Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. SPORT. G e m o n g d Nieuws. voor den tijd van minstens zes jaren voor den kolonialen militairen dienst heeft verbonden, hetzij voor het aanbrengen van een militie-plielitige, die zich verbonden heeft, om voor den tijd van twee jaren bij bet leger in Ncderlandseh-Indié te worden gedetacheerd. Voor jongelingen, die zich voor bovengenoemden dienst wensehen te verbinden en den vollen ouder dom van 18 jaren nog riiet hebben bereikt en die alleen bij de Koloniale Reserve te Nijmegen mogen worden aangenomen, mag de aaubreugpremie niet meer bedragen dan 10 gulden. Posterijen on Telegrafie. In Augustus aanstaande zal een vergclijkcud onder zoek plaats hebben van adspiranten voor de betrek king van surnumerair der posterijen en telegrafie, waarvoor vijftien plaatsen worden opengesteld. Voor ten hoogste twee van deze plaatsen zullen vrouwelijke caiididateu in aanmerking kunnen komen. Aanmelding vóór 1 Juli a.s. bij den directeur- generaai der posterijen en telegrafie. Men zie verder de Stan!s-C't. no 51. Examen voor veearts. Eerlang zal gelegenheid gegeven worden tot bet afleggen van het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad no. 9.4), ter verkrijging van het diploma van veearts. Dag en plaats van dat examen zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot gemeld examen wensehen te worden toegelaten, moeten daarin vóór 1 April e.k schriftelijk opgave doen, mits portvrij, aan den voorzitter der commissie van examen, directeur van 's Rijks Vee artsenij school te Utrecht en bij hun verzoek voegen het bewijs, waaruit blijkt, dat zij het natuurkundig examen, omschreven in art. 9 der aangehaalde wet, met goed gevolg hebben afgelegd. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Januari 1897 is ingelegd f 3,094,619,14)4 en terugbetaald (waaronder f 14,382,131', wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek; obligation of certificaten van in schrijving) f 2,026,582,10 zoodat meer ingelegd dan terugbetaald is f 1,068,036,9814. Ann het einde der maand December 1890 was ten name van do ver schillende inleggers ingeschreven f 51,072,820,910. aan rente over 1896 is bijgeschreven f 1.190,666,85)4, zoodat het tc goed op ultimo Januari 1897 bedroeg f 53.931,524,750.. Ia den loop der maand zijn 11238 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven, en 2512 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand uog 570,715 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Januari 1897 is voor een bedrag van f54,723.21 aan inschrijven in een Grootboek van de Nationale Schuld, obligation ten laste van den Staat of certificaten van inschrijving ten behoeve van 100 inleggers aangekocht. St.-Ct ROTTERDAM, 6 Maart. De nieuwe serre in de Diergaarde alhier met den aanbouw, waarmee het vorige jaar een aanvang gemaakt werd, is gereed ca wordt Zondag voor het publiek geopend. Het gebouw grenst aan de westzijde der palmenserre, waarmede zij één geheel uitmaakt. Het gebouw, waarvau het gedeelte, dat nu wordt opengesteld, ongeveer de helft vertegenwoordigt, zal, naar de Jf. It. Ct. mededeelt, waaneer het ge heel gereed is, cene lengte van 40 meter beslaan, tegen eene breedte van 22 meter, terwijl de hoogte 11 meter is. Het hoofdgebouw dient lo tot de ber ging der schoone collectie boomvarens der R. D., die in den koepel van het groote plantenhuis niet de temperatuur vonden, welke voor die planten ge schikt is, en 2o voor het opbergen gedurende den winter van de groote en kostbare verzameling oranjerieplauten, als Araucaria's. Camellia's, Rhodo dendrons, enz. De beide zijvleugels, waarvan er thans een gereed is, dienen voor de verzameling eacteeën. Deze serre, die aan een reeds lang gevoelde be hoefte voldoet, is voor de Diergaarde een groote aanwinst. ROTTERDAM, 6 Maart. Het bestuur der verce- niging „Vergunning" alhier heeft zich tot de leden gewend, met het verzoek, om, in verband met de werking der drankwet en hare wijziging in 1901, de volgende vragen te willen beantwoorden en die antwoorden in te zenden aan den secretaris 1. Wenscht ge, dat de Ned. drankwet gehnnd- hanft blijft na 1901? 1. Wenscht go geheele afschaffing der drank wet, zoodat een ieder vergunningsrecht kan krijgen of debietrecht naar drankomzet? 3. Verlangt ge de vergunning persoonlijk of op het huis 4. Voldoet de Ncd. drankwet aan de verwach tingen, waarvoor zij is in 't leven geroepen (Mis bruik maken ran sterkon draak tegen tc gaan.) Het bestuur der vereeniging is van meening, dat de vergunninghebbenden bijtijds met een en ander in gereedheid behooren te zijn, opdat ook zij hunne stem kunnen doen gelden bij de te volgen verkie zingen en alzoo mannen steunen, die de belangen van den kleinhandelaar in sterken drank voorstaan. DELFT, 5 Maart. Alhier circuleert een adres ter onderteckening, inhoudende het verzoek aan H. M. de Koningin, om ten behoeve der oliefabrieken in ons land, zoodanige maatregelen door de regeering tc doen nemen, dat óf de inkomende rechten op lijn- en raapkoeken in Duitschland en Amerika en andere landen worden afgeschaft of verlaagd, óf wel, indien dat niet kan geschieden, dat bij wijze van represaille-maatregel, inkomende rechten geheven worden op lijn- en raapkoeken uit bovengenoemde landen ingevoerd. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 5 Maart. Aan de orde is het ontwerp houdende nadere re geling van het recht van successie en van overgang bij overlijden. Geen algemeen debat wordt gevoerd. Art. 1 (memarïèn van aangifte) stelt vast, aan welke eisehen moet worden voldaan bij het opgeven der schulden. Hierop is voorgesteldlo. een amendement- Pijnappel. De heer Pijnappel licht zijn amendement toe. Dit strekt in de eerste plaats, om te bepalen, dat, wan neer de aangever oorsprong en tyd van ontstaan niet kan opgeven, hij de reden moet vermelden, waarom hij daartoe niet in staat is. Herhaaldelijk toch komt het voor. dat in boedels stukken worden gevonden aan anderen toekoorende, die niet meer zijn de stukken uaarven rei;u voorhanden is. Ia de tweede en derde plaats wil de voorsteller verzach tende bepalingen van het ontwerp, dat vóór het overlijden liet bewijs in rechten moet zijn te leveren geweest van het bestaan der schuld en dat de on- derhandschc geschriften, die als bewijsmiddel wor den vermeld, in de macht van den schuldeischer zijn geweest. Het bewijs in rechten na het overlijden is hij gemis van geschriften bijna nooit en het bewijs in rechten, dat het reeu in handen van den schuldeischer is geweest, is nooit te leveren na het overlijden. De voorsteller wenscht dus, dat in de aangifte worden omschreven de gese.hriftcn, of bij gebreke daarvan worden opgegeven de bewijzen, waaruit de aangever die kennis van de schuld put en waarop hij zich tot staving daarvan beroept. De vierde voorwaarde van het ontwerp bepaalt, dat in de aangifte worde verklaard, dat de aangever geen reden heeft om te mcenen, dat de daarin vermelde bewijzen werden opgemaakt of afgegeven om hem te wiens behoeve dit geschiedde, te bcvoordcelcn of om de betaling van successierecht te ontgaan. Door den heer Borret is een subamendement voor gesteld om uit het amcnd.-Pijnappcl te doen verval len de bepaling, dat in de aangifte wordt verklaard, dat de aangever geene reden heeft om te ineenen dat de daarin vermelde bewijzen werden opgemaakt of afgegeven om iemand te bevoordcelen of succes sierecht te ontgaan. De heer Van Dcinze acht het regeeringsartikel niet practisoh; het amendement-Pijnappel komt daaraan niet voldoende tegemoet. De heer Heemskerk acht de wet zonder het amen dement-Pijnappel onaannemelijk. De Minister van Financiën acht de ontduikingen van dien aard, dat hij met dit wetsontwerp moest aankomen. Er wordt veel fraude gepleegd, zij het dan ook al reeds niet in de helft der gevallen. Het ontwerp voorkomt, dat sluipwegen worden gebruikt om derden te bevoordcelen ten nadeelc van de schatkist. De Minister waardeert het amendt- Pijnnppcï, maar meent, dat deze veel verder gaat dan do Minister zelf wil. Hij hoopt het met hem wel eens te kunnen worden. De Minister wijst er nogmaals op, dat het bestaand art. 27 reeds vordert positief en stellig wettelijke bewijzen voor het bestaan der schulden, die voor aftrek in aanmerking komen. Het artikel bedoelt die wettelijke bewijzen beter tc omschrijven en dus te voorkomen, dat „ounoozelen" tot eigen voordeel zich voordoen de wettelijke be wijzen niet te begrijpen. De aangever moet, thans duidelijker dan volgens de bestaande wet, het be staan der schulden bewijzen; hij moet voor zich zelf weten, welke schulden bestaan en die opgeven en de bewijzen der schuld vermelden. Het is onjuist van den heer Pijnappel tomeenen, dat het oordeel over de aangifte aan den ontvanger of den reehtei is als de schulden formeel goed zijn opgeheven, ze eenvoudig afgetrokken en over het saldo recht geheven. Blijkt later, dat de opgaaf in den vorm juist, maar feitelijk onjuist was, dan wordt bij dwangbevel meer gevorderd en dan eerst kan de ambtenaar het be wijs der onjuistheid van aangifte geven. De amb tenaar kan volstrekt niet vorderen, dat de aangever bij de aangifte zijne opgaven bewijze. Spr. zet nader uiteen, dat het regeeringsontwerp gunstiger jis om de erfgenamen, door het amendement Pijnappel. Wat nu de bepaling betreft, die de heer Borret wil doen vervallen, ze is noodig in het belang van eerlijke aangevers en dus in het belang der notarissen, die van fraude niets willen weten. Ten slotte waarschuwt hij de Kamer wel te Jie- denken, dat racer en meer aan de schatkist wordt onttrokken en dat bij verwerping de kwaal nog zal toenemen. Eindelijk betreurt de Minister het met de Comm. v. Rapp., dat levensverzekeringen niet met successie worden getroffen, maar het kan niet. Aan pogingen heeft het niet ontbroken noch bij den vorigen, noch bij dezen Minister. Zonder geheele omwerking der bestaande wet zijn die bezwaren niet te overwinnen. De wet van 1859 verbiedt het bepaald. De heeren Rink, Pijnappel en Borret replieeercn. De heer Pijnappel brengt nog wijziging in zijn amendement, zoodat door den ontvanger ook af schrift van de geschriften kan verlangd worden. De heer Willingc stelt een subamendement voor, om die geheele zinsnede omtrent inzage door den ontvanger of afschrift te doen vervallen. De heer A. van Deden zegt, dat de comm. van rapp. met advies wil wachten tot Dinsdag. De vergadering wordt hierop verdaagd tot Dinsdag middag halftvvee. Naturalisatie. Ter naturalisatie zijn aan de Tweede Kamer voorgedragenL. Leib, zich noemende Loeb, koopman ne Utreclït; F. W. H. Garcnfeld, machinist bij de Staatsspoorwegen, te Boxtel; F, W. von Hunteln, koopman, te AmsterdamH. J. H. de Thomis, ma chinist, te BataviaJ. Dommer, schipper, te Alkmaar II. W. Schüder. koopman, te Amsterdam; C. J. H. .1. Wittgenstein, makelaar in tabak, te Rotterdam; en G. Wagner, timmermen, te Hillegersberg. Rij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondjssement Maastricht, ter standplaats de gemeente Gronsveld, F C. H, A. van Wmtershoven, candidaat- notaiis te Maastricht. Bij Kon. Besluit is met ingang van 4 April 1897, benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hasselt, C. Flens, thans klerk der posterijen en telegrafie van de eerste klasse. St. Ct. no. 55 bevat het Kon Besluit van den 29sten Februari 1897, Staatsll 69) tot uitvoering van de artiksien 51, 54, 55, 08, 6'1, 72, 81, 96 en 132 der Kieswet. Bij het departement van Marine zijn bevorderd tot. hoofdcommies de heer A. W. Carrière ,lr., thans commies; tot commies de beer W. J. van der Werfif, thans adjunct-commies; tot adjuct-commies de heer T. D. O. Mijneke, thans le klasse; en tot !e klerk de heer J. M. Goedbloed, thans 2e klerk. ZooaÏB men weet, is het verzoek van den heer Bredius, om ontslag als directeur van bet Maurita- hnis ,.bniten beschikking gelaten." Of een derge lijke beschikking op een verzoek om ontslag meer malen is voorgekomen, is ons bekend; zij schijnt ons toe niet zeer regelmatig te zijn. Stelt de regee ring prijs op het behoud van een ambtenaar, die ontslag vraagt, dan willigt zij het verzoek niet in, of zij noodigt hem uit zijn aanvrage terug te nemen. Op een verzoek niet te beschikken, is een zonder linge vorm om te toonen, dat men iemands verzoek liever niet inwilligt. Intusschen schijnt het rechts geval hetzelfdehet verzoek wordt beschouwd als „non avenu", en zoo de betrokkene een toestem mende beschikking wenscht op zijn ontslagaanvrage, zal hij die hebben te herhalen. Dit hoeft de heer Bredius niet gedaan, en in dien zin is juist het bericht van hot llblad. dat hij bij zijn aanvraag om ontslag niet volhard heeft en dus directeur van het Mauritshnis blijft. (fad.) Uit den Haag wordt aan het Rbl meegedeeld, dat de musicus Edward Gricg Donderdag do zitting der Tweede Kamer bijwoonde. Erkentelijk voor het bericht, vragen wij echter naar de beteekenis. Zou de heer Grieg van plan zijn de beraadslaging over de Kamers van Arbeid op muziek tc zetten? Wagenaar heeft wel het opschrift van de Zwecd- schc lucifersdoosjes tot onderwerp van eene compo sitie gemaakt, die zeer geprezen word; waarom zou ook de discussie over de Kamers van Arbeid daarom niet de stof kunnen leveren voor een toondicht? (Arnh. Ct.) Te Amsterdam is gisteren een nieuwe opera ,.De Meerman", van Hans Sommer, vertoond, en vrij wel gevallen. Hot is een mythisch verhaal a. h. w. mu zikaal geïllustreerd. De componist, die oorspronkelijk hij de eers'e opvoering hier te lande zou zijn ge weest, vond deze weck de voorbereiding nog zoo onvoldoende, dat hij er van afzag tc blijven. De heer H. W. Mesdag heeft op de tentoonstel ling tc Frorenee een gouden medaille behaald. Wij vernemen, dat onze Nedcrlandschc schilders op de aanstaande Internationale Tentoonstelling van schoone kunsten te Brussel uitstekend vertegen woordigd zullen zijn. Aan den Rcgeerings-Commissaris voor die tentoon stelling, den heer T. Mesdag, moet het gelukt zijn belangrijke bijdragen van de eerste meesters zoowel van schilderijen als aquarellen te verzamelen. De Belgische regccring heeft voor de nfdceling Schoone Kunsten aan het Palais du Cinquuutcnaire een nieuw gebouw van zeer belangrijken omvang verbonden, dat aan ruimte en verlichting niets te wensehen zal overlaten. Aan Nederland zijn daarin vier zoor wel gelegene zalen afgestaan. Onder den titel „In hooger licht" zal, naar het Nbld v. d. Boekh. meldt, binnenkort bij den uitgever R. van der Velde, te Leeuwarden, verschijnen een bundel met schetsen van dr. J. A. Bruins Sr., dr. J. II. de Ridder, dr. L. Knappert, dr. H. L. Oort, dr. M. Niemeijer, mej. M. A. de Favaugo, W. Zaalberg, H. Vrendenberg en mej. E. C. Knappert, waariD deze geestverwante auteurs do verschillende uitingen des ievens beschouwen „in het hooger licht van een vrijzinnig Christendom." Voor de rechtbank te Zwolle stond gisteren terecht de oudste machinist van den Ned. Centraalspoorweg, waaraan hij reeds van de oprichting af (1863) ver bonden is, en die tot Zaterdag 2 Januari jl. loffelijk vermeld stond en door zijn optreden meermalen een ongeluk heeft voorkomen. Op dien dag reed hij, een losse machine besturende naar Utrecht, bij de halte Blauwkapel (van het Hollandsche spoor) door ODVeilig sein en zoo in het kruispunt van Centraal- en Holl. spoorwegen op 't zelfde oogeublik dat een van Utrecht komende trein II. S. ook daarop kwam. Juist ter wille van dezen trein was op den Centraalspoorweg onveilig gegeven. De machines waren elkaar haast voorbij gevlogen, doch nog even had aanraking plaats, hevig genoeg om de machine van den Holl. trein in elkaar te drukken en op zij te werpen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bekl. zeidc dat hij door den mist het sein onveilig niet had kunnen zien, en op 't geroep van den baanwerker vermoedende dat er iets niet richtig was, nog geremd had cn door schrik zijn bewustzijn had verloren. Daarentegen verklaarde de rijksopziehter Vivcen dat onoplettendheid alleen oorzaak was. De man hoorde f 150 boete, subsidiair 6 weken gevangenisstraf tegen zieh eisehen. Voor het kantongerecht te Doesburg stonden deze week terecht een 20-tal van de notabelste ingeze tenen van het dorp Wehl, allen landbouwers, die door hunnen burgemeester waren geverbaliseerd, omdat bij de schouwing der waterleidingen bleek, dat deze niet in behoorlijken staat waren gebracht. Over deze processen-verbaal heerscht in het dorp nogal eenige ontevredenheid, omdat dc burgemeester afgeweken was van de gewoonte om een schouw door middel van advertentiên in de bladen aan te kondigen en haar in het onderhavige geval slechts ééns en niet zooals steeds, tweemaal had doen aflezen. De vertrekkende burgemeester heeft dus een niet zeer aangenain" herinnering voor tal van zijn gemeenteleden achtcijciaten. (Arnh. Ct.) Ne». Heev. Kerk. Beroepen: tc Kage, C. J. Warners, cand.te Schettens, A. Jonker, te Tzumte Lutjegast, F. Haequebord, te Hoog- cn Laagkerk; tc Eist, H. van Griethuljzen, te Oostwolde; te Kamperveen, L. M. van Noppen, te Leerdam; te Scbeveningen, ds. Van Mansveld, te Amersfoort. Aangenomen: naar Groningen, door J. J. Knap Czn., te Groningen; naar Den Burg (Tesse!) door S. Monsrna, te Well; naar Overzand (cl. Goes), door J. H. Schreuder, te Bleiswijk. Geref. Kerken. Beroepen: te Gcnemuiden, J. Schoenmaker,te Luttcr a/d. Dedemsvaart. Bedankt: voor Vecre, door T. Bouma, to Doorn. Hooger Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot arts L. R. van Geuns. Toe gelaten voor het eerste gedeelte M. M. de Monchy en Th. H. van Milde. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, J. Th. Endtz. geb. te Meppol, op Stellingen. Amsterdam. Cand.-cx. in do rechten, A. C. Haex. Lager Onderwijs. Blijkens mededecling in de Staafs-Ct. zijn benoemd in de commission, in 1897 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van do akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a., der wet op het L. O. van 17 Aug. 1878: Zuidholland: a. tot lid en voorzitter de school opziener in het district Dordrecht; b. tot leden der schoolopzieners in d8 arrond. Woer den, Rotterdam (Noordelijk), Vlaardingen cn Dor drecht; c. tot leden-plaatsvervangers de schoolopzieners in de districten 's-Gravenhage en Rotterdam cn de arrond. 's-Gravenfaage, Leiden, Delft, Gouda Gorincbem en Sommelsdijk. Te Amsterdam vergaderden de besturen van de Nedcrlandschc wielerbanen. Zij waren van oordeel dat met de toenemende eisehen van de beroepsrijders, de baanbesturen niet meer tegen elkaar moesten concurreeren. Een gemeenschappelijke regeling moest getroffen worden. Er moest een onderling contract gesloten worden en bij overtreding der bepalingen moest een hoogo boete gesteld worden. De vergadering besloot hiertoe overtegaan. Iedere baan moest het noodige materiaal voor de gangma- king aanschaffen, benevens de gangmakers. Hiervoor werd een tarief vastgesteld. De gangmaking wordt gratis door de baanbesturen verstrekt. Een kostuum werd ook voor de gangmakers vastgesteld. Ieder die inschrijft moet mededingen, mits geldige redenen die hern mochten verhinderen. Inleggelden worden, niet inecr geheven. Verder werden de prijzen voor de verschillende afstanden vastgesteld. De vergade ring verbond zich de bepalingen na te bomeD, bij overtreding zal een boete betaald jnoeten worden van f500. De Rotterdamscbe Wielrijdersvereeniging „De Ade laar" heeft den datum voor hare jaarlijksche wed strijden vastgesteld op 19 April (2cn Paaschdag). Er zal gereden worden over een afstand van 25 K.M. op 300 M. in den Prins-Alexander-polder. Vermist. Sedert 24 Februari wordt te Rotterdam een 15-jiuige jongen vermist, Willem Trachsler ge naamd. De vermiste heeft in den ochtend van genoemden dag het kautoor, waar hij als be diende werkzaam was, verlaten en is ook in de ouderlijke woning niet teruggekeerd. Zijn opsporing wordt verzocht. OngeluJe. Gisteren-voormiddag bad in de Ilamstraal te Utrecht het volgende ongeluk plaats. Een zoontje van den smid S., aldaar wonende, had in een vuilnisbak een koperen busje gevonden. Dit nam hij mede naar huis en ging het in de smederij van zijn vader bewerken, d. w. z., hij sloeg het met een hamer plat. Er was op dat oogen- blik niemand in de smederij aanwezig. Opeens deed zich eene sterke ontploffing hooren. Daardoor verschrikt, kwamen de buren binnen en zagen bet jongetje hevig bloedend op den grond liggen. Het busje bleek een pa troon geweest te zijn. Met niet minder dan zes wonden, waaronder twee aan het hoofd, wrd het 9-jarig knaapje naar het ziekenhuis gebracht. Betaling gestaakt. De heer P. v. D., kassier en commissionair in effecten te Vrijhoeve—rCapelle, heeft zjjne betalingen gestaakt. Heel wat sensatie heerscht daardoor tlmns in genoemde, overigens zoo rustige landelijke gemeente met omliggende plaatsen. De heer v. D., een geacht ingezetene, genoot vooral het vertrouwen van de kleine bezitters, zoodat menige spaarpenning en kleine kapi taaltjes van arbeiders, kleine landbouwers eu schoenmakersbaasjes bij hem in bewaring wer den gegeven. Evenwel behoeft, naar wij vernemen, de thans heerschende bezorgdheid der betrokken personen niet zoo groot te zijn, daar de onbezwaarde eigendommen van den heer v. D. ongeveer liet tegoed der crediteuren zullen dekken, zoodat dezen voor schade gevrijwaard zullen zijn. Angstige uren. De nacht van Dinsdag op Woensdag is voor de bewoners van het eiland Urk in angst doorgebracht. Zij werden uit hun slaap gewekt door liet loeien van den storm en het angstige geroep om hulp. Drie visschersvaartuigen, die den geheelen dag op de Zuiderzee gevischt hadden, waren misgezeild en op het strand geworpen, waar de opvarenden door hun geroep spoedig hulp kregen. Een jongetje van 12 jaar, dat het op een der vaartuigen benauwd kreeg, werd met behulp van den torenwachter J. Loosman aan een touw door het water aan land getrokken, in diens woning gébracht en van al liet noodige voorzienvoor het overige moest men wachten tot het licht werd. Toen de dag aanbrak, bleek het, dat twee schepen op den westdam waren vastgeraakt en het derde op een der steenen dammen van »'t Kleine Klif". Vele andere schepen bekwamen averij. Een schuit liep bij het binnenzeilen op het hoofd van den westdam, waardoor de kop van het vaartuig verbrijzeld is.. "Een onvoorzichtige daad. Gisterenvoormiddag stond te Rotterdam een 15-jarige knaap voor de geweermaker!) aan de

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6