BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Aljeh. Bij het departement van Koloniën is gisteren het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh, ontvangen Van Indrapoeri uit23 Februari. Vijand verdreven uit heuvelbentings bij Aloewah- Mangrengzes vijanden gedoodonzerzijds 4 militairen licht gewond. 27 Felruari. Twee kolonnes naar Lepong, waar een bende verdreven werd, die één doode achterliet. Gesneuveld één inlandsch marechaus see. Uit Indrapoeri naar Gleiêng, waar bentings tot in het hooggebergte werden vernield. Ge wond drie militairen beneden den rang van officier. Vertraagde berichten door storing lijnen. Successierecht eu bewijslast. De minister van financiën, die zich reeds zeer verdienstelijk heeft gemaakt door de ont duiking van invoerrechten te beteugelen, wenscht hetzelfde te doen bij de successierech ten, waarbij ook naar men althans be weert schromelijk wordt ontdoken. Hij heeft reeds twee jaren geleden daartoe een ontwerp ingediend dat tevens ten doel had de heffing, behalve in de rechte lijn, te verhoogen. Dit deel der voordracht is teruggenomen alleen een hooger recht van buitenlanders, die onroerende goederen in Nederland uit nalaten schappen verkregen, is gehandhaafd, en tevens de bepalingen, om ontduiking door valsche of onvolledige aangiften te voorkomen. Een daarvan betreft de opgaaf van de schul den der nalatenschap, waarvoor de Minister voortaan afdoende bewijzen wil hebben gege ven. De heer Pijnappel heeft hierop een amen dement voorgedragen, dat vooral in één opzicht de aandacht verdient. Ook hij wil dat de erfgenaam enz. die aan gifte doet, den oorsprong en den tijd van het ontstaan van elke schuld der nalatenschap zal vermelden, en de geschriften, waaruit het bestaan der schuld blijkt, moet opgeven en desgevraagd overleggen. Maar hij wil tevens voorzien in het geval dat het bewijs niet mogelijk zal zjjn. De bewijslast wordt in het ontwerp omgekeerd. Erkentenis van de schuld wordt niet als bewijs toegelaten: de fiscus, die bedrog ver moedt, kan vorderen, dat het bestaan der schuld vóór het overlgden wordt bewezen. Daar nu de wettelijke toegelaten bewijsmid delen in zulk een geval zullen te kort schieten, stelt de heer Pijnappel voor te bepalen: »De rechter tot beslissing daarover (het be staan der schuld) geroepen, oordeelt naar vrye overtuiging, zonder door de voorschriften van het burgerlijk recht omtrent bewijslast en bewijslevering gebonden te zijn". De minister van financiën had in zijn me morie van antwoord reeds het denkbeeld ge huldigd de heer Pijnappel wil terecht het uitdrukkelijk in de wet opnemen. Geschiedt dit, dan zal voor zoover wij meenen voor 't eerst in onze wetgeving de vrije bewijsteer ook in burgerlijke zaken wor den toegepast. (II.) Bij kon. besluit is het rijk verdeeld in tien post- en telegraafinspectiën, waarvan de in specteurs gevestigd zullen zijn respectievelijk te Amsterdam, Arnhem, 's-Gravenhage, Gro ningen, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Middel burg, Utrecht, Venlo en Zwolle. Tevens is céne inspectie ingesteld voor de 4 spoorwegpostkantoren. Bij de verkiezing van een lid der Staten van Friesland in het district Heerenveen waren 1022 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer Engelman (lib met 709 stemmen. De heer Van der Zwaag (soc.) had 202, de heer Van Ek (a. r.) 77 stemmen. Alle besluiten, die op het Kerstcongres van den Socialistenbond zijn genomen, zjjn door het referendum der leden bekrachtigd, terwijl alle voorstellen, aldaar'verworpen, krachtens het referendum verworpen blijven. Naar men aan het Dagbl. v. Z.-H. en's-Qr. verzekert, zal op het aanstaand Internationaal Post- en Telegraa(congres te Washington de Nederlandsche regeering worden vertegen woordigd door den directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie, den heer J. P. Ha- velaar, en door den inspecteur, gedetacheerd bij het hoofdbestuur, G. van der Veen. In plaats van den overleden heer O. Stelling werf is tot voorzitter van het bestuur der Frie- sche Volkspartij gekozen de heer R, van Zinderen Bakker. Op het eiland Urk is het terrein opgenomen en een onderzoek ingesteld voor telefonische verbinding van het eiland met den vasten wal. Meelfabrikanten. Met een enkel woord is reeds gewag gemaakt van het adres, door de Nederlandsche Vereeniging van Meelfabrikanten gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In dat adres wordt aangevoerd, dat de meelindustrie hier te lande, tengevolge van onnatuurlijke, buitenlandsche concurrentie met tota len ondergang wordt bedreigd; dat die ondergang slechts te voorkomen is, door oen tijdelijk inkomend recht op tarwebloem van f 1 per 100 kilo te heffen, zoolang Frankrijk, of een ander land eene uitvier- premie op tarwebloem verleent. De Vereeniging verzoekt daarom dringend, dat in de Kamer daartoe ten spoedigste het initiatief worde genomen. Tot toelichting van dit verzoek wordt uiteengezet dat, door verschillende oorzaken, de invoer van meel zoodanig gestegen is dat hij, van 5,196,000 kilo in 1874/76, in 1896 geklommen was tot 116,679,000 kilo. De concurrentie buitenslands werd moeilijker en in het binnenland ging een belangrijk deel van het débouché verloren. Vandaar reeds eene sterke vermindering van het aantal fabrieken. Toch zouden adressanten voor het meerendeel dc voorkeur geven aan eene concurrentie met buitenlandsche molens boven de sterke inlandsche concurrentie, welke zij vreezen bij bescherming van hun product, wanneer niet de groote invoeren van Franscb meel eene plotse linge en geheel ongemotiveerde terugdringing hunner industrie ten gevolge hadden. Deze concurrentie is des te sterker en ongemotiveerder omdat zij berust op eene uitvoerprnmie, waartegen niet te strijden is. en omdat, onder normale omstandigheden, niets van de Franseho concurrentie te duchten is. De werking van de Frnnsche premie wordt in het adres uitvoerig nagegaan. Zij maakt het voordeelig, het meel van den inlandschen molen te vervoeren naar Havre, van daar naar Marseille, cn dan naar Rotterdam. Adressaate is, door mondelinge en schriftelijke gedacktcnwisseling met dc Nederlandsche regeering, tot de overtuiging gekomen, dat in doze van de ministers van buitenlandsche zaken en financiën niets te verwachten is, en daarom wendt zij zich thans tot de Tweede Kamer, opdat deze de vernie tiging der Nederlandsche meelindustrie voorkome. Van de jaarlijkschc consumptie in ons land, zegt adressante, welke 336 millioen kilo beloopt, wordt thans reeds één derde door het buitenland geleverd. Werd dit één derde in ons eigen land geproduceerd, dan zou door den nationale» arbeid f 1.16 per 1Q0 kilo verdiend worden. Per jaar is, cijfert adressante uit, het verlies voor onz# natie f 4.454.000, en daarbij zou nog f 1.680.000 komen als de meelprijs steeg doordien het buitenland bij vernietiging v.m de Nederlandsche industrie hier geen concurrentie meer vond. Een outslag-qnaestie. Te Dordrecht bestaat het plan, om het onderwijs in de nuttige handwerken te reoiganiseeren. Tot nog toe werd dat onderwijs na afloop van den schooltijd 'h nam. van 4—5 uur gegeven, maar volgens het thans geopperde plan zou het in de gewone schooluren door speciaal daarvoor aan gestelde vakonderwijzeressen verstrekt worden. Vindt dit denkbeeld van bet comité dames-regen tessen ingang, dan wordt het thans fungeerende personeel met ontslag bedreigd. Het nieuwe voorstel is hierop gegrond, dat het onderwijs thans door het vakonderwijzeressen en helpsters gegeven, niet de gewenschtc vruchten oplevert. Met dit ontslag in het vooruitzicht heeft het ge zamenlijke personeel aan de openbare scholen te Dordrecht zieh met een adres tot de schoolcommissie gewendzij verzoeken do thans bestaande regeling te .bestendigen en betwisten dat het onderwijs geen goede resultaten zou opleveren. Er zijn haar althans nooit klachten over dat onder wijs ter oore gekomen. Tevens zonden adressanten een afschrift van haar adres aan de afdeelingen Dordrecht van het „N. O. G." en den „Bond v. Ned. Onderw.", met verzoek om steun In een gecombineerde vergadering dier beide Yerecnigingen werd Zaterdagavond besloten aan de schoolcommissie een adres te zenden, waarin ge wezen wordt lo op de onbillijkheid van het ontslag aan het personeel, en 2o vooral op de gevolgen, die de voorgestelde regeling op het overige onderwijs zal hebben. OVERSCHIE, 3 Maart. Onder de runderen van den landbouwer J. van der Moor, wonende in den Zestienhovenschen polder alhier, is heden het mond en klauwzeer uitgebroken. OVERSCHIE, 4 Maart. Door den kevigen storm, die gisteren woedde, zijn op enkele plaatsen hoornen omgewaaid, terwijl ook hier en daar een heb, dat toegang verleent tot een weiland, aan de geweldige drukking van den wind geen weerstand heeft kun nen bicden. KETHEL, 4 Maart. De storm, die gisteren woedde, heeft ook de telegraafdraden op den weg van hier naar Schiedam niet ontzien. Hij rukte ze van de palen zoodat ze dicht langs den grond heen cn weer zwiepten. Een alhier tehuis behoorende spoelingkist moest daar passeeren. De paarden konden schijnbaar het gevoel dier draden, die aanhoudend op en tegen het lijf speelden niet velen, evenmin als het gegons cn het geritsel dat zij maakten, want de dieren sloegen er van door. Nu vlogen de draden over paarden en kist heen zoodat de koetsier, die nog alle moeite in het werk stelde om de beesten tot staan te krijgen, zijn plaats moest verlaten. Gelukkig raakten eindelijk paarden en wagen zoo in het dradennet verward dat de arme beesten niet verder konden. Zij kwamen er zonder verwonding af, doch tuigen en wagen waren zoo beschadigd dat zij in reparatie moesten. VLAARDINGEN, 3 Maait. Tot schatters der huurwaarde, volgens do nieuwe wet op de perso- neele belasting, zijn benoemd voor de gemeente Vlaardinger-Ambacht de heeren I. van Hes en A. Blok; tot schatters voor het meubilair de heeren E. Dorsman en P. Binnendijk. Do heeren F. Binnendijk en E. Dorsman alhier zijn ook aangewezen als schatters voor het meubilair voor de gemeenten Kethel en Overschie. De politieagenten alhier zijn deze week voorzien van zabdreggen (systeem Ockbuijzen.) VLAARDINGEN, 4 Maart. Door den Raad dezer gemeente was ten vorige jare een commissie ad hoe benoemd tot het ontwerpen van een regeling van het op pensioen Bfcllen van ambtenaren, bedienden cn werklieden. Thans is die commissie daarmede gereed gekomen en heeft zij een ontwerp-regeling aan den Raad ingediend. Daarbij is afgeweken van het vroeger door B W voorgestane stelsel om de deelnemers aan die pensioen-nitkeering te doen hij- dragen, en dit op grond van het advies van prof. P. "van Geer te Leiden, die heslist verklaarde, dat dit stelsel niet alleen ernstige bezwaren bij de rege ling ervan ontmoet, maar bovendien geenzins de voordeden doet hereiken, die men oppervlakkig zich er van voorstelt. In art. 4 van het ontwerp wordt bepaald dat pen sioen wordt toegekend op grond van a. door ziekelijke ongesteldheid na 10-jarigen onaf gebroken dienst, of door in den dienst bekomen verwondingen of ge breken, naar het oordeel van den raad voor den dienst ongeschikt te zijn geworden, of van e. bereikten 05-jarigen leeftijd, na onafgebroken dienst gedurende 25 jaren. VLAARDINGEN, 4 Maart. Door B. en W. is aan den Raad een voorstel ingediend, om de ge- wenschte derde verbinding tusschen de Ooster- en Westerhavenkade tot stand te brengen door middel van een tweede pont, welke zou moeten worden aangelegd tegenover de Van-Leyden-Goelstraat. De kosten hiervan worden begroot op p.m. f2500. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag S Maart. Het debat wordt voortgezet over het wetsontwerp over de kamers van Arbeid. Art. 26 wordt onveranderd goedgekeurd. Op art. 27 is een amendement voorgesteld door de heeren Drucker en Kerdijk om de beslissing over openbaarmaking van de uitspraken in geschillen door den verzoeningsraad over te laten aan dezen raad en niet aan den minister van waterstaat. Het amendement wordt aangenomen met 44 tegen 13 stemmen. Art. 28 bepaalt, dat, indien de tusschenkomst van den verzoeningsraad niet tot beëindiging van het geschil heeft geleid, een scheidsrechtelijke uitspraak mogelijk wordt gemaakt. Het artikel wordt op advies van den heer de Sa- vornin Lobman teruggenomen. Art. 29 werd goedgekeurd. Art. 30 bepaalt, dat de vergaderingen der kamers met gesloten deuren worden gehouden. Door den heer Kuyper is een amendement voor gesteld om aan de kamer bevoegdheid te geven mede- deelingen omtrent het verhandelde aan de dag- de weekbladen te doen. Hij wil daardoor verkeerde geruchten voorkomen. De heer Drucker stelt voor met het behouden der besloten zittingen te bepalon, dat de Kamer omtrent het verhandelde in de vergadering aan allen, die daarbij tegenwoordig waren de geheimhouding kan opleggen. Deze wordt in acht genomen totdat de Kamer haar opheft. Het amend.-Drucker wordt aangenomen met 58 tegen 9 st., zoodat de Kamer, omtrent het verhan delde geheimhouding kan opleggen. Dientengevolge is het amend.-Kuyper vervallen. Op art. 31 neemt de Minister over een amendt. der Comm. v. Rapp. Art. 32 wordt goedgekeurd. Door de heeren Kerdijk en Drucker is voorgesteld een art. 32lis, om aan de minderheid eener Arbeids kamer recht te geven vau haar gevoelen te doen blijken in de verslagen. De Minister neemt dit amendt. over. Nu komt aan de orde bet aangehouden art. 22 (jaarverslag) waarop de heer Kuyper heeft voorge steld een amendt. om hij bestuursmaatregel te doen bepalen, in hoever en naar welke regelen de Kamer de door haar verzamelde inlichtingen heeft op te zenden aan do Regeering, terwijl die inlichtingen periodiek worden geordend en gepubliceerd. Het eenigzins gewijzigd aniendement-Kuyper wordt ten slotte aangenomen met 44 tegen 23 stemmen. Door de Reg. werd overgenomen een nieftw art. 22bis, dat de Kamer alleen zou bemiddelen als zij meende, dat dit strekken kan tot bereiking van het doel. Op art. 33 (.kosten der vergaderingen) is voorge steld: le een amend.-Drucker-Kerdijk, om het be ginsel op te nemen van schadeloosstelling aan leden der Kamer en van den verzoeningsraad voor te hou den vergaderingen, naar een nader vast te stellen tarief; 2c. een amend, van de Comm. van Rapp., om behalve schadeloosstelling ook te geven recht op vergoeding van reiskosten voor reizen binnen het gebied der Kamer tot het bijwonün der verga deringen, en al deze kosten met die van de toelagen en van de openbaarmaking, der verslagen te brengen ten laste van het Rijk. In de hierover gevoerde discussie wees de heer Gerritsen op de wenschelijk- heid, om ook vergoeding te geven voor verzuim door getuigen, en vroeg de heer Heldt, of gemeente besturen moeten weigeren lokalen af te staan aan een der partijen. De minister van waterstaat beantwoordde laatst- gemeldo vraag ontkennend en verklaarde, dat uit gaven voor verzuim door getuigen niet onder de bureolkosten kunnen gebracht worden. De heer Gerritsen stelt nu een subamendement voor om ook kosten voor verzuim te brengen ten laste van het Rijk. Hierop werd. de vergadering verdaagd tot heden 11 uur. Kamers van Arbeid. De heer Smidt heeft voorgesteld, om, met her opening van de beraadslaging over het vijfde hoofd stuk vau het wetsontwerp betrekkelijk de Kamers van Arbeid, het door de Regeering ingetrokken art. 28 te herstellen in dezen vorm: „Indien de tus- schenkomt van den Verzoeningsraad niet tot een beëindiging van het geschil heeft geleid en partijen het geschil aan eene scheidsrechterlijke uitspraak onderwerpen, zijn in afwijking van het bepaalde in het tweede lid van art. 622 Wetboek van Burgerlijke -Rechtsvordering, ook vrouwen tot scheidsrechters benoembaar." Successie-recht. De heer Kolkman heeft op het wetsontwerp hou dende nadere regeling van het recht van Buecessie en van overgang bij overlijden als amendement voor gesteld om te bepalen dat het in art. 1 vermelde recht van overgang wordt vastgesteld op 8 ten honderd (de Regeering had voorgesteld het recht te bepalen op 4 pCt. in plaats van 1 pCt. en op 8y, pCt. in plaats van 5 pCt.) Ook de heer Borret heeft verschillende amende menten voorgesteld, waarvan de strekking is om in alle gevallen waarin schenkingen of kwijtscheldin gen aan bloed- of aanverwanten, aan echtgenooten, aan particulieren, enz. geacht worden in den boedel ta zijn gebleven bij het overlijden van den schenker, de voorwaarden omtrent den termijn, waarbinnen het overlijden plaats had te veranderen indien deze schenking of kwijtschelding is gedaan, gedurende den loop der ziekte waaraan de schenker, zijn echt genoot of de erflater is overleden. Wetboek van Strafvordering. Over het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van eenige artikelen van het Wetboek van Straf vordering is eindverslag uitgebracht, zoodat het voor openbare behandeling gereed is. Uitkecring aan de Indische geldmiddelen. Bij de beantwoording van het verslag over het wetsontwerp tot regelinh van de jaarlijkschc uit- keering uit de opbrengst der Nederlandsche bedrijfs belasting aan de Indische geldmiddelen welk ontwerp in den vorm eenigszius is gewijzigd heeft de minister van koloniën medegedeeld, dat bij even tueels vervanging van de wet op de bedrijfsbelasting zal moeten overwogen worden, of er aanleiding be staat tot wijziging van bet thans voorgedragen stelsel van uitkeering. Bij Kon. Besluit is, met ingang \an 10 Xlaart 1897. aan W. Agema, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger tn het kar.ton Zuid- horn en benoemd tot kantonrechter-plaatsvervangerin het 1-anton Zuidhorn rnr. P. A Andreae, advocaat en procureur, wonende te Zuidhorn. Btj kon besluit is benoemd tot Iroogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs t geven m de verloskunde en de leer der vrouwenziekten, dr. A. Dóderlein, bui tengewoon hoogleeraar te Leipzig. Bij kon. besluit ts, met ingang van 1 April, be noemd tot leeraar aan de rijks hooger e burgerschool te Zalt-Bomrnel, dr. E. Denek imp, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Bergeu-op-Zoom Bij Kon Besluit zijn de kapt.-luits, ter ze» L. A H- Lamie, I. A. H Beck en W. Allirol, met 16 Maart a. s. eervol ontheven van het bevel respectievelijk over IIr. Als. instructieschepen Nautilus en Admiraal van Wassenaar en montoi Cerberus, en is met genoemden datum het bevel over die bodems opgedragen respec tievelijk aan de kapt.-luits. ter zee J. A. H. Beck, W. Allirol en A. Seret Bij Kou. Besluit is de kapt. A. P. Hulsman, van het 4e leg. vest.-art, met ingang van 16 Maart 4897, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen be paald op f1009 'sjaais. Naar ons werd medegedeeld is door den heer C. A. van Deventer alhier een perceel grond aangevraagd, gelegen ten westen der Westerhaven, groot ongeveer 1 bunder, met het doel om daarop te stichten een glasblazerij. Voor onze gemeente is dit zeer zeker een hoogst verblijdend bericht; immers aan die fabriek zal worden gewerkt door een 50-tal wetklieden, terwijl'de aanvoer, van grondstoffen, aan havengeld, losgeld enz., ook zeker geen onbelangrijk voordeel opleveren. De nabijheid der haven, het vorig jaar ge reed gekomen, zal stellig niet weinig hebben bijgedragen, om de keuze voor een terrein op die plaats te doen vallen. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen acte Nuttige Handwerken slaagde o. a, onze stadgenoote C. G. Tijl. Door den hevigen wind van gisteren kwamen alle treinen alhier te iaat aan. De laatste trein, die 12 min, over twaalven hier aan moet komen, kwam eerst tegen half een. Reeds eenige malen hebben wij melding gemaakt van diefstallen van telephoondraad tusschen deze gemeente en Delfshaven. In 't geheel was ongeveer 10.000 meter ontvreemd, waarvan ongeveer de helft is in beslag geno men bij een opkooper in de Schiidersteeg. De politie te Rotterdam heeft thans de hand gelegd op de daders. Dinsdagavond werden door haar aangehouden twee jonge mannen, Woens dagochtend gevolgd door de aanhouding van een derde. Thans zijn reeds 6 personen in arrest gebracht, verdacht van aan deze dief stallen te hebben deelgenomen. De 42-jarige spoelinghaler C. Koel wijn tui melde van morgen te 6!A uur in de Schie, doordien de haak waarmede hij duwde, uit schoot. Een paar collega's haalden hem spoedig weer op het droge, maar toen dezen hem ergens wilden binnenbrengen, om zich van droge klee- ren te voorzien, weigerde hij bepaald. In den frisschen morgenstond heeft hij daarop met zijn nat pakje de reis huiswaarts voort gezet. Hedenmorgen te 7lA uur is een paard, ge spannen voor een wagen en behoorende aan den stoommolen sNedei land", op hol geslagen. Het dier holde door de Spuistraat over de Westerkadebrug tot aan het eind der Wester kade, waar het gegrepen werd door J. Scholten. Behoudens eenige schade aan den wagen liep het ongeval goed af. Heden aan de vischmarkt aangevoerd 1 partij voorn; de prijzen varieerden van 10 tot 50 cents per koop. BURGERLIJKE STAND. 4iiehorcn i 2 Maart. Neeltje, dochter van H. C. de Wildt en W. Boer, Singel Jacobus, zoon van J. de Ronde en L. J. Noordzij, Vis- sehersstraat. Laurens Gerrit, zoon van A. Versloot en T. den Houting, Zaan om genoegen. 3. Johanna Maria, dochter van P. F. Leen- ders en M. S. E. Dasenbroek, Noordmolenstraat. Overleden 3 Maart. Ghiistiaan Lodewijk Schneider, oud 31 jaar en 8 maanden, Kort landstraat. Den 22 dezer zal te Haarlem ia de „Vereeniging" plaats hebben de uitvoering van De Soos van Dekema, in concert-vorm, woorden van mr. M. G. L. van Loehem, muziek van Willem Landré. Een koor van 70 personen zal medewerken.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2