Stilten-Generaal. Uit (le Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Letteren. Rechtzaken. .De JV". JR. Ci. optvïng gisteren liet volgende telegram -üït Batavia In Leliong (Atjeli) werden liclit gewond de 2e-luit. der infanterie 11. P. C. Iloetjer en drie minderen. Gedood een mindere. De Koninginnen te Gouda. Hoe kort liet bezoek door 1111. MM. de Koninginnen op Zaterdag 24 dezer aan Gouda te brengen ook moge zijn, toch worden in de oude npijpenstad" geen moeite en kosten ge spaard om de ontvangst, den voistinnen te be reiden, zoo waardig mogelijk tc doen zijn. Yooial de versiering van liet stadhuis belooft veel. Zij is opgedragen aan de firma 11. F. Jansen Zonen te Amsterdam. Boven de stoep wordt een baldakijn gemaakt, terwijl de entree zal gemaakt worden van rood fluweel met gouden franje. De binnenvestibule zal gesierd worden door Perzische tapijten cn planten en in den hall zal een troon voor de vorstinnen worden opgesteld, terwijl het meu bilair er zal zijn in den stijl van Bodewijk XIV, palissanderhout met koper, de muren worden wederom door groote sierplanten gedecoreerd. In de archiefkamer, waar zich de fraaie oude gobelins bevinden, zal men, om deze geheel tot hun recht te doen komen, geen versiering aanbrengen; doch op bet podium, dat deze zaai nog beeft en waarop de vorstinnen de aubade der schoolkinderen zuilen aantiooren, zal wederom een troon woi den gemaakt met baldakijn, een en ander van rood fluweel en gouden franje, terwijl sierplanten ook hier weder het geheel zullen voltooien. Verder zal door de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen aan bet station een paviljoen worden gebouwd. Wie dit zal inrichten is nog niet beslist. Prinses Elisabeth van Waldeck-Pvrmont heeft gisteren een bezoek aan Haarlem gebracht, van waar uit zij tevens een rijtoertje maakte om de bloembollcnvelden te zien. De prinses was vergezeld van den kamerheer van 11. M. de Koningin, graal van Limburg Stirum en twee hofdames. Do beide prinsesjes van Bentlieim zijn giste ren weer vertrokken. Voor zij gingen, vertoefdeji zij gisteren eerst nog oen tijd iu den Dieren tuin te 's-Gravenhage. De Slaals-Courant van lieden bevat een over zicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Maart 1897, in vergelijking gebracht met de raming van dat jaar en de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1890, waaraan wij het volgende ontleenen: Opbrengst over de maand Maart 1897 f 10,897,908.9772. Opbrengst over de maand Maart 1890 f 11,912,481.40. Het 7i: der raming voor dit jaar bedraagt: f 9,9S1,813,67. Hoewel de opbrengst der middelen dus bijna een millioen boven de raming is, is deze toch belangrijk minder dan verleden jaar, nameiijk ongeveer den millioen. Dit verschil zit uitslui tend in de opbrengst van de directe belastin gen; verleden jaar vloeide deze bron in Maart buitengewoon overvloedig. Met het stoomschip Salah der Rotterdamsche Lloytl arriveerden onder geleide van den heer A. J, A. F. Emlmans, assistent-resident van Koetei te Marseille de Pangeran Adipati sultan Moeda van Koetei met zijne eciitgenoote, benevens zijn beide broeders met name Pange ran Mnngkoe Negoro en Pangerau Sasro Negoro. Zij zullen zich rechtstreeks per spoor naar Amsterdam begeven om van daar uit bij den minister van koloniën ter audiëntie te gaan waarna zij hunne opwachting bij 11. M. de Koningin zullen maken. De Sultan Moeda zal uit naam des Sultans IE M. de Kooingin eenige prachtige geschen ken overhandigen, waaronder zeven gouden ringen bezet met de grootste en kostbaarste diamanten welke ooit op Borneo gevonden werden. Hun plan is zich een jaar in Europa op te houden. Zij zullen onder geleide van den heer Eerdmans de voornaamste steden bezoe ken ten einde zich op de hoogte to stellen van de verschillende takken van iudustrie en fa briekswezen. Met de opgedane ondervinding hopen zij de verdere beschaving van het sulta naat Koetei in Borneo te bevorderen. worden. Het zijn W. G. V., Cf J. H. en J. v. allen tc Rotterdam woonachtig. Twee van benkoinen als kooplieden met een handwagen dikwijls in deze gemeente en hebben dus meer dan eens de gelegen heid gehad, de plaatselijke toestanden op te nemen. 'S-GRAVENHAGE, 14 April. De liberale kiesver- eeniging „De Grondwet" alhier heeft eandidaat ge steld voor do Prov. Staten (vacature-van Royen) mr. 3. G. Patijn, owl-lid der Staten voor Zoetenneer. EERSTE KAMER. Uit het afdeelingsverslag der Eerste Kamer om trent het wetsontwerp tot wijziging der Gemeente wet, blijkt, dat een aantal leden het bezwaar, dat de splitsing der groote gemeenten het karakter der ge meente als organisme verbreekt, blijft bestaan. De gevoelens over de wenschelijkheid van de splitsing der grootcre gemeenten liepen overigens verre uit- con. Betwijfeld werd, of voor de gemeenteraadsver kiezingen de invoering van het couloirstelsel wel noodig en raadzaam was; andere oordeelen dit stel sel gewenscht. De voorstanders van spitssing vormden ia de meerderheid. Zij oordeelden, dat het ontwerp de gelegenheid zal openen om de verschillende belangen, die er in do gemeenten zijn te doen gelden en achtten het voorts voordeden van de splitsing1°. dat voor komen wordt, dat de gemeenteraad geheel nit aanhan gers van één pattij, misschien wel uit vertegenwoor digers uitsluitend van de minvermogenden worde samengesteldmen wees hierbij op Parijs, dat, ware deze wereldstad niet in stcmdistricten verdeeld, uit sluitend door socialisten zou geregeerd worden. 2o. dat de meerderheid van den gemeenteraad niet zoo gemakkelijk wordt omgezet do. dat bij bet ontstaan eener vacature tusschen- tijds niet alle kiezers in de gemeente tot de stembus behoeven tc worden opgeroepen. De tegenstanders van splitsing deden nader uit komen d«t van een gelijk stelsel voor allo verkie zingen toch geen sprake isdat de minderheid niet onmogelijk de meerderheid zal komen to overheer- sekendat eene vertegenwoordiging der minderheden door middel van splitsing van het gebied dat kiezen moet, altijd zeer onvolkomen zal blijven. Indien men een kiesstelsel verlangde dat de minderheden meer tot haar recht liet komen, dan zou men de voorkeur geven aan een proportioneel kiesstelsel, waarbij bv. cumulatie van stemmen op een persoon was toege staan. Eenigcn wilden dit wetsontwerp verworpen zien, wat nog het voordeel zoude opleveren dat men dan kon zien hoe het nieuwe kiesstelsel bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer werkt, voor men ten aanzien van de invoering van dat stelsel bij de ge meenteraadsverkiezingen eene beslissing neemt. Daar tegenover meenden anderen dat bij de behandeling der kieswet de einduitspraak gevallen was, waartegen nu niet moot worden geageerd. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrechter te Medemblik mr. J. Wessels Boer, thans griffier bij het kantongerecht te Mcppel. (Herplaatsing wegens misstelling in de St.-Ct) Bij Kon. Besluit is aan den luitenant ter zee der 2e kl. P. E van Musschenbroek, op zijn eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Bij Kon. Besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Apeldoorn, P. F. Frenden- berg, thans in gelijke betrekking te Zalt-Boinmcl. Door de leden van den gemeenteraad en den gemeente-secretaris wordt den burgemeester een diner aangeboden hetwelk gegeven zal worden Dinsdag 20 dezer des avonds te 6 ure in yMusis Sacrum". Te Goor overleed in 76-jarigen ouderdom de lieer AV. De Lanoy, gep. ass.-reaident in Nederl. Indië. 0VERSCHIK, 13 April. Aan de Rotterdamsche Scbic is men Tecds sedert eenige weken met het aan leggen der Ceint-mrbaan zoover gevorderd, dat de onderbouw der viaducten en der brug gereed is, terwijl ook de Rijweg op die plaats eenige Meters is uitgegraven. De zanddijk in den polder Blijdorp is ook zoo goed als op voldoende hoogte, zoodat men nu het laatste gedeelte der baan gaat onderhanden nemen, namelijk den Bergpolder, gelegen tusscken de Rotterdamsche Schie cn den Bergweg. Hier en daar heeft men in laatstgenoemden polder al eenige palen geheid, wat men op meer plaatsen wel zal moeten voortzetten, ten einde het opwellen van den grond in dien laag gelegen polder te voorkomen. OVERSOHIE, 13 April. Hedenmiddag om 12 uur zijn onder geleide van den gemeente-veldwachter J. van der Plas en den rijks-veld wachter J. L. Smits naar het Huis van Bewaring aan de Korte Hoogstraat tc Rotterdam overgebracht de drie personen, die van den diefstal van lood en eenige andere voorwerpen uit de keet aan de Rotterdamsche Schie verdacht Heden is het 50 jaar dat de heer P. van Vlaardingen, hoofdonderwijzer alhier, aan het onderwijs verbonden is. Mogen de eerste 7 jaren voor hem zijn geweest jaren van achtereen volgende overplaatsingen, sedert hij in '54 bij het onderwijs te Schiedam werd geplaatst, heeft hij onze gemeente niet weder verlaten. Eerst aan de stadskostsehool geplaatst, kwam hij daarna aan de tusschenschool, hoofd de heer Sanders, totdat hij met 1 Jan. '61 sverd be noemd tot hoofd der openbare kostelooze school, waaraan lug thans nog werkzaam is. Dat een dergelijke langdurige ambtsvervulling feestelijk moest worden herdacht, lag voor de hand. Door de leerlingen van de herhalingsschool was aan het einde van den cursus den jubilaris een gouden bril aangeboden, terwijl tevens het personeel dier school het hoofd der inrichting met een huldeblijk verraste. Onder de eersten die heden den feestvierende hunne gelukwenschen kwameu aanbieden waren Burgemeester en AVetnouders met den secreta ris, die weldra gevolgd werden door onder wijzers, oud-leerlingen, vrienden en belangstel lenden; in het kort een toevloed van personen die van de officieele receptie gebruik maakten om dezen dag voor den jubilaris een rechten feestdag te doen zijn. Morgen herdenkt J. Huizer den dag waarop hij gedurende een kwart eeuw in dienst is bij een en den zelfden patroon den heer J. Pinster. Dat deze over den dienaar tevreden is mag worden afgeleid uit het feit dat hij den jubilaris heden verraste met een gratificatie die voor den jubilaris niet enkel een geldelijke waarde zal bezitten maar ook een zedelijken omdat het uiting geeft van de waardeering zijns patroons. Hedennacht gaf een Schiedammer, die van Vlaardingen per fiets naar huis zou rijden, zijn rijwiel een oogenblik om vast te houden in handen van een paar mannen. Inmiddels kreeg hij kwestie met eenige andere personen, doch toen hij naar zijn fiets zou terugkeeren was deze met hen, die hem vasthielden, verdwenen. Bij zijn aankomst le Schiedam des nachts te 1 uur gaf hij van het gebeurde kennis aan het politiebureau. Vergadering van de afdeeling Schiedam van den Ned. Bakkcrsbond. De afdeeling Schiedam van den Nederlandschen Bakkersbond hield gisteravond in café Van Velzen een^buitengewone vergadering, op ver zoek van het hoofdbestuur, ter bespreking der bakkerswet-Pijttersen. De voorzitter, de heer De Waard, opent met een kort woord de vergadering en beveelt een kalme discussie aan. Hierop doet de secretaris lezing van het wetsontwerp-Pyttersen en de daaraan toege voegde memorie van toelichting. De voorzitter leest thans voor een stuk uit de BaMerscourant waarin scherpe critiek op het ontwerp wordt geoefend, alsmede hetgeen de gezel Moll in een vergadering van patroons en gezellen in Zaanland over het ontwerp had gesproken, en opent daarna de discussie. De heer Schot gelooft niet, dat de heerPijt- tersen in eenige connectie staat met bakkers. Spr. is sterk tegen Zondags- en nachtarbeid, maar daarom wil hij nog geen curateele over de bakkers. De Voorzitter zegt den heer Schot dank voor zijn woordenook hij is tegen de wet. Hij kent de misstanden in het bedrijf, lnj weet dat er gezellen zijn, die een slavenleven hebben. Ook hij wenscht verbetering, niet alleen voor dea gezel, maar ook voor den patroon, In het voorstel Pijtlersen ziet hij die verbetering niet. Vooral de toestanden in Schiedam zijn zeer slecht, waar zelfs op de Christelijke feest dagen geen rust bestaat. Hij acht het 't best een verbetering over te laten aan de Kamers van Arbeid. De heer Schot wil, dat de gezellen in den Nationalen Bond zelf op Zondags- en nachtrust aandringen en de patroons daaraan dan hun adhaesie schenken. De patroons kunnen het niet dwingen, de gezellen wel, want er bestaat te groote con currentie onder patroons. In het voorstel van den heer "Pijttersen ziet hij geen heil. De voorzitter ziet in de weinige discussie eenerzijds een teeken dat men met zijn meening instemt, anderzijds had hij tegenover zulk een belangrijk ontwerp meer belangstelling ge wenscht. Dat de gezellen het in hun macht hebben, daarmede is hij het niet eens. Spr. haalt zijn eigen ondervinding aan ter staving zijner meening, dat waar de patroons nog niet tot organisatie kunnen komen, de gezellen het minder nog kunnen. De heer Schot Jr. zou het schande vinden, als de patroons niet het goede voorbeeld gaven aan de gezellen en niet opkwamen voor het belang der gezellen naast het hunne. De mis standen komen voort uit concurrentie, niet alleen van patroons maar ook van gezellen. Spr. spoort de patroons aan, schouder aan schouder te staan om de gezellen voor te gaan. De heer De Goederen wijst er op dat de wet Pijttersen niet de coöperatie bespreekt, het groote gevaar voor de particuliere patroons. De voorzitter is het hiermede eens. De heer Moolendijk van Vlaardingen bespreekt de banketbakkerijen, waar toch ook misstanden van nachtwerk enz. bestaan. De patroon moet voor den financieelen en moreelen toestand van den gezel zorgen. Sa menwerking der gezellen zou de patroons kun nen dwingen. Maar is het niet beter, dat de patroons voorgaan? Ia eens gaat niet. De fa brieken en de snelle verkeersmiddelen maken dat onmogelijk. De fabrieken zijn het groote kwaad. Ilij herinnert zich den strijd tegen de zetting. Maar toen is het te vrij geworden en is de concurrentie onder de patroons te scherp geworden. Spr. acht een wettelijke re geling noodig, niet evenwel eene als de wet- Pijltersen, Spr. verdedigt het voorstel van de afdeeling Dordrecht van den Bakkersbond. Hij acht den patroon niet gerechtigdden gezel zijn vrijen tijd te onthouden, omdat hij dan misschien een glas bier gaat drinken of de natuur ingaat. »Leven en laten leven," moet ook de leus der patroons zijn. Alsnu ontspint zich eenig debat over het treffen der coöperatie in een wettelijke rege ling. Alle aanwezigen blijken heftig tegen de coöperatie gekant te zijn. De heer Schot jr. wenschte dat er kwam een bakkerswet, niet echter de voorgestelde. Ilij stelt voor aan't Hoofdbestuur te schrijven dat de Sehiedamsche bakkers een toezicht op den nachtarbeid wenschen. De Voorzitter wil 't overlaten aan de Kamers van Arbeid, ook met 't oog op de nieuwe kies wet, al duurt het dan ook nog een tijdje. De heer Moolendijk vindt de Kamers van Arbeid niet doeltreffend. Hij wil terugkeer tot gedwongen vereeniging, de gilden. Alleen dan zouden de Kamers van Arbeid nut kunnen stichten. De voorzitter wijst op de veranderde maat schappelijke toestanden. De heer Schot is tegen gilden. Hulp van de regeeriog acht hij van geen nut. Hij is daarom tegen een wet, maar wil aaneensluiting van de bakkers. De voorzitter acht het verblijdend dat er toch nog zooveel discussie is gevoerd. Hg weet, dat de regeering ook fouten begaat. Hij gelooft evenwel, dat de nieuwe verkiezingen een ande ren staat van zaken zullen teweegbrengen. De heer Schot Jr. stelt de vraag of er wel iemand in de vergadering vóór het ontwerp- Pyltersen is. Zoo niet dan wil hij een motie voorstellen. Bij stemming blijkt, dat alle aanwezigen tegen het ontwerp zijn. De motie-Schot Jr., die gelijke strekking had als deze stemming, wordt ingetrokken. Bij de gebruikelijke rondvraag stelt de heer Schot Jr. aan het Bestuur de vraag of het er tegen is een Algemeene Vergadering bijeen te roepen om te komen tot beter organisatie in Schiedam en tot afschaffing van den arbeid op de algemeene erkende Christelijke feestdagen. De voorzitter wil liever eenige personen het woord der patroons laten vragen om op de feestdagen niet te werken. Verschillende personen hebben bezwaren met het oog op de tweede Paasch-, Pinkster en Kerstdagen. De Voorzitter heeft ook alleen de eerste feestdagen bedoeld. In den geest van het bestuursvoorstel wordt nu besloten, waarna de voorzitter-de vergade ring sluit. Heden aan de vischmarkt aangevoerd de schokker E II en 21 manden bestaande uit leng en schol. De prijzen waren voor schol van f0.25 tot f 1.25 per koop, de leng van f 0.75 tot f 2.05 per stuk. Hedenavond 7 uur afslag van leng en schol. BURGER LIJ KE STAND. Geboren s 11 April. Johanna, dochter van A. Koster en J. Laarman, Nieuwstraat. 13. Alida Petronelia, dochter van W. Sanders en G. van 't TVout, Hoofdstraat. Zondag 25 April a. s. zal het gebouw van den R. C. Volksbond des avonds worden ingewijd. Naar wij vernemen zullen daarbij enkele autoriteiten worden uitgenoodigd. Het vermiste jongetje, waarvan wij in ons blad van Zondag melding maakten, is alhier heden morgen uit het spuiwater opgevischt. BURGERLIJKE STAND. Gehtrwd: 14 April. Jan van der Meer en Maria de Brujjn. Johannes Post en Paulina Cornelia van Opbergen, Overleden s 14 April. Cornelia Zwarts, oud 8 maanden, Liesv. laan. In den hoogst zorgelijken toestand van den heer J. Haspels is geene verandering gekomen. Te Amsterdam heeft zich eene commissie govormd om te trachten de noodige gelden bijeen te brengen ten einde bij de Inhuldigingsfeesten in 1898 iu de Nieuwe Kerk een gedachteuisraam van geschilderd gebrand glas te doen plaatsen in den Zuidertrans- septgevel aan den Dam. Do commissie bestaat uit do bh.Jac. Ankersmit, Chr, Bcels, I. H. van Eeghen, P. van Eeghen, mr. E. J. Everwijn Lange, jhr. mr. F. Hooft Graafland, ds. II. V. Hogerzeil, C. B. Posthumus Meyjes, I. Ph. Heynink, mr. Frank van Lonnep, C. J. van Ncllc- steyn, mr. AV. baron Rdeli, mr. I. A. Sillcm en G. AVendelaar. Deze CommiBsie heeft op advies van de hh. Jozef Israels, Aug. Allebé en jhr. B. AV. F. van Riemsdijk, den heer O. Mengelberg te Rijzenburg uitgenoodigd een schetsplan voor het te beschilderen raam te ma ken. Indien dit plan do goedkeuringen der kerkelijke autoriteiten heeft verkregen, zal het worden uitge voerd in het glasschilder atelier van den heer I. L. Schouten te Delft. Door de rechtbank te Rotterdam werd gisteren H. G. wonende te Schiedam, meesterknecht op eene sigarenfabriek aldaar, veroordeeld wegens eenvoudige beleediging tot fl boete, subs, een dag hechtenis. A. B., brandeisknccht mede aldaar ivcrd wegens weerspannigheid veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Te verantwoorden had zich P. L., 29 jaar, groenten- koopman te Schiedam, nij bekende op 27 Februari jl. zekeren K. S. moedwillig eenige gevoelige slagen met de vuist in het aangezicht te hebben toege bracht. S. had daardoor een neusbloeding gekregen. Eene vroegere mishandeling beklaagde door S. aan gedaan moet beschouwd worden als do aanleiding tot het gebeurde. Voorts had hij op 9 Maart d.a.v. op den openbaren weg te Schiedam een hond mis handeld, door dat dier moedwillig met een grooten keisteen te werpen, waarbij hij dat dier aan den rechtervoorpoot raakte, ten govolgo waarvan het dier daarop niet meer kon staan. Voor beide feiten eischte het O. M. zeven dagen gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht AV. v. K., 53 jaar, scheepskapitein te Vlaardingen. Uit de behandeling der zaak bleek, dat beklaagde als bevelhebber van het stoomschip Vlaardingen III op 29 Januari jl des avonds omstreeks 9 uur te Hollcvoetsluis heeft ingevoerd een mand, inhoudende o.a. zes fiesscheu gedistilleerd, zonder daarvan bij den gemeente ontvanger aldaar aangifte te hebben gedaan. Eisch f5 boete subs, een dag hechtenis met ver beurdverklaring der in beslag genomen dranken ge taxeerd op f9. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, gisteren uitspraak doende in de zaak tegen den luitenant Z., beschuldigd van poging tot vergiftiging van den grootvader zijner vrouw, op 24 April van het vorige jaar, sprak den beklaagde vrij. De eisch van den advocaat-fiseaal luidde, naar men weet, tien jaren gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst. Het Haf overwoog bij do uitspraak o. m, dat do oppervlakkige verklaringen van de getuigen, alle gebaseerd waren op mededeelingen van den hoofd- ƒ,7;".

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2