BINNENLAND. Staten-Gcneraal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Gemengde Mededcellngcn. Men bericht officieel de verloving van her togin Alexandrina, de oudste dochter van den heitog van Mecklenburg—Schwerin, met prins Christinan, den oudsten zoon san den Deenschen Kroonprins. Vorst Bismarck is lijdende aan een gastrisch- nerveusen aanval. Hij moet zich inacht nemen, doch zijn toestand is niet onrustwekkend. De Czaar zond den Ilussischen gezant te Athene 6000 roebels voor de Kretenzische vluchtelingen. Naar Parijs is uit Algiers bericht, dat de gezondheidstoestand van den RuSsischen trjons- opvolger achteruit is gegaan. Blijkens officieel bericht, te Madrid uit Ma nilla ontvangen, is Ymus door de Spanjaarden ingenomen en Cavite in brand gestoken. De Koningin-regentes heeft de benoeming van generaal Primo de Rivera geteekenc!. Deze denkt eerst in het najaar den opstand mev ster te kunnen zijn, daar het regenseizoen aan staande is. In een gevecht met Spaansche troepen op Cuba is het insurgentenhoofd Perez gesneuveld. Havas spreekt het gerucht, dat de Khalif Khartoum en Berber zou willen afstaan, beslist tegen. Dr. Leyds zal voorloopig als staatssecretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek vervangen worden door den heer Van Boeschoten, die ook verleden jaar tijdelijk de werkzaamheden waarnam. Eik jaar zal de nieuwe gezant een bezoek aan Transvaal brengen. Dit jaar hoopt hij nog voor de sluiting der zitting van den Volksraad naar Pretoria terug te keeren. In de commissie tot het doen van een onder zoek naar de grieven der mijn-industrie, heb ben ïitting: Buiger, lid van het Uitvoerend Bewind, Smith, spoorweg-commissaris, en Smitz- Dumont, rijksingenieur. De veepest heeft zich in den Oranje-Vrijstaat vertoond te Herschel, ten Zuiden der Oranje rivier. De Amerikaansche .Senaat heeft de amen dementen op het arbitrage-verdrag, door de commissie voor buitenlandsche zaken voorgesteld, aangenomen. Zooals bekend is, berooven die amendementen het verdrag metterdaad van zijn kracht. liet Japansche Hoogerhuis heeft na breed voerige discussie den gouden standaard aan genomen. I'rinses Sophie. Heden te middernacht is het stoffelijk over schot van Prinses Sophie te Weimar van het slot naar de hofkerk overgebracht. Maandag a.s. zal de begrafenis plaats hebben, die naar den uitersten wil der overleden vorstin zeer eenvoudig zal zijn. Mede op haar verlan gen zal daarbij gespeeld worden als treurmuziek liet oude Luther-lied»Een vaste burg is onze God". Door de officieren van de Landmacht zal ge durende één week, ingaande heden \26 Maart), rouw worden gedragen voor H. K. H. de Groot hertogin van Saksen, geboren Prinses der Neder landen, welke rouw zal bestaan in het dragen van een strik om den linker bovenarm zonder rouwfloers aau het gevest van de sabel. Naar men verneemt, zou de Raad van State voornemens zijn bij Ilare Majesteit de Koningin- Regentes eene audiëntie aan te vragen tot rouwbeklag wegens het overlijden van H. K H. prinses Sophie der Nederlanden. Het trekt de aandacht, zegt de Tel., dat in de Koninklijke Boodschap aan de Tweede Ka mer geen gewag wordt gemaakt van het feit, dat wijlen Prinses Sophie der Nederlanden vermoedelijke troonopvolgster was. Zou het niet wenschelijk zijn, dat de Regeering duidelijk met name aangeeft, wie thans naar hare mee ning in geval van kinderloos overlijden van H. M. de Koningin vermoedelijk troonopvolger in Nederland is? Ter bijwoning van de plechtigheid der bij zetting van het stoffelijk hulsel van H. K. H. de Groothertogin van Saksen, zal de heer A. W, Vinkhuyzen, intendant der domeinen »Zorg- vliet" van wijlen prinses Sophie, zich a. s. Zater dag naar Weimar begeven. Oranjemnseum. Geruimen tijd geleden werd in het Af. v.d.JD. het denkbeeld geopperd, een zoogenaamd Oranje; museum ie stichten, zy het dan ook aanvanke lijk in bescheiden vorm. De bouwstoffen daartoe zouden leveren de vorstelijke paleizen, over verscheidene gewesten van ons vaderland ver deeld, bevattende een groot aantal voorwerpen, afkomstig uit het bezit der Orarije's, terwijl waarschijnlijk tal van oud-adellijke familiën nog historische stukken uit de dagen der Oranje vorsten in eigendom hebben en die gaarne ter beschikking zouden stellen van eommissiën verder zijn in Rijksinrichtingen, in particuliere gebouwen en stichtingen, wellicht nog voorwer pen van beteekenis aanwezig, welke door aan koop te verkrijgen zouden zijn, en eindelijk levert het buitenland voorzeker eveneens een dankbaar veld van onderzoek op. Dit alles zou worden onder gebracht in een der, ledige paleizen der residentie of elders, om daaraan geleidelijk uitbreiding te geven, totdat zij het aanzien en het karakter van Oranjemu seum verkregen heeftdan zou men een hecht en blijvend nationaal monument hebben tot stand gebracht, een natie met zooveel roem rijke en dierbare herinneringen waardig. Door gezaghebbende mannen werd toen ge adviseerd, het plan tot een meer geschikt oo- genblik te verdagen. Het N. v. d. D. geeft den schrijver, die in dertijd dat denkbeeld ontvouwde, gelegenheid op de eereplaats vpn het blad opnieuw het plan ter sprake te brengen, in verband met de inhuldigingsfeesten van '1898. O O Algemeen Jfederlandsch Verbond. Verschenen is het maandschrift van boven genoemde instelling, welke ten doel beeft in één Bond alle krachten te vereenigen, welke de Nederlandsche stam over de wereld beschik baar heeft voor den strijd tot handhaving van zijn zelfstandigheid en zijn taal. Het Verbond wil bij de ver uit elkaar wo nende stamgenooten het bewustzijn van stam- éénheid wekken en het gevoel van stamsoli- dariteit doen ontstaan. Het is werkzaam voor de handhaving, de verbreiding van onze ge meenschappelijke Nedeilandsche moedertaal; sticht of oudersteunt Nederl. leesbibliotheken; begunstigt den Nederiandschen boekhandel bevordert Nederl. kolonisatie en wil op iedere doelmatige wijze de zedelijke en stoffelijke be langen van onzen stam behartigen. sHet betaamt iedere Nederlander: Hollan der, Vlaming, Zuidafrikaan van Nederiandschen bloede, die zelfstandigheidsgevoel bezit en iels voelt voor zijn taal, zoo zegt het blad, door zgu toetreding bet Genootschap in zijn streven te steunen. Zoo wordt de Vereeniging een machtig organisme, waarvan de werkzaamheid ten goede gedijt voor onze stam. Begunstigers betalen in eensten minste 100 fr. Beschermende leden betalen een jaail^kscbe bijdrage van 10 fr. Leden belalen eenjaarlijk- sehe bijdrage van ten minste 2.50 fr. Alle toetreders ontvangen Neerlandia, het maandschrift, door de Vereeniging uitgegeven, waardoor zij op de hoogte gehouden worden van den Nederiandschen taalstrijd over de we- reid. Personen die verlangen toe te treden, kunnen daarvan kennis geven aan oen vau de secretarissen. Het algemeen secretariaat is gevestigdVilla Jan Frans Willems, Scheldelaau, Gent, België, cn dat voor Noord-Nederland bij den heer J. J. B. vau der Ch'ys Jr., te Delft. Een zonderling hospitaal. Men schrijft ons uit Den Haag: De Avondpost bevat een opzienbarend stukje shospitaal-manieren". Ai is het verhaal maar voor een tiende waarheid, dan zou zelfs de meest verstokte vijand van hygiënische maatregelen zich over zóo droeve nonchalance ergeren. En nu speelt het geval in een hospitaal! De plaats, waar het intellect van hygiënische strijders bij drommen zijn dagtaak vervult! Ongelooflijk. Ziellier de klacht. '14 miliciens, van de jongste lichting, tijde lijk inter observatie" in het militair hospitaal te 's-Gravenhage opgenomen, hebben zich schrif telijk tot de redactie van bovengenoemd dag blad gewend, om te protesteeren tegen de, met de eenvoudigste regels der gezondheidsleer strijdende, behandeling, welke zij daar gedurende 4 dagen en langer hebben moeten verduren. Een ware marteling zou het zijn geweest. Vooreerst schandelijke onreinheid en gebrek aan de hoogst noodige ventilatie. Dan: hun zaal grenzende aan een ziekenkamer, waar lijders aan eeu zeer gevaarlijke besmettelijke ziekte verpleegd worden en die, om naar het privaat te gaan hun zaal in hare gansche lengte moesten doorloopen In de nabijheid een pestend privaat Een der 14 miliciens, een student te Delft, heeft zich naar de redactie van de Avondpost begeven, om dat zaakje nog eens mondeling toe te lichten, maar die puntjes op de i moeten zoo walgelijk zijn geweest, dat gezegde redactie het beter heeft gevonden, niet verder in bij zonderheden te moeten treden. Wij herhalen: ongelooflijk. En toch? Of is hier overdrijving in het spel? Ia ieder geval moet één van tweeën gebeuren officiëele tegenspraak bij onjuiste of verkeerde voorstelling, óf onverwijlde reiniging van dien Augiasstal. (Arnh. Ct Het tweede nummer is verschenen van de 'Democratische Schetsen, uitgegeven door het bestuur van den j> Radicalen Bond". Het voert tot titel IRervormingspartij o f Fropagan dap art ij en er wordt in betoogd, dat het pogen der socialisten om de arbeiders afzonderlijk te orga- niseeren tegenover de zoogenaamd burgeriyke partijen ïal even onpractiseh is als de rest". Daartegenover wordt het standpunt der radi calen in het licht gesteld. Tot chef der afdeeling teiegrafiie bij de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij is be noemd de heer H. P. Maas Geesteranus. Minvermogende Ooglijders. Gisterenmiddag werd te Botterdam de jaarver gadering gehouden van de onder leiding van dr. J. H. de Haas, aldaar staande -Vereeniging tot het verleeneu van hulp aan minvermogende ooglijders van Zuid-Holland"'. Aan het verslag over 1896 is het volgende ont leend Het aantal patiënten in dat jaar steeg voor het eerst tet boven 5000. Op den '25 April werd dc honderd-dnizendste patiënt ingeschreven. Tengevolge der gewone oorzaken verminderde het totaal der jaarlijksche bijdragen van begunstigers met f147, terwijl nieuwe contribuanten inschreven voor f137, zoodat het eindcijfer, zijnde f3286, sleehfs f 10 minder dan in het voorafgegane jaar bedroeg. Dat cijfer bedroeg in 1892 f3466.50, of f 180.50 meer dan nu, en het aantal patiënten steeg in dat zelfde tijdsverloop niet ruim 11 Tegenover een veel uitgebreider hulpbetoon staat dus eene ver mindering van geldelijken steun onder onze stad-en provinciegenooten. Het Bestuur hoopt dat deze op merking velen moge opwekken om aan de Vereeniging jaarlijksche bijdragen te schenken. Aan legaten werd ontvangen: van wijlen dcheeren A. van der Valk Cz. f1000, T. J. W. Oorder f3000, J. de Jongh f500. Buitendien werd in den aanvang van het jaar het ten vorigen jarc vermeld legaat ad f 3000 van wijlen mevr. de wed. dr. H. L. Sehepp- Lulius uitbetaald. Voorts werden ontvangen de volgende giften: van iemand die onbekend wenscht te blijven f100, dr. F. J. J. Schmidt f60, de erven van wijlen den heer D. van Cleeft' f25, de hecren J. K. Smit te Kin derdijk f 22.55, het burgerlijk armbestuur te Oolt- gensplaat f 10te zamen f 217.55. De bussen bij de Inrichting hebben opgeleverd f 97.31. Alzoo alle giften te zamen f314.83. Nevens de subsidie der provincie Zuid-Holland ad f3000 en der gemeente Botterdam ad f3650, werd uit andere Zuidhollaudsche gemeenten f457 bijge dragen. In het afgeloopen jaar bedroegen de gewone ontvangsten "f 13,267.40dc gewone uitgaven f 13,665.05, alzoo nadcelig saldo f397.65. De reke ning der buitengewone ontvangsten (legaten, schen kingen, gelden in de bussen) is f7814.86 en sluit, na aftrek der buitengewone uitgaven, met een batig slot van f 135.29. De begrooting voor 1897 sluit ten opzichte der gewone ontvangsten en uitgaven met ceu nadeelig saldo van f 1523.50,terwijl de buitengewone ontvangst (verkoop van effecten) is geraamd op f1600, tegen over dc buitengewone uitgaven (hetzoocven genoemd nadeelig slot, benevens onvoorziene kosten) op gelijk bedrag. Tot lid van het bestuur werd herkozen het aftre dend lid mr. IV. A. Mees. Daarna werden uitgeloot eene obligatie in de lee ning van 1881. en eene in die van 1891. Vóór het sluiten der vergadering richtte de voor zitter mr. J. van Heukelom, nogmaals eenige harte lijke woorden van dank tot dr. J. H. de Haas, voor de vele moeiten en zorgen, die hij zich weder in dit jaar voor deze inrichting zijne schepping heeft gegeven. - - w v OVERSCIHE, 26 Maart. Do nieuwe stoombootjes der 's-Gravenhaagsche Stoombootdienst varen de meeste dagen zeer ongeregeld. Behalve aan allerlei kleine defecten, zooals aan de machine, is dit voor namelijk hieraan te wijten dat het personeel, als gewend zijnde te varen op het buitenwater, niet voldoende bekend is met het varen op de Schie. Vooral de Rotterdamsche Schie, die op vele plaatsen zeer smal is, de nauwe sluis en de lage brug in Overeehie, gevoegd hij de omstandigheid dat het verkeer, door de tallooze pakschuiten en spoeling- schouwen, altijd zeer druk is, dit alles te zamen genomen maakt, dat het een groote zeldzaamheid is, als de bootjes op tijd aankomen en afvaren. Niet zelden zijn ze een half uur of later aan dan de dienst regeling vermeldt. BOTTERDAM, 26 Maart. Alhier is ecu afdeeling Botterdam opgericht van het Centraal Isracdietisch Kinder-, Wees- en Doorgangsweeshuis te Leiden. Onder de afdeeling Botterdam is begrepen Botterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Als leden van het bestuur der afdeeling Botter dam treden op de heerenE. Goudsmit. S. Hausdorff. mr. E. S. Hollander, Ad. Julius de Vries en S. Hijman (Schiedam'. BOTTERDAM, 26 Maart. Donderdag 8 April zal professor Pekelharing uit Delft alhier optreden voor den Bestuurdersbond met het onderwerparbeiders wetgeving. De vergadering zal gehouden worden in Vcreenigingsgebouw aau den Goudschcweg. LEIDÉN, 26 Maart. In de plaats van den heer Esscrs, die bedankt heeft, is benoemd tot controleur der stadsbank van leening, dc heer P. J. C. Dee, alhier. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 25 Maart. De Voorzitter deelt mede dat tot leden der com missie voor het ontwerpen van een adres van rouw beklag aan de Koninginnen zijn gekozen de heeren Van Dedem, Van Bijlandt (Apeldoorn), Van Karne- beek, Miehicls van Verduijucn cn Vermeulen. De commissie is met het ontwerp gereed, dat heden avond aan de leden zal worden rondgedeeld en mor gen in de afdeelingen onderzocht. Het debat wordt voortgezet over art. 11J5 (belas tingen door gemeenten te heffen) met het amend.- Pijnappel om toe te staan het heffen van een plaatse lijke bedrijfsbelasting voor hen die geen hoofdverblijf hebben in de gemeente, waar zij hun betrekking, bö- roep of bedrijf uitoefenen, en het amendt. der com missie van rapporteurs om te doen vervallen de heffing van een bijzondere belasting wegens aanbouw in een bepaald gedeelte der gemeente, met regeling der hef fing van straat- en weggeld op andere wijze. De minister van binnenl. zaken bestrijdt beide amendementenbet eerste als niet passende in het stelsel der wet, het tweede als minder goed dan de regeling der Regcering. De heer Pijnappel verdedigt nader zijn amende ment, dat de billijkheid zal betrachten, en de moei lijkheden wegnemen. De voorzitter en de heeren Borgesius en Bastert bestrijden het amendementPijnappel. De heer Pijnappel stelt voor stemming over zijn amendement B uit te stellen tot na E. De Voorzitter kan dit voorstel niet ondersteunen. Het voorstel-Pijnappel om de stemming over het eerste deel van zijn amendement uit te stellen wordt verworpen met 54 tegen 27 stemmen. De discussie over letter A en de amendementen- Pijnappel en comm. van rapp. wordt voortgezet. De minister van iinantien bestrijdt nogmaals het amendement-Pijnappel, ,dat de forensen door eene afzonderlijke belasting wil treffen. De minister van binnenlandsehe zaken verandert alinea 1 aldus: „wegens gebonwde eigendommen, welke of wier aanhoorigheden aau de openbare straten of wegen der gemeente belenden. De heer Borgesius betoogt, dat het amendt. der comm. v. rapp. het mogelijk maakt, om, ook al wordt in een gemeente geen straatgeld geheven, voor een bepaalde wijk een belasting te heften. De minister van binnenlandsehe zaken acht het amendt. der comm. van rapp. zooals het daar ligt, niet aannemelijk. De gemeenten worden zoodoende territoriaal gesplitst en de eenheid van belastingrecht gekrenkt. De Regeeringsvoordracht laat wel toe voor de afzonderlijke wijken belasting te hèffen, maaralleen voor speciaal genot. De heer Borgesius verklaart dat nu het verschil tusschec de commissie en de Regeering zoo gering is, dat de commissie haar amendt. intrekt. Op de op merking van den heer Van Alphen wijzigt de Minister dc alinea J, zoodat bijzondere belasting kan geheven worden van te stichten gebouwen. Het amendement-Pijnappel (plaatselijke bedrijfs belasting voor forensen) wordt verworpen met 64 tegen 18 stemmen. Littera O bepaalt het maximum der gewone op eenten op dc grondbelasting op 40 voor gebouwd, 10 voor onbebouwd, en het maximum der buiten gewone opeenten op gebouwd en ongebouwd op 20. rdij die hoofdverblijf in de gemeente hebben, ont vangen restitutie tot het bedrag dier buitengewone opeenten. Hierop is voorgesteld een ament.-Zijlma-Borgesius om het maximnm der buitengewone opcenten te be palen op 40, waardoor de forensen meer znllen wor den getroffen. Een amendement-Meesters om restitutie te verlcenen van buitengewone opcenten op alle on gebouwde eigendommen aan belastingschuldigen die hoofdverblijf hebben in eene gemeente onmiddellijk grenzende aan eene of meer gemeenten die buiten gewone opcenten heffen. Een amendement van de commissie van rapporteurs om de heffing der buiten gewone opcenten te beperken tot den tijd gedurende weikeu uitwonende eigenaars niet in den hoofdelijkcn omslag bijdragen. De heer Bastert heeft een amendt. voorgesteld om geen buitengewone opcenten voor uitwonende eige naars te heften, maar het maximum der gewone op centen te bepalen op 50 voor gebouwd en 20 voor ongebouwd. De heer Roessingb betoogt, dat het toenemend absenteïsme noodzakelijk maakt dc forensen niet alleen in de stedelijke maar ook in de landelijke gemeenten te treffen. Hij is daarom voor verhooging van het maximum der opcenten, volgens het amcndt.-Zijlma- Borgesius. Hij bestrijdt de amendementen der hccren Meesters en Bastert. De heer Rutgers van Rozenburg, ziet in de 20 buitengewone opcenten niets dan een vermomde ver hooging van grondbelasting in hoofdsom, waartegen hij opkomt. Wie mi getroffen zullen worden zijn niet dc eigen- geërfde boeren. Dat ras is uitgestorven en bestaat alleen in hot hoofd van Kamergeleerden. Neen, dc pachtboeren zullen worden getroffen en nu kan men laag neerzien op die paebtcontrnetcn, doch ze zijn het stootkussen dat den landbouw voor schokken bewaart. Heden halftwec voortzetting. Grondbelasting. De regeering beeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van artikel 41 der wet van 1870 op do grondbelasting. De bedoeling is om de gunstige bepaling van dat artikel, krachtens welke voor do droogmakerijen of bedijkingen van buitengewone kostbaarheid en van grooteren omvang dan 500 H.A., de termijnen voor de regeling of de nieuwe regeling der belastbare opbrengst kunnen worden verlengd, ook toepasselijk te verklaren op droogmakerijen of bedijkingen van minderen omvang. Op bestaande droogmakerijen of bedijkingen is deze bepaling niet toepasselijk, maar in het wets ontwerp is eene overgangsbepaling opgenomen voor ondernemingen, die binnenkort niet het werk een aanvang zullen maken, indien na 31 Maart a.s., doch voor het in werking treden dezer wet tijdig eene aangifte is gedaan. Handelstiactaat met Japan. De regeering heeft beantwoord het verslag over het wetsontwerp tot goedkeuring van het met Japan gesloten tractaat van handel en scheepvaart Bij Kon. Besluit is aan G. ten Bruggen Cale, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1897 eervol ontslag verleend als kantonreehter-plaatsvervanger in het kanton Gulpen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.-reehtbank te Arnhem, mr. J. van Leeuwen, thans kantonreehter-plaatsvervanger te Leeuwarden. Bij Kon, Besluit is, met ingang van i Juni 1897, aan mr. J. G. de Witt Hamer, op zijn vezzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Goes, met dank betuiging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezen. Bij Kon. Besluit is aan Frits lloefer, geboren to Finsterwalde, in Duitschland, vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan de bijzondere inrichting van hooger onderwijs te Voorschoten. Bij Kon. Besluit is de officier van gezondheid der le kl. R, O. K. llcken, van het personeel van den geneesk. dier.st der landmacht, op non-activeit gesteld. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf van de Vyfheerenlandeu, W. N. J van Slijpetot hoogheem raad van liet hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, II. Bos Az., beide ge legen in de prov. Zuidholland. Herplaatsing wegens misstelling in de St.-Ct.) Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 April 1897 benoemd tot opzichter over rechtsgebouwen, gevange nissen en Rijksopvoedingsgestichten, P. If. S. AïBreu- kel, thans tijdelijk opzichter en vroeger werkmeester in iiet Rijksopvoedingsgesticht voor jongens nabij Doe- tinchem. In de zaal der Officieren-Vereeniging werd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2