tlIarpikqen. BINNENLAND. Uit de Staatscourant, STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Kerk en School. Staten-Generaal. SPORT. Pimeüs den kapitein van een schip, dat geladen was met levensmiddelen voor de Turken en voor de Russische vloot, gedwongen zijn lading over boord te zetten of aan land te brengen Gemengde Mededeel In gen. De herstemmingen in Italië hebben de meer derheid der regeering nog vergroot. Maar ook de republikeinen en socialisten zyn in aantal toegenomen. De ambassadeurs te Konstantinopel hebben zich niet voldaan verklaard door de afzetting van den militairen gouverneur van Tokad. Hij is thans gevangen genomen en zal voor een krijgsraad te recht staan. De ambassadeurs stellen den Vali van Sivas aansprakelijk voor nieuwe moorden. De vorst van Montenegro zal, volgens bericht uit Belgrado aan de Temps, in Mei naar St. Petersburg gaan. Op de terugreis zal hij dan Belgrado en Sofia bezoeken, waar het defensieve verbond tusschen Bulgarije, Servië en Monte negro, door den Czanr goedgekeurd, zal geslo ten worden. Vorst Uchtomski is met geschenken van den Czaar voor den keizer van China naar Peking afgereisd. De Keizerin-moeder is naar Kopenhagen ver trokken. Op Portorico is een bende, 50 man sterk, ver schenen, die afscheuring van Spanje wilde. Bij de vervolging zijn er 22 gevangen genomen. De opvolger van Maceo op Cuba, Ruiz Rivero, is gewond en gevangen genomen. Op de Philippgnen grepen de insurgenten Ildefonso aan met een verlies van 114 dooden werden zij teruggeslagen. Generaal Primo de Rivera heeft verklaard, dat hij alle beloften der liberalen aan de inboor lingen zal intrekken en de voorrechten der geestelijkheid en der geestelijke orden herstellen. De president van Uruguay zal generaal Tages met een geheime diplomatische opdracht naar Argentinië zenden. sterdam op lid der Kamer te zijn, dan moet in Mei of Juni voor het nog loopend deel van den zittingtjjd, dus tot September, een opvolger worden gekozen. In welk der negen districten echter Elk der 9 leden heeft thans zitting voor geheel Amsterdam. In welk nieuw district zullen de kiezers dan worden opgeroepen? Dit is niet bepaald, en daarom stelt de Re geering nu voor, dit alsnog te* doen en wel op de eeniga wijze waarop dit mogelijk is: door loting. Hetzelfde is reeds bepaald in de wet, welke voor de Gemeenten is afgekondigd, die in dis tricten worden verdeeld. Ook daar wordt door het lot aangewezen, voor welk der nieuwe districten de tegenwoordige raadsleden geacht worden zitting te hebben. Volgens het ontwerp zal de uitvoering aan den minister van binnenlandsche zaken worden opgedragen, dus ook de loting. Is dit wel ge- wenscht? Wij trekken natuurlijk de onpar tijdigheid, waarmede de Minister de loting zou doen plaats hebben, niet in 't minst in twijfel Maar om alle mogelijke verdenking te voor komen, ware het wellicht raadzaam, de loting door de Kamer zelve in openbare zitting te doen houden. (LT.) H. M. de Koningin-Regentes heeft heden de commissie uit de Tweede Kamer voor het adres van rouwbeklag ontvnngen. Prinses Sophie. Beuier seint nog uit Weimar: Tegen elf uur kwam de keizer hier aan, om de begrafenis van de groothertogin bjj te wonen. Keizer Wilhelm werd aan het station ontvangen door den groothertog en de prinsen. Te twaalf uur begon de begrafenisplechtigheidonder het luiden van alle klokken bewoog zich de lange rouwstoet door de rijk metrouwdecoraties bekleede straten van de hofstad naar den vor- stelijken grafkelder. Nadat de plechtige bezetting geëindigd was, keerden de keizer en de vorstelijke personen naar het slot terug. De keizer heeft Weimar om halftwee weder verlaten. Uit's-Gravenhage vernemen we het volgende: De lijkdienst ter nagedachtenis van H. K. H. prinses Sophie der Nederlanden gistermiddag te 12 uur in de Russische kapel aan den Sche- veningschen Weg gehouden, werd bijgewoond o.a. door den gezant van Rusland, ridder De Struve. en den secretaris der Russische legatie staatsraad De Berends met hunne familiën, door den Duitschen gezantschapsraad den beer Von Schlözerden thesaurier van nu wjjlen de Groothertogin, den heer Couturier en door verschillende personen, die tot de overleden Vorstin in betrekking stonden of tot Haar dienst behoorden. De lijkdienst werd verricht door den aartspriester Bogosiowsky, geadsisteerd door het zangkoor, in het voowkleze godsdienst oefeningen bestemd vertrek, voor deze gelegen heid ingericht tot chapette ardente. De leden der diplomatie en hunne dames waren allen in zwaren rouw gekleed. toting onder Kamerleden, Het zeldzaam geval doet zich voor, dat er onder Kamerleden een loting moet worden ge houden. Niet alle Kamerleden zullen daaraan deelnemen, slechts 21, de afgevaardigden van Amsterdam (9), Rotterdam (5), 's Gravenhage (3), Utrecht (2) en Groningen (2). Van waar dit hazardspel Met 15 Mei worden de nieuwe kiezerslijsten vao kracht en treedt tevens de nieuwe indee ling in louter enkelvoudige districten in werking. De kiezers te Amsterdam zullen dan niet ge zamenlijk 9 afgevaardigden hebben te kiezen, maar elk der 9 districten, waarin de hoofdstad wordt ingedeeld, heeft voortaan slechts één lid af te vaardigen. En zoo is het ook in de dis tricten, welke te Rotterdam enz. worden ge vormd. De verkiezingen in Juni, voor de geheele Kamer, zullen volgens het nieuwe stelsel plaats hebben, en dat geeft dus geen bezwaar. Eik der nieuwe enkelvoudige districten kiest dan, naar den wensch der meerderheid, hetzij een der aftredende leden, 't zg een ander. Het kan echter gebeuren dat nog vóór in September, de nieuwe Kamer bijeenkomt, in een der vroegere meervoudige districten een lid of meer leden uitvallen. Dan moet volgens de kieswet binnen 30 dagen nadat de kennis geving den Minister heeft bereikt, een verkie zing worden gehouden. Gesteld nu, in April of Mei houdt een der afgevaardigden van Am- De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 1 April a. s. niet plaats hebben. Blijkens een hier te lande ontvangen tele gram is eervol ontslag verleend aan den heer P. H. van Hengst, resident van de Lampongsche districten (Sumatra.) De minister van financiën maakt bekend, dat op den 27n dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,179,905.351/2 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. \\his van haar octrooi, aan 's lauds kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van2,836,234.68 '/s De Nederlandsche regeering zal op het ge neeskundig congres, dezen zomer te Moskou te houden, vertegenwoordigd worden door den voorzitter der Nederl. Maatschappij ter bevor dering der Geneeskunde, prof. R. H. Saltet. Door het dagelqksch bestuur van den x>Katho- lieken Frieschen Bond" isde jaarlijksehe Land dag thans definitief bepaald op Zondag 23 Mei, te Sneek. "Volgens een reeds vroeger door het bestuur genomen besluit zullen alleen onderwerpen,, betrekking hebbende op de aanstaande verkie zingen voor de Tweede Kamer, worden be handeld. Collecten. Ook het gemeentebestuur van Harlingen heeft den strijd aangebonden tegen de collectanten die het ge heele land afloopen. Burgemeester en Wethouders hebben n.l. afgekon digd, dat zij, uit overweging dat de liefdadigheid ter plaatse reeds veel vergt van de ingezetenen, inzamelingen voor elders gevestigde instellingen niet kunnen aanbevelen. Echter belet de armenwet hun, dergelijke collecten te verbiedendat zij zich daarom moeten beperken tot „zeer ernstig ontraden" om giften uit te reiken aan dergelijke bezoldigde col lectanten, wanneer deze Harlingen als collecteveld komen exploiteeren. Vindt het dagelijkseh bestuur vrijheid, zegt de publicatie, om cene collecte voor elders aan te be velen, dan zal zulks vooraf worden bekend gemaakt. 11d betreffende de percentsgewijze verrekening van het bedrag der aanslagen in elke belasting. Op de regeling van de gemecnte-financién heeft de heer Goeman Borgesius een amendement voorge steld, dat, zich bewegende in de richting van het Regeeringsvoorstel, hetwelk ombeperkte progressie der gemeentelijke heffingen niet toelaat, en slechts een matige progressieve belasting veroorlooft, echter zekerheid wil geven in welke mate progressie ver oorloofd is. Daarom stelt hij voor, dat in de wet de grenzen worden aangewezen, waarbinnen men zich bij de toepassing van progressie zal mogen bewegen. De eisehen, aan welke een dergelijke grensbepaling moet voldoen zijn, naar's voorstellers meening, de volgende lo. dat alleen eene matige progressie geoorloofd zij. 2o. dat de grensbepaling zóó worde gesteld, dat eene gemeente niet genoodzaakt wordt om, zooals dit bij vele bestaande regelingen het geval is, van dc aangroesing van een inkomen meer belasting te heffen waar het kleine dan waar het groote inkomens geldt en dat tevens onregelmatigheden in de progres- sieschaal zooveel mogelijk worden vermeden; 3o. dat niet onder den schijn van matige progressie hooge inkomens toch buitengewoon zwaar belast kunnen worden; 4o. dat bij dc in te voeren progressie behouden blijvo de grondslag van het zoognaamde Benthara- sche stelsel (aftrek voor levensonderhoud voor alle aanslagen). Hij hoopt dat de in het amendement gegeven for mule aan al deze eisehen veldoet en licht deze elk in het bijzonder nog nader toe. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei 1897 be noemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Ravestein D. J. G. Belmer, thans commies der pos terijen van de tweede klasse. Bij Kon. Besluit is de zilveren medaille, ingesteld bij de Kon. besluiten van 7 Mei 1837 no. 79, 22 Juli 1838 no." 87 en 24 Januari 1841 110. 22 toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart,1. "Vernes, F. H. Bonjer, C. A. Bakker en J. A. Sóderstróm, als erkenning van de diensten door hen bewezen aan de wetenschap, door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen ten behoeve van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut. Bij Kon. Besluit is benoemd tot onderwijzeres aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apel doorn, mej A. "Vigelius, te Zaandam. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van i April benoemd tot con servator bij de bibliotheek aan de rijks-umveisiteit te Groningen dr. T. J. de Boer, te Leeuwarden. 43 jaar oud en wonende te Oud-Kralingen, die ze opving, met zulk een kracht op de rech terhand neer, dat drie vingers ernstig bezeerd werden. Naar het huis van dr. de Bruijn geloopen, heeft deze hem voorloopig verbonden, waarna hij naar zijne woning is gegaan. Hedenmiddag te kwart voor drie uur viel de 14-jarige Klaas Poot nabij het Kippenbrug- getje in de Nieuwe Haven. Nadat hij tweemaal onder de oppervlakte was gezonken, slaagde een knecht van den heer W. Nolet er in hem op het droge te brengen en werd hij spoedig naar zijn woning gebracht. De knaap schynt er dus nog goed te zjjn afgekomen. Heden aan de vischmarkt afgeslagen 1 mand leng en 4 mand kabeljauw; de prijzen waren voor leng f2,tot f3.— per stuk, kabeljauw fl.45 per stuk; kleine kabeljauw f0.35 tot f0.80 per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren i 29 Maar» Antonius Maggiel Martinus, zoon van H. Dutter en Th. van Gogb, Lange Berkstraat. Overleden 28 Maart. Adrianus van Meer kerk, oud 51 jaar, wedr. van P. Aaldijk, West- molenstraat. 29. Joi.^nnes Hubertus Laven, oud 2 maanden. Hoofdstraat. De heer Vaassen en echtgenoote te Helder zijn benoemd tot binnenvader en moeder in het Ned. Herv. Weeshuis alhier. 15 April a.s. zullen zij hunne betrekking aanvaarden. Wg maken onze stadgenooten, die hoofden of bestuurders zijn van fabrieken of werkplaat sen, waar gewerkt wordt met 10 of meer per sonen, met krachtwerktuigen of met ovens, opmerkzaam op de kennisgeving voorkomende aan het hoofd van dit blad. Het blijkt, dat hier, evenals in de meeste andere plaatsen, velen die voor aangifte in de termen vallen, alsnog zich niet van hunnen plicht hebben gekweten, hoewel zy zich daar door blootstellen aan eene strafvervolging. In ons blad van Woensdag i7 Maart vindt men onder de kennisgevingen uitvoerig ver meld, welke opgaven men heeft te doen. Voor wie dit blad niet meer mocht hebben, ligt het ten onzen bureele ter inzage. De rekening van de Spoelingvereeniging alhier over het laatste boekjaar is veel gunstiger uitgevallen dan die van het jaar te voren, daar er door elkander gerekend 96 cents per ketel bedongen is, tegen 86 het vorige jaar. De handel in geperste en gedroogde spoeling was ook van beteekenis. Naar het buitenland werden afgeleverd 1,277,500 kilo, naar het bin nenland 952,000 kilo. De heer A. van Eindhoven te Monster, is bij inschrijving pachter geworden der buffetten van den binnenkort te openen R. C. Volksbond alhier, voor f503 per jaar. De pachter is tevens concierge, doch geniet daarvoor geen salaris. BURGELIJ KEIïAND. Geboren s 29 Maart. Jacob, zoon van J. van der Does en M. Beukelman, Liesveld, laan. 30. Pieter, zoon van J, den Breems en E. van der Borden, Caïlenburgstraat. Overleden29 Maart. Kornelia van Oeveren, oud 76 jaar, echtgen. van A. Borsboom, Land- straat. De Medidnische Wochenschrift maakt, naar geseind wordt uit Berlijn, een arbeid van prof. Koek open baar over nieuwe praeparaten van „tuberculine", waarvan Tuberculine R. absoluut zeker immunisee- rend tegen tuberkel-baeiilen werkte. Bij met nieuwe tuberculine behandelde tuberculeuze marmotten konden regressieve veranderingen bij bet begin der behandeling aan de aangetaste organen worden aangetoond. Bij zich in het eerste stadium bevindende lijders aan longtering en bij lijders aan lupus werden zonder uitzondering door de behandeling gunstige resultaten verkregen. Velen gevallen zouden als volmaakt ge nezen kunnen beschouwd worden, maar Prof. Koch vindt de uitdrukking „genezing" voorbarig, alvorens niet een lang tijdsverloop is verstreken. Verontrustende bijverschijnselen worden in geen enkel opzicht door het middel in het leven geroepen. Electroteclinlek. De Nederlandsche vereeniging voor Eleetrotechniek houdt eene vergadering op Zaterdag 10 April 1897. Onder de punten van behandeling behoortDiscussie over de voordracht: „Electrische tram- en spoor wegen"', in de vergadering van 13 Mei 1896 ge- honden door den heer Van Loenen Martinet. Voor dracht van den heer A. Vosmacr over electrische ontladingsverschijnselen. Inleiding tot het bezoek aan het Elcctrisch Cen traalstation te 's-Gravenhage, door één der ingenieurs dezer inrichting. Na afloop der vergadering zal een bezoek gebracht worden aan genoemde inrichting. OVERSCHIE, 30 Maart. Het rundvee van de landbouwers if. van den Moor, in den polder Zestien hoven, en A. van der Vlucht, in de Dorpsstraat, is gezond verklaard. Men is begonnen met de ont smetting en het schoonmaken der stallen. Thans is weer onder het rundvee van den land bouwer A. Hoogerbruggen, aan den Bovendijk, mond- en klauwzeer geconstateerd. DELFT, 30 Maart. De heer F. W. Bakems, vroe ger mecster-brander aan de „Nederl. Gist- en Spiri tusfabriek" alhier thans adjunct-inspecteur van den arbeid te Arnhem, is aangezocht op te treden als onder-directeur van de nieuwe gistfabriek der „Neder. Gist- cn Spiritusfabriek" in België. DELFT, 29 Maart. De heer J. J. B. van der Chys heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeen teraad. TWEEDE KAMER. Amendementen. De heeren Gerritsen en De Boer hebben voorge steld, om bij het heffen van een hoofdelijken omslag of inkomstenbelasting het gebiedend voorschrift om aan te nemen, dat de belastingschuldige zijn gewone vertering uit zijn inkomsten bestrijdt te veranderen in de bevoegdheid om dit aan te nemen _20.. te doen vervallen de bepaling van het laatste lid van art. Een commissie uit de werklieden der kaar- senfabriek Apollo alhier, heeft zich op initiatief van de vereeniging De goede verwachtingter \voorbereiding van de a.s. kroningsfeesten, tot een commissie gevormd. Het bestuur zal be- pta.'.r. uit: J. Bou :in, le voorzitter, J. L. van Gerven, 2e voorzitter, M. Lolkus, le secietaris, J. Kruit hof, 2e secretaris, P. de Roo, le penningmeester, G. Brinkman, 2e penningmeester, A. J. Clasing, le commissaris, A. Dingenouts, 2e commissaris. Voor de verkiezing van 5 leden van het bestuur der afdeeling Schiedam van den Ned. K. Volksbond zijn uitgebracht 473 stemmen, waarvan 21 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 452 en alzoo de volstrekte meerderheid 227 bedroeg. Er werden uitgebracht op de heeren J. J. van Hees 251, A. A. Marrevee 249, J, T. Melchers 248, C. Gunnewegh 237 stemmen, die dus allen herkozen zijn, terwijl eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. J. Rebers, die 198 en L. van der Toorn, die 176 stemmen verkreeg. Heden middag werd door de politie alhier aangehouden een jongen van H.M. Wachtschip te Hellevoetsluis, die zonder verlofpas zich hier ophield. Hij is ter beschikking van den militairen Commandant te Rotterdam gesteld. Het vee van den veehouder M. v. d. Berg, aan den Rotterdamschendijk, dat lijdende was aan mond- en klauwzeer, is hersteld verklaard. Met ontsmetting is aangevangen. Heden morgen had het volgende ongeluk plaats. Aan een pand van de firma Dirkzwager was men bezig de dakpannen langs een plank naar beneden le laten glijden, waar ze werden opgestapeld. Nu kwam een dier pannen wat te vlug afglyden en kreeg de opperman H, Spronk, Ne». Herv. Kerk. Beroepen: te Garrelsweer, K. Eekhof te Werk hoven te Zuilichem en Nieuwaal, J. M. C. H. Mond, te Prinseland en Dinteloord; te Eerbeek (cl. Arn hem), A. C. la Grand te Hoenderloote Geertruiden- berg (cl. Breda), F. W. Drijber te Avenhorn en Groothuizente Gouda B. A. Voogel te Dinteloord. Aangenomen: naar Aagtekerke, door A. J. Seulijn te Fondgum c.a.naar Minnertaga, door C. J. Vecnhuizen te Meteren (gom. Geldermaisen)naar Kortezwaag, door T. Eppens te Oidenhove c.a.naar St. Kruis, door A. J. van Riet te Oude Niedorp naar Nieuweschans, door H. Thoden van Vclzen te Vcenwoudennaar Hasselt, door J. van der Plassche te Gouderak. Bedankt: voor Kamperveen, door L van Noppen te Leerdam voor Schermcrhorn, door J. J. Bleeker, cand.voor Ootmarsum, door H. Smits to Nieuw- Leuscn; voor Ransdorp (cl. Edam), door A, B. L. de Bel te Bnssum. Hooger Ouderwijs. Amsterdam. Propaedeutisch examen godgeleerdheid J. Kooiman. Aan de universiteit te Leiden is het doctoraal examen rechtswetenschap cum laude afgelegd door den heer G. Gouda Quint. Door het hestuur der Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Neder land zijn de volgende heeren uitgenoodigd deel uit te maken eener commissie, welke zich ten doel stelt, eene pensioensregeling voor leeraren van ambacht scholen en avond-teekenseholen tot stand te brengen jhr, mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein tee Gronin gen, Ankersmit te Amsterdam mr. A. Bloembergen Ez. te Leeuwarden, C. J. Canters^ te Alkmaar, mr. H. Goeman Borgesius te 's-Gravenhage, Th. van Har derwijk te Amsterdam, m. A.Kerdijk fcc 's-Gravenhage, J. Koorevaar te Leiden, Lamers te Breda, G. L. van Lenncp te Haarlem, A. van der Linden te Rotter dam, Joh. Luteijn te Middelburg, Mesdag te Zwolle, H. P. Priester te Leeuwarden, mr. Smeenge te Hoo- geveen, jhr. mr. V. E. L. de Stuers te 's-Gravenhage, C. van Straaten te Utrecht, baron Vcrschuer te Arn hem. H. W. Veth te Dordrecht. Voorzitter is de heor P. D. van der Bilt. leeraar aan de academie van beeldende kunsten en techni sche wetenschappen te Rotterdam. Bij het kampioenschap in het zaalrijden te Dor-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2