INGEZONDEN. V i s s c h e r ij. Scheepvaart. Handel. kazerne du>r het raam te kijken. De sergeant- geweermaker, dre zich daaraan ergerde, nam een losse patroon uit een kast, legde die in een geweer en vuurde op den knaap af, waardoor deze ernstig door liet kruit aan liet hoofd ge brand werd en door de glasscherven der ruit aan het linkeroog werd verwond. Ook zijn kameraadje werd eeu weinig aan liet gelaat verwond. Beide knapen werden naar liet Zie kenhuis gebracht. Voor eerstbedoelden jongen werd zelfs overbrenging naar het gesticht voor ooglijders noodig geoordeeld. Een reut. Te Kampen heeft zich een IGjarigjongeling bij het instructie-bataljon aangemeld, die eene lengte heeft van 4.907 M. De getuigen vergeten. In eene plattelandsgemeente bij Amsterdam, fungeerden dezer dagen bij eene huwelijksvol trekking als geiuigen twee veldwachters, aldaar toevallig aanwezig, de koetsmr die het paartje bracht en de gemeente-secretaris. De jongelui wisten n et dat daar rzoovee! volk" by noodig was; dankbaar voor de bewezen diensten bood de jonge man het viertal en den anbtenaar een borrel aan. Slechte lectuur Op verzoek van de Haagsche justitie werden gisteren door de recherche te Rotterdam in een particuliere woning op den Plantageweg 8 kisten met boeken en geschriften van onze delijke!! inhoud in beslag genomen. De woning was bij een handelaar in boeken in gebruik. Eenvoud des geestes. Men leest in liet blaadje Nieuw Levendat te Franeker uitkomt, d.d. 27 Febr.Bij of in de kloosters (hier is van die in Friesland sprake, waar er over de 400 waien) had men natuur lijk kerken en daarin ook beelden. Merkwaar dig was het klooster te Hemelum in Friesland, waar een Mai ia-beeld prijkte met de Friesche hoofdkap. In de zeventiende eeuw was het al gemeen bekend als »Ons Lief Vrouwe van Friesland." Storm. De storm is bedaardtenminste hier te lande. Ook uit andeie streken van Europa, waar hij met veel giooter hevigheid optrad, komen berchten, dat zijn woede langzamer hand verminderd. Talrijke naklanken, in den vorm van ongelukken en materieele schade zijn echter indrukken, die de herinnering aan zijn optreden nog lang levendig zullen houden. In Frankrijk woedde over het gelteele land, eergisteren een lievige storm, vergezeld van regen- en sneeuwvlagen. Het einde der carna valfeesten viel dan ook in meer dan één op zicht in het water. Van de kusten werd insge lijks stormweer gemeld en men vreest voor on gelukken op zee. De loodskotter 26 is met man en muis vergaan nabij Coubre. De visschersboot Raphael, van Cherbourg, is op de kust van het eiland Palée verbrijzeld, maar de opvarenden zijn gered. De visschersbark Marguerite N. 475, van de haven van Trooville, is op de kaap Fagniet vergaan. De vier opvarenden zijn ver dronken. En zoo gaan de berichten in de bui- tenlandsche bladen voort. In het Meteorologisch Instituut van Tour- Saint-Jacques nam men een daling van den barometer van 18 mM. in vgftien uur waar. Tussehen Londen en Parijs kon nog maar één telephoondi aad gebruikt worden, de andere waren door de kracht van den storm gebroken. Di ze belemmering in het telephonisch verkeer was van melkbaren invloed op de Parijsche beurs, daar verscheidene belangrgke berichteu uit Londen niet overgeseind hebben kunnen worden. In België was het optreden van den storm even kort als heftig. Behalve, veel schade aan gebouwen en boomen, en belemmering in het verkeer, bevatten de Belgische bladen berich ten van slachtoffers, die de woedende elemen ten eischten. Te Antwerpen werd aan iemand die 't op de borst had, door een plotselingen windstoot den adem afgesneden, zoodat de mun op de plaats stikte. Op de St, Paulusplaats werd eeri gedeelte van het zinken dak van een der kermistenten afgerukt. Een voorbij ganger kreeg het gevaarte tegen zijn beenen, die verbrijzeld werden. In de stad zelfs is geen straat, waar de huizen niet meer of minder schade hebben geleden. Ook de gebouwen der wereldtentoonstelling te Brussel hadden veel te lijden. Talrijk zijn vooral de slachtoffers Ier zee. Van by na alle voorname kustplaatsen van Europa worden scheepsrampen, waarbij meestal menschenlevens te betreuren zijn, gemeld. Te Sansebastion werd Woensdagavond de stoom boot Blanche, die juist zee koos, onder de hooge zeeën bedolven. Van de bemanning, die uit 19 koppen bestond, werd slechts de stuurman gered. Een nnder schip verging te Santander met man en muis. In het Kanaal werden door de voorbijstoo- mende booten een aantal wrakken gesignaleerd. Van vele schepen, die in verschillende Engel- sche havens reeds voor eenige dagen binnen er wacht werden, ontbreekt taal en teeken. Overal wordt met grooten lof melding gemaakt van werkzaamheden der particuliere redding- maatschappijen en van de Royal National Lifeboat Institution. Ontsporing. Donderdagavond is bij Essen de locomotief van den laalsten trein van Antwerpen nnar Rotterdam ontspoord. Met vereende krachten slaagde men er echter in, na een oponthoud van 45 minuten de machine weder in liet spoor te brengen. Door spoedig ie remmen voorkwam de machinist grooter gevaar. Botsing. De nachttrein uit Parijs naar Brussel heeft Dinsdagnacht te St.-Quentin oponthoud gehad, omdat een goederentrein, die voor den passa- gierslrein plaats moest maken, tegen een an deren goederentrein reed, waardoor de eerste zwaar werd beschadigd en de personentrein drie uren moest wachten. Er is alleen groote schade aan wagens en goederen. Werkstaking. Te Brussel heeft een deel der werklieden van de gasfabiiek den arbeid gestaakt. Zij klagen dat het ondersteuningsfonds niet goed wordt beheerd en wenschen zelf het bestuur daarvan to kiezendan komen zij op tegen de zware boeten, die soms 40 fi aucs per dag bedragen. Zij willen verder afschaffing der bepaling dat nieu welinegen drie dagen voor niet moeten wer ken en dat tijdelijke arbeiders niet evetfais de vaste de premie van 50 centimes per dag kunnen verdienen. Tragisch. Dezer dagen gebeurde op een dorp bij Newark, in Engeland, iets tragisch. l)e vrouw van den brievengaarder werd plotseling ziek en stierf voor de dokier er nog bij geweest was. Haai man, die van huis was, keerde, toen hij et- van hoorde, ijlings terug, stormde de kamer binnen waar zijn vrouw lag en viel dood naast het lijk neer. Wanklanken. Hertog George van Saksen Meiningen die van zjjn val in Italië, waarbij een pees boven de knie gescheurd was, nagenoeg is genezen, lijdt aan een zeldzame gehoorkwaal. Hij hoort som mige tonen hooger, ander lager dan de werkelijke waarde, zoodat een muziekstuk op hem den indruk maakt van de afschuwelijkste wanklanken. Een nieuwe ziekte. De coroner in een der districten van Londen had een jury bijeengeroepen. Op het laatste oogenblik kwam de zoon van een der gezwore nen zeggen, dat hij in de plaats van zijn vader kwam. ïHij is ziek", zeide hij, sasthma in zijn knie." »Dat is dan een nieuwe kwaal werd er opgemerkt. »0 neen, hij heeft het ai meer gehad", zeide de zoon. Een treurige geschiedenis. Een droevig drama is te Sains-Ouen afge speeld. Een oppassend werkman, vader van vier lieve kinderen, leefde met zijn vrouw on bekommerd en tevreden, tot zich bij hem de verschijnselen van tering voordeden. De ziekte nam sterk toe, zoodat de man niet meer in staat was te werken en de vrouw moest trachten door wassehen en strijken in het onderhoud van het gezin te voorzien, De man werd bedlegerig en de dokter moest alle hoop op zijn herstel opgeven. Met leeds oogen zag hij den treurigen toestand in het eertgds voorspoedig gezin aan en in de stille uren van het alleen zijn, als de vrouw uit wassehen was, rijpte bij den ongelukkige het plan om zijn vrouw te verlossen van haar zwaarste zorg, haar jongste kind en haar rnan en tevens zijn eigen lijden te verkorten. "Woensdagmorgen ging de vrouw als naar gewoonte uit om te wassehen; zij liet haar jongste kind van achttien maanden achter onder de hoede van het oudste meisje. De vader stuurde dit kind uit om een boodschap, stond met moeite op en sloot de huisdeur ten einde niet gestoord te worden. Hierop greep hij een geladen revolver, ging daarmede naar de wieg waar zijn kind sliep en schoot liet drie kogels in het hoofd, waarop hjj trachtte ook aan zijn leven een einde te maken. Hij bracht zich echter slechts een zware wonde toe. De wanhoop der vrouw, die hij hare tehuiskomst de deur moest openbreken en toen haar jongste kind dood en haar man zwaargewond vond, is niet te beschrijven. Wreedheid, In 4848—49, gedurende den grooten opstand in Hongarije, werden de opstandelingen ten slotte door 80,000 man Russische troepen onder Baskiewicz onderworpen. Bij die gele genheid vielen een groot aantal hoofdofficieren in handen der Oostenrijkers, van wie Görgey op speciaal verzoek van den Czaar onmiddel lijk op vrije voeten werd gesteld. Haynau, een Oostenrijksch generaal, wiens naam een treurige vermaardheid in de geschie denis heeft gekregen, liet dertien dezer offi cieren hr ewel zij krijgsgevangenen waren ophangen of doodschieten. "Volgens een correspondent van de Daily News heeft de Hongaarscbe schrijver Corne lius Abranji ontdekt, dat Haynau met zeld zame wreedheid is te werk gegaan. Hjj beweert, dat de keizer, die toen negentien Jaar oud was, een (jlkoerier naar Budapest zond met de gratie der geyangen officieren. Deze koerier overhandigde in den avond van den Sen October zijn dépêche aan Haynau, maar deze, vermoedende water de inhoud van was, liet den volgenden ochtend de dertien gevangenen ter dood brengen en opende daarna eerst het keizerlijk bevelschrift. St. Bernard. liet beroemde klooster op den grooten St. Bernard is onder een sneeuwval bedolven. De eetzaal, de keuken en eenige andere deelen zijn onder den last ingestort. De monniken vlucht ten naar de tweede verdieping van het gespaard gebleven gedeelte en moesten door de sneeuw heen een gang graven om naar buiten te komen. Uit Aosta is hun hulp gezonden. De bijgebouwen, die tegenover het oude hospitium liggen, zijn onbeschadigd gebleven. liet gebied van den Paus. Volgens berichten uit Rome heeft liet Vati- caan besloten een groote strook land te koopeu in de Campagna Romana, grenzend aan de pauselijke tuinen, zoodat de zg. toren van Paul IV, welke behoort bij een zomerverblijf van den paus, niet meer zoo dicht bij de sgrenzen" zal staan. In verband hiermede zal het verzoek gericht worden tot de Italiaansche regeering, krachtens het verdrag van Mei 4871, de on schendbaarheid en ex-territorialiteit te erkennen van deze nieuwe strook. Sommige heethoofden beschouwen dit, vol gens de Pal! Mali Gaz.,als den eei sten stap lot het langzaam doch geregeld uitbreiden van het grondgebied van den Heiligen stoel, tot de zee bereikt zal zijn. Het gebied van den paus zou dan eeu zeehaven aan de Middellandsche Zee hebben en de Roomsche quaestie zou opgelost zijn Maar de regeeiing zal waarschijnlijk niet zoo toegevend zijn als de clericalen hopen. In andere gevallen heeft zij met de grootste stipt heid de hand aan het verdrag gehoudeu de laatste maal nog toen de kardinalen weigerden de nieuwe belasting op alle inkomsten boven 2000 lire te betalen, een weigering die zij toelichtten met de bewering, dat de bewoners van liet Vaticaau, volgens het beginsel van ex territorialiteit, niet aangeslagen konden worden. Hierover ontstond een levendige gedachtenwis- seling tussehen het Vaticaan en het Quirinaal, waarbij het eerste toen in het ongelijk werd gesteld. De japon der nieuwe Presidente, Gisteren heeft de nieuwe president van de Vereenigde Stalen plechtig zijn intocht gedaan in het Witte Huis te Washington. Mac Kinley was daarbij vergezeld door zijne echtgenoote, en wellicht kan het onzen lezeres sen belang inboezemen te weten, hoe mevrouw Mc. Kinley bij de plechtigheid gekleed was. Wij ontleenen daarom aan de Woman de volgende beschrijving der inauguratie-japon De japon is van kostbaar brocaat, met zilver borduursel, De stof is te Parijs geweven, is mat ivoorwit van kleur en het borduursel is prachtig van teekening. Het kleed is smaakvol opgemaakt met strikken van point d'Alengon en met passement werk van zilverdraad, ver sierd met kleine parelen. De voorzijde der japon 'S gewerkt op een zwaar zijden fondzij be slaat uit vijf banen van het kostbare brocaat, die van elkander gescheiden zijn door drie banen van kant. Deze rok is ongeveer vijf inches onder het middel bevestigd aan een ceintuur van Fransch elastiek. De sleep, die van deze ceintuur naar bene den valt, is vierkant uitgesneden, en wordt gevormd door het brocaat, dat iü breede smaakvolle plooien van ongeveer twee en halve meter lengte afhangt. Hot kapsel van mevrouw Mac Kinley was zonder versieisel opgemaakt, doch op haar borst droeg zjj een groote antieke broche, die eeu erfstuk in hare familie is. VOLKSOPVOEDING. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken om een plaatsje voor het volgende in de kolommen van vnv geacht blad Meer dan ooit is, dunkt mij, thans (door dc uit breiding van het kiesrecht) de eisch naar eene betere opvoeding van bet volk gerechtvaardigddoch zelfs voor het mogelijke geval, dat de toekomstige regee ring van ons land democratisch zal zijn" zal het zeker nog heel wat voeten in de aarde hebiien, vóór wij zoover zijn, dat ook voor het volk het onderwijs in zijn geheel toegankelijk zal zijn. En toch is het zaak, dat dit denkbeeld zoo spoedig mogelijk ver wezenlijkt worde, Wie zal niet erkennen, dat bet lager onderwijs voor velen bij langen na niet voldoende is Wie zal niet erkennen, dal veel goeds, veel nuttigs verloren gaat voor de maatschappij, omdat voor den arme de ge legenheid niet bestaat zich te bekwamen Kan het particulier initiatief hieraan niet te ge- moct komen Als wij eens een bond oprichtten, een Bond voor Volksopvoeding", die zich ten doel stelde het gratis verstrekken van onderwijs in de meest uitgebreide bcteekenis, aan hen, die dat beter onderwijs niet kunnen betalen, en wij trachten dat doel te bereiken door] 1°. het verstrekken van gewoon lager onderwijs aan allen voor wie op de scholen geen plaats is 2°. het verstrekken van ambachtsonderwijs aan alle toekomstige ambachtslieden, voor zoover moge- lijk; 8°. het verstrekken van meer uitgebreid lager-, mid delbaar- en hooger onderwijs aan allen, die daar voor aanleg betoonen en wien bet aan de mid delen ontbreekt, voor zoover mogelijk. Zou dat geen heerlijk doel zijn Stel voor de leden van zoo'n bond eene contri butie van f 1 per jaar, voor begunstigers minstens f2.50. Stel verder, dat in alle gemeenten van ons land en onze koloniën afdeclingen worden opge richt, zon men dan niet denken dat men in onge looflijk korten tijd honderd duizenden leden zou tellen Wat zou zoo'n bond een nut stichtenHoevelen zouden die bond later zegenen En wat zon de maat schappij een verplichting hebben aan zoo'n bond I Mij dunkt er is veel, zeer veel, neen, alles voor te zeggen. Weinu, indien er in den lande meer zijn, die het met mij eens zijn, cn ik hoop dat hun aantal legio zal zijn, dan zendc men mij zijn of haar kaartje of briefkaart en wij zullen nader met elkander beraad slagen. Met dank voor de opname, mijnbeer de Redacteur, heb ik de eer te zijn Uw du\, J. HENDRIK VAN BALEN. Helder, Maart 1897. KRALINGSCHE VEER, 5 Maart. Hedenochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 75 winterzat- men, die f 1.25 tot. f 1.55 per kilo opbrachten. SCI1EVEN1NGEN, 5 Maart, lieden kwam alhier in afslag de vangst van 2 bomschuiten. Van IJmuiden weiden aangevoerd 25 manden met versche visch. Tarbot gold f7 tot f 12, tongen f 0.40 tot fl, kabeljauw, levende f2.23 tot f3.75, doode f 1.50 tot f2, giiet f 1 tot f 1.50, alles per stuk; schol f5 tot f14, schat ren f2.50 tot f 4 en bolk f3 tot f4 per mand. De Visseherij-maatschappij eileider", te Helder, keeit over 18'JO een dividend uit van 3 pc. Hoogwater te Schiedam. Maart 7 v.m. 0.25 n.m. G.3G 8 6.54 7.0G 9 7,25 7.41 Hoogte ia M. N- A. P, van het Hoogw. Ie Hoek-van-Holland. Maart 7 v.m. 0.76 M.n.m. 0.83 M. 8 0.77 0.8*2 9 0.75 0.75 Zon cn Maan. Zonsopgang Maart 7 6.39 v m. ondergang 5.48 n.m, 86.35 5.49 p 96.33 5,50 Eerste kwartier 11 Maart. Volle Maan 18 Maart. BERLIJN, 5 Maart. Hogge Mei 123.50, juli Tarwe Mei 109.50, Juli Spiritus. Loco 38.40, Mei 43.30, Sept. 44.20. ANTWERPEN, 5 Maart. Tarwe kalm Amerik fr. 17% a fr. 18%, La Plata fr 17 I/a a fr. 18% Donau fr. 15% it fr 18. Mais prijsh. Amerik. Mixed fr. 7% a I a Plata fr. 7 a fr. 8%, Odessa fr. 9% it fr. 10. Petroleum Stemming prijsh; loco fr. 18, Mrt. fr. 18, Mei fr. 181/,. PARIJS, 5 Maart. Tarwe. Loopende maand fr. 21.65, Maart fr. 21.95, Mei/Juni fr. 22.30, 4 maanden van Mei fr. 22.50, Juli/Attg. fr. 22,70, lusteloos. Rogge. Loopende maand fr 13.50, Maart ft* 13.75, Mei/Juni fr. 13.75, 4 maanden van Mei fr. 13 75, Juli/Aug. fr. 13 50, kalm. LONDEN, 5 Maart Granen. Aanvoer van Eng Tanve 300 qrsvreemde 20,800 qrs, Eng. gerst 1600 qrs., vreemde 0,200 qrs. Granen kalm doch prijshoudend. PETErIbURG, 5 Maart. Tarwe in loco 9 25 Rogge in loco 5 20 HAMBURG, 5 Maart. Petroleum loco 5.65, brief, dito -.geld. Spiritus per Maart 19%, April/Mei 19%. Tarwe vast. BUDAPEST, 5 Maart. Anterikaansche Goederenmarkt. NEW-YORK, 5 Maart. Tarwe. De markt opende heden vast, noteeringen 3/, c. hooger, was vast en rees gedurende eenigen tijd na opening op hoogere kabelgrammen, d.t'ide op vei'koopen en realisation door «bears" op trage tele grammen, rees hierna opnieuw door den onzekeren poütieken toestand in Europa en sloot in een vaste stemming en stevig Loco vast. bushels. bushels. A.rnv, Atl hav. 30,000 dezelfde dag vor. jaar 67,000 Uitv. s 170,000 201,000 Verkocht op levering 2.100,000 bushels. in loco 120.000 Vuorjaars No. 1 Roodc Winter M mrt 5 Maart 4 3 Northern. 833% 82% 82% April Mei 823% 81% 80i% 5 Maart 873% 803% Juni 803% 4 Maart 86% 83% Juli 80% ■93% 787% 3 Md art 853% 85% Sept. 777% 70% 703% Mais. De markt opende heden prijshoudend, notee- lingeu hooger, en verkeeide over het algemeen in een vasten toestand gedurende den geheelen dag, doordat kabelgrammen gunstiger luidden en berichten omtrent regen ontvangen weidenvoorts was de markt in overeenstemming met de hoogere tarwemarkt en sloot vast. Loco opende prijshoudend en sloot vast. bushels. bushels. Aanv. Atl. hav 510,000 dezelfde dag vor. jaar 120,000 Uitv. 800,000 97,000 Verkocht op levering 100,000 bushel t in loco 5 Maarti4 Maart,3 Maart Western291% 283/, 283% Juni Juli Sept. 5 Maart 4 3 Maart 29% 29 29 April Mei 31% 31 31 33 32% 31%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 7