Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Rechtzaken. Kerk en Schóól. Gemengd Nieuw s. Laatste Nieuws. Telegrammen. Y i s s c h e r ij. Scheepvaart. verschillende gemeenten van het kiesdistrict. Ter vergadering traden verscheidene aanwezigen als leden toe. Later zal een dergelijke bijeenkomst als heden alhier plaats vond, op het eiland Voorne en Putten gehouden worden. LEIDEN, 9 Maart, Heden ontving onze stad een bezoek van prins Albrecht van Pruisen met gevolg. Z. K. H. stapte om halftwaalf af aan het hotel du Lion d'or, van den heer Smulders, aan de Breestraat. Behalve verschillende merkwaardigheden dezer ge meente, bezocht Z. K. H. ook het antiquiteiten-ma gazijn van den heer Horloos, Paardensteeg, alwaar Z. K. H. geruimen tijd vertoefde en verschillende inkoopen deed. Nadat te één uur iu genoemd hotel een lunch was gebruikt, vertrok om halfdrie Z. K. H. weer naar het buitengoed Rusthof, te Voorburg. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 9 Maart. De beraadslaging wordt voortgezet over art. 1 g 2 der wijziging der successiewet. De minister van financiën verklaart met behoud van het stelsel van 2 eenige redactiewijzigingen aan te brengen ter tegemoetkoming aan de gemaakte bedenkingen. Ook in 4 heeft hij wijzigingen aangebracht. De wijzigingen door de Regeering voorgesteld, komen hierop neerin plaats van „ook hiervan moet in de aangifte melding gemaakt worden", wordt gelezen: .„Dat de aangever overtuigd is, dat zulks het geval was, moet in de aangifte worden verklaard." Voorts worden de woorden: „dat de aangever geen redenen heeft om te meenen" gelezen: „dat den aangever niet gebleken is." Verder worden tusschengevoegd de woorden: bij of na het overlijden des erfgenaams, zoodat de ver klaring moet inhouden dat dc bewijzen werden op gemaakt om hem te wiens behoeve dit geschiedde ..bij of na het overlijden des erfgenaams, te bevpor- deelen" enz. Eindelijk wordt nu bepaald, dat do schulden waar omtrent deze verklaring ook naar waarheid kan worden afgelegd „in het eedsformulier" niet worden gerekend tot die welke uit den boedel moeten wor den betaald. De heer Pijnappel trekt nu zijn amendement in. De heer Borret trekt ook zijn amendement in. De heer Willinge betreurt do intrekking van het amendement-Pijnappel en blijft zijn bezwaren tegen het artikel volhouden. De beer Hintzen geeft nog een wijziging in over weging die de Minister overneemt. De heer Rink stelt een amendement voor om uit de slotalinea te doen vervallen de woorden „bij of na het overlijden des erflaters te bevoordeelen of". 2 en het geheele art. 1 worden hierop aange houden tot morgen. Hierop komt in behandeling art. 1 bis Dit artikel verhoogt het overgangsrecht op onroerend goed voor nict-ingczctenen van 1 tot 4'/s pCt. voor kinderen enz. en van 5 tot 8Vs pCt. voor anderen. De heer Kolkman stelt als amendement voor om het overgangsrecht voor allen gelijkelijk op 8 '/s pCt. te bepalen. Spr. betoogt, dat de vreemdelingen in ons belas tingstelsel te veel bevoordeeld worden, ofschoon andere landen niet schromen Nederlanders te treffen. Hij wenseht, onverschillig of door vreemdelingen in rechte lijn of anders wordt geërfd, 8'/» pCt. te bepalen. De minister van financiën vindt zeer veel aantrek kelijks in het amendement, dat meer inkomsten aan de schatkist verzekert. De heer Van Dedem zegt, dat de meerderheid der commissie tegen het amendement is. Het amendement-Kolkman wordt aangenomen met 44 tegen 32 stemmen. Op art. 2 zijn amendementen van don heer Pijn appel voorgesteld, doch de heer Heemskerk stelde voor verdaging van het debat, waartoe werd besloten. Bij kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Roermond mr. Ch. G. E. M. Gerardts, thans substituut- officier van justitie bij de arrondicsements-rechtbank te Maastricht. Bij kon. besuit is aan 11 .5. Kars, pedel der Rijks universiteit te Groningen, de eere-medaiile der orde van Oranje-Nassau, in goud, toegekend. Bij kon. besluit is inr. dr. D. A. P. N. Kooien, te Utrecht, met ingang van 1 April, benoemd tot school opziener in liet arrondissement 'Isselstein. Bij kon. besluit is, met 1 April, de heer .1. Luteyn, voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeui uit den handel van het viij-entrepot te Middelburg. Bij het te 's-Gravenhage gehouden akte examen nuttige handwerken is geslaagd onze stadgenoote mej. M. N. van Vlaardingen. De pater J. G. Jeen, in deze gemeente ge boren, is de vorige week op den huize Mariën- daal by Grave overleden in den ouderdom van 66 jaren. Na zijn opleiding te hebben genoten aan het aartsbisschoppelijk seminarie te Kuilenburg, trad pater Jeen in de orde der Jezuïten en werd in 1863 tot priester gewijd. Sedert was hij werkzaam te Kuilenburg en te Groningen, waar hij met de meeste toewijding zijn ambt vervulde. In eerstgenoemde plaats werden op zijn initiatief goedkoope arbeiderswoningen ge bouwd, terwijl hij in laatstgenoemde gemeente een ziekenfonds stichtte, dat tot grooten bloei is gekomen. lieden morgen met den trein van 8 uur vertrokken de miliciens, 49 in getal, om te worden ingelijfd, onder geleide van den veld wachter Fillekes, naar Rotterdam. Met zorgvolle blikken zullen de vaders en moeders hunne zonen misschien hebben zien vertrekken, onbekend met wat hun lot zal zijn. Toch kan het voor velen hunner van nut zijn, om over te gaan in die nieuwe omgeving, waar zjj zullen leeren zelfvertrouwen, zelfstan digheid en plichtsgevoel. De locomotief van de stoomtram kon heden morgen te halftwaalf de geheele reis niet halen, zoodat de trein onderweg plotseling stil stond Nadat een andere machine de stakende had vervangen, kon de reis worden voortgezet. In de stoommolen sNedeiland" had heden middag een overstrooming plaats, ten gevolge van een verstopping in een der rioolen, waar door het water wordt afgevoerd, dat tot afkoe ling der stoom wordt gebruikt. In een oogenblik stond de plaats naast den molen onder water en het personeel moest zich haasten met liet leggen van dammen, om te zorgen, dat het water niet den molen bin nenliep; terwijl tevens zoo snel mogelijk de toevloed van het water werd gestopt. Nadat het riool was doorgestoken, had het water weder vrijen afvoer, zoodat het ongeval spoedig was geredresseerd. De man die gisterenmiddag, zooals wij mede deelden, naar den geneesheer Rutsehy werd gebracht, had niet zijn hand gekneusd, maar zijrh linkerarm uit het schoudergewricht ge trokken. De man heet J. Jansen en zou van de Haagsche pakschuit tegen den wal nabij de sluis klimmen waarbij de ontwrichting plaats had. Onder toezicht van den heer Rutsehy is de arm weder in het lid getrokken. Gisterenmiddag omstreeks 3 uren is een man, die in een roeibootje zittende achter een kolen- aak naar Rotterdam wilde gaan, met zijn bootje omgeslagen. Door twee personen is hij op het droge geholpen. Heden aan de Vischmarkt aangevoerd 2 manden leng en schol, 1 partij voorns en 3 manden kabeljanw. Kabeljauw f0.95 tot f 1.70, leng f2.55 tot f3.35 per stuk; schol f0.45 tot f0.60, voorn f 0.15 tot f 0.60 per koop. ttevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politievier sleutels aan een bandje, een kin- derportemonnaie met lA cent, een rokzak met 5 centen, een R.-K. kerkboekje, een kam en een huissleutel. i. Terugtebekomen aan de volgende adres sen een lap *1 hi bet, bij wed. Looman, Wil- helminastraat 14: een wit flanellen manshemd, bij Pistoor, Baan 39; een gouden damesiing, bij wed. Jansen, Kortlandstraat 11een gla zenmakersdiamant, bij van Kan, Buitenhaven weg 176"; een gouden medaillon, bij Verveen, Houtstraat 26; een bedrag van f 0.11s, bij van Vliet, Hoogstraat 169; een zwarte langharige trekhond, bij Krommenhoek, Singel 53, en een bruinachtig keeshondje, bij Hoorman, Groene- ban 54. BURGERLIJKE STAND. 4»eboren t 7 Maart. Wendelina Johanna, dochter van M. van Dijk en A. Vis, Spoor straat. 8. Johan, zoon van C. Valkhof! en G. Koker, Singel. Frederik, zoon van F. van der Hammen en M. E. van Zomeren, Hoog straat. Joseph Johannes Cornelis, zoon van "W. Feelders en A. Krijger, Verbrande Erven. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting 10 Maart 1897. Wegens straatschenderij F. .T. II. M. G. te Schiedam tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap C. W. S., A. M., beiden te Schiedam, de eerste tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis, A. M. te Schie dam f'ó boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens politie overtreding H. v. E., D. G. S., ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis, A. V., II. J. HA. C. H., A. B., ieder tot f 2 boete subs. 1 dag hechtenis, H. M. tot f 5 boete subs. 1 dag hechtenis, A. v.d. V., G. S., J. S., S. B., P. H., ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Allen te Schiedam. Het zaakje, dat gisteren in de eerste plaats diende voor de Rechtbank te Rotterdam, was het verzet, ingesteld door A. B., 42 jaar, bierverkooper te Schie dam, tegen het vonnis dezer -chtbank van 5 Januari, waarbij hij wegens wedersp&unigheid door meer dan twee personen met vereenigde krachten gepleegd, bij verstek werd veroordeeld tot 15 dageh gevan genisstraf. Hij zou zich nl. op den 18 Juli jl. te Schiedam tegen de commiezen der direetc belastingen, invoerrechten en accijnsen C. de Hoog en Jl L. Schippers hebben verzet de gelegenheid dat dezen een door beklaagden vervoerden, beladen wagen wilde visitcercn, ten einde te onderzoeken of ook cenig vervoer plaats had, strijdig met de wetten. Beklaagde voerde te zijner verontschuldiging aan, dat hij niet wilde dat zijn wagen op den openbaren weg gevisiteerd zou worden; niet wetende dat dc ambtenaren daartoe het recht hadden. Daar uit de nieuwe behandeling geen nieuwe ge zichtspunten te voorschijn kwamen, eischtc het O. M. bekrachtiging van het bij verstek gewezen vonnis. Dc verdediger, mr. Jos. van Kaalte, was van ge voelen dat hot O. M. in deze met-ontvankelijk moest werden verklaard, daar de rechtbank reeds heeft ver oordeeld op grond art. 323 der algemeene wet, dat straf bedreigd tegen weigering van visitatie, en het anderzins verhinderen van werkzaamheden waarvoor beklaagde reeds op dc vordering van de administratie tot geldboete is veroordeeld. Voor hetzelfde feit kan een beklaagde niet tweemaal terechtstaan en eene vervolging op grond van art. 180 strafwetboek komt dus te vervallen. Na re- cu dupliek werd de uitspraak in deze zaak bepaald op over 14 dagen. Te verantwoorden had zich voor dezelfde Recht bank A. C. H., 22 jaar, tapper te Schiedam, die in den nacht van 17 op 18 Januari j.l. aldaar C.Stoo- ker moedwillig een gevoeligen slag tegen het hoofd en Johannes P. M. van de Water een gevoeligen slag in het aangezicht zou hebben toegebracht cn daaraan bloedend verwond. Het gebeurde was ontsponnen uit de omstandig heid, dat beklaagde den mishandelden O. Stooker, die eenige vertering had gemaakt, maande om nog 30 cents oude schuld. De verrekening had daarna plaats op de wijze boven vermeld, waarvan ook Van de Water zijn aandeel kreeg, die zich met de zaak had bemoeid. Het O. M. wenschte met beklaagde ook nog eens af te rekenen en wel in den vorm van eene geld boete van f30 subs. 20 dagen hechtenis. De Rotterdanische rechtbank veroordeelde gisteren G. L., die zijn wettige vrouw verlaten had en met een andere vrouw opnieuw in het huwelijk trad tot 3 maanden gevangenisstraf. De eerste reeks diefstallen van telegraaf- en tele foondraad op den weg tusschen Delfshaven en Schie dam diende gisteren voor de Rotterdamscke recht bank. De 14 jarige A. L. W. had, in vereeniging met J. W., weggenomen eene hoeveelheid telegraafdraad, toebchooreude aan den Staat der Nederlanden. Door een adspirnnt-lijnwachter was de vermissing geconstateerd van. ongeveer 9000 M. koperdraad, en uit het ingestelde onderzoek bleek dat de draden van de palen waren afgesneden door beklaagde W., die korten tijd later in do Nadorststraat te Rotter dam gearresteerd werd toen hij het draad wilde ver- koopen. Het O. M. eischte voor beklaagde, die in het vooronderzoek een volledige bekentenis bad afge legd, opzending naar een Rijksopvoedingsgesticht tot zijn 13e jaar. Ned. Hcev. Kerk. Beroepen: Te Knijpe. .T. J. Blocker, cand. Te Minnertsga, C. I. Veenhuybcn, te Meteren Aangenomen: Naar Alkmaar, door F. J. Los, te Bruchein. Bedankt: Voor Wapenvclde, door G. Vellenga, te Kootwijk. Voor Akkerwonde. door J. Groeue- weg, te Westterschelling. Voor Eerbeek, door G. van der Giessen, te Leusden.Voor Oost- en West- Souburg, door A. Troelstra, te Utrecht. Gerbf. Kerken. Beroepen: Te Gaastmeer cn op Marken, I. G. Meijnen, te Groningen. Bedankt: Voor Tzummarum, door S. Dwars- huis, te Oldemarkt. IIoogeh Onderwijs. Leiden. Bevord tot doctor in de rechtswetenschap R. 1'. de Wijs (geb. te's Gravenhage), op Stellingen. Groningen. Theoretisch apothekers-examen J. van Dam. Lager Onderwijs. Voor de 20 plaatsen aan elk der Rijkskweekscholen, waaronder f 300 vergoeding voor kostgeld wordt ge geven, hebben zich aangemeld te Groningen 103, te Haarlem 100, te Nijmegen 90 en te Deventer 73 candidaten. Van Maastricht. Middelburg cn Apeldoorn is het aantal onbekend. Alweer inbraaJc. Andermaal hebben dieven getracht op Wal- cheien hun slag te slaan, thans te Grijpskerke. Eeri ruit werd in de consistorie der Hervormde gemeente uitgesneden en een collectebus mee genomen. Dit is nu de zevende inbraak van dieu aard gedurende dezen winter. In de heden gehouden zitting der Tweede Karner werd de beraadslaging over het ontwerp- wijziging der successiewet voortgezet. Aangenomen werd een arnendeinent-Mutsaers om schenkingen dan alleen als legaat te be schouwen als het overlijden van den schenker plaats had binnen 180 dagen na de schenking of kwijtschelding der schuld. Het aangehouden aitikel i werd aangenomen uitsluitend met aanneming met 40 tegen 38 stemmen van een amendement-Riuk om de aangever alleen te doen verklaren, dat hem niet gebleken is, dat de schuldbewijzen zijn opgemaakt om betaling van successierecht te ontgaan, De oveiige artikelen werden goedgekeurd. De ontwerpentijdregeling en Polytechnische School zijn uitgesteld ten einde gelegenheid te geven om voor Pasehen de Gemeentefinantiën te behandelen. De Engelsche ministerraad heeft beraadslaagd over het voorstel der admiraals, om telegrafische bevelen te ontvangen tot de uitvoering der blokkade van dec Piraeus en van Kanea. Men zou onverwijld tot de blokkade overgaan. Naar Bukarest wordt uit Athene andermaal gemeld, dat de Koning afstand zou doen ten gunste van den Kroonprins, om een gunstige oplossing der Kretenzische quaestie mogelijk te maken. Volgens bericht uit Selino, te Kanea ont vangen, zijn de Muzelmannen aldaar zonder groote moeite door een afdeeling van liet Euio- peesch landingscorps ontzet. De Vali zond twee Turksche stoomschepen, om hen naar Kanea over te brengen. Het grootste deel der Grieksche vloot schijnt naar de Thessalisehe wateren te zijn vertrok ken. In de Piraeüs ziet men geen schip meer. De Grazer lagespost bericht, dat een bata.il- lon telegrafisch bevel heeft ontvangen, zich te Triest op voet van oorlog te stellen en voor onmiddellijk vertrek naar Kreta gereed te hou den. Ook een afdeeling der ambulance maakt zich tot vertrek gereed. LONIjEX, 10 Maart. Aan de Daily News wordt uit Kanea gemeld, dat Maandag het ge heele personeel van het Grieksche consulaat en alle Grieksche onderdanen last ontvangen heb ben Retimo onmiddelijk te verlaten en naar Griekenland te vertrekken. Aan Daily Chronicle werd gisteren uit New- York geseind, dat de Giieksche consul honder- de brieven en telegramm ontvangt van Grieken, die hun verlangen te kennen geven om naar hun vaderland terug te keeren, om daar aan den strijd deel te nemen. Het denkbeeld is geopperd een speciaal stooni-chip ie charteren, om hen naar Griekenland te brengen. Meer dan duizend Grieken te Chicago en San Francisco hebben gedurende de beide laat ste dagen den eed van trouw aan de Grieksche vlag gedaan. De Daily Chronicle ontvangt uit Athene liet bericht, dat Rusland Griekenland met ver schrikkelijke wraakgierigheid vervolgt. Dit is het zwaartepunt van den toestand. Uit Athene wordt van Maandag aan de Times geseind, dat de Regeeiing aan kolonel Vassos last gegeven heeft ieder conflict met de tioepen der mogendheden te vermijden, en zich in het binnenland van liet eiland terug te trekken. Driehonderd monniken van den Mont Athos, die aan de Grieksche regeering hunne diensten als vrijwilligers aanboden, worden morgen in den Piraeus verwacht. Een Giieksch eskader is de golf van Ambra- kia binnerigestoomd en blokkeert daar enkele Turksche schepen. Aan de Daily Telegraph wordt uit Kanea gemeld, dat de Griek<-clie vice-consul en de dragoman van het consulaat op een torpedo boot naar Cengo zijn overgebracht. De Standard verneemt uit Kanea, dat de Grieksche journalisten en de Grieksche inwo ners der stad eveneens naar Ceriqo zijn over gebracht. De aanval der opstandelingen op de Turk sche buitenposten bij Akrotiri begon Dinsdag morgen bij hel aanbreken van den dageen andere troep maakte terzelfder tijd een demon- stiatieve beweging langs den weg naar Suda. Een Turkscli fregat dat in de baai van Suda lag schoot op dezen laatsten troep met granaten en noodzaakte hem tot den terugtocht. lieuter ontving gisteren uit Kanea nog het beiicht, dat de vijandelijkheden tegen den mid dag eindigden. De opstandelingen in den om trek van Akrotiri wijzigden de stelling van hun kamp, om aan een nieuw bombardement van de vloten der mogendheden te ontkomen. Te Haleppa worden de opstandelingen in bedwang gehouden door Turksch berggeschut. AVEENEN, '10 Maart. Naar het Neucs Weener Tageblatt verneemt zijn Oostenrijk, Rusland en Duitschland reeds eenstemmig en achten zij het antwoord van Griekenland onbevredigend. Ook van de andere mogendheden wordt ver wacht, dat zij in deze meening zullen deelen. Verschillende bladen ontvingen telegrammen uit Triest, waarin gemeld wordt, dat het tweede bataljon van het 87e regiment infan terie last ontvangen heeft zich gereed te hou den om op voet van oorlog, onmiddellijk naar Kreta te worden ingescheept. Doch vertrouw bare mededeelingen zijn hierover niet bekend. Wolff's bureau.) KRALINGSCIIE VEER, 9 Maart. Hedenochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 139 winterzal- men, die fl.2j tot f 1.50 per >/'s kilo opbrachten. Nog werden aang-voord 2 elften die f 2.50 tot 3.50 golden. VLAARDINGEN, 9 Maart. Van d> beugvissehetij lijn binnengekomenSemaphore II, 9. Meuldijk, met f tiOn Wassenaar, W. Sas, met f 600 TrioA. v. d. Velde, met f 400Maria, A. de Ligt, met f 450 Zeenimf, J. v. d. Zwan, met f280; Uoia, .1 Visser, met f520; Jeannette, A. v. d. Zwan, met f 380; Anna en A'ico A. Schriel, met föOÜ, netto besomming aan \erscho visch VLAARDINGEN, 9 Maait. Van de bengvisscherij kwamen binnen ZeemanshoopII. Woensdrecht, met f 307Voorlooper, B. v. d. Vaart, met f 325Noord ster, S. van Iloogteijlingen, met f1322; Vooraan, D. van Dorp Sx„ met f300; Voorlichterli. Kennepoen, met f 475Henri en Lila, li. Brock, met f 500 Vooruit, S. van Deventer, met f 1294 VoorbodeA. Papeveld, met f520, netto besomming aan versche visch. SCHIEDAM, 10 Maait. Zeilklaar Qiiinftcs, kapt. P, Boeijmg, naar Gothenbuig. MAASSLUIS, 10 .Maart. Aangekomen: Caledonia, S. Aberdeen. Chelmsford, S. llaiwich, PoseidonS, Odessa, Zuria, S. Bilbao, Ethel Radeliffe, S. Novoros- siak. 9. Vei trokken Mesacria, S, Middlcsbro', Retford, S. Grimsby, Minister Tak van Poortvliet, S. llull, Brittannia, S. Leith, Glasgow, S. Giangem. Hoogwater te Schiedam. Maart il v.m. 8.38 n.m. 9.09 12 9.30 n 9.45 Hoogte in M. 4 N. A. P. van het Iloogw. te Hoek-van-Hol land. Maait 11 v.m. 0.03 M.n.m. 0.59 M. 12 0.53 d 0.48 Zon cn Maan. Zonsopgang Maart 11 6.28 v.m. endergang 5.54 n.m. 12: 0.20 5.50 Eerste kwartier 11 Maart. Volle Maan 18 Maart "Sfar-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3