51"e jaargang. Vrijdag 1897. N°. 9297. Ticeede Blad. m Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H.~J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Staten-Oeneraal. Uit de Staatscourant. Knust otl Letteren. Abonsembnispeijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.80 Afzonderlijke nommers. 0.02 BCfREAtT r BOTEBSTBA.IT r», 'Fclcplioon Ufo. 123. ADVEBTUNTrEfniJs: van 1—5 gewone regels met inbe- grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 15 April '97. De groote bladen van het buitenland hebben een zeer verschillend inzicht in den toestand aan de Thessalische grens. Terwijl liet ontbreken van berichten over nieuwe overwinningen, door de Grieken behaald, bij sommigen de hoop heeft gevoed, dat alles nog we! vreedzaam zal afloopen, schudden anderen bezorgd liet hoofd. In Philhelleensche kringen te Parijs hoort men spreken van een aanstaand compromis tusschen Griekenland en Tuikije; de betrekkingen tus schen beide staten moeten weer zeer vriend schappelijk zijn. Maar anderzijds verzekeren zij, die geen politiek belang beoogen, daarentegen met den toestand aan de Thessalische grens goed bekend zijn, dat een oorlog bijna onvermijdelijk is. Volgens hen zou liet vooral hieiom te doen zijn Turkije zóo te tarten, dat het den eersten slag geeft, Een zplfde meening is de Nowoje Wremja toegedaan, en het blad spreekt de hoop uit, dot Edhem-pacha zich niet tot een aanval zal laten meeslepen. De Nowosii raadt Turkije aan, zijn tegen woordige politiek te handhaven. Ook de correspondent der Times te Athene verwacht een oorlog, en wel een oorlog, uitge lokt door grensincidenten. Immers, tegenover de nota der mogendheden kan Griekenland niet met een oorlogsverkla ring voor den dag komen. Dat zou een groote domheid zjjn. Maar aan den anderen kart wordt de toe stand voor Griekenland met den dag onhoud- baaider. De schatkist is bijna uitgeput; het goud bestemd voor het betalen van de Juli- coupon is misschien zelfs reeds gebruikt. De buitenlandsche financiers hebben geen zin hun steun te verleenendaarentegen kan de ïegeering een binnenlandsche leening ge makkelijk geplaatst krijgen, mits zij gebruik maakt van de bestaande oorlogszuchtige geest- drilt. Daarvoor is echter noodig, dat spoedig een oorlog uitbreekt. In de Grieksche Kamer heeft inlusschen Delyannis nogmaals gewezen op het recht der Kretenzers om hun eigen lot te regelen. Hij verklaarde verder, dat ondanks het ge beurde Griekenland nog de hoop koestert, dat de mogendheden een vreedzame oplossing zul len toestaan. De tegenwoordige toestand aan de grenzen was niet door Griekenland in het leven geroe pen, maar door de politiek van een staat, die door een snelle bewapening Griekenland heeft genoodzaakt een leger te vormen, dat in staat is aan alle gebeurlijkheden het hoofd te bieden en de eer en de belangen van het land te verdedigen. De regeering hoopt, zoo eindigde hij, de ge breken, door een snelle concentratie der troepen ontstaan, spoedig uit den weg te ruimen, zoodat het leger in staat zal wezen zijn plicht te doen. Uit Trikala is middelerwijl bericht, dat de vrijseharen op Grieksch gebied zijn terugge trokken, met uitzondering van enkele, die samen nog wel van belang zijn. De teruggekeerde benden bevinden zich thans te Koutrouffiani. Thans heet aan de grenzen alles rustig te zijn. Vrij zeker is het evenwel, dat aan den inval ook Grieksche bataillons hebben deelgenomen. Of dit vóór of na het vuren der Turksche troe pen is geschied, is onbekend. Bij koninklijk besluit is de vorming vaneen nieuw regiment infanterie en een nieuw regi ment genie bevolen. De prinsessen Sophie en Marie zouden gisteren naar Volo vertrekken om het bestuur der ambulances te aanvaarden. De Sultan heeft van zijn kant de vorming van een Albaneesch vrijwilligerscorps bevolen ter sterkte van 10000 man. Grumbkow-pacha heeft bevel gekregen naar de grenzen af te reizen om de artillerie te in- specteeren. Het eerste Tuiksehe eskader is naar de Besika-baai vertrokken. Aan de Montenegrijnsche grens is het zeer onrustig. De Muzelmannen en Albaneezen hebben, naar uit Cettinje wordt gemeld, den Kaimakam van Derat (misschien Eerane?) ver dreven. De Christenen beginnen weg te tiekken. De Daily News karakteriseert niet onaardig de toestand van het oogenblik aldus: De Grieksche regeering: Nog altijd voor zichtig. De onverantwoordelijke Grieken: Nog altijd aan liet sinvallen". De Turksche regeering Nog allijd defensief en op haar hoede. De onveranlwooidelijke Turken: Ongeduldig wordende. De mogendheden Doen nog steeds niets. Inderdaad, het laatste is maar al te waar. Wel loopen er weer geruchten, omtrent een regeling, gegrond op het recht der Kretenzer volksvei tegenwoordiging om een gouverneur te kiezen en een gelijktijdige verwijdering der Grieksche en Turksche troepen van Kieta; maar met zekerheid bekend is er niets over de plannen der mogendheden. Van Kreta hoort men eveneens weinig. Nog steeds is bij Akrotiri de toestand zeer ge spannen. Nu weer hebben de Turken gescho ten op hun tegenpartijde internationale vloot kwam echter tusschenbeide. Ook hadden de Turken geklaagd, dat de Christenen nieuwe versteikingen opwerpen. Een onderzoek van eenige officieren heeft evenwel uitgemaakt, dat liet slechts werken waren, bestemd om hen te dekken tegen een vijandelijk vuur. Sir William Harcourt lieefl een redevoering gehouden in de Club der Tachtigen. Na eerst gewezen te hebben op de eigenaardige tactiek der tegenwooidige regeering, om telkens de debatten te sluiten, gaf hij een uiteenzetting van zijn opinie over de in het Oosten te volgen politiek. Zijn resolutie was door lord Balfour nevel achtig geuoemdzij was dit evenwel geens zins geweest. De bedoeling er van was dui delijk, n.l. dat geen Engelsche troepen tegen Kreta of Griekenland mochten gebruikt worden. Juist de regeering wilde iets nevelachtigs, een votum van vertrouwen, dat haar dan het recht zou geven te doen wat zij wilde. Hij wilde dat Engeland bevriend was met alle staten, maar liet kon niet zijn een werk tuig van het Europeesch concert. Indien Europa ecnig gezond verstand had bezeten, dan was het Kieta-vraagstuk reeds lang opgelost geweest door inlijving bij Grie kenland. Het blijkt inderdaad, dat de grootlieitog van Meckiemburg niet bezweken is aan de kwaal, waaraan hij reeds lang ieed. De Meckiemburgsche regeering zegt in de officieele mededeeling van het ovei lijden, dat de groothertog, wiens einde reeds naderde, waarschijnlijk in benauwdheid naar frissche lucht verlangende, in den tuin is gegaan en over een balustrade dicht bij het huis naar beneden is gevallen op den straatweg. Aan de gevolgen van dien val, beleediging van de ruggestreng en daarop gevolgde liait- vei lamming, is de groothertog toen gestorven. Aan zelfmoord moet evenwel niet gedacht worden. Wat Engeland in Zuid-Afrika in het schild voeit, is niet recht duidelijk, maar de berichten, die tot ons komen, geven reden de aandacht gevestigd te houden op hetgeen daar gebeurt. De geheimzinnige sciseepsverplaatsingen hou den nog aan. Nu weer is de kruiser Fhoehe met verze gelde orders van Kaapstad vertrokken, terwijl de kruizer St. George met den admiraal Ram- son aan boord tot vertrek gereed is. De kruiser Fox zou nog den post uit Engeland afwachten. Tegenover die eenigermate zorgwekkende berichten staat de mededeeling van de Man chester Guardian, dat sir Alfred Milner, de nieuwe Hooge Commissaris, zijn vertrek met 14 dagen heeft bespoedigd en reeds Zaterdag a.s. zal vei trekken. Dit zou geschieden om tydig maatregelen te kunnen nemen tegen kuiperijen van Cecil Rhodes. Gemengde 9Icdedecllngen. Keizer Wilhelm gaat na Paschen de voor jaarsparade der Oostenrijksche troepen bewonen. De Keizer van Oostenrijk heeft ditmaal de benoeming van dr. Lueger tot eersten burge meester van Weenen bekrachtigd. De Italiaansclie Senaat heeft na eenige dis cussie over de Ooster.sche politiek der regeering de orde van den dag aangenomen, waarbij met voldoening acte wordt genomen van de verklaringen der regeering. De rechtbank te Bologna moet rechtsingang hebben verleend tegen den ex-premier Crispi en zal een aam raag tot vervolging bij de Kamer indienen. Arlons secretaris, Bastelica, is gevonden en reeds door den rechter van instructie geboord. Ook eenige afgevaardigden werden gehoord. Tegen Naquet is een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd. Hij zit nog altijd in Londen. Saint-Martin bevindt zich nog steeds in hechtenis. Volgens berichten uit Tananarivo (Madagas car) heeft generaal Gallieni een overeenkomst gesloten met de Engelsche protestantsche missies, waardoor hij verdere twisten hoopt te voorkomen. De Spaansche regeering is tan plan een binnenlandsche leening van 100 millioen te sluiten voor de Philippijnen. Als onderpand zullen waarschijnlijk de invoerrechten op de Philippijnen dienen. Uit Havana wordt gemeld, dat een sterke bende "onder Quantin Bandera de militaire trocha te Jucara heeft overschreden, maar tot tweemaal toe door de Spanjaarden werd verslagen. De insurgenlen zouden 23 dooden, de Spanjaarden slechts ;15 gewonden hebben gehad. Alle soldaten op Cuba, die niet tegen het klimaat kunnen, zullen vóór het regenseizoen naar Spanje teruggezonden worden. Mc. Kinley heeft, overeenkomstig zijn belofte, den senator Walcott, den generaal Peyre en Stevenson benoemd, om zich naar Europa te begeven ten einde een internationale conferentie over het bimetallisme tot stand te brengen. EERSTE KAMER. Kamers van Arbeid. Dc gevoelens over het wetsontwerp tot oprichting van Kamers_ van'Arbeid waren in de afdeelingen der Eerste Kamer verdeeld. Vele leden begroetten met ingenomenheid de in diening er van. Andere leden, dit voorstel eveneens een stap op den goeden weg achtend, waren echter van meening, dat men van de werking dier wet geen hoog gespannen verwachting mocht koestoren. Het oordeel van andere leden luidde weer minder gunstig. Sommigen meenden dat ook zonder dat er Kamers van Arbeid en Verzoeningsraden bestaan werkstakingen bij ons in den regel spoedig beëindigd worden en zich uit eigen beweging veelal commissien van verzoening opwerpen. Andeten betwijfelden of de instelling van arbeidskamers wel zoude bijdragen tot vereffening van ernstige geschillen. Zij vreesden, dat de wet weinig uitwerking zoude hebben, omdat onze arbeidende klasse nog niet ge noeg ontwikkeld was, om met kennis van zaken, kalmte en onpartijdigheid de in de wet bedoelde geschillen te beoordeelen. Eenig gnnstig resultaat was dus volgens deze leden van de oprichting van do K. v. A,, althans voor zoover zij als verzoenings raden zouden optreden, niet te wachten. Zelfs meen den sommigen, dat de kiem tot strijd reeds in het ontwerp gelegd was, nu de Kamers zouden bestaan u>t patroons, gekozen door de patroons en uit werk lieden, gekozen door de werklieden. Tegen een en ander werd echter van verschillende zijden krachtig opgekomen en betoogd, dat door de oprichting van K. v, A. de aanraking tusschen patroons en werklieden vermeerderd en de onder linge verhouding verbeterd zou worden. Een aantal leden, die hunne ingenomenheid met de wetsvoordracht betuigden, meenden, dat men bij de beoordeeling van hare gevolgen de K. v. A. niet uitsluitend in haren werkkring van verzoening be hoorde te beschouwen. De plaats, die aan dc vrouw in dit ontwerp wordt ingeruimd, maakte in verschillende afdeelingen een onderwerp van bespreking uit. Er waren leden, die zich niet konden vereenigen met de toekenning van het kiesrecht aan de vtouw, omdat zij van gevoelen waren, dat de rol der vrouw eene andere is dan haar hier wordt toegewezen en het niet in hare bestemming licht zich op het publiek terrein te bewegen en op den voorgrond te stellen. Door anderen werd het wetsvoorstel in dit opzicht verdedigd. Door enkelen werd, vooral ter wille van het beginsel, de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw toegejuicht. Zij wenschten dit overal in ons Staatsrecht te zien toegepast. Sommige leden achtten het tijdstip voor de indie ning van dit wetsontwerp minder goed gekozen. Omtrent de wjjze van verkiezing werden verschil lende denkbeelden geuit. Eiucelcn gevoelden sympathie voor getrapte verkiezingen. Velen betreurden het dat do tappers niet van het lidmaatschap waren uitgesloten, ook wegens den uadeeligen invloed, dien zij op dc werklieden kunnen oefenen. De bevoegdheid aan het bestuur der Kamer ver leend om eeu geschil van eenvoudigen aard in der minne te mogen beëindigen, werd algemeen toege juicht. Eenige leden betuigden hunne ingenomenheid met dc bepaling dat vergoeding van reiskosten eu toe kenning van schadeloosstelling zal plaats vinden. Het voorschrift echter, dat gceue schadeloosstelling gegeven wordt voor het bijwonen van vergaderingen op Zondag of christclijkcn feestdag, achten enkelen minder billijk voor bedrijven, wcike grootcndeels door Israëlieten worden uitgeoefend, zooals bijv. het diamantwerkersvak. Bij Kon. besluit is benoemd tot commies der posterijen 4de klasse mejuffrouw J. 51. ten Holten; tot commies der posterijen en telegraplne 4de klasse J. S. Kmphorst; tot commies der posterijen 3de klasse T. Bloosal len thans suinumerair der poslerijen. Bevorderd tot commies der der posterijen 2de klasse II B. Groswmckel en J. Winters, beiden thans commies der posterijen 3de klasse; tot commies der postenjen 3e klasse II. Kanning en J. C. A. Boxman, beiden thans commies der poste rijen 4de klasse Bij Kon. besluit is aan mejuffrouw 1. II S. van Broekhuyzen, op haar verzoek, eervol ontslag verleend uit hare betrekking van commies der posterijen 4e klasse. Gisteravond luidde het bulletin over prof. Loman: -Toestand onveranderd". Van het Nedcrlandsche Dagblad, orgaan tot ver spreiding van do Christelijk-historische beginselen, verschijnt Maandag 3 Mei het eerste nummer. Van dc radicale zijde worden opnieuw pogingen gedaan tot oprichting van een weekblad. Yoorloopig zou het zijn een blad van klein formaat de abonnementsprijs daar aan geevenredigd, niet hoog. Een groep van modewerkers is reeds gevonden, üit dezen zal een vast comité van reuactie worden samengesteld. De naam zal waarschijnlijk zijD Radicale Hervor ming, democratisch weekblad. {N. R. Ct.) Het Hebreeuwsch wordt dikwijls voor een geheel doode taal gehouden. Ten onrechte: Er wordt tegen woordig vooral in Polen weer heel wat in het He breeuwsch uitgegeven, o. a. worden er nog al eens Eransche werken in het Hebreeuwsch vertaald. Zoo zal nu een vertaling van de geschiedenis der Eransche revolutie van H. Carnot te Warschau verschijnen. Bijbeldniklcen. Reeds vier eeuwen geleden werd aan de hoogc- school te Oxford het recht verleend tot het drukken van den bijbel in 't Engelsen. De oudste dezer uit gaven dateert van 1478. De volgende bijzonderheden vinden wij omtrent die drukkerij in het N. v. d. B. In de tegenwoordige Oxfordnniversiteits drukkerij, een kolossaal gebouw omgeven door 'n park, zijn twee afdeelingen, de „learned press" en de „bible- press", en eene lettergieterij, waar de karakters van alle talen der wereld in voorraad liggen. Zoo is 't o. a. mogelijk geweest, in do wetenschappelijke afdceling ter perse te leggen eene brochure in 't Peehito-Syrisch, met welker samenstelling, uit meer dan 1000 teekens, waarvan soms 6 tot 10 voor 't vormen van één ideo gram, zich een dertigtal personen hebben bezigge houden. Do Oxford-press gebruikt uitsluitend zelf gemaakte drukinkt cn papier. Het bekende „India-paper", waarop do Oxford- bijbels gedrukt worden, om aan do boeken zoo min mogelijk volumen te geven, is een fabricaat, dat de directeuren zorgvuldig geheim honden, en ook zij slechts kennen; want de arbeid in de Wolvercote- molens is zóó verdeeld, dat niet één der werklieden meer van de bereiding wete, dan wat hij verricht. Een oud-leerling van de hoogeschool kwam in 1842 uit Vóór-Itidië te Oxford terug en toonde aan de directie der drukkerij een Oostersche papiersoort, dat te gelijk dun en stevig was. In hetzelfde jaar werd hiermêe de proef genomen voor den bijbel-druk. Zij slaagde in die mate, dat terstond tot het onderzoek naar de grondstoffen werd overgegaan. Doch eerst na 30 jaren gelukte het den heer Prowde, met de samenstelling aan alle eisehen te voldoen. Sedert 1874 wordt de Engelsche bijbel op „Oxford iudia paper" gedrukt". Zoodra eene nieuwe uitgaaf gereed is, beloven do drukkers een guinea voor elke zetfout, die men ontdekt. Het is eens gebeurd, dat, in een oplaag van 50,000 exx, ongemerkt twee letters uit een zin waren weg gevallen, waardoor, in plaats van „Christ teaching in the temple", gelezen werd „Christ aching in the temple". Om dit „lijden" te verhelpen, besloot de uitgever de ettelijke duizend exx, welke reeds ouder do boekhandelaars verspreid waren, terug te vragen en met een handstempel en letters t en e vóór de a af to drukken. Groote teleurstelling bij de menschen,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5