50"" jaargang. Zaterdag 13 Maart 1897. N°. 9268. S OP DEN MONT-BLANC. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FKtJILLBTON. BUITENLAND. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. 7) (Slot.) Abonnementsprijs, per kwail.ial. Franco per post Afzonderlijke nommers. f 0.90 - 1.30 - 0.02 BUREAUBOTEKSTRAAT 70, Tclcplioon Wo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 12 Maart '97. Griekenland en Kreta. Er wordt heel wat geschreven over de vraag, wat de mogendheden zullen doen na het sym pathieke en voor Delyannis' diplomatiek door zicht getuigende antwoord der Grieksche regee ring. De meest verschillende vermoedens worden in de diverse organen der pers geuit, en de betrokken regeeriogen kunnen zich verheugen in tal van welgemeende raadgevingen, die haar geheel gratis worden verschaft. Maar inderdaad is er niets ook maar met eenige zekerheid be kend van de dingen, die komen zullen. Dat de mogendheden nog geen te volgen gedragslijn hebben vastgesteld, mag o, a. hieruit worden afgeleid, dat de interpellatie-Millerand volgens verklaring der Fransche regeering in de Kamer, niet vóór Maandag kon worden aan vaard; tusschen de mogendheden had een drukke wisseling van gedachten plaats, zeide de heer Hanotaux. En de Kamer was zoo vriendelijk, nogmaals de regeering ter wille te zijn en de discussie te bepalen op Maan dag a. s. Ook de heer Curzon liet zich in het Lager huis niet uit over de plannen der mogendhe den. Wel deelde hij mede, dat de Grieksche zaakgelastigde aan het ministeiie van buiten- landsche zaken vertrouwelijk mededeeling had gedaan van het antwoord op de supplementaire nota. Zoodra de toestemming van den zaakge lastigde verkregen is, zal de tekst worden medegedeeld. Verder deelde de heer Cuizon mede, dat te Kandia gebrek is aan levensmid delen, en dat in 't geheel 25000 a 30000 men- schen op Kreta onderhouden moeten worden. Inlusschen ontving de Qaulois een bericht uit Athene, dat Griekenland nieuwe voorstellen zou gedaan hebben aan de Britsche en Fran sche regeering, die tot onderhandelingen zou den geleid hebben op deze grondslagen: lo. Eene afdeeling Grieksche troepen zal op het eiland blijven, om onder de opperste leiding der mogendheden mede te werken tot hand having der orde. 2o. Iedere gedachte aan een plebisciet wordt opgegevenalleen worde be sloten, dat de Kretenzische Kamer, wanneer eenmaal de onafhankelijkheid van liet eiland afgekondigd en ten uitvoer gelegd is, het recht krijge, zonder vaststelling van een bepaalden termijn, -/ich uit te spreken over de nationa liteit van het eiland. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de mede deeling van den heer Metaxas aan bet Foreign Officiewaarvan de heer CurzoD iu het Lager huis sprak, voorstellen van Griekenland in dezen geest betreffen. Te Alilershot, het groote militaire kamp, loopen geruchten over aanstaande troepenzen- dingen naar de Middelhuulsche Zee. Eenige regimenten van liet '1ste corps zouden daarvoor gereed gehouden worden. Weinig nieuws valt er te melden over de ontwikkeling der gebeurtenissen naudeTurksch- Grick'che grenzen. Moet deze stilte beschouwd Novelle van Paul Ueiivieu. Weemoedig staarde ik het overschot van den Engelschman aan. Ik dacht aan zijne goede Anny in het dal, hoe zij hier de eenige waardige zou zijn om hem te betreuren, en'voor wie ik dan gaarne mijne plaats zou ingeruimd hebben, om haar al leen te laten_ met haar smart, wakende over 't omhulsel van haar innig geliefden Henry. Hot kon echter niet zoo zijn en ik besloot te blijven, totdat de tocht verder voortgezet zou worden. Tn den borstzak van Martindale zag ik een klein plat voorwerp en ik meende geen onrechtvaardig heid te begaan door het er uit te /lemen. Het was een zakboekje van de Alpen-club, waarin allerlei aanteekeningen gemaakt waren. De laatste beschreven bladtijden werden zeer onduidelijk, het waren die van den vorigen dag. Met moeite kon ik ze ontcijferen en las de vol gende eenvoudige woorden, die voor mij iets heiligs kregen, nu de hand die ze schreef, roei loos uitge strekt log langs 'tkoude lichaam vóór mij: worden als die, welke aan den storm vooraf gaat, of heeft de crisis haar hoogtepunt bereikt en is de oorlogskoorts aan 't afnemen Het is te hopen, dat dit laatste het geval zij, en zeker is de kans op vermijding van een conflict niet geringer geworden. Toch blijft de spanning groot, en zelfs wordt uit Larissa aan de Standard gemeld, dat de Turksclie consul aldaar de Turken aangeraden heeft de stad te verlaten. De troepen aan do grenzen zouden ijverig bezig zijn met het in gereedheid brengen van versterkingen. De Duitsche vice-consul te Rodosto heeft aan den gezant van zijn regeering mededeeling ge daan, dat er meer dan 30.000 man ontscheept zijnhij beklaagt zich dat de autoriteiten die troepen niet weten te noodzaken tot een correcte houding jegens de Christelijke bevolking. De in Engeland bestelde krijgsvoorraad is te Konstautinopel aangekomen. De berichten over aanvallen van Turken op Christenen aan de Buigaarsche grenzen wordt tegengesproken. De Grieksche regeering wordt voortdurend nog aangemoedigd door betuigingen van waar- deeiing uit den vreemde. Thans weder hebben 28 Belgische afgevaardigden tot haar een adres van sympathie gerichtin Italië moeten zich 600 vrijwilligers voor Griekenland hebben aan gemeld en de Italiaansche afgevaardigde Cipri ani is met vijftien Fransche en één Russischen vrijwilliger aan den Piraeüs aangekomen en met groote geestdrift ontvangen. Tegenover die aanbiedingen van buitenland- sche vrijwilligers heeft de regeering thans besloten ook het hare te doen om van hun hulp te kunnen profiteeren. Een noodwet, zegt men, zou het intreden van vreemdelingen in het Grieksche leger mogelijk maken. Ook de aartsbisschop van Cyprus heeft den koning telegrafisch zijn adha. sie betuigd, ter wijl de Atheensche balie van velen barer col lega's in het buitenland gelukwenschen ontving met de houding van het Grieksche volk. De minister van buitenlandsche zaken Skuzes zond den gezant te Washington een telegram, waarin hij den dank van het Grieksche volk uitspreekt voor de sympathie der Amerikaan- sche Senatoren. In grooten getale zijn inmiddels de reservis ten nanr Athene gestroomd en kunnen daar zelfs moeilijk ondei komen vinden, liet plan bestaal, hen spoedig ter sterkte van 40.000 man naar de grenzen te zenden. De Grieksche consuls in Rumenië hebben bevel ontvangen, onmiddellijk alle Grieksche diensptlichligcn daar te lande cp te roepen. Tot nog toe zijn 3000 vrijwilligers en rceru- ten naar hun vaderland vertrokken. De Lokalanzoiger publiceert andermaal een interview van koning George door den Atheen- schen corie=pondent van het blad, waarin de koning verklaarde, dat de bezetting van Kreta gerechtvaardigd was door die van Bosnië en Uerzegovviim. Griekenland heeft 18.000 Kreten zers moeten onderhouden die last werd onver- dragelijk. De groote mogendheden tuonen, dat zij haar vlooten naar Kreta hebben gezonden om alleen de Turken, en niet de Christenen te beschei men. De schuld daarvan komt vooral 7 uur 's avonds. 'l Is vreeselijk koud de gidsen worden ongerust De weinige levensmiddelen, die wij overhiel den, hebben we verdeeld, ons drinken is be vroren Onophou lelijk slaat da bliksem om ons heen in het ijs, het lichten kunnen we niet zien door de dikke nevels. Ik schrijf dit met een fakkel tusschen de knieën Wanneer zullen we toch gered worden 'l Voortdurend jaagt de sneeuw ik heb geen hoop meer Chamounix ooit terug te zien Op de volgonde bladzijde stond: »Hoe laat zou het zijn? Mijn horloge staat stil op twaalf uur's Middags of 's avonds 't Is eene verschrikkelijke duisternis ik weet niet meer of mijne gidsen slapen of bewusteloos zijn, zij antwoorden niet meer Wij 2ijn verloren Mijn boenen zijn stijf en koudIk voel, dat ik ga sterven ik geloof in God en in Jezus Christus Hierop volgde een dikke potloodstreep, waaronder hij geschreven had: Aan cene innig geliefde Vriendin Op aarde zal ik u niet wederzien en dat te moeten bedenken is nog hot eenige wat neer op de consuls, vooral op den Engelschen consul. Alleen die van Oostenrijk-Hongarije, de heer Pimper, heeft een gezond oordeel gehad over den toestand, maar naar zijn waarschu wingen heeft men niet geluisterd. De Grieksche troepen zullen op Kreta blijven om de Turken zoo wel als de Christenen te beschermen. Uit het telegram in onze vorige oplage is den lezer reeds de bevrijding der Mohamme danen te Kaudano bekend. De Kaimakam Hussein-bey Janitsscharaki deelde dienaangaande nog mede, dat toen zij onder bescherming der matrozen aftrokken, de Christenen zich op hen wierpen, en hen van hun goederen beroofden. De matrozen (500 in getal) konden dit niet beletten, daar de Chris tenen 5000 a £000 man telden. Op het Itali aansche schip waren zij liefderijk verpleegd, maar zij wisten thans niet wat te beginnen, daar zij geld noch werk hadden. Uit de Times blijkt nog, dat de Engelsche consul eerst alleen naar Kandano was gegaan, waai been eerst later de troepen hem volgden. Onder bevel van kapitein Rainier kwam die krijgsmacht Dinsdagmorgen te Kandano aan en bleven daar lot vier uur. De Christenen trokken de stad binnen en plunderden die, vóór nog de Muzelmannen haar verlaten hadden. De Christenen vervolgden hen, roofden een meisje en maakten zich meester van de bagage. Te Selino namen de vervolgers een dreigende houding aan, staken de stad in brand en schoten op de internationale troepen, die hun vuur beantwoordden. Daarentegen prijst de kapitein van de Rodney de loyale houding der insurgenten te Kandano. Te Kasteli zijn nog een duizendtal Moham- medanten, die ook spoedig zullen afgehaald wor- deij; Te Rethymo en te Kandia plunderen de Turken de huizen der Christenen. Ook om Kanea duren de verwoestingen voort. Een Turksch oorlogsschip in de Soeda-baai heeft geschoten op een versterking der insur genten. De opstandelingen te Akrotiri hebben zich in hun nrroegere positie teruggetrokken om het vuren der oorloggschepen te voorkomen. De insurgenten te Heracleon ziju zeer opge wonden over het schieten van het Italiaansche oorlogsschip, waarbij een hunner opperhoofden gedood werd. Hun commandant, kapitein Karaka, heeft bij den commandant van het Italiaansche schip geprotesteerd tegen het optreden ten gunste der Muzelmannen. Hij heeft tevens zijn onherroepelijk besluit te kennen gegeven, het fort flietapetra p.an te vallen. De gouverneur van Kanea heeft de censuur ingesteld voor alle telegrammen. De vloot voogden keuren deze maatregel goed. Gemengde Rededeel In gen. De Duitsche Bondsraad hechtte zijn goed keuring aan het rapport der commissie, belast met het onderzoek van liet wetsontwerp be treffende liet uitleveringsverdrag met Neder land. Een der weinige leden van den Rijksdag, mij nu doet lijden Ge waait mijne ziel, mijn geluk, mijn alles Had ik dien avond maar naar je geluisterd, dan zou ik je nu aan mijn hart kunnen dtukken... O, als ik maar wist dat je 't mij vergeven wilde.ik doe je zoo'n verdriet aan Zog toch aan de menschen en aan onze vrienden dat ge trotsch zijt op zulk een dood van Henry Martindale, dat kunt ge immers, gij met uw groot edelmoedig hartO, mijn lieve Anny, ik heb je nog zooveel te zeggen en mijne vingers verstijven reeds Ik deed je onrecht, toen ik je zoo bedroefde omdat je die bloemen van Tante Cora liadt aangenomen Mijne oogen vallen toe en mijn fakkel dooftVaarwel Anny we zuilen elkaar wederzien Tot weerziens, mijn Anny ik sterf met je naam op mijne lippen Verder kon ik niets meer lezen. De gidsen, die toch zeer zeker meer dan ik van dien aard hadden medegemaakt, waren eveneens onder den diepen indruk, dien deze woorden op hen gemaakt hadden, en meer dan één traan zag ik op hunne verweerde gezichten. Toon ik weer mijn kalmte herkregen had, be- meskte ik dat het reeds laat was geworden en ik die van de eerste zitting af in 1871 daarheen zijn afgevaardigd, Dr. Ruffolphi, is overleden. De federale Raad van Zwitserland besloot een onderzoek in te stellen naar den aankoop der Zwitsersche spoorwegen. Op den Zwitserschen Noordooster Spoorweg wordt een algemeene werkstaking verwacht. Gisteren had het onderhoud tusschen koningin Victoria en president Faure te Noisy-Ie-Spc plaats. De koningin bleef degens ongesteldheid in haar waggon. Het onderhoud duurde onge veer een kwartier en was zeer vriendschappelijk; het betrof vooral de reis der koningin. Bij de twintig verkiezingen voor de Ooslen- rijksche Rijksraad zijn in Neder-Oostenrijk, Moravië, Silezië, Kiirnten en Salzburg gekozen 9 anti-semieten, 3 sociaal-democraten, 2 Duitsch- nalionalen, 1 conservatief en 4 Czechen. Volgens de Neue Freie Presse is te Sera- jewo de Servische Kerk ontbonden om haar Groot-Servische oppositie tegenover de regeering en de bisschoppen. Een regeeringscommissaris werd met het beheer belast. De Buigaarsche Metropoliet noemde onlangs den Czaar den beschermer van Bulgarije, Servië en van de andere Slavische volken. Er wordt in verschillende bladen op gewezen, dat volgens het Beriijnsch tractaat Montenegro geen oorlogsschepen mag hebben, noch ook vreemde oorlogsschepen ia de haven van An- tivari toegang hebben. Het geschenk van den Czaar zou dus slechts een particulier jacht kunnen zijn. De Servische regeering noemt de aan ex-koning Milan toegeschreven plannen een verzinsel. De aanvrage om ontslag van generaal Pola- vieja moet eigenlijk berusten op de critiek, door de miuisterieele bladen op zijn krijgsplan geoefend. Ook zijn aanvraag van twintig batailions versterking moet tegenstand ontmoet hebben. De lieer Canovas deelde nochtans in een gesprek mede, dat een versterking van 6000 recruten, '1 bataillon gendarmerie en 1 bataillon karabiniers naar de Philippgnen zal gezonden worden. De Daily News betoogt in een uitvoerig artikel, dat er geen gespannen verhouding be staat tusschen Engeland en Transvaal. Een Fransche expeditie is, naar uit Lagos wordt gemeld, van Dahomey uit, Boussa, dat in het gebied der Soyal Niger Company ligt, binnengedrongen en heeft zich meester gemaakt van de hoofdstad. De chef der Engelsche zending naar Abes- sinië, Kennell Rodd, heeft met zeven officieren Aden vei laten en is naar Harrar vertrokken, vanwaar zij rechtstreeks naar Addis Abbeba gaan. mijn terugtocht dus niet iang meer kon uitstellen. Ik herinnerde mij de belofte die ik aan de arme Anny M.irlinJale had gedaan. De viag wapperde nog steeds boven mijn hoofd, liet was smartelijk er aan te denken, dat elk oogenblik dat deze daar langer zou waaien er meer hoop zou komen in 't hart van de arme, die thans reeds weduwe was. zZoolang ik die zie wapperen zal ik geduldig zijn, hopen en vertrouwen", had zij mij immers gezegd Men moge er over denken hoornen wil: ik ging weg zonder de vlag gestreken te hebben en gij, Anny Martindale, wanneer er jaren na deze zijn verloopen, dan zult gij mij dat vergeven. Ik had niet den moed er toe, en de paar uren die er verstreken zijn, dat gij nog immer aan redding geloofdet, wilde ik u niet ontrooven. Zij zullen U nog hebben doen droomen van Geluk en van Idealen uwer jeugd en de oprechte genegenheid, die ik voor U koesterde, zeide mij u nog eenmaal daarvan te doen genieten, vóór dat de harde werkelijkheid u zou treffen Ik ging niet meer naar Chatnounix terug. Op mijn verzoek brachten de gidsen mij dwars door de bostellen naar Argentière, vanwaar ik mijne hotelrekening betaalde en met mijn bagage, die ik daarheen had laten zendon, verder trok.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1