Dinsdag 6 April 1897. Be Bloie Tronwca ra ïïlmenriei 51"° jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. ooo UITGEVER: H.J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abosxeme.itspbïjs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommcrs- 0 02 BCRE.ir: KOTEKSTJ5. 4. AT ÏO. Tclcplioon \o. 123. ADVERThNTiErRias: van 1—5 gewone regels met inbc- gnp van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 5 April '97. De Fransche Kamer heeft zich Zaterdag andermaal bezig gehouden met den toestand in het Oosten, eu wel naar aanleiding der interpellatie van den afgevaaidigde Gauthier de Clagny, Deze vond den toestand sedert 15 Maart nog ingewikkelder geworden en zag de toekomst donker in. Hij vroeg welk resultaat het zenden van troepen naar Kreta had gehad, en wat de minister dacht te doen indien de onderhande lingen mislukten. De minister verklaarde slechts op enkele vicgen te zullen antwoorden, daar over eenige punten 'Ie cr.dci handelingen nog loopende zijn. De autonomie was door de Kretenzeis niet zoo slecht opgenomen, als men het wel wilde doen voorkomen. Do mogendheden zijn het bij voortduring volkomen eens; zij gaan de auto nomie ten uitvoer brengen; geen conflict is te vreezen. De Balkanslaten zijn nog steeds in vrede; er wosdt onderzocht op welke wijze de blok kade van Griekenland het best uit te voeren is. Nadat de interpellant zich beklaagd had over de te korte en weinig zeggende verklaringen van den mlijster, richtte Denys Cochin een vraag tot den minister over de moorden op de Ar meniërs. Dwangmaatregelen tegen den Sultan zijn niet genomen. Hij wenschte, dat het kwaad krachtig de kop werd ingedrukt, en dat eindelijk een zuiverder toestand intrad in een deel van Europa, dat een schande is voor de beschaving. De minister antwoordde, dat hij den gezant had gelast, den Sultan voor de gevolgen te waarschuwen. De incidenten in Albanië hadden niet de gevolgen gehad, die te vreezen waren, dank zjj liet krachtig optreden der gezanten. Vervolgens werd de toestand op Madagascar ter sprake gebracht, voornamelgk de klachten der Engeischen. Pourquery en Lebon prezen het optreden vau generaal Gallieni, en de Kamer nam met algemeene stemmen de orde van den dag aan, door Pourquery voorgesteld, waarin de op Mada gascar gevolgde politiek werd goedgekeurd en het leger geïukgewenseht. De Senaat heeft zich eenige dagen onledig gehouden met het »ZvvarteSpook" van Gambetta. De inmenging van den clerus bij de verkie zingen, die gebleken zouden zyn bij de laatste vei kiezingen in Bretagr.e, hadden daartoe aan leiding gegeven. Na een discussie van eenige dagen sprak de Senaat ten slotte zijn vertrouwen uit in de regeering, te gelijk besluitende de gedragslijn tegenover het ingrijpen der geestelijkheid te volgen, neergelegd in vroegere moties. Een nieuw Geelboek, betreffende de gruwelen Roman van Eufemia gravin von Adlersfelü—Ballestrem. 8) Slechts ter wille van hot doel vouwde zij de ruwe dekens uit elkaar, en zie daai viel haar oog op een ijzeren voorwerp, dat zij snel voor den dag haalde en dat een bijzonder gevormde sleutel bleek te zijn, waarvan de ring verguld was; aan dezen laatsten hing een klein kettinkje, waaraan een ivoren plaatje vastzat met liet opschriftroode toren. Uraca stiet bij deze ontdekking een triomf kreet uit weg waren alle gedachten aan hek- sentooverij de plotselinge vervulling van haren met zooveel eigenzinnigheid gekoesterden wensch, drong a! het andere op den achtergrond en zij verwonderde er zich volstrekt niet meer over den sleutel juist bij hem te vinden, dien zij zooeven naar den smid had gezonden. Plotseling bleef zij een oogenblik in gedachten verzonken staanwat zou de roode toren toch wel voor geheim bevptten, dat men hem zoo angstvallig gesloten hield? Eu waarom loochende Dietrich, dat hij den sleutel bezat, of zou hij niet geweten liebben, dat die 'eiborgen was geweest in zijne legerstede. Stellig had daar de thans overleden slotvoogd goud ge maakt, en Dieuich had het gevonden en bewaarde daarom angstvallig den sleutel van het geheimzin nige gebouw. in AnnPnie, is door de regeering overgelegd aan de Volksvertegenwoordiging De ministerieele crisis, die in Oostenrijk i® ontstaan, is niet gemakkelyk op te lossen. Badeni s meerdei beid zou na de verkiezingen güvoie moeten worden door een samengaan van Polen, Jong-Tsechen, gematigd-clericalen, Duitseh-viijzirinigen en groot-grondbezitters. Maar de groote concessie's, die Badeni den Tseclien heeft beloofd, nl. bijna algeheele ge lijkstelling van het Tsechisch met het Duitsch in Bohemen en Moiavië, vormen den twist appel, die de meei derheid van het ministerie heeft vernietigd. Badeni moest toen steun zoeken bij de reactionairen en dr. Lueger's chrislelljk-sociale pat tij. Dit was niet naar den zin van verscheiden leden van het cabinet: een crisis was het gevolg, on het gansclie ministerie heeft ten slotte zijn demissie aangeboden. De Keizer heeft dat ontslag niet aangenomen, maar hoe Badeni thans aan de meerderheid moet komen, die voor hem noodzakelijk is om te regeeren, is niet duidelijk. Gevreesd woidt dan ook, en het gerucht daaivan liep reeds in liet Heerenhuis, dat de Keizer het ministerie zal moeten laten gaan, en prins Alfred Lichtensteiii met de vorming van een nieuw ministerie belasten. Dit zou een besliste nederlaag zijn voor de liberalen. Het kabinet zou dan voor iiet voornaamste deel uit aiistociaten bestaan en zou met een ciericaal-conservatieve meerder heid de regeering voeren. Vaarwel dan, hervormingen I De heer Curzon, de Eugelsche onderstaats secretaris voor binnenlandsche zaken, heeft in een redevoering te Southport de hoop uitge sproken, dat een oorlogsntmp zal kunnen worden afgewend. Zeker mag men dit hopen, maar te vreezen is het evenzeer, dat die iioop ijdel zal blijken. Die vrees heeft te meer reden van bestaan, nu van alie kanten bevestigd wordt dat de mo gendheden, ook Engeland, tot de blokkade van Griekenland zijn besloten, en dat over bijzon derheden alleen nog onderhandeld wordt. Nu kunnen die bijzonderheden nog best het Europeesch concert doen uiteenspatten, want »hecht, sterk en weldoortimmerd" kan liet ge bouw der Europeesche overeenstemming wel allerminst genoemd worden. Maar toch is het zeer goed mogelijk, dat de blokkade tot uitvoering komt, en het is Zv„- goed als zeker, dat dan Griekenland Europa tot onzijdigheid za! noodzaken, door den oorlog met Turkije te beginnen. Intussciien schijnen er nog steeds recht- streeksche onderhandelingen plaats te vinden tussclien Griekenland en de Porte, Maviocor- Zij was hoegenaamd niet bang geesten plegen op dit uur niet rond te gaan, en at ware dit ook zoo geweest, Uraca zou er niet om tetugge- keerd zijn, want hare nieuwsgieiigheid was feller dari ooit ontbrand. Daarenboven kende zij ook menige geestenbezwerende spreuk on dioeg zij een amulet bij zich, die haar door de Infante zelf geschonken was. De slotopzichter was niet in zijn vertrek, toen Uraca het betrad, om den sleutel voor den weste lijken vleugel te halen, dien zij reeds vroeger meer malen betreden had, hoewei deze'door de eigenaars van het slot niet werd bewoond. Zij kon daarom den sleutelring van den haak nemen zonder dat het door iemand werd bemerkt, en evenzeer ge raakte zij zonder dat iemand er erg in had weder terug in de gang. Het eene vertrek na het andere opensiuilend, ging zij door de onbewoonde kamers, welke dien eigenaarJigen reuk van stof hadden, dien men zoo dikwijl in oude sloten vindt en die een eigenaardig griezelig gevoel bij ons wekt. De toenmalige tijd kende echter niet onze luch tige, vrooiijke en behagelijke woningen daarom ging Uraca ook zonder eenige onaangename on dervinding door den verlaten westelijken vleugel, in welken de namiddagzon schuine stralen wierp, want de dag neigde reeds ten einde. De laatste sleutel van den ring opende haar eene zaal, die zij zich niet herinnerde ooit te heb ben betreden. De wanden waren ovenals de zoldering beschoten; in het midden van het vertrek stond een reus achtige tafel, waaromheen stoeien stonden tnet booge, lederen ruggen, en gelijksoortige stoelen stonden langs de wanden, welke hier en daar dato, de Grieksche zaakgelastigde te Koi.stan- tinopel, wordt herhaaldelijk door den Sultan ontvangen. Zelfs was de Potte van plan, Ka- raUieodory-paclia naar Athene tc zenden, mam men heeft daarin een bewijs van zwakheid gezien, pm, waarschijnlijk op aanraden der mo gendheden, heeft de Turksche regeering haar voornemen opgegeven. Blijkbaar begint liet gehaspel der mogend heden evenwel ook den Sultan te vei velen. Tri een nota aan lianr vertegenwoordigers in het buitenland heeft de Tuiksche regeering gewezen op liet onhoudbare van den toestand voor het Ottomaansche gouvernementzij verzoekt de mogendheden er een eind aan te maken en haar niet te dwingen luar vrijheid van hande len te hernemen. De ambassadeurs beraadslagen thans over de bijzonderheden van de autonomie voor Kreta maar wat baat dit, zoo de Kretenzers van de geheele autonomie niet gediend zijn 1 Tevreden over de mogendheden zijn de Cliris- nen op Kreta zeker niet, en zij kunnen liet ook niet zijn. De opstandelingen beklagen zich, dat steeds de Europeesche troepen door Tut ksciie worden vergezeld ware dit niet zoo, dan zouden zij de Europeesche troepen goed ontvangen. En de bisschop van Iiydonia en Apokorona, Nikeforios, spreekt in een oproeping aan de be schaafde volkeren van het christelijke Europa de teleurstelling der Christelijke Kretenzers uit over den steun, dien de Turken, en de tegen werking, in den voun van bombardement vooral, die de Christenen van de Europeesche troepen onderviuden. Zaterdag is er weer heftig gevochten op de hoogten van Akrotiri. Thans hebben do Tur ken de Christenen aangevallen, waarschijnlijk meenende, dat deze zonder wapenen naar Apo korona zouden trekken. Het is hun niet mee gevallen, want met aanzienlijke verliezen wer den de Turken teruggedreven. Kolonel Vassas heeft zjjn gevangenen vrij gelaten. Een aanval der insurgenten op het door de troepen bezette fort Boutsounarion werd afge slagen. De toestand wordt meer en meer kritiek. Een smerig staaltje van het jingoïstische stoken ten opzichte van de Zuid-Afrikaan«che republiek is het telegram uit Johannesburg aan de Times, dat wij in onze vorige oplage mede deelden. Te Johannesburg zou algemeen beweerd worden, heette liet, dat sliet vertrek van Dr. Leyds naar Europa verhaast is, in verband met financieele moeilijkheden financial complicati ons) die na het overlijden vau Jlir. Beelaeits van Blokland ontdekt zijn." Behendig itisinueerend, werd zonder iets be paalds te zeggen de schijn gewekt, als zou het overlijden van den algemeen geëerden Beelaerts in verband staan met financieeje knoeierijen. behangen waren met een lot aan den grond reikend schilderij. Aan het noordelijk einde dezer zaal was eene nis die naar boven spits toeliep, en waaiin een eikenhouten deur was aangebracht; een blik naar buiten ovei tuigde Uraca ervan, dat zij zich bij den ingang van don rooden toren bevond. Niet zonder zekaien angst stak Uraca den sleutel in het slot, het kwam haar op dat oogenblik voor, nis stond zij in een geopend graf, en hare handen, die gemakkelijk het slot openden, waren ijskoud geworden en sidderden. Zonder goruisch draaide de deur in hare heng sels, als waren deze eerst gisteren gesmeerd, doch Uraca lette daar niet op, maar trai over den drempel van een slechts spaarzaam verlichten tus- schenbouw, waaiin frissche groenten, ooft, eieien, brood en gerookte visch en vleesch werden be waard. Steeds nog met hetzelfde gevoel van bang heid kampend, doorschreed zij de enge ruimte, welker bestemming in ieder geval er toe leidde om argwaan en verwondering te wekken, maar ook hierop lette zij niet en gedachteloos ging zij ver der. Weldra echter werd de opmerkzaamheid van Uraca opnieuw getrokken, toen zij door de geo pende deur trad. Het laboratorium. Ja, hier was het waar da overleden slotheer goud had trachten te maken een half rond vertrek, dat er volstrekt niet angstwekkend uit zag wel waren de ruiten van de vensters dof, maar de tafel en de leunstoelen zagen er uit, als waren zij pas gisteren van stof ontdaan, en in den haard gloeiden de houtskolen in warmen gloed. Uraca bleef een oogenblik staan; droomde zij? De vader van Jiaren gemaal was leeda lang dood, De zaak is eenvoudig deze. De heer Beelaerts voerde met baron Oppen- lieim, president der Tran.svaalsclie Nooider- spourweg-maatschappij, liet trusteeship over belangrijke sommen, onderpand vour de garantie, die de Republiek geeft voor de obligaties dier maatschappij. Die sommen bern.-tten bij Lon- densche banken. Dadelijk na het ovei lijden van jhr. Beelaerts nu heeft baron Oppeniieim getiaclit een deel dier gelden, ongeveer 300,000 p. st., op te nemen, en daartegen is gerechtelijk verzet ge schied namens de Transvaalsclie regeering dooi den consul-generaal Snetldage en den lieer De Marez Oyens, beiden te Amsterdam. Ziedaar de z. g. n. verwikkelingen. Het blijkt ten overvloed^iog eens, dat geen middel den Kaapscheu en Engeischen jingo's te gemeen is, als daardoor slechts een blaam kan geworpen worden op hun tegenstanders in Zuul-Afrika. inmiddels is dr, Leyds cp weg naar Europa. Volgens de Cute JEvropJenne is hern Parijs als standplaats aangewezen. Zijn vertrek mankt in Engeland een prettigen indruk. Inderdaad, Leyds was een lastige tegenstander in Znid- Afrika. Maar zal hij misschien niet nog lastiger zijn in Euro; a Er wordt druk onderhandeld tussclien Enge land en Transvaal, en de politieke hoiizon schijnt een weinig op te klaren. President Krugei's krachtig optreden, wat betreft liet incident met luitenant Elofl', is in Engeland goed opgenomen. Het gerucht liep, dat Engeland te Delagoa- baai voor 10 jaren zou gehuurd hebben. Van uit Idssabon wordt dit beticht echter beslist tegengesproken. De groote Rhodes is weder naar Zuid-Afrika vertrokken. Bij zijn afreis werd hij natuurlijk levendig toegejuicht. Gemengde medefteciingcn. Keizer Wilhelm gaat in de tweede helft dezer maand de voorjaarsparade te Weenen bijwonen. Na zijn bezoek te St.-Petersburg wordt Frans Jozef te Berlijn verwacht. Waldeck-Rousseau, wellicht Frankrijks meest begaafde pleiter, heeft op zich genomen Bur- deau's nagedachtenis voor de jury te verdedigen, indien Arton zijn beschuldigingen tegen den overledene staande houdt. Na de laatste overwinningen op de Philip* pijneu kan de kracht van den opstand als ge broken worden beschouwd. De Standard deelt mede, dat de Sultan her vormingsvoorstellen zou gedaan hebben aan de Jong-Turksche partij. De bevestiging hiervan blijft af te wachten. De Portugeesche troepen in "West-Afrika zijn door de inbooilingen verslagen. Er werd acht uur lang gevochten. De Portugeezen kon- sedert dien tijd was da roodo toren gevloten ge weest, en toch gloeiden do houtskolen nog in den open haard. Was het tooverij Vlak naast den haard stond een zware ijzeren deur openals vanzelf trad SJractt over den drempel en zag in een klein vei trek zondei ruiten, waarnaar een trapje van twee treden voerde. Het was er duister en somber als in een grafop planken langs den wand stonden bestoven retorten, wonderbaarlijk gevormde flessclien en glazen mot purper en opaal schitleienden inhoud, stellig grondstoffen voor de bereiding van goud. Dit geheimzinnige vertrek was het, hetwelk Uraca zoo sterk aantrok, dat zij daarom het be vreemdende van de gloeiende kolen in den haaid geheel en al vergat. Reeds wilde Uiaca eene der flessehen in de hand nemen, toen er iets wondei baarlijks gebeui de in hare nabijheid hoorde zij een zoete, condor- zachte vrouwenstem zingen op treurige en droef geestige v ijze. Het laboratoiium was, zooals wij reeds hebben opgemerkt half rond, want de eene wand scheidde de ronding van den rooden toien in twee helften, dat wil zeggen in twoe vertrekjes. Eene door een dicht tapijt vetborgen deur ver bond deze twee ruimten met elkander, en achter dezen looi hang klonk het lied. Zachtjes schreed Uraca, toen de laatste toon ver stomd was, naar de deur, en beurde de zware wollen stof in de hoogte. IVordt veruohjd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1