51,te jaargang. N°. 9287. Derde Blad Zondag 4 en Maandag 5 April 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. YLAARDINGEN. Kunst en Letteren. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Kieuw s. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nominereo.02 BÏJItEA tJBO't'E 36STIS..-S.AT rO, Tclepïioon IVo. 123. AnrERTHNTrarp.ijsvan 15 gewone regels met inbe grip van esne Courantf 0.32 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. In de laatst gehouden vergadering van de Kiesvereeniging aNederland en Oranje" werd het statuut, waarover reeds een paar avonden gedicusiéerd was, met algemeene stemmen aan genomen. Het bestuur trad nu af, om der vergadering gelegenheid te geven zich opnieuw uit te spre ken. Vóór de stemming maakte echter de voorzitter, de heer A. W. Schippers, den aan wezigen bekend, dat hij zich niet meer kon beschikbaar stellen. Na gehouden stemming en herstemming kwam de vereeniging weer in het bezit van een zevental bestuurders, zijndede heeren Ds. A. Bolwijn, voorz.Joh. Droppert, Pz. 2e vooiz. J. Kijne Jr., sect-.; J. Smit, 2e sec.; M. de Heer, le penn.; TV", van der Windt, 2e penn en H. Borst. Nadat de heer Schippers gezegd had, dat zijn taak alsnu was afgeloopen, verklaarde hij echter, de vergaderingen zoo dikwijls te zullen bijwonen als slechts mogelijk zal zijn, want de vereeniging en haar streven heeft zijn liefde. Eeder aanwezigen dankte daarop den scheidenden voorzitter voor al wat de vereeni ging aan hem te danken had. Immers vele jaren was de presidentshamer wel aan zijne handen toeverLrouwd en veel is de Vereeniging aan den heer Sclfippers verplicht, aan wien de vereeniging dan ook aanbevolen büjve. Hier ter stede is, nevens de sinds 1888 be staande, eene tweede Christelijke nor maaischool opgericht, onder den naam van »Groen van Prinsterer." Het onderwijs wordt gegeven door het personeel der Gereformeerde school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, zjjnde de heeren J. Smit (directeur). Jb. van der Vlis, G, Smit, H. Zwart en H. Bruinsma. De lessen vangen aan met 9 leerlingen. Woensdag 7 April a.s. des avonds ten 8 ure zal de kiesvereeniging ^Nederland en Oranje" alhier eene vergadering houden. ^Onderwerpen" 4. Bespreking van het Program van Actie. 2. "Verkiezing van een afgevaardigde voor de deputaten-vergadering. Maandagavond zal de feestcommissie voor de a.s. tuinfeesten alhier ten raadhuize eene bij eenkomst houden. Naar men verneemt zijn ook daarbij uitgenoodigd de heeren F. van der Tas en B. G. Lambach. BURGERLIJ KE STAND. 'Gebcrcn: 2 April. Hendriks Wilheimina, dochter van H. W. Mastenbroek, wed. van II. Libregts, Westn. land. Overleden: 3 April. Levenloos aangegeven zoon van A. Storm en M. Drop, Qed. Biersloot. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag1 2 April 's av, 7 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden. Afwezig de heeren Hummelinck en W. J. van Dusseldorpde laatste met kennisgeving. De notulen worden vastgesteld. Ingekomen zijn: Van Ged. Staten mededeeling van den Min. van Binnenl. zaken houdende voorloo- pigo vaststelling van rijksbijdragen in de kosten van het lager onderwijs voor 1897 tot een bedrag van f7087.50. Van hetzelfde college goedkeuring van het raads besluit tot uitgifte van grond in erfpacht. Idem ten geleide van het Koninklijk besluit tot goedkeuring van de verordening tot heffing van het vergunningsrecht. Worden allen voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissie van de gasfabriek rekening over 1896. Wordt besloten die te stellen in handen eener commissie, waartoe door den voorzitter worden be noemd de heeren A. Pot, W. J. van Dusseldorp en L. van Dam. Van Burg. enWetb. ontwerpverordening regelende het verstrekken van pensioenen en wachtgelden aan gemeenteambtenaren. Van P. U. Schmidt, verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan de burgerschool alhier in te gaan op 6 Juni a.s. of veel zal vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. 'Wordt overeenkomst het verzoek besloten. Van H. M. de Lange en A. Bagehus, verzoek om een perceel grond in erfpacht, wordt gesteld in handen van de commissie voor de gemeentewerken om advies. Van L. Ardenne, commissaris van politie, verzoek •om te worden opgenomen onder de gemeenteambte naren, aan wie pensioen zal worden toegekend. Op dit adres zal voor zooveel noodig worden gelet wanneer het betreffende ontwerp in behandeling zal zijn. Van de hoofdagenten en agenten van politie ver zoek, om verhooging van jaarwedde (zie ons num mer van 2 April.; Wordt gesteld in handen van Burg, en Wcth. om advies. Van G. Vriens verzoek om gelieele bestrating en riooling der Emmastraat opdat de toestand dier straat geen veihindcring zal zijn om de daar ge bouwde huizen te verhuren. Wordt gesteld in handen van de commissie van gemeentewerken met machtiging tevens tot afdoe ning indien het advies daartoe aanleiding geeft. Van de bewoners van het oostelijk deel der ge meente verzoek om een tweede verbinding met het westelijk gedeelte dor gemeente door middel van een brug (zie ons nummer van 2 April). B. en W. stellen voor dit adres te stellen in handen van de commissie voor de gemeente werken en tevens om het aanhangige voorstel van B. en W. om een tweede pontdienst in het leven tc roepen, aan te houden totdat het rapport op bedoeld adres zal zijn verschenen. Aangezien een der leden betreffende dit onderwerp een voorstel heeft te doen en hij het onderwerp van urgenten aard acht, verzocht de heer Schippers om dit voorstel niet dadelijk in behandeling te nemen er wordt daarom besloten hierop straks terug te komen. Van A. van Aken verzoek om grond in erfpacht. Wordt gesteld in handen van de commissie voor gemeentewerken om advies. De rekening van het Burg. Armbest. over 1896 wordt overeenkomstig het uitgebrachte advies goed gekeurd. Op het verzoek van J. Jacobs, om vergunning tot het hebben van uitzicht op een aan de gemeente tocbehoorend erf, wordt onder beperkende bepalingen gunstig beschikt. Aan de Afd Vlaardingen van den Nedcrl. Typo grafenbond wordt op hun nader toegelicht verzoek een lokaal der bewaarschool kosteloos in bruikleen afgestaan. Aan J- Zonneveld wordt op zijn verzoek onders hands verhuurd een perceel gemeente grond. Op de reclame van Wed. J. van Mechelen tegen den aanslag in den hoofdolijken omslag wordt be slist dien in de le klasse te handhaven. Hierna komt in behandeling het verzoek van J. v. d. Vlis om hem uit te betalen een bedrag van f22.50 ongeveer door hem aan de gemeenfc voor geschoten olie en kolen van 1 Juli tot 31 Dec. 1895. Dit verzoek kwam heden voor de derde maal in behandeling en lokte weder een zeer langdurige disenssie uit. De heer Koogendijk erkende dat bij de indiening der rekening in September 1896 de vordering ver jaard was, maar meende dat door de verklaring van B. en W. bij het toekennen van eervol ontslag aan J. v. d. Vlis als 2e onderhavenmeester dat wat hij nog van de gemeente te vorderen had zou worden betaald, bij de leden de overtuiging moet hebben gevestigd dat hij zijn geheels vordering betaald zou krijgen en niet slechts een gedeelte. Immers was het toen reeds bekend dat daarbij een bedrag was dat thuis behoorde op rekening 1895. De voorzitter ontkende dit te hebben geweten. De heer van der Brngge meende dat Bnrg. en Weth. dit had behooren te weten omdat tusschen de ontslag-aanvrage en het verleenen van ontslag 5 dagen waren verloopen. De heer Hoogendijk deed daarop een middel aan de hand om aan van der Vlis het bedrag terug te geven. Maar in den loop en disenssie herhaalde de Voor zitter een paar malen dat hij aan dergelijke wets ontduiking niet wilde medewerken en een eventueel aan te nemen voorstel van die strekking ter ver nietiging zou moeten voordragen. Door den heer Pot werd toen voorgesteld om den havenmeester als chef van dien dienst dat bedrag te doen betalen, omdat deze de middellijke oorzaak was geweest van het ontstaan der pretention door het niet opvolgen der bevelen van Burg. en Weth. Het voorstel van Burg. en Weth. werd daarop aangenomen om afwijzend op het verzoek te be schikken, waarbij enkele raadsleden zich echter voor behielden om een middel te beramen om aan v. d. Vlis zijn vordering terug te betalen. Een niet minder uitgebreide discussie ontspon zich daarop over het adres van J. C. van Baaren en andere eigenaren van panden langs den Schiedamschen weg. Door den erfpachter van de terreinen achter die panden, Gebr. Kijne, was de grond daar zoodanig opgehoogd zonder behoorlijke afscheiding dei terreinen dat voor de bewoners daar een onhoudbaren toe stand was ontstaan. Zij verzochten ia deze quacstie den steun van het gemeentebestuur. Verschillende raadsleden meenden dat er alleszins termen daartoe bestonden, terwijl het D. B. daaren tegen van meening was dat do adressanten een civiel-rechterlijke uitspraak moesten uitlokken. Ten slotte werd het D. B. uitgenoodigd, zijn in vloed te doen gelden tot beslechting der quaestie. De heer J. van Dusseldorp merkte in deze dis cussie nog op, dat aan personen, die op zulk eene wijze door de uitgegeven erfpachtsgronden de na bijgelegen bewoners overlast bezorgden, voortaan een hoogere erfpachtssom moest worden berekend bij eventueele latere aanvragen. Aan G. Kortland werd daarna op zijn verzoek een perceel grond in erfpacht uitgegeven tot het stichten van een woonhuis met kuiperij. Hierna kwam in behandeling het advies van Barg. en Weth. aan Gedeput. Staten, den Kaad getoond, betreffende adressen van een aantal slagers aan dat college. Doer den heer Hoogendijk werd een toevoeging aan dat schrijven voorgesteld dat na eenigo discus sie werd aangenomen. Vervolgens kwam aan de order het adres van diezelfde slagers om de verordening betreffende het keurloon op vleesch gedurende eenigen tijd buiten werking te stellen. <.*-Kwy 'i De heer van Dam betoogde daarop uitvoerig de onbillijkheid eener heffing van het keurloon maar den stroom zijner welbespraaktheid werd een dam gelegd door deu Voorzitter met de opmerking dat thans alleen aan de orde was het verzoek tot tijde lijke buiten werking stelling dezer belasting-ver ordening. De heer van der Brugge stelde toen voor de ver ordening in te trekken maar vindt daarbij bij nie mand steun. Do hoer Hoogendijk wilde het keurloon tot do helft reducceron omdat oen calculatie over het ge heele jaar berekend naar don opbrengst der eerste drie maanden een hooger cijfer aanwees, dan bij de vaststelling der verordening was bedoeld. De heer van Buuren van Heyst schaarde zich aan de zijde van het Dagelijksch Bestuur en wilde de verorde ning eerst 1 jaar doen werken. Do heer Yzermans deed daarop het voorstel om aan de commissie voor de belastingen op te dragen vóór 1 juli rapport uit te brengen over dc werking der verordening en tevens daarbij een voorstel te voegen tot verlaging van het keurloon zoodat de opbrengst daarvan per jaar ongeveer f350 7011 zijn. Dit voorstel werd daarop met 112 stemmen aangenomen. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. aan genomen om adressanten mede te deelen dat er geen termen waren om dc verordening tijdelijk buiten werking te stellen. Op het adres van de zelfde slagers wederom, houdende klachten tegen dc dienstregeling van het keuren van slachtvee werd het voorstel van B. en W., ditmaal zonder discussie, aangenomen om de betref fende veiordening in dien geest te wijzigen dat daarin niet meer zal worden geeischt de keuring van levend vee, terwijl bovendien de uren voor keuring van geslacht vee zijn uitgebreid van 711 v.m. en van 37 n.m. De instructie van dc commissie van schatting der huurwaarde van lokalen voor deu kleinhandel in sterken drank passeerde ongestoord den hamer. Tot leden dier commissie werden benoemd dc heeren J. J. van Heyst, E. Dorsman en A. Bagehus. Een nieuw punt tot zeer uitvoerige discussie met scherpe momenten was het voorstel betreffende de tweede verbinding tusschen het oostelijk en westelijk gedeelte der gemeente. De voorzitter verklaarde in den aanvang reeds dat aan het D. B. niets aangenamer zou zijn dan een vaste verbinding over do haven, maar het was verplicht te waken dat daardoor geen gevaar ont stond voor een groot gedeelte der gemeente in casu de te groote belasting der sluismuren. Door den heer Figée werd een plan ingediend tot het leggen van een rolbrug die hij uitvoerig verdedigt, en die naar zijn schatting een gewicht zou hebben van 5000 kilo's en zou kosten f 3000. Volgens de berekening van den gemeente-archi tect zouden de kosten f 10.000 bedragen. In den loop der discussie werd door den her Schippers een motie voorgesteld die begon met een scherpe afkeuring van het beleid van het D.B. in deze zaak cn verder inhield het verzoek om zoo spoedig mogelijk een plan in tc dienen voor het maken van een rolbrug. Die motie vond na de tegemoetkomende houding door het D.B. aangenomen geen steun bij de leden. Ten slotte wordt besloten het adres te zenden aan de Commissie voor de gemeentewerken, benevens het ingediende plan van dea heer Figee, terwijl de com missie wordt opgedragen bij eventueel verschil met den directeur van gemeentewerken dc voorlichting in te roepen van den ingenieur Van Dissel. Aangezien het inmiddels 11 uren is geworden en nog eenige tijdvorderende punten ter behandeling overblijven, gaan van verschillende zijden stemmen op om do vergadering te adjourneeren. Op verzoek van den Voorzitter wordt nog in behandeling ge nomen het voorstel van Burg. en Weth. tot ver hooging der som van f15,000 met f 2500, toegestaan voor des burgemeesters woning aan den Schiedam schen weg. De burgemeester verlaat tijdens de behandeling hiervan de vergadering. De heer Schippers noemt dit voorstel een onaan gename verrassing en kan zich met die meerdere kosten niet vereenigen. Na verdediging van het voorstel door de beide Wethouders wordt het echter aangenomen met 11 tegen stemmen. De vergadering, die vooral in deu beginne door een zeer talrijk" publiek werd bijgewoond, werd daarna gesloten, terwijl de nog onafgedane punten der agenda zullen worden behandeld in de volgende vergadering. Circus Pfldging. Bij Pflaging te Botterdam is weer een nieuw programma, dat zeer de aandacht trekt. Een correspondent meldt ons In het bizonder voldeden ons de Griffith-Rcade-Trio, in hun komieke scène „de tweelingen"; het is wer kelijk om te lachen. Ariey and Doley met hunne dwaze grappen op hunne vélo's. De 5 Schwestern Lelina met aardige vroolijke voordrachten. De dressuur van den Andalusischen stier hebben wij bewonderd. Het heeft Mr Tessi zeker heel wat tijd en moeite gekost, om zoo'n dier te temmen. Het is dan ook niet- to veel, wanneer wij zeggen, dat dit beest gedresseerd is als sehoolpaard en in de ïloogcsehool gereden wordt. John Schmidt's Cornet A Piston's trio, 2 dames cn 1 hoer, verwierven een uitbundig applaus, zij hadden hot dan ook wel verdiend. liet spel was mooi en zeer zniver. De musicale clown behoeven wij niet afzonderlijk te vermelden, die zijn zooals altijd alleraardigst. Gevolgen der hesehei ming. Do heer T. Duyvis Jr., lijnkockcnfnbrikant te Koog a/d Zaan, heeft in het Landb. Wëelbl. uiteen gezet dat en waarom de veehouders groote schade zouden lijden, wanneer voldaan werd aan het ver zoek van eenige kockenfabrikanton 0111 invoerrechten te heffen op lijn- en raapkoeken enz. Zijne argumen ten zijn 0. a do volgende: Naar mijne schatting zal hot aantal koeken, in 1890 in Nederland vervoederd, niet ver beneden 200,000,000 zijn, en daarvan zijn ongeveer 40,000,000 uit het buitenland aangevoerd. Wordt nu bijv. fl per 100 invoerrecht geheven dan zon de prijs niet alleen van do 40 mill., doeh natuurlijk van de geheele 200 millioen inet fl wor den verhoogd, en dan bcteekeut dit, dat de vee houders met elkander ceno extra belasting van 2 mill, gulden zullen moeten opbrengen. En nu leken ik nog slechts één gulden, doch we weten allen, dat bescherming begint met één vin ger, doch niet rust voor men de geheele hand te pakken heeft. Verhoogde niet Frankrijk het invoerrecht op graan telkens en telkens weer, in 1881 op 60 cents; in 1885 op 3 francs, in 1887 op 5, in 1892 op 6, in 1894 op 7 froncs per 100 kilo's, en ging hot Duitscliiand niet ovenzoo? Welnu, iedere halve gulden meer op koeken geheven is voor de veehouders f 1,000,000 extra be lasting meer! 't Is waar, de veehouders zouden dan de zelf voldoening hebben, dat de 40 millioen koeken thans ingevoerd, alsdan in Nederland zouden worden ge slagen, doeh de voldoening over hun eigen vak zou hij de extra betaling van eenige millioonen zeker niet groot zijn, Want die schade is den veehouder in geen enkel opzicht door andere rechten te vergoeden. Boter, kaas en vet vee zijn alle uitvoerartikelen; invoer rechten hebben op deze dus geen vat. De Engelsche boterprijs bepaalt den prijs op onze markten, en ik geloof wel niet dat de Engelscben, uit medelijden met onze zuivelbooren of ten gerieve onzer koeken- fabrikanten, dezen boterprijs 1 cent zouden verhoogeu. E11 nu reken ik bij het verlies der zuivelbooren nog niet eens de schade, die zij zullen ondervinden, nis te gelijk ook rechten op graan worden ingevoerd, als, naar gelang er fl of f2 per mud wordt ge heven, de veehouder voor het graan en do maïs, die zij voederen, ook nog eens f30 of f 60 per last extra m,ogen betalen. Men denke zich dit eens in het hooi- noodjaar 1891 92 De heer Duyvis, die deze dingen zegt, komt er ten slotte tegen op, dat men hem om zijne onbaat zuchtigheid zal prijzen. Aanvankelijk, meent hij, zonden de koekenfabri- kanten door de invoerrechten een aardig stuivertje kunnen verdienen, maar later zouden wij tegenover een te veel belasten boerenstand komen te staan en mede slachtoffers worden. Ook hier dus, als hij alle invoerrechten, ten slotte een nadeel voor allen. Een woesteling. Gisteravond om half elf werd de Gouds bloemstraat te Amsterdam in rep en roer ge bracht door een der bewoners, die als een woesteling te keer ging. Naar aanleiding van een huiseüjken twist in woede ontstoken loste hij met een revolver drie schoten op zijne vrouw, die in hoogst be denkelijker! toestand naar het gasthuis werd gebracht. Tegenover de politie, die hem wilde arresteeren nam hij een dreigende houding aan. Ieder, die hem naderde, dreigde hij neer te schieten. Een inspecteur greep hem onverhoeds beet, maar de man rukte zich los en schoot den inspecteur een kogel in de zijde. Door een half dozijn agenten werd hij ten slotte overmeesterd en naar het politiebureau op de Noordermarkt te Amsterdam gebracht. De gewonde inspecteur werd per rgtuig naar het gasthuis vervoerd, Een hinlrelcer" Dezer dagen werd de hulp ingeroepen van de Deutsche politie ter arresteering van een inbreker op klaarlichten dag Deze, een student, was door den tuin van de Sociëteit Ehoenix gegaan, over een muur aldaar geklommen en zoo terecht gekomen in een tuin aan het Oude Delft. Toen de politie verscheen, was de inbreker hoogerop gegaan. Hij was van de eene plaats

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 9