BINNENLAND. „Pseudo-Singa Mangaradja bedreigde Bandar Poeloe in Asahan (afdeeling der residentie Oostkust van Sumatra) met 1000 Bataks. De controleur en de sultan van Asaban vielen lien met inlandsche politie aan. De aanvoerders werden gevangen genomen en naar Tandjong Balei gezonden. De vijand, die verstrooid werd, had twee dooden en verscheidene gewonden. "Wij leden geen verliezen." Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. ring van 3000 bootwerkers heeft voorloopig besloten de partij der kolensjouwers op te nemen en zoo noodig te staken. Een eindbesluit zal later genomen worden. In den nacht \an Zaterdag op Zondag te 4 uur heeft er zooals wij reeds meldden een hevige brand gewoed in iiet station te Bern. Alle wachtkamers en restaurants, een stuk van den gevel met den toren, een groot deel van de kap, en het plaatsenbureau zijn totaal vernield, met al wat er in was. Honderden menschen genoten in den vroegen ochtend van het grootsche vlammenspel. De eerste treinen werden vrij aanzienlijk vertraagd. De schade is groot. Hoe wel telkens gedeelten van de kap en van muren neerploften, werd niemand ernstig gewond. Het gebouw en het mobilair was verzekerd. Het baargeld is in versmolten staat teruggevonden. "Van het onstaan van den brand is niets bekend. Men verbaast er zich over, dat het talrijk perso neel, dat ia het station woonde, eerst iets gemerkt heeft van den brand, toen de vlammen uitsloegen. Keizer Frans Jozef is weer te Weenen te ruggekeerd. Bij de herstemmingen te Weenen werden de liberale candidaten gekozen tot groote woede der anti-semieten. Die woede gaf zich dan ook lucht in een aanval op de Joodsche koffie huizen en winkels. De politie, bereden en on bereden, dreef de menigte uiteen en tam 28 personen in hechtenis. Het herziene tractaat tusschen de Zuid- Atrikaansche Republiek en den Oranje-Vrijstaat, berustende op de beginselen van het verdrag van Potchefstroom, bepaalt dat burgers van het eene land het kiesrecht in het andere zullen kunnen krijgen, en wat vooral van gewicht is dat beide staten elkander zullen bijstaan, zoodra een hunner wordt aangevallen. Aan de Berl. Keueste Naehr. wordt dien aangaande nog bericht, dat een scheidsgerecht uitspraak zal doen in geschillen tusschen beide staten. Door de wetgeving der twee republieken zal een bondsraad mogelijk worden gemaakt waarin beide staten vertegenwoordigd zullen zijn en die over gemeenschappelijke belangen zal beraadslagen. Mr. A. P. de Lange. Wederom is aan de Tweede Kamer een medelid door den dood ontvallen. De heer mr. A. P. de Lange is aan de gevolgen van zijne ziekte en van de ondergane operatie gisteren avond bezweken, Hij had zitting voorliet hoofd kiesdistrict Alkmaar, waar hij gekozen werd na het optreden van mr. Van der Kaay als minister van justitie. In zijne omgeving en daarbuiten gaf hij bljik van groote vrijzinnig heid en hij muntte uit door zijn kennis van landbouwzaken. In bet Parlement had hij nog weinig gelegenheid gevonden zich te onder scheiden. Snniatra. Be NB. Ct. ontving gisteren het voigende telegram uit Batavia: De redactie teekent hierbij het volgende aan Hoewel het in 1887 voorgekomen is dat kwaad willigen uit de onafhankelijke Bataklanden in Midden-Sumatra, door Atjehers opgestookt een inval deden in Troemon ter westkust van dit groote eiland, zoo kan toch niet verondersteld worden, dat de nu in ons telegram bedoelde rustverstoringen met onzen strijd op Atjeh in eenig verband staan. Het groote Toba-meer. waarom de menschen-etende, doch overigens kinderlijke en gastvrije Bataks wonen, ligt toch eenige weken reizens van Kola Radja verwijderd. Hun priesterkoning Singa Maharadja trad reeds in 4878 vijandig tegen ons op. Hij is bekleed met een vrijwel nominaal ge zag over de Margas of districten en de bijna volslagen zelfstandige Bataksche kampong, en wordt ten Zuiden van het meer verondersteld van een stadhouder der vroegere Merang- kabauwsche sultans, en ten Noorden van het meer geacht van den grootsten sultan vau Atjeh af te stammen. Nadat zijn zetel, Bokhara, ge legen aan de Zuidzijde van het meer door ons veroverd en verbrand was en daar het terrein onder ons bestuur was gesteld, vluchtte hij, om in 4883 den strijd met even slecht resultaat weder te komen hervatten. Zes jaren later moest hij nogmaals verdreven worden van de kale hoogvlakte, waarop onze posten aan en ten Zuiden van het meer gelegen zijn. Nu is het een pseudo-Maharadja, die langs het bergpad van het Toba-meer naar Asahan in de oostelijke vlakten van Midden-Sumatra is afgedaald. Op de oostkust wonen Bataks en Maleiers in dezelfde kampongs, doch onder afzonderlijke hoofden. Daar vinden dus avontu riers uit de berglanden lichtelijk een gastvrij onthaal en hulp. Gelukkig zijn de Bataks te weinig krijgs haftig om een groot gevaar te kunnen doen ontstaan voor de uitgebreide en welvarende ondernemingen ter Oostkust. Dat blijkt trou wens uit het medegedeelde feit, dat eenige politiedienaren onder leiding van onzen contro leur duizend van die helden uiteen konden jagen. De Koninginnen en prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont woonden gister avond een groot gedeelte bij van de voorstelling, door de Koninklijke Vereeniging het Nederlandsch Tooneel in den Schouwburg te 's-Giavenhage Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië de heer jhr. L. Th. Hora Siccemn, resident van Soerakarta. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 2G Maart niet plaats hebben. Door het hoofdbestuur van den «Bond van gemeente-ambtenaren" is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waarbij verzocht wordt het wetsontwerp tot regeling der financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten in dien geest aan te nemen, dat daaruit eene betere financiëele poritie ge boren worde voor de burgemeesters, secreta rissen en gemeente-ontvangers, wier tracte- menten, vooral ten plattenlande, nog veel te wenschen overlaten. Wij komen nader op dit adres terug. Van iemand die onbekend wenscht te big ven is bij dr. A. Kuyper, als aandenken aan 1 April, op welken datum het 25-jarig bestaan van Be Standaard wordt gevierd, f 3000.in gekomen voor de Vrije Universiteit, f lOOO- voor het Geref. Gymnasium te Amsterdam en f 1000.voor het Centraal Comité. Uit een particulier schrijven wordt aan het Yolksdagbl. medegedeeld, dat een 20-tal ambte naren, in dienst der Zuid-Afrikaansche Spoor weg-maatschappij, wegens hun socialistische beginselen zijn ontslagen. Posterijen. In verband mot dc terugreis van het oorlogsschip Piet Hein naa Nederland is de rechtstreeksche ver zending van brieven en andere stukken aan, dat oorlogsschip gestaakt. St.-Ct. Typografen, in Zml-Afrika. Uit de Kaapsche bladen, deze weck hier te'lande ontvangen, blijkt, dat in het-laatst der vorige ihaand een werkstaking onder de typografen was uitgebro ken. Volgens Ons Land was de strijd geêindigd^net een nederlaag van de werklieden. Mogelijk staat hiermee in verband de oproeping van letterzetters, onlangs in de Staatscourant ver meld en waarvoor, zooals gemeld, de „Alg. Ned. Typografenbond" heeft gewaarschuwd. OVERSCHÏE2d Maart. Bij den landbouwer A. Hoogerbrtxgge Wzn., wonende aan den Hofweg, is het mond- en klauwzeer onder de runderen ge weken. Met het ontsmetten en schoonmaken der stallen zal een aanvang worden gemaakt. OVERSCHÏE, 23 Maart. Het mond- en klauwzeer is uitgebroken onder de runderen van de landbou wers J. Zeenvv Dzn., wonende aan den Schiedamschen weg, en J. Dijkshoorn, wonende in den polder Blij- dorp alhier. OVERSCHÏE, 23 Maart. Onder het rundvee van den heer J. Zeeuw, aan den Delftweg, is mond- en klauwzeer geconstateerd, VLAARDINGEN, 23 Maart. De nieuwe verorde ning op de heffing van het vergunningsrecht, waar tegen tal van tappers en koffiehuisho uders alhier in verzet zijn gekomen, is hij Koninklijk Besluit goed gekeurd. VLAARDINGEN, 24 Maart- Volgens de -vastge stelde nieuwe kiezerslijst bedraagt het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer 2050, van de Provinciale Staten 2046 en van den Gemeenteraad 1920. Vroeger waren de cijfers respectievelijk 748, 748 en 747. HILLEGERSBERG, 23 Maart. Op de nienwe kie zerslijst alhier komen 428 kiezers voor, tegen 308 in het vorige jaar. Van de belastingschuldigen betaalde méér-dande helft hunne belastingen niet. ROON, 23 Maart. Onder deze gemeente is gister avond ongeveer 7 uur een werkmanswoning aan den Molendijk afgebrand. Het huis werd bewoond door drie gezinnen, wier inboedels slechts ten deele waren verzekerd. De woning zelve was niet verzekerd. ROTTERDAM, 24 Maart. Het aantal kiezers alhier bedraagt voor de Tweede Kamer 17,003, voor de Prov. Staten 16,940, voor den gemeenteraad 11034. Deze getallen waren op dc kiezerslijst, die 13 April 1896 werd vastgesteld, respectievelijk 8581, 8577 en 8568. Een vermeerdering dus van resp. 8422, 8363 en 4466 kiezers. DELFT, 23 Maart. In December 1895 werd door verschillende werkliedenvereenigingen alhier een adres tot don gemeenteraad gericht, waarin werd aangedrongen op invoering van bepalingen omtrent minimumloon een maximum-arbeidstijd bij de uitvoe ring van werken voor rekening der gemeente. In de raadsvergadering van 5 Februari werd verzoek in handen eener raadscommissie gesteld rapport uit te brengen. Een jaar is sedert ruim verloopen, zonder eenig rapport, waarom de vakvereenigingen zich opnieuw tot den raad hebben gewend, om nu spoedig eenig antwoord op hun verzoek te mogen ontvangen. 's-GEAVENHAGE, 24 Maart. De kiesvereeniging „De Middenstand" stelde gisteravond definitief can- didaat voor het lidmaatschap aer Provinciale Staten, ter voorziening in de vacature-Van der Kemp, den heer M. Hijmans van Wadenoyen. GOUDA, 23 Maart. Heden werd vanwege het st^, personeel van H. M, deKoningin de weg gereden, die ,je Koninginnen bij hun bezoek aan Gouda zullen afleggen. Niet allecu de hoofdstraten; ook de arbeidswijken zullen door II. H. M. M. worden bezocht, tot groote vreugde der bevolking, dij haar best doet, met de versiering niet bij dc hoofdstraten achter te blijven. Er is dan ook bijna geen straat* of gracht, of er zijn commissies gevormd om dc stad in ccn waardig feest kleed te steken. In enkele straten zijn kapitale som men bijeengebracht. VLISSINGEN, 23 Maart. De gemeenteraad heeft voorloopig besloten, aan eene op te richten bouw maatschappij gratis af te staan 2300 vierkanten meter grond tot bebouwing met tien villa's en een hotel. Tevens bestaat het voornemen, om aan deze maatschappij voor tien jaren tc verpachten de ex ploitatie van hot strand en de strandstoelen, ccn en ander voor eene som, later te bepalen. De voorloopige bepalingen zullen vervallen, wan neer de overeenkomst niet vóór 31 December 1897 is tot stand gebracht. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 Maart. Het debat wordt voortgezet over het ontwerp tot regeling der gemeentefinancien. Art. 3. {Verhooging van uitkeeriug aan gemeenten wegens kosten van armenzorg als het gemiddelde dier kosten over de laatste 3 jaar meer bedraagt dan 15 pCt. van het verschil tussehen hare gewone inkomsten en die kosten). Te gelijk met dit artikel wordt behandeld het amendement der comm. van rapp. om een nieuw artikel 3 bis op te nemen, om geene uitkeering wegens armenzorg te geven aan gemeenten waar de gewone kosten voor armenzorg niet meer bedragen dan 80 cents per inwoner, of de uitkeering te beperken. De heer Borgesius licht dit amendement toe. Daar gemiddeld in het geheele rijk de kosten voor armen zorg f 1 per inwoner bedragen, is er geen reden om aan gemeenten die minder dan 80 cents per inwoner uitgeven, daarvoor eene extra-rijksuitkeering te geven. De heer De Beaufort iWijk-bij-Duurstede) erkent dat art. 3 bezwaren bevat, maar hij zal ten slotte onder protest er mede meegaan. De heer Mackay noemt bok de bepaling van art. 3 een ongelukkige, met het oog op de gevolgen. Hij zou wenschen voorloopig te voorzien door buitenge wone subsidies en later de extra uitkeering vast te stellen op betere grondslagen. De minister van financien erkent dat art. 3 niet voortreffelijk, geen ideaal-regeling is. Dat het amendt. der commissie ccn verbetering is, betwijfelt hij. Het systeem der Regeering verdient aangenomen te wor den, zij het ook bij gebreke van iets beters. De heer Borgesius ontkent dat de Minister iets ter verdediging van zijn formule heeft aangevoerd. De bezwaren tegen het amendement door den Min. aan gevoerd, gelden veel sterker tegen het regeerings- voorstel. De heer Bastert beschouwt het amendt. als een bevriend amendt., dat bet stelsel der Regeering aan vult en verbetert. De heer De Savornin Lobman zal voor het amend, maar tegen het artikel stemmen. De minister van financiën betoogt uitvoerig,, dat het amendement is een aanvulling van het regee- ringsstelsel, waarvan hij de bezwaren grooter acht dan de voordeden. Doch daarmede staat of valt het regcerings voorstel niet. De heer Borgesius blijft niet inzien waarom eene gemeente met een laag budget minder uitkeering voor armenzorg moet ontvangen dan een gemeente met hoog budget. De heer Lohman constateert dat de Minister de wet niet verder zal verdedigen als art. 3 wordt ver worpen. Hij begrijpt niet waarom, doch hij zal desniettemin niet van stem veranderen. Van groot gewicht acht hij het ongeval echter niet. Een volgend Kabinet zal een betere regeling kunnen ontwerpen dan deze Reg., die deze regeling niet kan verdedigen. De minister van financiën herhaalt, dat de Reg. van een laag budget moet uitgaan, omdat zij geen budget naar draagkracht voor de gemeenten kan ont werpen. Het budget is het eenige tastbare wat wij hebben. Overigens houdt hij vol dat een betere rege ling onmogelijk iB. Art. 3 is hierop aangenomen met 02 tegen 21 stemmen. Tegen de heeren Lohnmn, Kolkman, Van Borselen, Van Stirum, Quarles, Maekay, Michiels, Van Betckel, Van Vlijmen, De Ram, Borret, Macaré, Harte, De Bieberstein, Dobbelman. Van de Kun, Borgesius, Van Bylandt (Apeldoorn), Rink en Van den Bcrch van Heemstede. Art. 3bis, door de Comm. van Rapp. bij amendt. voorgesteld, is eveneens aangenomen met 68 tegen 15 stemmen. Artt. 4 en 5 worden goedgekeurd. Art. 6 bepaalt, dat de uitkeering volgens art. 1 niet daalt beneden het fixum van 1885. Hierop neemt de Minister over het amend, der Comm. van Rapp. om de nitkeering niet te doen stijgen boven het fixum van 1885 in gemeenten ten waar op 1 Januari 1897 noch plaaatselijkc directe belastingen, noch opcenten op personeel, noch belasting in natnra worden geheven. Art. 6 wordt aldus goedgekeurd. Bij art. 7 wordt discussie gevoerd door de leren Van Dedem, Van Karnebeek en deu Ministei over de berekening van het bevolkingscijfer. Dc Minister verzekert dat de registers aan con- tróle zullen worden onderworpen, zoodat opzettelijke opdrijving van het bevolkingscijfer niet te duchten is. Art. 7 cn 8 worden goedgekeurd. Art. 9 bepaalt een extra-uitkeering vau Vv (ten hoogste f 600) der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. De heer Van Borselen meent dan dit artikel kan vervallen na de beslissing Vrijdag genomen. De heer Bastert ziet daarvoor geen reden. De heer Borgesius ontkent ook dat de aanneming van zijn amendt. op art. 2 dc intrekking van art. 9 ten gevolge zou moeten hebben. De heer Heemskerk begrijpt niet, dat de minister van financiën art. 9 handhaaft, terwijl Vrijdag de minister van binnenlandsehe zaken intrekking er van noodig achtte, als het aracndt.-Borgesius op art. 2 werd aangenomen. De heer Van Karnebeek acht verhooging der trak tementen van burgemeesters en secretarissen in vele gemeenten nuttig, maar meent, dat dit niet thans moet geschieden. De minister van financiën verheugt zich er over, dat door aanneming van het tweede gedeelte van het amend.-Borgesius jl. -Vrijdag dit artikel niet behoeft to worden ingetrokken. Hij verdedigt art. 9 nader alt een gewenseht middel tot betere bezoldiging der burgemeesters en secretarissen. Na verdere replieken verzekert de minister uit deferentie voor de Kamer art. 9 niet te willen te rugnemen. Vrt, 9 wordt aangenomen met 72 tegen 12 stemmen. Art. 10 gocggckcurd. Art. 11 (.wijzigingen in de gemeentewet) komt aan dc orde. Dc Voorzitter stelt voor dat artikel paragraafsge- wijzc tc behandelen. Daartoe wordt besloten. "Heden voortzetting. Bg Kon. Besluit is da heer Edouatd Jean Pieue Efias, te 's-CJravenhage, met al zijne wettige zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Neder- landschen adel verheven, met de praedicaten van jonk heer en jonkvrouw. Bij Kon. Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden), de kolonel W. Hingman, commandant van het 3e regt inf. Bij Kon. Besiuit is met ingang van 1 Jurii 1897, de heer II "VV. L. Leur, op zijn verzoek, eervol ont slagen uit zijne betrekking van inspecteur der tele graphic te Breda en benoemd tot directeur van liet telegraafkantoor te Utrecht. Bij Kon. Besluit is de Oost-Indische ambtenaar met verlof J. A. Kerkhoven, laatstelijk ingenieur der 2e klasse bij den aanleg van staatsspoorwegen op Java, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pen sioen. Bij Kon. Besluit is de Oost-Indische ambtenaar met veilof L. Franken, laatstelijk onderwijzer der 1e klasse bij het openbaar lager onderwijs in Ned.-lndie, op zijn veizoek, met ingang van 1 April 1897, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij Kor.. Besluiten zijn de met verlof hier te lande aanwezige officier van gezondheid 1ste klasse van liet leger in Nederl. Indie J, van der Wal, en de met v rlof in Europa aanwezige officier van gezondheid 1ste klasse van het leger in Nedeil. Indië Cr. IV. A. Beyfuss ter zake van lichaamsgebreken met ingang op 1 Juin 1897, eervol uit den militaiien dienst ont slagen, met toekenning \an pensioen. De met vergunning van Burgemeester en Wethouders gehouden collecte in deze ge meente voor de vereeniging sliet Vaderland getrouw" heeft opgebracht f64.13. I Gisterenavond had in de St. Joris Doele, ter gelegenheid van de sluiting van de kader oefeningen der schutterij, die eiken winter ge houden worden, eene huishoudelijke schietwed strijd met flobertgeweer plaats, welke werd opgeluisterd door de muziek der schutterij. In dezen wedstrijd, uit drie schoten bestaande behaalden respectievelijk serg. Regenbogen, serg. maj. J. Bijlo en serg. H. Pieters den eersten, tweeden en derden, prijs met 48, 18 en 17 punten. Op dezen afrond werden ook de prijzen uit gereikt, die behaald waren in den doorloopenden wedstrijd, welke dezen winter gedurende de wekelijksehe Kaderoefeningen gehouden is. Een zevental prijzen waren hiervoor uitge loofd, die behaald werden door: adj. orid. J. Krabbendam 4ste prijs met 264 p.; adj.-ond. A. v. d. Most 2de pr. met 263 p.; korp. A. de Bruijn 3de pr. met 238 p adj.-ond. B. v. d. Zee 4de pr. met 235 p.; seig.-maj. A. Weber 5de pr. met 226 p.; korp. M. A. van Leeuwen 6de pr. met 220 p.; koip. A. v. d. Most 7de pr. met 218 punten. De eerste prijs bestond uit een zilveren hor loge, terwijl ook voor de andere prijzen aardige herinneringen waren uitgeloofd. In een niet druk bezochte vergadering van de afd. Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers, in het «Volkshuis" alhier gehou den, werden mededeelingen gedaan lo. vau den heer P. L. Tak, dat hij de uitnoodiging tot het houden eener lezing voor|deafd. aanneemt, 2o. van een schrijven van de heeren Van Hels- dingen te Rotterdam en Rergmeijer te Dord recht, met het oog op eene alhier op te richten Bestuurdersbond. Verder deelde de voorzitter mede, dat van het voor eenigen tjjd ingezonden adres tot be tere regeling der jaarwedden der onderwijzers niets meer kon gezegd worden dan in een vorige vergadering. Besloten werd tot het hou den °eener spoedeischende vergadering, wanneer er iets van de ophanden zijnde regeling bekend is. De financiëele toestand der afd. is niet rooskleurig, en daar we voor grootere afdrage aan het H. B. staan, die noodig zijn voor da verkiezingen, werd besloten voorloopig voor één jaar een verplichte minimum bijdrage te heffen en daarvan door een circulaire aan de leden der afd. kennis te geven. Bij de behandeling van de zaak den Hartog werd besloten alle amendementen ter zijde te stellen en alleen te stemmen over het voorstel van het hoofdbestuur. De stembiljetten zullen zoo spoedig mogelijk rondgezonden worden. Bij de rondvraag werd het plan geopperd, of we ook, evenals in Rotterdam, eet» cursus voor vreemde talen konden oprichten. Dit voor stel vond ondersteuning, zoodat het bestuur zal trachten, zoo spoedig mogelgk aan den wensch der vergadering te voldoen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering gesloten. Het vee van den veehouder D. Hoogenboezem, aan de Damlaan, is hersteld verklaard van mond- en klauwzeer. Ontsmetting zal plaats hebben. Op drie plaatsen in de gemeente is de ziekte nog heerschende.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2