BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. sterk nationaliteitsgevoel, ook ditmaal, nu hel vaderland in gevaar verkeert, zullen doen wat hun hand te doen vjndt. Turkije heeft den oorlog verklaard: de Griek - sche politiek heeft gezegevierd. Turkije werpt in zijn mededeeling aan de gezanten alle schuld op Griekenland; want Griek sche troepen hebben deelgenomen aan de invallen op Turksch gebied. Daartegen protesteert de Griekscbe regeering in een nota van den volgenden inhoud De minister van buitenlandsehe zaken heeft de eer gehad te ontvangen de nota van den vertegenwoer- diger van Turkije, inededeelende.dat de diplomatieke betrekkingen afgebroken zijn ten gevolge der vijande lijkheden, door Griekenland tegen Turkije geopend. Terwijl zij de verantwoordelijkheid dier verbreking op Griekenland wil doen rusten, schijnt de keizer lijke regcering uit het oog te verliezen, dat Grie kenland, wel verre van tot vijandelijkheden over te gaan, integendeel dezer dagen op verschillende pun ten herhaaldelijk aanvallen van het Turksche leger, ten gevolge van het conflict van 28 Maart, te ver duren heeft gehad. I)e koninklijke regeering heeft den 30sten der- zeltde maand de aandacht der keizerlijke regeering gevestigd op do houding der Ottomaansehe troepen en de hoop uitgedrukt, dat de Souvereine Porto maatregelen zou treffen om een herhaling te voor komen maar de keizerlijke regeering scheen inte gendeel geneigd de beurtenissen te overhaasten. Eergisteren nog het Tnrksche leger zonder eeuige provocatie de, toninklijke troepen getracht zich meester te maken van een punt der grcnslinic, Analipsis, dat volgens gemcene afspraak als neutraal word beschouwd. Alleen ten gevolge van den weer stand, die daar geboden werd, is die poging mislukt. De koninklijke regecring zou evenmin stilzwijgend knimcu voorbijgaan, dat heden nog, van vijf unr in den morgen af, voordat zij officieel door de ko'zerlijko legatie was ingelicht van de afbreking dor betrekkingen en hoewel de vertegenwoordiger dos Konings te Konstantinopel eerst later, diep in den nacht, daarvan kennis kreeg, de forten van Prevesa het vuur hebben geopend tegen dc Griek scbe stellingen te Actium en de Macedonië in den grond geboord. Tegenover die feiten, waaruit blijkt hoe weinig gegrond de aantijging der Souvereine Porte is, dat Griekenland de vijandelijkheden heeft begonnen, zou dc verantwoordelijkheid voor de ge volgen, die uit een zoo ernstigen staat van zaken zouden kunnen voortvloeien, niet kunnen rusten op de regeering des Konings. De heer Skuzès neemt deze gelegenheid te baat om Assim-paeüa opnieuw de verzekering van zijn hoogachting te geven. De Porto heeft de Grieken 111 bet Turksche rijk veertien dagen tijd gegeven, om bet land te verlaten. De Griekscbe bewoners van Konstantinopel staan onder bescherming der Vereenigde Staten. Die te Saloniki worden beschermd door Oostenrijk. De belangen der Turksche onderdanen in Griekenland worden behartigd door den Duit- schen gezant en de Duitsche consuls. Te Saloniki is het wapenschild van het Grieksehe consulaat verwijderd. De metropolitaan te Athene heeft de geeste lijkheid bevolen gebeden op te zenden voor het succes der Grieksehe wapenen. Ook met Servië staat Turkije op gespannen voet, verzekert de correspondent der Daily Neios te Saloniki. Twee bataiüons te Uskub, die bestemd waren voor de Grieksehe grens, zijn naar Verana, aan de grens van Montenegro, gezonden. 2500 Albaneesche vrijwilligers zijn naar de Grieksehe grens vertrokken. Cemcngde Mededcclingcn. President Faure heeft voor zijn vertrek uit Parijs een ministerraad bijeengeroepen. Beslo ten werd, dat Frankrijk zou volharden bij de politiek, die door de Volksvertegenwoordiging was goedgekeurd. De Duitsche rijkskanselier, die te Parijs ver toeft, heeft een lang onderhond gehad met iianotaux Den 24sten Mei zat te Berlijn het proces tegen uen commissaris der politieke politie Von Tausch en tegen den journalist Von Lützow beginnen. De eerste wordt beschuldigd van meineed, ue laatste valschheid in geschrifte. Onder de getuigen, die gedagvaard zijn, be hoort wederom de staatssecretaris Von Marschalk Italië zendt 1200 man infanterie en een bat terij berggesehut naar Kreta. Fort Izzedin is door de gemengde troepen onder Bor bezet. De insurgenten treden te Iïierapetra en te Kissamos aanvallend op. Naar aanleiding der moorden te Tokad zijn 200 personen gevangengenomen, onder wie zich bevinden de mutessarif en. het hoofd der politie, alsmede vele Cireassiërs. Hierdoor is groote verbittering bij de Cireassiërs ontstaan. Naar aanleiding van de inwerkingtreding van het handelsverdrag tusschen Servië en Bulgarije is Pirot een groot verbroederings feest gevierd, dat zeer naar genoegen is afge- loopen. Een dronk, uitgebracht op den Czaar als den beschermer van het orthodoxe Slavisme, wekte groot enthousiasme. Generaal Weyler seinde van Cuba, dat de regeering noch troepen noch vrijwilligers meer behoefde te zenden. Spoedig zouden 40.000 man repatriëeren. Volgens de Daily Mail zal pre-idenl Kruger een voorstel indienen bij den Volksraad om aan Uitlanders, die twee jaar 111 Transvaal ge woond hebben, het stemre, lit te geven voor alle lichamen behalve de Volksraden, en hun, die vier jaren in het land hebben gewoond en den eed van trouw willen afleggen, volledig kiesrecht. Sir Alfred Milner is naar Kaapstad ver trokken. De opstandelingen in Uruguay hebben zich meester gemaakt van een kanonneerboot te Artigas en gingen naar Zarate om een expeditie in te schepen. De Aigeutijnsche autoriteiten wisten de terug gave te verkrijgen van de kanonneerboot, en liet beslag wordt niet opgeheven voordat de vrede hersteld is. De opper-kamerheer en de chef van het militaire buis van II. M. de Koningin maken bekend, dat H. M. de Koningin-Regentes op Maandag 2ö April a.s. in het paleis te Amster dam gelegenheid zal geven bij lid. hunne op wachting te maken, des vonrmiddags te '10 uur aan mililaiien en civiele autoriteiten, des namiddags te 134 uur nan commission en op Dia,--dag 27 daaraanvolgende te 10 unr parti culiere audiëntie zal verbenen. Degenen die vei langen daartoe te wotdeti toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op een der lijsten welke aan gezegd paleis gereed zullen liggen, van lieden tot en met Donderdag 22 April, des avonds te 8 unr, op welken tijd die lijsten zullen werden ge sloten. De dames die hare opwachting :nn de Koningin en aan de Koningin-Regentes wenschen le maken gedurende het verblijf alhier word-nt uitgenoodigd zicli daarin» sein if lel ijk te wenden resp. tot mevrouw van LoonKtridius. dame du paleis van 11. M. de Koningin o! tol mevrouw do douarière litsinger— van Loon dune du pabtri van II. M. de Regentes. De schout bij nacht Baton Van Iloogendnrp en de le luitenant Loudon, oriionnance-offlcier, hebben zich gister-ochtend ten 9 uur per Staatsspoor over Hamburg naar Mecklenburg begeven, ten einde II. M do Koningin-Regentes te vertegenwoordigen bij de begrafenisplechtig heid van den G'oothertog. De commissie van onderzoek in zake de concurrentie door den gevangenis-arbeid aan do vrije nijverheid berokkend, heeft Zaterdag j haar verslag aan den Minister van justitie inge zonden. De Turksche administratie te 's-Gravenhage geeft kennis dat bij besluit van de keizerlijke regeering de wisseling van berichten in ge heimschrift voor den Griekschen gezuit en de Grieksehe consuls in Turkije verboden is, Be richten moeten worden gesteld in duidelijke verstaanbare taal. Een commissie, bestaande uit de heeren A. S. Carpentier Altirig, predikant, W. van den Bos, gen. maj. inf., L. van der Hout, idem, D. J. Ruitenbaeh, kapt. inf., J. J. H. Soesman en Cli. C. Trouss<n, alien te Semarang heeft het voornemen opgevat, aldaar eene inrichting in 't leven te roepen ten behoeve onzer Euro- peesche militairen beneden den rang van officier. Dr. Leyds, staatssecretaris van deZuid-Afri- kaansclie Republiek is gisterenochtend met familie per Iloll. spoor via Hoek van Holland te 0 uur 28 min. uit Engeland te 's-Graven hage aangekomen. De hooggeplaatste ambtenaar werd vergezeld door jlir. J. van der Hoeven, attaché aan de afdeeling voor Buitenlandsehe Zaken te Pretoria, tevens secretaris van dr. Leyds; en voorts door baron Quarles de Qunrles, vice-consul der Z.-Afr. Republiek te Londen. De twee eerstgouoomden namen met uitzondering van baron Qcarles, intrek in het s Hotel Paulez". De staatssecretaris werd aan liet Ilnll. spoor station verwelkomd door den hoor A dr. Knyper, inspecteur over de accijnzen te Pretoria, die zich bier ter stede bevindt. liOmbok. De N". E, Cl. ontving iiet volgende telegram sEen mobiele kolonne van Piaja is le Ain- penan aangekomen. »Te Bar.joebiroe is een bom gesprongen, waardoor luitenant Van Eek en zes kanonniers licht gewond zijn." Ilr. Modderman. De begrafenis te Rome van Dr. Modderman is zeer indrukwekkend geweest en heeft getui genis gegeven van vee! sympathie die de levende, en van de algemeene deernis die de doode hier heeft gevonden. De lijkkoets was geheel met kransen bedekt en werd gevolgd door de le len der Nederlandsche legatie en van bet consulaat en door vele te Rome vertoevende landgenoo- ten, ook de dames en tal van journalisten. Dr. Fremmel hield eene lijkrede op de Protestant- sche begraafplaats. Alg. Ned. Werkliedenverbond. Onder voorzitterschap van dea heer B. II. Heldt werd gedurende de beide Paaschdagen te Amsterdam de algemeene jaarvergadering gehouden vari bovengenoemd verbond. De voorzitter hield eene openingsrede, waarin hij constateerde, dat het thans niet verstandig zoude zijn, vóór alles op algemeen stemrecht aan te sturen, aangezien een nieuwe Kamer hiervoor zeker geen lueerdtihcid zou geven. Als leiddraad verwees spr. naar het Program der Liberale Unie, waarin de sociale hervormingen op den voorgrond staan. Spr. behandelde hierna de vraag: Zullen wij zelf standig optreden? en meende dat, nu de kans, dat alle democratisch gezinden hieraan meewerken, ver keken is door afscheiding van „Patrimonium" en de E.-K. Volksbond, aansluiting met de voornitstreven- den moet gezocht worden, terwijl gelijk spr. nader ontvouwde, een oud-liberaal de voorkeur verdiende boven een Kuyperiaan. Door den heer Lasthuijzen werd verslag uitgebracht over het Alg. Ned. Begrafenis Fonds. Alsnu kwam aan dc orde punt V van het Cen- traal-Bestuur: „bespreking van een standpunt door het Verbond in te nemen bij de a.s. verkiezingen." Uit de discussie bleek, dat enkele leden vreesden, dat rnen te zeer slippendragers van dc L. tl. zoude worden en meer licil verwachtten van den Radicalen Bond of do Sociaaldemocraten. Andere leden bestreden dit, o.a. het bestuur. Een paar moties werden voorgesteld, waarin een gedragslijn bij de verkiezingen voor de afdeelingen van het A. N. W.-V. werd voorgesteld, dochkwamen niet in stemming. Ten slotte werd met algemeene stenmien besloten, dat het Verbond zich houden zal aan het besluit van het vorig jaar omtrent de verkiezingen 'applaui i fier mee was ook punt IX van Am sterdam (dc verg. spreke de wensclielijkhcid uit, bij welke partij men zich met het oog den verkiezingsstrijd kan aan sluiten 1 afgehandeld. Hierna kwam aan de orde het tweede voorstel van het ('entr.ial BestuurHet benoemen eencr commissie tot onderzoek van liet wetsontwerp „wettelijke ver zekering van werklieden tegeu dc gcvo'gcn van on gevallen in bepaalde bedrijven" en tot het richten van oen adres omtrent haar bevindingen nau de Twee de Kamer. De Vert-Liiiging vereenigde zich hiermee. ITet O. B. zal twee leden uit haar midden aanwijzen cn drie afdeelingen zullen ieder een lid dier commissie benoemen. Van de voorstellen der afdeelingen kwam allereerst in behandeling punt VI Afd. Kralingen. De alg. verg. spreke haar gevoelen uit over samenwerking mot anderen honden cu verccnigingeu tot bespoediging van Staatspeusioneering van werklieden. De afdeeling toch meende dat samenwerking be vorderlijk zal ujii tot oplossing van dit vraagstuk. Het C. 15. weusektc het Staatsrapport voor peu- sioncering af te wachtenJu elk geval wilde het meegaan met het Landelijk Comité, wijl dit anders dan rMi'lmi'eiib'Hil zou werkzaam zijn. Besloten werd zich mot. het rapport van het Cen traal Comité to vereeuigen. In do Maaudagvergadering werd hot kasverslag uitgebracht en hadden allereerst verkiezingen plaats. In het bestuur werden herkozcu de h.li. B. H. Heldt, voorzitter met 44 stemmenII. Hejdenrijk, secretaris," met 47 stemmenP. Plakké Pz., 2c pen ningmeester, met 42 cu D. Vanning, met 37 stommen. In plaats van den heer J. Kok werd gekozen de heer A. .T. van der Hurk uit Amsterdam, met 20 stemmen. Do voorzitter bracht dén heer ,T. Kok dank voor 'tgeen hij als Centraal-bestuurslid had gedaan. De commissie van redactie voor hot jaarboekje wordt als volgt samengesteld J. Jansma uit Leeuw arden D. Vanning uit Apingedam en Th. de Rot nit Rotterdam. Hierna kwamen in behandeling twee punten be treffende het verecnigingsrceht. Schiedam vroeg: „Wat kan het Verbond doen om te voorkomen dat werklieden, leden of bestuursleden van vereenigingen, de dupe worden van dit lidmaat schap, als hun patroon niet verlangt, dat zij lid of bestuurslid van een vereeniging zijn". AVorkum stelde de vraag„Wat is het oordeel en wat kan het Verbond doen tegen werkgevers die het grondwettig reeht van hun werknemers aanranden en het vereenigingslcven onmogelijk maken? Het bleek, dat men slechts van solidariteit onder de arbeiders goede gevolgen verwachtten. De heer Middelkoop stelde de volgende motiede vergadering gehoord enz. is van oordeel, dat naast het bevorderen der solidariteit der arbeiders bij den wetgever zai worden aangedrongen op maatregelen die het recht van vereeniging cn vergadering tegen over de werkgevers op straffe van gevangenisstraf verzekert. Deze motie werd aangenomen met 29 steramen. Aan de orde kwam nn het vraagpunt-Leiden Wat kan het verbond doen tegen de werkeloosheid. Va uitvoerige discussie, waarbij dc drooglegging der Zuiderzee, de landnationalisatie e. t. q, ter sprake kwamen. De volgende motie werd ten slotte gesteld „De verg. enz. spreekt de noodzakelijkheid uit, dat: I. alle uit te voeren middelen door het Verbond ter hand zullen wordcu genomen tot opheffing der werkeloosheid en ter tegemoetkoming van hen die daaronder lijden, waartoe o.a. behoorta. invoering van een maximalen arbeidstijd en ecu minimum loon; b. verzekering togen werkloosheid; c. uitbrei ding der onteigeningswet; <1. drooglegging der Zui derzee; e. steun der pogingen van hen, die land- uniionalisatie voorstaan; en hot nemen van maatregelen door dc wetgevende macht om te komen tot eou onteigeningswet, waardoor dc gemeenten grond kunnen onteigenen om dien togen een matige pacht in vast gehruik aan arbeiders uit te geven. H. het Verbond tot bereiking van een en onder zich in verbinding stelle met andore vereenigingen cn honden. De verzekering tegen werkloosheid, vond niet veel bijval. Men zag daarin een middel, waardoor de patroons weer eerder den werkman op straat zonden zetten, wijl zij dan betaalden voor dc werkloosheid. Ook meende men te moeten streven naar voor koming van werkloosheid niet naar verzekering tegen armoede. De paragraaf omtrent dc verzekering tegen werk loosheid werd met 2ü tegen 24 stemmen gehand haafd. De geüeele motie werd met 2 stemmen tegen aangenomen. Behandeld werd hierna het voorstol-Hiudoloopen De algemeene vergadering spreke zich uit of zij ia beginsel is voor of tegen het vormen cener kas ten einde in den eersten nood van weduwen en weczen te voorzien. Verworpen met 49 tegen 3 stemmen. Nadat enkele punten waren aangehouden, was hiermede dc agenda afgehandeld, waarna dc ver gadering gesloten werd. Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. Te Arnhem hield gedurende de Paaschdagen bovengenoemde partij haar jaarcongres onder leiding van mr. P. J. Troelstra. De voorzitter wees op den vooruitgang in ledental van het Congres, waaruit blijkt dat de beginselen der S. D. A. P. veld winnen. De heer Hann, Duitsch afgevaardigde brengt de groeten over van de Duitsehe geestverwanten, de heer van Beveren van de Belgische. Beiden worden door den heor Troelstra bedankt. Tot leden van het bureau voor het congres werden gekozen de h.h. H. Vliegen, voorz.\V. P. G. v. Helsdingen, vice-voorz J. Loopuyt. le secr.H. J. v. d. Vegt, 2e secr., en (punt 3) tot leden van de commissie van arbitrage, om cventueele persoonlijke geschillen uit te maken, de h.h. Jansonius. Van Gemerden en Sleef. Hierna worden het jaarverslag en het kasverslag uitgebracht. In behandeling komt het Verkiezingsprogramma, hetwelk door den heer Troelstra wordt ingeleid. Over verschillende punten ontstaat belangrijke discussie, doch ten slotte wordt het met geringe ver „gingen aangenomen. omtrent het partijorgaan De Sociaaldemocraat werd besloten dit vooralsnog als weekblad te doen blijven verschijnen. Met het oog op de praetijk van de a. s. verkie zingen werden enkele maatregelen genomen. Dc vergadering werd een oogenblik zeer opge wonden, toen er eene motie in behandeling kwam om het niet zich laten welgevallen eencr caudida- tuur af tc keuren, welke motie uitsluitend betrek king had op den heer Van Kol. Ton slotte zegde deze toe eene candidatuur nog nader te zullen ovcrwegCD. Des namiddags kwar 1 in behandeling de vraag welk standpunt de partij heeft in te nemen ten opzichte van den godsdienst; uit de toelichting bleek le S. D. A. P. anti-godsdienstig wil zijn. A! 5 zetel van het Dagelijksch Bestuur wordt Utrecht aan cwc/.cngekozen werden als bestuursleden de hoeren Vliegen, Helsdingen, Loopuit en Schaper, terwijl als plaats voor het volgend congrc; werd aangewezen Amsterdam. Ten slotte kwam nog in behandeling do vraag welk standpunt de partij heeft in te nemen in zake het drankvraagstuk. In .eene motie werd op drankbetcugcling aange drongen. Hierna werd het Congres gesloten, OVERRCIHË, 19 April. Tot ambtenaar bij 's Rijks directe belastingen alhier is benoemd dc heer W. If. van Lockeren, thans in dezelfde betrekking werk zaam te Uselmonde. OVERSCHIE, 19 April. Gisteren middag circa f> uur had een wielrijder het ongeluk nabij de ïloogc Brug het 4-jarig dochtertje vau L. Vogelenzang te overrijden. Hoewel de machine over het lichaam van het kind hcengiug, kwam dit er niet een vuil jurkje af. Va het meisje alsook haar broertje en zusje eenig geld in de hand gestopt te hebben, vervolgde de wielrijder zijn weg. OVERSCHIE, 19 April. Den gcheclon dag, maar vooral heden morgen cn van avond, waren de bootjes van den 's-Gravenhaagsckcn stoombootdienst, zoowel als die van de rcederij „de Schio", opgepropt met passagiers, vooral uit Rotterdam, die, hoewel het weder hiertoe nog niet bijzonder gunstig was, bij voorkeur boven op zaten. Het was den stedelingen aan te zien, dat zij met genoegen de frissche koelte trotseerden, om bun oogen tc laten weiden over dc heldergroene velden, die zich allerwegen aan hun blikkeu vertoonden, een gezicht, dat zij geruimen tijd hebben moeten missen. ROTTERDAM, 19 April. Alhier is overleden de heer N. J. Tkooft, oud-lid van den Gemeenteraad. Bij Kon. Besluit is benoemd tot' kantonrechter te Amsterdam (tweede kanton), mr. A. J. Carsten, thans rechter in de arr -rechtb. te Winschotentot recliter- plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr. 1. Kruseman, advocaat en procureur aidaar. Met n.gang van Mei a s,, benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Gouda, J. J. A. Montijn, candidaat-notaris aldaar. Bij Koninklijk Besluit is aan F. F. Posthumus eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie en der successierechten te Groningen. De heer A. A. de Boevé, arts, met ingang van 20 April a.s. benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht. De kapitein A. van flille, van het Ode regt. inf.," met ingang van 1 Mei a.s, krachtens art. 42, 2c, der wet van 28 Aug. 1851 (Sill. 128), op pensioen gesteld en het bedrag van bet pensioen bepaald op f 1495 's jnars. Aan den lieer mr. W. A. Engelbrecht lid van tien Raad van Nederlandsch-lndië, op zijn verzoek, met ingang van 2 Juni a. s., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen Door de arrondissements-rechtbank te Zieriksee is, tor vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jlir. mr. W. II. Hoeutft, griffier bij het kantongerecht te Zieriksee mr. L. J. A. van Lidth de Jeude, eii mr, J. W. Mulder, substituut-griffier bij dc arrondissements-rechtbank te Amsterdam. Als een bewijs dat ook in deze gemeente de kiezerslijst, bevattende de namen van ruim 3200 kiezers, met groote zorg is samengesteld, kan dienen dat slechts '17 bezwaarschriften bij het gemeentebestuur zijn ingediend door per sonen, wier naam niet of niet behoorlijk op die lijst voorkomen. De bakkersknecht, van wien vermeld werd dat hij voortvluchtig was, is heden te "Am sterdam opgespoord. Zaterdag namiddag omstreeks 4 uur strui kelde zekere G. Huntenerslag, koopvrouw uit Wageningen, bjj de Hoofdbrug, willende uit wijken voor een sleeperswagen, met het gevolg dat zij den enkel van den linkervoet zoodanig bezeerde, dat zij werd ingebracht in de sBier- halle Verbrugge" aan het einde van den Tuin- laan.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2