50"e jaargang. Vrijdag 12 Maart 1897 IM°. 9267. OP DEN MONT-BLANC. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uiïgeverT h. j. c. roelants. BUITENLAND. FEUILLETON. Novelle van Paul Hervieu. {Slot volgt.) Abohnembntspeijb, per kwartaal Franco per post Afzonderlijke nommere f 0.90 - 1.30 0.02 BUREAU: BOTEBSTRAAT ÏO, Telephoon No. 123. Advertentieprijs van 5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 11 Maart '97. Griekenland en Kreta. Het valt gemakkelijk te begrijpen dat geheel Europa met gespannen aandacht den loop dei- schaakpartij in het Oosten volgt. De laatste zet is geweest van Griekenland, thans is de beurt aan zijne tegenstanders. Want Grie kenland speelt een simultaan-partijeenerzijds ziet het tegenover zich slaan Turkije, waar mede het 't wellicht we! klaar zou spelen, anderzijds de zes groote mogendheden, die zoo afzonderlijk als gezamenlijk geduchte tegenstan ders mogen eeten. Griekenlands laatste zet was evenwel niet onverdienstelijk. De mogendheden, die met onmiddellijke dwangmaatregelen gedreigd had den, zien zich door het handig gestelde ant woord op hare nota's gedwongen nogmaals den diplomatieken weg te betreden en de onder handelingen nog een wijle voort te zetten. Wel wordt het antwoord der Grieksche regeering als ten eenenmale onbevredigend beschouwd, maar het dient toch eerst beantwoord te wor den, daarna mag een nieuwe verklaring der Grieksciie regeering worden tegen,oetgezien, en eerst dan zullen de dwangmaatregelen kunnen worden toegepast. Ja, die dwangmaatregelen! 'tls te vreezen, dat op die klip de veelgeprezen eenstemmig heid der mogendheden zich zelve zal te pletter loopen. In Duitschland, welks legeering het sterkst den dwang tegen Griekenland heeft vooropgezet, gaan meer en meer stemmen op tegen het blootstellen van zonen van Duit-che moeders" ten wille van voor Duitschland geheel onbe langrijke aangelegenheden. En ook daar zal de publieke opinie haar invloed niet missen, zoo min als in Engeland, Italië en Frankrijk. Heeft in het laatste land de regeering zich niet verbonden, eerst de volksvertegenwoordi ging te raadplegen, vóór zij tot daden besloot? Heden heelt intusschen diezelfde regeering zich bereid verklaard de interpellatie— Miile- rand in ontvangst te nemen, en op goeden groiJ mag men dus aannemen, dat de Fran- sche regeering heden haar antwoord op de Grieksche nota reeds gereed zal hebben. Dat zij den toestand niet zonder zorg inziet, blijkt zeker uit het bevel aan het pantserschip Devastation en de kruiser Bugeaud te Toulon om zich gereed te houden Zaterdag naar Kreta te vertrekken. Waarschijnlijk zal een vice-admi- raal het bevel voeren. Ook de andere regeeringen houden zich ern stig bezig met de Grieksche voorstellen, en de tegen Griekenland te nemen maatregelen van dwang. In het Foreign Office te Londen heerscht groote bedrijvigheid. Een bijzondere minister raad is gehouden en er heeft een drukke wis seling van telegrammen plaats met de gezanten bij de verschillende regeeringen, met den admi raal der Engelsche vloot voor Kreta en den bevelhebber van het Gibrallar-eskader, De Fransche gezant de Courcel, die Dinsdag 1.1. zijn terugroepingsbrieven had zullen overhan- -6) Enkele stemmen verhieven zich En de derde dan 1 Die, welke men medebrengt schijnen te be wegen, kan men ze hei kennen? Neen, zeide de hootdman der gidsen die nog eens nauwkeurig keek, en zich wendende tot don tnan die het dichtst bij hem stond, zeide hi;Kijk jij eens of je beter kunt zien. De andere zeideZe gaan nu weer op weg, op eene rij. Twee vooraan, twee achteraan, en de dragers in het midden, maar zeggen wie het zijn, dat kan ik niet. Waar zonden toch de vier andei en zijn Thans keek ieder op zijn beurt door den telescoop. Ik zie dat zij thans langs den muur de la Cöte afdalen drommels daar glijdt er een uit gelukkig, hjj schijnt zonder moeite weer te kunnen opstaan. Nu gaan zij door den tunnel. Nu zie ik ze niet meer. Een dof gemompel weerklonk; dat was van de gissingen die thans geopperd werden. digen, heeft bevel gekregen voorloopig nog te Londen te blijven, In het Lagerhuis deelde de heer Curzon mede, dat de regeering niets vernomen had omtrent een suppletoir antwoord van Grieken land. Hij was van meening, dat de Porte iu beginsel met de supplementaire nota der mo gendheden zou instemmen. Tevens deelde hij de berichten van den consul te Kanea over de vrijlating der ingesloten Muzelmannen mede. In afwachting van hetgeen de mogendheden thans zullen doen, woidt de spanning tusschen de Poi'te en Griekenland voortdurend grooter. Wel wordt in toongevende militaire kringen te Konstantinopel verklaard, dat er geen voor nemen bestaat tot een offensieven oorlog tegen Griekenland, en dat Edhem-paclia, de opper bevelhebber in Tliessalië, bevel heeft ontvan gen. eene defensieve houding aan te nemen, doch geen schending der grenzen te dulden, maar de krachtige doorzetting der krijgstoe rustingen aan beide zijden der grenzen geven aan den toestand een hoogst ernstig karakter. Nog zijn bet slechts ongeregelde Giieksche benden geweest, die de grenzen overtrokken en bruggen tusschen Monastic en Salonika ver nielden, maar bij de groote opgewondenheid der Grieken behoort een botsing met de gere gelde troepen zeker niet tot de onmogelijk heden. Volgens berichten uit Konstantinopel maakt de Grieksche gezant zich dan ook reeds tot vertrek gereed, en met spanning mogen wij afwachten welk nieuws de eeistvolgende dagen ons zullen brengen. De commandant der Turksche vloot kreeg bevel in gemeenschap met de internationale eskaders op te treden, en deze hadden Dinsdag avond reeds de lichten gedoofd om tot het be ginnen der vijandelijkheden gereed te zijn. De positie van den groot-vizier moet zeer geschokt zijn. Aan Kiamil-pacha te Sn vna werd telegrafisch aangeboden, hem op te volgen, maar deze bedankte voor bet hooge, maar wei nig begeerlijke ambt. De Grieksche regeering heeft opnieuw een bewijs gekregen, dat de volksopinie nog van geen wijken wil weten. De machtige Nationale Ligue heeft andermaal een proclamatie aan de dagbladen gezonden, waarin zij verklaart dat de natie tot elke op offering bereid is om de broeders, die zoo wreed onderdrukt worden, ter hulp te komen. De Ligue hoopt, dat de natie niet tot werke loosheid zal veroordeeld zijn. De pogingen van hen, die door het u'tvoeren van egoïste en begeerige plannen den vrede willen bewaren, zullen steun vinden noch bij het leger noch bij de bestuurders. Platonische tegenstand is niet het nationale programma, waarvan zij, die Griekenlands lot besturen, niet verre zullen staan. Een driehonderdtal monniken van den berg Athos hebben hun diensten ais vrijwilligers aangeboden. Een Grieksch eskader is de golf van Arta binnengevaren en blokkeert een aantal Turksche schepen, die daar voor anker liggen. De regeering heeft gepubliceerd, dat volgens Zouden de gevonden lichamen dood of levend zijn? Van wie waren ze? Van de beide gidsen? Of van een van de gidsen en van den toeiist? YVat zou er geworden zijn van den detde? Dit waren de vragen, die liet publiek onop houdelijk deed zonder dat het eenige zekeiheid kon krijgen. Niettemin moest ik mij van mijn opdracht kwijten, en van oordeel, dat het tot niets zon dienen of ik nog wachtteging ik weder naar het hotel terug. Na te hebben geklopt, trad ik de kamer binnen van mevrouw Martindale; zonder er opzettelijk acht op te geven, zag ik, dat het bed, niet be slapen was geweest; twee kleine pantoffeltjes stonden op den schoorsteenmantel en een koffer vol kleeren stond in den hoek waaruit een dof gebrom van het foxhondje voor den dag kwam. Te midden van dezen hotelrommel lag eene vrouw geknield op den vloer. Zij stond op om mij te ontvangen, 't Is verschrikkelijk, kreet zij, toen zij mij had aangehoord. Heilige God, heb ik dan nog niet ge noeg geleden! Hemy is misschien gored en ik weet het niet! Wat denkt u er van, mijnheer! Als hij eens terugkeerde met de menschen, die de gidsen terugbrengenMaar vanhier kan men niemand onderscheiden. Waarom zou hij echter niet een van hen kunnen zijn, die vooraan of achteraan loopen? Henry is zoo voorzichtig en zoo handig. de wet alleen Grieken in het leger kunnen dienen. De buitenlandsche vrijwilligers kunnen daarin dus niet opgenomen worden. De mededeelingen van Kreta over de inge sloten Mohammedanen zijn met met elkander in overeenstemming. Toch schijnt het de Engelsche consul heeft dit althans aan zijne regeering gemeld dat eindelijk de ingeslotenen, na ontwapend te zijn, hebben kuunen af trekken ten getale van 523 mannen en 1047 vrouwen eu kinderen. 340 soldaten uit Kan- dano kampeeren bovendien nog op den terug weg, terwijl 102 soldaten uit Spaniako en in woners van ICandano op de schepen gevlucht zyn. Voortdurend worden nog Muzelmannen van Selino en Kastelli ingescheept. Men vreest, dat de Christenen deze plaatsen zullen aan vallen. Intusschen wordt door nadere berichten bevestigd, dat de Christenen te Sitia allesbe halve malsch huisgehouden hebben. Door nauwkeurig onderzoek der consuls is gebleken, dat ruim 400 personen in de dorpen Daphne, Ahladia, Zivo en Episcopi door hen vermoord zijn. Wat de gevechten bij Akrotiri betreft, is het waarschijnlijk dat de insurgenten den aan val begonnen zijn, maar met zekerheid bekend is het niet. Hun bevelhebber werd door twee Grieksche officieren op diens verzoek, bij den comman dant der Barfleur aan boord gebracht. Deze waarschuwde hem in zijn vorige stelling terug te trekkenanders zou de Barfleur handelend optreden. Terstond werd nu een der vlaggen van de vooruitgeschoven posten der opstande lingen neergehaald, maar de tweede vlag bleef wapperen. Kolonel Vassos heeft inmiddels bevel ont vangen zich in het binnenland terug te trekken en botsingen te vermijden. Weiuig geloof verdient de mededeeling van de Nea Èphemeris, dat de Grieksche vloot voogd vau zijn regeering order zou hebben gekregen met zijn schepen in de wateren van Kreta te blijven, al dreigden ook de admiraals met geweld. De correspondent van de Times deelt althans mede, dat alleen de Alpheos en de Penemt nog voer Kanea liggen, maar dat het viaggeschip, de Hydra, en de Eurotas de Kretenzische wateren verlaten hebben. Twee op dit oogenblik eigenaardig klinkende berichten komen tot ons uit Belgrado. De geheele reserve en twee lichtingen der militie zijn onder de wapenen geroepen, om gedurende de maanden Maart en Apiil oefenin gen te houden. En de Russische regeering heelt der Servische aangeboden, 120,000 geweren op crediet te leveren. Het aanbod is evenwel nog niet aan genomen, daar de militaire autoriteiten hun oordeel nog niet hebben uitgesproken over de deugdelijkheid der geweren en de Servische regeering bovendien geweren van de nieuwste constructie verlangt. Waarom brengt men er ook maar twee terug terwij! er toch drie zijn gegaan Zoo vroeg de arme vrouw honderd vragen uit, en na even om zich heen gezien te hebben, zeide ztj vaslbeiadeii »Ik ga er heen!" Ik hield haar tegen, zeggende dat haar poging nutteloos zoude zijn en d.it de wogen thans voor eene vrouw onbegaanbaar waren. «Maar voor mij niet!" kreet zij. «De gidsen zullen u niet laten gaan, mevrouw Bij deze woorden dacht zij even na, en alsof zij wist, dat ik bereid was alles voor ha ir te doen, zeide zij mij: «Dan zult gij naar de Grands-Mulets gaan ik kan niet langer in deze onzekerheid blijven!" Tranen verstikten hare stem en terwijl ik een toestemmend gebaar maakte, vloog mij de gedachte door liet hoofd, dat ik haar eens gezegd bad voor mijn zwakke gezondheid geen bergtochten te mogen ondernemen, en dat zij dit nu scheen te vergeten te zijn. Snikkende vervolgde zij «Boven op de hut van de Grands Muiets staat altijd een vlag, die door den verrekijker goed te zien is Indien ik niet meer mag hopen zult ge die vlag strijken zoolang ik die nog zie wapperen, zal ik geduldig zijn hopen en vertrouwen Gemengde Mededeelingen. Cecil Rhodes heeft een groote stoomboot gekocht en zal daarmede volgens de Daily Neivs naar Nederland gaan om daar een aantal Hollandsch vee en schapen van de beste soort aan boord te nemen, bestemd voor Rho desia. Hij is verder van plan zooveel mogelijk Oud-Hollandsche tegeltjes te koopen ter ver siering van zijn huis te Rondebosch, wanneer dit weer uit„de asch herrezen zal zijn, naden brand, die het onlangs verwoest heeft Rhodes keert dan voor eenige dagen naar Engeland terug, ten einde wat proviand aan boord te nemen en vertrekt door het kanaal van Suez naar Beira. De indiening der vlootplannen bij de be grotingscommissie uit den Rijksdag moet door admiraal Hollman wel in overleg met den Kei zer, maar niet met den rijkskanselier of met den secretaris van financiën geschied zijn. Hollmarm heeft daarop, ten gevolge van onee- nigheid der regeering daarover, zijn ontslag aangeboden, dat door den Keizer geweigerd is. Daarna heeft de rijkskanselier, na een gesprek met den Keizer, een kalmer toon aangeslagen. De organen van het centrum en der vrij zinnige party laten zich zeer ongunstig uit over de plannen. Een Engelsch jacht, welks bezitter op de reede van Toulon de daar liggende oorlogs schepen nauwkeurig opnam en ijverig aantee- keningen maakte, kreeg van den maritiemen prefect order de haven onverwijld te veriaten. In het Haogevhuis werd door lord Temple- town de tweede lezing voorgesteld van een wetsontwerp om vrouwen het stemrecht voor het parlement te geven. De regeering ver klaarde zich bij monde van den hertog van Devonshire, de oppositie van lord Kimberley er tegen. De praealabele quaestie werd zonder stemming aangenomen. Het voorstel is dus voor loopig in de doofpot. Volgens bericht aan de lemps heeft Paus Leo XIII Zondag audiëntie verleend aan 16 kardinalen eri een aantal diplomaten, o. a. den nieuwen Franschen gezant Poubelle De hoog bejaarden paus liep »als een jonkman zonder op zijn stok te steunen" en zag er welvarend uit. Hy hield zittend een toespraak, vol geestige opmerkingen, over hetgeen de pausen voor de kunst hadden gedaan en verzocht de heeren hem te volgen tot bezichtiging der restauraties, die onlangs in het Vatikaan hebben plaats ge had, o. a. in het Appartemento Borgia, waar Pinturicchio's prachtige freseo's hersteld zijn. Te Zeila zijn weder honderd vrijgelaten Itali- aansche gevangenen aangekomen. TJit Manilla is te Madrid een officieel be richt ontvangen, dat Salitrani 'door de Span jaarden met de bajonet genomen is. Een gene raal en 10 soldaten sneuvelden, en 30 man werden gewond aan Spaansche zijde. Van de rebellen sneuvelden er 76. Anny Martindalo weende hartstochtelijk en niets was er smartelijker om te zien dan dien glimlach om bare lippen, waai mede tij mij te midden van bare smait bij mijn vertrek dankte. VII Na veel moeite kwam ik eindelijk 's middags om vier uur op de Grands-Mulets aan liet meeron- deel van de fakkeldragers was daar reeds en wachtte daar nog do anderen af. Met een beklemd hart en gerechtvaardigde vrees, dachten zij na over den nachtelijken terugtocht, die hun nog zwaarder zon vallen, nu zij hunne dooden mee moesten voeren. Achter in een klein vertrek van de Giands-Mnlets dat slechts iets meer dan een hut mocht heeton, lagen twee lijken op den grond uitgestrekt en één der omstanders wees mij aanstonds op het lange slanke lichaam van den Engelschman, zeggende: «Dit is de toerist. Die met dien grijzon baard is de oude Gaillard. Zijn zoon schijnt zich te heb ben willen redden, door zich van de twee andeten los te snijden, hier is bet eind touw, dat bij beeft doorgesneden. Deze twee waren nog aan elkander gebonden 1 De ongelukkige zal in een afgrond ge gleden zijnwe hebben bent helaas niet terug kunnen vinden

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1