BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. De nieuwe Hooge Commissaris \an Zuid- Afrika, sir Alfred Milner, gaat zijn ambt aan vaarden. Hem wacht een moeilijke taak, ge plaatst als hij is tus--chen het Engelsche jingoisms en de plicht, die op hem rust, om den vrede voor geheel Zuid-Afrika <e handhaven. Voor rijn vertrek is hem een afscheidsdiner aangeboden. De heer Asquith zat voor aan het feestmaal: Balfour, Morley, Goschen en Cham berlain waren onder de aanwezigen, en de laatste sprak een redevoering uit. Ilij hoopte, dat Tiansiaal zyu plicht zou begrijpen om aan de Loudensche conventie te voldoen en de hand te reiken aan het groote aantal vteemdelingen, die zoozeer medegewerkt hebben aan den bloei van Transvaal. Ilij beloofde de rechten zijner landgenooten te zullen handhaven volgens de bepalingen der Conventie, aDmede F.ngelands positie als para mount" mogendheid in Zuid-Afrika. De neiging, zoo die bestond, der onder den invloed dei- Hol landers staande staten, om een onafhanke- lijken bond te vormen, zou meer kunnen reke nen op steun van het Europeesche vasteland dan van Engeland. Met de Britsche belangen was dat streven onveieenigbaarbet Britsche volk zou er zijn goedkeuring niet aan kunnen hechten, zoolang niet een voldoende eindregeling onmogelijk was gebleken. Voor gansch Zuid-Afrika is het te hopen, dat sir Alfred Milner een verzoeningsgezind en onpaitijdig regeerder moge blijken, die weer stand weel te bieden aan het drijven der Rhodes-kliek. De Kroonprins van Griekenland is vertrok ken, hij zal vei trekken, het vertrek is uitge steld er bestond in de laatste dagen een tegenstrijdigheid in de berichten, waaruit de waarheid moeilijk te dïstilleeren viel. Zaterdag, te middernacht, eindelijk heeft werkelijk prins Koustantijn Athene verlaten en is naar Volo afgereisd. Nadat te 8 uur 's avonds op het koninklijk paleis een Te Üeum was gecelebreerd en de prins nog een adres in ontvangst had genomen van een delegatie van mauifestanten, vertrok de troonsopvoiger onder liet geestdriftig gejuich der menigte, in gezelschap der kroonprinses en van prinses Marie, naar het leger. Zal een oorlogsverklaring thans volgen Te Athene beweert men, dat dit zal afhangen van het resultaat der onderhandelingen met de mogendheden. In ieder geval ziet men in het vertrek van den Kroonprins algemeen liet bewijs, dat een definitief besluit door Griekenland is genomen. Maar de regeeriug is zeker te verstandig om een oorlog te beginnen. Zelfs heeft zij den bevelhebber van het leger gelast, de troepen in bedwang te houden en geen uitdagende hou ding aan te nemen. De Grieksche regeering heeft inmiddels de gezanten der mogendheden een nota doen toe komen, waarin zij protest aantoukent legen de blokkade van Kieta. Zij wijst er daarin op, dat Kreta van bui ten af levensmiddelen moet ontvangen, waarom de Grieksche regeering, met het oog op den band tusschen Kreta en Griekenland, het haar plicht acht, te wijzen op de gevolgen, die uit de blokkade zullen voortvloeien en die niet zijn overeenkomstig de gevoelens van mensche- lijkheid, die de mogendheden bezielen. Wat de mogendheden zullen doen, daarvan is weinig nog bekend. Men hoopt, dat het bezoek van lord Salisbury aan den heer Hano- taux geleid heeft tot meerdere overeenstemming. Men spreekt van een mogelijke bezetting van Kreta door Frankrijk of Rusland en Engeland, waartoe ieder van hen 5000 man zou afzenden. Men zegt, dat weldra Griekenland zal ge blokkeerd worden. Maar er hebben reeds zoo veel on-difs geloopeu, dat het raadzaam is de bewijzen dier geruchten af te wachten. Iutusscheu is op het Kreta zelf allertreurigst gesteld. In de omstreken van Kanea wordt voortdurend gevochten. De insurgenten hebben opnieuw verschillende forten aatjgevallen en bedreigen thans liet fort Voulsounania, dat de waterleiding van Kanen beheerscht. Een gemengd detachement is daarheen afge zonden om de opstandelingen tegen te houden. Ten tweeden male hebben de schepen de insui genten gebombardeerd, om het aanleggen van versterkingen te verhinderen. Ook èenige Christelijke dorpen schijnen be schoten te zijn. Te Gazi, bij Kandia, is een bloedig gevecht geleveid, waarin de Turken belangrijke ver liezen hebben geleden. In één woord, strijd en anarchie allerwege, terwijl het gebrek aan levensmiddelen zich dui delijk begint te laten gevoelen. De admiraals schijnen aan de ambassadeurs te Konstanlinopel bericht te hebben, dat het Turksche bewind onhoudbaar blijkt; zij dringen er op aan, dat de Turksche troepen terugge roepen worden en een Europeesch gouverneur worde aangesteld. Ook te Konstantinopel zijn reeds wanorde lijkheden tusschen Grieken en Turken voorge vallen. Beleedigd in hun geloof eenige Grieken hebben een gedood varken in een moskee geworpen hebben de Turken naar de wapenen gegrepen. Een Muzelman werd door de Grieken gedood. De Porte heeft militaire maatregelen geno men om de consulaten te beschermen. Gemengde Mededecllngcn. De nieuwe Oostenrijksclie Kamer is Zaterdag onder groote belangstelling bijeengekomen. Het ministerie werd door verschillende par tijen met gejuich ontvangen. De zitting had een kalm verloop. De afge vaardigden legden den eed al en alleen bij het afroepen van den naam van den anti-semitisehen afgevaardigde Mittermayer, die openlijk van diefstal is beschuldigd, ontstond er eenige beweging. Morgen zal de Keizer de zitting van het Parlement plechtig openen. De oud-minister-president Crispi is Vrijdag 1.1. onverwachts van Napels te Rome aange komen. Naar men zegt, heeft hij den procureur des Konings, die hem had gedagvaard, doen weten dat zijn ouderdom hem niet veroorloofde zich op de vierde verdieping van het paleis vari justitie te begeven. De rechter van instructie is hem daarop aan zijn woning gaan verhooren. Crispi beantwoordde kalm de hem gestelde vragen. Hij bevestigde, dat de wissels op zijn naam volkomen betaald De Armeeusehc patriarch ontving bericht, dat het aantal gedoode Armeniërs te Tokad 700 bedraagt. De militaire gouverneur aldaar is afgezet en vervangen door Bekin-paclia, een energiek en humaan bestuurder. De enquête-commissie is naar Tokad ver trokken. De Egyptische irdandsche bevolking is op gewonden over het gedrag van den Engelsehen raadsman van het ministerie van justitie, die de terechtzitting van den Kadi is gaan bijwonen, om te zien op welke wijze deze zijn ambt waarnam. De Kadi heeft de zitting' gesloten en een protest gezonden aan Konstantinopel. Men verwacht, dat de Fransdie agent dit protest zal steunen en een vertoog zal richten tot den Britschen agent over deze inmenging, die onrechtmatig wordt geheeten. Prinses Sopliie. In de onderscheidene kerken te 's-Graven- hage werd gisteren het overlijden van prinses Sophie der Nederlanden herdacht. In de Groote Kerk, waar Hare Majesteiten de Koninginnen, in rouw gekleed, met gevolg de voormiddag-godsdienstoefening bijwoonden rekende de hofprediker, ds. Van der Flier, alvorens tot zijn tekst over te gaan, het zich tot plicht eenige woorden te wijden aan de nagedachtenis der vorstin, die door zoo nauwe banden van verwantschap aan ons geliefd Oranjehuis was verbonden, maar die tevens met zooveel banden van liefde en trouw aan geheel ons volk was gehecht. In de garnizoenskerk te Weimar stond gis teren de baar met het stoffelijk omhulsel der vorstin opgesteld te midden van een hang van omfloerst groen. Het bovengedeelte was bedekt met talrijke kransen, die de Weimarsche vlag van zwart en geelgroen bijna onzichtbaar maken. De soldaten van de eerewacht bewaakten het lyk, kaarsrecht staande met getrokken sabel, doodstil, alsof zij bang waren de door luchtige doode uit haar slaap te wekken. Een purperkleed met hermelijn omzoomd hing in breede plooien van de baar omlaag. Op roode kussens daarvoor lagen de ridderorden der overledene. Terzijde zateu twee geheel in het zwart gekleede eeredames. Het onderste gedeelte van de baar was bedekt door een breede oranjevlag. Terzij van den opengeslagen bijbel brandden kaarsen, die bij de heerschende doodsche stilte door het heen en weer waaien der vlammen de omgeving hulden in een halfduister en de kripdecoratie nog somberder deden schijnen, terwijl nu en dan een zacht gefluister rondom de sombere baar hoorbaar was. Ilonderde kransen werden in de kerk neder- geiegd. Van 10 uur af kwamen voortdurend rijtuigen aanrijden met deputaties van den meest verschillenden aard, officieele deputaties en buitenlandseheautoriteiten, maar ook uit kleinere plaatsen vao het groothertogdom kwamen depu taties van werklieden en dergelykon. Buiten de kerk op de afgezette ruimte wer- deu alleen leden van deputaties toegelaten verder op het plein verzamelde zich een tamelijk groote menigte die zich niet liet afschrikken door den regen die nu en dan neerstroomde. Telkens als een nieuwe groep werd toege laten, begon de klok te luiden. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 1 April eerstkomende niet plaats hebben. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in hel hoofdkiesdistrict Alkmaar, ter vervanging van wijlen rnr. A. P. de Lange, zal plaats hebben op Dinsdag 20 April 1897 en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 4 Mei d. a. v. ziekte overleden. Te Bedum, in Groningen, ge boren, promoveerde hij in 1870 te Groningen, maar vestigde zich spoedig als advocaat in de residentie. Reeds in 1877 werd hem de functie van kamonrechler-plaatsvervanger opgedragen en na den dood van mr. Greeve, volgde hij in 1889 deze ais kantoni echter op. Sinds 1892 nam de heer Van Royen ook een zetel bij de Prov. Staten van Zuid-Holland in voor Den Haag, in welke college zijn degelijke, practische adviezen zeer werden op prijs gesteld. De vrijzinnige beginselen huldigend, was de overledene ook een tijdlang lid van het hoofd bestuur der kiesvereeniging u's-Graven!)age". Gisteren is te *s-Graven!inge de kantonrechter, mr. A. J. W. van Roijen, in ruim 50-jarigen ouderdom aan de gevolgen van eene ernstige Het Nederlandsch werkliedenverbond Patri monium zal eene buitengewone vergadering houden op Vrijdag 2 April, in de bovenzaal van het lokaal Concordia te Amsterdam. Er zullen drie zittingen plaats hebben: le Zitting, van 10 uren voor- tot 1 uur na middags. a. Opening van de vergadering dooi den voorzitter, b. Algemeene beschouwingen. 2e Zitting van 2 tot 5 uren. a. Artikelsge- wijze behandeling van de voorstellen, b. Stem ming over de voorstellen. 3e Zitting, van 7 tot 9 uren. a. Rondvraag, b. Sluiting van de vergadering. vergadering Gisteren werd te Utrecht een van R.-K. bakkersgezellen gehouden, waarin door de heeren dr. A. J. M. Schaepman en G. W. Konings de oprichting van een R.-K Gilde- bond werd bepleit. Tot de oprichting van zulk een bond werd besloten. Andersdenkenden waren tot de vergadering niet toegelaten. Op den eersten April zal de gistfabriek van den lieer Verstroete te Brugge voor de eerste maal onder directie der Delftsche onderneming van Van Marken baar productie voortzetten. OVERSCHIE, 28 Haart. Iedereen, die in de laatste dagen in de gelegenheid is geweest, de omstreken onzer gemeente in oogeuseliouw te neuien, zal ge troffen zijn door het gezicht dat de weilanden reeds vertoonen. Zien deze de meeste jaren in Haart, ja. zelfs dikwijls in April, er nog dor en kaal uit, dit jaar is het geheel anders. Doordat de winter, die achter ons ligt, zich niet door strenge vorst heeft gekenmerkt en er de laatste weken 's nachts een betrekkelijk hooge temperatuur heerschte met een bewolkte lucht, waarom er geen sprake was van nachtvorsten, ligt er reeds een frisch groen waas over de velden en is cr al meer gras dan in andere jaren soms in Mei. Toch worden de weilanden nog niet opgevroolijkt door dartelende runderen; deze moeten zich in de stallen nog met hooi vergenoegen. Door de onlangs gevallen regens zijn de velden, omdat vele er van zoo laag liggen, nog vrij drassig, zoodat de landbouwers hun vee no'£ bij zich houden. Vol verlangen zien zij echter uit naar droog, zonnig weer en niet lang zal het meer duren of overal heb ben de koeien de duffe stallen met de vrije buiten lucht verwisseld. Dan, hoopt men, zal de mond- en klauwzeerepidemie, die den veestapel sinds eenige maanden geducht teistert en het boerenbedrijf ver bazend drukt, spoedig weer tot het verledene be- hooren. Als de koude Noordenwinden, die in de laatste jaren, helaasieder voorjaar geruimen tijd achtereen waaien, dit jaar han scepter niet al te lang zwaaien, belooft de hooioogst uitstekend te zullen zijn, vooral voor hen, die verleden najaar hun landerijen bemest hebben. Veel zal het echter afhangen van het weder, dat de volgende maand ons brengen zal. Brengt April zooveel regen als Maart, dan zullen de ver wachtingen der landbouwers teleurgesteld worden, want alleen Een droge Maart en een natte April Is den hoeren naar hun wil. Nu evenwel deze maand al rijkelijk voor vochtig heid heeft gezorgd, wordt er sterk naar droog weder verlangd, hoewel het omgekeerde beter geweest zou zijn. Overal begint het jonge, ontluikende groen zich reeds te vertoonen: aalbessen-, frambozen-, kruis- bessenstruiken en andere heesters staan al bijna in blad. Bovendien vertoonen de vruchtboomen hij hun zwellende knoppen zooveel bloemknoppen, dat dit jaar, als we verschoond blijven van nachtvorsten, een goed appelen- en perenjaarzal zijn, zooala de boeren zeggen. De sneeuwklokjes, die ons reeds weken ge leden vertelden, dat het barre seizoen zijn einde naderde, zijn allerwegen uitgebloeid, maar de tulpen en crocussen, die we voor menig boerenerf aantref fen, zijn ons niet minder welkom. Op de buitenplaats „De Tempel" van den heer J. Criellaert aan den Delftwcg zijn de ooievaars al sedert eenige weken bezig, het nest tc restaureeren, ten einde het in dien staat te brengen, dat het bin- kort hun kroost zal kunnen ontvangen. Weldra zullen de fonteinen daar haar water weer laten klateren en zal de lucht er weergalmen van het ge schreeuw van velerlei vogels, die nu nog in hun winterkwartier zitten opgesloten. Dan, we twijfelen cr niet aan, zal onze gemeente weder bezocht worden door tallooze wandelaars uit Schiedam, die het dorp doortrekken om óf een bezoek te brengen aan „De Tempel" óf om zich te begeven naar den theetuin Land- en Schiezicht". Dat die tijd spoedig kome OVERSCHIE, 28 Maart. Zoolang de Gereformeerde Kerk alhier bestaat, heeft de Kcrkeraad het genoegen nog niet gehad, dat een predikant, die een beroeping naar hier ontving, deze aannam. Nu heeft men zijn keuze uitgebracht op ds. J. G. Meijnen te Gronin gen. Sterk twijfelt men er echter aan, of dit met succes zal bekroond worden, daar deze predikant behalve naar deze gemeente nog naar 5 andere plaat sen ia beroepen. OVERSCHIE, 28 Maart. Tengevolge van den hevigen wind ia gisterenmiddag de spoelingschouw van den Inndbouwer D. van den Berg, wonende aan den Kleiweg, vlak voor den ingang der Delftshaven- sche Sehie, al zeilende, in den grond geloopen. De opvarende spoelinghaler kwam met den schrik en een nat pak vrij. Na een paar uren van zware in spanning ipocht men er in slagen, de schouw te lichten. KETHEL, 29 Maart. De vraehtgoederenboot „de Telegraaf," varende tusschen Schiedam, den Haag, Alkmaar en Zaandam, bad heden morgen om twaalf uur, vlak bij het huis de Riviere, het ongeluk op het droge te loopen, door dat zij voor de daar passeerende spoelingschouwen moest uitwijken. De boot zat zoo vast, dat de bemanning zich genoodzaakt zag, de geheele deklading op de achterzijde te bren gen en haar van voren met hefboomen te lichten. Na een inspanning van drie kwartier mocht het gelukken de boot weder vlot te krijgen. ROTTERDAM, 29 Maart. Daar hier terstede de behoefte aan welingerichtte kantoorlokalen zich doet gevoelen heeft een ondernemend architect eenige per- ceclen aangekocht op den hoek van de Gelderschc Kade en Wijnhaven, die afgebroken worden en al waar een reusachtig pand gebouwd zal worden met het uitzicht op de Maas. Tn het zevenverdiepingen hooge pand zullen verschillende kantoren gevestigd worden naar de nieuwste eischen met liften enz. ingericht. Tnsschcntijdsehe verkiezingen. Indien na 15 Mei a. s, in de tegenwoordige kies- disdistricten Groningen, Bergum, Wolvega, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage eene vaca ture voor de Tweede Kamer mocht ontstaan, zullen de leden uit die districten tusschen dien tijd en den derden Dinsdag van September niet kunnen worden vervangen krachtens de nieuwe kieswet zooals zij thans luidt omdat deze de genoemde districten niet kent. De nieuwe uit te schrijven verkiezing zal alzoo in de kiestabel geen voldoend richtsnoer vinden ter aanwijzing van het kiesdistrict, dat tot aanvulling der vacature geroepen moet worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken acht het daarom noodig bij dewet te bepalen in welk district in die gevallen gevallen eventueel dc aanvullingsvcrkiezing zal geschieden. Hij heeft daartoe in een aan de Ka mer ingediend ontwerp de vercischte regeling voor dragen. Daarbij wordt bepaald, dat de Minister van Bin- nenl. Zaken een staat opmaakt waarop achter elk der kiesdistricten welke in de plaats treden van de bovengenoemde, de naam wordt geplaatst van een der leden, welke in het betrokken hoofdkiesdistrict zijn gekozen. De plaatsing van den naam geschiedt bij loting en de staat wordt binnen 8 dagen na de inwerking treding der wet in de Staatscaurant bekendgemaakt. De verkiezing geschiedt dan in het kiesdistrict, waarbij de naam van het lid is geplaatst. Is er na 15 Mei een verkiezing noodig in het hoofdkiesdistrict Bergum of in het hoofdkicsdistrict Wolvega, dan geschiedt die in het kiesdistrict Tiet- jerksteradeel of in het kiesdistrict West-Stellingwerf. Bij Kon. Besluit is aan mr. J. Walig, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaats- vei vanger in liet kanton Zaandam. Bij Kon. Besluit is aan mr. C. M. von Eaumhauer, op zijn verzoek, eervol ontslag veileend als lid van liet college van regenten over het huis van bewaiing te lleprenveen, en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten mr. M. van Ueloma M.zn., kantonrechter te lleerenveen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonreehtcr- pDatsvervanger in het kanton Ommen A. G. Bloem, notaris tc Ommen. Bij Kon. Besluit is aan C. vail Olst Jr., op zijn verzoek, met ingang van i Juni 1897, eervol ontslag veileend als notaris te Amsterdam. Bij Kon. Besluit is mr. J. A. Reynen, te Maastricht, met ingang van 6 April 1897 opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Meeissen. Bij ICon. Besluit is met ingang van 1 Mei 1897 de luitenant-kolonel D. J. II. N. den Beer, Pooitugael, provinciale adjudant in Overijsel, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen be paald op f 1800 's jaars. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 April 1897, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Dieren J. Muus Jr., thans directeur van het postkantoor aldaar. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 April 1897, aan B. J. Wiudsant, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies der tele grafie van de 4e klasse. Bij Kon. Besluit zijn, met ingang van I April 1897, benoemd tot observators bij het Kon. Nederland Meteo rologisch Instituut, standplaats Den Helder W. J. D. Maas, thans klerk bij gezegde inrichting en standplaats Vlissingen, M.Az. de Ruijter. Bij Kon. Besluit zijn," met ingang van 1 April 1897, bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie be vorderd, tot hoofdcommies, P. A. de Bordes, A. van Poeteren en V. G. E. Ahn, allen thans commiestot commies, W. H. Wijsman, thans adjunct-commies. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan D. Lagenpijk, ais hoogheemraad van liet hoogheemraadschap de Zwijndrechtsehe waard, pio- vincie Zuidholland. Bij beschikking van den Minister van Binnen], Za ken zijn benoemd gedurende het tijdvak van 1 April 1897, tot en met 31 Maart 1898 tot geneeskundigen voor den dienst in het l'are-Vaccinogène te Utrecht dr. P. Q. Broml- geest, dr. G. P. Wesselmk en J. II. van Welsen, arts, gepens. officier van gezondheid der le kl., allen te Utrecht, en met ingang van 1 April 1897, tot concierge in het Parc-Yaccinogène te Utrecht II. C. van Veen aldaar. De minister van buitenl. zaten brengt in de Staats- Ct. ter kennis van belanghebbenden dat de heer II. Spakler, consul der Nederlanden te Pinang, aan zijn departement te spreken zal zijn op Woensdag 31 Maart a.s. Door den Bisschop van Haarlem is den heer M. P. R. Droog wegens ziekte eervol ontslag veileend als pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie te dezer stede en in diens plaats benoemd de heer F. J. Poelhekke, thans pastoor te Kudelstaart by Aalsmeer. Voor de vacaturen van 4 agenten van politie te dezer stede hebben zich 162 sollicitanten aangemeld. Hedenmiddag liep het water op tot 2.11 M. -j- N. A. P. ten gevolge van den W. N. W, wind. Het water dat ten 2,4 zijn hoogste punt moest hebben bereikt, liep echter niet terug.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2