Voor D 2. II. Hommerson Co. te Amsterdam, i 200.65. EI. J, H. Niiaïïlaire te Breda, f400. t> E 2. J. Huiskes te Roermond, f 480. Toegewezen aan de hoogste inschrijvers. Verleden jaar was de opbrengst f 1880; thans f 3367.787ï. Vergadering; yun de kïesverecniging ^Schiedam." De kiesvereeniging Schiedam" hield gister avond een gewone en buitengewone vergadering in iiet Volkshuis alhier. De Voorzitter, de heer W. F, Tak, opent de vergadering, waarna de notulen worden voor gelezen, die na een korte opmerking van den Voorzitter worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur moeite heeft gedaan zooveel mogelijk kiezers op de 'kiezerslijsten geplaatst te krijgen, en brengt den dank van het Bestuur aan de heeran De Groot, Van Groningen, Kudders en Vaandrager, die het Bestuur daarbij hun hulp hebben verleend. Overgaande tot punt 2, rekening en verant woording van den penningmeester, stelt de voorzitter voor die door een commissie te doen nazien. De vergadering stemt hiermede in; de commissie, waartoe de heeren Van Groningen, Plooij en Vaandrager worden benoemd, bevindt de rekening, sluitende met een saldo van f 67.78s, accoord, waarna de voorzitter den penning meester onder dankbetuiging dechargeert van zijn gehouden beheer en de commissie dankzegt. Hierna worden eenige personen als leden voorgesteld en aangenomen. De heer Kerdel vraagt of de vereeniging aangesloten is bij de Liberale Unie. De voorzitter beantwoordt die vraag toe stemmend. De heer Kerdel vraagt vervolgens of in de bestuursvergadering reeds gesproken is over een te volgen richting bij de aanstaande ver kiezingen. De Voorzitter zegt, op die vraag niet te kunnen antwoorden, daar punt 1 van de agenda der buitengewone vergadering ishet kiezen van een nieuw bestuur. De heer Kerdel is daarmede niet tevreden, ook al is het bestuur demissionnair. Hierover ontspint zich eenige discussie tus- schen verschillende leden. De Voorzitter sluit daarna de gewone ver gadering. In de buitengewone vergadering, die te 9 uur door den voorzitter geopend wordt, komt aan de orde de verkiezing van een nieuw bestuur. De heer W, F. Tak wenscht niet meer in aanmerking te komen. De uitslag der bestuursverkiezing is, dat ge kozen worden de heeren A. F. van Lissa, G. W. Snel, M. Kranen Sr., F. W. Ilugenholtz Jr. en J. Plooij Jr. De heer Van Groningen, bij eerste stemming gekozen, had de benoeming niet aangenomen. De gekozen leden, ter vergadering aanwezig, nemen de benoeming aan. Alleen de heer Kranen is afwezig. De Voorzitter wenscht de vereeniging geluk met zijn nieuw bestuur en dankt de vergade ring voor den steun, dien hij steeds mocht ondervinden. De heer Snel meent uit naam der vergade ring te spreken, wanneer hij den aftredenden Voorzitter dankzegt voor hetgeen hg voor de liberale zaak heeft gedaan. De vergadering geeft door applaus haar in stemming te kennen. Niels meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering. Op de recentie van den heer Van Vlaar- dingen zijn nog behalve de reeds door ons vermelden hun opwachting wezen maken de heeren Dr. Vinkenstein, voorzitter, en Mr. Lod der, secretaris der commissie vaa toezicht op het lager onderwijs; echter te laat om nog in ons nummer vaa gisteren te knnnen worden opgenomen. Hedenmorgen had op school een feestelijke ontvangst van den jubilaris plaats. Een der lokalen was voor deze gelegenheid kwistig met vlaggen en groen versietd, terwijl door den heer Boer een aantal borden waren beteekend met diverse opschriften, omgeven door bloemen en ranken. Toen de heer Var. Yiaardingen de school binnentrad, hieven de kinderen een voor deze gelegenheid vervaardigd lied aan, waarna hij door den lieer C. Kerdel, plaatsvervangend hoofd der school, in hartelijke bewoordingen werd toegesproken namens de leerlingen en het onderwijzend personeel. Tevens bood hij hem namens leerlingen en onderwijzers een prachtig gouden remontoir horloge aan dat den leverancier, den heer S. Il'yman, winkelier in goud- en zilverwaren alhier, alle eer aandoet. In den kast bevindt zich een toepasselijk inscriptie. De heer Van Vlaardingen, getroffen door dit bewijs van sympathie, dankte voor dit geschenk en verklaarde dat het hem hoogst welkom was als een uiting van de liefde en vriendschap van hen, die hem zoo na aan het hart liggen. Want, zegt spr., de school was steeds en is nog voor mij de liefste plaats, ik gevoel mij daar eerst recht tehuis. Hij dankte ook de onderwijzers voor den steun, dien hg steeds van hun heeft mogen ondervin den en die hem vooral in de laatste jaren, nu hij oud is geworden, zoo hoogst welkom was. Luide weerklonken toen uit die honderde keelen het »Lang zal hij-leven" en «hoera!" en den ganschen morgen weerklonken door de lokalen de vrooüjke zangstukken, die de kin deren telkens aanhieven. Voor de kinderen is deze morgen een recht feestelijke geweest en voor den heer van Vlaar dingen zal het wel zyn geweest een morgen, die hem zijn verdere leven steeds in aange name, in dankbare herinnering zal blijven. De feestvreugde der kinderen was ongekunsteld en welgemeend, en de heer van Vlaardingen heeft daarbij kunnen zien dat zij hem oprecht gene gen zijn. Dinsdag en Woensdagavond heeft de expo- -sitie plaats gehad van de teekeningen der burgeravondschool in de teekenzalen van het gebouw der Hoogere Burgerschool. Met genoegen konden de teekeningen wor den beschouwd die gemaakt waren in de eerste klasse. Zy gaven het bewys dat de leiding daar goed was en ook met yver was gewerkt. Maar hoe hooger de leerlingen stegen, hoe minder de voldoening werd. Wy hopen dat het volgend jaar de expositie in zyn geheel een gunstiger indruk moge achterlaten. Heden morgen even negen uur ontstond er een schoorsteenbrand iu bet perceel Lange Kerkstraat No. 19, hoek Broersveld, bewoond door de wed. Verwol. Door vier burgers werd het vuur door in werpen van zout gebluscht onder toezicht van de politie. Hedenmorgen viel de spoelinghaler P. Her mans door het uitschieten van zijn boom in de Lange Ilaven voor de schutsluis. Spoedig was hij weder op zijn schouw zonder dat hij letsel had bekomen. De volgende brieven, geadresseerd aan on bekenden, zijn in de tweede helft van Maart door het Postkantoor alhier verzonden Alg. Sehuldinvordering-Mij., Amsterdam. C. de Haan, 's-Gravenhage. J. de Boer, Strijen, Briefkaart. B. H, Bouman, Rotterdam. Gisteren aan de vischmarkt aangevoerd, des avonds 14 April, IS manden schol en leng. De prijzen waren voor schol van 30 tot 75 cent per koop, leng van fl.00 tot f2.25 per stuk. Heden aan de vischmarkt aangevoerd des 's morgens 15 April, van Pernis, twee booten, 5 manden met schol, tong en griet; tong van 65 cent tot f 4.173* per koop, een griet f2.70, een griet en tarbot klein f 4.223*, schol van 25 cent tot f 110 per koop. Heden avond 7 uur afslag van schol. BURGERLIJKE STAND. Gehand t 15 April. P. Versteeg, 21 jaar, en A. M. J. Bosselaar, 22 jaar. •Geboren t 13 April. Marius, zoon van A. Iluijzer en A. Hoefman, Kreupelstraat14. Ilenrikus, zoon van V. L. Borrani en J. Peits- man, Lange Achterweg. YLAARMNGEN. Gisterenavond had de prijsuitdeeling plaats van de Teekenschool alhier. Met genoegen woonden wy die uitreiking by omdat wij die openlijke toewgzing der betaalde prijzen toejuichen. Immers kon dat niet anders als een prikkel zyn voor de leerlingen om zich met hart en ziel toe te leggen op het teekenen en daardoor de voldoening te smaken openlijk te worden beloond. Steeds wordt dan ook met lof telken jare gewaagd van den ijver door de leerlingen gedurende den cursus betoond en van het succes dat door hen wordt behaald. Ditmaal was de uitslag als volgt: NAME N. Voorwerpen. Bouwkundig teekenen. lste 2de 2de lste lste lste lste lste lste lste lste le klasse. C. Warmenhoven, J. Zonneveld, J. Voorburg, Th. van den Bout, 2e klasse. Joh. v. d. Linden, J. Strunck, K. Stam, W. v. Eysden, 3e klasse. P. G. van Santen, A. v. d. Kooij, D. v. Leeuwen, 4e klasse. N. J. van Heijst, L. M. v. d. Berg, P. Stam, G. Verhey, 5 e klasse. J. M. van Weel, Oe klasse. M. van der Linden, P. de Bruyn, 7e klasse. Nic. v. d. Berg, 8e klasse. Joh. v, d. Berg, verfdoos, penseelen. trekpen, getuigschrift. verfdoos, bossingschaaf, getuigschrift, id. mall, en pennen oieven. getuigschrift. aurillen passer, getuigschrift, id. id. getuigschrift. boekwerk, boekwerk. boekwerk. boekwerk. lste 2de lste lste lste 2de lste lste lste lste Al C. A. OrnamenJ teekenen. D. P. J. M. M. v. P. d. Nic. deze van d. Berg, getuigschrift. penseelen. trekpen. getuigschrift. oieven, getuigschrift, id. verfdoos. driehoeken. verfdoos. getuigschrift. boekwerk, boekwerk. boekwerk. boekwerk. ie. klasse. J. Voorburg, 2e klasse. Jol v. d. Linden, M. Remmerswaal, F. Struiseh, 3e klasse. v. Leeuwen, G. v. Santen, A. v. d. Kooy, 4e klasse. L. M. v. N. J. v. Ilevst, G. Verheg, 5e klasse. v. Weel, 6e klasse. d. Linden, Bruijn, 7e klasse. v. d. Berg, 8e klasse. Joh. v. d. Berg. eereblijken werden door den heer Buuren van Heysl onder geestige en opwekkende toespraken aan de winners uit gekeerd en telkens weerklonk de zaal van het luid applaus, waarmede zijne woorden werden begroet. Alvorens tot de prijsuitdeeling over te gaan werden door hem een tweetal schetsen gelezen van Justus van Maurik «Twee Kerstmorgens" en aEen Feestavond" die beiden met belang stelling en innig welgevallen werden aange hoord en een welverdiend luid applaus ver wierven. Dat de teekenschool de algemeene sympathie in de gemeente bezit, bleek in de eerste plaats uit het talrijke publiek, dat voor deze gelegen heid de inet teekeningen behangen zaal van «Harmonie" vulde en voorts uit de tegenwoor digheid van het dagelijksch bestuur der ge meente. Na de uitreiking der prijzen werd door den secretaris den heer dr. J. Voogd verslag van den toestand der school over het afgeloopen jaar uitgebracht, waaruit bleek dat de cursus gevolgd was door 40 leerlingenjammer dat ook hiel' weder moest worden vermeld, dat slechts enkele leerlingen tot aan de laatste klasse den cursus bleven volgen. Uit het vei slag bieek voorts dat de heer J. van Dusseldorp A.Mz. ontslag had genomen als bestuurslid an in zijn plaats was benoemd de heer A. Knottenbelt, die ook vroeger reeds bestuurslid was geweest en een der oprichters dier school was. Menig welgemeend woord, getuigende van de sympathie voor deze nuttige en goedwer- kende school werd daarna gesproken door de heeren Verploegh Chassé, burgemeester, J. van Dusseldorp en den Voorzitter, welke laatste ten slotte aan de sprekers dank bracht voor hunne woorden en de school bij voortduring bleef aan bevelen in aller welwillendheid. De leerlingen, die inmiddels onthaald waren, verlieten daarna in vroolijke stemming de zaal om met de be haalde prijzen als zegeteeken naar huis te kee- ren waar deze zeker ook wel vreugde en dank baarheid zullen hebben verwekt. De gezagvoerder en de bemanning van bet in den vreeselijken storm van 30 Maart op de Noordzee verongelukte Nederlandsche schip Wendelina Wiche"dina, van welke ramp de bijzonderheden in ons blad zijn vermeld, hebben, nog steeds vol van de grootsche daad door een deel der bemanning van den Ylaardinger logger VL 174 Vooraan" van de Dogger Maatschappij alhier volbracht, zich met een adres tot Hare Majesteit de Koningin gewend. Dit adres luidt als volgt. Aan hare Majesteit de Koningin, Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeleekenden, de geredde Nederland sche bemanning van het kofschip Wendelina Wicherdina 30 Maart jl. bij vreeselyk storm weer in de Noordzee verongelukt, dat zg naast God het behoud van hun leven te danken hebben aan D. van Dorp, schipper, J. Groeneveld, stuurman, D. Verkouteren en IJ. Plukker, matrozen van de vischsloep VL 174,' dat zg onmachtig om deze edele mannen naar verdienste te beloonen, daarom tot Uwe Majesteit komen om eene koninklijke beiooning voor hen te vragen. Majesteit! Hunne verdienste is zoo groot, dat geene woorden die kunnen uitspreken. Zij heb ben hun leven gewaagd om het onze te redden. Moge liet Uwe Majesteit behagen de edel moedigheid van zulke kloeke onderdanen eene eervolle onderscheiding waardig te keuren." 't Welk doende, Van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen, J. YENEMA, gezagvoerder. J. F. VOS, stuurman. W. v. d. ME OLEN, matroos. Groningen, 13 April. Naar aanleiding van eene vraag aan de Dogger maatschappij (directie A, Hoogendijk Jzn.) hoe vee! hij' haar schuldig was voor het verblyf der schipbreukelingen aan boord van de Vooraan, gedurende den tijd van 30 Maart jl. tot 5 April jl, ontving de gezagvoerder het navolgend ant woord van de directie der genoemde maat schappij ïla antwoord op uw geacht schrgven dd. 7 courant hebben wij het genoegen u te berich ten, dat het succes, waarmede de wakkere be manning van de Vooraan hare levensgevaar lijke onderneming bij het redden der equipage van de Wendelina Wicherdina bekroond zag, ruimschoots opweegt tegen de geringe moeite en kosten, door uw verblyf op onzen bodem veroorzaakt." De Algemeene Nederlandsche Kuipersbond alhier zal Maandag 19 April des middags te 12 ure eene vergadering houden in de boven zaal van den heer J. Boer. De punten ter behandeling zijn: 1. Opening der vergadering. 2. Verkiezing van het bestuur. 3. Afdeeling Vlaardingen. Is de oprichting vaa Arbeidsbeurzen uitsluitend voor ons vak wenschelijk 4. Afdeeling Rotterdam. Wat is het beste middel om zich beter-te organïseeren en ver betering in den vaktoestand te brengen? 5. Afdeeling Vlaardingen. Kan er elders ook geen ktiipers-patroonsvereemging worden opge richt, die mede wil werken tot verbetering van onzen vaktoestand, enz. Door de tooneelvereeniging Varia" zal in de a.s. kermisweek voor hare kunstlievende leden inet hunne dames worden opgevoerd: «Kikkerstein en Eksterlust of de twee Villa's", blijspel met zang in twee bedryven door A Ruijsch, Maandag 19 April a.s., des avonds ten 8 ure, zal de Vlaardingsche Tooneelvereenigiug «Vrien denkring" in de zaal »De Vriendschap" alhier opvoeren twee blijspelen en wel Door moeder geholpen, door P. K. de Vries en Daar is Mijnheer, door M. J. Gillissen. Heden is de heer H. Faassen en echtgenoote als binnenvader en moeder in het weeshuis der hervormden alhier in functie getreden. Wegens het harde rijden in de Schoolstraat met een handwagen beiaden met bloem, had dit tengevolge dat voornoemde wagen tegen de stoep van liet huis bewoond door Ds. lames aankwam, waardoor de wagen met de hand booms in de gang van voornoemd huis aan landde. Als een geluk voor de bestuurders was het, daL de deur van voornoemd huis openstond, daar hij anders zeker verpletterd was geworden. -Het liep nu alleen met het afvallen van de balen met bloem af. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd15 April. Willem Brouwer en Maria Hoogerwerf. Geboren t 14 April. Gerrit, zoon van A. van Toor en S. Berkhout, Achterstraat. Gemengd Hieuw s. Een luchtschip. Mag men de Parijsche uitgave van den New- York Ilerald gelooven, dan is het lang ge zochte bestuurbare luchtschip gevonden. Boven Chicago en plaatsen in den omtrek is gedurende eenige weken herhaaldelijk de verschijning opgemerkt van een zonderling lich tend voorwerp dat door de lucht zweefde. Men dacht eerst aan een luchtverschijnsel, doch kon geen verklaring vinden van welken aard dif ver .hijnsel dan zou zyn. Het is gebleken dat men te doen heeft ge had met een luchtschip, volkomen bestuurbaar en zonder wieken of zeilen tot voortbeweging. Te oordeelen naar een paar snelphotogra- phieëD, die men genomen heeft, zou het nieuwe luchtschip bestaan uit een sigaarvormige zijden ballon met een lichtgebouwd onderwerk in den vorm van een schuitje. Dit laatste zou van wit metaal gemaakt zijn. Men wacht met ongeduld nadere bijzonder heden af, zegt het blad. Het eenige bericht waaraan men zijn nieuwsgierigheid bevredigen kan, is, dat zekere Clinton uit Omaha beweert uitvinder van het luchtschip te zyn. Lichaamsdeelen te koop. Uit Texas, natuurlijk, komt het bericht, dat een dame, die door een ongeluk een middel vinger verloren had, een advertentie plaatste, waarin zij 1000 dollars aanbood voor een middelvinger om haar leemte mede aan te vullen. Een jonge vrouw bood zich aan en binnen enkele dagen zal de operatie geschieden indien dit niet van overheidswege belet wordt. Er wordt nog bijgevoegd: dat een groot aantal arme lieden nu lichaamsdeelen aanbie den tegen lageren prijs. Een reus. De Parijsche Wereldtentoonstelling in 1900 zal ook een clou op wieiergebied hebben. Er zal een twee wieier te zien zijn, die 2000 maal den omvang heeft van het gewone model. (Fiets.) Laatste Nieuws. Naar men ons uit de residentie seint, is aldaar heden overleden de heer dr. L. N. Beijnen, letterkundige; oud-rector van het gymnasium. De overledene was indertyd de leeraar van H, M. de Koningin in Nederlandsche taal en geschiedenis. z Cj

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2