BINNENLAND. missaris der Koningin in eene provincie, waar in een geschil dreigt te ontstaan of ontstaan is, heeft gelijke bevoegdheid als het eerste lid van het voorgaand en van dit artikel aan par tijen of eene der partijen is toegekend. Art. 24. het bestuur der Kamer, waarbij een verzoek tot tusschenkornst van een verzoenings- raad is ingekomen, tracht, indien het meent, dat liet geschil van eenvoudigen aard is, dat geschil inderminne te beëindigen. Vindt het daartoe geene termen of gelukt de aangewende poging niet, dan wordt het geschil ten spoedig ste hij de Kamer aanhangig gemaakt. Is deze van oordeel, dat de tusschenkornst kan leiden tot voorkoming of vereffening van het geschil, dan benoemd zij een verzoeningsraad, beslaande uit een voorzitter, uit of buiten haar midden te kiezen, en uit een even getal leden, waarvan de eene helft behoort tot de leden der Kamer die door patroons, en de andere helft tot de leden der Kamer (lie door de werklieden zijn gekozen. Het eerste lid van dit artikel is niet van toepassing in de gevallen, bedoeld bij art. 23. De secretaris der Kamer treedt als secretaris van den verzoeningsraad op. De voorzitter van den verzoeningsraad heefl, behoudens het geval van artikel 25, vierde lid, bedoeld, alleen eene raadgevende stem. Bij ontsteltenis, afwezigheid of verhindering van den voorzit-er worden zijne werkzaamheden waargenomen door het oudste lid in jarenter vervanging van den secretaris wordt zoo noodig door den voorzitter een lid aangewezen. De voorzitter tracht te bevorderen, dat de partijen zich verbinden om gedurende den duur van het onderzoek, zonder nader overleg met den voorzitter, noch den arbeid te staken, noch iemand hij het geschil betrokken te ontslaan. Art. 25. De verzoeningsraad vergadert zoo dikwijls als door den voorzitter noodig wordt geoordeeld. Op deze vergaderingen zijn de artikelen 28, eerste lid, 29, 30, eerste en tweede lid, en 31 van toepassing; het laatste artikel behoudens hetgeen in het vierde lid van dit artikel is bepaald. Bij staking van stemmen over zaken in eene niet voltallige vergadering wordt het nemen van een besluit tot eene volgende vergadering uitgesteld. Indien in deze vergadering of reeds in de eerste vergadering, indien deze voltallig is, de stemmen staken, heeft de voorzitter eene be slissende stem, behalve ten aanzien van den inhoud van het in art. 26 bedoelde verslag. Indien hierover de stemmen staken, worden de verschillende gevoelens in dat verslag vermeld. Van het verhandelde in den verzoeningsraad mag alleen in het bij artikel 26, tweede lid, bedoelde verslag openbare melding worden gemaakt. Art. 26. De verzoeningsraad deelt, na ge houden onderzoek en beraadslaging, aan par tijen schriftelijk zyn oordeel mede over het geschil en over de middelen tot verzoening. Indien de minderheid het verlangt, wordt haar gevoelen in dit verslag opgenomen. De raad kan dit verslag geheel of gedeel telijk openbaar maken. Art. 27. Indien partijen het geschil aan eene scheidsrechterlijke uitspraak onderwerpen, zijn, in afwijking van het bepaalde in het tweede lid van art. 622 van het "Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, ook vrouwen tot scheidsrechters benoembaar, VI, Vergaderingen en besluiten. Art. 29. De vergaderingen worden met ge sloten deuren gehouden. De Kamer kan omtrent het in de vergade ringen verhandelde aan allen, die daarby tegen woordig waren, de geheimhouding opleggen. Deze wordt in acht genomen totdat de Kamer haar opheft. Art. 32. Wanneer door eene Kamer advies wordt uitgebracht, is de minderheid bevoegd in een afzonderlek advies van haar gevoelen te doen blijken. - Art. 33. De Kamer stelt jaarlijks binnen den door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan te .vijzen termijn en in den door hem aan te wijzen vorm een verslag vast. Het bestuur zendt dit verslag aan den voor noemden Minister. Dit verslag wordt, hetzij in zijn geheel, hetzij gedeeltelijk, aan de Staten-Generaal mede gedeeld. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt bepaald, in hoeverre en naar welke regelen de - Kamer, afgezien van het verslag, de inlich tingen, bedoeld in art. 2a, heeft te verzamelen en op te zenden aan den minister van water staat, handel en nijverheid. De aldus bijeen gebrachte inlichtingen worden periodiek ge ordend, en, voor zoover zij daarvoor geschikt blijken, in afdruk aan de Kamers toegezonden en openbaar gemaakt. Art. 34. De Kamer voldoet slechts dan aan een tot haar ingevolge art. 2, c, gericht ver zoek, indien zij oordeelt, dat dit strekken kan tot bevordering van het doel in den aanhef van art. 2 aangegeven. Vil, Alg. bepalingen. Art. 35. Op aanvraag van liet bestuur der Kamer worden door de gemeente, waar de zetel der Kamer is gevestigd, voor de verga deringen van de Kamer, van haar bestuur en van de verzoeningsraden geschikte lokalen, zoo noodig verwarmd en verlicht, kosteloos be schikbaar gesteld. De leden en de secretaris der Kamer en de voorzitter van den verzoeningsraad hebben recht op vergoeding van reiskosten voor reizen bin nen het gebied der Kamer tot het bijwonen van vergaderingen volgens de voorschriften" dezer wet gehouden. Zij hebben bovendien recht op eene schade loosstelling voor het bijwonen dier vergaderin gen. Het. koninklijk besluit, bedoeld in art. 4, regelt de vergoeding van reiskosten en de schadeloosstelling, in liet 2e en 3de lid van dit artikel omschreven. Deze vergoeding van reiskosten en deze schadeloosstelling, benevens de toelagen -voor bureelkosten van den secretaris en de kosten van openbaarmaking van verslagen van den verzoeningsraad, voor zoover het openhaarma ken op de door den minister van waterstaat, handel en nijverheid goedgekeurde wijze ge schiedt, komen ten laste van liet Rijk. Vergoeding van reiskosten en schadeloos stelling voor liet bijwonen der vergaderingen wordt niet toegekend, wanneer de vergadering op een Zondag of een algemeen erkenden Christelijken feestdag gehouden is. De kosten van het aanleggen en bijhouden der kiezerslijsten en van het uitoefenen der kiesverricliting voor leden der Kamer komen ten laste der gemeenten, zoo, dat elke gemeen te de kosten draagt der verrichtingen waar voor haar bestuur heeft te zorgen. De titel van het 6e hoofdstuk luidt indeoffi- cieele stukken verkeerdelijk Van de vergaderingen van de Kaniers en van hare besturen." Het stoomschip „Utrecht". Namens den reeder van bet stoomschip Utrecht van de «Rolterdamsche Lloyd" is aan de resp. familiëü der bemanning de mededeeling gedaan, dat genoemd stoomschip hoogstwaarschijnlijk schipbreuk heeft geleden en de bemanning den dood in de golven heeft gevonden. De equipage van de Utrecht was grooten- deels de bemanning van het onlangs gestrande stoomschip Gelderland dat thans te Rot terdam in het droogdok ligt - met uitzonde ring van den kapitein en slechts een paar man. Het schip is vermoedelijk op 4 Maart in de Spaansche Zee vergaan. Het stoomschip Utrecht, van de Rotterdam- sche Lloyd, is gebouwd in 4880 op de werf der heeren Raylton, Dixon en Co. te Middlesbro. Het is groot 2474 ton, en lang 300, breed 36,2 en hol 25,5 voet. Volgens de Scheepvaart is het volgende uit Brest, dato 40 Maart aan Lloyds geschreven omtrent de wrakgoederen, die nabij en in den omtrek van Ouessant zijn aangedreven. «Tot den 7n Maart dreef hier aan de kust het volgende wrakhout aan; pitclipine paneelen uit hutdeuren,een reddingboei gemerkt «Utrecht- Rotterdam", een geverniste houten hutdeur rnet koperen plaat, waarop de inscriptie «proviand kamer." Sinds werd op Isle de Batz opgepikt een plank dragende den naam Utrecht" met gele letters, nog een kleinere plank, oogenschynlijk afkomstig van een boot, den naam dragende «Rotterdam" met zwarte letters op witten grond. Bij Roscof zijn 4 portretten gevonden, door Nederlandsche photografen gemaakt. Te Plonns sur Prez is het volgende wrak hout opgevischt: een kist export-sigaren, eenige thee, 2 sabels, een houten kist met het op schrift; «Alj. cavalje franco 2e luitt. der infie" en een groote hoeveelheid hout waarop «Vic- toriawaler van der Sutter and Co. Batavia Boston U. S. A.", eenige flessclien zuur, eenige pi ospectussen van Honnigerwell-Turks Co siroop en manufacturen, met een kaartje op den bodem der kist, dragende het adres »J. H. Henkes Delfshaven." Onder deu naam der vertegenwoordigers de opsomming en afdrukken van medailles, ver kregen op de tentoonstelling te Londen (4862), Parijs (1867), Amsteidam (1886). Verder spoelde nog wrakhout aan bij Labe- rurach. Aan de firma Ruijs Co. te Rotterdam was omtient het stoomschip Utrecht, dat met een gedeelte lading aan boord van het gestiand ge weest zijnde stoomschip Gelderland 28 Febr. van Rotterdam via Atjeh en Padang naar Ba tavia was vertrokken, niet naders bekend, Niet zoo bedoeld 1 De Amst. Ct. weet de volgende grappige historie uit de Tweede Kamer te vertellen «Aan het eind der vorige week hield de Borgesius-fractie een club-vergadering. Men herinneit zich, dat ten getale van 13 de zooge naamde «Pyttersianen" volgens de verklaring van bun leider suitgestooten" waren, omdat zij niet met de Borzesiaansche obstructie wilden meedoen. Sedert leefde men naast eikaar. Doch zie, voor die ciub-vergaderiiig waren ook de meesten der geboycotte 13 opgeroepen Emotie in het kamp Pyttersen, waar mt.i reeds de hoofden bij elkaar stak om te overleggen welke iiouding men zou aannemen ter vergadering tegenover de vroegere suitstooting". «Tot hun verbazing bemeikten de Borgesi- anen dat de Pytterschen tot hun club-vergade ring opgeroepen waren. Dat had geen oogenblik in de bedoeling gelegen. Hoe het dan toch gebeurd was Wel, een der Borgesiusmannen had iemand op de giiffie gevraagd voor de con vocatie te zorgen en deze «iemand" had in heilige onwetendheid der politieke troebelen het oude lijstje gebruikt, waar nog in pais en vreê de twee coterieën door elkaar gemengd stonden 1 ïlritus dien, de heeren warea opgeioepen en sche- pn van plan te komen ook. Hun na de op oeping e. n tegenbericht zenden, vond m°D wat kras. Dies hebben de verschillende Borgesianen elk voor zich een der Pyttersianen onder vier o gen meegedeeld, dat het rdet de be doeling was dat zij zouden bomen." Ongelukken-congres. Het vierde internationaal congres ter bespre king van maatregelen tegen ongelukken bij den arbeid zal dit jaar van 26 tot 31 Juli te Brus sel worden gehouden. De vorige kwamen te Parys (4889), Bern (4891) en Milaan (1894) bijeen. Het prospectus is thans verschenen. De volgende vragen worden aan de orde gesteld: 4o, Tegenwoordig staat van hel vraagstuk in verschillende landen, met name of de ver zekering tegen ongelukken verplicht dan we! vrijwillig is. 2o. \Vensclielijke middelen, om tot de ken nis van ongelukken te komen; snelle en goed-- koope procedure; bij welke ongelukken een onderzoek noodig is, bijv. naar gelang van om vang en geleden nadeel. 3o. Inrichting der rechtspraak over geschillen by ongelukken. 4o. Moeten onder de gevallen van vergoe ding bij verzekering ook die wegens groote nalatigheid worden opgenomen? 5o. Invloed van de verzekering op het aantal ongelukken, in verband ook met het stelsel van verzekering en met al of niet aanspra kelijk zijn van grove nalatigheid en met ge veinsde invaliditeit. 6o. Uitkeering, geheel of ten deele, in kapi taal of in rente. 7o. Moet de welgeving op de ongelukken uit arbeid zich ook uitstrekken tot ziekten, en ongemakken die uit het beroep voortkomen en hoe ryn die ongemakken en ziekten te om schrijven 8o. Verdient by verplichte verzekering de onmiddellijke vorming van het kapitaal voor de uitkepririgen de voorkeur, öf het stelsel van aanzuivering wanneer de uitbetaling moet ge schieden Toepassing van beide stelspls. 9o. Maatregelen tot verzachting der ge volgen van ongelukken en tot genezing van gewonden. lOo. Nieuwe toesteilen, voorschriften en middelen om ongelukken te voorkomen. Men ziet, dat het ontwerp door onze regee ring onlangs ingediend, op vele dezer vragen een antwoord geeft. Dat ontwerp zal dan ook zeker te Brussel zeer de aandacht trekken. De regelingscommissie heeft den heer Beer- naert, president der Belgische Tweede Kamer, tot voorzitter; de oud-minister Sainctelette en prot. Prins zijn o. a. onder-voorzitters. Bij den heer Louis Wodon, 2 Rue Latérale te Brussel, kan men zich voor het lidmaatschap van het Congres (biydrage 40 francs) aanmelden. Gisterenavond vereenigde de douairière Gra vin van Lynden van Sandenburg, Dame du Palais van H. M. de Kon ngin-Regentes, in hare salons een 200ta! genoodigden uit de Hof-, diplonrat'eke en andere aanzienlijke kringen der Residentie. Te kwartier vóór 40 ure verschenen de Koninginnen en prinses Elisabeth van Waldeck Pyrmont ter soiree. De vorstelijke personen, wier gevolg bestond uit den kamerheer graaf van Limburg Siirum) adjudant baron Sirtema van Giovestins. ordon- nance-officier Loudon en de freules v. d. Poll, Van Ittersum, Rengers en Van Limburg Stirum, werden in de vestibule ontvangen door twee heeren, die Haar voorafgingen naar de salons met zilveren luchters met ontstoken waskaarsen, terwijl de gastvrouw H.H. M.M. en de prinses aan den ingang der zalen begroette. De vorstinnen verwijlden tot ongeveer 44 ure bij gravin Van Lynden. De meeste leden van het cos ps diplomatique, de vice-president van den Raad van State, jhr. oir. Schorer, de ministers van buitenlard- sehe zaken, binnenlaudsche zaken, marine, justitie en waterstaat, de burgemeester d"r Residentie woonden o. a. deze avond-receptie bij. H. M. de Kooingin-Regentes maakte giste renmiddag in geze'«chap van haar zuster, Prin ses Eiisabrth van Waldeck— Pyrmont, een rij toer. Tot commissaris der Nederlandsche regeering voor liet onderzoek der rijksgrens tussclien Nederland on Piuisen onder Ubbergen is door den minister van biuneniandsche zaken benoemd jhr. G. J. J. J. M. Dommer van Poidersveldt, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, eu tot deskundige raadsman de he<r J. P. L. Soutendijk, iogenieur-verifieatuur van het ka daster te Arnhem. Naar men verneemt, bestaat bij de radicale partij in Schoteiland het voornemen om bij ile vei kiezing in Juni met een eigen candidaat op te treden. Als zoodanig wordt genoemd de heer J. de Kco. Naar men verneemt, zal eerstdaags door de Belgische Maatschappij van Buurtspoorwegen een aanvang worden gemaakt met den aanleg van de stoomtram van de gemeente Drunen naar Waalwijk, waardoor delyn Deo-Bosch— Heusden—Waalwijk zal zijn voltooid. 0 VERSCHIK, 13 Maart. Gisteren zijn de runde ren van den landbouwer W. A. Suiker, wonende in den polder Zestienhoven alhier, met mond- en klauw zeer besmet verklaard. OVERSCHIE, 13 Maart. Het mond- en klauwzeer is bij de runderen van den landbouwer A. Maat, wonende aan de Rotterdamsche Schie, geweken. Men zal met het ontsmetten en schoonmaken der stallen een aanvang maken. OVERSCHIE, 13 Maart. De koetsier en de ma chinist, die onlangs in deze gemeente kippen hebben gestolen en te Delft waren gearresteerd, zijn door de rechtbank te 's-Gravenhage respectievelijk tot 2 en G jaren gevangenisstraf veroordeeld. VLAARDINGEN. 13 Maart. De hier gevestigde afdeeling van het Nederl. Werkliedenverbond „Patri monium" zal op Vrijdag 19 Maart a.s. een openbare vergadering houden in het lokaal „Liefde en Vrede" aan de Ged. Biersloot, waarbij als spreker zal optreden dr. J. H. Landwehr, van Rottcreara, A.s. Maandagavond zal de vierde lezing gehou den worden van de vergadering der Chr. Jongel.- Vereeniging „Liefde en Vrede", waarin zal optreden de heer Dr. J. H, Gunning, van Utrecht met het onderwerp: „Een kijkje in Londen." Naar gemeld wordt, heeft het muziekcorps der schutterij alhier zich aangemeld voor het Concours- Festival, te Brielle te houden op den tweeden Pinksterdag. VLAARDINGEN, 12 Maart. Tot godsdienst leer- aar bij de Ned. Isr. gem. alhier, is benoemd do heer H. Frank, te Hcetenveen. 1 Mei a. s. zal de benoemde in functie treden. VLAARDINGEN, 12 Maart. Zekere v. d. B. reed gisteren met een jong paard door Znidbuurt. Het paard maakte plotseling een zijsprong en kwam met wagen en passagiers in de Vliet terecht. Het paard was spoedig op het droge, evenals de passa giers, maar de wagen moest door acht personen opgetrokken worden om hem op den kant te krijgen. Schade van belang is echter niet veroorzaakt. MAASLUIS, 13 Maart. Voor eenigen tijd werd door ons melding gemaakt van het verdwijnen van een varken op 25 Januari j. 1tijdens sneeuwstorm. Het vermoeden was toen gerezen, dat diefstal in het spel was. Thans is gebleken dat dit niet het geval is geweest, daar het cadaver Woensdag werd terug gevonden in een mestvaalt. HOEK VAN HOLLAND. 13 Maart. Voor ons kerk gebouw is door de commissie aangekocht van het Rijk een in het Rijksmagazijn aldaar zich bevindende bel, welke nu weldra de kerkgangers van Hoek van Holland naar het bedehuis zal noodigen. ROTTERDAM. 12 Maart. In de heden-avond ge houden vergadering van de liberale kiesvercening „Rotterdam" werden gekozen tot leden van 't Centraal Bestuur de heeren C. van Dorp en M. F. Hazc, De verkiezing van de besturen der afzonderlijke districten werd uitgesteld. Van de bestuurstafel werd medege deeld, dat Prof. mr. M. W. F. Treub iu April eene rede komt houden overMinimum-loon en maximum- arbeidsduur. OUD-BEUERLAND, 12 Maart. Alhier moest gis teren een schip met steenkolon gelost worden voor den polder Oud-Beierland. Het aantal werkloozen, dat zich daarvoor aanbood, was zoo groot, dat men voor ongeregeldheden begon te vreezen. Het bestnur be sloot toen door het lot te doen beslissen wio aan het werk mocht deelnemen, waarmede allen genoegen namen. BRIELLE, 12 Maart. Alhier is door eenige inge zetenen eene volksvergadering belegd, met het doel «en 1 April a. s. feestelijk te vieren. Het zal dan 2ë jaar geleden zijn, dat) ter gelegenheid van het 300-jarig onafhankelijkheidsfeest, door koning Wil lem Hl de eerste steen gelegd werd van het reïu- ment „De Nymph," van het Genzengesticht „Wil helmus van Nassau" en van eene gereformeerde kerk. Er heeft zich eene commissie gevormd, om dien dag op gepaste wijze te vieren.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2