50s,e jaargang. Zaterdag 27 Maart 1897. N°. 9280. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbc- UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Bericht. BUITENLAND. FPJTJILLETON. EEN MEISJESLÖtT Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal ƒ0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.80 Afzonderlijke nommer3- O 09 trrin win ronn Ponrnnt BBKEAÜi BOÏEK8TRAAT fO, Tclcplioon 3fo. 123. grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Zjj, die zich reeds nu voor liet met 1 April Ingaande kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Met het oog op het nieuwe span nende feuilleton, dat Zaterdag a. s. wordt aangevangen, worden nieuwe abonné's verzocht zich spoedig op te geven, aangezien anders misschien later de voor 1 April verschijnende nummers niet hunnen worden nage- leverd. Algemeen overzicht. Schiedam, 26 Maart '97. De Duitsche Rijksdag zet zijn werkzaamhe den kalm voort. Na eenige onbeduidende dis cussie over de verdere hoofdstukken der marine- begreoting wordt heden een aanvang gemaakt met de derde lezing der geheele begrooting. De regeering zal evenwel haar kostbare ma rineplannen -wel niet hebben laten varen, en verschillende geruchten doen de ronde met betrekking tot dit conflict tusschen de regeering, beter gezegd den Keizer, en den Rijksdag. Vooral de ontslag-aanvrage van den admiraal Hollmann blijft een onderwerp van bespreking in de Duitsche bladen. De aandacht verdient in deze de meeoing van liet Berliner Tageblalt, n.l. dat over die aan- .vrage nog niet is beslist. De Keizer heeft het ontslag niet geweigerd, alleen zou san allerhöch- ster Stelle" het ontslag niet zijn aangenomen. Zal de Rjjksdag ontbonden worden en zal de Keizer een beioep doen op het volk? Velen betwijfelen dit en meenen, dat over den bouw van twee kruisers toch moeilijk een verkiezings strijd kan gevoerd worden. Of zou het waar zijn, wat het Tagellatt als ge rucht vermeldt, dat n.l. de Duitsche gezant te Londen, graaf Hatzfeldt, Von Hohenlohe als rijkskanselier vervangen en den strijd aanbin den zou tegen het pariement Er valt slechts af te wachten en te gissen, zekerheid van weten bestaat nog niet. Alleen dit staat vast, dat de Keizer de marine-plannen bljjkbaar niet opgeeft. Door tusschenkomst van den secretaris dei- civiele lijst heeft hij den burgemeesters dei- voornaamste steden zijri vergelijkende matine- {Naar het Duitsch van Paul Heïse.) 12) (Slot.) »Ik bleef steken bij deze woordenik voelde dat al mijn bloed naar mijn gelaat vloog, en mijn bart klopte zóó hevig, dat ik het tot boven in mijn keel voelde. Ondertnsschen bleef hij mij onafgewend aan zien, en ik kon dien blik niet uithouden. Maar eindelijk zeide hij «Laat het u niet berouwen, hooggeschatte vriendin, mij deze bekentonis gedaan te hebben. Het ontheft mij om zoo te zeggen van het verwijt, dat ik anders misschien tot mijzelven zou richten mijn hart niet beter bewaakt te hebben In de zaak zelve kan het evenwel geen de minste ver andering brengen. Ik wil niet onderzoeken, wat liet is, dat gij voor mij gevoelt. Voor het giootste gedeelte zal het een edelmoedig medelijden zijn met een man, wiens vreugdelooze leven u leed doet, en wien gij gaarne het geloof aan de mensch- heid zondt willen teruggeven. Maar al ware bel ook werkelijk iets anderszoo iets van de instinct matige aantrekkingskracht der eene natuur tot de andere, het is nu te laat om daarop nog een blijde levenshoop te bouwen. Een duurzaam geluk van twee menscben met elkander moet als een soort van wonder tot stand komen, in de jaren waai in men zich nog zelfs over niets, dat heerlijk en liefelijk is, pleegt te verwonderen, omdat men een reebt op alle levensschatten meent te hebben en bet beste juist goed genoeg voor zich vindt. Maar Wij, wij zijn te verstandig, te ervaren, te helderziende gewoiden,en in onze verbintenis*mengt zich naast bet ondoorgrondelijke zóóveel nuchters, dat de een of ander toch vroeger oflater op de gedachte moet komen, of het ioch eigenlijk geen groote dwaasheid wag, aan de eerste de beste opwelling tabellen doen toekomen met een bijschrift, ge titeld sVideant Consules Gisteren ontving de Keizer den staatssecre taris Von Marscha!) in langdurige audiëntie. Het Engelsche Lagerhuis heeft de schoolwet in derde lezing met 331 tegen 131 stemmen aangenomen. Wat den stand van zaken in het Oosten aangaat, werden door den ondersecretaris voor buitehlandsche zaken Cuizon eenige mededee- lingen gedaan. Hij verklaarde, dat tusschen Engeland en Griekenland of Turkije geen oorlogstoestand bestond. De blokkade van Kreta noemde hij alleen een politie-maatregel om gevechten op het eiland te voorkomen. De quaestie der oorlogscontra bande komt daarbij niet in aanmerking. De Engelsche gezant te Konstantinopel had instructies ontvangen voortdurend er op aan te dringen, dat de Turksehe troepen uit Kreta werden teruggetrokken, wat gemakkelijker zou worden gemaakt door het terugtrekken der Grieksche troepen. Lord Salisbury gaat ter volkomen herstelling naar de Riviera. Op zijn reis daarheen zal hij, volgens de Daily Éeics, te Parijs een onderhoud hebben met Hanotaux. De Fransche regeering vond het sinds lang raadzaam het oppercommando over het leger te doen berusten bij een generaal de rang van maarschalk in het keizerlijk leger terwijl zij tevens een lichaam met raadgevende stem wilde instellen, dat door den minister van oorlog steeds zou behooren geraadpleegd te worden. Maar het Fiansche volk, en zijn vertegen woordigers niet minder, houdt niet van enke lingen met groote bevoegdheid, en de Kamer bestreed en verwierp de door de regeering aan gevraagde urgentie van het voorstel, wat als zeker teeken voor de aanstaande verwerping mag gelden. De instructie in de zaak-Arton wordt gere geld voortgezet, en reeds heeft naar aanleiding van Artons getuigenis, een arrestatie plaats gevonden. De oud-afgevaardigde Saint-Martin, thans advocaat te Avignon, is in hechtenis ge nomen. In liet ehèque-boek van Arton kwam voor de taarn van Clovi-. Hugues, maar deze beweert dat Saint-Martin zijn naam heeft misbruikt. Alton is ziek en zal wellicht naar het Hótel- Dieu moeten worden overgebracht. gehoor te hebben gegeven. Des te erger, wanneer deze gedachte slechts bij éen van beide partijen opkomt, cn wanneer gij die éene zoudt zijn, wat moeilijk zou kunnen uitblijven. Want ik voor mij bezit maar al te zeer de zekeiheid, dat ik niet beminnenswaardig ben. Veel te lang heb ik tijd gehad om de oude-vrijeis-gewoonten bij mij te laten inroesten. Hoe zoudt ge er we! onder worden, wanneer gij mijne totale afzondering van de wereld kwaarat deelen, en u met liet gezelschap van den ouden Veit en van mijne honden en vogels moest behelpen 1 En later een nieuwe breuk in het jeven neen, ik ben te oud om dat nog te boven te kunnen komen, en ik schat u te hoog om u bloot te willen stellen aan zulk een ramp, of aan de nog veel ergere, dat gij uwe teleurstelling zoudt verbergen en met een onbevredigde ziel naast mij voort'even." «Hij had dit alles op den toon der diepste ont roering gezegdzijne stem beefde, mijn gansche hart vloog hem tegemoet, en de woorden brandden mij op de tong, waarmede ik hem wilde toeroepen: Maar dat zijn immers altemaal armzalige, nietige schrikbeelden? Gij zijt veel, véél beminnenswaar diger dan gij vermoedt, en ik heb aan de liefde van zulk een eenling veel, véél te veel behoefte, dan dat ik niet, wanneer dit gioote geluk mij nog beschoren mocht zijn, met blijdschap alles ten offer zou willen brengen, wat de menschonwereld mij overigens nog zou kunnen aanbieden «Maar nog eer ik tot bezinning komen en mijn gansche hart en ziel voor hem ontsluieren kon, had hij mijne hand gegrepen, er een langen gloeien den kus op gedrukt en «dank 1 eeuwigen dank 1" stamelend, den steilen weg ingeslagen, die zich door het boschje naar de rotsige heuveltoppen kronkelde." Wij bleven, toen zij baar verhaal geëindigd had, een geruimen tijd zwijgend naast elkander zitten, Da schemering begon te vallen, en met den vloed, die benedon ons al iiooger en hooger over de klip- De vei kiezingen voor den Oostenrijksehen rijksiaaa, de eerste onder het algemeen stem recht, zijn voor de liberale partij vernietigend geweest, in den uit 425 leden bestaanden rijks dag zullen slechts 78 liberalen zitting hebben, en geen 40 daarvan zjjn in de vijfde curie direct door het volk gekozen. Het Hongaarsche huis heeft zich beziggehou den met de nederlegging van zijn mandaat door gia.if Geza Andrassy. Schoon daartoe niet verplicht, meende hij dit te moeten doen, om dat hij aan liet hoofd staat van ondernemin gen, die met den staat iu hnancieele verhouding staan. In de Kamer werd nu ter sprake gebracht het standpunt der regecring in zake de onvereenig- baarheid van het lidmaatschap der Kamer met andere betrekkingen. En de minister verklaarde, dat de regeering geen bezwaar had tegen een revisie der desbetreffende wet. Hedenmorgen te 4 uur een uur, zoo vroeg gekozen om manifestaties te vermijden zou de kroouprins van Griekenland naar Thessaliè ver trekken, zoo luidt liet bericht uit Athene. Moet hieruit volgen, dat de regeering gehoor geeft aan den drang van de oppositie, die naar den oorlog verlangt Of is men bloot bevreesd, dat een blokkade der haven van Volo aanstaande is? Zeker is het, dat er luide stemmen in Griekenland opgaan, die een krachtige houding der legeering verlangen. Alle bladen zijn tegen autonomie voor Kreta, zelfs onder liet gouver neurschap van prins George. En de Grieksche re geering ontkent nadrukkelijk in dien geest voor stellen tot de mogendheden te hebben gericht. De gezant te Konstantinopel, Mavrocordato, zou alleen in een gesprek met den Franschen am- -bassadeur ais zijne meening hebben uitgespro ken, dat Griekenland met ecu zoodanige oplos sing gen>>, ■jen zou neaien. In den laatsten tijd wordt ook in Grieken land de wensch van verschillende zijden ge hoord, dat thaus het oogenblik is gekomen om de grensiyn te verkrijgen, die door het Ber- lijnsch Congres is vastgesteld, maar waaraan Turkije nog steeds geen uitvoering heeft ge geven. De Turksehe troepenzendingen worden in middels geregeld vooitgezet; bataiilons redifls woiden opgeroepen; de eetsie divisie der vloot heeft bevel ontvangen naar Salonika en Smyrna te vertrekken. Als vaststaande wordt te Konstantinopel aan genomen, dat aan Von der Goitz-pacha het opperbevel der Turksehe troepen is aangeboden. pen schuimde, btuk er een scherpe avondwind uit de onalzienbaie zee op, zoodat de topnen van liet duingias er zich onder kromden, en er fijne kor reltjes van het dorie zand over onze voeten stoven. Ik zag dat zij krampachtig huiverde, en dadelijk daarna richtte zij zich op. .«Laat ons naar huis gaan," sprak zij, «Er valt niets verder bij te voegen. Wat er nog op gevolgd is, hebt gij in het dagboek gelezen. Maar geloof niet, dat de drie of vier jaren, die er sedeit vei- loopen zijn, enkel en alleen met zulke onvruchtbare sein ijverijen en een weinigje pianospel zijn door gebracht. Ik heb trouw en eeilijkmijn best gedaan om voor mijne zoogenaamde modemenschen te leven, daar ik voor mijzelve niets meer te vei wachten had, dat het leven de moeite waard kon maken. Volks keukens, vereenigingen tot redding van meisjes, ambachtsscholen, mijn dag werd werkelijk in be slag genomen door zeer nuttige en heilzame ver plichtingen, zoodat geen oogenblik de gedachte bij mij kon opkomen om katten, schoothonden of pape gaaien als mijner waardige levens- en lotgenooten op te voeden. Maar, eerlijk bekend met den besten wil is het mij met gelukt, een steen voor brood aan te zien. En misschien is het een groot onrecht, een egoïstische eisch, iets voor zichzelf te willen hebben. Ik zal u klein en zwak toeschijnen, omdat zoove'en in mijn geval een vroolijk gezicht zetten, ja, misschien wel van haite tevreden zijn. Wel bekome het hun 1 En toch kan ik hen niet benijden. Een ieder moet het vrijstaan, op zijn eigen manier rampzalig te woiden." Wij keerden langzaam, zonder veel meer te spreken, naar Westerland terug. Zij ging dadelijk naar hare kamer, en kwam dien avond niet weer ta voorschijn. Ook in de weinige dagen, die ik nog op het eiland doorbracht, zagen wij elkaar slechts zelden, groetten elkaar als oude vrienden, en gingen na ean paar onverschillige woorden over het weer en onze gezondheid weer ieder zijnB weegs. Ook toen ik den laatsten morgen afscheid van haar namvermeed ik zorgvuldig elke Middelerwijl doet de Porte haar best ingoede verstandhouding te blijven met de mogendheden. Met zeldzamen ijver en ongewone bereidwillig heid treedt zij op tegen de schuldigen te Tokad, waar opnieuw moorden op Armeniërs plaats vonden. De onderzoekiugscommissie, samengesteld uit den president van het hof van appèl, den pre sident van het hof van cassatie, een brigade- genei aal, een Armeenschen en een Griekschen notabele, onder voorzitterschap van Hassan Fehmi-pacha, is reedk op weg gegaau, bekleed met onbepeikte bevoegdheid. Over de plannen der mogendheden is weinig bekendop die van Rusland werpt het te Kon stantinopel ontvangen bericht van den vali van Erzeroum een eigenaardig licht. Twee divisies van het Russische leger heb ben, zoo berichtte hij, in de provincie Karsde Turksehe grens bezet. De Russische consul-generaal had wel ver klaard, dat het alleen een maatregel tegen de pest was, maar de vali achtte die verklaring onvoldoende en verzocht bevel om tegenmaat regelen te nemen. Aldus wordt aan de Standard bericht. Een nadere bevestiging en verklaring is zeker niet oveibodig. Alle Grieksche consuls zijn thans van Kreta teruggeroepen, maar kolonel Vassos handhaaft zijn positie. De blokkade wordt streng doorgezethet vermiste Grieksche schip, de Hera, blijkt door een Oostenrijksch pantserschip naar de haven van Soeda te zijn opgebracht. Het zou door een storm binnen de blokkade-grens zijn verdwaald. De heeren Roma en Romano, die zich aan boord bevonden, werden naar Miio gebracht. Deadmiiaals hebben naar alle districten boden gezonden om de autonomie bekend te maken en die aan de bevolking uiteen te zetten. Alles vergeefsch 1 De Kreteuzers willen de autonomie nietzij blijven roepen om vereeniging met Griekenland. Te Sitia lijden de Muzelmannen gebrek. De op standelingen omringen de stad en hebben alle vei bindingen naar buiten afgesneden. Te Kanea heerscht een vyandelyke stemming onder de Mohammedanen tegen de mogend heden, omdat deze den Sultan niet vergunnen troepen naar het eiland te zenden. De plunde ringen en diefstallen in de stad houden aan. De Russische en Italiaansche detachementen zijn te Soeda aangekomen en zouden gisteren aan land gaan. toespeling op de bokonde gebeurtenissen. Haar met holle troostwoorden te beleedigen, kon geen oogenblik in mij opkomen. Alleen loen ik haar voor het laatst de hand gaf, verzocht ik haar, wanneer haar levenslot een gunstige wending mocht nemen, het mij mede te deelen. Zij keek mij aan met een dioomei igen blik, alsof zij geheel in andere gedachten verdiept was. «Ja zoker, dat beloof ik uantwoordde zij. Ik dacht niet, nu zij daar zoo als wezenloos voor mij stond, dat zij wist en onthouden zou, wat zij mij beloofd had. Des te meer was ik vei rast, toen ik eenige jaren na deze ontmoeting aan het zeestrand een brief ontving, waarvan ik in het adres dadelijk de welbekende fijne en vaste band terugvond. «Ik kan thans mijne belofte vervullen, hoogge achte vriend," schieef zij. «De gunstige wending, waarvan ik u bericht zou zenden, heeft zich voor gedaan. Het zal waarschijnlijk geen week meer duren, dan dooft het licht uit, dat er slechts toe diende om mij te doen zien, hoe grauw de dag rondom mij heen was. Wat mijn levensolie ver teelt, is een koorts, die geen wetenschappelijken naam heeft. Mijn oude dokter noemt het evenwel een gevolg van hooggaande hysterie. Maar wat weet zoo'n man van een vrouwenziel! «Denk niet, dat ik zonder strijd in deze weg zinking van alle krachten berust heb. Ik heb niet te gronde willen gaan. Maar eindelijk en ten laatste moest ik de wapens nedeileggen. Sedeit maanden reeds kon ik hoe langer hoe minder voedsel tot mij nemenon thans ben ik tot een dagoiijksch rantsoen gedaald, waarbij een kanarie vogel het niet zou uithouden. «Zoo zal dan nu spoedig alles voorbij zijn. «Vaarwel, en ontvang de betuiging van mijn dank voor uwe toegevendheid en geduld. Uwe L."

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1