergenoegd in de handen zien wrij ven, terwijl hij zeide De mogendheden schijnen goed op te «cliieten met haar nieuwen protégé," zoo verhaalt de correspondent. De Daily Chronicle verneemt ernstiger din gen nog uit Konstantinopel. De toestand moet aldaar zeer kritiek zijn. De Mohammedanen worden tegen de Grieken opgestookt door den Sultan zeiven. Beide paitijen wapenen zich met dolken, die overal te koop zyn De toegang tot de Aya Sofia is aan Chri-tenen vei boden. Wat de krijgstoerustingen beLreft, wordt met kracht voortgegaan met hel samentrekken van troepen aan de Grieksche grens. Edhetn-pacha is naar Salonika vertrokken Thans staan aan de gtens reeds 23 batailions nizams, 27 batail- lons redifïs, 22 batterijen artillerie, 20 esca- drons cavallerie en een compagnie telegiafisten. En nog steeds worden meer troepen naarEla- sonne gezonden, waar het hoofdkwartier is ge vestigd. De Sultan is dankbaar gezind jegens Uuitseh- land. Hij heelt bevolen, dat alie oorlogsbenoo- digdlieden bij Duitschers moesten besteld warden. Intusschen hebben ook de diplomatieke ondejr- handefingen haar voortgan g, en heeft de Porte het weer eens nuttig geacht in een nota aan de mogendheden er op aan te dringen, dat zij Griekenland zullen dwingen zijn troepen en zijn vloot van Kieta terug te roepen. De Porte beroept zich hierbij op de plechtige belofte der mogendheden m het Parijsch trac- taat van 1850, om de integriteit van het Turksche rijk te handhaven. Tevens geeft de nota der mogendheden, die hiei een gemeenschappelijke schijnt geweest te zijn, aanleiding tot conferenties, vooral de benoeming van een gouverneur voor Kreta, waartoe de4 Porte een Turk wil benoemd zien. Het verwijderen der Turksche troepen van het eiland zou, volgens de nota, geregeld wor den door een bijzondere milititaire overeenkomst tusschen Turkije en de mogendheden. De Italiaansche gcant heeft bjj de Porte geprotesteerd tegen het beschieten van de Si- meto, een boot der »Navigazione Generale Italiana", bij het doorvaren door de Daidanelien. De mast van het schip werd beschadigd. De commandant der Dardanellen verklaarde dat het een vergissing was en bood zijn veront schuldigingen aan. De ware toedracht van de muiterij der gen darmes te Kanea schijnt nog niet bekend te zijn. Een andere lezing dan de gisteren mede gedeelde, is, dat de vlootvoogden besloten had den de Turksche gendarmes te ontwapenen, en hiertoe detachementen naar het paleis hadden gezonden. De gendarmes weigerden de wapenen neder te leggen, toen Soliman-bey en majoor Bor dit eisehten. De laatste wuifde toen met een witten doek, waarop de Italiaansche en Russische mariniers schoten en de gendarmes terugschoten, waarbij Soliman-bey en vijf gen- wiegen door een reden te zoeken ter rechtvaar diging van mijn gedrag. En per slot van rekening, wat voor groot kwaad deed ik, wanneer ik voor enkele stuivers melk wegnam, die verhinderden dat Madeleine van honger omkwam De banket bakkersvrouw merkte zelfs niet, dat er minder melk was, misschien vulde zij hetgeen er ont brak wel met een beetje water aan. Dat is zoo de gewoonten van dat soort lieden. Misschien ook had zij alles wel geraden en niet willen zeggen. Die goede vrouwmet hoeveel blijd schap zou ik haar de melk honderdvoudig betalen, met het eerste geld dat ik weer zou verdienen. Het was toch wel vreemd, dat gedurende acht dagen dat dit gebeurde, deze melkvrouw niets gemerkt had. Ik was zoo zeker aan hare lief dadige medeplichtigheid gaan gelooven, dat de ge dachte niet eens bij mij opkwam behoedzaam te zijn bij het vullen van mijn kan, terwijl ik achter eenvolgens uit de drie vaten wat putte om ze meer ge''ik te laten schijnen. Op een morgen eindelijk had ik juist het dek sel van een der vaten weer dicht gedaan, en nam ik mijn kan op om naar boven te gaan, toen eene band met kracht op mijne schouders werd gelegd en ik bevende van angst luide aan mijn oor hoorde darmes omkwamen. De belhamels werden aan booid van de Barfleur gevangen gezet. De Turken beweren danrenbove», dat Soli man-bey door de marinesoldaten is gedood. Soliman-bey is onder groote belangstelling gistel en ter aaide besteld. Te Selino zijn de Mohammedanen nog steeds ingesloten. De vlootvoogden hebben denGiiek- schen commodore vet wittige!dat zij Selino onder bescherming der mogendheden hebben gesteld zij stellen Reinek<* verantwoordelijk voor elke vijandelijke daad der Grieken te Selino. Bovendien weid lijj door de vlootvoog den uitgenoodigd met kolonel Vassos te over leggen over de bevrijding der Tui ken te Selino, waai op door Reineke geantwoord is, dat het Griekenland niets meer aanging, nu de mogend heden Selino onder bescherming hebben ge nomen. Op nadrukkelijk bevel van koning George is hij nochtans met den vice-consul dam heen vertrokken. Gisteren is intusschen kapitein Sachturis ter vervanging van Reineke uit Athene naar Kt eta vetrokken. De te Spinalonga ingesloten Turken zijn thans ontzet. Een Turksch transportschip biacht te Kandia 1600 vluchtelingen uit SitiaenHie- rapetra, wier ellendige toestand alle beschrijving te boven gaat. Het gebrek aan levensmiddelen neemt toe, en de pokken moeten daar reeds zijn uitgebroken. De Nauarchos Miaulis heeft Turksche krijgs gevangenen naar Samos overgebracht en ze daar vrijgelaten. Op de hoogten van Maiaxa, in de nabijheid vati Kanea, zijn nieuwe gevechten tusschen Grieken en bashi-bozouks uitgebroken. De reorganisatie der gendarmerie, waarvan zooveel verwacht werd, is inmiddels totaaal in duigen gevallen. De daarvoor aangeworven Christenen zijn, op een enkele uitzondering na, naar de insurgenten overgeloopen. Medewerking van het eiland zelf ondervinden de mogendheden vooralsnog bitter weinig bij hun pogen, om vrede en rust te herstellen. Kemengde Mededeel in gen. De werklieden aan de stedelijke gasfabriek te Brussel hebben het werk gestaakt. Zij vragen een werktijd van 8 uren, desnoods met opoffe ring van 25 centimes van hun dagloon. De Duitsche keizer ontving in plechtige audiëntie den buitengewonen gezant van Perzië, die namens den Shah diens troonsbestijging komt mededeelen. De Eerste Lord der Admiraliteit, de heer Goschen, heeft bij het Parlement een memorie ingediend over den toestand der vloot voor 1897/98. Het programma omvat den nieuwen aan bouw van vier pantserschepen, 3 kruisers der 3de klasse, 2 corvetten, 4 kanonneerbooten, 2 torpedo-vernielers, benevens een nieuw komnk- kijk yacht. In het geheel zijn 108 vaartuigen in aanbouw, -waarvan 68 in den loop van dit jaar gereed zullen zjn. Het aantal manschap pen zal vermeerderd worden met 6300 man, waaronder 121 officieren. Te Portsmouth wordt door 3000 arbeiders hard gewerkt aan de uitrusting van de Terrible en roepen sZoo, beste jongen, daar heb ik je dan toch 't is nu juist eene week dat ik op je loer, maar nu kom je zoo gemakkelijk niet los, je gaat met mij naar het bureau en vlug ook." Ik was zoo heelemaal van streek gebracht, dat ik geen woord kon uitbrengen en ook niet den minsten weerstand bood. Met gebogen hoofd volgde ik den man. De rest weet ge. ik heb geen oogenblik getracht den diefstal te ontkennen, waaraan ik mij zelf schuldig voelde, maar thans^ nu ik heb verteld waarom en voor wie ik dien bedreef, vraag ik of ik niet meer medelijden dan smaad verdien. VI Ik had mijne bekentenis afgelegd met tranen in de oogen. De rechter van instructie, die aan dachtig naar mij geluisterd had, was een braaf man. Tot in het diepst van zijn ziel getroffen door de bekentenis van den ongelukkigen beklaagde, deed hij zijn best om lichtpunten te ontdekken. Maar wat zou bij er aan doen. Ik was op heeter- daad betrapt, en had eene volledige bekentenis afgelegd; de eisch was drie maanden gevangenis straf, hot minimum. Op den avond van den dag, waarop het vonnis de Power full, de grootste kruisers die er be staan Tusschen Zwitserland en Bulgarije is een han delsverdrag op den voet van meest begunstigden staat tot stand gekomen. Ook het handelstrac- taat tusschen Servië en Bulgarije is eindelijk gesloten. Bij verdrag tusschen Frankrijk en Italië is bepaald, dat de Italiaansche post te Tunis met 1 Maait haar werkzaamheden zou staken. Het bericht hiervan heeft te Tunis diepen indruk gemaakt en men verwacht thans grooter toe nadering van de Italiaansche en Fransche kolonies tot elkaar. Generaal Weyler bericht aan de Spaanscite regeering, dat de opstandelingen voortdurend terugtrekken. De Kolnüche Zeitung beweert uit goede bron te weten, dat Mc. Kinley beslist partij zal kie zen voor Cuba tegen Spanje. De Russische regeering versterkt de kust streek tusschen Batoem en Rossusk. 1200 man zijn uit Odessa daarheen gezonden. Een Fransch comité, waarvan Anatole Leroy Beaulieu voorzitter is, zamelt gelden in voor de plachtoffers van Kreta. De zeeroovers van het Rif moeten weder eenige Christenen gevangen hebben genomen. Naar uit Pretoria wordt gemeld, heeft presi dent Kruger de benoeming tol eerelid der Kamer van het mijnwezen te Johannesburg geweigerd, naar gezegd wordt, omdat die Kamer de be weging tegen de regeering heeft gesteund. De andere corporaties te Johannesburg, zoo als de Vereeniging van mijnmaatschappijen, die in hoofdzaak uit niel-Engelsche maatschappijen bestaan, zijn in betere verstandhouding met de regeering gebleven. De officieele correspondentie tusschen Davies en Sampson, die nog te Pretoria gevangen zitten, is aan het Parlement overgelegd. De inhoud daarvan geeft sommige bladen aanleiding Chamberlain aan te vallen. Als minister van marine za! onder Mc. Kinley optreden de vroegere gouverneur van Massa- chussetts, John Long. De president van Brazilië, dr. de Moraes Barros is weder te Rio de Janeiro aangekomen. Iiij zal het presidentschap weder op ziel' nemen. Van dit voornemen is de vice-president Victorino Perena onkundig gebleven. De diplomatieke betrekkingen tusschen Groot- Britannië en Venezuela zyn weer hersteld. De Venezolaansche gezant te Berlijn is naar Londen verplaatst. De katholieke missie te Joenan-Sew is door Chineezen aangevallen. Een pastoor en eenige andere Christenen werden verwond. werd ten uitvoer gelegd, trad de cipier de cel van den veroordeelde binnen om hem zijn maal te brengen. Hij vond den ongelukkige hangende aan een van de traliën van het venster. Het lijk was reeds koud. Aan het voeteneind van het bed bemerkte hij een papier, waarop met potlood geschreven stond nDe tnenschelijke rechtspraak is onmeedoogend, ik ben niets dan een ongelukkige, dien men als een misdadiger heeft behandeld. Wat mij betreft, ik wil niet langer in de gevangenis blijvenik ver kies te sterven." Blijkbaar was de arme man er van overtuigd, dat zijne vrouw zijn schande niet zou overleven. Hij wenschte haar echter in den dood voor te gaan. De rechter van instructie wilde zelf naar de ongelukkige vrouw toe gaan om haar zoo omzichtig mogelijk van den vreeseiijken slag in kennis te stel len, en haar in bare droeve omstandigheden zijne hulp aan te bieden. Toen hij aan haar huis kwam, vernam hij dat zij dien zelfden morgen overleden was. Bijna in hetzelfde oogenblik, waarin het vonnis tegen haren man was uitgesproken, had zij den laatsten adem uitgeblazen. Om eene pint melk 5

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1