N°. 9264. 50"" jaargang. Dinsdag 9 Maart 1897. FEUILLETON. OP DEN MONT-BLANC. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Novelle van Paul Hehvieu. ABomBMB.-rrsPKUB, per kwartaalf o.90 Franco per post Afzonderlijke nommers- O 02 Bl'KEAli.- BOTER§TKA,AT ÏO, Telephoon Wo. 1S3. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courant0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 8 Maart '97. Griekenland en Kreta. Heden loopt de termijn van zes dagen, Grie kenland toegestaan voor liet nemen eener be slissing, ten einde. De dag van heden is er een, die van 't grootste gewicht is niet alleen voor het kleine land met zijo roemrijk clasniek verleden, maar voor geheel Europa, dat door Kreta, door de Grieksche tusschenkomst vooral, gebracht is aan den laud van dien poel van ellende, dien men oorlog noemt. Wat zai het antwoord der Grieksche regee ring z\jn, en welke gevolgen zal een weigerend antwoord na zich sleepen Deze vragen zyn het, die diplomaten en leeken zich stellen, en met beklemd hart wordt de toekomst te gemoet gezien. Hierover is vrijwel iedereen het eens, dat Griekenland het verstandigst zal doen door op dit oogenbiik toe te geven. Te recht wordt eenerzijds herinnerd aan de geschiedenis van Oost-Rumeliëtegen welks vereeniging met Bulgarije onmiddellijk, na den Russisch-Turk- schen oorlog verzet werd aangeteekend, terwijl tien jaar later geen enkele stem er tegen sprak, toen het na den oorlog geschapen Oost- Rumelië den wensch te kennen gaf zich bij Bulgarye aan te sluiten. En anderzijds betoogt o.a. de J'conomitt in een zeer lezenswaardig artikel, dat Griekenland door een oorlog met Turkije niets te winnen heeft, maar veel kan verliezen, terwijl een Europeesche oorlog in ieder geval dan zeer waarschijnlijk is. Reeds mag men zeggen, dat gansch Europa zich voor een komenden strijd gereed houdt. Rusland brengt zijn troepen in het Zuiden byeen en houdt zijn vloot gereed. Over Oosten- rijk-Hongaiije loopen geruchten in denzelfden geest. Frankrijk houdt schepeo klaar voor iedere bestemming, en Engeland heeft tot zijne on middellijke beschikking het Middellandsche- zee-, het Gibraltar- en het Kanaal-eskader, terwijl de terughouding in het land van het Sufföik-regiment, dat order had gekregen om naar Zuid-Afrika te vertrekken, zeker niet zon der ernstig motief zal geschied zijn. Griekenland en Turkije, de staten die thans in Europa de gevaarlijke rol spelen van de lont by liet buskruitvat, gaan voort zich ten strijdo te rusten. Te Konstantinopel vreest men, dat een con flict onvermijdelijk zal zijn, en de consuls van Oostenrijk, Rusland en Servië hebben bij de ge zanten te Konstautinopel aangedrongen op het nemen van maatregelen ter verzekering der algemeene veiligheid, daar de Turksche troepen een dreigende houding aannemen. De troepenverplaatsingen worden geregeld voortgezet, ofschoon langzaam, daar de spoor wegen niet voldoende materieel bezitten. 3) Zij vertelde mij eene geschiedenis, die geen einde scheen te zullen nemen, en waarin Henry, toen nog student, altijd weer betzelfde motief herhaal ie: neen mijnheer de rector, gij zult mij niet doen buigentoen het krijschende ge luid van den trompet haar belette verder te spieken. Onmiddellijk stond zij op en, bijna zonder af scheid van mij te nemen, zette zij ijlings haren hoed op en verdween zoo snel zij kon. III. Alvorens te 'vertrekken, schreef ik enkele brieven en gaf een vriend kennis, dat ik den volgenden dag te Vevey dacht te komen, waarom ik hem verzocht mij daar af te wachten. Al deze bezigheden hadden mij vrij langen tijd opgehoudentoen ik den drempel van het hotel wedet overschreed, werd ik getroffen door de ver andering die zich in de weersgesteldheid had voor gedaan. Er woei een harde, scherpe oostenwind, en hoewel het in de bovenlucht nog kalm scheen te blijven, zweefde er ongeveer duizend meter boven het dal dikke, grijze onheilspellende wolken. Plotseling viel er een kanonschothet geluid weerkaatste duizendvoud tusschen de natuurlijke Kuren door de bergen gevormd. Sappeurs en pionniers zgn naar Elasonne gezonden voor het aanleggen van verdedigings werken, de spoorwegbrug lusschen Monaster en Salonika is in de lucht gesprongen, kortom al het mogelijke wordt door de Porte gedaan, om voor een komenden strijd gereed te zijn. Ook Griekenland gaat voort zich toe te rus ten. Alle reserve-lichtingen zijn thans onder de wapenen geroepen en geregeld hebben de zendingen van troepen en oorlogsmateriaal naar de grenzen plaats. De Grieksche vloot kruist, in 4 eskaders verdeeld, bij de Sporaden, in de golf van Arta, by Kreta en bij Milo. De opgewondenheid van het volk is onrust wekkend voor het geval de mogendheden dwangmaatregelen zouden nemen. En uit Was hington komt het bericht tot ons, dat de Griek sche zaakgelastigde aldaar, Botassi, van den minister van buitenlandsche zaken te Athene instructies heeft ontvangen om alle Grieken in de Vereenigde Staten, die tot de reserve be- hooren, op te roepen Griekenland te hulp te komen. De heer Botassi acht dit bericht zeer onrustwekkend en is beducht, dat heden de oorlog zal worden verklaard. Over het antwoord dat de mogendheden op hunne nota's van Griekenland zullen ont vangen, is nog niets met zekerheid bekend. Maar algemeen is men overtuigd, dat het een wei gering zal bevatten, zij het ook in gematigde woorden. De koning moet zijn goedkeuring hebben gehecht aan het besluit van den minis- ten aad in dezen. Men verzekert, dat de regeering bare weigering zal gronden op te verwach ten regeeringloosheid ten gevolge van het terugroepen van leger en vloot, terwijl even wel de mogelijkheid tot voortzetting der diplomatieke onderhandelingen niet buitengeslo ten zou worden. Een door den Griekschen gezant te Konstan tinopel gedane poging tot onderhandelen, waarbg als voorwaarde voor de terugroeping van kolonel Vassos werd gesteld het gelijktijdig vertrek der Turksche troepen van Kreta moet vruchteloos gebleven zijn: de mogendheden konden geen enkele voorwaarde aannemen, zoo luidde het antwoord. Tegelijk moet de Grieksche regeering in denzelfden geest een stap hebben gedaan bg de Porte. Aldus wordt aan de Frankfurter Zeitung bericht; maar men vreest, dat de Sultan hiermede geen genoegen zal nemen. Eindelijk maakte de Daily Chronicle mel ding van een bericht uit Athene, als zouden eenige mogendheden Griekenland officieus te kennen hebben gegeven, dat men den Kreten zers de keuze zou laten van het defiaitieve regeeringsstelsel, wanneer eenmaal de rust en de orde op het eiland hersteld waren. Io af wachting van dit plebisciet zou Griekenland dus zijn leger en zijn vloot met eere kunnen terugroepen. Veel waarde mag evenwel aan dit bericht niet worden gehecht. Ik wist wat dit schot beteekende; volgens een plaatselijk gebruik kondigde het steeds de aankomst van reizigers aansop den top van den Mont-Blanc. Ik richtte mij nog eens naar den telescoop, waar omheen een dicht publiek stond. Gelijk gemakke lijk valt te begrijpen, was er ook mevrouw Mar- tindale, zenuwachtig, in spanning hare beurt af wachtende. De telescoopverhuurder was blijkbaar zeer in zijn schik Ziet gij daar wel de Bosses-du-Ohatneau vroeg hij. Dat is de gevaarlijkste plek bij het afstijgen en daar ginds zijn de Rochers-Kougesdat is ook een zeer gevaarlijk punt, er is daar een zeer diepe kloofdaar heeft ook hot ongeval met dokter Hamel plaats gehad, drie menschen zijn er hij omgekomen. En jij, jongetje, wou je ook eens zien Ja, mevrouw, 'tis vijftig cent ook voor kinderen. Een uit het gezelschap meldde weldra, dat de reizigers den terugtocht aanvaard hadden, en hij voegde er bijde gidsen schijnen nog erg krachtig, maar de touiist schijnt erg vermoeid te zijn. Mijn oog richtte zich op mevrouw Martindale, zij had misschien niet op deze opmerking gelet, want haar gelaat verried geene ontroeiing; maar in hare handen draaide zij koortsachtig hare hand schoenen. Voor zij aan de beurt kon komen, moest nog eene heele familie door den telescoop kijken. De moeder, een mager mensch, reeds op leeftijd, zeide»och, de ongelukkigeIs het geoorloofd V' De vader, en na hem zijne beide zoons, twee flinke jongens, blozende van gezondheid, stelde blijkbaar veel belang in de moeite die de reizigers hadden, en luidruchtig gaven zij te kennen, dat zij maar liever op den beganen grond bleven. Inlusschen is te Berlgn uit goede bron het bericht ontvangen van het antwoord der Porte op de gemeenschappelijke nota der mogend heden. De Porte verklaart daarin haar instemming met den inhoud dier nota, en verwacht dat over enkele bijzonderheden betreffende de op Kreta in te voeren autonomie afzondei lijke overeen komsten lusschen haar en de mogendheden zullen plaats vinden. Der vermelding waardig is nog de opvatting van een hooggeplaatst Turksch diplomaat over de houding der mogendheden tegenover Grie kenland. Hg zou als zijne meening gezegd hebbensis Europa niet, onder voorwendsel van voor den vrede te waken, bezig zich ten oorlog te wapenen, d.w.z. keert het niet het oude Latijnsche adagium om Si vit pacem, para helium (zoo ge den vrede wilt, rust u ten oorlog") In spanning slaat Europa ook Servië en Bulgarge gade. Zullen zij zich van inmenging onthouden of mag Griekenland op hun hulp hopen Te Athene verwacht men van Servië niet veel, om niet te zeggen niets, maar wat Bulgarije betreft, wordt te Athene beweerd, dat het 150,000 man gereed houdt om Grie kenland te hulp te komen, indien een oorlog met Turkije uitbreekt. Dat de verstandhouding tusschen Bulgarije en de Porte niet zeer vriendschappelijk is, blijkt ten overvloede hieruit, dat de Bulgaar- sche regeering geweigerd heeft Ahmed Ali- pacha, die namens den Sultan den koning van Servië te Sofia kwam begroeten, officieel te ontvangen. De Porte zond Haki-bey naar Sofia om hierover ophelderingen te vragen. Nog steeds worden de Muzelmannen te Selino en Kandano door de Christenen belegerd, en de toestand op het eiland wordt met den dag meer gespannen. Den Engelschen consul, die reeds naar Selino vertrokken is, zijn twee Engelsahe pantsersche pen, een Russisch en een Fransch schip daar heen gevolgd, met de opdracht, zoo noodig, 500 man te zyner bescherming aan land te zetten. Men maakt hieruit op, dat eventueel het beleg van Kandano met geweld zal opgeheven wor den, een maatregel, die ernstige gevolgen kan door hebben. Reeds moet een besluit in dien zin de vlootvoogden genomen zgn, waartegenover kolonel Vassos te Platania instructies zou ont vangen hebben van den Koning om weerstand te bieden. Intusschen hebben de Christenen de Turksche versterkingen te Kandano beschoten en ver woest. Van beide zijden vielen dooden. Een poging der Christenen om het blokhuis te Malaxa en de steikte Keratidi in de lucht te doen vliegen, mislukte. Van de laatste stortte een deel der zuidzgde in. Drie nizams werden gedood en negen verwond. Het bericht hiervan Ik was verontwaardigd over hun aanstellerig gedrag, en ik was dit niet alleen ter wille van mijne nieuwe vriendin, die er blijkbaar zeer on aangenaam door aangedaan was, noch ter wille van het feit, dat de beklimming van den Mont- Blanc mij eene daad van moed scheen, die achting afdwong. Eindelijk kon Annie Martindale den verre kijker machtig worden. Zij fronste de wenkbrauwen en hield hare tanden strak op elkaar geklemd. Wolken hadden langzamerhand de zon bedekt. Slechts een enkele schuine straal wierp zij nog op de bosschen welke op de hellingen groeiden. De Grands- Mulets waren in een dichten nevel, blauw als sigaren rook gehuld. Deze ontwikkelde zich al verder en verder als een reusachtige waaier. Eensklaps richtte de jonge vrouw zich bewogen op, en voegde zij mij, gelijk zij trouwens ieder die naast haar gestaan zou hebben gedaan, ver schrikt toe: Henry is achter de wolken verdwenen. De telescoopverhuurder, die nog maar steeds op zijn trompet blies, hield bij deze woorden onmid dellijk op, en terwijl hij nauwkeurig zijne blikken richtte op den Mont-Blanc, xeide hijhet onweer barst losvandaag zai men heeiemaal niets meer kunnen zien. Ik haastte mij aan deze woorden toe te voegen u behoeft zich niet ongerust te maken, mevrouwdergelijke wolken scheuren even gauw als zij ontstaan zijn en een barometertje uit mijn zak halende, zeide ikhet weer is hier anders nog uitnemend. Ik voleindde mijn zin niet, want plotseling klonk er een geweldige donderslag door de lucht. Door eene instinctmatige beweging drukte me vrouw Martindale met beide handen bare ooren dicht, en spoedde zich naar het hotel. verwekte groote verbittering bij de Muzelmannen. Een compagnie nizams is naar Malaxa ver trokken, De oorlogsschepen hebben de insur- genten bij Selino beschoten om hen vrees aan te jagen. Kolonel Vassos heeft zich bereid verklaard de gevangen Turken van Selino en andere plaatsen in vrijheid te stellen, mits zij de wapens nederleggen en niet meer tegen de Grieken zullen vechten. De Grieksche vice- consul te Kanea heeft van zijn kant de vloot voogden medegedeeld, dat de Grieksche regee ring elke verantwoordelijkheid weigert voor het zenden van gemengde detachementen naar Kandano. Middelerwijl is de Hydra naar Almerida vertrokken, na strenge bevelen van de admi raals ontvangen te hebben. De overige Grieksche vloot is met onbekende bestemming van Kanea vertrokken. Over de muiterij der gendarmerie is oneenig- heid ontstaan tusschen den civielen gouverneur en majoor Bor en den Britschen consul. Majoor Bor heeft zeventien gendarmes vrijgelaten en de wapens weergegeven, omdat hg hen on schuldig acht. De internationale gendarmerie heeft zich met de Turksche vereenigd onder bevel van majoor Bor. Gemengde Mededccllngen. Bij den Duitschen Rijksdag is ingekomen een voorstel om een nGedenkhalle" op te richten voor de in 1870/71 gevallen strijders. De Bonds raad keurde het voorstel met algemeene stem men goed. De Fransche Kamer hield Zaterdag een zeer woelige zitting. De afgevaardigde Rouaunet interpelleerde de regeering over den Zuider Spoorweg en vroeg welke maatregelen de regee ring denkt te nemen om financieele knoeierijen voor het vervolg te onderdrukken. Na verwerping der prioriteit van verschil lende moties van wantrouwen, werd tenslotte een motie van vertrouwen met 291 tegen 181 stemmen aangenomen. In Engeland is men, op de uitrusting na, gereedgekomen met de Tuji, het naar de nieuwste eischen ingerichte oorlogsschip voor Japan. Te Newcastle staat een tweede soort gelijk nog op stapel. De Londensche bladen deelen mede, dat volgens een depêche uit Konstantinopel batail- lons Redifls, die op marsch waren naar de grenzen, te El Bassand door de Aibaneezen omsingeld en ontwapend zgn. De Hongaarsehe regeering is door den afge vaardigde Oranszky geïnterpelleerd over de Oostersche quaestie. Kossuth verlangde, dat de regeering een diplomatiek boek zou uitgeven. Een half uur later was ook boven Chamounix het onweder met volle kracht losgebarsten. Het gerommel van den donder, nog honderdmaal ver stel kt door de eindelooze echo's, klonk thans zonder ophouden. Groote regendroppels vielen neder en dreven het stof weg van de stratendaarna werd de regen fijner, steeds doorvatlende. IV. Toen ik van de post terugkwam, overviel mij een geweldige hagelbui en ik was genoodzaakt een toevlucht te zoeken onder de luifel van een galanteriewinkel, waar reeds een aantal personen post gevat hadden. Deze lieden, krachtig en sterk, de handen in de zakken en de oogen naar den grond gericht, spraken over den berg, gelijk kin deren plegen te spreken over eene stiefmoeder; op kalmen en berustenden toon wisselden zij naar geestige opmerkingen. 't Is ook al zoo lang geleden, dat er geen onge luk gebeurd is, merkte er een op, 't was ook wel te verwachten, dat het niet iang meer zoo duren kon. Een ander zeide: ja, het is wei hard, maar 't is toch onze broodwinning. En allen bespraken nog eens de kans, die de gidsen en de toeristen hadden om het leven er af te brengen. Op de hoogte, waarop zij nu zijn, zullen zij niet van den regen, maar wel van de sneeuw veel last hebben. Als het hard sneeuwt, dan kan men geen vijf pas voor zich uit zien uit vrees voor de afgronden durft men geen voet verzetten. Wordt vtrvtlfd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1