T <5 Opgehouden. Kunst en Letteren. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. SPORT. Gemengd Kieuws. Laatste Kieuws. Telegrammen. EINANTIEËL, Beurs van Amsterdam. foy, Y i s s c li e r ij. Scheepvaart. - pf Uit Lissabon is bet bericht ontvangen, dat de matroos van het driemastschoenerschip Trede A. van Rossen, bij het laden een slag kreeg met den zwengel van de lier, waardoor hij zoodanig werd gekwetst en bezeerd, dat hij naar het hospitaal moest vervoerd worden. Eer men daar evenwel was aangekomen, was hij overleden. Zijn lijk is Zaterdag te Lissabon ter aarde be steld. Geveilde cn verkochte onroerende goederen. Woensdag 21 April. 1, Een Bouwmanswoning met stalling voor 14 koeien, wagenschuur, paardenstalling en hooizolder, benevens twee huizen, B C, 6a en 6b, in Emous te Ylaardinger-Ambacht, groot 407 vierk, ellen. Geveild voor 11675.— en 1575.te samen f2250.—. Te samen verkocht voor 2250. 2. 13 vierk. roeden, 80 vierk. ellen weiland gelegen aan den Holiërhoekschen weg in den Iloliërhoekschen- en Zouteveenschen Polder te Ylaardinger-Ambacht. Geveild voor f'1300. 2 bunders 72 vierk. roeden wei- en hooiland aan den Parallelweg te Viaardinger-Ambacht verhuurd voor een jaar voor f182-aan M. Moerman. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd22 April. Laurens Kramer en Annetje Verboon. Schoren 22 April. Jacoba, dochter van A ."Boomsma en M. Weitevrede, Achterstraat. Overleden: 21 April. Kornelia Wilhelmina Wisner, oud 66 ja.ien, eclitgenoote van .T. Ball, Ged. Biersloot. Op 15 Mei a.s. zal liet eerste nununer verschijnen van een nieuw maandschrift, De Jonge Gids, ouder redactie van Herman Heijcrmans Jr. Elconore Dusc zal in Juni tien voorstellingen te Parijs geven in de renaissance-schouivburg. waar Surah Bernhardt altijd optreedt. Beroepen: te Meeden, J. H.deMuinckKeizer, te Westcrlec; te Becrbergen, T. Kuiper, te Otterloo te Stiens, H. Post, te Surhuisterveen c. a. Bedankt: voor Zuilickem en Nieuwaal, door J. II. C. H. Mond, te Prinsenland en Dintcloordvoor Botterdam, door A. B. ter Haar Romeny, te Middelburg, Geref. Kerken. Beroepen: te Veere, H. Kuik, te Putten; te Gaastniecr, J. Teves Tzn., te Wetsinge Sauwert. Bedankt: voor Middelbands, W. Bosch, te Vrijhoeven en 's-Grevclduin Capelle. Lager Onderwijs. Door het gewestelijk besfunr van het Nederlandsch onderwijzers genootschap in Zuid-Holland zijn tot gedelegeerden van dat bestuur in de provinciale pensioencommissie in de plaats van de heoren I. Schreuder te Rotterdam en J. Y. Disselkoen te Slie- drecht, die als zoodanig aftreden, benoemd de hecrcn C. W. Valken en J. Kuyk, beiden te's-Gravenhage Over de wegwedstrijd ParijsRoubaix deelt Le Vclo nog mode, Jat Garin, de eerste-prijswinner door L'ordang's val 200 meters voorsprong kreeg. Garin kwam ais eerste aan, maar viel uitgeput van. zijn machine, terwijl Cordang, die 3/s SC1 later de eind streep passeerde, in uitstekende conditie was. „Ongetwijfeld is Cordang zedelijk de winnaar van den wedstrijd," voegt Le Vêlo aan zijn verslag toe. Men verwacht te Parijs veel van Cordang in de 24-u'uiswedstrijd BordeauxParijs in Mei a. s. JEen noodlottig ongeval. De heer Moulijn, predikant te Oorsehot, is Zondag het slachtoffer geworden van een nood lottig ongeluk. Nadat hij zich tot laat in den avond had beziggehouden met de voorbereiding voor de godsdienstoefening van Maandag, heeft hij omstreeks 12 XA uur zyn woning verlaten, wat hij meermalen deed na drukke bezigheden, om zich nog wat te verfrisschen. Waarschijnlijk door de duisternis of door de afgetrokkenheid, waaraan hij in hooge mate leed, misleid, is lig in een vijver geraakt, die te midden van een dennenbosch is gelegeo, en daar verdronken. Een dure drift. Een onbesuisd wielrijder reed op de Sehie- kade te Rotterdam een heer en dame aan met het gevolg, dat laatstgenoemde achterover in het slijk geworpen werd en den heer jas, broek en onderkleederen gescheurd werden en hij schrammen aan een der beenen bekwam. De heer, diep verontwaardigd, trapte de fiets kort en klein. Politie weldra ter plaatse, maakte er den heer attent op, dat hij zijn eigen rechter niet mocht zijn. Vergiftige mosselen. Over het al dan niet nadeelige van het ge bruik van mosselen is vinden wij het volgende In de maanden, waarin geen r voorkomt, verklaart »men" ze ongeschikt, of ook wordt gezegdngebruikt geen mosselen voor de haver in de bellen is". En wat betreft vergiftige mos selen, welke zouden ontstaan door aanwezigheid "van een klein rood krabbetje (erwtekrabbetje van het geslacht Pinnotheres), dat zich in de mantelholte ophoudt, hebben deskundigen ver klaard, dat dit slechts een sprookje is, echter een sprookje, dat in geheel Zeeland in den volksmond voortleeft. Evenwel kan het voorko men van vergiftige mosselen niet ontkend wor den en werkelijk schijnt de giftvorming in den mossel zelf plaats te hebben en dit schijnt te geschieden door roltings-processen in het water. Sommige lieden kunnen volstrekt geen mos- reien eten, al zijn deze ook van de beste quali- teit. Enkalen onder onze kennissen worden na het gebruik van slechts enkele exemplaren mis selijk, worden bloedrood, de huid begint op alle plaatsen op onhoudbare wijze te jeuken en een bijgeroepen geneesheer moest meestal koorts con- stateerende aangetaste beleeft eenige moeilijke uren, maar is dan ook weder volkomen hersteld. Het gebruik van warme melk moet tegen znlke aanvallen probatum zijn, maar nog beter is het, wanneer men tenminste eenmaal al het onaan gename er van heeft ondervonden, zich geheel van het gebruik te onthouden. De werkelijk schadelijke mosselen zijn moei lijk te herkennen; want hoewel ook alhier som migen de na het koken wit wordende mosselen voor vergiftig houden, berust deze veronderstel ling geheel op eene dwaling: de wit wordende zijn de mannelijke mosselen, die men gerust gebruiken kan, maar om zich tegen de vergifti ging van mosselen te vrijwaren, moet men voor het koken die uit den pot houden, welke hunne schalen niet stijf op elkander gesloten houden, daar gapende dood zijn en het gif kunnen bevatten. Eeu begroeid plafond. De Tempseen zeer ernstig blad, doet het volgende bijna ongelooflijke verhaal. Te Parijs is het pleister zoo goedkoop, dat men weinig zorg kan besteden aan de zuiver heid der grondstoffen. Deze nalatigheid was eens aanleiding tot een merkwaardig avon tuurtje. Een dronken vrachtrijder ledigde tusschen zijn zakken pleister bij ongeluk den zak, die zijn paardenvoet- bevatte. De stucadoors, die weinig acht sloegen op het graan, dat met het pleister vermengd was, maakten het meng sel aan en vervaardigden er het plafond mee. Daarna sloten zij de deuren ,'en openden de ramen, om alles gedurende drie weken goed te laten drogen. Toen zij terugkwamen had de warmte van het pleister het graan uit laten komen en we lig doen groeien. Het plafond was in een dicht begroeid graanveld veranderd. liet Nut. Hedenochtend werd te Amsterdam de alge- üieene jaarvergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voortgezet. Met afwijking van den Beschrijvingsbrief werd allereerst behandeld het voorstel van het hoofdbestuur om: a. bij de regeering, onder overlegging van een exemplaar van liet Rapport, te dezer zake door de Maatschappij uitgegeven, aan te dringen op eene spoedige wettelijke regeliDg van het voorbereidend onderwijs in Nederland; 5. eene commissie van bevoegde personen op 't gebied van opvoedkunde en onderwijs te benoemen, die zal samenstellen; 10. een leerplan voor de lagere school in hare drie afdeelingen van voorbereidend-, eigen lijk lager- en voortgezet lager onderwijs, naar ééne methode, gelijk is aangegeven in voor noemd rapport; 2o. leerplannen voor het vormen van ge schikte onderwijskrachten voor eik der drie bovengenoemde afdeelingen der lagere school, waarbij rekening gehouden worde, zoowel met den aard en den omvang der leerstof, welke in elk dezer drie afdeelingen behoort te wor den verwerkt, als met de éénheid van methode, welke bij het geven van dit onderwijs in de drie afdeelingen behoort gevolgd te worden; c. deze .leerplannen, met daarbij behoorende toelichtingen, uit te geven en algemeen, tegen lagen prijs, verkrijgbaar te stellen; d. tot bestrijding van de kosten van een en ander op de begrooting uit te trekken een bedrag van f 1000. 11. a. het hoofdbestuur uit te noodigen, dat het bijeenbrenge een fonds tot bevordering van- het voorbereidende onderwijs in Nederland daartoe de hulp inroepe van vereenigingen en particulierendit fonds zelf beheere b. dat uit dat fonds, onder voorwaarden door het hoofdbestuur vast te stellen, geldelijke steun worde verstrekt aan de departementen of andere vereenigingen, 1. tot het vormen van hulpper soneel in bewaarscholen, en 2. voor kweek scholen voor hoofden van bewaarscholen c. dat, zoo spoedig als dit met het oog op de langs boven beschreven weg na te streven eenheid in de opleiding der onderwijskrachten voor het voorbereidend onderwijs mogelijk is, van wege de Maatschappij jaarlijks te Amster dam gehouden worde een centraal-examen tot het verleenen van een diploma a. als helpster en l. als hoofd van een bewaarschool, af te nemen naar eischen, welke vóóraf in druk voor ieder verkrijgbaar zullen zijn, en door eene commissie van deskundigen, daartoe telken jare door het hoofdbestuur aan te wjjzen; d. dat de kosten van dit centraal-examen mede uit het sub Ha. bedoelde fonds zullen bestreden worden. III, uit de kas der Maatschappij in bovenbe doeld fonds te storten een bedrag van f 1000. Over dit voorstel ontstond vrij wat discussie, waarna het voorstel werd aangenomen. Daarna kwam in behandeling een voorstel van het hoofdbestuur om »op de begrooting te brongen een bedrag svan f400.en dit te stelfen ter beschikking »van het hoofdbestuur, om daaruit, voor zoo sver dit noodig zal blijken, te helpen bestrijden sde kosten verbonden aan sa. het doen vervaardigen en uitgeven van seen kandboeh voor den timmerman *>b. het doen afleggen van proeven van be- ïkwaamheid door ambachtslieden, voor het ver krijgen van een diploma als meester en als sgezel." Ook dit voorstel werd aangenomen. Hierna werd behandeld het voorstel van het departement Bussum, luidende: De algemeene vergadering besluite: »voor de Vereeniging tot opvoeding van shalf-veriveesde, verwaarloosde of verlaten kin- aderen, gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd sbij Koninklijk Besluit dd. 3 Aug. 1894, wordt seen jaarlijkse!) subsidie van f100.ter be sschikking gesteld." Na geringe discussie werd dit voorstel aan genomen. Ten slotte werd behandeld liet voorstel van het hoofdbestuur om aan de ambtenaren en beambten der Maatschappij eene lijfrente of pensioen te garandeeren, waarvoor de maat schappij de premie voor de titularissen zal be talen als personeele toelage. Eene uitvoerige discussie ontstond over dit voorstel. Leiden stelde een motie voor om dit voorstel niet te behandelen. Met overgroote meerderheid verwierp de ver gadering deze motie. Den Haag wilde het voorste! van het Hoofd bestuur aldus geamendeerd zien, dat de Maat schappij f200 zou bijdragen in de premie voor een pensioen voor den secretaris. Dit amendement werd aangenomen. De vergadering werd hierna gesloten. De begrafenis van den groothertog van Mecklenburg-Schwerin heeft gisteren te Lud- wigslust plaats gevonden. Overal in de stad was rouwfloers aangebracht. De Grieksciie kroonprins heeft Larissa ver laten om zich naar het slagveld te begeven. Alle Grieksciie posten aan de grenzen zijn door de Turken vermeesterd. Edhem-pacha rukt op Larissa aan. De Grieken trekken in geregelde orde van Turnova terug. Kolonel Manos heeft Filippiades in bezit ge nomen en er de Grieksche vlag geheschen. Prevesa wordt opnieuw gebombardeerd. Ook "een aanval van de landzijde over Salagur is ophanden. De onderhandelingen over het vertrek der Grieken uit Turkije zijn nog loopende. Griekenland hoopt een langer termijn te kunnen bedingen daar ook de Turksche handels belangen door een overhaast vertrek der Grie ken zeer zou geschaad worden. Eergisteren werd aan de Times uit Meluna geseind, dat de Turken de laatste hoogte, die Turnova beheerscht, genomen hebbenhet Turksche leger rukt op, door cavalerie gedekt de militaire telegraaf loopt tot Meluna. De Standard vernam uit Konstantinopel, dat Edhem-pacha 4000 man versterking heeft ge vraagd. De reserves zullen naar de grens oprukken Een iradé beveelt de vloot een zeeslag te vermijden en onder be&herming der forten te bleven. Volgens een depêche aan de Times uit Athene zijn de Grieksche troepen uitgeput en wordt van uit Larissa op versterking aangedrongen. Reeds zij r* 2500 man van het Atheecsche gar nizoen vertrokken. De mededeeling Vftn de inneming van Damasi is voorbarig geweest. De Grieken trekken tegen die stad op en beschieten haar. De kroonprins berichtte naar Athene, dat hij zijn troepen had samengetrokken en daardoor het afdalen der Turksche troepen in de Thessa- lische vlakte kon beletten. Hij en prins Nicolaas bevinden zich op het slagveld. Twee Grieksche koopvaarders zijn in de Dar- danelien buitgemaakt. Te Konstantinopel verwacht men ernstige wanordelijkheden. LONDEN, 22 April. Aan de Morning Post wordt uit Meluna geseind, dat het geheele Turksche leger gistermorgen is opgerukt na een artilleriegevecht en dat Tirnova tegen den middag genomen is. ATHENE, 22 April. Naar gemeld wordt, werden aan de Turksche zijde bij Prevesa 500 man buiten gevecht gesteld. Na het bombardement van Plalamona is het Oostelijk eskader naar Katerina voortge- stoomd, dat het thans moet bombardeeren. Enkele afgevaardigden seinden uit Larissa aan Delyannis aNaar de meening van de beste officieren is er nog niets verlorende posities door de Tur ken genomen, zijn van ondergeschikt belang, en de moreele toestand der Grieksche troepen is uitstekend. 22 April. STAATSLEENING1IN. Nederland. Celt. Ned. W. Schuld Uonganje. I Ct Oblig. Goudl. 1870 5 Itahe. Insclir. 1802/815 Oostenrijk. Obl. Pap. Mei/Nov5 Zilv. Jan./Juli5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4% Rus'and. Oblig. in goud 18815 Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 dito pes. 12 24000 4 Turkije. Leening 18885 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 18613% dito 1886/1890 31. Schiedam 1895 3 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Hyp. Bk. Pbr4 Holl. Ilyp. Bk. Pbr41/3 Rott. Ilyp. Bank Pdbbr. 4 Westl. Ilyp. Pandbr4 HANDELS- en CULTUUR ONDERNEMINGEN. Cult. Mij. Vorstenlanden Aand, Nederl. llandelmij. resc Deli Cult. Mij. Aand Seliembah. Mij. Aand Mij. t. Expl. Petr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand SPOORWEGLEENINGEN. Holl, IJz. Spoorw. Aand Expl. S.S. Aand Baitische Sporen3 Ath. Top. Volg. C. v. A dito Alg. Hyp. Obl4 Adjust Obl4 Atl. P.ic. C. v. Trustb Cent. Pac. Aand4 Denv. Rio Gr. C. v. A. Fl. Centr en Pen. C. v. A B. v. en A. Ned. Mij. Sub. Belt Railr. Comp Miss. K. en T. C. v. A. ex. 2de Hyp. Obl dito 1ste Hyp. Obl4 dito 2de dito dito4 NV. N. Y. Pens. C. v. A. W. N. Y. Mortg. Bonds 5 T RAM WEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw. Aand. Westl. Stoomtr. Aand LOTEN. Theissloten Oostenrijk Siaatsl. 1854 dito 1860 Boden CrediHoten. Loten Madrid 1868. Turksche Spoorwegloten KOERS VAN HET GELD. Prolongatie 3i/j pCt. Koers van het Geld Beleeng. pCt. Voiige koers. 87 y2 102 821/, 83% 837s 2013/ia 1031/4 57 50y2 81 Va 100 997/8 97 101 101 101 l003/t 5Ws 1411/4 145 425 802 95 108 1003/4 02% 10% 78 %6 435/4 125 g. 7% 9% 51/4 55Va 101/0 80 54 45/3 401/3 213 118 115 128 119% 973/4 31 19% lieden. Laagste koeis. 86-/, 100% 82% 83% S5 20% 30% 102%, 831/, 100 IOO1/4 1 'i5i/i 415 805 91 10S 100 y, 62 ioy18 78 l/a 44 130 g. 7'3/,6 97b 56y2 107/ltt 801/3 4Va 401/2 II0I/4 119% 193/j® Wisselkoersen te Rotterdam. 22 April. Londen kort f 12.08!/s Disc. 21/0 pCt. Parijs n - 48.07% 2 Antwerpen - 47.971/3 3 Pryzen van Coupons. Amsterdam, 22 April. Met. Pap. p. 11.21 21.05 Russen 111 "G ,R. ZilvJan. 21 «21.05 'Russen in Z, R. Engelsche per s 11.60 (Polen p. Zilv. R. Eng. met afhd.1 1.92ï/s Spaansche buitl. Portugeesche Fransche Belgische Oiv. in Reichsm. Hamb.-Russen. 47.00 7.G0 53.80 R22 111 franken p. Juli Spaansche binnl. in piasters Amerik. Do!!. G. Mex. Dollar 1.90 1.25 K 47.00 1.74 2.451/3 1.15 VLAARDINGEN, 22 April. Van de beugussclierij zijn alhier binnengekomen VL 17G Jtlenri en Ella, K. Broek, met 6 ton \1scl1, netto bos f 425 VL 30 Wtjnaniina, II. Iloogendijk, met 3 ton visch, netto bes. p. m. f400. Heden geen afslag. KRALINGSCHE VEER, 21 April. Hedenochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 117 wiuterzal- men, die f, L25 tot f 1.60 per kilo opbrachten, en 1220 elften,The f 1 tot f2.20 per stuk golden. SCHEVENINGEN, 21 April. Door oen logger en een bomschuit werd heden versche visch aangebracht. Van IJ muiden werd gezonden 50 mand zeehanen. De vischprijzen waren: tarbot f7 tot f10, tongen f0.40 tot f0.65, griet f0.75 tot f 1.50 per stuk; schol, binnenlek f4 tot f 4.25, scharren f 2.75 tot 12 90, zeehanen f2.50 tot f4, braad f2.75 tot 3 50 en bolk f2.25 tot f3 per mand. SCHIEDAM, 22 April. Aangekomen: Lovisa, kapt. A. Nielson, van Gothenburg, met gezaagd hout voor F. W. v. d. Eist Co. KONSTANTINOPEL, 18 April. Gepasseerd: s.s. Selbg, van Braila naar Schiedam. MAASSLUIS, 21 April. AangekomenPassat, Aanon- sen. Santa Fê. 22. AmsterdamS. Newyork Burger meister Petersen, S. id. Lovisa. Nielsson, Gothenburg Blanchland, S. Huelva. Vertrokken21. Avocet, S Liverpool Minister Tak van Poortvliet, S. Huil.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3