N". 9283. 1)6 Blonde Trouwen Tan UlmeiM 50"° jaargang Woensdag 31 Maart 1897. Kennisgeving. FETJTT.LETOlsr. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER-: ITjT c. roelants. OFFICIEEL. BUITENLANI). Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p, kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUS HOTERSTKAAT TO, Telcphoon A'o. 133. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- o 10 Bij abonnement wordt korting verleend. Herhaalde herinnering aangifte veiligheidswet. De Burgemeester van Schiedam, In aanmerking nemende het geringe aantal aan- gi'ten dat op grond van de veiligheidswet is ingekomen. Herinnert de hoofden of bestuurders van fabrieken of werkplaatsen waar gewerkt wordt met 10 of meer personen, met krachtwerktuigen of met ovens tot velschillende doeleinden, bij vernieuwing dat zijver plicht zijn vóór den ln April a. s. de aangiften te doen bij art. 27 der bovengenoemde wet voorgeschreven, terwijl zij zich, bij nie.t-tijd.ige aangiften, aan strafver volging blootstellen. Schiedam, 30 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG Algemeen overzicht. Schiedam, 30 Maart '97. De onthullingen van Arton, waarvan eindelijk een volkomen zuivering van den toestand van verdachtmaking werd verwacht, zijn tot nog toe zeer teleurstellend gebleken. Er is voor 2.200.000 francs omgekocht, is voortdurend het zeggen geweest. En nu er eindelijk nameu genoemd en vervolgingen inge steld worden, geldt het personen van zóo ge ringe politieke beteekenis en zóo weinig invloed in Kamer en Senaat, dat aan hen hoogstens eenige honderdduizenden kan zijn besteed. Wanneer men daarbij weet, dat alle vier behaoren tot de uiterste linkerzijde, terwijl vooral Maret en Naquet een beslist eerlijke reputatie genieten, dan is de vraag ongetwij feld gerechtigd, of ook hier de politiek zich niet heeft doen gelden. Het viertal heelt natuurlijk de feiten ont kend. Alleen Boyer heeft verklaard, geld van Arton te hebben geleend en dit in termijnen te hebben terugbetaald, totdat Arton verdwenen was, een verklaring, die een halve bekentenis lykt. Naquet bevindt zich te Londen, maar heeft getelegrafeerd, dat hg naar Parijs zal komen. Na de verklaring van den minister Datjan, dat de procureur-generaal geen schorsing der immuniteit noodig achtte, zooals sommige afge vaardigden hadden verlangd, heeft de Fransche Kamer inlusschen in haar zitting van gisteren met algemeene stemmen het besluit der com missie goedgekeurd en aldus de gevraagde machtiging tot vervolging verleend, In dezelfde zitting werd door Jullien, Clovis Roman van Eüfemia gravin von AblersfeldBallestrem. 3) Bij het slot aangekomen trad hen Dietrich tege moet, de opperjagerdeze zag er zeer ontzet uit, en toen Uraca het slot was binnengetreden, fluis terde hij tot zijnen meester hebt gij haar gezien Ja, luidde het antwoord barscb. En mijne genadige meesteres kwam het aarzelend van de lippen van den jager. Ludwig Cliristoffel knikte slechts even en tra) de poort binnen, en zijne gemalin na. Deze was de trap slechts halverwege opgeklommen toen haar KSthe, de portierster tegenkwam, met haar rammelenden sleutelbos, een licht in de hand, dot zij bij het aanschouwen van hare meesteres bijna vallen liet. lezus Maria, wat is u bleek, riep zij ontzet hebt gij een spook gezien, genadige vrouw? Uraca knikte toestemmend een ander maal zou zij K&the een scherp antwoord hebben gegeven. Deze echter was de stemming waarin hare meesteres verkeerde slechts koren op den molen. Alle goede geesten, zeide zij, bijna ademloos, terwijl zij een kruis maakte. Ja, ja in het Olmenwoud is het nooit erg zuiver geweest. Was het eene groote, zwarte gestalte, als een priester in zijne soutane? Neen, het was een teedere, blanke figuur met Hugues, Salis, Gorrand en Rouvier geprotes teerd tegen Artons beschuldigingen; ook hun namen zouden door Arton zijn genoemd, was in de ochtendbladen beweerd. De minister erkende, dat Arton verklaard had aan Jullien, Hugues en Rouvier geld ter hand te hebben gesteld, waarvoor evenwel de bewijzen onvoldoende waren. Voor het ont vangen van 6000 francs door Goirand bestond geen bewijs. De minister zou in overeenstem ming met den procureur-generaal handelen. De heer Rouanet wenschte een enquête commissie. Méline achtte het voorstel daartoe ontijdig. Ten slotte vereenigde zich de Kamer met de motie-Lavertujon, luidende dat de Kamer, de besluiten der regeering goedkeurende en nota nemende van haar belofte om de dossiers over te leggen, besluit de benoeming van een enquête commissie uit.te stellen tot na de sluiting der instructie. In de avondzitting keurde de Kamer de be grooting met overgroote meerderheid goed. Zuid-Afrika en Kretadaarmede is Engelands politiek van het oogenblik aangeduid. En in bijna iedere zitting van Hooger- of Lagerhuis zijn deze de onderwerpen van bespreking. Zoo ook gisteren in het Lagerhuis, Cham berlain sprak daar over Zuid-Afrika, Cu 17on over Kreta. De eerste deelde mede, dat aan sir Alfred Milner slechts mondelinge instructies zijn mede gegeven, die geen van alle onvereenigbaar ziju met de verklaringen van den minister over de Britsche politiek in Zuid-Afrika. De regeering was bovendien met het Trans- vaalsche gouvernement in correspondentie over bet verbod van uitgave der Critic. Door de schoi sing der Critic en der Slar waren de uitlauders van hun belangrijkste organen ver stoken. De eigenaars der Star zullen naar het schijnt hun zaak voor het Hooge Gerechtshof brengen. Zoo verneemt althans de Times uit Pretoria. Vol gens hen machtigt de perswet (set Transvaalsehe gouvernement alleen tot het in beslag nemen der verschenen nummers. Ernstige critiek wordt op Chamberlaius toost aan het afscheidsdiner voor sir Milner in de Transvaalsche pers geoefend. De Daily News noemt een zoo weinig be dekten, heftigen aanval op Kruger, nog wel op het afscheidsdiner van den nieuwen Hoogen Commissaris, een schending van alle diploma tieke en maatschappelijke gewoonten. Een on bezonnen woord kan den rassenoorlog in 't leven roepen. Iedere staatsman moest daarom op zijn woorden letten. Chamberlain doet dit niet, maar hij diende te overwegen, dat hij niet de premier, noch het geheele ministerie is. De Daily Chronicle is zachter in haar critiek, maar noemt toch het uitlokken van een oorlog met Transvaal in 4897, na de gebeurtenissen in 4896, oen schande voor Engeland. golvende, gouden lokken, antwoordde Uraca me chanisch. De barnsteenheks, fluisterde Kathe sidderend, en zij zou stellig nog meer gezegd hebben, wanneer niet op hetzelfde oogenblik dn slotvoogd verschenen was en haar met korte maar krachtige woorden het verder spreken verboden had. Gekrenkt stapte de portierster verder zij wist wal zij wist, en wanneer zij had mogen spreken, dan zou er voor hare meestetes wel een licht zijn opgegaan, waar voor zij verblind de oogen zou gesloten hebben. Maar naar zijn werken za! ieder beloond worden, en wie in zijn leven kwaad heeft gedaan, komt na zijn dood niet tot rust. Dat was zoo wat de inhoud van het geloof van dien goeden, ouden tijd, en er is heiaas nog genoeg van tot op dezen tijd overgeërfd. Uraca was den volgenden dag haren schrik zoo ongeveer te boven gekomenzij dacht er niet aan nog nader uit te vorschen wat de oorzaak van de verschijning was geweest, want liet bijgeloof van die dagen was haar te zeer in liet blued gedrongen, dan dat ook maar eenigszins de gedachte aan een natuurlijke oorzaak bij haar zou kunnen opkomen. Ook schaamde zij zich voor hare zwakheid ten opzichte van de praatzieke portierster, die natuur lijk aan iedere levende ziel de geschiedenis verder had verteld. Slechts den ding wilde haar niet uit de gedachte gaan, dat was de zachte kreet, die de witte gestalte in het Olmen woud had geuit. Wat lag toch in dat enkele geluid, dat op zoo ontzettende wijze hare zenuwen had geschokt? Doch ook een ander vergat deze kreet niet, dat was baar gemaal. Keeren wij thans naar het Lagerhuis terug, om te hooren wat Curzon aangaande Kreta had mede te deelen. Hij las voor verschillende telegrammen van den Britschen admiraal, waaruit bleek, dat de insurgenten de proviandeering der troepen te Malaxa hadden belet, en ondanks het ultimatum der admiraals tiunne vijandige houding bewaar den. De admiraals hadden hen daarop gebombar deerd om hen uit hun stellingen te verdrijven. Op signaal van den Italiaanschen admiraal was het vuur geopendhet had zes minuten ge duurd. De inneming van liet blokhuis was liet gevolg geweest van het vuren uit twee Grieksche kanonnen, door Grieksche troepen bediend. De admiraals hadden het noodig geacht de insurgenten als vijanden te beschouwen. De Britsche vlootvoogd vroeg tevens spoedige ver sterking der troepen, om de steden beter te kunnen beschermen. Ten slotte had de admiraal den 28sten ge seind, dat het door de opstandelingen bij Ma laxa behaald succes was voortgezet door een aanval op het laatste Turksche fort bij Soeda. Kolonel Vassos scheen den oorlog aan de mo gendheden te hebben verklaard. Deze laatste mededeeling werd met luid gejuich door de oppositie begroet. nBravo Vassos!" en ïlk hoop, dat hij slaagt", waren enkele teekenende uitroepen van die zqde. Ook in de troonrede, door keizer Frans Jozef bij de opening van den Rijksraad uitgesproken, is aandacht gewijd aan den toestand in het Oosten. De Keizer wees op de eenstemmigheid der mogendheden, die het mogelijk had gemaakt een dam op te. werpen tegen de gevaren in het Oosten. Er bestaat reden om op een gunstige en voldoende oplossing te hopen, ondanks het verschil in zienswijze en de bedenkingen, die zicli bij de onderhandelingen openbaren. 's Keizers regeering had, toen de Kretenzer- quaestie op ^onberaden" wijze werd ter sprake gebracht, besloten, na overleg met Oostenrijks bondgenooten, alles te doen om het status quo op het vasteland te handhaven en de ver schillende aspiraties binnen de geoorloofde grenzen te houden. Griekeniands houding kon niet rekenen op de goedkeuring der mogendheden, maar Turkije moet ook inzien, hoe groot zijn verantwoorde lijkheid is, wanneer het den bestnanden toestand handhaaft en aldus de kiem van ongerustheid doet voortbestaan. Maar er is reden te hopen, dat men eindelijk zal geraken Lot een oplossing, die noodzakelijk wordt geacht. Wat de mogendheden eigenlijk willen, ligt Mei stond in volle bloemenpracht, toen het vrouw Uraca op zekeren dag in de gedachte kwam om naar het voorbeeld van de heilige Elisabeth naar de hutten der armen te gaan. Niet, dat zij dezen niet ook overigens van haren overvloed mededeelde zij gaf veel en gaarne, maar niet roet eigen band. Thans echter had de slotkapelaan een zeer stichtende predicatie gehouden over de deugden dor landgravin en Uraca had dientengevolge be sloten om hare aalmoezen zelf uit te deelen. Gevolgd door hare dienaren, die manden met kleedingstukken, linnen en eetwaren droegen, ver liet zij het slot en deelde ijverig in het dorp bare schatten uit; maar daar haar de rechte vreugde van het geven ontbrak, oogstte zij ook niet den dank, dien zij wellicht had verdiend. Zonder spreken namen de lieden aan, wat hun zonder spreken gereikt werd, en slechts met schroom naderden de dorpelingen ndeSpaansche," Het eind doel van bare wandeling was een schamelefleemen hut aan den zoom van iiet woud, reeds buiten hot dorp, waarin eene oude vrouw woonde, die hare dagen kommervol rekte door den verkoop van de kruiden, welke zij verzamelde, en die toenterttjde in de meeste huisgezinnen niet mochten ontbroken. Kriiiden-Ilse's anders zoo doffe oogen begonnen te glinsteren, toen zulk een rijke zegen op de tafel kwam, waar anders schraalhans keukenmeester was, en zij vond geen woorden genoeg om de milde dame te danken. Ja, zeide zij, gij hebt de zegen weder op het slot gebracht, genadige vrouw, riop zij in geestvervoering uit, toen Uraca reeds weder op den drempel stond, gereed om de woning te verlaten. Ik heb stellig wol meer dart honderd paternosters gebeden in mijn doodsangst voorden 1 n het duister. Heeft de Temps gelijk, die in Salisbury's bezoek aan Hanotaux slechts een publicatie der bestaande overeenstemming ziet Er wordt gedraald en getalmd, en een blok kade van Griekenland durft men blijkbaar niet aan. Ja, zelfs komt het bericht uit Athene tot ons, dat de gezanten gisteren zouden bijeenkomen om een nieuwe nota vast te stellen, waarin Griekenland wordt aangemaand zijn troepen uit Kreta terug te trekken. Anders zouden nu toch heusch de havens gebiokkeerd worden. Te Londen, zoo wordt aan de Eó'lnische Zei- tung geseind, is men iang niet op zijugernak. In philhelleenselie kringen vreest meu dat de oorlogsverklaring ieder oogenblik te wachten is. Men is beducht voor een uitbarsting te Arta, waar de batterijen op slechts 4200 pas afstarids van elkaar zijn opgesteld. Kolonel Manos voert daar het commando. Intusschen is de Kroonprins te Larisse aange komen en met geestdrift ontvangen. Onderweg heeft hij aan boord der Sphakteria nog zijn broeder George ontvangen. Volgens de JEphetneris heeft een bende vrij willigers reeds bij Greveno een Turksche af- deeling onder bevel van een Duitsch officier aangegiepen de officier zou zwaargewond zijn. Bevestigd is dit bericht nog niet. Niet zonder grond is men beducht voor den 25sten Maait oude stijl (6 April), den gedenk dag van den Grieksclien vrijheidsoorlog. Meer en meer blijkt inmiddels, dat de Turk sche invloed op Kreta de pacificatie van het eiland in den weg staat. Ook de Russische admiraal heeft in dien geest zijn ambassadeur geseind. Tevens verlangen de admiraals versterking der detachementen met nog 600 man, ten einde de ruot in de steden te kunnen verzekeren. Zij willen verschillende punten in Akrotiri bezetten en de Turksc'u. linie met internationale troepen versterken om het voortdringen der insurgenten naar de kust te beletten. Kolonel Vassos heeft 430 Turksche gevan genen in zijn kamp, vermoedelijk ook die van het fort Malaxas. Hij tracht door lichtsignalen in communicatie te blijven met zijn landge- nooten. Tot nog toe evenwel is het hem niet gelukt. De opstandelingen zijn zeer verbitterd tegen de Engelschen. De correspondent der Times was bijna vermoord, en eergisteren hebben zij geschoten op den schout-bjj-nacht, die in zijn stooinsloep langs de kust voer. Een aanval der insurgenten op het fort Izzedin is tot twee keer toe door het vuur der Russische, Italiaansche en Engelsche oorlogs schepen mislukt. De Dryad, een Engelsche kruiser, heeft vier schepen bij liet lossen van ammunitie en levens middelen betrapttwee schepen werden in den grond geboord, en de beide andere zijn opge bracht. Daarentegen heeft de bevolking van den genadigen heer, maar gij zijt het toch maar ge weest, die de betoovering hebt gebannen. Welke betoovering? vroeg Uraca scherp. Wel, die van de barnsteensheks, antwoordde Kruiden-Ilse verwonderd, dat de slotvrouw daar naar vroeg. Deze echter keerde na dit antwoord nog even weder terug. Wie heeft de barnsteenheks betooverd vroeg zij gebiedend. Hem den genadigen heer stotterde de oude vrouw schuchter, maar toch op een toon waaruit overtuiging sprak. Het scheen Uraca toe, als kwam er een donkere, dreigende schaduw over haar neervallen, zij wilde die echter doordringen, zij wilde alles Weten, ware het ook uit den mond dezer praatzieke vrouw. Haar gansche natuur verloochenend trad zij opnieuw de schamele hut binnen, en zette zich neder op een houten bank. Wie was de barnsteenheks? aldus begon zij bare ondervraging. Ik weet niet of ik daarover spreken mag, daar gij er niets van schijnt te weten, edele vrouw, stamelde Kruiden-Ilse onbehagelijk te moede mis schien indien ge uw gemaal eens ondervroegt. Gij kunt spreken, zeide zij bits, en wanneer gij dat niet wenscht te doen, dan zal ik daartoe door de duimschroeven wei middelen weten te vinden. llemelsche genade 1 kreet de vrouw en viel op de knieën. Spieek dus. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1