J 51s"5 jaargang. Zondag 4 en Maandag 5 April 1897. N°. 9287. Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEiTT IXjUjETOJST. Hoe Marie Sewell gravin werd. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. 3) {Slot.) Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nominees- O 02 BUREAU: BOTERSTUAAT ÏO, Tclcplioon A'o. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van cenc Conrant.f 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 3 April '97. In de gisteren gehouden zitting der Engel- sclie parlementaire enquête-commissie werd het verhoor voortgezet van kolonel Rhodes en daarna begonnen met dat van Sir John AVil- loughby, die juist deze week, vóór zijn straftijd oin was, uit de gevangenis is ontslagen. De zitting van gisteren kenmerkte zich door eenige stormachtige tooneeltjes, en Labouchère had geen ongelijk, toen hij beweerde, dat de geheele enquête allengs niet anders dan een paskwil kon heeten. Kolonel Rhodes beweerde tot Maandag 30 December niets van Jamesons tocht te hebben geweten; ook had hij geloofd dat de bood schappers Jameson zouden tegenhouden. Deze had de Johannesburgers gedwongen, meende hij. AVei had hij aan de Johannes burgers verteld, dat Cecil Rhodes met lord Rosmead zou komen, als er opstootjes kwamen. Dat Jameson hulp noodig had, wist hij niet. Die was hem ook niet beloofd, en zou hem niet hebben kunnen verleend worden. Zijn vonnis door de Transvaalsche regeering kon den getuige weinig schelen, wel zijn schrap ping uit 't Engelsche leger. Willoughby, hierna aan de beurt komende, weigerde voortdurend nadere verklaringen te geven, hetgeen Labby boos maakte en hem tot bovengenoemde uitdrukking bewoog. Met veel moeite gelukte het eindelijk van hem te vernemen, dat hij aan Jamesons andere officieren had gezegd, dat niemand hen over den inval lastig zou vallen, als hij maar ge lukte. Met dat »niemand" was ook de regee ring bedoeld. Over de gesprekken, die de getuige met Jameson had gevoerd, wilde hij niets loslaten het waren vertrouwelijke gesprekken geweest. Labouchère werd boos. ?Wij zijn iiier de enquête-commissie," zeide hij. Toen de voorzitter Willoughby vertelde, dat Jameson over die gesprekken getuigenis had afgelegd, beweerde de getuige dat hij er dan niets aan behoefde toe te voegen. Het heftigste toon eel evenwel volgde nu eerst. Willoughby gaf op de vraag van Labouchère toe, dat hij gedurende zijn gevangenschap een verslag had ingezonden aan het ministerie van oorlog, maar dat was vertrouwelijk en hij mocht dus den inhoud niet mededeelen. Labouchère werd nu zóo kwaad, dat hij herhaaldelijk met de vuist op de tafel sloeg en door den voorzitter tot-de orde moest ge roepen worden. Moest nu het ministerie dat rapport over leggen? Chamberlain vond van ja, Willoughby bleefbij zijn »vertrouwelijken inhoud", en Labou chère achtte een enquête nutteloos, indien zulke rapporten niet ingezien mochten worden. Eindelijk nam men genoegen met hetvoor- {Uil het Engelsch. van Jerome K. Jerome.) .Verstandiger menschen zouden bij zulk een staat van zaken het voorhoofd wel eens gefionst hebben, maar zoowel gravin X. als de ex-aannemer Hods- kiss waren nu eenmaal te zeer gewoon, dat ten slotte hun haan steeds koning kraaide, om zich over deze onverwachte verandering te verwonderen. De gravin zag in haar verbeelding hare bezittin gen weder in bun vroegeren, onbezwaatden staat, en 'Clementine's vader droomde al van een pairschap, 'hem bezorgd door den invloed van zijne aristocra tische betrekkingen. Het eenige waar de jongelieden op aandrongen (en op dit punt was hun vastberadenheid boven natuurlijk) was, dat het huwelijk in alle stilte, bijna in het geheim zou voltrokken worden. ïHoe minder drukte hoe liever," had zijn lord schap gezegd, en zijn moeder, die meende, dat zij de reden hiervan begreep, had hem liefkoozend over de wang gestreken. tik zou niets liever willen, dan bij tante Jeanne te gaan logeeren om daar te trouwen," verklaarde juffrouw Ilodskiss aan haar vadsr. stel van den voorzitter om de zaak aan te houden en in geheime zitting uit te maken. Sir Willoughby Lrachtte ook nog eenige cij fertelegrammen te ontraadselen, en bevestigde Rhodes' verklaring, dat Jameson niet de Trans vaal wilde beoorlogen, maar alleen de orde te Johannesburg handhaven, vooral uit vreest oor de naturellen.' Ook over de mijnspeculalies werd een en ander beweerd, waarna de zitting tot Dinsdag a.s. verdaagd werd. In het Lagerhuis deed de onderstaatssecre taris Ourzon andermaal eenige mededeelingen over Kreta. De admiraals hadden een depêche van Yassos ontvangen, vol van variolic berichten. De Engel sche vlootvoogd bericht, dat zijn collega's ieder om drie stukken bergge.schut hebben gevraagd. De heer Curzon wist niet, welk besluit de mogendheden hadden genomenalleen Rusland zou het zenden, naar hij geloofde. Labouchère verweet de mogendheden, dat zij de aanvallen der Turken op de weerlooze Kretenzers steunden. Lord Balfour kwam tegen die bewering op. Hij betwijfelde niet of de Turksche troepen zullen verwijderd worden; de mogendheden zijn echter vast overtuigd, dat het oogenblik nog niet gekomen is voor de verbrokkeling van Turkijé. Kreta te bevrijden en den vrede van Europa te bewaren, is het doel der mogendheden. Het eerste doel zat zeker bereikt worden over het tweede hoopte de minister meteven- veel vertrouwen te kunnen spreken. Het bewaren der overeenstemming onderzie mogendheden echter is het beste middel om den Europeeschen vrede te handhaven. De liberale partij in Engeland legt zich even wel volstrekt niet neer bij de politiek der regeering. In een welsprekende redevoering betoogde Lord Kimbeiley, de aanvoerder der liberalen in het Hoogerhuis, op een hem ter eere ge geven feestmaal, dat de instandhouding van Turkije's integriteit een verouderd spelletje was, terwijl hij aandrong op de onverwijlde terugtrekking der Turksche troepen. Chamberlain heeft een redevoering gehouden over de geschiedenis der Britsche koloniën, die zeer geroemd wordt. De mogendheden zijn het thans feitelijk eens over een blokkade der golf van Athene. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat de blok kade zal plaats vinden, maar het kan toch geschieden. Rusland vond het nu te laat er voor, maar heeft zich door Engeland laten overhalen. Yerder wordt beweerd dat Hanotaux den gouverneur wilde zoeken in een der kleine staten, terwijl lord Salisbury een Oostenrijker op het oog had. Duitschland schijnt er zich niet veel meer mee te bemoeien. Het heeft ook nog geen troepen op Kreta aan land gezet. Daarentegen hebben Rusland en Engeland Tante Jeanne woonde even buiten een klein dorp in Hampshire, waar zij onder den duim stond van een geestelijke, die in den geheelen omtrek een zekere vermaardheid had, omdat hij zijn verhemelte had veiloren. »Die oude gek kan je niet trouwen," bulderde haar vader. Mijnheer Hodskiss bulderde altijd, hij buiderde zelfs in zijne gebeden. ïllij heeft mij toch gedoopt," waagde Clementine in het midden to brengen. iEn de hemel weet hoe hij je genoemd heeft; niemand kan een woord verstaan van hetgeen hij zegt," nEn toch zou ik heel graag willen, dat hij mij trouwde," heihaalda het meisje. Noch mevtouw noch de aannemer waren met dit denkbeeld ingenomen. Doch ten slotte was het hu welijk toch de hoofdzaak, en misschien was het, met het oog op die dwaze liefdeshistorie tussehen Cle mentine en een armen luitenant ter zee, nog zoo kwaad niet, dat hun dochter, om alle opschudding te vermijden, buiten do stad trouwde. Zoo vertrok op zekeren dag Clementine met de meid naar tante Jeanne. De nieuwe meid van mevrouw Hodskiss was een ware schat. sEen zindelijk, handig meisje," zeide de aannemer ilodskiss, die een zwak had om zich met dit onderdeel van het hnisbestier te bemooien szij weet waar zij staan moet en spreekt verstandig. Dat meisje moet je nemen, Clara." nik raag ze ook heel giaag lijden," stemde Ge reeds hevel gegeven \oor het zenden van meer troepen met het aangevraagde berggesehut. De regeering der Vereenigde Staten neemt volgens de Nette Freie l'ressc, een onafhanke lijke houding in ten opzichte der blokkade van Kreta. Daar de Vereenigde Staten het Berlijnsch trac- taat niet mede onderteekend hebben, derhalve daardoor niet gebonden zijn, overweegt de re- geering welk standpunt de belangen van het land haar nopen in te nemen. Opnieuw wordt intusschen gesproken van reelitstreeksche onderhandelingen tussehen Griekenland en Turkije Mavrocordato en Tevv- fik-pacha, thans ook Karatheodory-pacha, zouden herhaaldelijk geconfereerd hebben. Maar Rusland schijnt die onderhandelingen tegen te werken. Inmiddels zet Turkije zijn wapening voort. Nieuwe reserven worden opgeroepen de Dar- danellen worden versterkt. De ambulance moet goed in orde zijn. Bij de Turksche troepen aan de grenzen zijn de pokken uitgebroken, naar het schijnt. De Italiaansche vrijwilligers in Griekenland gaan onverrichter zake naar huis. De regeering wil ze niet den kost geven, en voorloopig schijnt er voor de krijgshaftige schare geen vverlc te zijn. Het Grieksche leger moet gebrek hebben aan officieren en kader; de cavalerie heeft niet genoeg paardende artillerie ontbeert de noodige trekdieren. Men zegt, dat de Grieksche Kroonprins naar Atliene zal terugkeeren. Van Kreta is het nieuws schaarsch. De Timcis vei neemt uit Karma, dat de admi raals de zending van een bataillon infanterie en een bataillon attillerie door ieder der mo gendheden hebben aangevraagd. Men denkt dat er gevolg aan zal gegeven worden. De opstandelingen hebben Kissamos aange vallen in den naclit van Woensdag op Donder dag. Met behulp van Oostemijkselie matrozen en liet vuur van het baikas-geschut werd de aanval afgeweerd. Dagelijks worden de torpedobooten in de golf van Kissamos beschoten. De Engelschen hebben te Haleppa een observatie-post opgericht. Aan de opstande lingen te Akrotiri, die verlof vroegen om te Kanea schapen te koopen, is geantwoord, dat zij eerst de wapenen moesten neerleggen. Tc Pretoria loopen sensatie-geruchten over een demonstratie der Engelsche vloot in de Delagoa-baai. Nochtans is men van oordeel, dat de politieke toestand minder gespannen wordt. Hiertoe kan ook medewerken de houding van het Kaapsche Parlement, dat gisteren met een troonrede geopend is. Daarin wordt gewezen op de bestaande moeilijkheden. De ministers echter doen alle moeite om de vriendschappelijke betrek kingen met de naburige staten te handhaven, welke pogingen gesteund worden. De hoop wordt uitgesproken dat dit succes voort zal duren en dat men kome moge tot mentine's moeder toe: »je kunt haar vertrouwen en ze geeft zich geenerlei airs." Haar lof kwam zelfs de gravin ter oore, die in dien tijd juist vreesehjk leed onder de tirannie van een reeds op jaren gekomen ïFiaulein". Die schat moet ik zien, dacht de gravin bij zich zelf, sik ben die vieemde nuffen al lang moede. Maar op welk uur mevrouw ook kwam, de schat was altijd om de een of andere reden afwezig. sliet meisje schijnt altijd uit te zijn, als ik kom," zeide de gravin lachende. »Men zou haast denken, dat er iets achter steekt." sliet is wel kluchtig," stemde Clementine top, terwijl er een licht blosje op hare wangen kwam. Intusschen scheen het wel, of Clementine niets meer zonder het dienstmeisje doen kon. Zij deelde zoo in haar vertrouwen dat zij in den iaatsten tijd zelfs in de kamer mocht blijven, als haar aan staande, lord C., bij haar was. Mevrouw Hodskiss gaf, een paar weken vóór dat het huwelijk zou voltrokken worden, haar voornemen te kennen, om eens te gaan zien of alles wel behoorlijk in orde was; maar op het dorp gekomen, bleek het, dat zij die moeite wel had kunnen sparen. De zaak was zoo eenvoudig en het dienstmeisje was zoo bij de hand, dat deze de geheele regeling voor haar rekening had geno men. Vandaar dat de familie Ilodkiss eerst e3n dag vóór het huwelijk bij tante Jeanne aankwam, haar klein huisje van boven tot heneden m be slag nemende. een algemeene bevordering der -welvaart van Zuid-Afrika. In een redevoeringteBurnlev heeft het liberale parlementslid Stanhope daarentegen ernstige verwikkelingen in Transvaal voorspeld. Systema tisch wenl tegen de Boeren opgehitst; daar door zou Chamberlain gedwongen kunnen worden, Transvaal een ultimatum te stellen. Hij keurde het denkbeeld van een oorlog togen de Boeren ten stelligste at'. Het Anglo-Amerikaansch arbitrage-verdrag wordt een ware bespotting van iiet oorspron kelijk beoogde doel. Behalve de amendementen, door de com missie voorgesteld, zijn er nog andere aange nomen, die van het oorspronkelijk ontwerp alleen een schaduw overlaten. Zelfs zal worden voorgesteld, dat de Unie het beginsel van arbitrage ten zeerste aanbe velenswaardig vindt, maar een arbitrage-ver drag oveibodig acht. Maar dit in den vorm eener motie voor te stellen amendement zal wel niet worden aan genomen. Het ontbrak er ook nog aar maan! Het ware dan beter het gansche ontwerp te ruste te leggen Ocmcngilc mededeelingen. De Duitsche Rijksdag heeft op voorstel der anti-semieten aangenomen, dat het confessio- neele eedsformulier weder zal worden ingevoerd bij het afleggen van den gerechtelijken eed. Ook het voorstel van liet Centrum, tot alge- heele opheffing der Jezuietenvvet, werd aan genomen. In de zaak Arton werd door den rechter van instructie gehoord de oud-prefect van politie Andrieux. De afgevaardigde Goriand heeft zich zelf bij den rechter aangemeld. Er gaan stemmen op ten gunste van wijlen Burdeau. De senator Fabre is in den Senaat voor hem opgekomen, en de Temps publiceert een schrijven van hem, waaruit blijkt, dat hij in den tijd, onmiddellijk volgende op de be weerde omkooping, geheel zonder middelen was. Maret ontkent, tot hem in betrekking te hebben gestaan. In Oostenrijk dreigt een minister-crisis, daar enkele ministers niet willen medegaan met Badeni's sschipperpolitiek". Zij willen niet met een clericale meerderheid regeeren. Er wordt hevig gestreden over het voor zitterschap van het Huis van Afgevaardigden. Het gaat tussehen den clerieaal Kathrein en den Duitseh-libeialen groot-grondbezitter graaf Athens. De fortuin is met de Spaansche wapenen, vooral op de Philippijnen. Verschillende over winningen werden behaald en belangrijke plaatsen, o.a. Cavite, genomen. De Regentes ontving het bericht in den schouwburg en liet het dadelijk den volke verkonden. Ook op Cuba wordt het beter. Men zegt, dat Maximo Gomez de wapenen wil nederleggen, mits den gevangengenomen bevelhebbers der insurgenten geen leed geschiede. De gravin en lord C. logeerden bij eon zuster der gravin, mevrouw G., op een half uur afstands van het dorp, waar het huwelijk zou voltrokken worden. De echtgenoot van de gravin, graaf II., die in Noorwegen aan het zalmvisschen was, had een volmacht gezonden. Dergelijke huiselijke zaken boezemden hem te weinig belang in om er voor over te komen. Clementine klaagde na bet middagmaal over hoofdpijn en ging daarom vroeg naar bed. Da dienstbode was ook mm of meer ongesteld. Zij scheen erg vermoeid te zijn. »Dat meisje spant zich dan al erg voor de zaak in," melkte mevrouw Uodskiss op; »'t is of het haar eigen huwelijk betreft." Den volgenden morgen was Clementine nog niet geheel hersteld. Desniettemin zou de plech tigheid toch wel kunnen doorgaan, mits ieder haar maar uit den weg bleef en niet lastig viel. Het dienstmeisje was de eenige, die zij bij zich wilde hebben. Een half uur vóór men naar de kerk moest, kwam haar moeder even bij hen. Clementine was nog bieeker en zoo mogelijk nog zénuwachtiger en prikkelbaarder dan eenige uren geleden. Zij dieigde met dadelijk naar bed te gaan en daar te blijven, indien men haar niet alleen liet, duwde haar moeder bijna de kamer uit en deed de deur achtei haar op slot. Mevrouw Hodskiss had nooit geweten, dat haar dochter zich zoo kon opwinden.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1