BINNENLAND. Luitenant-kolonel van Heutsz is met 800 man van Indrapoerï uit tegen den vijand opgekomen. De vijand werd ver dreven. Zes minderen werden gewond. Staten-GeneraaL Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. 't leven geroepen, met de bedoeling Griekenland ter hulp te komen. Een viertal Engeische officieren, wier namen evenwei niet voorkomen op de lijst der actief dienenden, zijti onder toejuiching der menigte van het station Charing Cross naar Grieken land vertrokken, om zich bij het Grieksche leger aan te sluiten. To Beyrouth is de spanning tusschen Muzel mannen en Grieken zeer groot. Uit vrees voor uitbarstingen hebben de consuls van Engeland en Griekenland aldaar verzocht er een oorlogs schip heen te zenden. De Eogelsche consul-gene raal heelt er de Astrca heengezonden. Op Kreta is de toestand treuriger dan ooit. Overal op het eiland heersehen plundering en geweld, een overheid bestaat er niet meer. Kissamo-Kastelli is door de insurgenten ge bombardeerd, en 't geheele dorp is vernield. In het fort zijn de Turksche troepen opgesloten. Van Heracleon zijn de berichten even treurig, en te Kanea houden de plunderingen nog aan. Volgens de Daily News hebben de consuls bevel gekregen een proclamatie op te stellen en te doen drukken, waarin liet principe van autonomie voor Kreta wordt vastgesteld. Die proclamatie zal dan over het geheele eiland worden verspreid. Majoor Bor heeft zijn functie neergelegd en heeft zich op een der Engeische schepen inge scheept. De maritieme prefectuur te Toulon heeft order gekregen marine-infnnterie naar Kreta te zenden, om de marinetroepen daar te ver sterken. -w/"v -• Gemengde Mededecllngen. Koningin Victoria zal heden te Nizza waar schijnlijk een bezoek ontvangen van Keizer Frans Jozef. De Neue Freie Pr es se verzekert, dat de eerste burgemeester van Weenen, dr. Stroh- bach, zijn ambt spoedig zal neerleggen om plaats te maken voor Lueger, den aanvoerder der anti-semieten. Deze laatste zou thans op de goedkeuring van zijn benoeming door den Keizer mogen rekenen. De Spaansche regeering heeft eenige voor hun wreedheid bekende officieren op Cuba ontslagen. Tegenover Amerikaausche onderda nen neemt zij ook een welwillender houding aan. Volgens de slmparciai" is het zenden van versterkingen naar de Phiüppynen driegend noodzakelijk. Op aansporing der Bulgaarsche regeering heeft de politie te Belgrado een protestmeeting tegen het besturen van Bosnië door Oostenrijk verbonden. Volgens berichten uit Oud-Servië hebben benden Arnauten vijf dorpen ea een klooster geplunderd en twee dorpen verbrand. De president van den Rumeenschen Senaat, Demeter Sturdza, is afgetreden als voorzitter en als senator, wegens een twist der leiders zijner partij met de regeering. Pogingen, om hem op zijn besluit te doen terugkomen, zijn zonder gevolg gebleven. De verhouding tusschen de Porte en Perzië schijnt ook niet zeer gunstig. De Porte heeft aan de Perzische regeering opheldering gevraagd over de troepenverzameling aan de grenzen. Te Pretoria worden de krijgszuchtige berich ten uit Londen niet ernstig opgeuomen; men beschouwt ze als een manoeuvre ten gunste van Rhodes' vrijspraak. De Afrikaander Bond heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin hij zich uitspreekt tegen elke ondersteuning van Rhodes en verklaart, dat Rhodes nooit weder zitting in het Parlement mag nemen. In een krachtig artikel «zestig jaren van strijd", dat overigens van waardeering voor Koningin Victoria getuigt, verzet de Trans- vaalsche Volksstem zich tegen het denkbeeld, dat de Zuid-Afrikaansche Republiek zal deel nemen aan de huldebetooning bij gelegenheid van het zestigjarig jubilé der Koningin. De commissie voor buitenlandsehe zaken uit den Amerikaansclien Senaat heeft weder een aantal beperkende bepalingen aan liet arbitrage verdrag toegevoegd. De president heeft het Congres in buiten gewone zitting bijeengeroepen. In de desbetref fende boodschap bespreekt hij den financieeien toestand en dringt er op aan dat vóór alles een tariefwet zal tot siand komen. Tot voorzitter van het Huis van Afgevaar digden is benoemd Thomas B. Reed, van Maine, die dezelfde functie ook vervuld heeft in het 51ste en het 54ste congres. De zaakgelastigde van Uruguay ontving van zijn regeering andermaal telegrafisch bericht, dat de opstand van geen beteekenis is. De rebellen zouden op de vlucht zijn geslagen en door de regeeringstroepen vervolgd; werden. Atjeli. De correspondent te Batavia van de N. B.Ct. seint onder dagteekening van heden. II. M. de Koningin-Regentes was gisteren voornemens aan liet Huis van Barmhartigheid aan den Zuid-Binnensingel in Den Haag een bezoek te brengen en reed ook daarheen, doch daar juist gisteren een paar ziektegevallen in het gesticht waren voorgekomen, vermoedelijk mazelen, achtte de directie het voorzichtig II. M, beleefdelijk in overweging te geven, haar bezoek uit te stellen, waaraan voldaan werd. De grafkelders der Oranjes in de Nieuwe Kerk te Delft, welke nog slechts weinige weken geleden geopend werden om gelegenheid te geven aan den Vertegenwoordiger van het Pruisische regiment dat den naam draagt van nu wijlen Prins Frederik der Nederlanden, tot het verrichten van een daad van vrome ver eering, waren Zondag in het middaguur wederom ontsloten voor een pieuse verrichting ten aan zien van deri Oranje voorzaat. De vereeniging «Die Haghe" zag haar voor nemen, om op den 250en gedenkdag van den dood van prins Frederik Hendrik, broeder van prins Maurits, aan de nagedachtenis van dezen roemruchten veldheer een hulde te brengen, bekroond door de aanwezigheid van een hon derdtal dames en heeren, die zich vereenigden in het oude koor der kerk. De minister van binnenlandsehe zaken heeft de commissarissen der Koningin verzocht, hem jaarlijks te doen toekomen eene opgaaf vau het getal kiezers in elke gemeente voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den ge meenteraad volgens een door hem bijgevoegden modelstaat. Deze staat bevat niet minder dan 33 kolommen en doet zien, dat er alleen voor de Tweede Kamer veertien soort kiezers zijn. De minister van financiën maakt bekend, dat op den X3en dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,439,642.80'/2 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsehe Bank, ingevolge art. 115/s van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van>>3,415,857.39 De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag '18 Maart a.s. niet plaats hebben. Te Cannes is overleden jhr. L. W. De Casembroot, kamerheer i. b. d. van wylen den Koning. De heer J. de Koo te Hilversum wenscht voor een candidatuur in 't district Schoterland niet in aanmerking te komen. Tal van leden van het corps diplomatique en autoriteiten hebben aan het sterfhuis van jhr. Beelaerts van Blokland van hunne belang stelling doen blijken door het neerleggen van hunne naamkaartjes. In Nederland was jhr. rar. Beelaerts van Blokland niet geaccrediteerd als gezant, al be hartigde hij ook daar de belangen van de Zuid- Afrikaansche Republiek. Op uitdrukkelijk verlangen van de familie van den overledene wordt verzocht aan hen, die daartoe het voornemen mochten hebben, geen kransen aan te bieden. Agence. llavas seint uit Pretoria, dat men aldaar levendig deelneemt in het overlijden vau jhr. Beelaerts van Blokland. Want tal van jaren heeft hij de Zuid-Afrikaansche Republiek trouw gediend. De toestand van het Kamerlid mr. A. P. de Lange, die sedert "geruimen tijd lijdende is, was in de iaatste dagen minder bevredigend. De centrale anti-revolutionnaire kiesveree- niging «Nederland en Oranje" voor het hoofd kiesdistrict Breukelen, heeft met ongeveer twee derde der ruim honderd uitgebrachte stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vac.-Royaards van den Ham) den heer J. II. de Waal Malefijt, burgemeester van Westbroek en Achttienhoven. De overige stemmen waren uitgebracht op den heer mr. J. C. van Briel Sasse, kantonrechter te Woerden. Op 30 dezer zal te Londen eene conferentie van afgevaardigden der betrokken spoorweg maatschappijen worden gehouden ter bespreking van het levensmiddelen-verkeer uit Italië naar Engeland, België en Nederland. Ook de Nederlandsehe spoorwegen zullen aan deze conferentie deelnemen. Krachtens art. 26 van de drankwet zullen in 1902 de vergunningen voor het verkoopen van sterken drank vervallen voor hen die ze na 1 Mei 1881 verkregen. Wanneer door het sluiten van die lokalen er minder vergunningen zijn verleend dan het maxmium veroorlooft, dan vraagt de IJaagsche Courant hoe die dan nog veroorloofde vergunningen zullen worden toegekend Zal men ze verloten of aan de hoogstbiedenden verpachten? Die keuze zal echter in 1902 zulk een moei lijkheid niet geven, meent het blader zal van de strengo toepassing van art. 26 nog niets komenmen zal er wet iets op vinden. De Haagschs Cl. vertrouwt dat dit niets" dan zoo zal zijn, dat men nu duidelijk maakt, dat het werkelijk ernst is met de drankwet en de wet houdbaar zal blijken, die reeds een belangrijken invloed ten goede heeft uitge oefend en dus niet mag vallen. Voor de nationale tentoonstelling van vrou wenarbeid, die men zich voorstelt in Juli, Augustus en September 1898 te houden, is het terrein, waar het tentoonstellingsgebouw in Den Haag zal verrijzen, kosteloos afgestaan. De dames, die de leiding der zaak in banden hebben, trachten haar zooveel mogelijk te be vorderen. De lezing, door mej. Jungius in ver schillende plaatsen van ons land gehouden, is nu ook in druk verschenen. De commissie voor de Indische rubriek is samengesteld uit de volgende damesmevrouw GroeneveldtVan Dijjk, presidente; mevrouw Lucardie—Daum, vice-presidente; mevrouw Van ZuylenTromp; mejonkvr. De Savornin Lobman; mej. C. van den Hart, allen te 's-Gravenhage; mej. Elise Haighton te Amster dam; mej. Bijleveld te Leiden; mej. Van der Schuyt te Rotterdam; mej. P. Brondgeest te Utrecht en mej. A. M. Gerth van Wijk te 's-Gravenhage; welke beide laatste resp. pen- ningm. en-secr. der commissie zijn. In de tweede vergadering, door deze com missie Zaterdag j.l. gehouden, bleek reeds f 1000 bijeengebracht te zijn. Te Haarlem overleed de heer mr. D. A. Ca- merling Helmolt, van 1855 tot 1877 kanton rechter te Amersfoortin laatstgemeld jaar werd hij bij de reorganisatie der rechterlijke macht op wachtgeld gesteld. De vrijzinnige kiesvereeoiging »'s-Graven- bage" heeft definitief candidaat gesleld voor de Prov. Staten den heer M. Hijmans van Watle- noveD. Naar men aan De (antir.) Ned. uit Suriname meldt, zal in den loop dezer maand een Militair Tehuis te Paramaribo worden geopend. De voorbereidende maatregelen zjjn in vollen gang. Het werk gaat vooral uit van tnr. A. J. v. d. Houven v. Oordt, ten vorigen jare benoemd sub-agent voor de immigratie. Hetexamen voor adspirant-gemeente-secretaris of ambtenaar ter secretarie zal vanwege de Nederlandsehe vereeniging voor gemeente belangen dit jaar worden gehoudenhet schrif telijk gedeelte te Utrecht, Breda en Zwolle op Donderdag 9 September, en. het mondeling ge deelte op Woensdag 22 September, en volgende dagen te 's-Gravenhage. letterzelters. Do minister van buitenlandsehe zaken brengt in de Staats-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat door de naamlooze vennootschap van de Sandt de Yilliers Co., uitgevers te Kaapstad, zoo spoedig mogelijk vier bekwame Nederlandsehe letterzetters verlangd worden. Passage 3de klasse van Nederland naar Kaapstad kan des verlangd worden voorgeschoten, doch moet in wekelijksehe of maandelijksche termijnen terug worden betaald. Loon elf pence (pl. m. 55 cent Ned. cour.) per duizend „ens" en voortdurend werk, zoodat de ver- dieasten geheel van vlijt en bekwaamheid afbangen. Gegadigden kunnen zich, ouder overlegging van getuigschriften, vervoegen bij den heer B. IV. Mie- ling, directeur der Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage. OVER.SCHIE, 15 Maart. Heden is.het mond- en klauwzeer uitgebroken onder de runderen van den landbouwer P. Zeeuw Jzn,, wonende^ aan den Rot- terdamschen rijweg onder deze gemeente. OVERSCJIIË, 15 Maart. Het mond- en klauwzeer is bij de runderen van den landbouwer J. Hooger- bruggen Wzn., wonende aan de Zwetkade alhier, geweken. Vandaag is men reeds begonnen met het ontsmetten es schoonmaken der stallen. OVERSCHIE, 10 Maart. Ds. P. van Warmenhoven te Alblnsserdam, die door den kerkeraad der Ned. Ger. kerk naar hier was beroepen, heeft voor deze beroeping bedankt. OVERSCHLE, 16 Maart. Iemand uit deze gemeente miste sinds eenigen tijd een grooten werkhond. Het is den brigadier der rijksveldwacht alhier, J. L. Smits, mogen gelukken het dier te Rotterdam in beslag te nemen bij een bewoner van de Snellemnnstraat. ROTTERDAM, 16 Maart. In een Zondag ge houden gecombineerde vergadering der typografi sche verecnigingen alhier werd besloten af te" wachten of de patroons, die beloofd hadden ieder voor zieh na te gaan, welke verbeteringen in den bestaanden toestand kunnen aangebracht worden, hun woord gestand zullen doen. De voorzitter verklaarde, dat hij voor zich wei vertrouwen in dg patroons bad. Een voorstel van H. Spiekman om de typografen in openbare vergadering bijeen te roepen, werd ver worpen. TWEEDE KAMER. Gemecnte-Financiën. Naar aanleiding van het Voorioopig Verslag om trent het wetsontwerp tot regeling der finaucieele verhouding tusschen hot Rijk en da gemeenten en herziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke belastingen, hebben de ministers van binnenlandsehe zaken en van financiën een nota aan de Kamer doen toekomen. In antwoord op een wenseh der Commissie van Rapporteurs, dat de Regeering ten aanzien van enkele gemeenten, waar hooge progressieve inkomstenbelas tingen geheven worden een onderzoek instelde, welk verlies die gemeenten zullen lijden, wanneer de aldaar bestaande progressie nit de geldende regeling der belasting wegvalt, en welken invloed de vercischte wijziging zal hebben op de verdeeling van den be lastingdruk over de verschillende klassen van belas tingschuldigen meent de Regeering dat dergelijke berekening geenerlei waarde heeft noch kan hebben, omdat een punt van beslissend gewicht, namelijk de hoegrootheid van den aftrek voor levensonderhoud, willekeurig op f 200 voor alle gezinnen, zonder aanzien van hunne talrijkheid, is bepaald en de aftrek thans niet te bepalen is. Waterstaatsbestuur. In zijn Memorie van Antwoord op het afdelings verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp, houdende algemeene regels omtrent het waterstaats bestuur, deelt de minister van waterstaat niet het geopperde bezwaar, dat deze wetsvoordracht wederom slechts een partieele regeling bevalt. Voorts blijkt uit het antwoord, dat de omstandig heden niet toelaten thans ter hand te nemen een wet ter uitvoering van art. 154 der Grondwet (ad ministratieve rechtspraak)dat over het aanhangige ontwerp Gedep. Staten der provinciën niet gehoord zijn, maar dat dit plaats heeft gehad omtrent een vroeger Regceringsontwerp tot regeling van het algemeen en bijzonder bestuur van den Waterstaat. Bij Kon. Besluit is aan den adelborst le kl. C. van Manen, op zijn verzoek, met 16 Maart 1807, eervol ontslag veileetid uit den zeedienst. Bij Kon. Besluit zijn benoemd in liet bestuur van den Tlioornpoider, provincie Zeeland, tot dijkgraaf G. fsrael Pz. en tot gezworen A. C. Vevhuist Iz.en tot lid van liet bestuur der waterkeering van hetcalami- teuze waterschap Bruinisse, provincie Zeeland, II. van de Zande. Bij Kon. Besluit is de lieer mr. II. van Dissel, pro- cuieur-generaal bij het Hooggerechtshof van Ned.- Indië, met ingang van 3 April 1807, benoemd tot president van dat college. De heer O. Bieber, benoemd tot consul te Port au Prinei, is in die hoedanigheid door de Regeering der Republiek Haïti erkend. Bij beschikking van den minister van binnen], zaken is benoemd tot concierge aan de Rijks hoogere burger school te Groningen. J. B. Selis aldaar. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is benoemd tot bediende aan de Polytechnische Schooi tc Delft, .1. Koesiag aldaar. Naar men ons uit 's-Gravenhage seint, is heden door den gemeenteraad tot onderwijzer in het handteekenen "aan de openbare burger school aldaar benoemd onze stadgenoot, de heer M. Kraamer, onderwijzer in het hand teekenen alhier. Er zal weldra hier ter stede eene vergade- dering gehouden worden van de Nederl. Onderw. Propaganda-Club (voor drankbestrijding) afd. «Maasclub" alhier. Spieker is de Heer Alb. Flothuis, gymnastiek leraar te Rotterdam. Onderwerp; »ÜeSchool en de Drankbestrijding." De Schiedamsche werkliedenvereniging «De Vriendenkring" hield gisterenavond in de boven zaal van «Lion d'Or" aan de Broersvest een ver gadering, waarin besloten werd tot het vieren van het jaarfeest op eenigszins ruime schaal, in de zaal van «Musis Sacrum". Door den penningmeester werd een overzicht gegeven van den financieeien toestand, hetwelk bij acclamatie werd goedgekeurd, nadat een commissie was aangewezen tot het nazien van boeken en bescheiden. Voorts werd besloten tot het aanschaffen van insignes, waarna de vergadering, die druk bezocht was, werd ge sloten. De jongen, van wien wij hebben medege deeld, dat bij uit het tooggat van den stoom- molen «Nederland" was gevallen, is heden tengevolge daarvan overleden. Aan den molen wappert de vlag ten teeken van rouw halfstok. Heden aan de visch markt afgeslagen 3 manden kabeljauw, 3 manden schol en 1 party voorn. Kabeljauw fl tot 11.65 per stuk; schol f 0.35 tot f 0.45, voorn f 0.15 tot f 0.40 p. koon. Heden avond 7 uur afslag van schol en voorn. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht; 13 Maart. Notaris; II. W. M. Roelants, Elf woonhuizen, loodsen en schuren, benevens het recht van erfpacht op den grond, waarop ze gebouwd zijn en den daarbij behoorenden grond, aan de Hagastraat, nrs. 56, 58, 60,62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 en 78, ter gezamen lijke grootte van 26 aren en 96 cent, te zamen in veiling f 9600.—, verkocht voor f 10025. Een huis, verdeeld in eeu beneden- en boven woning, open plaats, pakhuisje en erve, aan de Sehie, no. 14, groot 128 cent., in veiling f1210.Verkocht voor f1350. Een huis en erve, bestaande in een beneden en bovenwoning, open plaats en erve, aan den Dam no. 34, groot 86 cent., in veiling f2700,—, opgehouden. Een pakhuis, hebbende, behalve de vloer drie zolders, open grond en erve, achter de Teer-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2