BINNENLAND. Muzelmannen is de verhouding aldaar zeer gespannen. De Clyde ontscheepte te Ivatiea 100 man der Seafort-Ilighlander en brengt er daarna 500 naar Kandia. Uit den thans bekend geworden tekst der proclamatie van de admiraals betreflende de blokkade blijkt, dat Grieksche schepen binnen de grens der blokkade als vijandelijke schepen zullen worden beschouwd, en dat op alle Grieksche torpedo-booteu binnen de blokkade limiet zal geschoten worden, zoodra zij binnen het bereik der internationale schepen komen. De Grieksche regeering heeft intusschen be sloten bij de mogendheden te protesteeren tegen de blokkade en alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen daarvan van zich te werpen. Te Athene is men ongerust over de Sera, die met proviand naar Kreta vertrokken, doch niet teruggekeerd is. Aan boord bevonden zich de vice-president der Kamer Roma en de afgevaardigde Romano, vroeger zaakgelastigde te Londen. De insurgenten hebben de Turken aangevallen, toen deze trachtten het fort Malaxa van levens middelen te voorzien. Voor het vuur der Turk- sche vloot moesten de opstandelingen wijken. De admiraals hebben hun doen weten, dat zij de Turken niet moesten hinderen in het proviandeeren der lorten. De Turksche schildwachten te Kanea beletten de Christenen, zoo vreemdelingen als ingezete nen, vrij door de straten te gaan. De plunde ringen door hun geloofsgenooten daarentegen laten zij toe. Als opvolger van den heer Beelaerts van Blokland vertrekt dr. Leyds de volgende week uit Pretoria naar Holland. Indien de Engelschen zich echter verheugen, dat een zoo lastige raadsman van president Kruger uit het land gaat, dan juichen zij wel wat te vioeg. Immers, als zijn opvolger wordt genoemd A. Fischer, lid van den Uitvoerenden Raad van den Oranje-Vrijstaat, dezelfde die na Jamesons inval te Pretoria kennis is komen nemen van de cijfertelegrammen en andere stukken, waaruit het complot bleek, en die daarna in den Volksraad van den Vrijstaat in verontwaardigde woorden zijn bevinding mede deelde. Nog altijd loopen er verontrustende geruch ten over een naderend conflict in Zuid-Afrika. Thans wordt uit Berlijn aan de Daily Netos bericht, dat in de laatste dagen de verhouding een zóó ernstig karakter heeft aangenomen, dat de Engelsche regeering besloten heeft 50.000 man troepen naar de Kaap te zenden. Daarentegen wordt te Berlijn verteld, dat de hertog van Connaught, die te Berlyn vertoeft, in last heeft keizer Wilhelm uit te noodigen, zijn invloed op president Kruger aan te wenden, om hem een meer verzoenende houding jegens Engeland te doen aannemen. Gemengde MededeelIngen. De ex-ceremoniemeester Von Kotze is thans door Keizer Wilhelm begenadigd. Maandag 1.1. heeft hij de vesting verlaten, waar hij zijn straf wegens duel onderging. In de zaak-Arton zijn, volgers berichten uit Parijs, tien afgevaardigden en twee senatoren betrokken. De machtiging om hen te vervolgen zal Zaterdag a. s. worden aangevraagd. Som mige bladen zijn van meening dat er wel geen proces zal komen, daar Charles de Lesseps en Cottu, de voornaamste getuigen, zullen wei geren mededeelingen te doen. Intusschen is gisteren reeds de bekende jour nalist Irenée Blanc door den rechter van instructie Poittevin gehoord. Arton beschul digt hem, dat hij in naam, doch buiten weten van den senator Isaak, van hem (Arton) 10,000 francs heeft gevraagd en gekregen. Een zeer bekend Servisch staatsman heeft verklaard, dat Servië niets zal doen, wat den toestand moeilijker zou kunnen maken. Aan een Grieksch-Turkschen oorlog geloofde hij niet, zells niet als er incidenten aan de grenzen voorvielen. Servië gevoelt sympathie voor Grie kenland, maar betreurt het, dat het niet met Servië en Bulgarije tot overeenstemming heeft trachten te komen over een gemeenschappe lijke Balkan-politiek. Voor de regeling der groote nationale vraag was de tijd nog niet gekomen. Milan, die weer in groote geldverlegenheid zit, valt zijn zoon nog steeds lastig om de ver gunning zich in Servië metterwoon te vestigen. De nieuwe gouverneur der Philippijnen, gene raal Primo Riveira, vertrekt reeds den 27sten met een bataillon zeesoldaten uit Madrid. Prinses Sophie. De Staats-Ct. van gisteravond, die in rouw rand verschenen is, bevat het volgende bericht betreffende het overlijden van H. K. H. Prinses Sophie der Nederlanden. »Het heeft Gode behaagd in den avond van den 23sten Maart 1897 tot zich te roepen Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Grootherto gin van Saksen-Weimar-Eisenach, geboren Prinses Wilhelmina Maria Sophia Louise der Nederlanden. »Een korte ongesteldheid maakte een einde aan Haar dierbaar en nuttig leven. »Hare Majesteit de Koningin verliest in Hare Koninklijke Hoogheid eene veel geliefde Tante en bovenal wordt Zijne Koninklijke Hoogheid de Groothertog zwaar getroffen door het over lijden van Iloogstdeszelfs hartelijk beminde Ge malin." Hedenmiddag te 2 ure heeft de Raad van State een buitengewone vergadering gehouden. Naar men verneemt, stond dit in verband met het aanbieden aan H. M. de Koningin- Regentes van een adres van rouwbeklig, wegens het overlijden van prinses Sophie dei- Nederlanden. Uit Weimar meldt men: Hoewel de Groothertogin in de laatste dagen eenigszins ongesteld was geweest, kwam de catastrophe toch geheel ouverwachts. De Groot hertog is met den Erfgroothertog en -hertogin Johann Albrecht van Mecklenburg nog des nachts om drie uur por extra trein uit Berlijn hier gearriveerd. Gistermiddag kwam de schoonzoon de Hertog van Mecklenburg. Prinses Marie van Reusz is nu op reis naar Italië en heeft waarschijnlijk eerst hedenmorgen te Rome het bericht van het overlijden barer moeder ontvangen, zoodat de Prinses op zijn vroegst hier Vrijdag voormiddag verwacht wordt. Als dag voor de plechtige bijzetting van het lijk der overleden vorstin is Maandag 27 dezer vastgesteld. De in het slot neergelegde condoleantielijst was in korten tijd met honderden handteeke- ningen; bedekt. Van alle zijden stroomde de bevolking toe, om nog op deze wijze aan de geliefde doode eer te bewijzen. Zeer talrijk zijn ook de telegrafische betuigingen van deelneming die van de vreemde hoven worden ontvangen zoo van den Keizer en de Keizerin van Duitsch- land, den Keizer en de Keizerin van Rusland, de Koninginuen van Nederland, de Koningen van Italië en België, de Duitsche Bondsiorsten, allen in de warmste bewoordingen. Ook zijn telegrammen ontvangen van president Faure en van Bismarck. Ook van vele inwoners van Weimar, die in bet buitenland zijn, komen de bewijzen van de hartelijkste deelneming en vereering. Ontelbaar zijn die uit liet groothertogdom zelf, van de stichtingen en alle anderen die weten van het stille liefdadigheidsbetoon der vorstin, en in al de betuigingen van smart, van staat en stad en personen, keert diezelfde klank terug die trilt in de woorden onze geliefde iandsmoeder is dood, haar hebben wij verloren. Tegen den begrafenisdag worden stellig ver wacht, behalve de allernaaste bloedverwanten, de Duitsche Keizer, de Koning van Saksen en die van Wurtemberg. Of de Nederlandsche Koninginnen zeiven hier in Weimar zullen komen dan wel vertegenwoordigers zullen zen den, was hier heden avond nog niet bekend, Vertegenwoordigers van de Sehiller-Vereine in Duitschland en Oostenrijk, het Goethe- Gesellschaft en andere letterkundige en weten schappelijke vereenigingen van Duitschland zullen bij de plechtige uitvaart aanwezig zijn. De Duitsche bladen wijden zeer waardeerende aitikelen aan het afsterven van den Groot hertogin van Saksen-Weimar. Uiterst sympathiek zijn de woorden van de Kolnische Zeitung, waarin er aan herinnerd wordt hoe Bismarck de stad Weimar het geestelijke middelpunt van Duitschland noemde. De Vossische Zeitung is dankbaar gestemd, vooral om wat de beschaafde vorstin voor Goethe heeft gedaan. sin Goethe en Schiller heeft deze Neder landsche vrouw Duitschland lief gekregen", eindigt het artikel. De Neueste Nachrichten, het orgaan van Bis marck, laat zich op dergelijke wijze uit: »In de Groothertogin heelt Duitschland een bezie lend middelpunt van het geestelijk leven en streven verloren." Mr. A. P. de lange, het Twe^-" Kamerlid, van wiens ovei lijden we meldv maakten, doceerde een reeks van jaren de staathuishoudkunde en staatsinrichting aan de burgerschool te Alkmaar, schreef de politieke hoofdartikelen in de Alkm. Ct. en trad, ook na zijn vestiging in Den Haag, meer malen voor de kiezers op, om over de politieke vraagstukken van den dag het woord te voeren. Het Vaderl. deelt nog mede dat de heer De Lange de schrijver was der Brieven van Dirk Groen uit den Beemster, die in vroeger jaren in dat blad voorkwamen. De heer De Lange bezat uitnemende journalistieke quali- teiten, maar besteedde aan dergelijken arbeid alleen zijn snipperuren. In den laatsten tyd was hij opgetreden als directeur eener Petroleum-Exploratie-Mpij waarvoor hij een reis naar Indië had onder nomen. 't Schijnt, zegt Het Vad., dat die tocht hem noodlottig is geweest, dat hij althans daar de kiem eener kwaal heeft opgedaan, die hem ten grave heeft gesleept. Kiezers. De volgende vraag komt voor in het WeeJc- llad voor de Burgerlijke Administratie: Gaat, door het niet betalen van den aanslag in den hoofdelrjken omslag vóór 1 Maart, het kiesrecht voor den gemeenteraad van dengene die de belasting verschuldigd is, bovenbedoeld, verloren Voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten is dit niet het geval. De redactie antwoordt: Kiezers voor Tweede Kamer en Prov. Staten, die tevens ingezetenen der gemeente zijn, zijn steeds kiezers voor den gemeenteraad, ook al betalen zij hun gem. lelas- ting niet. Slechts voor hen, die geen kiezers zijn voor Tweede Kamer of Prov. Staten en hun kiesrecht voor den Raad slechts zouden ont- leenen aan hunnen aanslag in de gemeente belasting, geldt de eisch, dat zij dien aanslag ook voldaan hebben. Eon onzer correspondenten schrijft ons: Een persoon die zich als kiezer had aange meld doch niet op de lijst geplaatst, liet ons de kennisgeving zien hem door den Burge meester zijner woonplaats toegezonden, zij was per post als geadviseerde brief, met het motto dienst verzonden, zoodat deze brief franco en onbelast door den burgemeester verzonden, evenzoo den afzender in handen kwam. Wij begrijpen dus niet als men in alle ge meenten hetzelfde voorbeeld volgt, dat de 22e Maart voor de gemeentebesturen wegens de verzending van zoovele aangeteeJcendc brieven een dure dag kon zijn Of zou ook hier de wet op verschillende wijze worden uitgevoerd ArnhCt.) Ontwerp voor liet Concept-program der Anti-revolutionnaire Partij. In de Standaard wordt thans het ontwerp voor het Concept-program van Actie mede gedeeld, dat het Centraal Comité der Anti- revolutionnaire Paitij zich voorstelt aan de Deputateii-vergadering voor te leggen altoos na hierin vooraf al zulke wijzigingen te heb ben aangebracht als, na kennisneming van de opmerkingen der kiesvereeuigingen, noodzake lijk zullen blijken. Hieronder volgen de punten van het ontwerp I. In zake dc Sociale tjnaestie. A. Voor Arbeid en Landbouw beide 1. Ministerie van Arbeid en Landbouw (met Han del en Nijverheid). B Voor wat den Arbeid aangaat 1 Verplichte pensioenregeling voor loontrekkende personen met aanvankelijke ondersteuning uit 's Rijks schatkist. 2. Kegeling van het Arbeidscontract. 3. Maatregelen ter verbetering van den Woning toestand. 4. Wet regelende de onteigening in het belang der Gemeenten ten behoeve barer bevolking. 5. Uitbreiding en wijziging van het tarief van invoerrechten op bewerkte artikelen. C. Voor wat don Landbouw aangaat 1. Oprichting van kamers van landbouw, alsmede van een raad van landbouw, door do landbouwers zeiven gekozen. 2. Nadere regeling van het pachtcontrnct. 3. Afschaffing van den accijns op het geslacht. 4. Tijdelijke tegemoetkoming aan den graanbouw door premieverlenging m verband met heffing van invoerrechten. II. In zake onderwijs. A. Lager onderwijs: 1. Verhooging van de rijksuitkeering aan ge meentebesturen en schoolbesturen. 2. Regeling van jaarwedden en pensioenen. 3. Exainen-commissien van overheidswege, onder scheiden naar de opvoedkundige beginselen, waarvan de onderscheidene groepen van scholen uitgaan. 4. Losmaking van het Vaccine-vraagstuk van de School. 5. Bevordering van het Ambachtsonderwijs in ver band met de invoering van het leerlingenstelsel. B. Middelbaar Onder w ij s 1. Herziening van de wet op het Middelbaar Onder wijs, o. m, leidende tot a. Gelijkstelling van de diploma's der Overheids- cn der Vrije Scholen. h. Kijksuitkeering aan de Vrije Scholen op voet van die aan de Gemeentescholen. C. Hooger Onderwijs: 1. Afschaffing van het Privilegie, toegekend aan de diploma's der Ovcrbcidsscholen. 2. Rijksuitkeering aan de Vrije Gymnasia op den voet van die aan de Gemeente-Gymnasia. III. In zake Justitie. 1. Herstel van het recht der Overheid, om den moordenaar aan het leven tc straffen. 2. Opheffing van het verbod van onderzoek naar het vaderschap. 3. Bescherming van het verwaarloosde kind. 4. Herziening van de militaire rcchtsbedeeling. 5. Nadere voorziening tegen de vcrvalsehing van waren en oneerlijke concurrentie. IV. In zake de Koloniën. 1. Onttrekking van de inlandsche Christenen aan het Mohammedaansehe recht. 2. Bevordering van de Kerstening van Indie a door het beschikbaar stellen van vaste uit- keeringen aan de Bijzondere Scholen, en h. door het steunen van de Medische Zending. 3. Tegengaan van de vergiftiging der bevolking door Opium. V. In zake de defensie. 1. Bezuiniging op het beheer. 1. Organisatie bij de wet van onze levende strijd krachten, overeenkomstig art. 17 van ons Program van Beginselenen in" afwachting hiervan voor ziening in de behoefte aan bezettingstroepen. 3. Voortgaande verbetering van het kazerne- en scheepsleven. Aan dc besturen van de kiesvereenigingen aan gesloten bij het Centraal comité van de anti-revol. kiesvereenigingen is tegelijk met het ontwerp van het concept-program een schrijven gericht waarin o. ra. het volgende wordt gezegd omtrent het karak ter van het Ontwerp. Het bedoelt niet aan een straks optredend Kabi net een regceringsprogram voor te schrijven, en zelfs zou het, om als program voor eene ministerieele meerderheid dienst te kunnen doen, tot een klein program van urgentie moeten worden ingekrompen. Het Centraal Comité is toch, bij de langzame wijze van werken, die ten onzent op wetgevend gebied bestaat, allerminst van oordeel, dat het van verre mogelijk zou zijn een kleine dertig onderwerpen in vier jaren tijds tot afdoening te brengen. Meer dan twee groote wetten komen i'n éen parlementair jaar gemeenlijk niet tot stand. Misschien mag zelfs op afdoening van niet meer dan een zestal on- derwerhen gerekend worden. Toch zou men z. i. verkeerd doen, met ditmaal slechts een zestal onderwerpen in zijn program te schrijven. Bij de thans naderende stembus toch, is het niet voldoende, slechts op hetgeen aanstonds te doen zal zijn het oog te vestigen, maar behoort men zich in breederen zin uit te spreken over het geen gewenscht zal zijn voor geheel de nieuwe periode, die ons staatkundig leven tegemoet gaat. Bovendien is in de Kamer elke partij verplicht, zoo wel met het recht der regeering, om zelve haar werk program vast te stellen, als met het oordeel der andere partijen rekening te houdenreden waarom zulk een Program van Actie zekere rekbaarheid moet bezitten, teneinde keuze te laten; iets wat vooral klemt bij een partij als de onze. Moge toch al voor eene partij, die uitzicht heeft, zonder anderer hulp, de meerderheid in het Parlement te vormen, het aanstonds opsteUen van een eng be perkt program van urgentie geoorloofd zijn; in dat geval verkeert onze partij stellig niet. De vierde opmerking eindelijk geldt de volg orde en beperking van het Program. Het Centraal Comité oordeelt, dat van de vier groote vraagstukken, die op den voorgrond treden, ditmaal dc eerste rang moet toegekend aan de Sociale quaestie, en dat zelfs de onderwijsquaestie niet dan in de tweede plaats mag komen. Daarom blijft de „Electorale quaestie thans rusten. Van het kiesrecht zwijgt het ontwerp geheel. Niet, alsof de anti-revolutionnaire partij zich met dc thans ingevoerde wet duurzaam zou kunnen ver zoenen. Een wet, die in haar individualistischen grondslag rechtstreeks tegen onze beginselen ingaat en kiesrecht nog altoos zijdelings aan belasting kop pelt, kan haar niet blijvend bevredigen. Herziening van art. 80 der Grondwet blijft daarom onze leuze. De kieswet intusschen nu reeds te willen aantasten, zou voorbarig en onvoorzichtig zijn. En evenmin kan er sprake van zijn, om thans do kerkelijke quaestie aan de orde te stellen. Onze Christelijke overtuiging op dit punt ligt in art. 20 van ons program uitgesproken; maar zoolang deze overtuiging bij geen der andere partijen weerklank vindt, kan een kleinere partij, als de onze, dit punt, waarvoor eveneens grondwetsherziening noodig zou zijn, kwalijk op haar program van actie brengcu; te minder overmits een vraagstuk als de Sociale quaestie thans in do eerste plaats aller aandacht vraagt. De Stand, deelt tevens mede, dat de Depu- taten-vergadering verschoven is op Donderdag 29 April. Het Soer. llhld. verneemt dat generaal Vetter zijn voornemen heeft te kennen gegeven in het naj'aar den dienst te verlaten. Door Gedep. Stalen der provincie Zuid-IIol- land zijn benoemd tot leden en plaatsvervan gende leden vau de raden van beroep voor de uitspraak op bezwaarschriften betreffende de personeele belasting, de volgende heeren: Voor den Raad, standplaats hebbende te Rotterdam: lid mr. A. J. Bik te Rotterdam, plaatsverv. lid G. W. Lans te Capelle a'd. IJsel te 's-Gravenhage, lid mr. G. Stemberg, te Delft, plaatsv. mr. D. N. Brouwer; te Leiden, lid N, D. Kennink te Alfen, plaatsv. D. van Oordl te Leiden; Dordrecht, lid J. Leis teAlblasser- dam, plaatsv. H. Bos te Sliedrecht. - Het comité tot »bescherming van den natio- nalen arbeid, landbouw en nijverheid" heeft een circulaire verzonden, waarin er op aange drongen wordt, het comité bij zijn streven om ons land voor verderen achteruitgang te be hoeden, te steunen. Naar men weet, ziet het comité geen ander middel tot uitkomst dan eene herziening en uitbreiding van ons tarief van invoeri echten. De ai gumenten daarvoor worden nog eens met een enkel woord aange stipt. Aan het slot der circulaire vindt men be halve de namen van de leden van het comité een opsomming van personen, die zich reeds als lid hebben opgegeven, in liet geheel ten getal van 67, waaronder de leden van de Tweede Kamer A. P. Staalman en B. L. Tydens. Te 's-Gravonhage is plotseling overleden de heer W. Irish Stephenson, gepensionneerd luitenant-kolonel der artillerie, in den ouderdom van 57 jaar. De overledene begon zijne militaire loopbaan in 1854 als cadet bij de Ivon. Mil, Academie. Ilij werd in 1858 benoemd tot 2e-luitenant en in 1860 tot le-luitenant. Ais zoodanig werd hij in 1866 gedetacheerd bij de Pyrotechnische School. Na in 1870 te zijn bevorderd tot kapitein 3e kl. werd hij het volgende jaar tot chef van de werkplaatsen dier School benoemd, van welke functiën hij met ingang 1 Mei 1875 op verzoek eervol werd ontheven, onder betuiging van tevredenheid over den ijver, waarmede hij zoo geruimen tijd in die functiën was werkzaam geweest. Van 1879 tot 1881 was hij gedefa- eheerd bij de Artillerie-Stapel- en Constructie- Magazijuen en belast met de functie van kapitein van het materiëel. In 1887 volgde zijne benoe ming tot majoor. Zjjne pensionneering dagtee- kent van 1 November 1892. Tegen Zondag a. s. worden opgeroepen alle katholieke bakkerspatroons en gezellen uit Nederland te Utrecht, ten einde door dr. H.L A. M. Schaepman en den heer G. W. Konings, pastoor te Amsterdam, het nut van vereeni gingen en van het stichten van katholieke bonden, in den geest en volgens den wil van paus Leo, te hooren bepleiten en zich aan te sluiten aan den Ned. Roomsch-Kath. Bakkers- bond. OVERSCHEE 24 Maart. Het rundvee van den landbouwer R. A. De Kroes, in do Dorpsstraat, is gezond verklaard. Men is begonnen met de ontsmet- tpag en bet schoonmaken der stallen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2