STADSNIEUWS. BINNENLAND. De beide colonnes bivakkeeren in Lokong. Na twaalf dezer is geen schot meer gelost. De bevolking is in hare kampongs teruggekeerd. De nog hangende zaken zullen den kelijk in veertien dagen beëindigd zijn. TL A ARDINGEN. Te 's-Gravenliage is overleden jhr. E. \Y. van Weede, kamerheer in buitengewonen dienst sedett 19 Februari 1839, eerst van wijlen Z, M. den Koning, later van H. M. de Koningin. Het voorbehoud, waarmede door het Dagli. het gerucht werd omkleed, als zou mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in disponibiliteit, in aanmerking komen voor diplomatiek ver tegenwoordiger van de Zuidafrikaansche Repu bliek, is niet overbodig geweest, daar terbe- voegde plaatse omtrent dit gerucht niets bekend is. {HU.) Dr. Leyds heeft zich met zijn echtgenoote naar Amsterdam begeven. De administratie van de Rijkstelegraaf deelt mede, dat geheimschrift in bijzondere tele grammen voor Griekenland niet is toegelaten. De minister van koloniën maakt bekend, dat de commissie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van de beide gedeelten van liet grootambtenaars-examen voor "den Indischen dienst, hare eerste verga dering zal houden te 's-Gravenhage, op 21 Juni 1897. Zij die aan een der beide gedeelten van het examen wenschen deel te riemen, moeten zich uiterlijk op 22 Mei 1897 bij een op zegel ge schreven request bij het Departement van Ko loniën aanmelden, met opgaaf zoowel van het gedeelte van het examen waaraan zij zich wil len onderwerpen, als van voornamen, woonplaats en dag en plaats vau geboorte; terwijl zij, die zich aanmelden voor het tweede gedeelte van het examen, bovendien moeten opgeven of zij nog in andere inlandsche talen dan Maleisch en Javaansch wenschen geëxamineerd te wor den, en, zoo ja. in welke. t Nadere bijzonderheden vermeldt de St.-Ct. No. 93. De minister van binneulandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het vee- artsenijkundig examen zal aanvangen op Maan dag '17 Mei e. k. in de lokalen van 's Rijks Veeartsenijschool, te Utrecht. Wanneer, zooals in deze dagen, natuur haat- verjongingskuur ondergaat, dan wordt bij voor keur de wandeling gericht naar die plaatsen, waar men zich het best kan verlustigen in het ontluikende groen. Daardoor dan ook werd veler gang in den laatsten tijd gericht naar de Plantage en met belangstelling waargenomen de uitbotting der bladeren en het groenen der perken. Maar ook werd met belangstelling waargenomen en besproken de groote put, die werd gegraven aan de achterzijde van dat plantsoen en weldra was het publiek het daarover eenssdi'uir moest de fontein komen". Welke fontein Och de lang gewachte immers Doch hoe overtuigd het publiek in deze ook zich toonde, het kan thans zien, dat het zich weder heeft vergist. De put is gevuld met ge prepareerde tuinaarde en beplant met liulst- boomen, terwijl nieuwe graszoden de plaats bedekken met een groen kleed, waar kortge leden de uitgegraven grond een geelachtig grijze massa vertoonde. Wij herinneren den leden der alhier geves tigde afdeeling der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, dat de. Rotterdamsche afdeeling op Vrijdag 23 dezer, 's avonds te 7 Va uur, in de Doelezaal te Rotterdam, haar laatste muziekuitvoering in dit seizoen geeft; het hoogst belangrijke toonwerk ïLes Beatitudes", van Cesar Franek, zal dan met medewerking van uitstekende solisten ten gehoore worden ge bracht. De leden der afdeeling Schiedam hebben persoonlijk vrijen toegang tot dit concert. De gymnastiek- en schermvereeniging »Pa- laestra" had voor gisteravond in vereeniging met de wielrijdersclub sSwift" een feestavond georganiseerd die als wel geslaagd mag worden beschouwd. Afwisselend werden voordrachten gehouden, snelteekeningen gemaakt, gymnastiek oefeningen verricht, fietsstanden aangenomen, terwijl de avond met een bal besloten weid. De burgemeester was bij deze soiree tegen woordig, waarvoor de president van sPalaestia" dank bracht. CScmengdc Medcdecllngcn. Keizer Wilhelm bevindt zich sedert gisteren te Weenen. Zondag a.s. vertrekt keizer Frans Jozef naar St. Petersburg. Dr. Lueger, de bek .eider der anti-semie ten, is Dinsdag met -ngcwone praal ge'm- stalleeid als eerste buigemeester van Weenen. -IJij hield bij die gelegenheid een zeer be zadigde toespraak. President Faure is op reis in de Vendée. Ook de royalisten zijn hem komen begroeten. Ilertog Ernst Gunther van SleeswijkIIoI- slein, een broeder der Duitsche Keizerin, is verloofd met eene prinses van Saksen-Coburg, kleindochter van den koning van België en nicht van den \oist van Bulgarije. Volgens de Figaro zijn de vlaggen der mogend heden geheschen op het schiereiland Soeda en het tort Izzedin, om een aanval van kolonel Yassos te verhinderen. Een iradé van den Sultan is in de steden van Kreta aangeplaktdaarin wordt aan alle Giieken bevolen binnen veertien dagen het eiland te verlaten. Het besluit wekt groote ver ontwaardiging. Een Oostenrijksche kruiser heeft te Kanea 100 Mohammedaansche vluchtelingen van Kis- sarr.o ontscheept. Het succes der Turksche troepen heeft te Kanea groot enthousiasme bij de Muzelmannen verwekt. De Britscl'.e onder-staatssecretaris Curzon heeft den Portugeesclien gezant te Londen een geruststellende verzekering gegeven over Enge- lands voornemens tegenover de Delagoa-baai. Cecil Rhodes heeft verklaard, dat hij langs constitutioneelen weg wilde strijden voor ge lijkheid van rechten voor alle rassen ten zuiden der Zambesi. Generaal Polavieja heeft zich te Singapore laten interviewen. Gebrek aan troepen hadden de operaties op de Philippijnen doen ophouden. Er waren vee! troepen noodig voor bezetting. Het maken van een plan-de-campagne in de provincie Cavite had hij aan zijn opvolger over gelaten. Te Rome loopt het gerucht dat de Italiaan- sche expeditie-Bottego, die in 1895 uit Benadir vertrok, door de Abyssiniörs vermoord is. De expeditie had alleen een commercieel en geo grafisch doel. Een Marokkaansch gezantschap zal, naar de Figaro verneemt, te Parijs een bezoek aan president Faure komen brengen. De repubükeinsche leden der finaneieele commissie van liet Amerikaansche Huis van Vertegenwoordigers hebben zicli tegen de terug werkende kracht der tariefwet verklaard. Voor de noodlijdenden in Britsch-Indië heeft het Mansion-house-fonds thans 500.000 pond ontvangen. Aljeli. Aan het Departement van Koloniën werd heden het volgende telegram uit Ned.-Indië ontvangen (De hier bedoelde colonnes zijn die, waarvan het telegram in ons nummer van 14 dezer spreekt. Rei>.) II.H. M.M. zuilen op 30 dezer van Amster dam rechtstreeks naar het buitenland vertrek ken. Na een oponthoud van twee dagen te Stutt gart, alwaar II.I1. M.M. incognito een familie bezoek zullen brengen en een verblyf van 10 12 dagen te Weenen, zullen H.H. M.M. ver toeven te Alt Anssee in het Salzkammergut en omstreeks half Juni in het vaderland terug-' keereri. Het gevolg van IIH. MM. zal bestaan uit de hofdames Jonkvr. v. d. Poli en gravin van Limburg Stirum, luitenant-generaal graaf Du- monceau, adjudaut, baron Sirtema van Groves- tius, kamerheer van II. M., J. baron Taets van Amerongen en den referendaris van het kabinet der Koningin, baron de Vos van Steenwijk. Gistermiddag ten 12 uur werd door II. M. de Koningin-Regentes een bezoek gebracht aan den Koninklijken grafkelder te Delft. II. M. en gevolg werden daar ontvangen door den bur gemeester van Delft, commissaris van den graf kelder. Met belangstelling werd het fraaie monument van Canovas in oogenschouw genomen en twee kransen werden daaraan gehecht. Verschillende garnizoens-commandanten en commandanten van weerbaarheidscorpsen wer den gisteren ten paleize aan H. M. de Koningin voorgesteld. Naar het Centrttvi verneemt, zal de vergade ring van gedelegeerden der R.-K. kiesvereni gingen ter verkiezing van leden der Staten- Generaal, op initiatief van 'le R.-K. leden der Tweede Kamer bijeengeroepen, op 5 Mei te Utrecht worden gehouden. Rijkspostspaarbank. Naar ons wordt medegedeeld, is men voor nemens, in het model der spaar kankboekjes, door bovengenoemde instelling uit te geven, weldra eene niet geringe wijziging aan te brengen. O.a. zouden de inlichtingen, omtrent den spaai bankdienst, die thans op den omslag der bq,ekjes voorkomen, na belangrijke uitbrei ding te hebben ondergaan, op eene andere, doelmatiger wijze worden samengevoegd. Tevens schijnt het plan te bestaan, die in lichtingen afzonderlijk bij elkaar te brengen, in brochurevorm, en dan kosteloos verkrijgbaar te stellen aan alle de hoofd-, bij- en hulp kantoren der posterijen, in den lande. Dit plan, dat gewis van breede opvatting zoude getuigen, kan ongetwijfeld aan den bloei onzer zich voortdurend ontwikkelende post spaarbank nog in niet geringe mate bevorderlijk zijn. {1111.) Het Nut. In ons telegraphïsch verslag der gisteren gehouden lilde Algemeene Vergadering van het Nut te Amsterdam is een onjuistheid ge slopen. Het was mr. N. G. Pierson van 's-Graven hage, die aandrong op deelneming der Maat schappij aan toynbeewerk. Dit voorstel vond bestrijding bij het iid van het Hoofdbestuur, mr. J. A. Levy. Het departement Dieren wenschte dat de Maatschappij zich aan het hoofd der drank bestrijding zou stellen. Een desbetreffende motie werd echter niet in stemming gebracht. Daarna werden de verschillende voorstellen van het hoofdbestuur behandeld. Met afwijking van den beschrijvingsbrief werd nog beraadslaagd over het voorstel-Tiel, het hoofdbestuur opdragende eene uitnoodiging te richten tot alle schrijvers om kopy voor volksgeschriften in te zenden. Dit voorstel werd verworpen. Over het in de vergadering van heden be handelde zie men onder »Laatste Nieuws". OVERSCHIE, 22 April. De beide mannen, dio in het begin der vorige maand bij den landbouwer P. van den Berg, aan de Rotterdamsche Schic alhier, een paard hebben gestolen en te Rotterdam in be waring zijn, zullen a. s. Dinsdag voor de arrondis- sements-rechtbank te Rotterdam terechtstaan. OVERSCHIE. 22 April. Ongeveer 50 schoolkin deren uit Rotterdam brachten gisteren morgen onder geleide hunner onderwijzers een bezoek aan den theetuin „Land- en Schiezicht". Na aldaar den ge- heelen middag gestoeid en zich op allerlei wijzen vermaakt te hebben, keerden de kleinen om halfzes met de boot naar huis terug. ROTTERDAM, 22 April. Ook de kiesvereenlging „Vooruitgang" alhier proclameerde in haar vergade ring van gisteravond de heer mr. E. E. vanRaaltc tot haren candidaat voor de tusschentijdsehe ver kiezing voor de Tweede Kamer derStaten-Generaal. Gistermorgen is een der leden van v Palaestra," de heer v. B., bij het oefenen voor de uitvoe ring in het gebouw »Musis Sacrum" achterover gevallen, waarbij hij met den rug op de brug viel. Hoewel hij zich zeer pijnlijk gevoelde, is hij naar huis geloopen, waar hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De 8-jarige Ant. Vos, die bij het vischjes- vangen in de Lange Haven was gevallen, is, naar ons nader wordt bericht, gered door P. Mak en P. C. Steens. De 14-jarige J. V, werd hedenmorgen door de politie naar Rotterdam getransporteerd om te worden gesteld ter beschikking van den officier van justitie ter verdere opzending naar een rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18e jaar. Heden aan de vischmarkt aangevoerd 6 manden schol en tongde prijzen waren voor tong van fl.35 tot f2.80 per koop en schol van >0.40 tot f 1.10 per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. BURGERLIJ K E STAND, ftcboren i 21 April. Gerardus Adrianus Arnoldus, zoon van B. P. Bosman en P. M. Wijzenbroek, Parallehtraat. Overleden j 20 April. Cornells van Meurs, 69 jaar en 8 maanden, Oosisingcl. 21. Al- bertus Johannes Trouwborst, 1 jaar, Bammelaan. 21, Elisabeth Stouten, 69 jaar enl maand, weduwe van IJ. J. Nagelsmit, Roosbeek. Op Zaterdag 1 Mei a.s. zal alhier door Burg. en Weth. worden aanbesteed het onderhoud van de brug in de Oosthavenkade, over de te maken verbinding van de nieuwe met de oude haven. Gisterenavond had alhier een openbare ver gadering plaats in het gebouw der gerefor meerde kerk B, welke was uitgeschreven door de a. r. kiesvereeniging sNederland en Oranje" alhier. De voorzitter opende deze bijeenkomst met gebed, waarna hij de aanwezigen mededeelde dat de heer Seret door ongesteldheid verhin derd was heden avond de op zich genomen taak te vervullen en in zijn plaats zou optreden de heer De Wilde. Blijkbaar uit de betrekkelijk geringe opkomst bad deze verwisseling, reeds voos af bekend, haren invloed doen gelden. Voorts voegde de voorzitter hier nog bij dat dit gebouw niet ge kozen was om aan de vergadering een kerke lijke tint te geven maar in hoofdzaak om finaneieele reden. Aangezien aan het slot der vergadering een collecte aan 'de deur gehouden werd zal de finaneieele zijde der vergadering bij slot van rekening niet erg donker zjjn ge weest. De heer De Wilde begon zijn rede met te wijzen op de groote verdeeldhheid, die bestond onder de verschillende partijen, en hjj beaamde by uitzondering de woorden vanMr. Van Houten n.l. waar die zei, dat er een splgt-ziekteonder de partijen heerschte. Naar Spr's. oordeel bestond die onder de a.-r. partij niet en hij hoopte, dat zij zich daaronder ook niet zou openbaren. Wel was door den heer De Savornio Lohman getracht een fractie te vormen, afgescheiden van de partij-Kuyper, maar daar deze fractie het zelfde program van beginselen huldigt, het program van actie dier partij lof toezwaait, daar, zegt spr., behoort de fractie-Lohman ge heel tot de a.-r. partij. In hoofdzaak bestond de rede des heeren de Wilde in een bestrijding van den Chr. Hist, bond waarvan de hoofden nog al kras onder handen werden genomen. Voorts gaf spr. een beschrijving van den toestand in het begin dezer eeuw toen de men sehen zelfs op één dag naar de kerk en comedie gingeneen toestand waaraan een einde werd gemaakt door het optreden der heeren Schots man, Bilderdijk en Da Costa, die de eerbied voor de Dordtsche synode weer wisten te herstellen. Die drie mannen werden dan ook door spr, genoemd de mannen die de a.-r partij hebben in het leven geroepen, terwijl mr. Groen van Prinsteren, hun leerling, de partij heeft geformeerd en de a,-r. kiesvereenigiogen heeft gesticht. Dr. Kuvper is op dien zelfden weg voortgegaan en heeft om die kiesver- eenigingen een band gelegd door instelling, in 1873 van liet centraal-comilé en dedepuialen vergaderingen wat geschiedde met toestemming van mr. Groen van Prinsteren. De heer De Wilde kwam in zijn bestrijding van den Chr. Hist. Bond vooral op tegen de leuze »voor de Herv. kerk", als bescherming tegen de a.-r. partij die die kerk zou willen afbreken: tegen de leer de openbare school met christelijk onderwijs; tegen de stelling »de bond eert de beginselen van het evangelie van Jezus Christus", omdat die formule zeer rekbaar is. De a.-r. partij daaientegen »eert de eeuwige beginselen van Gods woord". Ook over art. 20 van »ons program" werd door den spr. langdurig stilgestaan en de stiekking van dat artikel door hem voorgesteld als geheel ten gunste van de Herv. kerk. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Droppert, die de opvat ting van den spr. omtrent dat art. 20 bestreed waarop door den heer De Wilde werd geant woord dat reeds door de liberalen, zooais de heer De Koo en anderen, was aangedrongen op de schrapping der staatstraktementen aan predikanten. Naar spr.'s meening moest dus dooi de Herv. kerk hulde worden gebracht aan de a. r. partij voor het opnemen van dat art. 20 in haar program. De vergadering werd met een woord van dank aan den spreker door den voorzitter met gebed gesloten. Gisteren avond had onder leiding van onzen stadgenoot den heer G. M. Mertz het eerste concert plaats van het Maassluische Harmonie gezelschap sConcordia" aldaar. Deze Vereeniging, die eerst den 2 October j.l. vVerd opgericht, mocht tevreden zijn met deze eerste uitvoering. Zij heeft daarmede getoond, met yver te hebben gestudeerd onder de bekwame leiding van haren directeur. In het bgzonder voldeed daarbij de wals- »Sous les lilas." Door den heer M. Groeneveld van hier wer den eenige pianostukken gegeven en deze bekwame pianist wist wederom zich op uit stekende wijze van zijn taak te kwijten. Door het gezelschap weH als laatste num mer gegeven een rnarsch v, n het Wilhelmus door baritons, aithoorns en trombonnes uitste kend tot zijn recht kwam eu waarmede de componist, de heer G. M. Mertz, alle eer behaalde. De avond werd besloten door een zeer ge zellig bal en toen het fatale uur van drie had geslagen en dit volgens politieverordening te Maassluis moest worden gestaakt, konden de meesten nog niet besluiten om reeds naar huis terug te keeren. Vrijdag a. s. des namiddags ten 3 uur zal de afdeeling sViaardingen" der vereeniging ter bevordering van de Nedeilandsche visscherij, alhier in het Verkooplokaai eene vergaderiog houden. Punten van bespreking: Behandeling van de punten van beschrijving voor de Algera. Vergadering te Amsterdam. Vrijdag 7 Mei a. s. zal de heer Jos. M.Ore- lio, opera-zanger uit Amsterdam optreden in een concert, dat dóór het Symphonie-orkest onder leiding van den heer L. P, Gaillard zal worden gegeven. Door den Kerkeraad der Herv. Gem. is be sloten een diaconiehuis te stichten, bestemd voor de verpleging van oude mannen en vrouwen, die daarin ten getale van 30 zouden kunnen worden opgenomen. De plannen voor het nieuwe gebouw zijn reeds ontworpen. Bij de uitgevers Dorsman Odé alhier is verschenen"* de almanak voor de Nooi;dzee- visschers voor 1897. Behalve de gewone zee vaartkundige opgaven en wettelijke voorschrif ten, een kaart van den Nieuwen Waterweg, een van het gat van IJmuiden, een van dat van Nieuwediep, en een tonnenkaartje, bevat de nieuwe druk eenige opgaven, betreflende scheepsverklaring en hulp- en bergloon. Overigens heeft het boekje het gewone aanzien.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2