N°. 9286. Ds Blonde Mm tan ÏÏMsnriel 5l"e jaargang. Zaterdag 3 April 1897. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: II. J. C. IIOELANTS. jit OFFICIEEL. K e n 11 i s e v i 11 ff. Kennisgeving. Openbare Aanbesteding. BUITENLAND. Wordt vervolgd.) iWitf*».. Abonnemektsfrijb voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke notnmers- O 02 BUEB.1Ï: BÖTEESTKAAT ff©, Telcpltoon Ko. 133. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels mot inbe grip van ecnc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. («richtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van A. VAN DIJK, om vergun ning tot oprichting eener herstelplaats van koper-, llik- en zinkwerk in het pind aan de Hoofdstraat no. 193, kadaster sectie L no. 1206. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 15rfe» April a. s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schiifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lsten Apiil 1897. - Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen welbe gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kermis aan de ingezetenen, dat op heden aan M. C. M. DE GROOT, en zij no rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting eener boekdruk kerij met gaskrachtmachine van 2'/4 paardenkiacht, in het pand aan de Ooievaarsteeg no. 8, kadaster sectie B no. 2880. Schiedam, den In April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Op Donderdag E5 April a.s. zal door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 80RIEDAM, openbaar worden aanbesteed, volgens bestek no. 40, Be verbouwing Tan bet voormalig Postkantoor aan de Lange Niomvstraat tot Gymnasium. Bestek en teekeuingen zijn tegen betaling van 0.75 aau het Kantoor der Gemeentewerken verkrijgbaar. Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem. 6) Zijne woorden wei kien ondertusschen tweeerlei bij Uraca uit: ten eerste, d.it zij uit dit licht de gevolgtrekking maakte, dat het onheil spelde, en ten tweede dat, wat haar gemaal ook in liet midden mocht brengen, zij zich niet van hare •overtuiging liet afbrengen, dat zij een licht in den toren had gezien. Gelijk het bij lieden van zoo beperkten blik, als «Öraca bleek te zijn, pleegt te gaan, ging zij boe langer hoe meer op in hare bijgeloovigheid, on de maand Mei was dan ook nog niet ten einde gespoed, °f op eigen hand beoefende Uraca de astrologie fin. beproefde zij voor zich zelve en anderen de -horoscoop te trekken. De slotkapalaan had beslist geweigerd baar zijne hulp bij hare proeven te bieden onder voorwend sel dat hij daartoe niet geleerd genoeg was; de en verstandige man wilde er zich niet toe leenen om. bet verwarde denkvermogen zijner Meesteres nog meer van streek te brengen dan bet reeds was. Lodewijk Cliristoffel liet haar kalm haren gang =€aani want hij wist dat het een sieyphus-arbeid "Was om zijne vrouw van het dwaze van haar Het gebouw is ter bezichtiging 8, 9 en 10 April van 's morgens 10 en 12 uur, Aanwijzing geschiedt op Maandag 12 April, voormiddags 10 uur. Iiurgemeester cn Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 2 April '97. Het mag als zeker aangenomeu worden, dat het verlof van uen staatssecretaris van marine Hollman de voorbode is van zijn ontslag uit het ambt, dat hij zeven jaar lang met eere heeft vervuld. Verschillende Duitsche bladen betreuren dan ook zijn aftreden ten zeerste. Zonder afbreuk te doen aan de hekwaamhedeu van zijn opvolger als marine-officier, achten zij het nadeelig voor jie ontwikkeling der Duitsche zeemacht, dat een onervarene in parlementaire aangelegen heden thans de plaats gaat innemen van een, die een belangrijken invloed heeft weten te oefenen op de besluiten van den Rijksdag, waar het de vloot gold. Men heet het bovendien een weinig verheu gend precedent, dat een verandering plaats vindt in een zoo gewichtige functie, alleen om een échec in het parlement. De Köln. Zeitung drukt de hoop uit dat de plannen van den nieuwen staatssecretaris niet bedorven zullen worden door al te ijverige vrienden der marine, zooals admiraal Hollmann is overkomen. Prins Bismarck vierde gisteren zijn S2sten verjaaidag. Onder de talrijke gelukwenschen was er, naar gezegd wordt, ook een van den Keizer in zeer hartelijke temen. Nog steeds geven verschillende Fransche bla den nieuwe détails over hetgeen de instructie in de zaak-Alton heeft opgeleverd. Vanzelf dringt zich bjj het lezen van die bijzonderheden de vraag op, hoeaan die bladen de wetenschap is geworden van wat zij mede- deelen. De instructie wordt geheim gevoerd, en men mag aannemen, dat de rechter van instructie Poittevin zich aan geen indiscretie zal hebben schuldig gemaakt. De oplossing van dat raadsel evenwel is niet ver te zoeken. De commissie uit de Kamer, die over de aangevraagde machtiging lol vervol ging had te advïseeren, heeft inzage der dossiers geviaagd, om zich te kunnen overtuigen, of er weikelijk grond tot vervolging was. Uit die bron, en geene andere, zijn dus de verschillende berichten, eerst geruchtsgewy's, later als stellige mededeelingen, de wereld in ge gaan. Meer en meer blijkt het nu en dit is mis- pogen te overtuigen of haar onder het oog te brengen dat de sterrekunde een walenschap was, zelfs boven het bevattingsvermogen van vele ge leerde mannen gaande, en die dus zeker door haar, wier kennis zich bepeikle tot de wetenschap van lezen en schrijven, niet met eenig goed resultaat zou kunnen beoefend worden. Dam om liet hij haur rustig tellen, rekenen en schrijven er zou toch niets van te lecht komen. In het begin van de maand Juni kwam er een bevel vari den keurvorst op Ulmenried, dat den jonker onmiddellijk naar de residentie riep. Niet zonder vreugde liet hij zijn hofkleedij inpakken, en nam hij van zijne gestrenge gemalin en zijn jongen zoon afscheid, in de meening dat hij weldra zou terugkeeien om Uraca en den kleinen Cbristlieb af te halen, denkende dat de keurvorst hem tot gezant zou benoemen in eenige residentie. Zijn getiouwen en door hem hoog geachten jager Diet rich liet hij op Ulmenried achter. Ik neem je mee, als ik weer terugkeer om de familie af te halen, had hij troostend tot den braven borst gezegd, toen deze hem met een be drukt gezicht zijn degen gaf, en zachtjes had hij hem nog toegefluisterdje weet, ik zal wel raad schaffen in de residentie alles zal nog wel goed afloopen, wees daarvan maar overtuigd. God helpc u, genadige heer, had Dietrich dank baar geantwoord. Het is toch maar goed, dat niemand in de toekomst vermag te lezen, ook al kende hij den loop van al de sterren van het firmament ge lijk Uraca, welke onverdroten met hare vruchte- looze studiën voortging, ook nadat Ludwig Cliris toffel reeds lang Ulmenried had verlaten, want zij schien wel 't bedroevendste in heel deze droe vige zaak dat Buideau, een der steunpilaren en meest geüeule letter der ïepublikeinsche paitij, een man wiens groote verdiensten jegens zijn vadetiand bij zijn dood op treffende wijze zijn gehuldigd, dat Burdeau thans blijkt het hoofd te zijn geweest van een groep Kamer leden, die de Panama-wet er door zouden halen. liet rapport, over die wet in de Kamer uit gebracht door Maret, zou o.a. door hem zijn opgesteld. Zijn bemoeiingen rnoeten hem een douceur van 90.000 fianes hebben bezorgd. Iütusschen woult de instructie voortgezet, Gisteien is gehoord de oud-afgevaardigde Delahaye, die in 1892 het eerste Panama- schandaal onthulde. De Senaat stond de vervolging van den Senator Levrey toe. Zijn onschendbaarheid is dus ge schorst, zonder dat echter gepraejudicieetd wordt op zijn al of niet schuldig zijn, evenals in de Kamer is geschied. Cottu heeft uit "Weenen het bericht gezon den, dat hij geen onderhandelingen bad gevoeid met leden der rechterzijde. Ook de Fransche Kamer heeft weldra marine- plannen te bespreken. De ministerraad heeft den minister van marine gemachtigd bij de Kamer in te dienen een voorstel tot het ver- leenen van een crediet van 80 milüoen francs voor den bouw van schepen. Die 80 miliioen zullen naar de behoefte over 10 ft 15 jaren worden verdeeld. Welke besluiten de mogendheden in baar hooge wijsheid zullen goedvinden te nemen ten opzichte van Kreta en Griekenland, is nog steeds moeilijk te gissen. Tal van geruchten doen de ronde, te veel om in een kort bestek sa&tn te vatten. En een resumé daarvan mag vrij wel nutteloos ge noemd worden, want steeds komt het neer op het afgezaagde deuntjeblokkade van Grie kenland, geen blokkade van Griekenland. Als variaties op die vervelende wijs hooi en wij dan nog iets over ai of niet terugtrekken der Turk- sche troepen, neutrale grenszone's enz. Inderdaad heeft de heerschende verwarring slechts ééne oorzaak. Het dralen der mogend heden heeft de omwenteling op Kreta ten gevolge gehad, en de daaruit en uit de Grieksche tusschenkomst voortgevloeide moeilijke toestand is, eveneens door het dralen der mogendheden, een Gordiaansche knoop geworden. Het eenige succes van de bemoeiing dei- verbonden regeeiingen is, dat het arme Kreta zich bevindt in een toestand, jammerlijke!" dan ooit. Om Kanen houdt de strijd aan. De insurgen- ten hebben Woensdag den aanval op het fort Iizedin voortgezet; een hevig bombardement van de Russische, Engelsche en Ooslenrijksehe schepen begon toen, maar de opstandelingen trokken zich, met bewonderenswaaidige dap- peiheid strijdende, in hun positie terug. hield steeds vol cn was taai, als de muildieren van haar geboorteland. Zoo zat zij dan ook op een zoelen Juninamid- dag, in de met globes, astrologische werken, van groot formaat en in zwijnsleer gebonden, en verre kijkers overvulde kamer die in het slot voor ster renwacht diende; zij rekende wel voor den zestig sten maal haar mathematisch vraagstuk na, dat tot aan den jongsten dag niet zal opgelost worden. Buiten brandde de zon op de akkets, geen windje gaf eenige koelte en zware, loodgrauwe onweers wolken stapelden zich dieigend op aan den horizont. De rozen en blanke leliën deden hare bedwelmende geuren opstijgen tot het geopende venster waarin een vlinder heen en weer fladderde. Eindelijk stond Uraca, verdrietig geworden door haren nutteloozen at beid, op; het liefst zou zij ge weend hebben, want hare zenuwen waren ten zeerste overspannen. Met moeite sloeg zij de zware folianten open, zoodat een dichto stofwolk met dufte reuk opwarrelde, en met een zucht trad zij op het venster toe, door hetwelk de zonnegloed als een heete adem naar binnen stroomde. Gedachte loos liet zij haar oog waren over het heerlijke, met gouden glans overstroomde landschap, over de donkere wouden in l.et rond, de lachende akkers op den voorgrond doorsneden door de zich als een lint kronkelende beek. Eindelijk bleef haar blik rusten op de met klimop begroeide muren van den rooden toren aan hare rechterzijde. Dat gaf hare gedachten eene nieuwe richting. Ik zoude toch wel eens willen weten, hoe het daar in dien toren er uit ziet, zeide zij bij zich zelve, want baar gpmaal had haar vroeger zelf meermalen verteld, ctef zijn vader daar de astronomie en Toen begon de Oamperdoion van uit de Soeda-baai zijn grof geschut te doen spelen, en de opstandelingen weiden genoodzaakt zich terug te trekkende Grieksche (of Kretenzische) vlag voerden zij mede. Van 12 tot 3 uur had het wanhopig gevecht geduurd. Een honderdtal granaten werden naar de opstandelingen geworpen. De admiraals zijn aan land gegaan, om liet tooneel van den strijd te bezoeken. Zij oor deelden bet nuttig, het fort Izeddin door een gemengd detachement te laten bezetten. Kolonel Vassos blijft nog altijd werkeloos. Hij heeft door de optische telegraaf aan den Koning geseind, dat de admiraals, tegen hun belofte in, de Muzelmannen van Kandano toe laten, de huizen en goederen der Christenen te plunderen, terwijl iedere daad van deze met een bombardement wordt beantwoord. Hij zal bij de admiraals protesteeren, ook tegen de hem te laste gelegde wreedheden en het hem toegedichte voornemen om Kanea aan te vallen. De Daihj Neios ontving een depêche, mel dende dat Vassos zijn ontslag zou nemen, wegens verschil van meening met zijn regeering. Aan de Grieksch-Turksche grens is weer een klein incidentje voorgevallen. Een Giieksch officier, die de grens had over schreden, werd door een Turk«ch schildwacht beschoten. Grieksche Albaneezen snelden ter hulp en zouden den schildwacht gedood, of althans gewemd hebben. Door de tusschenkomst der Grieksche offi cieren had het incident geen andere gevolgen. De Turksche regeering is, niet zonder grond, beducht voor de woelingen der geheime Griek sche genootschappen. Te Konstantinopel zijn twee leden der EthniTce Retaeria gearresteerd. Men verwacht meerdere airestalies. Een iiadé van den Sultan gelast de plaatse lijke besturen in de provincies lijsten op te maken van de Grieksche inwoners, met een opgave van hun bezittingen en alle bijzonder heden, die van hen bekend zijn. Volgens de Frankfurter Zeitung zoekt Servië een motief om, zoo noodig, in Macedonië tus- sehenbeide te kunnen komen, waarmede in ver band zouden staan de maatregelen die de regeering aan de grenzen neemt. Het blad baseert dia meening op een krach- lig gestelde nota, die zij aan de Porte deed toekomen, waarin gewezen wordt op de inci denten aan de Servische grenzen. Zij beschul digt daarin de Turksche ambtenaren van hun regeering slecht in te lichten, en de Porte van »on\vil" om verandering te brengen in den staat van zaken. Ten slotte bedreigt zij Turkije met tegenmaatregelen. Met Bulgarije is Turkije tegenwoordig koek en ei. Persoonlijk deelde de Sultan aan den Bulgaaisehen zaakgelastigde mede, dat aan vier en zestig Bulgaarsche ballingen op Rhodus ge nade is verleend. andere geheime wetenschappen had beoefend. Misschien vind ik in zijn laboratorium den steen der wijzen, dacht zij. Uraca was eene vrouw van snelle besluiten; aan den aandrang van het oogenbhk gehoorzaamde zij steads. Zij toefde dan ook niet lang, maar ver liet de sterrenwacht geheel vervuld van haar nieuw plan. Zij daalde de nauwe wenteltrap af tot zij gelijkvloers was gekomen, waar de slotop- zichter, wiens vrouw voor portierster fungeerde huisde, en vroeg den sleutel van den rooden toren. Dien bewaart de genadige heer, zeide de opzichter, die veibaasd stond over het verlangen zijner meesteres om dit bouwvallige deel van het slot te bezichtigen. Nu, de roode toren zal toch wel meer dan één ingang hebben, antwoordde zij bits. Stellig antwoordde de opzichter, maar van uit het slot is hij alleen te bereiken van de eerste verdieping van den westelijken vleugel, en mijn ge nadige meester bewaart den sleutei der deur. Beneden aan de zijde van den tuin leidt echter een nauwe poort ook nog naar den torend'e is echter van binnen versperd en met ijzeren stangen afgesloten. Onzinzeide Uraca heftigwaartoe zou de toren afgesloten zijn, als er geen schatten in waren. De balken zullen vergaan zijn en de muren ge spleten, daarom zal de jonker den toren wel afge sloten hebben, meende de opzichter. Dietrich, riep hij den juist voorbijgaanden jager toe, sedert wanneer is do roode toren gesloten? Mevrouw wil den sleutel hebben.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1