BUITENLAND. 9 BINNENLAND. Algemeen overzicht. Schiedam, 10 Maart '97. («rlebcnland en Kreta. Steeds dreigender wolken pakken zich samen aan den Ooster-horizon en een conflict schijnt moeilijk ie vermijden. Het handig gestelde antwoord van Griekenland op de nota's der mogendheden stelt weliswaar de mogelijkheid open voor nieuwe onderhandelingen, waai toe Engeland, Frankrijk en Italië, en zelfs Oosten rijk-Hongarije niet ongeneigd heeten te zijn maar is toch ten eenenmale onbevredigend en niet in staat het denkbeeld van dwangmaat regelen te verbannen. Bij lezing van den officieelen tekst van het antwoord der Grieksche regeering blijkt, dat het noch een botte weigering noch een gewil lige onderwerping bevat, maar een halve bereid willigheid om aan den eisch der mogendheden te voldoen, waarmede deze zich echter niet tevreden kunnen en zullen stellen. De tegen woordigheid der Grieksche vloot vóór Kreta acht de regeering niet strikt noodzakelijk, maar het leger is daar noodig om de rust te hand haven en de Christenen, maar ook de Turken, te beschermen. De Daily Chronicle, die het antwoord der Grieksche regeering woordelijk publiceerde, voegt daaraan toe de uit goede bron afkom stige mededeeling van haar Atheenschen cor respondent, dat de vertegenwoordigers van Griekenland de opdracht zouden hebben ger- kregennamens hun regeering aan de ve- scnillende gouvernementen te zeggen, dat Griekenland de tijdelijke suzeieiniteit van den i Jtan erkennen, zijn vloot van Kreta terug roepen, en de Grieksche troepen op het eiland onder de bevelen stellen wil van een buiten- landsch officier, hooger in rang dan kolonel Vassos, als vertegenwoordiger der mogend heden, om de orde te herstellen, alles onder voorwaarde, dat aan de Kretenzers zelf de be slissing zal gelaten worden over het lot van het eiland. Dit voorstel, om het bestuur van Kreta door een plebisciet te doen vaststellen, vindt steun in de Griekschgezinde Engelsche pers, als de Daily Chronicle, de Daily News en de Daily Tdsjrsph, terwijl het comité van den Interna tionalen Vredebond van uit Bern een voorslag in soortgelijken geest tot de regeeringen heeft gericht. Toch is het zeer onwaarschijnlijk, dat deze oplossing ingang zal vinden. Integendeel, de overtuiging bestaat vrij algemeen, dat een blok kade van Griekenland aanstaande is. Volgens het N. Tagehlait zouden de Grieksche schepen naar Milo worden geëscorteerd, en zou, indien zij de haven van Milo verlieten en de schepen der mogendheden op torpedo-afstand naderden, tot een aanval worden overgegaan. Langzamer hand zou dan de blokkade tot gansch Grieken land worden uitgebreid. Reeds hebben schepen der mogendheden zich in de nabijheid van den Piraeus vertoond. En uit Londen komt het bericht tot ons, dat een mobilisatie der troepen voor de Middel- landsche Zee zeer waarschijnlijk wordt geacht. In het kamp van Aldershot heerscht groote opgewondenheid, en niet zonder beteekenis is zeker het bevel aan het tweede Manchester regiment, om in Egypte te blijven, en niet rechtstreeks uit Aden naar Engeland te komen. De heer Metaxas, de Grieksche zaakgelastigde te Londen, zal intusschen heden een bezoek brengen aan het ministerie van buitenlandsche zaken, waarschijnlijk om voorstellen te doen omtrent een compromis. Te Londen is men in regeeringskringen van meening, dat die verwijdering der Grieksche tooepen dringend noodzakelijk is, nu nieuwe vijandelijkheden zijn losgebarsten. Niet alleen deze Grieksche echter willen de mogendheden teruggeroepen zien, ook de Turksche dienen het eiland te verlaten. De gezanten hebben reeds een nota aan de Porte overhandigd, waarin de eisch wordt ge steld, dat de Turksche troepen bijeengetr <an worden in Heracieon, Rethymo en Kanen, om zich voor vertrek gereed te houden. Middelerwijl worden de oorlogstoerustingen èn van Grieksche èn van Turksche zijde krach tig voortgezet. De treinen in Macedonië vervoeren slechts troepen en oorlogsmateriaalverscheiden brug gen heeft men in de lucht doen vliegen, en men rekent dat deze week 14-0,000 man Turk sche troepen aan de grens zullen zijn bijeen gebracht. Als antwoord op het verzoek der Grieksche regeen'rig heeft de Porte den gezant te Kon- slantinopel verzekerd, dat der Tutksche over heid aan de grens bevolen was alles te doen om een incident te vermijden. Nochtans is de toestand aan de Grieksch-Turksclie grens uiterst gespannen en het gerucht loopt, dat Grieksche troepen reed» in Macedonië zijn ge vallen. De Grieksche generale staf en de Kroonprins hebben bevel gekregen, zich tot vertrek ge reed te maken. Verscheiden stoombooten vertrekken met krijgsmateriaal van Athene. Een transport van 1000 paarden en Ö00 muildieren, die in den vreemde door de Grieksche regeering zijn aan gekocht, moeten te Volo aangekomen zijn. De Koning heeft alle Grieken in het bui tenland opgeroepen, hun land ter hulp te ko men, en in grooten getale maken o.a. de Ame- rikaansche en Egyptische landgenooten zich gereed, aan die oproeping gevolg te geven. En van uit den vreemde ontvangt de regee ring nog steeds blijken van adhaesie. Thans weder hebben 11 Fransche radicale afgevaar digden den voorzitter der Grieksche Kamer hun sympathie betuigd. Ook in het Ottomaansche rijk zelf roeren de Grieken zich, vooral te Smyrna. De gezan ten der mogendheden hebben de Porte aan geraden, indien een oorlog mocht uitbreken, de Grieken niet uit Turkije te verbannen zij zul len onder bescherming van Engeland en Italië worden gesteld. In geval van dwangmaatregelen van de zijde der mogendheden acht men eeo conflict in Thessalië zoo goed als zeker. Ook uit Servië komen berichten van ernstige militaire toerustingen. De officieren in het bui tenland heblen bevel gekregen zich voor de eerste oproeping gereed te houden. Ook op Kreta is de toestand uiterst gespan nen, en opnieuw zijn ernstige botsingen voor gekomen. Bij Akrotiri is het wederom tot vijandelijk heden gekomen. De opstandelingen hebben het cordon der Turksche troepen aangegrepen. De uitslag van het gevecht is niet bekend, maar de Grieksche vlag wappert niet meer boven het kamp der insurgenten. Ook het fort Ilierapetra is door de opstan delingen beschoten, nadat de belegerde Turken geweigerd hadden, zich over te geven. Een Italiaansche kr uiser heeft vuur gegeven op de opstandelingen. Te Kanea is eeri Turksch transportschip aangekomen met burgers en soldaten uit Castei- Kissamo. Ilun ontscheping is evenwel door den gezondheidsdienst niet toegestaan, omdat ge vallen van pokken onder de passagiers zijn voorgekomen. De zending van den Britschen consul naar Selino ter bevrijding der ingeslotc Turken is intusschen zonder resultaat gebleven. Men was van plan soldaten van de vreemde oorlogs schepen aan land te zetten en hoopte Zondag in den namiddag daartoe te kunnen overgaan. Deze zouden dan te Spaniako bivakkeeren en den volgenden morgen zonder kanonnen opruk ken naar Kandauo, om de bedreigde Muzel mannen 's avonds naar Selino te begeleiden. Is evenwel het bericht uit Turksche bron geloofwaardig, dan behoeft aan dit wel eenigs- zins gevaarlijke plan geen uitvoering te worden gegeven. De ingesloten Mohammedanen zouden n.l. reeds te Palaeochora aangekomen en daar buiten gevaar zijn. Na een onderhoud van deri Italiaansclren vlootvoogd en den civielen gouverneur te Kanea is intusschen den Gr iekschen vice-consul gelast, het eiland te verlatenanders zou hij als ge vangene worden beschouwd. De vice-consul verklaarde, alleen voor geweld te zullen wijken, waarop hem te kennen gegeven werd, dat zonder aarzeling hiertoe overgpgaan zou worden, en dat men desnoods die maatregelen tot alle Grieken zou uitstrekken. De consul heeft zicli daarop, vergezeld van zijn personeel en van alle Grieksche corres pondenten, gisteren ingescheept. Majoor Bor stelt zich niet tevreden met de ontbinding der gendarmerie door de interna tionale commissie. Hij verlangt dienaangaande een iradé van den Sultan. In het Engelsche Lagerhuis sprak de heer Balfour andermaal over den toestand in het Oosten. Engeland verlangt naar een vreedzame oplossing der Kretenzische quaestie, maar aan den wensch van den heer Harcourt, dat de Engelsche strijdmacht niet tegen Griekenland zal worden aangewend zonder raadpleging van het Parlement, kan geen gevolg gegeven worden. 'tZou een lastige en met de constitutioneele practijk strijdige verplichting zijn. De regeering hoopt dat geen geweld behoeft toegepast te worden. De Engelsche politiek streeft naar vrijheid voor Kreta en vrede voor Europa. Die politiek kan niet in gevaar worden gebracht door een verplichting, die in een kritiek oogen- blik lastig voor de regeering kan worden. De Fransche regeering werd gisteren weder om geïnterpelleerd, thans door den heerMille- rand, over de door de regeering aan te nemen houding tegenover het Grieksche antwoord. De minister wenschte dat het bepalen van den datum der discussie aan de regeer ing werd overgelaten. Milleiand verklaarde vervolgens, dat Frankrijk Kreta wenscht geraadpleegd te zien over zijn bestuursvorm, waarop Móline antwoordde, dat men met de andere regee- ringen besprekingen moest houden. Met 312 tegen 205 stemmen besloot de Ka mer dat de interpellatie-Millerand Donderdag zal geschieden. Gemengde ülededccllngcii. Bismarck lijdt tegenwoordig veel aan aan- geziclrtspijn en als gevolg daarvan aan slape loosheid. Volgens de Temps heeft Koningin Victoria den wensch te kennen gegeven, dat president Faure haar bij haar aankomst in Frankrijk Donderdag a.s. zal begroeten. In het Engelsche Lagerhuis deed de heer Curzon eenige mededeelingen over de nadere overeenkomst betreffende do grens van Birma, waarbij Engeland vergoeding in grondgebied heeft gekregen voor de schending van dat deel der oorspronkelijke overeenkomst, dat betrek king had op Kjanghung. Te Weenen zijn de 5 anti-semitische can- didaten voor den Rijksraad gekozen. Het bleef vrij rustig in de stad. De republikeinen worden te Rio de Janeiro bij aanplakbiljetten uitgenoodigd tot een samen komst om de Republiek te redden. Het verbod van invoer van Indische goederen, met het oog op de pest, te Marseille is op geheven. Atjeli. Dixi schrijft o. m. aan de anti-rev. Neder lander Ik begin ditmaal met eenige m. i. zeer be langwekkende cijfers. In '1896 leed het leger op Atjeli zware verliezen, te weten: 44 officieren (10 gesneuveld, 2 overleden aan vermoeienis en 32 gewond) en 1050 min deren (850 gewond en 200 gesneuveld In het hospitaal werden in den loop des jaars verpleegd 12419 militairen van de landmacht, 277 marine, 2798 dwangarbeiders of 15494 man totaal. Hiervan overleden 422 man en werden naar Padang of elders geëvacueerd: 5515 militairen van de landmacht, 154 n marine, 1335 dwangarbeiders of 7004 man totaal. Ik geef deze cijfers, om te doen uitkomen, dat niet alleen het vijandelijk lood onze gele deren dunt. Successie-verscherping. Het aanhangige wetsontwerp op de verscher ping der bepalingen voor het successierecht, werpt meent de Standaard geen gunstig licht op de moraliteit der bezittenden. Op alle manier toch bleek, schrijft Irej blad, dat er ten deze ontduiking onder allerlei vorm ontstond, en dat hierdoor aanzienlijke sommen aan de schatkist ontstolen worden. Bedenkt men hier nu bij, dat vele van deze praktijken gepleegd werden door personen, die op sterven liggen, en dus in een oogenblik, waarop Irooger ernst het hart pleegt te vervui len, dan blykt het met de sChristelyke en maatschappelijke deugden" nog niet veel gevor derd te zijn. Dat de wet de Regeering tegen deze mis bruiken wapenen wil, is dan ook uitnemend. Alleen maar en hier is door de heeren Pijnappel, Borret en Heemskerk terecht op ge wezen het gaat niet aan, deze maatregelen zóó te nemen, dat wie eerlijk was en ook bij zijn sterven eerlijk te werk ging, er schade door- zou lijden, niet voor zich zelf, maar voor zijn erfgenamen. De kunst is hier, de deur voor het misbruik te sluiten, zonder dat ge den eerlijken burger te na komt. De Koninginnen zullen op 12 dezer eene soiree bijwonen, te geven door de gravin Van Lijnden van Sandenburg, Prinsessegracht te 's-Gravenhage. De Koningin-Regentes, die a.s. Donderdag avond met de Koningin in het Gebouw voor K. en W. de voorstelling van Hans err Grietje door de Hollundsche Opera zal bijwonen, heeft de koninklijke loge doen afhuren, ten einde aan de leden der hofhouding gelegenheid te geven, daarin plaats te nemen, evenals zulks in de Fransche Opera geschiedt. Maandag had de plechtige opening der ge restaureerde Borgia-zaai in het Vaticaan plaats door den Paus, die blijkbaar een goede gezond heid genoot. President Kruger is gisteren met groot gevolg naar Bloemfontein vertrokken, waar hem een luisterrijke ontvangst wacht. Vermoedelijk zullen fiscale en militaire zaken ter sprake komen. De Zuid-Afrikaansche enquête-commissie hoorde gisteren Bower, Louw en Venter. Ja- meson noclr Rhodes waren tegenwoordig. Sir William Harcourt ondervroeg zeer scherp Bower, die zijn best deed Rhodes niet te be lasten. Het voorstel van den senator Davis, om het arbitrage-verdrag met Engeland terug te zenden naar de commissie voor buitenlandsche zaken, is door den Amerikaanschen Senaat aangenomen. Het verdrag wordt nu weer in zijn oorspron- kelijken vorm ingediend. aan H. M. de Koningin-Regentes ingediend. Is genoemd blad wel ingelicht, dan luidt de conclusie eenparig voor het uitvoeren van wer ken aan de Oude Maas. De commissie acht dit de eenige practisch uitvoerbare weg, om den toegang van uit zee naar Dordrecht te verbe teren. Als candidaat voor het lidmaatschap der- Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Breu- kelen vacature-Rooyaards van den Ham wordt, naar men ons meldt, ook genoemd de heer jhr, mr. J. E. Huydeeoper van Maarse- veen en Nigtevecht, lid der Provinciale Staten van Utrecht en oud-schoolopziener in het arron dissement Loenen. In Iudië schijnt het gerucht te hebben ge- Ioopen, dat de gouverneur-generaal zou aftre den; want uit Batavia werd gisteren aan bet N. t'. d. D. geseind: Gerucht omtrent aftreden gouverneur-gene raal geheel valseh." De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 12 Maart 1897 niet .plaats hebben. De Staatscommissie voor verbetering van den Dordtschen Waterweg heeft, naar het Dagbl. van Z.-B.. en 's-Qr, verneemt, haar rapport In druk is verschenen de »Eerste weten schappelijke Balans" ^an het Pensioenfonds voor weduwen en weezen vnn Burgerlijke amb tenaren, opgemaakt door de heeren P. van Geer, A. J. van Pesclr en A. E. Rahusen, ingevolge de artikelen 20 en 31 der wet van 9 Mei 1890 Staatsblno. 79), gewijzigd bij de wet van 30 Sept. 1893 Staatsblno. 145). Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bericht, dat geen departement zich verklaard heeft tegen het voorstel van het hoofdbestuur, om de algemeene vergadering der Maatschappij dit jaar te houden op Woensdag 21 April a.s. en op zoovele volgende dagen als de werkzaamheden zuilen vereischen. Diensvol gens is de vergadering op genoemden datum vastgesteld. OVERSCHIE, 10 Maart. Heden morgen om half acht zijn de lotelingen der lichting 1897 van deze gemeente op hot Gemeentehuis sarnen gekomen om zich te hegeven naar het Oude Mannenhuis te Rot terdam, alwaar zij bij de verschillende garnizoenen zullen worden ingedeeld. OVERSCHIE, 9 Maart. Heden in den vroegen morgen hebben twee dieven zich toegang verschaft tot den paardenstal van den landbouwer P. van den Berg, wonende aan de Rotterdamsche Sehie in deze gemeente. Na de beide paarden, die zich daarin be vonden, te hebben losgemaakt, hebben zij er één laten loopen, terwijl zij met het andere zich naar Rotterdam hebben begeven, alwaar zij door de politie zijn aangehouden en naar het bureau in de Witte de Withstraat zijn overgebracht. OVERSCHIE, 9 Maart. Den landbouwer J. Voor winden, wonende aan den Kleiweg, alhier, werd heden een zeer onverwachte schade toegebracht. Twee honden, respectievelijk toebehoorende aan Th. van Dam en J. Ooms hebben een schaap met tweo lam meren, die rustig in de weide graasden, bijna geheel verscheurd. De eigenaars der honden zullen de schade, die deze dieren aan genoemden landbouwer hebben veroorzaakt, moeten vergoeden. OVERSCHIE, 9 Maart. Alle runderen van. den landbouwer Jacob Zecnw Pzn., wonende aan den Schiedamschen weg alhier, die lijdende geweest zijn aan mond- en klauwzeer, zijn volkomen hersteld. Vandaag is er een aanvang gemaakt met het ont smetten en schoonmaken der stallen. KETHEL EN SPALAND, 9 Maart. De heeren E. Dorsman en F. Binnendijk zijn voor onze ge meente aangewezen als schatters voor het meubilair. MAASSLUIS 10 Maart. Op uitnoodiging der pas opgerichte Clir. Hist Kiesvcreeniging alhier hoopt de heer J. Kuyper, hoofd der Chr. school te Schraard, Woensdag 21 April voor die vereeniging eene lezing te houden in het belang der Chr. Hist, beginselen. Donderdag a. s. zal prof. Van Leeu wen van Utrecht voor gemelde kiesvereeniging spre ken. ROTTERDAM, 9 Maart. Tot directeur ber Dier gaarde alhier is benoemd de heer dr. J. Biittikofer, coneervator aan het Rijksmuseum voor natuurlijke historie te Leiden sederf 1 Juli 1884. Van regeerrngswege werd dr. Biittikofer meermalen belast met wetenschappelijke onderzoekingen op zoö logisch gebied. ROTTERDAM 10 Maart. Een wielrijder die giste ren morgen op den Nieuwen Binnenweg voor de in beweging zijnde stoointram-Schiedam-Rotterdam reed en daarvoor wilde uitwijken, had het ongeluk over de rails te vallen. De machinist, het ongeval ziende, remde omniddclijk cu wist de tram juist bijtijds tot staan te brengen, zoodat ailcen de fiets eenigszins beschadigd werd. Dank zij de oplettendheid van dien machinist is dus een groot onheil voorkomen. Kort daarna werd in de zelfde straat een onbeheerd staande bakkerswagen door het achterste rijtuig der voorbijrijdende stoomtram gegrepen en gedeeltelijk verbrijzeld. ROTTERDAM, 10 Maart. Door de bakkersver- cenigingen „Gilde St. Albertus" (afd. van denR. K. Volksbond) en „Door eendracht verbetering" alhier is een circulaire aan de patroons gericht, waarin zij, wijzende op do goede resultaten elders verkregen en ook op de goede gezindheid in deze van vele patroons, er op aandringen, dat algemeen besloten worde op de erkende Christelijke feestdagen als Pasehen, Hemel vaartsdag, Pinksteren en de Kerstdagen niet te doen werken noch buitenshuis eenig loopwërk te doen ver richten. Een biljet deze verklaring inhoudende is bij de circulaire gevoegd met verzoek dit te onder- tcekenen. BRIELLE 10 Maart. Ingevolge oen oproeping van hot hoofdbestuur der centrale liberale Kiesvereeniging „Brielle" waren gisteren een veertigtal leden dier vereeniging en liberale kiezers uit hot hoofdkiesdis trict Brielle te Rotterdam bijeengekomen. De vergade ring werd geleid door den heer J. W. Hein van Rockanje. Besloten werd dat de vereeniging zieh niet zal aan-' sluiten bij de Liberale Unie. Met de strekking van het Unie-program verklaarde men in hoofdzaak in te stemmen. De contributie werd van f 0.50 tot f 0.30 verlaagd. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan leden tc werven en vooral krachtig mede te werken tot bet oprichten van afdeclingen der vereeniging in de

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2