50 jaargang. Zondag 2Ven Maandag 22 Maart 1897. N°. 9275. Eersfe Blad. feuilleton. EEN MEISJESLOT. OFFICIEEL. Kennisgeving. Bekendmaking. NATIONALE TENTOONSTELLING VROUWENARBEID. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BINNENLAND. ABOreimutTfiFEijB, per kwartaal Franco per poit Afzonderlijke nommers. I f 0.90 - 1.30 - 0.03 i I' t f* BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het 2e suppletoir-kohier der plaatselijke directe belasting, dienstjaar 1890, den 9n Maart 1897 door den gemeenteraad vastgesteld en den lun Maart daar aanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd, Wordende vocu ts een ieder aangemaand zijnen aan slag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 20sten Maart 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈÜE. De Burgemeester van Schiedam, gezien de wet van 30 December 1887 staatsblad no. 253) betreffende onderstand (ondersteuning) aan mindere geëmploieerde», vaste werklieden en bedien den op daggeld werkzaam bij inrichtingen van's rijks zeemacht en op 'srijks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 (staatsblad no. 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk besluit van 10 januari 1888 staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor middags 10 tot des middags 12 uren, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, 20 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG VAN Met een enkel woord wenschen wij hier te bespreken de Nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid, die de vereeniging van dien naam zich voorstelt het volgend jaar hier te lande te houden. Uitgaande van de juiste onderstelling, dat (Naar het Duitsch van Paul Heïse.) 7) 'Hij trad op mij toe, om mij bij het opstaan be hulpzaam te zijn. Ik zeide hem, dat ik vreesde, wijnen voet verstuikt te hebben. Ik kon dan ook werkelijk niet staan, en nog minder een poging wagen om te ioopen, en ik verklaarde hem zeer dankbaar te zullen zijn, wanneer hij mij van be nedes hulp wilde zenden. 'Hij bezag den gekwetsten voet en knielde neer, om de aangerichte schade nader te onderzoeken, waartoe hij den enkel stevig tusschen zijne groote, bruine handen nam. 'Gij hebt, helaas! gelijk," zeide hij. »Gij kunt op dezen vo8t onmogelijk ioopen. Maar wanneer gij het hier nog een paar minuten zoudt willen uit houden, - ik zal zoo dadelijk weer bij u zijn en er voor zorgen, dat gij voorzichtig en gemakkelijk na' beneden gebracht wordt." 'Hij'sloeg een zijpad in, dat zich weer tusschen Wijngaarden kronkelde, de honden mét gebogen hoppen vlak achter hem aan, alle drie waren verdwenen. Maar nu, terwijl ik zoo in mijne hulpe loosheid alleen achterbleef, gevoelde ik mij ondanks het ongeval toch'niet ongebkkig of verdrietig'ge- stemd; de dwaze geschiedenis had veeleer heimelijk iets bekoorlijks voor'mij. Want op deze, zij het dan ook wel wat lastige manier, was ik er toe g3komen een kennismaking oïb te knoopen, waarop anders niet het minste 3EUREAUBOTERSTKAilT ÏO, Tclcphoon ïïo. IS». ADVBRTENTiBPBuavan 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. niets zoozeer zal ten goede komen aan eene juiste waardeering der vrouw en hare velerlei gaven dan een juiste kennis daarvan, is de vereeniging tot de conclusie gekomen, dat niets daartoe beter zal leiden dan een over zicht van hetgeen de vrouw in slaat is, ten nutte van het algemeen te leveren, welk over zicht in eene tentoonstelling hare belichaming zal vinden. Beter dan door congressen, beter dan door brochures, beter dan door redevoeringen zal het belang der vrouw gediend zijn met eene aanschouwelijke voorstelling van wat zij vermag. Men kan zich er slechts over verbazen, dat waar de vrouw zulk een enorm aandeel heeft aan de algemeene ontwikkeling onzer maat schappij, aan de productie, aan de opvoeding en zoo onnoemelijk veel andere machtige factoren die onze samenleving vormen, dat nog niet eer het denkbeeld tot eene ten toon stelling van haren arbeid is gerijpt. Met goed succes heeft men in» Denemarken het thans hier geconcipieerde plan tot uit voering gebracht. De goede gevolgen daarvan zijn daar te lande niet uitgebleven. Het kan niet anders: eene voor ieders oog blootlegging van het belangrijke aandeel, dat de vrouw neemt aan onze hedendaagsche samen leving, zonder overdreven zucht tot ostentatie en svrij vrouwerij" moet èn voor mannen èn voor vrouwen van gewicht zijn. Wanneer wij aan de hand van mej. Jungius hier uiteenzetten, wat men zich voorstelt, dan zal men hiervan hopelijk overtuigd worden. Er zal rijn eene plastische afdeeling, waarin bijeengebracht zal worden, wat talentvolle vrouwen' hebben voortgebracht aan schilder-, ets-, beeldhouw-, naald- en illustreerwerk, zoo in den tegenwoordigen als in vroeger tijd; er zal zijn eene afdeeling muziek en tooneel, waar vrouwen uitvoeringen zullen geven en vooi drach ten zullen houden. Letteren en wetenschap zal onder dak ge bracht worden in een aangenaam vertrek, waar wat Nederlandsche vrouwen op dit gebied le verden, ter lezing zal bijeenliggen. Eene historische afdeeling zal doen zien en hooren, hoe in ons land, ten allen tijde, de vrouw eene machtige factor was in de volks ontwikkeling. Exposeering van door vrouwen in ouden tijd vervaardigd huisraad, aardewerk en weefsel zal hieraan relief geven. Hare vroe gere rol als handwerkster en akkerbouwster uitzicht zou geweest zijn, ea die toch ihljne vrou welijke nieuwsgierigheid reeds iang had bezig ge houden. »Vijf minuten namelijk van het huis mijner gast vrije vrienden verwijderd, bevond zich op een heuvel achtige open plek bij den oever een groote, eenigs- zins verwilderde tuin. Wanneer men er beneden op de rivier voorbijvoer, kon men de villa tusschen zware noteboomen zien doorschemeren een eenvou dig ouderwetsch huis, zonder ander sieraad dan de prachtigste rozen, die tegen de aan den voorkant liggende muren opklouterden. Omtrent den eigenaar van dat huis deden zonderlinge geruchten de ronde, waaronder velen die elkaar tegenspraken, maar allen dadrin overeenstemmend, dat hij een menschenbater en bovenal een onverbiddelijke vrou- wenjater was, want gedurende de zeven of acht jaren, dat hij hier woonde, had nog nooit een vrouwenvoet den drempel van het groote ijzeren hek overschreden. »In zijn keuken fungeerde een brommige oude bediende; voor zijn tuin had hij een paar knechts gehuurd, die echter steeds na afloop van hun dag werk weer huiswaarts keerden. Vrienden of ook maar kennissen' bezat hij niet; daarentegen was hij een groot dierenvriend. Want behaive de beide Ulmerdoggen, waarmede ik, belaas! reeds kennis had moeten maken, 'wemelde het er van allerlei andere dierenkatten eekhorentjes, een tamme ree, een paar apen, en vooral een menigte vogels, Dikwijls wanneer wij het veelbesproken huis voorbij gingen, bleven wij voor het tuinhek stilstaan en luisterden wij naar hetgeen er daarachter'te hooren viel. Alles klokte, kraaide, kwaakte en kraste daar in de nabijheid van den ingang, dewijl het reus achtige vogelhuis zich tot bijna viak aan het zal aanschouwelijk gemaakt, en de herinnering aan groote historische vrouwen door hare por tretten enz. verlevendigd worden. De rubriek handel en nijverheid zal een groot deel der tentoonstelling uit den aard der 2aak in beslag nemenwanneer men weet. dat 40000 vrouwen hier te lande in den han del haar brood verdienen, dat er bijna 70000 in industrie van allerlei gading dagelijks wer ken, dan is dit ieder duidelijk. Een andere rubriek is die der huisvlijt; uit alle hoeken des lands zal men producten van dien arbeid zien op te sporen en te exposeeren, of zulk werk op het terrein doen vervaardigen Onderwijs van alle soort, waarin duizende vrouwen haar brood vinden, zal, door'texpo seeren van den arbeid der leerlingen, door het werken met deze voor belangstellenden, door het heieggen van een goed georganiseerd congres, waarop de onderwijsbelangen kunnen besproken worden, doen zien, wat de vrouw op dit gebied beteekent. De rubriek ziekenverpleging, waarin 5000 vrouwen haar schoone taak vervullen, hetzij als arts, hetzij als apotheekster, hetzij als ver pleegster, zal, door besprekingen te leiden, door behandeling op het terrein der tentoonstelling, door het inrichten eener ziekenzaal en een bureau voor chemisch onderzoek, de werkza, m- heden der vrouw weder hier representeer Sport zal niet ontbreken, gelijk in dezen tijd van zelf spreekt. De rubriek maatschappelijk werk zal doen zien door platen, door graphische kaarten, door staten enz., het streven en de resultaten in den grooten strijd tegen maatschappelijke kwalen. De toestand der dienstboden (wij tellen er in ons land ongeveer 160000) zal van deze rubriek een belangrijk onderdeel vormen. Landbouw en veeteelt, waarin ruim 80000 vrouwen werken, zal door producten van den arbeid van deze een beeld geven van hare bedrijvigheid op dit gebied. 'inze koloniën, Oost- en West-Indië zullen mede vertegenwoordigd zijn. De nog zoo weinig bekende arbeid der vrouw in deze tot ons land behoorende deelen, zal door de tentoonstelling grootere bekendheid verkrijgen. Collecties van hare eigenaardige industrie zullen geëxposeerd of op het terrein gedeeltelijk gemaakt worden. Eindelijk de vrouw als moeder. Moeilijk is dit anders voor te stellen dan door portretten en levensbeschrijvingen van de moeders van bek uitstrekte;' wij* "zagen"* 'èen'paar'pi'hchtige pauwen in vrijheid rondwandelen en hoorden het toornige krollen der fazanten, die op voet van oorlog met hen schenen te staan. nMaar den heer des huizes hadden wij nog ooit te zien gekregen. Mijne familieleden echter waren in verloop van utijd nauwkeurig omtrent hem onderricht geworden. Zij wisten, dat hij de zoon van een rijken fabrikant was, maar op verlangen zijns vaders, die hem tot den rechtsgeleerden raadsman der zaak wilde op leiden, de juridische studiën had doorgemaakt, mis schien wel tegen zijn zin. De Fransch-Duitsche oorlog had deze studiën plotseling -doen staken juist toen hij zijn examen bad afgelegd. Hij was als luitenant weder in zijn regiment getreden, had het IJzeren Kruis verdiend, en zooveel smaak in de militaire loopbaan gevonden, dat hij er later bij bleef en het tot kapitein bracht. Daarna stierf zijn vader, en moest hij zich met het beheer der fabriek beiasten. Maar ook uit dezen werkkring werd hij weder weggerukt, toon zijne arbeiders, hoe humaan hij hen ook behandelde, zich bij eene groote staking aansloten. Men vertelde, dat een verraderlijk werkman, dien hij had moeten ontslaan, zijn huis in brand had gestoken, en dat een zuster, van wie hij zielsveel hield, in de vlammen was omgekomen. - ïMaar nog iets anders had hem het blijven in zijne woonplaats hij was afkomstig uit Thürin- gen onmogelijk gemaakt. Hij was gehuwd zijne vrouw was hem ontrouw geworden, zoodat het tot een scheiding kwam. Toen verkocht hij de fabriek en trok hij ver weg, vestigde zich hier aan den Rijn, en leidde sedert dien tijd het kluizenaarsleven, dat allen van buiten af kenden. Hoe bet in zijn binnenste groote personen uit "ónze historie, want, zegt mej. Jungius, waar een groot mensch leeft, daar is een der eerste vragen, wie was de moeder Zie hier enkele grepen uit het omvangrijke plan der vereeniging en hare bestuursters. Moge het te veel omvattend schijnen, de energie van die Mouwen, welke het initiatief tot liet groolsche plan namen, doet het beste verwachten. Wij willen onze lezers voor heden niet ver moeien met de opsomming van verdere plan nen; wellicht vinden wij weldra gelegenheid om op de ontworpen tentoonstelling nog eens nader terug te komen. Slechts vermelden wij, om ook de voor dit oogenblik meest prac- tische zijde haar licht te gunnen, dat men van de vereeniging, die bovengenoemd is, lid wordt door een bijdrage van f20 in eens of f5 jaarlijks, gedurende de vijf jaren dat de ver eeniging bestaatdonateur of donatrice zijn zij, die de vereeniging steunen door eene bijdrage in eens van ten minste f50. Bij mevrouw H. H. ScholtenCommelin, Tesselschadestraat 9 te Amsterdam, kan men zich opgeven voor eene der bovenstaande qualiteiten. Bij Kon. Besluit is de thans met verlof hier te lande aanwezige Oost-Indische ambtenaar A. J. C. de Ncve, laatstelijk assistent-resident voor de politieke aanrakingen met de onderhoorig- heden en hoofden ter Westkust van het gou vernement Atjeh en onderhoorigheden, alsnog benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde, ter zake van zjjn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Melaboeh (Atjeh) in de maand Maart 1894. De gep. luit.-gen. C. N. T. graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis van H. M. de Ko ningin en de kapil. ter zee P. Zegers Veeckens, adjudant van H. M., hebben zich hedenochtend uit den Haag naar Berlijn begeven om H. M. de Koningin te vertegenwoordigen bij de plech tige herdenking op 22 dezer van den lOOen geboortedag van Keizer Wilhelm I. In de plrats van het Maandblad is thans door de Vereeniging van Weesvaders in Neder land voor het eerst een jaarboekje uitgegeven, ten einde hun streven en werken in wijder kring kenbaar te maken. In de beide gestichten der vereeniging worden verpleegd 54 kinderen en wel 15 in het gesticht Lindelaan te Maarssen en 39 in de Carel van Walreestichting te gesteld was, wist geen sterveling te zeggen. Want do oude bediende, die zijn verkeer roet de buiten wereld onderhield, liet zich met niemand in een gesprek in, en beet ongeroepen vragers zoo grimmig af als een nijdige werfhond, »Gij begrijpt, dat de zonderlinge buurman het onderwerp van eindelooze gesprekken was, vooral omdat hij, zooals men bij vluchtige ontmoetingen opmerkte, nog een zeer knap man was, die er vol strekt niet uitzag alsof hij reeds met het leven had afgerekend. sik zelf had hem nog nooit te zien gekregen, en alleen zijne dierenliefde maakte hem interessant voor mij; ook dat men zooveel verhaalde van de behulpzame hand, die hij voo»* alle noodlijdenden steeds open had, altijd geheel in stilte, door bemid deling van zijn bediende, en met het strenge ver bod, hem vooral nooit te komen lastig vallen met dankbetuigingen. Doch boven de belangstelling in een romanheld, die ons zwart op wit beschreven wordt, kon mijne belangstelling in den zonderling zich niet verheffen. Ik liet mij kalmpjes door den echtgenoot mijner vriendin plagen; dat zou nu juist een geschikte partij voor mij zijn, da vrouwen hater moest met de mannenhaatster trouwen, en beiden eikander grondig bekeeren. »En daaraan knoopte de ondeugende oude heer de avontuurlijkste plannen vasthoe men den kapi tein zoo werd hij in de wandeling genoemd in huis lokken of het zijne binnensluipen kon. iDoch nu was op de eenvoudigste wijze door een toeval het ijs gebroken en de kennismaking aange knoopt. Wordt vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1