50"c jaargang. Zondag 21 en Maandag 22 Maart 1897. N°. 9275. Tweede Blad. FEXJILLETOlSr. Hoe Marie Sewell gravin werd. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abohkehbstspbijs, per kwartaal0 go Franco per post30 AÊonderlijke nommers02 BUREAU; ROTEKSTKA.iT ÏO, Tclcplmon No. 123. Adtestkntxepbijs van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel moer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen «verzicht. Schiedam, 20 Maart '97. In den Duilschen Rijksdag is het debat over de marine-begrooting gisteien voortgezet; in de hofloge woonde prins Heinrich, admiraal der vloot, in uniform de debatten bij. De secretaris van financiën, graaf Posa- dowsky, verdedigde de plannen uit financieel oogpunt. Hij gaf een overzicht van den finan- cieelen toestand, welke van dien aard was, dat zy het toestaan der voor de marine gevraagde sommen, die alle noodzakelijk gebleken zyn, rechtvaardigde. Yollmar gaf een verklaring van de houding der sociaal-democraten en besprak de toe komstige, nog grootere bedragen, die men kan verwachten. De staatssecretaris Hollmann, zoo zeide hij, had met zyn marine-plannen gehan deld zonder voorkennis van den rijkskanselier en den bondsraad. Waarom werd er dan niet •penhartig gezegd, dat het hier een wenseh des Keizers betrof? Dreigen met een conflict, das was een onwaardig beroep op de vrees. Indien een conflict ontstaat, zoo eindigde bij onder de toejuiching van de linkerzijde en het afkeurend gesis van rechts, dan zullen wij den strijd daarover uitvechten. Naar aanleiding van Yollmars woorden kwam daarop de rijkskanselier verklaren, dal hij den staatssecretaris zijne toestemming had gegeven tot diens optreden in de begrotingscommissie, want hij had dat optreden voorloyaal gehouden. Van een vergrijp tegen het constitutioneele principe was dus hier geen sprake. Yon Bennigsen toonde hierop aandat Duitschlaud noodig heeft een marine van den tweeden rang om den vrede te bewaren. De versterking der marine zou dus mede werken tot de verhooging van het gevoel van rust in Europa. Daarentegen vond deregeeiing een scherpe bestrijding van haar plannen bij Eugen Richter, die bovendien opkwam tegen de inmenging van üuitschland in Transvaalsche en Kretenzische aangelegenheden. Die bestrij ding lokte de met toejuiching begroete ver klaring van den Staatssecretaris Yon Marschall uit, dat Duitschland zich alleen moeit in aan gelegenheden, waarbij zijn belangen betrokken zjjn, maar dan ook met volle kracht. Nadat nog verschillende conservatieve afge vaardigden dringend de aanneming der marine- begrooting hadden aanbevolen, en de Welf Von Hodenberg daartegenover de besluiten der be- grootings-commissie had verdedigd, werd de verdere discussie tot heden verdaagd. Er zal nog heel wat moeite noodig blijken om Duitschlands vlootversterking er door te krijgen. (Uit het Engelsch van Jerome K. Jerome.) In het algemeen gesproken bevalt mij gravin X. niet. Zij is voor mij niet het type van de vrouw, waarvan ik zou kunnen houden. Ik aarzel des te minder dit oordeel uit te spreken, omdat ik over tuigd ben, dat de gravin zich volstrekt niet gekrenkt zou gevoelen, zoo haar deze uitspraak ter oore kwam. Maar om eerlijk te zijn, moet ik dadelijk er aan toevoegen, dat zij voor graaf X. een ideaal van een vrouw is. Zij regeert hem, zooals zij al hare vrien den en betrekkingen regeert, van den hulpprediker af, tot de douairière toe. Doch hoe strak zij de teugels moge houden, bij al haar doen en laten betracht zij rechtvaardigheid en is welwillend in hare bedoelingen. Ik zou mij trouwens niet kunnen voorstellen, dat graaf X. zoo tevreden gelukkig zou zijn met een vrouw van een minder overheerschend karakter. Hij is een van die zwakhoofdig goed gehumeurde, kin derachtige mannen, geboren om altijd en in alles van het omstrikken van hun dasje tot hun keuze van een politieke partij geleid en geholpen te worden door hun vrouw. Zulke mannen hebben een hemel op aarde, wanneer het lot hun een goede en gevoelige vrouw schenkt, maar zij zijn te be- klagen, als zij in handen vallen van zelfzuchtigen en dwazen. Graaf X. aanbidt zijn vrouw en acht zich zelf den gelukkigsten aller echtgenooten. Beter getuigenis zou zeker niemand kunnen verlangen." Ook Harer Bi itsche Majesteits regeering wan delt niet op rozen. Wei tracht zij zich de op en aanmerkingen der lastige oppositie van den hals te schuiven door haar met een kluitje in het tiet te sturen, maar die nlastige" oppositie is daarvan in 't minst niet gediend, en de regeering doet wijs zoo zij rekening houdt met de wenschen dei' Iibeialen en de opinie van een groot deel der natie, wat betreft de politiek die op dit oogenblik in liet Oosten wordt gevolgd. Woensdag 1.1. hebben te Norwich bij de opening der vergadering van het Nationaai Liberale Verbond lord Kimbeiley en sir W. Harcourt, de leiders der liberale party in Hooger- en Lagerhuis, het woord gevoerd en de politiek der regeering in zake Kreta aan een scherpe kritiek onderworpen. Daarop is gevolgd het heftige, gister door ons vei melde incident in liet Lagerhuis, waar de woordvoerder der regeering, lord Balfour, weer de tactiek van Dvan-het-kaslje-naar-den-muur-sturen" in toe passing bracht. En gisteren schroomde lord Kimberley in het Hoogerhuis niet te verklaren, dat hij niet langer een politiek wenschte te steunen, gebaseerd op de integriteit van Turkije. Hij verweet daarenboven de regeering, dat zij hem om opheldering naar de verklaring van de Fransche ministers had verwezeD. Lord Salisbury wierp allereerst dit verwijt van zich en protesteerde vervolgens tegen de verklaring van een der ambtgenooten, die Tur- kije's integriteit hadden gewaarborgd, dat hij dit niet langer wilde doen. Dit was de eerste maal, dat een man van zulk een positie in het gezicht van Europa zijn minachting uitsprak voor dr onderteekening van verdingen door zijn land. Turkije's integriteit, ging de premier voort, berust op de rechten van Europa, vertegen woordigd door de mogendheden, en zij worden thans uilgetast door een staat, die zijn bestaan aan het Europeesch concert dankt, Engeland moet het optreden van het verbonden Europa steunen; dat vereenigd optreden, waaraan tot zijn nadeel de naam concert wordt gegeven, vormt de eenige hoop om aan voortdurende vrees voor oorlog en aan den druk van den gewapende vivde te ontkomen. Maar dan moeten verbintenissen niet behandeld worden ais scheur papier. Zonder de goedkeuring van het bondgenoot schap zal de Eugelsche regeering zich niet leenen tot een schending van Turkije's integriteit, zoo eindigde lord Salisbury. Lord Kinaberley's repliek hierop luidde, dat de liberale partij zich voor de toekomst kort weg losmaakt van een politiek, die zich ten doel stelt Tuikije ongeschonden te bewaren. Nog scherper is de critiek die Gladstone, schoon vroeger een voorstander van het Euro peesch concert, in zijn gister verschenen bio- chure, op het huidige samengaan der mogend heden oefent, vooral op Engelands optreden in zake Griekenland naast Duitschland en Rusland, twee staten die beide bestuurd worden door jonge keizers, waarvan de een onervaren is en Tot op den dag, dat zij hem wegkaapte en voor zich opeischte, had hij zijn moeder gehoorzaamd met een onderdanigheid, die aan dwaasheid grensde. Was deze onverwachts gestorven, hij zou niet in staat geweest zijn, over een enkel onderwerp zijn meening te zeggen. Mijn vriendin de gravin is een hartelijke vrouw, een verschijning, die indruk maakt, een vrouw, die dezelfde goede zorg besteedt aan haar zelve, als aan alles en allen, die van haar afhankelijk zijn. ïlk herinner me, zeide de dokter" we hadden familiaar bij den dokter gegeten, en onze vrouwen waren, na afloop van bet middagmaal, naar het aangrenzende vertrek verhuisd, ora met des te meer vrijheid, mannen, dienstboden en andere huiselijke zaken te kunnen bespreken, en hadden ons in de schemering laten zitten ïlk herinner me nog, toen we hier de cholera hadden dat zal nu ongeveer twintig jaar geleden zijn hoe buiten gewoon die vrouw zich toen geweerd heeit. Ik gevoel mij volstrekt niet geroepen haar te prijzen zij hield van dat soort werk en was in haar element, maar niettemin was het een goed werk, dat zij deed. Wanneer de kleine ambulance niet bij de hand was, nam zij, indien het noodig was, de kinderen op de armen en droeg ze naar het zieken huis. Meermalen heb ik haar des nachts in nauwe, vunzige vertrekken bij een dooden man of vrouw zien zitten, 't Was of de grootste ellende haar niet kon ontroeren. Zes jaar geleden heerschten hier do pokken, en zij handelde weer juist ais toen. Ik geloof niet, dat zij nog éèn dag in haar leven ziek geweest is, 'tls een wonderlijke vrouw!" Hij lachte, maar op een wijze, die mij er aan de ander kennis en ervaring bezit, maar de wereld reeds zoo dikwijls heeft verbaasd en teleurgesteld. Die mogendheden wei ken thans de vrijheid tegen. Moet nu Engeland zich door die vorsten op sleeptouw laten nemen Hij wijst op Rumenië, Servië, Montenegro, Bulgarije en Griekenland zelf, in welke landen aciittien millioen menschen wonen, die ook eens onder het Turksclie juk gebukt gingen. Maar nog altijd klinkt nüerwege, dat wij niet moeten ietten op rechtvaardigheid, maar op de onschendbaarheid van Turkije. Hij raadt daarom Engeland, zich los te maken van het Europeesch concert en Griekenland niet te straffen voor wat liet deed, en wijst op Bosnië en Ilerzegowina, bestuurd door Oos- teniijk-Hongarije, Cyprus dooi Groot-Brittannie, en tal van historische antecedenten, om te be- toogen, dat Kreta aan Griekenland kan worden toegevoegd, zonder het in principe van Turkije los te rukken. 't Is een kras gestelde brochure, zelfs som mige Iibei alen in Engelaud vinden haar wat bar. Maar de Engelsche regeering moge er een waarschuwing in zien, niet te gering te schat ten da krachtige volksopinie, die haar politiek veroordeelt. Intusschen wordt de spanning aan deTurksch- Grieksche grenzen steeds grooter. Voortdurend worden van beide zijden tioepen en ammunitie naar de grenzen vervoerd, en liet feit dat het regi ment van prins Nicolaas, 4700 man, thans ook naar Volo is scheep gegaan, om vandaar naar de grens te trekken, teekent den toestand bui ten kijf als zeer ernstig. In de Grieksche Kamer deed de minister Skuzès inmiddels medeeling, dat de blokkade van Kreta was aangevangen. Als bewijs van verzoening mag gelden, dat de Grieksche vloot Kanea heeft verlaten en naar Cerigo is vertrokken. Bij de Tuiksche regeering heeft zij bovendien zich beklaagd, dat Tuikije incidenten aan de grenzen uitlokt, terwijl zij er op wijst hoe de Grieksche tioepen zorg dragen hun defensieve houding te bewaren. Die stap wordt als een gunstig symptoom beschouwd. Intusschen zyn de detachementen c'er bezet ting van Kreta onderweg of leeds aangekomen. Ook Rusland heeft zijn troepen reeds gezonden. Alleen van Duitschland en Oostenrijk is nog niets vernomen. De Neue Freie Presse deelt een gerucht mede, dat kolonel Yassos Kreta zou verlaten hebben, maar veel geloof verdient dit gerucht niet. De toestand op het eiland is nog steeds even gespannen. Vooral te Rethymo heerscht groote opgewondenheid; een detachement van 300 Russische soldaten zal spoedig aan land gaan om de rust te bewaren. deed twijfelen, of de leuke manier, waarop deze groote dame zich met alles om zich heen bemoeide, tot zelfs met hem en zijn practijk incluis, hem wel bijzonder beviel. sHeb ge ooit de geschiedenis van dat huwelijk geboord?" vroeg hij. ïNeen," antwoordde ik. Wiens huwelijk bedoelt ge? Dat van den graaf?" ulk zou het liever liet hare dan het zijne willen noemen," antwoordde hij, ïHet was het praatje van den dag, toen ik pas hier kwam, maar andere belangrijke gebeurtenissen hebben het nu al sedert lang uit de herinnering verdrongen. De meeste menschen weten niet of zijn althans vergeten, dat gravin X. eens bij een banketbakker achter de toonbank heeft gestaan." ïMaar dat is toch niet waar?" riep ik onge- ioovig uit. «Het is een feit," zeide de dokter, vofschoon rnen er het winkelmeisje niet in herkennen zouvindt ge wei? Gravin X. was dertig jaar geleden Marie Sewell, de dochter van een linnenkoopman te Faun- ton. Ofschoon de zaken voor een plattelandbewoner niet onvoordeeiig gingen, waren de verdiensten toch ontoereikend om in de behoeften van de familie Seweü te voorzien, die naar ik meen, bestond uit zeven jongens en acht meisjes. Marie, de jongste, moest dan ook na niet lang te hebben school gegaan, voor zich zelf zorgen. Na in een paar be trekkingen te zijn geweest, kwam zij in dienst bij haar neef, een koek- en banketbakker, die een goed beklante zaak had in de Oxfordstraat. De nieuwe winkeljuffrouw moet een bijzonder aantrekkelijk meisje zijn geweest, evenals ze thans nog een mooie vrouw is. De winkel was bekend om haar dames- De Engelsche parlementaire commissie in zake Transvaal heeft in zijn zitting van gisteren liet verhoor van den procureur-generaal Schrei- ner voortgezet. De getuige verklaarde o. m. dat de Uitlander-i wel grieven hadden, maar dat ze zeer overdreven waren. Mettertijd zou daarin, naar zijn meening, ook wel worden voorzien. De oplossing zou uit Transvaal zelf komen maar pogingen van buiten af zouden ernstige gevolgen hebben. Hij noemde voorts de vreem delingenwet onpolitiek, schoon rechtmatig. Maar president K-uger hechtte te veel aan isolement voor Transvaal. Bovendien meende hij, dat de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek vast diende te houden aan de con ventie. Volgens de verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis bedraagt de eiscli tot schade loosstelling der Zuid-Afrikaansche Republiek 1.677.000 pond sterling, eenige shillings en eenige pence. De Chartered Company zal dien eisch onderzoeken, daarna zal hij juridisch on derzocht worden, en vervolgens nog eens dooi de regeering. Dan eeist kan de ïegeering in correspondentie treden met het Tiansvnalsche gouvernement. Verschillende bladen bevestigen het bericht van een federatie tusschen de Zuid-Afrikaan sche Republiek en Oranje-Vrijstaat. In den Eersten Volksraad zijn, volgens den cor respondent der Times te Johannesburg, geko zen 19 conservatieven en 8 vooruitstrevenden vroeger bestond de volksraad uit 16 conserva tieven en 11 vooruitstrevenden. Tegen enkele verkiezingen is protest aangeteekend. In de Tweede Volksraad blijven deconservatieven in de meerdeiheid, Cientengde Mededeel In gen. Het Engelsche Lagerhuis heeft het eerste artikel van de schoolwet onveranderd goedge keurd met 29 tegen 117 stemmen. Volgens een bericht uit Konstantinopel aan de Standard wil men te Ysldiz-kiosk beproe vende de door Midhat-pacha samengestelde con stitutie in te voeren. Een vergadering van ministers, oud-ministers en andere hooge funelionnarisssen is te Yildiz- kiosk bijeengeroepen, zoo wordt aan de Morning Post bericht, om het nieuwe ontwerp der administratie van liet Ottomaansehe rijk, dat den Sultan zal voorgelegd worden, te onderzoeken. Uit Manilla wordt bericht, dat 24 krijgsge vangen inboorlingen hun schildwachten ontwa pend, den cipier gedood hebben en uit de gevangenis ontsnapt zijn. Op straat doodden zij een soldaat. Bij de vervolging door de gen darmes zyn zes hunner neergeschoten. De nieuwe tariefwet voor de Vereenigde Staten is bij het Huis van Afgevaardigden in- lunches het glas sherry met een taartje was toen zeer in den smaak. In dien winkel zag graaf X. toen nog de jonge lord C., zoo pas uit Oxford gekomen en nog onbekend met nl de ge varen van het ongehuwde Londen Marie voor het eerst. Hij was met eenige vrouwelijke bloed verwanten bij een photograaf geweest, en daar hotels en restauraties in die dagen voor datnes onvoegzaam geoordeeld werden, had hij zijn gezel schap medegenomen naar Sewell, om daar te lunchen. Marie Sewell bediende het gezelschap, »Een uitstekend denkbeeld om met dat meisje te willen trouwen riep ik uit, »ik bewonder den jon gen lord om die keuze." De 64er Lafitte van den dokter vyas bijzonder goed. Ik gevoelde mij liefderijk gezind jegens alle menschen, zelfs jegens graven en gravinnen. »Ik geloof niet, dat hij er veel aan gedaan heeft," lachte de dokter, s't is een zonderlinge geschiedenis! Er zijn veel lieden, die weigeren er iets van te gelooven maar juist zij, die de gra vin goed kennen, zeggen dat die geschiedenis waar moet zijn, omdat ze juist zoo kenmeritend voor haar is. Maar bovendien uit zeer goede bronnen weet ik, dat het werkelijk gebeurd, dat het een feit is." »Ik zou die geschiedenis wel eens willen hooren, dokter," zeide ik. ïGoed, ik zal ze je gaarne vertellen," antwoordde deze, een nieuwe sigaar opstekende en het kistje naar mij toeschuivende. Er is niets terwonderlijks in, dat lord O., na er eenmaal van geproefd te hebben, veel smaak kreeg in de sherry van zes stuivers het glas en van de

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5