1! ar 50*J jaargang. Zondag 14 en Maandag 15 Maart 1897. N°. 9269. m Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FBXJILLBTOlSr. SCHIJNDOOD. 1 B i UITGEVERII. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abornzmkntsprïjs, per kwartaalo.90 Franco per post. Afzonderlijke nommcrso.02 BIJKEAB: BliTEKkfi: l.W t:\ TVÏejjï:o«m Ko. 123. Adtrrtentjepri.ts van 1—5 gewone regels met inbp- grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gcuone regel meer - 0.10 Bij abonnement voidt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 13 Maart, '97. Zuid-Afrlka, President Kruger is te Bloemfontein aange komen, en de bevolking der zuster-republiek heeft hem een hartelijke ontvangst bereid. De stadsraad richtte tot den heer ICi uger een zeer vleiende toespraak, waarop deze in zijn antwoord ontkende, dat de burgers van den Vrijstaat in de Zuid-Afrikaansche Republiek onderworpen waren aan de vreemdelingenwet. Sedert 18b5, zeide hij verder, gaan de beide republieken ah broeders naast elkander, maar alleen tot ver dediging. God zal de republieken dichter nog verbinden, maar de president vei klaarde zich tegen een vereeniging. Ook over het geschil met liet Hooge Gerechtshof sprak Kruger, en verklaarde ten slotte dat hij voortdurend op God wilde vertrouwen, dip zijn kudde bewaakt en voor volle schuren zorgt. Bij de daarop gevolgde lunch sprak president Steijn Kruger tce en noemde hem den be- kwaamsten staatsman van Afrika. De heer Steijn verklaarde bovendien krachtig vóór een heid tusschen de beide republieken te zijn. In zijn antwoord zeide president Kruger, dat hij niet wilde handelen tegen de rechten van Engelands Koningin; hij had haar steeds geëer biedigd en zijn volk vermaand dit ook te doen; de tijd zou het bewijs daarvan leveren. Van opslokking van den Vrijstaat door Tiansvaal was nooit eenige sprake geweest. Hij wist, dat bij de Londensche conventie moest eerbiedigen, maar de Koningin was seen kwaje vrouw". Hij lioöpte geheel Zuid-Afrika eens waarlijk óón te zien. In de Zuid-Afrikaansche Republiek heeft de hartelijke ontvangst van president Kiuger te .Bloemfontein een voortreffelijken iudiuk ge maakt. Meu liad trouwens niet anders verwacht, "en algemeen vindt de poging tot een eugete verbinding der zuster-republieken instemming. De heer Howard Prim is intusschen uit 3o- hanesburg naar Pretoiia vertiokken ter aan bieding aan den Staatssecretaris van een protest tegen het optreden der regeering in haar ge schil met het Hooge Gerechtshof, dat 1300 handteekeniugen draagt. Aan de rechters en de vreemde consuls zullen afschriften worden ge zonden. Van den anderen kant richten de Boeren, memories lot de regeering, waarin zij de hou ding van den Volksraad en den Uitvoerenden Raad in deze aangelegenheid goedkeuren. In de zitting der enquête-commissie te Lon- ii. En wat zegt dr. Jennings? sDat tal van men- schon in Klankrijk levend begiaven woiden". Doch om zelf te ooideelen; shut hart van oen monsch kan kloppen zonder dat het meest geoe fend oor iels er van hooit", zegt dr. Jennings ver der, en instrumenten om zich ojj andere wijze te overtuigen brengt oen geneesheer zoo mot met). En al had hij ze: filet kan gebeuien, dat auscultatie langs den gewonen weg geen enkel bewijs van hartklopping openbaart en dat toch de persoon nog leeft", zegt dr. Jennings nog verder. En mijn zusje, was dat weikehjk dood? heb ik mij na vele jaren later afgevraagd. Er was niet het geringste spoor van ontbinding, diie dagen lang. Maar ze was toch verstijfddat heb ik gevoeld toen ik dien kus gaf op dat inarmei bloeke, marmer- koude gelaat, en dr. Jennings, voor zich hecht de meeste waarde aan de lijkverstijving". En toch als men leest van het laien bevriezen van vissclien, die men weer verzendt en dan weer iaat ontdooien, welk bewijs heeft men dan in zoo'n geval, dat do verstijving lijkverstijving is? Men (de leek) denkt over de zaak minder ernstig naarmate bij jonger is, maar ziet, den geneesheeren, den deskundigen, gaat het evenzoo. Een geneesheer van ongeveer 40 jaren met een drukke praktijk, wisn ik over het schijndood zijn sprak, zei: sOch, zie je, ais het kisten plaats heeft gehad en alle verdere toebereidselen voor de be grafenis zijn gemaakt, dan is het voor de betrek kingen maar het best, als alles zoo gauw mogelijk afloopt." den, waai in liet verhoor van den rijkegvifiler sir Gialiam Bower door Bhike en Labouehóie werd voortgezet, vijn twee viij heftige inci denten voorgevallen. De lieer Labouclièie deed in de eerste plaats ais zijne meening uitkomen, dat Bower niet de waaiheid sprak, waarop Chamberlain de bescherming van den voorzitter voor den getuige inriep. Andere leden der commissie evenwel waren wrevelig over de wijze van antwoorden van Bower, en sir William Ilarcourt duwde hem bits toe dat bij blijkbaar het Blauwboek slecht of in liet geheel niet had gelezen. Lnbouchèie's beschuldiging betrof de vraag of Bower wist, dat Rhodes Lntd Ros meao niet bad gewaarschuwd, terwijl bij dit, v dgens getuige's vroegere verklaring, toch aan dezen had beloofd. Een tweede incident ontstond naar aanlei ding hiervan, dat Bower voortdurend de lan ding van den prins van Oianje in Engeland met Jame-ons tocht wilde gelijkstellen. Ellis dieigde met ontruiming der zaal, een drei gement dat reeds meermalen in deze zitting had geklonken. Zelfs Chamberlain werd ten slotte boos over de houding van Bower. In het begin der zitting was door Chamber lain een telegram van lord Rosmcad voorge lezen, waarin deze vei klaart, dat niemand, ook Rhodes niet, hem vooiaf mededeeling had ge daan van Jamesons plannen. In de volgende zitting zal gehoord worden de advocaat-generaal der Kaapkolonie Sehreiner. Een seutationeel bericht komt voor in de Cape Times van Donderdag 1.1. Volgens dat blad zou onlangs te Kaapstad een geheime bijeenkomst hebben plaats gehad, waar be sloten werd een campague aan te vangen orn bet Kaapsche Parlement repnblikeimeh te maken. Griekenland cn Kreta. Het heeft den schijn of de Grieksche regee- ling meer tot verzoening geneigd is. De mede deeling, die de Grieksche ge/ant te Londen op het Foreign Office heeft gedaan, en wier inhoud thans door de regeeiing in een nota aan het Parlement is neergelegd, geeft daarvan althans eenig bewijs. De heer Metnxas deelde dun mede, dat hij, ten vervolge van het antwooid op de nota's der mogendheden, zich verplicht achtte ter kennis der Engelsche regeering Ie brengenlo. dat de Griek sche regeering voorstelt, dat aan de Grieksche troepen op Kreta zal opgedragen worden de orde te herstellen, maar met genoegen zien zal, dat detachementen der Europ^che eskaders daartoe medewerken, indien de mogendheden met deze maatregelen willen instemmenen '2o. dat Griekenland zich niet zal vei zetten tegen een tijdelijk vei blij ven van Kreta onder En ais man OU niot to doen heeft met een lijk, maar met een levende? Uitspieken dead ik liet niot, ik had er genoeg van, mij was het kras. Een G0-juig geneesheer, als een einslig man bekend. sp'ak er anders over, maar toch met cone zekeie geruststel'itig. Doze sprak ook van gewone, uigemeene veisclnjnseli-n, kloppen van het hart enz. Een nog ouder geneesheer van 80 jaien, die ook een groots praktijk had gelul en dezen op dien leeftijd nog uitoefende, wees er op, dat do termijn van begraven, die in ons land door de wet wordt geste!'), in den regel afdoende is, maar dat men bij twijfel (zegge: bij twijfel) uitstel let begraven kan aanvragen. De 60-jarige kon do absolute zekerheid bij de bepaalde, gewuno verschijnselen niot bevestigen de 80-jarige duifde bet nog minder. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat velen, zoo niet allen, die van schijndood hooren, voor niets ter wereld zooveel angst hebben als voor levend te worden begraven; ais voor liet ontwaken in een niet te openen kist, onder de aaide, machteloos, on een dood te moeten sterven, wegens don name loozen angst, vieeselijker dan eenige andere. Maar men staat er niet bij stil. Niet omdat men voort moet in het leven, niet omdat men het vrucht baarder acht te werken dan te tobben, maar omdat men niet durft. Men durft de zaak niet indenken, bij den angst, dien zij reeds bij int leven doet ontstaan. Doch er is geen strooming merkbaar, dat men er stil bij gaat staan, liet genoemde at likel in liet Zondagsblad, waarin o. a. gewezen wordt op Mun- chen met hate lijkenhuizen en elect:isclie bellen en signalen, wijst or op. Niet iang geleden ook weid in de Oprechte Haarlemsche Comant go- wezen op eene beweging in het buitenland togen bet overhaastig begraven. Wat is ovethaastig begraven? de --uzci'einitcit van den Sultan, toulat het in begim-cl door de mogendheden tc aanvaarden plebi-eieb der Kretenzers ten uitvoer zal zijn gebracht. De Atheensehe correspondent van de Stand ard geeft een eenigszins andere lezing van de schikking, waarin Griekenland geneigd zou zijn te treden. Hij voegt er n.l. aan toe, dal de iiwurgenten zich zouden onderwerpen aan de mogendheden, en dat deze do Tuiksche regee- i ing zouden moeten bevvpgen een deel harer troepen van de Grieksche grenzen terug te roe pen; de Gtiek-ehe regeering zou dan ook een evenredig aantal terug doen keeren. Ook de mogendheden nemen aan, dat Grie kenland tot verzoening geneigd is, en daarom moeten zij voornemens zijn eert nieuwe nota hij de regeering in te dienen, alvorens tot dwangmaatregelen over te gaan. Tooit mag hiet uit niet afgeleid worden, dat hierin een eden tot disharmonie bij liet Europeescii con ceit zou gelegen zijn. De regeeringen zijn nog stoort» besloten eenparig op te treden. Intusschen heeft het vermoeden zeker reden van bestaan, dat de gelegenheid aangegrepen wordt om opnieuw te ondethandelen, nu liet moeilijk blijkt waai lijk tot overeenstemming te geraken over dc te nemen dwangmaatregelen. En de Duitsche regeeting schijnt alleen van dwang te willen weten. Indien de mogendheden daarover niet tot eensteminiugheid kunnen geraken, dan zal Duitschland zich niet meer met de aangelegenheden in het Oosten be moeien. De admiraals hebben middelerwijl aan hun regeetingen doen weten, dat alles voor een blokkade van den Pitaeits gereed is. Blijft deze maatregel zonder gevolg, dan raden zij aan, de Gtieksche vloot in de haven van Mtlo op gesloten te houden. Op aanraden van admiraal Canevaro zal Italië thans een bataillon troepen naar Kreta zenden. In de Hougaarsche Kamer is de toestand in het Oosten andermaal het onderwerp eener intei pellatie geweest, dezen keer komende van den heer Iloransky. In zijn antwoord verzeketde Batiffy, dat zich op liet Balkan-schiereiland, behalve het conflict op Kreta, geen enkel ver ontrustend verschijnsel had voorgedaan. Mocht dit gebeuien, dan is Turkije steik genoeg elke beweging te onderdrukken. De minister gelooft dat bet gemeenschappelijk optreden der mogend heden geen reden heeft gegeven tot eenigen twij fel of misverstand. Het doel was de handhaving vars het Turksclie rijk en van den status quo in deBalkanstaten. De eenstemmigheid der mogend heden is de beste waarborg voor de handhaving daarvan en van den vrede. De minister ver zeket de voorts, dat item geen confederatie op het Balkanschiereiland was bekend, met het oog op de mogelijkheid van een Grieksch- De termijn, bij de Nedetlandsche wet gesteld, kan volgens den 80 jaiigen geneesheer soms niet voldoende zijn, zeodat men verlenging kan aan vra gon, Maar als men nu eens meer van die genees heeren heeft, die zeggen och, als de kisting heeft plaats gehad, dan miar vooruit er mea? Neen overhaastig begraven is het begraven op de veron derstelling niet op liet bewijs dut iemand dood is. Er is maar één verschijnsel, dat als afdoend bewijs geidt va or doskundigen en vooral voor lee- ken. Dat is do ontbinding volgens dr. Jennings, die er bijvoegt, dat z>niemand door eenvoudige beschouwing van hot lichaam van een doodgewaand mensch, of door enkel gebruik te maken van do gewone middelen tot onderzoek, zeker kan zijn van het feit." O! ik weet hot, dat zeer velen gerust zouden zijn als ze zekeiheid hadden, dat men hen niet zoude begraven en hunne kist niet zoude sluiten, voordat do ontbinding was geconstaioerd. Gecon stateerd door de bloedverwanten, niet alleen dooi den geneesheer, die lichtvaardig kan zijn, of. in moeilijke gevallen, to goeder tiouvv kan dwalen. Ontbinding alleen. De lijkenhuizen in Münehen met de electiisclie bellot) en signalen zijn niet voldoende, want die bollen en signalen kunnen hun dienst weigeren, zooais alle andere electrische in richtingen. Een naald door liet hart steken, dat is een mooie proef in oon hospitaal tegenover een auditorium van studenten, maar in het dagelijksch leven niet toepasselijk, omdat dr. Jennings zelf zegt: teen naald door iemands hart steken verooi zaakt niet stellig den dood." Dus met dio proef kan een schijndoode tot eon doode gemaakt worden. Dat is echter niet wat men wil. Tutkschen oorlog. Hij besluit uit de maatregelen der mogendheden, dat deze een ooi log willen onmogelijk maken. Do Grieksche koning is de openhartigheid zelf en durft met gerust geweten meer dan eens den spijker op den kop te tikken. Tegen over eon afgevaardigde gaf hij als zijne mee ning te kennen, dat Europa zich ongerust toont, omdat Griekenland gebleken is een krachtig element aan de Middellandsche Zee te zijri. De snelle mobilisatie der vloot had van verschil lende kanten jaloezie opgewekt. De koning bad zelf de regeering geraden, de Hydra en de Miaoulis terug te roepen om elk voorwendsel \oor een der mogendheden, om twee der beste Grieksche schepen te vernielen, weg te nemen. De gezant van Rusland zal weer spoedig naar Athene terugkeeren. Zijn pogingen om de Rw-sisehe regeen'Dg voor Griekenland te win nen moeten schipbreuk geleden hebben. Op Kreta is de toestand weinig veranderd. Nu de Muzelmannen van Kandano ontzet zijn, hebben de Turken geen enkel versterkt punt in liet binnenland meer in hun bezit. Verwacht mag wordeu, dat dit voor herstelling der rust heil/aam zal zijn. De Giieksche troepen houden hans vier plaatsen bezet. Te Piatania is nog slechts den bataillon. Te Kanea staat een hongersnood voor de deur. Er is geen voedsel voor de talrijke scharen vluchtelingen, die geen middel van beslaan hebben. Te Konstantinopel heerscht groote gisting. De correspondent van het Berliner Tagellatt bericht aan zijn redactie, dat de opgewonden heid der Turken moordtooneeien doet vreezen, indien de mogendheden niet energiek optreden. De Turksclie regeering is onmachtig. Ook de Armeniërs worden weer vervolgd, en in onze vorige oplage deelden wij dit reeds mede. Het blijkt evenwel, dat de onduidelijke depêche door ons niet goed is gelezen. Het betiof vervolgingen, die te Payas in het villajet Adana plaats vinden. Gemengde Mcdedccllngcn. Het voorstel tot oprichting eener sGedenk- halle" voor de in 1870,71 gesneuvelde en zwaar verwonde strijders, is door den Duitschen Rijksdag op voorstel van het centrumlid Bnchern naar de begrotingscommissie verzon den. De sociaal-democraten stemden tegen. Namens hen verklaarde Singer, dat zijne partij onvoosvvaardelijk tegen het voorstel was. ïRhythmiscfae bewegingen van de tong om de ademhaling te horstellen" en mnspuiling onder de opperhuid van fluorcscccne"alles goed voor hos pitalen; voor liet dagelijksch leven te omslachtig. Ontbinding aileen. Zou er niet gevonden kunnen worden hoe dat beginsel uitvoerbaar is zonder andere nadoelen en, ik denk aan epidemische ziekten, zonder gevaar? Zou dat niet te vinden zijn Desinfectie is ai iang geen holle klank meer, en waar is de grens der toepassing? Desinfectie, ai of mot in verband met electrische of welke andere automatische middelen ook Wie is de man, de weldoener der menschheid, die rust zal bezorgen aan velen? De geneeskundige? deskundige? of mijnentwege, de niet-deskundige Want niet allen zeggen, zooals die anderen in Parijs, zooais die eene in Nederland sStop ze der maar onder." Neen de meesten gelukkig niet. De tneestcn, vetrewegde meesten kozen bun bewijs uit de edelste aspiratien. De meer tastbare drijf veer, dto bon hun beroep deed kiezen uit zorg voor het dagelijksch brood, werd gewijd en geheiligd door do illusie eenmaal aan ziek- en sterfbed lijden te verzachten, te heipen en te troosten, daar een woldoener en redder der menscheid te zijn. Genoeg zijn er onder hen, die niet zeggen: sijdele vrees van die zwakhoofdigen voor schijndood en ievend begraven," maar die gaarne do onrust en den angst zouden willen wegnemen van die zwak hoofdige, niet-geieerdo, niet-deskundige, gewone mensclicn, wier leed op aarde te verzachten, moreel zoowel ais physiek, hunne levenstaak is, hunne verheffende levenstaak. N. EINDE. Z. V. d. N. A.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5