51"* Jaargang. Vrijdag 16 April 1897. N°. 9297. Eerste Blad De Bloie Trouwen ra UtamM. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. Bericht. OFFICIEEL. Kennisgeving. BmEXLAm FEUILLETON. 16). STADSNIEUWS. -834 Aboknesusjïtspbws voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- o.02 BUREAUS BOUEKSTRAAT ÏO, Teleplioon Aio. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels niet inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. snaeriasg? iVcgens den Roeden Vrijdag zal de Schicdasrn.sefi<; Courant morgenavond niet verschijnen. gSSSg-v- Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. van do firma J. J. MELCIIERS Wz., om ver gunning tot uitbreiding harer distilleerderij aan den Noordvestsingel no. 113, kadaster sectie II 110 101, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 4 paai denkracht en ketel met een verwariningsoppervlak van 1.25 Ms 2o van It. E. SONDORP, om vergunning tot oprichting eener Kuiperij, in het achtergedeelte van het pand aan de Hoofdstraat no. 87, kadaster sectie L uo. 1398; 3o, van J. MAAN, om vergunning tot oprichting van een slachterij, aan de Ploegstraat no. 1, kadaster sectie L no 1083; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secre tarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Vonderdag den 29sten April a. s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid za! worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van fiie verzoeken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, keunis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be koort, den 15den April 1897. Burgmeester en wethouders voornoemd, •VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Troonsopvolging. Men schrijft ons uit 's-Gravenliage hHoe is 't mogelijk, dat sommige menschen maar niet tot de wetenschap komen, hoe de troonsopvolging in ons land geregeld is! Het staat zoo duidelijk in de Grondwet te lezen, en toch lezen we nu eens in de couranten dat particulieren of dagbladredacteurs daaromtrent de voorlichting van onze professoren in het Roman van EuroiiA gravin von AdleusfeldBallestrem. Zij sloeg hare beide handen voor hanr aango- zicht en steunde luide; de jonker echter legde zijnen arm om haar slanke gestalte en zeide, haar hoofd dicht aan zijne borst drukkend Ik weet een arts, die deze daemonen uit uw leven kan verbannen met een wonderbaar kruid, Christine. Ook ik ken zulk een arts, dat is de dood, zeide zij nauwelijks hoorbaar. Frans Albrecht had het echter toch gehoord. Mijn arts is beter, antwoordde hij goedig, want 'k zelf ben het, en mijn genezend kruid is de liefdegij moet mij vertrouwen. Toen hij zich bij deze woorden tot haar voor overboog, kuste zij hem aangedaan door het wonderbaarlijk zacht gevoel van hefde, dat uit ijne woorden sprak en uit zijne trouwe oogen lichtte, en reeds was het, als moest ze haar zwaar beladen hart voor hem uitstorten, om van hem troost te ontvangen daar werd de jonker weg geroepen en alles, alles wat zich met geweld naar hare lippen had gedrongen, zonk terug in de diepste binnenkamer van haar bart, om daar wel bewaard te blijven rusten tot het te laat was. Toen haar echtgenoot haar had verlaten, bleef Staatsrecht hebben gevraagd, dan weder dat een kolonel den ouden heer lleemskei k over die quaes tie geïnterviewd heeft Alle nieuwsgierigen of belangstellenden zullen natuurlijk hetzelfde antwoord hebben gekregen t tot riogtoe was Prinses Sophie, de Groothertogin van Saksen-Weimar, krachtens artikel 14 der Grondwet als naastbestaande van den laatst- oveileden Koning" (Willem III) de troonop volgster van Nederland; na haren dood treden hare nakomelingen, volgens den door onze Grondwet gestelden regel, dat man gaat voor vrouw, ou lere tak voor jongere, als zoodanig op. In de eerste plaats dus deoudslezoon van den éénigen zoon van Prinses Sophie, die in 1865 of 1890 overleed, de thans 2I-jarige Er/groothertog Willem Éinst. »Is de Kroon eenmaal overgegaan in het stamhuis van Saksen-Weimar dan blijft ze daarin totdat dit huis geheel en al, in de man nelijke en vrouwelijke linie, is uitgestorven. Alleen in dat geval komen de afstammelingen van Prins Frederik, en bij ontstentenis van dezen die van Prinses Marianne." {Arnh. Ct.) AIJull. Men seint aan de 2V. Rott. Ct. uit Batavia De colonne Wichers, die gisteren aanhoudend beschoten werd, ontmoette de colonne Soeters in Lehong. Gedood 1 mindere, gewond 3. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, den rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, we gens het overlijden van Zijne Koninklijke Hoog heid den Groothertog van Mecklenburg-Schwerin. Deze rouw zal gelijktijdig gedragen worden met dien voor wijlen Hare Koninklijke Hoog heid Mevrouw de Groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach. In het district Gouda is tot lid der Provin ciale Staten gekozen de heer Van der Straaten (antir.) met 1465 st. De heer Van WeeL(lib.) had '1140 van de 2605 geldige stemmen. Met 528 van de 936 stemmen is in het district Utrecht gekoze* tot lid der Provinciale Staten de heer mr. J. J. Knijpers, kanton rechter en lid van den gemeenteraad te Utrecht. De heer H. J. Rojjaards had er 316. Men meldt uit Den Haag, dat van hoogerhand besloten is onze marine te doen vertegenwoor digen op de wereld-tentoonstelling te Brussel. Het hoofdbestuur der Broederschap van Can- didaat-Notarissen heelt ter kennis van de leden gebracht dat op den 28 Maart j.l, te Brussel eene samenkor- heeft plaats gehad met het hoofdbestuur dor Broederschap van Candidaat- Notarissen in België voor liet vestigen van een Christine langen tijd met gevouwen handen staan, terwijl zij langen tijd gedaclitanloos naar buiten staarde. En eer de haan ten derden male zal gekraaid hebben, zult gij mij verraden hebben, zeide zij fluisteiend, en terwijl zij opziende haar eigen beeld in den Venetiaanschen spiegel zag, voegde zij er schroomvallig aan toe: zie ik er uit als Judas Ischariot? Daarop haalde zij uit haren boezem een fijn gouden kettinkje voor den dag, waaraan een medaillon hing dat een klein geschilderd portretje bevatte het beeld van eenen man met koene, karakteristieke trekken en zeldzaam levendige oogen. Op dit portret drukte Christine hare lippen en zij bekeek het langen tijd. Wanneer zal ik u vergeten, mijn held snikte zij. Nooit, ach nooit. Wanneer zal ik u wederzien en door een blik van uwe oogen hiervoor beloond worden, dat ik mij zelve wegschonk aan een ander, alleen met het doei om dichter bij u te komen Zal de mein ee i, dien ik aan het huwelijksaltaar heb gezworen om uwentwille, op mij niet gewroken wordenO, God in den Hemel, vergeef mij, maar het is ster ker dan ik ben. De dagen gingen vootbij en de winter bedekte met zijn sneeuwkleed de sluimerende aarde. De lente kwam weder met bloemengeur en leeuweriken- getjdp, en reeds klonk het Zweedsche geschut dof in de verte. Het keurvorstelijke Saksen, dat nog in diepen vrede verzonken lag, werd met angst en schrik vervuld. Steeds nader en nader rukte het dreigend gevaar aan, steeds woester.en wilder werd het in het heilige Duitsche rijk, en steeds geringer werd internationalen band tussehen de broederschap pen van de verschillende landen. In die samenkomst is o a. besloten 'lo. In de 2e helft der maand Juli 1897 te Lirussel Ier gelegenheid van de tentoonstelling een internationaal congres te houden van can- didaat-notaiissen, tot het bijwonen waarvan door beide besturen ook zullen worden uitge- noodigil Oostenrijk, Italië, Spanje en Frankrijk. 2o. Verlegenwoordijeis te zenden naar de jaailijks door elke broederschap te houden alge- meene vergaderingen, en 3o, Elkaar geregeld op de hoogte te houden van alles wat in elke broederschap en op het gebied van bet notariaat voorvalt. Uit de rekening over 4896 van liet Neder- landsch Werkliedenfonds blijkt, dat het saldo bedraagt f 56,564,90, zijnde aan premiën en rente ontvangen f 62,039,29 k waartegenover is uitgekeerd vooreen bedrag van f5,474,29'/e. Met inbegrip van het saldo over 4895 ad f 24,903,3434, van de premiën-reserve ad f '152,571,7G '/s en liet zekerheidsfonds ad f 14,867,54, is er een waarde aanwezig van f 249,074,22 In 1896 weid geen enkele verzekering in tarief A gesloten, hetwelk naast pensioen voor den verzekerde bjj diens ontijdig overlijden, ook voorziet in de eerste behoeften van z\jn gezin. Verder blijkt, wat de verzekerde uitkeerings- bedragen betreft, dat de sommen in ééns f 5570 minder, doch de jaarlijksche 18655 meer be dragen dan in het voorafgaande jaarterwijl het getal polissen in 1896 uitgegeven, dat van 1896 met 131 overtreft. Staking van premiebetaling kwam aan merkelijk minder voor dan vorige jaren. Over 't algemeen is men er niet in geslaagd bij werkgevers de pensioenverzekering te be vorderen. Wij ontvingen het verslag van de Algemeene Vergadering der afd. 's Gravenhage van den Anti-dienstvervangingsbond, gehouden den 2Gn Maart 1.1. Bij dat verslag is gevoegd een opwekkend woord van den heer G. E. V. L. van Zuylen, tot vernieuwde algemeene samenwerking ter bereiking van het voorgestelde doel. Uit het verslag self blijkt, hoe na de indie ning van het ontwerp-Bergansius de beweging is ingeslapen ea de belangstelling verflauwd. »Een ieder", zegt o.a. de heer Van Zuylen, »die met ons samengaat, geve van belangstel ling blijk, niet alleen door zelf lid te worden, maar ook door zjjn vriend, zijn buurman voor ons te winnen. Is er op de piaats waar hij woont geen afdeeling, dan schrijve hij mij een briefkaatt en hij zal volledig worden ingelicht," De heer Van Zuylen woont te 's-Gravenhage. de hoop op den vrede, in het bijzonder toen de vreeseüjke nacht kwam, waarin Tdly Maagdenburg bestormJo en verwoestte en de Zweden voor de keizerlijke troepen terugtrokken. Jonker Frans Albrecht van Uimenried was in dezen tijd weinig tehuis, daar zijne betrekking hem voortdurend aan de zijde van den keurvorst deed vertoeven, en wanneer hij gedurende een paar uren tijd had om wat te verpoozen, dan waren zijne trekken somber en hij zelf zeer spaarzaam met zijne woorden, zoodat hij steeds minder lette op het bleeke gelaat zijner echtgenoote, die tegenover hem zat en voot tdurend scheen te onderzoeken, wat er in het diepst zijner ziel te lezen was. Het schijnt mij, dat ook gij den toestand ondrage lijk begint te vinden, zeide zij op zekeren dag, toen hij in slechter stemming dan ooit tehuis was gekomen en haar op hare vragen nauwelijks antwoord gaf. Waarheen moet toch de politiek ieiden, die men hier voert? Waarheen? bruischte Frans Albiecht op, terwijl hij zijne Land zwaar op de tafel liet vallen, waar aan hij was gaan zitten om te schrijven. Waarheen? Dat weet de duivei, want ik vrees dat de Hemel zich van ons heeft afgekeerd. Hij greep een pen en begon zonder dat zijne ge dachten er bij waren zijn naam te schrijven in groote kror.kelletters, terwijl Christine met wijd geopende oogen op al zijne bewegingen lette. Dan sloop zij langzaam naar hem toe en legde zacht hare teedere hand op zijnen schouder en fluisterde in zijn oor: Waarom sparen de Zweden zoo klaar blijkelijk ons land, terwijl wij toch ook hunne vijanden zijn? De jonker wierp zijn pen weg en wendde zich Hedenmiddag te twee ure had t. n Raad- huize, door Burgemeester en Wethouders, plaats de aanbesteding tan lo. Het verbouwen van het voormalig post kantoor aan de Lange Nieuwstraat tot Gym nasium. Ingekomen waren daarvoor 6 inschrij- vingsbdjelten en wel van J. Pinster te Schiedam voor f 14992. A. Maatleveld n Vlaardingen - 15295.—-. A. de Haan s - 15318. Zonneveld s - 15660, A. van Rossen -16100. H. Wienhoven s Schiedam - 16168. 2o. Het verrichten van verf- en teerwerken van verschillende gebouwen, bruggen, sluizen enz. in drie perceelen. Hiervoor waren ingekomen 12 inschrijvings biljetten en wel van: Pöppppl 'f o Meurs alhier 11190.— 1 1300.- f - -1149.1297. -1 i 06. -1293.—-867 -1153.— -1278—-847 -1156— -1290—-851 -11991324—-888 -1157— -1368—- -1144— -1261— -860 G. van L. Perquin P. F. v.d. Hammen Gebr.v.d,Hammen M. v. d, Burgh T. Polderman J. van Katwijk A. J. Schreuder J. F. J. Bakker te Rotterdam. T. Stahlie alhier P. Iloogenboezem - 899.74s-1471.96 - 910 -1141— - 1374—-860 -1181— -1325— P. Hoogenboezem Ibeiden en L. Perquin j alhier Zoodat minste inschrijvers zijn voor perceel 1, J. F. J. Bakker te Rotterdam, voor perceel 2, A. J. Schreuder alhier en voor perceel 3, P. Hoogenboezem en L. Perquin, beiden alhier. De toewijzing zal later geschieden. Door burgemeester en wethouders werden heden namiddag te twee uur verpacht tien standplaatsen ter gelegenheid van de kermis in de maand Juli a.s., en wel: twee op het Doeleplein (F 1 en 2), twee op het Overschie- sche plein (E 1 en 2), twee op het plein van den voormaligen molen nde Witte" (C 1 en 2), twee op het Oostmolenplein (A en B) en twee op het plein van den voormaligen molen kie dubbele Arend" (D 1 en 2). Die op het Oostmolenplein zqn voor carous- sels, de overige voor schommels, stoomtrams, montagnes russes, hypodrómes of inrichtingen daarmede gelijk te stellen. Voor het Over- schiesche plein en voor het Doeleplein kan voor het geheel worden ingeschreven. Hoogste inschaijvers waren voor A, H. Hommerson te Amsterdam, f 255.55. n B. Joh. Roos te Den Haag, f101. 9 C 1. A. C. Tewe te Dordrecht, f725. C 2. C. Schenofï te Breda, f235. Dl. L. Vincken te Dordrecht, f 925.33". tot zijne gemalin, terwijl hij baar strak aanzag. Wij zijn neutraal, antwoordde hij langzaam, maar waarom vraagt gij dit? Omdat ik er goen geloof aan hecht, zeide zij koud; gij ondeihandelt in het geheim metOxen- stierna, en gij weet nog niet hoe gij van den keizer zult afkomen. Is het zoo niet? Heb ik geen gelijk? Frans Albrecht stond op zonder te antwoorden en schreed verscheiden malen de kamer op en neder; plotseling echter bleef bij vlak voor Christine staan. Het is goed, dat gij mijne vrouw zijt, zeide hij, want ik had eene andere die over zuike gevaarlijke staatsgeheimen spreekt, onmiddellijk laten gevangen nemen. Ik heb derhalve gelijk, antwoordde zij onver stoorbaar De jonker dacht een oogenblik na. Wanneer ik het u! ontken, gelijk mijn plicht mij eigenlijk zou gebieden, dan zult gij wellicht uwe meening aan anderen overbrengen, zeide hij zacht; men zou mij in ieder geval van hoogver raad aanklagen en ter dood veroordeelen. Ik waar schuw je dus, Christinezulke dingen als gij daar uitspraakt, vermijdt men te zeggen, wanneer men een echtgenoot heeft, die lid is van den ge heimen staatsraad. Wij zijn onder vier oogen, zeide zij schouder ophalend. De wanden hebben echter ooren als het een verraad geldt. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1