5l"e jaargang. Vrijdag 9 Aprit 1897. N°. 929Ï. feuilleton. De Blonde Yi'onwsu van ülienrisS. Verschijnt dagelijks, uitgezdnderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. Kennisgeving. BUITENLAND. GOH A Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUi BOTERSTKAAT.fO, Telepheon-Mo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade ol binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van T. J. M. MEIJER, om ver gunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Wester- ,'aje no. 26, kadaster sectie M no. 367, door plaatsing daarin van een stoomketel met een verwarmings oppervlak van 6 M1, ter vervanging van dien van kleiner afmeting. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter vwie gelegd; dat op Donderdag den likten April a. s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schafturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den Bstcn Apul 1897. Burgmeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Jacht en visschery. De Burgeheester van Schiedam, gezien de circulaire van den beer Commissaris der Koningin in deze provincie van den Sisten Maart j.l. A, na. 579 (4de afd.) prov. llad, no. 15 brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ter secre tarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van JACHT-en VISCHAKTEN zoor het aanstaande seizoen 1897/98, en dat zij, die bij den aanvang van liet nieuwe seizoen in het bezit van hunne akten vvenschen te zijn, die aanvragen, behoorlijk ingevuld, tijdig, zooveel mogelijk ooor den i5den April aanstaande, ter secretarie moe ten terugbezorgen Schiedam, den Ssten April 1897. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG Algemeen overzicht. Schiedam, 8 April '97. De instructie in de zaak-Arton wordt gere geld voortgezet. Zoo werd onder anderen gehoord de jour- Roman van Eutemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem. 10) Wat dit beteekent herhai 1de zij hard en snij dend, Gij zult den smaad uitdelgen, dien gij mij hebt' aangedaan, of bij den hemel, ik roep mijne broeders uit Spanje hierheen, opdat zij met het zwaard in den vuist mij kunnen wreken. Neem u daarom in acht, Ludwig Christoffel, want gij zijt niet de graaf von Gleichen, die ongestraft twee vrouwen heeft gehad de keizer zou er u ver schrikkelijk voor doen boeten. Heden nog zult gij de blonde Eva aan het heksengerecht overleveren, en gij zult onder eeds verklaren, dat zij u heeft betooverd, of w zal uw misdaad aan de gansche Wereld bekend maken. En wanneer zij dood zal gaanj verbrand als alle heksen, dan zult gij u nog. eens met mij laten trouwen, Hebt gij mij verstaan? Waar is Eva Wat hebt gij haar gedaan Was het eenige wat bij kon uitbrengen. Ik heb haar opgesloten, zeide Uraca koud. Waar? Heer des Hemels, waar? In den roodan toren, waar anders? Op hetzelfde oogenblik 'verscheen Dietrich zoo bleek als de dood op den drempel. Geriadjge fle'mef—'mijn sleutel is weg 1 bracht hij er met moeite uit. «allst Chabrier, die door zijn verklaringen bet bewijs zou leveren, dat Aristide Boyer, toen hij omgekocht zou zijn, Arton in het geheel niet kende. Of dit bewijs hem is gelukt, is niet bekend. Ook St, Martin werd weder gehoord; maar ook van zijn getuigenis weet men niets. Op bevel van den rechter van instructie worden dan ook geen onbevoegde personen meer toegelaten in de gang, die naar zijn au- dientie-kamer voert. De bladen beloven desniettemin »hun plicht" te zullen doen en op andere wijze slicht" te verspreiden. De Mohammedaaneehe député Dr. Grenier heeft een vereeniging lot stand gebracht, die zich ten doel Stelt de Mohammedaansche be schaving te doen samensmelten met de Chris telijke. Verscheiden professoren zijn tot de nieuwe vereeniging toegetreden, ook vele jonge Muzelmannen in de Fransche hoofdstad. De minister van koloniën André Lebon moet zich gunstig over de nieuwe vereeniging hebben uitgelaten. De keizerlijke wil heeft beslist dat het Oos- tenrijksche ministerie moest aanblijven. sDe door mij gekozen regeering mag niet gehinderd worden door talrijke partijmoeilijkheden en moet haar arbeid alleen laten leideu door het belang van het land." Dit schrijven droeg als opschrift nLieber Graf Badeni!" zeker een bewijs, dat Badeni zich in 's Keizers bijzondere gunst mag verheugen. Maar met die gunst alleen kan het ministerie niet regeeren. Het dient zich een meerderheid in het Huis der Afgevaardigden te vormen, en waarschijnlijk zal dat een meerderheid zijn, waarop niet te rekenen valt. De Duitsch-liberaie groot-grondbezitters be- hooren er al vast niet toede meerderheid is samengesteld uit Polen, Tsechen, Feudalen, katholieke volkspartjj, Slavische christelijk- socialen, het clericale centrum en Rumeniërs. Met reden mag dus gezegd worden, dat de crisis geenszins van de baan is. Vroeg of -t zal de regeering in botsing moeten komen n.et de Volksvertegenwoordiging. Een schipper- politiek is thans de eenig mogelijke. Ook de keus van den tweeden en derden voorzitter van het Huis van Afgevaardigden is uitgevallen, zooals verwacht werd. Gekozen zijn Abrahamowitch en Kramarz. Meer en meer waarschijnlijk wordt het, dat Servië, Bulgarije en Montenegro zich eng aan een zullen sluiten. Groote beteekenis werd reeds gehecht aan het bezoek van koning Alexander te Sofia; vorst Ferdinand beantwoordt dat bezoek, en koning Alexander zal daarna naar Montenegro reizen. Het verbond der drie Balkanstaten zou ge richt zijn eenerzijds tegen Oostenrijk, dat zijn Die is hier, ik heb hem, antwoordde Uraca luidde en triomfeerend. En den anderen ook voegde zij er met haren vroegeren dwalenden blik bij, terwijl zij de beide sleutels teger. elkander sloeg; doch in hetzelfde oogenblik bad de jonker ze haar uit de bevende, sidderende handen gegrepen. Kom 1 beval hij Dietrich, terwijl hij zich gereed maakte de kamer te verlaten. Ik ga met u, riep Uraca, terwijl zij zijn arm greep. Ik ben niet bang voor u, voegde zij er bij, terwijl zij buiten adem naast hem voortliep, mij zult gij niet in den rooden toren opsluiten, en eene derde vrouw nemen ik sta niet onder den heksenban, als de blonde Eva, en ik ben niet zoo lichtgeloovig als dat domme kind. Ik heb je wel doorzien, Ludwig Christoffel, mij hebt gij ge trouwd, omdat gij meendet, dat de barnsteenheks u nooit zou kunnen verraden, en omdat gij mijn geld kondt gebruiken, want daaraan hadt gij groote behoefte. Is dat niet juist? Ja, riep de jonker buiten zich zeiven. Hoor mij aan, Uraca, zeide hij daarop plotseling blijvende staan, rustig. Dreiging tegenover dreiging! Ik sta je toe, Eva aan het heksengerecht over te leveren, maar doet gij het, dan klaag ik u aan wegens tooverij. Dat zult gij niet doen, Lodewijk Christoffel I Ik zweer van wel! Zonder een „woord te spreken, gingen zij voort, gevolgd door den sidderenden Dietrich, die niets wist maar een vermoeden bad van hetgeen er gebeurd was, en stom betraden zij den rooden toren. Evariep de jonker, Evaherhaalde hjj toen niemand antwoordde, en, toen hij ten .darde tpale geroepen had sidderde zijn krachtige stem van innerlijke ontroering, invloed op het Balkan-schiereiland wil uitbrei den, andeizijds tegen de aanspraken van Grie kenland in Macedonië en Albanië. Bij den tegenwoordigen staat van zaken houdt de Servische regeering vast aan een onzijdige politiek. De verklaringen van den Franschen minister van buitenlandsche zaken aangaande de cor recte houding van Servië en Bulgarije in de tegenwoordige crisis hebben een voortreffelijken indruk gemaaktdaardoor is Ie hoop gewekt, dat Europa zich erkentelijk zou toonen voor de diensten, die door Servie en Bulgarije zjjn bewezen door het handhaven van den vrede op het Balkan-schiereiland. De Daily News verzekert, dat de blokkade van Griekenland binnen twee dagen een aan vang zal nemen. De Standard deelt mede, dat de admiraals hebben beraadslaagd over de bijzonderheden der operatie. En uit Athene wordt geseind, dat 15 oor logsschepen naderen en dat de gezanten zich tot vei trek gereed maken. Het heeft dus allen schyn, dat thans inder daad een begin zal worden gemaakt met de blokkade der Grieksche havens. Wie zal daarbij het opperbevel voeren Tot nog toe berustte het opperbevel bij den Itali- aanschen vlootvoogd Canevaro, maar op zijn aanvrage om ontslag heeft zijn regeering ge antwoord, dat hij gerechtigd is naar Italië terug te keeren, zoodra de blokkade der Grieksche havens ten uitvoer wordt gelegd. Hij zal dus niet het commando voeren. Welke staat zal zich dan aan de spits stellen Vooralsnog is dit moeilijk te zeggen. Het oorlogsgevaar is op dit oogenblik onge twijfeld zeer dreigend. Moge ook de Grieksche sclie regeering tot bezadigdheid geneigd zijn, het volk schreeuwt om den oorlog. Met kiacht wordt dan ook gewerkt aan de voltooiing der toerustingen. Ook van Turksche zijde is men ijverig in de weer. Op dit oogenblik telt het Turksche leger reeds 160,000 man. Aan de Times wordt gemeld, dat de Turk sche ministerraad besloten heeft de vertegen woordigers van Turkije in het buitenland op te dragen de aandacht der mogendheden te vestigen op den onhoudbaren toestand, die door Griekenlands houding en het eindeloos rek ken der Kretenzische crisis ontstaan is, Van Kieta zijn de berichten uiterst schaarsch. De admiraals hebben den Britschen consul Biliotti verzocht, op het geheeie eiland uit hun naam bekend te maken, dat de blokkade slechts zóo lang zal duren als er Grieksche troepen op ei'and zijn. De opstandelingen hebben geschoten op een Engelsch kolenschip, dat vao Kanea naar Soeda voer, zonder evenwel schade aan te richten. Zij kan je niet hooren, omdat de deur te dik is, zeide Uraca kalm. Welke deur? Deze! en zij wees op de ijzeren deur van het kamertje nevens den haard. De jonker tuimelde terug als door den bliksem getroffen. Sedert wanneer is zij daarin? zeide bij heesch. Sedert wanneer? antwoordde Uraca nadenkend. Laat eens zien. Mij dunkt, 't is gisterenavond ge weest, dat dat onweer opkwam en Dietrich naar de stad reed om den smid te halen. Dat was voor acht dagen, zeide de jager, terwijl hij met schuwen blik naar de deur keek. Een ontzettend en diep stilzwijgen volgde op die woorden, men hoorde de vliegen aan de zoldering gonzen en werd de houtworm gewaar, die in de oude eikenhouten meubelen klopte. De jonker wischte het zweet van zijn voorhoofd en zeide zachtjes, terwijl hij Dietrich den tweeden sleutel reikte, dien hij Uraca had afgenomen doe de deur open. Met toornen tred voldeed de jager aan het hem gegeven bevel, slechts een handbreed kon hij met moeite de deur openentoen wierp hij een blik naar binnen, en deed onmiddellijk daarop de deur weder toe de sterke man was in onmacht ge vallen. Zij is dood nauwelijks kwam hfet woord van zijne lippen. Verhongerd kreet de jonker. Dietrich schudde het hoofd. Hare rechterhand houdt een ftesch omklemd, zij heeft waarschijnlijk in het duitere vertrek gezocht en een flesch m?t gif genomen, die er nog stond van mijnen vroegeren meester bet zal een gemakkelijke dood zijn ge- Kolone! Vassos heeft andermaal verklaard, dat hij alleen voor geweld zal wijken. Men verwacht versterking der Engelsche en Fransche contingenten. De Engelsche regeering zou, volgens de ver klaring van Curzon in het Lagerhuis, twee verzamelingen over Kreta het licht doen zien. Nog steeds houden de geruchten in de Engel sche pers aan over een afstand der Delagoa- baai aan Engeland. De Daily Mail beweert dienaangaande, dat Portugal, door het Zwitsersch scheidsgerecht in liet ongelijk gesteld, niet in staat zou zijn, de schadeloosstelling aan den oorspronkeljjken concessionaris te betalen. Engeland zou die som nu betalen en boven dien Portugal nog 10.000 pond sterling geven, tegen afstand van de Delagoa-baai en het omlig gende land. In verband daarmede zou ook het Kaapsche eskader naar Lorengo-Marques zijn vertrokken. Het blad voegt er nog bij, dat vele Kape naars naar Lorenfo-Marques vertrekken, in de hoop daar de Engelsche vlag te zien hijschen. Intusschen schijnt men zich in Transvaal weinig bezorgd te maken over deze berichten. Volgens de Agence Havas heerscht te Pretoria algemeen het gevoelen, dat de Portugeezen nooit zulk een alstand zouden goedkeuren, tenzjj financieele moeilijkheden het noodznkelyk maakten. In het Kaapsche parlement is de driften- quaestie weder ter sprake gebracht door den heer Merriman, die overlegging der daarop betrekking hebbende correspondentie vroeg. De minister-president, sir Gordon Sprigg, had geen bezwaar de meeste der gewisselde stukken over te leggen, maar oordeelde het niet raadzaam die over te leggen, welke als geheim moesten worden beschouwd, vooral nu er onderhandelingen over deze quaestie loo- pende zijn tusschen de Engelsche en de Trans- vaalsche regeering. Het openbaar maken dier stukken, vreesde hij, zou niet bevorderlijk zijn voor de pogingen der Engelsche regeering om den vrede te te- vorderen. De beer Sauer hoopte, dat de regeering den Kaapkolonie de rijksregeering aan het verstolk! zou brengen, dat de Kaap vrede wenscht tu*- schen de blanke bevolking van Zuid-Afrika. Dit wenschte de regeering ook, verklaarde hierop de minister van openbare werken Sive- wright, maar niet tot eiken prijs. Zij wil de Transvaalsche regeering steunen, indien deze gelijk heeft, maar niet, wanneer zjj ongeljjk heeft. Het debat werd vervolgens verdaagd. Luitenant Eloff zal op bevel van president Kruger zich voor een buitengewoon hof hebben te verantwoorden over zijn uitlatingen op de renbaan te Krugersdorp. weest. Zie niet naar binnen, smeekte hij, toen de jonker aanstalte maakte om de deur te openenen luid snikkend voegde hij er bij: behoud haar voor uwe oogen zooals zij in haar leven was, zoo schoon, zoo schitterend, zoo rem niet zoo, niet zoo o, het is verschrikkelijk 1 Uraca had met wijd opengesperde oogen ge luisterd; thans eerst begon zij te veimoeden wat zij gedaan had, want zij had geheel en al de be rekening over den verloopen tijd verloren. Dat heb ik gewild, dat niet, zeide zij sidderend. Ik meende, dat het gisteren was geweestik wilde haar als heks laten verbrandenvoegde zij er naïef bij, in die woorden geheel den duisteren geest van haren tijd toonende. De jonker lette niet op haar. Het hoofd tegen de ijzeren deur leunend, viel hij op de knieën. Eva! Eva! riep hij op hartverscheuienden toon. Mijn innig geliefde vrouw, hebt ge mij vergeven ging hij zachtjes voort, terwijl een traanioos snik ken zijn krachtig lichaam deed schokken. Hebt ge mij in uw smartelijk doodsuur vergeven, wat ik u heb aangedaan Zoo jong, zoo schoon moest ge sterven, gij, heerlijkheid mijner oogen, troost van mijn hart, Eene heks heeft u de booze, nijdige wereld ge noemd, en gij waart als eene engel des lichts, eene engel Gods 1 O, Eva, Eva, open nog eens da lieve oogen en zeg, dat ge mij hebt vergeven lacii neg eenmaal tegen mij met den teederen rozemond, dien ik zoo gaarne kuste, en die zoo zoete woorden sprak 1 En zonder afscheid te nemen, ging ik heen wee mij! Eva, Eva, mijn,zoete, mijn schoone, mijn geliefde vrouw, vergeef mij, vergeef mij 1 Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1