Rechtzaken. Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. Omtrent eene mogelijke benoeming van den beer O H. Coster te Arnhem als directeur van het Gro ninger Harmonieorkest, deelt deze thans zelf mede, dat hij niet heeft gesolliciteerd, en eene benoeming ook niet zouden aannemen. Een 31-jarige scheepstimmermansknecht P. A. H. te Capellc a/d. IJsel had den gemeenteveldwachter B. Schipper in niet geheel nachteren toestand daags na den beruehten moord te Capelle bedreigd met de woorden „Pas maar op, dat ik jon ook niet naar het kerkhof zend." Tegen beklaagde werd gisteren voor de Rotter- damsche rechtbank 7 dagen gevangenisstraf geeischt. Onzeewam dig. Voor de Haagscho rechtbank is gepleit in de vol gende zaak: Eenige Scheveningsehe visschers waren in den zomer van 1896 aangemonsterd door den recder P. de N. Azn. ten einde voor gemeene rekening dc haring- visscherij te drijven. Nadat echter de bomschuit slechts 2 reizen had gemaakt en in de maand September van bet vorige jaar te Vlaardingen was binnengeloopen, beweerde de bemanning, dat het schip in zoodanigen onzec- waardigen staat verkeerde, dat het ook voor haar levensgevaarlijk zou zijn er de reis opnieuw mede aan te vangen. Om deze redenen nu sprak de bemanning haren recder aan ten einde de hieruit ontstane schade aan hen, die zich intnsschen niet aan een anderen reeder mochten verhuren, te vergoeden, met sommatie tevens tot rekening en verantwoording ter uitkeering wegens de reeds gedane reizen. De gedaagde reeder, alvorens hierop ton principale te antwoorden, beriep zich vóór alles op de exceptie van onbevoegdheid. Ingevolge de bepalingen van de monsterrol waren de eischers gebonden om alle ver schillen, die eventueel zouden ontstaan, aan de be slissing van het bestuur van de reeder-vereeniging „de Eendracht" over te laten, waardoor vanzelf de gewone rechter werd uitgesloten. Daarom wensebte de gedaagde dus door genoemd bestuur te zien uit gemaakt of inderdaad het beweren omtrent de on zeewaardigheid van de bomschuit waarheid bevatte, dan wel of dit het veel voorkomend kunstmiddeltje was om zich op die wijze van verdere verplichtingen tegenover den reeder te ontdoen. Mr. Hartogh betoogde namens de eischers, dat de exceptie van onbevoegdheid in deze nooit kan opgaan. Volgens pl. was de vereeniging „De Eendracht" een vereeniging van reeders, m het leven geroepen om de tucht onder de visschers te bevorderen, echter ten ecnemale onbevoegd om als rechter op te treden in geschillen tusschen schepelingen on reeders onder ling. Pleiter beriep zich biervoor op de duidelijke woorden van de statuten van „De Eendracht" en toonde in een breedvoerig betoog aan, dat de daar gemaakt, regeling zich nooit kon verdragen met de bepalingen over de scheidsrechterlijke rechtspleging volgens ons Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring. Ten slotte betoogde pl., dat in ieder geval in dezen de bepaling van „De Eendracht" niet kon opgaan omdat een deel der bemanning minderjarig was en voor deze zaak dus nooit door een scheids gerecht kon worden beslist, waardoor van zelf de bevoegdheid van „De Eendracht" verviel. Mr.'Dermont hield namens den gedaagde de rechts geleerdheid der onbevoegdheid vol en ontkende ook dat de besproken minderjarigheid van een deel der bemanning een beletsel zou zijn, op grond dat de monsterrol mede door den vader der minderjarigen was geteekend. Nek. Hcrv. Kerk. Beroepen; te Neerlangbroek, P. Bongers. te Kaïuerikte Scherpenzeel (.Geld G. van Kempen, te Westbroek; te Rozenburg, C. Waardenburg Sz., te Goedereede. Bedankt: voor Rotterdam, door L. van Apel doorn, te Jutrijp c. a.; voor Dokkuin, door H. G. Oldeman, te Ouwerkerk. Geref. Kerken. Beroepen: te Rinsumageest en Sijbrandnhuis, J. G. Meijnen, c. te Groningen. R.-K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan den heer W. P. C. Abbenhuijs als pastoor en aan den heer H. van Scheijndel als assis tent der parochie van den H. Martinns te Bolsward, en heeft benoemd tot pastoor van genoemde paro chie den heer F. J. Bekkers, tot assistent derzelfde parochie den heer A. van der Vlugt, en tot kapelaan der parochie van den H. Franciscus te Bolsward den heer A. J. M. Looijaard. Hooger Onderwijs. Groningen. Candidaats-examen rechtsgeleerdheid E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren. Utrecht. Cand. ex. theol. IIL. G. Bolkesteijn. Cand. ex. rechlsw.H. J. H. van Boetzelaer. In de maanden Juni of Juli e. k. zal te Leiden Utrecht, Groningen en Amsterdam gelegenheid wor den gegeven tot het adeggen van practische examens van apotheker. De dag van aanvang dier examens zal nader wor den bekend gemaakt. Aanmelding vóór 1 Mei e.k. schriftelijk bij den voorzitter der examen-connnissie, en wel voor Leiden, bij den hoogleeraar dr. H. P. Wijsman aldaar; voor Utrecht, bij den hoogleeraar dr. H. Wefers Bettink, aldaar; voor Groningen, bij den hoogleeraar dr. P. C. Plugge, aldaar, en voor Amsterdam, bij den oud- boogleeraar dr. C. A. J. A. Oudemans, te Arnhem. Men zie verder Staats-Ct. no 53. Men schrijft uit Dordrecht: De ijsclub „Voor de Armen" heeft nog al eens „pech" op hare onderne mingen gehad, en ook gisteren, op den avond na dien stormachtigen dag scheen het welslagen van haar weldadigheidsfeest minsten twijfelachtig. Maar het is niettemin geslaagd, en schitterend nok. De groote zaal van Kunstmin, aardig gedeco reerd met groen en vlaggen, was eivol, en op de balcons zag het zwart van de toeschouwers; bijge volg een goede ontvangst voor de armen. De banen waren op den vloer der zaal. Een goed orkest vulde de tusschenruimten der sportnummers aan; en voor den aanvang der wedstrijden gaf de amateur Albert N. A. Justema, nit Rotterdam zijne bewonderenswaardige evolutien op rolschaatsen ten beste, waardoor iedereen in verrukking werd gebracht. Bijna zoo aardig was het rijden met de lange pijp, na het ei 't zekerste symbool der broosheid. De pijp moest los in den mond gehouden worden, zonder haar met de vingers aan te raken. lepr. VanEsch, 2e G. v. Waalwijk, 3e P. v. Dongen. Het aantal gemaskerden was betrekkelijk klein, maar de vroolijkheid groot. Het eierrijden gaf aanleiding tot heel wat aardige tooneeltjes. De deelnemers moesten een uitgeblazen ei op een vlakken houten lepel al rijdend naar het einde der haan brengen. Ie prijs P. v. Kammen, 2e dr. Houtgraaf, 8e pr, A. v. Schelt. Bij de candle-light race waren op hot midden der baan flessehen met kaarsen opgesteld. De deelnemers moesten elk een kaars aan, en daarna zelf opnieuw van wal steken. Wie het eerst aan het eind was na do kaars te hebben aangestoken, was winner. Ie pr. A. v, Schelt, 2e pr. J. v. Herwaarden, 3e pr. H. Houtgraaf. De storm. Hoe krachtig de wind gisteren ook was, blijven gelukkig berichten omtrent ernstige on gelukken uit. In Rotterdam leverde de Maas een treffend gezicht op: die dansende vaartuigen op de onstuimige wateren. Voor roeibootjes was het natuurlijk een ncritische dag". Naby het station Delftschepoort woei een groot recla mebord van zijn verheven plaais. Met schrik dacht men aan den nacht: keert toch de wind Noordwest, dan zal het water weer heel wat last bezorgen. Te Dordrecht werd gistei middag een deel van het dak van een huis aan de Nieuwbrug weggeslingerd. De neervallende pannen ver wondden een drietal kinderen. De glazen be kapping in het post- en telegraafkantoor werd over circa 2 meter in het vieikant door den wind ingedrukt, 't Geluk wilde dat niemand zich in de vestibule bevond, zoodat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. Een der zwaie zinken consoles boven den ingang van de Passage aan het Buitenhof te 's-Graventiage werd op straat geslingerd. Het 50 kilo zware versieringsstuk kwetste gelukkig niemand in zjjn val. Toen gistermiddag de trein uit Haarlem van 42 u. 42 m. het station Santpoort verliet, remde de machinist plotseling, omdat een op een zijspoor staande goederenwagen door den wind meegenomen en een eindweegs naar Velsen gedreven werd. Wat loepen kon, liep den wagen zoo hard mogelijk achterna, terwijl de locomotief afgehaakt werd en hem terug haalde. Een en ander veroorzaakte een opont houd van bijna een kwartier. Te Zwolle zijn twee telephoonpalen aan den Gasthuisdijk bij den grond afgeknapt. De DclfUche fabrieken. Omtrent de plannen tot reorganisatie van de Ned. Gist- Spiritusfabriek en de Ned. Oliefabriek geeft de Delftsche Courant de vol gende lezing: De vennootschap ïNed. Oliefabriek" zal liqui deeren in haren tegenwoordigen vorm, en de oprichting, in combinatie met den heer Calvé te Bordeaux, van eene Nederlandsche naamlooze vennootschip tot titel voerende sFranco-Hol- landsche Oliefabrieken Nouveax établissements Calvé-Delft," waarin de Ned. Oliefabriek voor een belangrijk bedrag aandeel neemt. Wat de Ned. Gist-& Spiritusfabriek betreft, zal het voorstel luiden tot uitbreiding van zaken over te gaan door aankoop van een reeds be staande soortgelijke fabriek in België, Diefstallen te Botterdam. Dat te Rotterdam de dieven met buitenge wone brutaliteit te werk gaan, blijkt wel uit het volgende: By den wapenhandelaar van Doorn, Oppert 144, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag met een diamant een cirkel van een halven Meter middellijn op de spiegelruit in de winkelruit getrokken en toen dat stuk er uitgeslagen. Door het gat, hierdoor veroor zaakt konden de dieven de voorwerpen in de uitstalkast bereiken en toen werden ontvreemd: 2 sneldraad centraal vuur revolvers van 9 en 12 mM., 1 bulldogrevolver, 1 damesrevolver, 1 Lefaucheux revolver, I dubbelloops vooriaad pistool, 1 Fransche kokschede met koperen beslag en 1 jachtgeweer. Het geweer, dat bij het vervoer gevaar voor ontdekking opleverde hebben de inbrekers eenige huizen verder op de straat neergezet. Van de inbraak, gepleegd in het hartje van de stad, is niets bemerkt. Van het gestolene, noch van de daders is een spoor gevonden. Korte Metten De administratieve geschilpunten tus=chen Delfland en het Haagsche gemeentebestuur ver oorzaken veel last aan de Scheveningsehe visschersbevolking, die gisteren besloot zich van die belemmeringen te ontdoen. In het Haagsche Dagblad vinden we het volgend ver haal van het gebeurde Wat te voorzien was en ook meermalen door ons werd voorspeld, is hedenochtend geschied. De volksmassa, welke zich bij 't aankomen van bomschuiten met versche visch op 't strand moet bevinden, 't zij als koopers, 't zij als dragers of draagsters van de visch, 'tzij om andere reden met dit bedrijf in verband, stond van oebtend voor 't vraagteeken bij 't landen van een zestal schuiten om de zuid, d. i. voorbij den vuurtoren in de richting van het Ver- verschingskanaalshoe moet 't strand worden bereikt en verlaten, daar buiten een ondoen- lijken omweg dit niet door paden toegankelijk is En deze zwarigheid zal niet licht worden geteld, wetende dat zware lasten visch door mannen, vrouwen en jongens opgedragen moeten worden, vrachten, zoo zwaar, dat men menig maal er over versteld staat die te zien torsen door vrouwen van zwak en uitgemergeld uiter lijk. Goede raad was duur en zoo werden korte metten gemaakt. De afsluitingen van het strand aan de zijde van Delfland's muur en aan die van den straatweg langs het emplacement van de stoomtram der H. IJ. S. M., werden ve-- broken, de palen uit den grond gehaald, de ijzerdraadversperringen weggerukt, alles naar onder geworpen en de nog overgebleven zand- glooiing van het vroeger door Delfland, doch sedeit opgeruimd en afgesloten slag werd her overd. Of de weiklieden daar aanwezig tegen het geweld waarschuwden en de inmiddels ont boden politie protesten liet hooren, het mocht niet baten en de seditieuse kreten, welke wer den gehoord, deden voorzien dat de volkshoop vast besloten was zich niet te doen storen in zijn broodwinning. Hoe onvolkomen en moeielijk de gebaande weg ook was, de gemeenschap was hersteld en dan nemen de Scheveningers 't zoo nauw niet. Al moeten ze als lastdieren klimmen en klauteren, als aan 't zoogenaamde «korstje" slechis geen nadeel wordt berokkend. Intusschen is men begonnen de afsluiteningen en versperringen te herstellen, zoodat, zoo noo- dig, dat lieve leventje zal moeten worden her haald. Men schrijft uit Den Haag aan de N. R. Ct. Het gisteren vermelde geval omtrent de ver breking van afsluitingen bij den afslag van visch te Scheveningen, bleek .van minder be- teekenis dan men aanvankelijk uit de berichten zou kunnen opmaken. De handelingen van het volk zouden zich slechts bepaald hebben tot het uit den grond lichten van palen, zich be vindende op het pad aan het einde van den muur om de Zuid en tot het op zijde zetten van een hek, dat vóór die palen stond. Kwaad geweten. Uit een derde klasse coupé van een trein, die uit Duitschland te Rotterdam arriveerde, sprong een der reizigers, de 31-jarige W. H., een Duitscher, even voor dat de trein het Maasstation binnenreed. De medereizigers waarschuwden bij aan komst de politie, die een metgezel van W. H., in dezelfde coupé gezeten, aanhield. Deze verklaarde dat H. voornemens was met het ss. Obdam naar Amerika te vertrekken. Gevaarlijke heertjes. De rijkspolitie te Roosendaal (N.-Br.) heeft in de stationswachtkamer twee jongelieden aangehouden, van 16- en 18-jarigen leeftijd. Zij waren •■eeds voorzien van een plaatsbewijs naar Parijs, doch door hunne vreemde houding (zij tracteerden bijzonder royaal) kreeg de politie achterdocht en nam hen in verhoor. Bij onderzoek vond men bij hen twee gela den revolvers, moordpriemen en allerlei inbre kerswerktuigen. Zij gaven voor, een reisje door Frankrijk en Italië te willen maken en waren te Groningen woonachtig. Thans is aan het licht gekomen, dat men met twee gevaarlijke jongelieden te doen heeft, die in hunne woonplaats verschillende diefstallen met inbraak gepleegd hebben. Beiden zijn ge boeid naar de gevangenis te Groningen overge bracht. Overleden. Vrouw G., die de vorige week te Baarn haar man wilde vermoorden en zich zelve trachtte te verbranden, is Woensdagvoormiddag aan de bekomen brandwonden overleden. Veelbelovend jongmensch. Te Winschoten vervoegde zich bij de politie iemand met bebloed hoofd; zijn 15-jarig zoontje had hem zoo toegetakeld. In het water gewaaid. Hedenmiddag is bij Elsthout een boer met voertuig met koren door den storm in de Maas gewaaid. Hy werd door eenige personen met groote moeite gered, zoodat hy er zoo goed als zonder letsel afkwam. Ken kerkschip. Eenige ingezetenen van Sche'veningen hebben onlangs eene bijeenkomst gehouden, waarin de mogelijkheid is onderzocht tot invoering van een kerkschip, gedeeltelijk ingericht tot het houden van godsdienstoefening, gedeeltelijk voor hospitaal. Het doel is, zoodanig vaartuig gedurende den tyd van de haringvangst op zee te doen kruisen ter plaatse, waar de ha ringvloot haar bedrjjf uitoefent. Het Buitenland. Wij lezen heden in de Leidsche Ct. De heeren H. Paul, gemeente-architect, en D. A. De Jong, inspecteur der vee- en vleesch- keuring, hebben heden hunne reis aanvaard naar het buitenland, tot bezichting en onder zoek van eenige abattoirs in naburige provin ciën van'Nederland. Godsdienstwaanzin. Omstreeks 5 uren Dinsdagochtend sprong te Rotterdam in een vlaag van waanzin een 35- jarige metselaar, na de ruiten te hebben stuk geslagen, in nachtgewaad door het vei brijzelde raam zijner woning op de straat en liep daarop de straat in, roepende »Ik moet bij Jezus zijn". Onderweg ontmoetten hern een politieagenten een paar burgers die hem wisten te beduiden, dat hij daarvoor niet op den goeden weg was, waarna hij zich gewillig thuis liet brengen. Enkele uren later kon hij weder naar zyn werk gaan. (N. R. Ct.) In dronkenschap. Von Boxmeer is gevankelijk naar 's-Herto- genbosch gebracht de timmerman B., die in dronkenschap op iemand een pistoolschot had gelost, waardoor deze licht aan den arm werd gewond. Juist bij tijds. Door den rijksveldwachter te üinxperlo wer den Zaterdagmiddag drie militairen, die uit het garnizoen te Zutphen waren gedeserteerd, op het oogenblik dat zij zich over de Duitsche gren zen wilden verwijderen, gevangen genomen. Zij waren in burgerkleeding, daar zij hun mili tair costuum hadden verkocht. Behekst. Vrouw v. D., wonende te Wapeningen in de Mennonietenbuurt, kwam op het pohetiebu- reau klagen, dat men haar telkens beleedigde en uitschold voor beest, varken, tooverheks en andere fraaiigheden; de kinderen uit de buurt waren bang voor haar, liepen voor haar weg en schreeuwden haar na. Uit het verhoor bij den commissaris bleek, dat er bij S. een kind ziek was en dat vrouw v. D., die daar geregeld met koopwaren aan de deur kwam, verdacht werd het kind te heb ben betooverd. De moeder van het kind vei klaarde, dat de kleine al 14 dagen ziek was en niets deed dan schreeuwen en trappen dat de dokter er niets aan kon vinden en er ook niets voor kon geven. Op aanraden der buren heeft men toen het kussen geopend, waarop het kind sliep en men heeft daarin gevonden: eenige bewerkte roosjes en een veter met roosjes van veeren. Men had toen terstond gezegd: i>z;o je wel: het kind is door de kwade hand aangeraakt." Haar man had 's avonds de roosjes in de kachel gegooid en ook die had, toen hij de kransen zag, gezegd»dat het iets boven natuurlijks was." Vrouw S. ontkent dat zij vrouw v. D. open lijk heeft beschuldigd het kind te hebben be tooverd, maar zij heeft er al lang den naam vanzjj zeiik mag er van denken wat ik wil en ik verkies die vrouw niet meer bij mij in huis te hebben. Eene andere getuige, vrouw K,, zeide »Van mijne kinderen zal zij afblijven." Sedert die kransen uit het kussen zyn ver wijderd, heeft het kind een paar nachten beter geslapen. Vrouw van D. blijft er op aandringen dat men hen, die haar beleedigden, zal vervolgen. By S. is zij niet meer in huis geweest, omdat zij van een der buren weet, dat er een talhout voor haar staat, om haar af te ranselen zoodra zij er in huis komt. De commissaris van politie heeft haar en nader onder onderzoek beloofd en deze ver zuimde niet op het dwaze tc wijzen om in deze verlichte negentiende eeuw nog geloof te hech ten aan dergelijke toovergeschiedenissen. Mishandeling. Zondagavond is de varkenskoopman A. Til te Barneveld, terwijl hij zich bij zijn meisje .bevond, door een paar personen, voorzien van knuppels, zoo ernstig mishandeld, dat het zeer de vraag is, of hij in het leven zal blijven. Na door een geneesheer verbonden te zijn, is dadelqk aangifte aan de politie gedaan, aan wie het reeds gelukt is de daders op te sporen. Twee knuppels, waaraan zich nog bloed bevond, zijn door de politie in beslag genomen. Minnenijd schijnt de oorzaak der mishande ling te zijn. Vee-smokkelen. De Belgische kommiezen hebben dicht bij de Kalmpthout niet minder dan 19 beste melk koeien van Nederlandsche en Belgische vee smokkelaars benaderd. De smokkelaars lieten bij het zien der kommiezen hun koeien in den steek en namen de vlucht. Het verbeurd ver klaarde vee is naar het abattoir te Antwerpen vervoerd om geslacht te worden. Verband In het Fransche dorpje Chailly in de Cóte d'Or vindt men op 523 inwoners 20 personen die ouder zyn dan 80 jaar. En helaas, in dit dorpje wordt vei bazend veel sterke drank ge dronken en de 80-jarigen behooren niet onder de maligsten van het dorp, integendeel! Schiedam is trouwens ook eene bij uitne mendheid gezonde plaats. Spoorwegongeluk. Een vreeselijk spooorwegongeluk heeft in de

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3