50;'c jaargang. Woensdag 17 Maart 1897. N°. 9271. FBXTILXjETOlsr. EEN MEISJESLOT. S3* o.9o Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. Kennisgeving. BUITENLAND. Abohhimbstspbijs, per kwartaal. Franco per post. Afzonderlijke nommers - 1.30 0.02 BUREAUBOTERSTRAAT SO, Telcphoon STo. 12». Advrrtentebprijs: van 1—5 gewone regels met inks- grip van eene Conrantf o.B2 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Veiligheidswet. De Burgemeester van Schiedam, Gelet op ue circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, dd. 1 Maart j.l. A, no. 530 (le afd.); Brengt het navolgende ter openbare kennis: De Minister \an Waterstaat, Handel en Nijverheid, brengt ter kennis van belanghebbenden: 1o. dat overeenkomstig de artikelen 13 en 27 der Veiligheidswet (wet van 20 Juli 1895, Staatsblad no. 137) het hoofd of de bestuurder van eene fabriek of werkplaats vóór 1 April 1897 aan den Burgemeester van de plaats, waar de fabriek of werkplaats is gele gen, moet zenden eene opgave: a. van het bedrijf, dat wordt uitgeoefend; b. van de soort van drijfkracht en het aantal kracht werktuigen, die worden gebezigd; c. van het aantal der personen, die aldaar in den regel zulten verblijven, d. voor het geval, dat de fabriek of werkplaats be hoort tot de inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken en niet mogen wor den opgericht zonder vooraf verkregen vergunning van het gezag, dat de vergunning gaf tot het op richten en van de dagteekening van het besluit, waarbij de vergunning werd verleend 2o. dat de vorm der sub lo bedoeide opgave, vast gesteld bij beschikking van den Minister van Water staat, Handel- en Nijverheid van 5 December 1896, no. 166, Afdeeling Arbeid en Fabriekswezen, is opge nomen in de Staatscourant van 16 December 1896, no. 296 3o. dat op overtreding van artikel 13, le lid of van art, 27 der Veiligheidswet in art. 19 dier wet een straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden; 4o. dat de Veiligheidswet onder fabrieken en werk plaatsen verstaat I. alle zoowel open als besloten ruimten, waarin of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, herstellen, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, vof waarin of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strekkende bewerking plegen te ondergaaneen en ander voor zoover aldaar een krachtwerktuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te blijven. Daar, waar de werkzaamheden ten behoeve van eenzelfde bedrijf worden verricht in afzon derlijke, doch met elkander in gemeenschap staande ruimten, worden de afzonderlijke ruimten geacht een onafgescheiden geheel uit te maken II. vlasbraakhokken en zwingelketen. 5o, dat onder krachtwerktuigen worden verstaan, werktuigen, die de drijfkracht leveren noodig voor liet in beweging brengen van een aibeidswerktuig of aan een toestel, als: stoomwerktuigen gas-, petroleum-, benzine-, h ete lucht-, water- en electromotoren wind-, water- en door dieren gedreven molens. 6o. dat onder ovens worden verstaan zoodanige besloten ruimten, die verhit worden en dienen om te (Naar het Duitsch van Paul Heyse.) 3) Ik liet een paar dagen verloopen eer ik antwoordde. Hier was inderdaad meer dan een ontoereikende drang om zich van de gebruikelijke dichtertaal te bedienen, ten einde ontvangen alledaagbche indruk ken onder woorden te brengen en daardoor althans in eigen oogen voor een dichter of dichteres door te gaan. Niemand zou deze bladzijden lezen, zonder in zijn binnenste door de waarheid en de macht van het hartzeer, waaraan zij uitdrukking gaven, te worden aangegrepen. Maar ook de schoonste muzikale phnntasieén hebben een technische behan deling noodig, om zich als kunstwerken te kunnen aanmeldenen poëtische ingevingen, die een vasten vorm missen, loopen gevaar, tusschen de groote menigte gebrekkige letterkundige voortbrengselen volkomen onopgemerkt te blijven. Ik veroorloofde mij zelfs er op te zinspelen, dat, hoe vertrouwe lijker en onverbloemder zulke improvisaties de hartochtelijke geheimenissen «ener vrouwenziel aan 't licht brengen, er des te maar op gelet moet worden, dat zij door den rijpen artistieken vorm geadeld en tot de reine sfeer van bei schoon# ver beven worden. Zooveel moeite als deze brief mij gekost bad, soo ontevreden was ik over den pedanten school-' meeaterstoon, die er in heerschte. Hoeveel liever had ik der schrijfster slechts mijne warme sym- bakken, te culcineeren, droog te distilleercn, te gloriën, in te branden of te smelten, als Aardewerk- en porceleinovensbrood-, koet- be schuit- en banket bakkersovensemailleerovens glas- ovens; gloeiovens; kalkovens; lakovens; moffelovens; pannen-, steen- en tegelovens; retortovenssmelt ovens vlamovens. 's-Grave n hage, f9 Februari 1897. De Minister voornoemd cget.) VAN DER SLEIJDEN. Schiedam, 16 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG Bursemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 81 der wet tot regeling van het lager onderwijs Brengen ter kennis, dat op de secretarie, Afdeeling B, ter inzage is gelegd de staat bevattende de namen der kinderen, boven tes en beneden twaalf jaren, die niet gevonden zijn op de lijsten bij art. 80 der aangehaalde wet bedoeld en waarvan het niet bekend is, dat zij zich niet meer in de gemeente bevinden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lOden Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 16 Maart '97. Griekenland cn Kreta. Het begint er thans toch werkelijk op te lijken of de zooveel besproken en evenveel geprezen als geminachte overeenstemming der mogendheden het net zoo nauw om Grieken land zal toehalen, dat het niet meer kan tegen spartelen. Thans is een heuschelyk ultimatum by Grie kenland ingediend; de vorige nota's der mogend heden stelden ook wel een ter my n en dreigden ook wel met geweld, maar men meende het toen nog zoo kwaad niet. Nu evenwel is Griekenland aan het verstand gebracht, dat het uit moet zjjn. Een critisch cogenblik voor het Europeesch concert was de stemming naar aanleiding der interpellatie-Goblet in de Fransche Kamer, Maar liet is goed afgeloopen. De heer Goblet herinnerde aan Frankryks houding gedurende den Bulgaarschen opstand in 1885 en meende dat Frankrijk niet kon medewerken tot- eenigen dwang tegen Griekenland. Frankrijk moest Griekenland steunen. De blokkade zou het sein geven tot een oorlog aan de Grieksche grens. Frankryk zou niets verliezen, als het zich aan het Europeesch concert onttrok. Ten slotte ""M'klaarde Goblet, dat hij het verbond met Rusland wenschte tê handhaven, maar hij wilde weten, waarheen dat verbond zou voeren. paihie met haré kunsteiooze liederen betuigd, mijne herinnering aan het bekoorlijke beeld uit hare jeugd ter sprake gebracht en, als met een oude vriendin, over de i aadselen van het menschenleven met haar gephantaseerd. Maar zij verlangde nu eenmaal een raadgeving en een oordeelvelling; en ik kon den rechten vorm niet vinden, om het een en het ander persoonlijker en aangenamer in te kleeden. Reeds na verloop van een paar dagen ontving ik haar antwoord, dat mij althans in één opzicht gerust stelde: zij gevoelde zich niet beleedigd. Zij bedankte mij in eenvoudige en erkentelijke woorden voor de moeite, die ik mij voor eene onbekende getroost had. Zij begreep en gevoelde, dat ik haar te recht de openbaarmaking van haar dagboek had afgeraden. Toch speet het haar niet, haar ziele- leven onverbloemd getoond te hebben aan een harer mademensehen, aan een die haar ten minste verstaan en begrijpen kon. Het was niet uit ijdel- heid geschied, alleen omdat het een der wereld afgestorven ziel op den langen duur dreigde te verstikken, nooit aan iemand anders haar leed te kunnen klagen. Zij zou misschien ook verder nog met de geesten van den nacht blijven spreken, maar de beschreven bladen dan terstond aan de vlammen prijsgeven. Twee jaar later werd ik door mijn dokter naar een badplaats gezonden, naar Sylt, Waar ik eenige weken zóó ongezellig en naargeestig doorbracht, dab-ik óók we! een5*» Dagboek eener eênzame ziel" had kunnen" schrijven, indien' de tijd der'lyrische poëzie niet reeds lang achter mij had gelegen. Op zekeren morgen, toen ik van eene wandeling Na een bestrijding dier woorden door Dela- fosse, een lid van de rechterzijde, las de minis ter Hanotaux een verklaring voor. Hy herin nerde daarin aan de stemmingen der Kamer ten gunste van het behoud des vredes door het samengaan van Europa. Voor diezelfde politiek verlangt thans de regeering de goed keuring der Kamer. Men wil op Kreta autonomie onder suzerei- niteit van den Sultan vestigen, terwyl Grie kenland een plebisciet der Kretenzers verlangt. Zooals wij in Elzas-Lotharingen I" riep Jaurès hier uit.) Grieken'and schikt zich thans in de suzereiniteit van den Sultan, zoodat de toestand beter is geworden. De eenige vraag is nog slechts of kolonel Vassos zal moeten terug trekken of niet. De oplossingen der mogend heden zullen het evenwel winnen van andere plannen. Naar het oordeel der mogendheden, zou de handhaving der Grieksche troepen op Kreta een hinderpaal zijn voor elke oplossing; de mogendheden hebben een waarborg verlangd, opdat haar beslissing niet krachteloos worde gemaakt. (Van de linkerzijde wordt de minister in de rede gevallen.) De regeeriug, zich de goedkeuring der Kamer voorbehoudende, meent dat het Europeesch concert dient gehandhaafd te worden. Een deel der Turksche troepen zal teruggetrokken worden, het andere deel zal in verbinding met de Europeesche troepen zekere punten bezetten. Bij weigering van Griekenland, zullen Kreta en enkele punten van Griekenland worden geblokkeerd. De heer Hanotaux veroordeelde nog Frank ryks houding in 1882 en 1886. Vond het denkbeeld van den heer Goblet instemming dan moesten do schepen teruggeroepen worden en Frankrijk zich ontwapenen. De regeering zal de verantwoordelijkheid niet op zich nemen van een uittreden van Frankryk uit het Europeesch concert. Nadat de afgevaardigde Millerand zich hierop vóór onderhandelingen met Griekenland had verklaard, waar Dij hy herinnerde aan 1886, toen Frankrijk geweigerd had aan de blokkade deel te nemen, kwam de miDister-preoident, de heer Méline, aan het vroord. Deze verklaarde dat Frankrijk, gaarne Griekenland zou steunen, maar »wij hebben den vrede en Frankryk lief." De nationale Fransche politiek berust op liet principe van handhaving van Turkije. De vei deeling van dat ryk zou een oorlog doen losbarsten. Daarom wil Frankryk geen annexatie van Kreta. De autonomie waarborgt de Kreten zers alle vrijheden. Alleen door de overeenstemming der mogend heden kan de vrede bewaard blijven. Door de Armenische gebeurtenissen is er nauwer aan eensluiting der mogendheden ontstaan aan die aaneensluiting heeft de heer Hanotaux alle kracht en kennis gewyd. Wat het Fransch- Russisch verbond aangaat, dat voldoe* aau de wenschen der natiezonder dat verbond »ou Frankryk niet geslaagd zyn in zijn politiek. langs het itrand terugkeerde naar wijn hotel een der kleinere, sttilore hotels, waaraan i M UV vooikeur gegeven bad boven het rumoerige strand- hotel vond ik beneden in de vestibule voor de conversatieltatner een kleine volksverzameling, die dicht opeengepakt, maar muisstil rondom de glazen deur stond, en aandachtig luisterde near hetgeen er door de kleine reet, die opengebleven was, in de luime zaal te iiooren viel: de portier, de ober kei Iner, een paar dienstmeisjes, en ook eenige badgasten, die hun zeebad reeds achter den rug hadden. Toen ik er dichterbij kwam, begreep ik terstond wat deze opeenhooping van snenschen in de smalle gang veroorzaakt bad. In de conversatiekamer werd muziek gemaaktniets ongewoons, maar meestal veeleer een raden om de toehoorders op een afstand te houden, aangezien de Engelsche dame, die haar aria's van Handel placht te zin gen, meer gevoel dan talent en stem bezat, en de kleine Hamburger bankiersdochter nog altijd niet verder dan Czarny's études was. Maar op den bovenbedoelden dag klonk ons een nocturne van Chopin, en daarna een zijner hartstochtelijke mazurka's, zóó meesterlijk voorge dragen in de ooren, dat het oude, zoo dikwijls zwaar mishandelde instrument zich zijne jonge dagen scheen te herinneren en tonen voortbracht, die wel in staat waren om hier eene bewonderen de schare toehoorders te boeien. Ik gluorde over de hoofden van den kleinen hoop heen door de glazen deur, en zag eene deftige dame aan de piano zitten, dal wil zeggenik zag alleen haren rug, -en nu en dan de linkerhand, die zeer blank en slank was. De eigenares dezer hand kon Het is noodig snel te handelen, en de mogend heden gevoelen dit ookmorgen zou het wel licht te laat zyn. Door samenwerking der Euro peesche troepen zal Kreta geblokkeerd en bezet worden. In beginsel is besloten tot de blokkade van Griekenland, ten einde ernstige uitbarstin gen te voorkomen. Ten slotte zeide dc heer Méline een politiek van isolement te veroordeelen een politiek van vernedering voor Frankryk zou de regeering nooit steunen. Tien moties werden voorgesteld. Aangeno men werd met 356 tegen 143 stemmen een motie van den republikein Renault-Morliaire, waarin de houding der regeering werd goed gekeurd. Méline had verklaard zich met deze motie te kunnen vereenigen. Alvorens was aan de motie-Goblet, verklarende »dat de Kamer Frankryk in geen buitenlandscb optreden zal betrekken, dan wanneer het is voor eeri poli tiek, die in 't belang van liet land is, enz.", de prioriteit met 347 tegen 173 stemmen ontzegd. Frankrijk blijft dus zyn plaats innemen in het Europeesch concert, en -wanneer Grieken land weigerend antwoordt op het »echte" ultimatum, dan is de blokkade spoedig te ver wachten. Wat dit ultimatum betreft, verklaarde lord Salisbury, dat de aan Griekenland gezonden nota gelijkluidend is met het antwoord dat naar Kreta is gestuurd. Niet de Britsche regee ring, maar de mogendheden geven dus dit antwoord, een antwoord zooals er nog niet gegeven is. De heer Curzon deelde op zijn beurt in het Lagerhuis mede, dat de formeele proclamatie aangaande de aan Kreta te verleenen autono mie thans zal worden Uitgevaardigd. In de Grieksche Kamar legde de minister Skuzès gisteren de nieuwe nota der. Mogend heden over. Hy behield lioh daarbij voor, later mondeling iBededealiag to doen van hetgeen de regeering fcierbjj had ca t* «erken. Of die opmerkingen vredelievend zullen zyn, moet afgewacht worden, Msar iaaeiddets is door den minister van oorlog een wetsontwerp ingediend, behelzende bet aanwerven van vrij willigers en het vormen van een vreemdelingen legioen. De toestand aan de grenzen blijft zorgwek kend, De troepenverzendingen worden voort gezet, eu Griekenland beeft thans bet voordeel, dat de vernielde spoorbrug by Salonika een groote belemmering oplevert voor het vervoer der Turksche bataillons. Aan de vloot in de golf van Aathrakia is door de Grieksche regeering bevel gegeven, op elk Turksch schip te vuren, dat de Grieksche visschersbooten hinderlyk is. Voortdurend ontvangt Grie&enlaed aogsteun uit bet buitenland. De Patri oliscbe Iigye in Frankryk, waarvan de ultr$t-€kasviais* Peal Déroulède de stichter is gevraoet, is tseéet in niet zeer jong meer gijn, Esn gjjvorachtigo glena lag over het volle, licht gegolfde haar, Aat laag in den bals in een kunstelaaee knot was eaamge» wonden. Zij speelde zonder muziek, on nadat sij de mazuika geëindigd bad, ging sij in esa vrije pban- tasie over, waarbij mij onwillekeurig dovarzeanit een langvergetea gedicht te binnes ecfaoton sWie wenn ans Ufer rinss- Brust aicb wQrfen Unstete Wellen eiaes ileetv ven Gram." De indruk zelfs op do gedienstige geestoo des huizes was niet to miskennea. Het kamermeisje zuchtte hoorbaar, en de portier liet aaet ooc wee moedig gezicht de hand over de oogea glijden. Daarentegen scheen eea kleioe, bedaagde juSardie dicht bij dc speelster met ees baakwerkje ia de hand zat, tegen de droetjgeeetige bctoovaring dezer tonen gepantserd te sijn, daar zij slechts verdrietig voor zich bleef zitten kijken en tot tweemaal toe haar horloge uithaalde, blijkbaar ota te zien of het nu toch nooit tijd zoa worden voor het diner. Achter mij hoorde ik den oberkellner op de vraag «ener dame Suisteread ten entwoord geve», dat de vreemdelinge den vorigon avoed hier was aangekomen, voor zicbzelve en hare geselschaps juffrouw twee kamers met balkon had besproken, en zich in het vreemdelingenregister als mejuffrouw N. N. uit Bonn had ingeschreven. Bij hat uitspreken van dezen naam was liet alsof or eene electriscne schok door mijne leden voer. Mijne Bonner Lorelei, de eenzame ziel", hier zou ik haar eindelijk in vleesch en been aantreffen 1 En dus wist zij ook in stone n" te zeggen wat zij leed. Wordt vervolgt!.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1