Rechtzaken. ïert en School. S P O R T. Ge meng cl Nieuws. Ontploffing, Handel. die er op gevlast .hidden 2 guineas te verdienen! In iet jaar 1898 >zyn van de „Oxfort-press" uit gegaan 2.900,977 exx.: bijbeis, gezangen- en gebe denboeken; een jaar te voren 2,612,807 exx. Van volledige bijbels is do omzet ca. 20,000 exx. per week (1896); twintig j-'nn vroeger p.m. de helft. Dc Dorlivijk Voor de Queen's lïenck is Dinsdag bet proces be gonnen van de firma Rujb Zonen, reeders te Rotterdam, tegen dc Royal Exchange Assurance Corporation te Londen, in zake de verzekering van de Doelwijk. Eischetes vraagt uitbetaling van een som tussehen 3,000 p. st en 4,000 p. st.gedaagde betwist do vordering, op grond dat bij het sluiten van het contract verschillende feiten waren verber gen gehouden, nl. dc werkelijke bestemming van do lading, het doel waarmede zij was ingescheept, bet feit dat het schip onder vnlscbe papieren voer en oorlogscoutrabande aan boord had, do waar schijnlijkheid dat het in beslag genomen en prijs- verklaard zou worden, enz. Voor de eiseheres trad op do advocaat Rigliain, die ecu overzicht van dc zaak gaf. De Doelwijk vertrok 12 Juli uit Maassluis. liet schip werd uit geklaard naar „Port-Said voor orders" overeenkom stig de oorspronkelijke cognossementen, maar vóór het vertrok gaven de bevrachters het order naar Dsjibouti. Eiseheres stelde toen ecu ander cognos sement naar die haven op, en gelastte den kapitein het vorige („naar Port-Said v. o.") to vernietigen zoodra hij lmitcn de rivier was. Dit verzuimde do kapitein echter. Do lading bestond uit 45,316 geweren, 5,000,000 patronen en 6900 sabels en andere wapenenzij moest te Dsjibouti afgeleverd worden aan den ver tegenwoordiger van dc Fransehe bevrachters. Inmid dels was do Italiunnsche rcgceriug gewaarschuwd, dat er grond was om te onderstellen dat de lading bestemd was voor den Negus van Abyssinie; eiseheres wist alleen, dat de EDgelsche en Italiaansche consuls te Rotterdam onderzoek hadden gedaan. De quaostie van verzekering tegen oorlogsrisico eenmaal gerezen zijnde, schreef de eiseheres op 28 Juli aan haar assurantie-agenten, Young, Ehler &Co., te Londen, of zij deze verzekering vóórhaar konden sluiten hij een vertrouwde maatschappij, „niet bij Lloyd's, die praten te veel". Dc zaak moest zeer geheim worden gehouden. Eischer, de heer Ruys, ontkende dat hij toen hij dezen brief schreef, de bestemming der lading kende, of wist dat zij voor een oorlogvoeiende partij be stemd was. De polis ter verzekering tegen oorlogs risico werd 7 Augustus getcekend, en den 8n Augustus werd de Doelwijk aangehouden door den Italiaanscben kruiser Etna, bij welke gelegenheid de kapitein den naar Dsjibouti luidenden vrachtbrief verscheurde en de verkeerde papieren („naar Port-Saïd v. o.") aan den officier der Etna vertoonde. Het verder verloop der zaak is genoegzaam hekend. Na deze uiteenzetting der feiten verdaagde het hof tot den volgenden dag. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Terheide, M. A. van Rhijn, te Wateringen; te Zandewecr, D. J. van Brumracn, to Haskerhorne. Bedankt: voor Nieuw-Bcerta, door R. Ruibing. te Qdoorn; voor Nes, door S. H. A. BcgcmannPznv te Holwerd. Geref. Kerken. Beroepen: tc Veere, H. Kuik, to Putten. Rejionstr. Broederschap. 27 April zal het 35 jaar geleden zijn, dat ds. P. Setring, predikaat bij de Rcmonstrantsche gemeent» te 's-Gravenhage, het predikambt aanvaarde. Zijné eerste gemeente was do Ned. Horv. gemeente to Stecenwijkerwold. In 1868 vertrok ds. Heeringnaar Indië en was daar achtereenvolgens werkzaam te Cheribon en te Passaroean. Den" lsten Sept. J883 kreeg hij zijn ontslag als preuikant bij dc Ned. Herv. kerk in Ned. Indie en weinige dagen later trad hij op als voorganger der Rcmonstrantsche gemeente te Meppol. Sedert 22 Mei 1887 is ds. Hcering te 's-Gravenhage werkzaam. Hooger Onderwijs. Leideneerste gedeelte arts-examen J. A. L. Hecnk. Amsterdam. Doctoraal examen in de rechtsweten schap W. D. Caudri. Jaap Eden en zijn vriend Gucrry zijn uit Parijs naar Turijn vertrokken, waar zij schitterende enga gementen moeten hebben gesloten. Cordnng en HuTCt zouden gisteren middag te Pa rijs in het Velodrome d'hiver trachten het plaatselijk record van de 100 K. M. te slaan. Wij maken onze lezers attent op de in dit blad voorkomende annonce" van de 's-Gravenkaagscho school voor wielrijden, die van af 18 April tc Sche- veningen een stalling van rijwielen zal beschikbaar houden. Tacantiekaarten voor werklieden. Op 15 April a. s. worden ingevoerd vacantie- kaarten voor werklieden, geldig op alle lynen der Staatsspoorwegen, met uitzondering van de lijnen in België en van de lijn Den Haag— Scheveningen op de gemeenschappelijke lijnen zijn deze kaarten uitsluitend geldig in de S.S. treinen. Op deze kaarten mag slechts worden gereisd door personeel tan bepaalde werkgevers, bene vens door de leden van het gezin van dat per soneel; door deze laatsten echter alleen dan wanneer zij vergezeld zijn van den persoon bij den betrokken werkgever in dienst. De leden van hetzelfde gezin reizen te zamen op éene kaart; kinderen boven 4 jaar tellen als volle personen. Zoowel vóór aanvang van de heenreis als vóór aanvang van de terugreis moeten de kaaiten van den stalions-dalum-tempel worJen' voorzienzonder dezen stempel zijn zij niet geldig. De kaarten zijn voor de terugreis geldig op den dag der heenreis en op de drie volgende dagen. Voor het afbreken der reis onderweg gelden dezelfde bepalingen als voor de gewone plaatskaarlen. Arbeiderswoningen. Met het stichten van vier zeer doelmatige arbeiderswoningen op de ontgonnen gronden van den heer P. W. Janssen te Amsterdam en gelegen onder het dorp Jubbega, is reeds een aanvang gemaakt. De commissie van uitvoering bestaat uit de heeren T. Dijk, lid v/d. Raad der gemeen'e Schoteriand, J. v. d. Brug, ge meenteveldwachter en S. Gutteling, evangelist, allen ingezetenen van Jubbega. Aan '1 hoofd dier commissie staat de lieer R. van Zinderen Bakker als vertegenwoordiger van den heer Janssen. De woningen moeten met 12 Mei a. s. klaar zijn. Vaste Paasehdagen. Bij liet naderen van Paschen, welke dit jaar vry laat valt, komt weder het denkbeeld aan de oi de om dat feest op een vasten dag van het zonnejaar te stellen. Vooral in Duitschland is de wenschelijkheid hiervan heihaaldelijk betoogd. De bestaande regeling, welke met liet maanjaar in verband staat, heeft tengevolge dat het, zoowel op 22 Maart (zooals in 1818) als op 25 April (zooals in 188G) vallen kan, wat de uiterste termijnen zyn. Van kerkelijke zijde wordt tegen die afwij king aangevoerd, dat de herdenking van Chris tus' overlyden en opstanding evenals bij die van de geboorte reeds geschiedt, uiteraard op een bepaalden datum behoort te vallen. Voor het maatschappelijk leven heeft dit verschil van viering belangrijke nadeelen. Bij het schoolwezen werkt het storend dat het in een jaar dezelfde leerstof in veel korter tijd moet worden afgewerkt dan in het andere, daar met de Paaschvacantie gewoonlijk het winterkwartaai afloopt. Vooral by ambachts scholen, waar alsdan de cursus eindigt, geeft de tegenwoordige regeling moeilijkheden. Bij de vele vakken van nijverheid ondervindt men ook belangrijke nadeelen, vooral bij het modevak, waar de tijd tussehen Paschen en Pinksteren de voornaamste is en men in hooge mate van het weder afhankelijk is. Men heeft daarom het denkbeeld ggopperd het Paaschfeest altijd omstreeks half April te vierende Kamer van Koophandel te Dresden heeft in dieu geest reeds vroeger stappen ge daan, die echter tot niets geleid hebben. Het voornaamste bezwaar is wei, dat zulk een regeling internationaal zou moeten zijn. Allerdroevigst De 25-jarige schippersknecht Leon van Nimen uit Winthani, by Antwerpen, varende bij schip per Olieslagers op het schip de Elisabeth, ver dronk Maandag jammei lijk. De Elisabeth werd met nog andere schepen door de stoomboot Voor uit opwaarts gesleept. Ter hoogte ongeveer van Millingen wilde Nimen zich langs de sleeptros met een bootje naar een volgend schip begeven, waarbij het bootje water schepte en, toen hij op het schip wilde springen, werd hij door de lijn, welke om zijn voet sloeg, in de rivier geslingerd. Ofschoon men hem op zijn'hulpgeroep vrij spoedig binnen boord haalde, bleken alle mid delen vruchteloos om zijne levensgeesten weder op te wekken. De ongelukkige, die deze reis als noodhulp nog meemaakte, was in ondertrouw en zijn aan staande had nog gekscherend bij liet vertrek hem toegevoegd »Pas nu maar op hoor, dat je nu op deze laatste reis niet verdrinkt" Maandagavond, omstreeks 6 uur, heeft te Leeu warden al weder eene ontploffing van tiooigas plaats gehad. Het was op het Wagenp'.ein bij de Veemarkt. Een hevige knal werd gehoord, waarna de menschen van alle kanten kwamen toeloopen. Het ijzeren deksel van den zinkput, waaruit de ontploffing kwam, werd totaal stuk geslagen en in verscheidene deeLn weggeslingerd. Een stuk van eene metalen gaspijp aan het onlangs nieuw gestichte gebouw aan de Veemarkt werd. door den schok afgerukt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Men verdiept zich natuurlijk in gissingen over deze herhaalde ortp-loffingen in nog geen vyf dagen tyds. Een zeemansbegrafenis. In het Noorsche blad Jarsberg van 31 Maart 11. koint het volgende bericht voor betreflende de begiafenis van eenen Nederlandschen zeeman Eene indrukwekkende begrafenis had heden te Frederiksvaern plaats. Een Nederlandsche zeeman werd daar begraven. Hij behoorde tot de bemanning van liet Hollandsche schip Har- manna, dat in de nabijheid van Frederiksvaern verongelukt is. Tot lieden is het nog onbekend of de doode de kapitein dan wel de stuurman van genoemd schip wa«. In Frederiksvaern toonde de bevolking vee! deelneming. De geheele stad vlagde bslf-stok, de kist was met kransen en bioemen ryk ver sierd en eene tali yke schare woonde de plech tigheid by. Pastor Berg hield een hartelyke toes waak aan liet graf'en bracht den argeslor- vene een laatst vaarwel in naam der Hollandsche 4 vrienden. Daarna dankte de Nederlandsche vice- consul te Laurvig, de heer S. Falck, in naain der Nederlandsche regeering en der vrienden van den overledene voor al de bewijzen van deelneming en sympathie. Een krans werd door de zuster van den vice-consul, mejiiffiouw M. Falck, op de kist gelegd. Onder de schare, die den lijkstoet volgde, bevonden zich ook twee zeekapiteins. De Zeemansvereeniging te Frederiksvaern verdient een woord van oprechten dank voor de schoone en waardige wijze, waarop zij alles voor de begrafenis in orde heeft gebracht. Over het graf woei de Nederlandsche vlag. Een buitenkansje. Uit de erfenis in een onbeheerden boedel te Wissenkerke (N.-Beveland) hebben eenige be hoeftige ingezetenen aldaar f 14,000 ontvangen. Gelukkig ontsnapt. De koopman R. v. d. Dolder te Steenwijk is Dinsdagmi idag ana een groot gevaar ont snapt. Op zijn terugweg naar Steenwijk moest hij den spoorweg passeeren. Het hek, dat ge opend en gesloten moest worden door hen, die den spoorweg moeten passeeren, stond open. Hij reed dus door, juist toen de sneltrein pas seerde. In een oogenblik was hij van liet voer tuig af, trok het paard van de spoorlijn, doch het achtergedeelte van de kar werd door de locomotief gegrepen en verbrijzeld, terwijl het paard zwaar verwond werd. Een kalf dat op liet voertuig lag werd een eind weg geslingerd en v. d. D. kwam er met een zwaren schrik af. Een dicht bosch, aan den kant van den spoorweg gelegen, verhinderde 't uitzicht op den spoorweg. Een oude bekende verwond. De oude goochelaar Bamberg viel gisteren middag op de Lange Gracht te 's-Gravenhage en bezeerde zich zoo ernstig, dat hij per rader- baar naar het Israëlietische Ziekenhuis moest vervoerd worden. Slecht tehuis in de mythologie. De godenwereld heeft reden tot rechtmatigen toorn. Immers, de veehouder de K. teMaurik heeft zich niet ontzien, den naam "Venus te geven aan een donkerbruinen hengst. Gasontploffing, Gisteravond te zes uur had te Utrecht in de Verlengde Goedestraat eene hevige gasontplof fing plaats. Gelukkig kwamen geene persoon lijke ongelukken voor, daardat men bezig was het huis te betrekken. De geheele bezoldering, alsmede alle glasruiten zijn verbrijzeld. Een schildersknecht, die werkzaam was aan een der aangrenzende huizen, viel van schrik van de ladder en moest naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht worden. Couranten in Gooi- en Eemland, Uit. Baarn schrijft men Had men voor weinige jaren bijna alleen de Gooi- eEemlander in deze streek, thans heeft elke gemeente bijna hare courant. Hil versum heeft er 4, Baarn 4 enz. Eenige dagen geleden is bij al de concurrentie de onlangs uitgegeven Gooi- en Eemlode den heldendood gestorven; zy heeft opgehouden te bestaan. Slecht ter pen. Voor de aanstaande kennis ontving een café houder te Groningen de volgende aanbieding: Daar ze Mij u Adres heben Op Ge- geefen zoo Neem ik de vrijheid u Een paar letereu te schrijfen En Deeze zijn Dienende om Aan te informeeren Of u van Dit Jaar Met De Kermis Goet Meziek zouw willen heben wij spelen Ofer Al Netjes en vatzoenlijk mijne vrouw speelt vyn viool en ik akordieon meziek met voor Dragten Kortom ik Durf te zegen Dat u Nog Nooit zulk meziek in u Huis hep Gehat Als wij Een Afont bij u Gespeelt heben is Er Geen Een Kastelijn in grooningen Die het zoo Druk zal heben Als u in Dien u Er zin An hep ver wagt ik zietoo Antwoort trug. De Ville-de-St. Nazaire. Het vergaan van de Ville-de-St. Nazaire wordt toegeschreven aan het stooten van het schip tegen een onder water verborgen wrak. Misschien dat men nu door het onnoemlijk lijden van de schipbreukelingen der Ville-de-St. Nazaire er eindelijk toe besluiten zal, deze ge vaarlijke wrakken op te ruimen. Telkens en telkens heeft men er op gewezen, dat de wrak ken vooral van met hout geladen schepen, die ten laatste zoo verweerd worden, dat de kijkuit op de schepen ze niet meer onderscheiden kan, maar niet tot onheil van de scheepvaart voort kunnen blijven dobberen. De oorlogsbodems van de groote zeemogendheden zouden de wrak ken moeten vernielen; dat was meteen een goede schietoefening. En zoa heel moeielyk zal het niet zijn, de .wrakken op te sporen. Lloyd heeft lijsten van gesignaleerde wrakken en van de plaatsen waar zij het laatst gezien zijn. Het is niet te berekenen hoeveel zeetampen albe- werkt zyn door die drijvende sdeath-Traps", zooals een Engelsch blad ze noemt. Treurig ongeluk. Op de Seine by Parijs is dezer dagen een droevig ongeluk gebeurd. Twee jonge mannen en een dame waren in een skiff aan het roeien, toen een stoombootje aankwam, dat het vaar tuigje deed omkantelen. De roeiers zochten de dame al zwemmende op een eilandje in veilig heid te brengen, doch ongelukkig kwam er weder een boot, die liet drietal overvoer. Een der jongelieden bleef ongedeerd, doch de dame werd zwaar gewond opgehaald en stierf kort daarna, terwijl liet lijk van den anderen jon- man nog niet is gevonden. Een drinkster. Te Ongar, in het Engelsche graafschap Essex, is een rijke en bevallige dame, Miss Murphy, op 27-jarigen leeftijd overleden aan de gevol gen van misbruik van sterken drank. Die ongelukkige jonge dame, de dochter van een Amerikaansch millionnair, deed, van haar. 17e jaar af, toen zy i n 't bezit van haar groot vermogen kwam, bijna niets anders dan zich bedrinken. Op haar 23e jaar vierde zy met een feestje aan eenige vrienden haar '100e ver oordeeling wegens dronkenschap en verstoring van de openbare orde. Een geestelijke, Smuliens genaamd, wien zij haar geld heeft vermaakt, beproefde haar te bekeeren. Hij deed tot dat doel een reis met haar naar Amerika; maar zij werd daar erger in plaats van beter. Na haar terugkomst in Europa werd zij meer en meer verslaafd aan het drinken van spiritus en er - de cologne en aan motphine-inspuitin- gen. En onlangs, den dag nadat zij haar 205e vonnis een maand gevangenisstraf had ondergaan, vond men haar dood in haar kamer, waar zij zich met een aantai flesschen had op gesloten. Een drukfout. De Petit Bleu verhaalt van een echtpaar te Arlon (Luxemburg), dat eerstdaags zijn dia manten-bruiloft zal vieren, De man, een spoorwegbeambte, heet in 1813 geboren te zijn. Een merkwaardig jeugdige bruigom, die op negenjarigen leeftyd in het huwelijksbootje stapt! BERLIJN, 14 April. Rogge Mei 116.75, Juli 118.25. Tarwe Mei 155. Juli 156.50. Spiritus. Loco 39.60, Mei 44.10, Sept. 44.00. LONDEN, 14 April. Granen. Aanvoer van Eng. Tarwe 400 qrs., vreemde 25,900 qrs. Eng. Gerst 200 qrs., vreemde 9200 qrs. Granen onveranderd kalm. PARIJS, 14 April. Tarwe. Loopende maand fr. 21.35, volgende maand fr. 21.50, Mei/Juni fr 21.75, 4 maanden van Mei fr. 21.80, Juli/Aug. fr. 21.90, 4 laatste maanden fr. 21.15, prijsh. Rogge. Loopenda maand fr. 13.80, volgende maand fr 13.75, Mei/Juni fr. 13.75, 4 maanden van Mei fr. 13 50, Juli/Aug. fr. 13.25, 4 laatste maanden fr. 12.00, kalm. HAMBURG, 14 April. Petroleum loco 5.40, brief, dito -.geld. Spiritus per April/Mei 19%, Juni/Juli 20. Stemming: vast. Tarwe flauw. BUDAPEST, 14 April. Amerikaansclie Goederenmarkt, NEW-YORK, 14 April. Tarwe. De markt opende beden zeer vast, notee ringen Va c- hooger, op vastere kabelgrammen, daalde door gebrek aan koopers in verband met het gun stige weder, rees op goede loco-vraag en sloot zeer vast. Loco vast, busnels. bushels. Aanv, AtL hav. dezelfde dag vor. jaar 35,000 143,000 Uitv. 9 40,000 Verkocht op levering in loco s 9,500,000 bushels. 290,000 V. orjaars No. 1 Northern. Roode Winter 14 April 81% 13 April 803/8 12 April 803/, April Mei Juni Juli Sept. Dec. 14 April 70% 74% 73% 71% 73% 13 70% 73% 73% 73 71% 73% 12 70% 74 73% '3% 71% 74 Maïs. De markt opende lieden traag, noteeringen onverandeid, daalde gedurende eenigen tijd na ope ning op berichten omtrent gunstig weder en reali saties onder invloed van «bears", herstelde zich daarna in overeenstemming met de zeer vaste Tarwemarkt om prijshoudend te sluiten. Loco prijshoudend. bushels. bushels. Aanv. Atl. hav 750,000 dezelfde dag vor. jaar 151,000 Uitv. d 440,000 ji 240,000 Verkocht op levering 240,000 bushel s in loco 60,000 14 April 113 April 112 April 31 Vs 1 31% April Mei Juni Juli Sept. Oct. •14 April' 29 i/s 29% 30% 32% 13 29% 29% 30% 32s/8 12 v 29% 29t/2 31% 32% Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat enzwerd gis teren aanbesteed: 1. het aanbrengen van voorzieningen langs de Nieuwe Merwede behoorende tot de Merwede en Killen. Minste inschrijver wasA, Prins Thz. te Sliedrecht, voor f ll,650. 2. het onderhouden der rivier en bestortingswerken bij den onderbouw der overbrugging van het Hollandsch Diep, van 1 Mei 1897 tot 1 Mei 1898, met het aan brengen van de noodige voorzieningen. Minste inschrij ver wasW. Volker te Sliedrecht, voor f 5100.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6