BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. consul van Italië te kennen gegeven, dat het •wel mogelijk zou zijn, dat de insurgenten de steden aanvielen, die door de internationale detachementen bezet* zijn- Waarom ook niet Kreta is Turksch grond gebied, en niemand kan Yassos een blaam op werpen, dat hij, nu de oorlog is uitgebroken, het eiland geheel in bezit neemt. Op bevel van den gouverneur van het eiland is het wapenbord van het Grieksche consulaat verwijderd. Aanslag op den koning iran Italië. Toen koning Umberto zich gisteren naar de wedrennen begaf, heeft een smidsknecht, Acciarito geheeten, gepoogd den Koning met een dolk te doorsteken. De koning werd niet getroffen. De dader werd gevangen genomen. Hij was zeer opge wonden en verklaarde geen medeplichtigen te hebben. In de stad teruggekeerd, werd de koning hartelijk toegejuicht. Hij moest tot twee keeren toe op het balkon verschijnen. Op vele punten der stad vlagt roen. 's Avonds zou een groote huldebetooging plaats vinden. Gemengde Medcdccllngen. Keizer Wilhelm woonde gisteren te Weenen een dejeuner bij van de officieren van het zevende regiment huzaren, waarvan hij eere kolonel is. In antwoord op een toast van den kolonel, besprak de Keizer de geschiedenis van het regiment en eindigde: 5>Ik hef mijn glas op met den roep: Leve mijn hooge bondgenoot, de hoogste chef van ons leger, Keizer Frans Jozef. Hoera!" Heden is Keizer Wilhelm te Dresden aange komen om den 69sten verjaardag van -Koning Albert van Saksen te vieren. In Kanea wordt de toestand steeds ernstiger. De Mohammedanen zijn van alles ontbloot. Te Kandia bevinden zich 30,000, te Rethymo 10,000, te Sitia 8000 vluchtelingen, die naar Turkije wenschen overgebracht te worden. De .gouverneur weigert dit. Men vreest voor onlusten. De Spaansche Cortez zijn tegen 20 Mei bijeen geroepen. De commissie voor de verdediging der Kaap kolonie heeft aanbevolen eene locale kiijgs- macht te vormen van elf duizend man; verder dienstplicht voor alle blanke mannelijke inge zetenen tusschen achttien en zestig jaar, en sterke vermeerdering van het Britsche garni zoen. Een zes schepen sterk Britsch eskader is te Lourenjo Marquez aangekomen en de rivier opgestoomd; twee schepen bleven op dereede. Ook een Fransch oorlogsschip is aangekomen. Op een vraag van Reuters bureau, waarom dv Engelsche schepen in de Delagoa-baai waren, heeft de Engelsche admiraliteit geantwoord, dat de schepen van admiraal Rawson slechts hun gewonen dienst als slationsschepen ver vulden, De verdere bestemming was aan den admiraal overgelaten en daarvan wist de admi raliteit niets. Ook op den president van Uruguay is een moordaanslag gepleegd. De dader loste een revolverschot op den president, die niet ge troffen werd. De moordenaar is in hechtenis genomen. Bij het uitbreken van den oorlog tusschen Turkije eu Griekenland herinnert de Neder- landsehe regeering alle Nederlanders, en in het bijzonder hen die in de Levant gevestigd zijn, dat zij zich behooren te onthouden van elke handeling die geacht zoude kunnen vvoiden in strijd te zijn met strenge onzijdigheid van Nederland tegenover de oorlogvoerende mogend heden. Het is hun aanbevolen werkelijke blokkades en andere, overeenkomstig het volkenrecht ge bruikelijke, maatregelen der oorlogvoerende mogendheden te eerbiedigen. De regeering waarschuwt hen dat zij slechts dan op hare bescherming of tusschenkomst te hunnen behoeve kunnen rekenen, wanneer zij zich zorgvuldig onthouden van elke schending der neutraliteitsplichten, terwijl zij zich, bij miskenning dier plichten, blootstellen aan schade, moeilijkheden en vervolgingen voor den Neder- laudschen of vreemden rechter. (Sf -Ct.) Dr. Leijds, staatssecretaris van Transvaal, heeft het voornemen tot Augustus te 's-Gra- venhage te verblijven en zich gedurende dien tijd naar eenige Europeesche steden te begeven. Naar men verneemt, zal de heer P. C. Bee- lenkamp, hoofdinspecteur der Holl. IJz. Spoor wegmaatschappij, op 1 Juni na een meer dan 54-jarige dienstvervulling, op zijn verzoek af treden. Congres te Delft. Gisterenavond zijn door het gemeentebestuur van Delft de leden van het aldaar heden en morgen te houden zesde natuur- en genees kundig congres plechtig op het, Raadhuis ont vangen. De burgemeester, de heer F. M. de Yries van Beyst hield een welkomstrede, waar voor de algemeene voorzitter van het congres, de heer J. M. Felders dank zeide. Daarna werd het feest in de Stadsdoele voortgezet. Eene feestcommissie bestaat uit de heeren F. M. de Vries van Heyst, burgemeester, P. W. Pfeiffer, kolonel der artillerie, B. H. Pekelharing, hoogleeraar aan de Polytechnische school, A. Ie Comte, kunstschilder, F. G. Wal ler, directeur der Ned. Gist en Spiritusfabriek, J. II. Waszink, arts, F. A. Brandt, voorzitter van deri Senaat van het Delftsch Studencorps, J. F. de Vogel, oud-voorzitter van dat college. Het Nut. In ons verslag van gisteren over de verga dering van het Nut, staat in kolom 3, regel 3 van boven, aangenomen; dit moet zijn ingetrokken; en wel na aanneming eener motie-Scheveningen, om het belangrijkste deel van het desbetreffende voorstel te doen ver vallen. Schiedam stemde tegen deze motie. De vronw en de verkiezingen. Door den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn is het volgende manifest tot de kiezers gericht: „Een grootsclie taak is u toebetrouwd. „Een dure plicht u opgelegd. „Het heil van volk en Vorstenhuis, in Ncdeiland zoo nauw verbonden, berust in uwe handen. „Bedenkt het wel, voor de welvaart van ons va derland zijt gij aansprakelijk. „Daarom kiest mannen, die in waarheid onze vertegenwoordigers kunnen zijn, die voor recht vaardige wetten zorg dragen „die de vertegenwoordigers kunnen zijn van man nen en vrouwen beiden. „Wij, vrouwen, verlangen niet dezelfde rechten als dc mannen, maar om onze plichten te kunnen volbrengen, verlangen wij dat onze eigen rechten, onze rechten als vrouwen, geëerbiedigd en gehand haafd worden. „De man die do vrouw verlaagt en tot speelbal zijner driften maakt, kan onze vertegenwoordiger niet zijn; die alzoo van den rechten weg afwijkt kan op geen enkel terrein de ware wijsheid bezit ten. „Brengt uwe stem niet op zulk een uit. „Wat wij als vrouwen verlangen, is dat dc vrouw niet langer de pariah der maatschappij zij cn buiten de wet worde gesteld; „dat aan gemeentelijke besturen de bevoegdheid worde ontzegd, om de ontucht te regelen in plaats van haar te bestrijden; „dat huizen van ontucht hij rijkswet worden ver boden „dat het1 onderzoek naar het vaderschap worde toegelaten „dat de vrije beschikking over haar vermogen cn haar verdienste aan de gehuwde vrouw worde gegund „dat de vrouw als getuige in burgerlijke zaken cn als voogdesse als gelijke van den man zal mo gen optreden „in éen woord, dat de vrouw als hulpe van den man, hij zij vader, broeder, echtgenoot of medebur ger, de plaats zal kunnen innemen haar van Gods wege aangewezen. Wij staan huiten de politieke partijenzjj mogen in vele opzichten verschillen; wat wij verlangen moet ieder die het vaderland liefheeft, erkennen als onmisbaar bestanddeel onzer hedendaagsehe maat schappelijke verhoudingen. „Wij richten daarom dit woord aan alle kiezers als individuen, cn aan alle kiesvereenigingen collectief. „Neemt het ter harte en zegt inet onsLeve Oranje en Nederland!" Het manifest draagt de onderteekening van de leden van het hoofdbestuur: douair. Klerck, geb. Van Hogendorp, presidente; bare. T. Mackay, geb. Van Lijnden, vice-presidentomevr. Beelaerts van Blokland, le-secretaressogravin Vau Hogendorp, geb. Gevers Deynoot, 2e-secr.mevr. Wesenhagen, geb. De Bas, tbêsaunère; mevr. Van Reigersberg Veriluys mevr. Hilber, geb. Frangoismevr. Engel- berts, geb. Quarles van Ufford, Maastrichtmej, M. Abbink, Harderwijk. Prins Hendriksticliting. Gistermiddag werd te Amsterdam de verga dering gehouden van de Prins Hendrikstichting, het bekende oord voor oude zeelieden te Eg- mond aan Zee. De heer A. C. Wertheim presideerde. De directeur, de heer G. E. A. van Hall bracht het jaarverslag uit. Het bleek daaruit, dat 21 oude zeelieden voor het eerst opgenomen konden worden, waardoor het getal verpleegden tot 195 klom. De geldmiddelen zijn vrij voldoende, al ging ook het aantal donateurs iets achteruit. In de vacature in het bestuur ontstaan door het overlijden van den heer G. C. van Veen werd voor zien door dc benoeming van mr. H. J. van Ogtrop. - Herkozen werden de heeren J. H. van Ecghen, J. K. Huijzinga cn dr. Th. A. Q'uanjer. Bonz. De vijfde algemeene vergadering dr- vereeniging van Neacrlandsche patroons Boaz zal gehouden wor den op Woensdag 19 cn Donderdag 20 Mei 1897 te Zwolle, in de Buiten Sociëteit bij het station. Op de agenda komt ter behandeling o. a. voor op den eersten dag Verkiezing van vier bestuursleden. Aftredende de heeren A. E. van Kempen, W. Hovy, A. W. Schip pers en A. Dingemans, welke herkiesbaar zijn. Voorlezing concept-statuten Spaar- cn Voorschot bank. Behandeling der genoemde concept-statuten artikelsgewijze. Voortzetting behandeling en vaststelling der sta tuten der Spaar- en Voorschotbank „Boaz". En des Donderdags: Voorlezing van het program van actie. Behandeling van het program van actie. OVERSCHIE, 23 April. Als een bewijs, hoeveel passagiers door de stoombootjes met Paschen ver voerd zijn, kan dienen, dat alleen de Reederij „de Schie" op Paaschmaandag ruim 1400 reizigers heeft vervoerd, OVERSCHIE, 23 April. Door eenige kiezers uit deze gemeente was een oproeping gericht tot de anti-revolutionnaire kiezers alhier om do vergadering te bezoeken, die gisterenavond om 7 uur in de Christelijke School gehouden werd en waarin de heer Bolwijn uit Vlaardingen het programma der anti revolutionaire partij besprak. De vergadering was slecht bezocht, waarschijnlijk kwam dit, doordat eerst het plan bestond Vrijdagavond te vergaderen. KETHEL, 23 April. Gisteren avond was hier een eigenaardige vertooning, een accrobaat en een Pierrot bezochten onze gemeente en gaven op het kruispark, dat door een paar spaarlampen verlicht werd, een voorstelling. Hield de een door zijne krachtige toeren, de ander door zijn geestigheden het publiek een paar nnr aangenaam bezig, beiden konden zich verheugen in een wel voorziene buidel, toen zij zich in het café van den heer Ham terugtrokken, om daar nog eenige goocheltoeren te verrichten. KETHEL 23 Aprii. Alhier wordt ten zeerste, en ook met t»n onrechte, geklaagd over de deernis waardige toestand, waarin zich de rijweg bevindt tusschen de Kethelpcort en de Spieringhoek. ROTTERDAM 23 April. Gisteronavend werd de jaarvergadering gehouden van de Rotterdamsche Diergaarde. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarbij hij wees op de gun stige omstandigheden, welke het vorig jaar voor de diergaarde heeft opgeleverd. Hij wijdt een woord van hulde aan de nagedachtenis van den overleden directeur, den heer A. A. van Bemmelen en leidde voorts den nieuw benoemden directeur, den heer Buttikofer bij de vergadering in. Voorts herinnerde spreker, dat het dit jaar 40 jaar geleden zal zijn, dat de diergaarde werd opge richt. Weinig kon men toen vermoeden, dat dc ver eeniging, toen opgericht, eenmaal zou worden de schoonste parel aan den kroon van Rotterdam. Waar bestuur, aandeelhouders en leden daartoe allen hcoben medegewerkt, noodigde hij allen uit bij voortduring tot den bloei der Diergaarde te blijven samenwerken. De directeur, de heer Buttikofer, bedankte den voorzitter voor de ten zijnen opzichte gesproken woorden en gaf de verzekering, zijn beste krachten te zullen wijdon aan de diergaarde, het pronkjuweel van Rotterdam. Uit het jaarverslag in deze vergadering uitge bracht bleek, dat het afgeloopen jaar bijzonder gun stig is geweest. Het ledental bedroeg op uit. Dcc. 1895 5272 leden. Door bedanken en overlijden vielen af 544 terwijl het daarentegen toegenomen is met 664 nieuwe leden, terwijl de heer P. W. Scheers te Rome tot lid vod verdienste benoemd werd, zoodat de vereeniging op uit. Dcc. '90 telde 3204 gewone leden, 463 donateurs. 245 buitenleden, 6 buiten- donatrices, 801 houders van persoonlijke toegangs kaarten, 66 dito houdsters, 394 zonen van leden, 135 eereleden en 07 leden van verdienste, totaal 5381 leden. Het getal buitenleden verminderde met 50, hoofd zakelijk tengevolge van do wijziging der statuten, waarbij de "gemeenten Hillegersberg, Charlois en Kra lingen verklaard worden tot Rotterdam tc beboeren, zoodat de aldaar woonachtige buitenleden en buiten donateurs, wildeu zij lid der vereeniging blijven, ge noodzaakt werden zich als gewone leden of donatrices tc laten overschrijven waarvan door ruim de helft gebruik gemaakt werd. Niettegenstaande dit belang rijk verlies was het ledental op uit. Dec. 1896 toch nog 109 hooger dan het vorige jaar. Het getal entrees dat genomen werd bedroeg 67284, zijnde 8459 minder dan in 1895, tengevolge van het slechte weder gedurende de kermis. Er wer den voorts 638 maandkaarten genomen, dus 53 meer dan het vorig jaar en 1442 introductiebiljetten of 53 meer. Verder werd de diergaarde gratis bezocht door 7214 leerlingen en verpleegden in godshuizen. Ook de leerlingen van vele scholen buiten de gemeente werd weder kosteloos toegang verleend. Den 9en Juli werd de tuin bezocht door den Chineeschen minister Li Hung Chang. Vele geschenken aan dieren, planten en zaken voor de musea en bibliotheek werden weder ont vangen, terwijl verschillende dieren geboren werden. Aan verschillende dierengebouwen werden tal van verbeteringen aangebracht, terwijl ook dc tuin be langrijke verfraaiingen onderging. De serres werden met eene fraaie vermeerderd, waarin de agaven, caeteeën en boomvaren een geschikte plaats gevon den hebben. De buffetten werden opnieuw verpacht en gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer W. A. Meyor, hotelhouder te Nijmegen. Aan het eind vnn het verslag wordt met groot leedwezen melding gemaakt van het plotseling over lijden van den directeur, den heer A. A. v. Bem melen, „Het heengaan," zegt het verslag, „van den man, die gedurende 30 jaren het directeurschap der diergaarde vervulde en de inrichting gedurende dien tijd tot een grooten bloei heeft zien geraken, waar toe de ijverige man veel bijdroeg, heeft ons veel leed gedaan. Ook velen uwer, die hem van nabij gekend hebben en zijn goede hoedanigheden hebt leeren op prijs stellen, zullen zijn dood zeer betreu ren. Wij houden ons overtuigd, dat zijn nagedach tenis hij u evenals bij ons in herinnering zal blijven." Uit het ondersteuningsfonds werden behalve de ziekengelden, aan 5 personen wckelijksche bijdragen verstrekt. Waar dit fonds versterking behoeft, wordt een beroep op den steun der leden gedaan. Vervolgens werd de rekening en verantwoording door den penningmeester voorgedragen. Daaruit blijkt dat de ontvangsten bedroegen f 157.294.06 of f 606.57 meer dan het vorig jaar. De uitgaven bedroegen f 157.146.28, zoodat het batig slot der exploitatie bedroeg f 147.78. Hiervan werd f120 bestemd voor uitloting van een extra aandeel cn f27.78 op de reserve ge boekt. De kapitaal-rekening bedroog het vorig jaar f 56,726.90. Hiervan zal dit jaar moeten worden afge schreven de kosten van de nieuwe serre f 30,038.20. Hot reservefonds is thans groot f 1316.97. Voor uitloting vanaandeelen is beschikbaar f2500, Dc balans sluit in debet en credit met f 1,059,686.34. Verslag en rekening werden beiden goedgekeurd. Daarna had de verkiezing plaats van 5 bestuurs leden in de plaats van Je periodiek aftredende hee ren A. J. Bicker Caarten, A. de Bloeme, C. H. van Dam, Ch. Moens en A. van Stolk Jzn., die allen herkozen werden, terwijl in de plaats van den heer A. van Ameyden van Dnym Dzn. die bedankt had, gekozen werd de heer J. Verheul Dzn, Nadat voorts nog eene commissie voor het nazien der rekening was benoemd, had de uitloting plaats van 20 aandeden ft f125 ieder. Uitgeloot werden de nos.; 1, 19, 25, 34, 39, 77, 90, 108, 145, 157,218, 289, 319, 374, 378, 397, 411, 444, 505 en 620. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Bij Kon. besluit is de by besl. v. ,-J'. raad d, gem. Amsterdam gedane benoeming v. dr. R. Sissingh t. buitengew. hoogl. a d. gem. Universiteit te Amster dam, bekrachtigd. Bij Kon. besluit is aan C. J. van den Hoorn, op zijn verzoek ecvol ontslag verleend als commies bij het departement van Binnenlandsche zaken. Bij Kon. besluit zijn tot referendaris bij het dep. v. Binnenl. Zaken benoemd A. Belinfante Jr. en l W. E. Scheltus, beiden tha is hoofdcomm. bij genoemd departement Bij Kon. besl. zijn bij het Dep. van Binnenl. Zaken benoemd a. tot hoofdcommies, de com. bij dat Dep. H. J. G. Ewijk en mr. C. Roest; l. tot adj.-com,, de eerste-klerk bij dat Dep. B. C. Weenink. Bij Kon. besluit zijn, de kolonel-intendant J. K. Ub- bens, de luit,-kolonels jhr. W. P. Barrnaart, prov.- adjudant in Limburg, en A. E v. d. Heide, plaats.-com- mandant te Breda, zoomede de majoor. G. A. W. C. baron Van Hemert tot Dingshof en J. H. F. Ritter, plaatselijke commandanten respectievelijk te 's-Herto- genbosch en te Utrecht, op pensioen gesteld, en het bedrag \an het pensioen bepaaldvoor den kolonel intendant Cbbens op f2100, voor de luitenants-kolonels jhr. Barnaart en Van der Heide op f 1800 en voorde majoors baron Van Hemert tot Dingshof en Ritter op f1600 'sjaais. Bij Kon. besluit is aan P. J. van Dijk van Matenesse, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring alhier, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten, mr. D. Lodder, advocaat en procureur bij de ai rond .-rechtbank te Rot terdam, woneude alhier. De commies der telegraphie 2de kl. C. W. Laeyendecker, wordt met 1 Mei a. s. van bet telegraafkantoor te Kralingsche Veer overge plaatst naar het kantoor alhier. Mond- en klauwzeer is geconstateerd bij den veehouder G. J. Witkampf, alhier. Een persoon, zich noemende J. Kuipers en opgerende te wonen aan de Stadhouderskade te Amsteidam, 35 a 40 jaar, lengte middelmatig, knevel, neus groot, gekleed in een wielryders- costuum bestaande uit een bruine broek en een donker manteltje, heeft op 17 Maart j.l. den heer M. W. van der Schalk, penningmeester van de wielrijdersvereeniging sSwift" alhier, onder het voorgeven dat hij te Overschie een kind had aangereden en daarvoor al zijn geld had moeten afgeven, terwijl zijn rijwiel er door gebroken was, bewogen hem f3 te verstrekken voor reisgeld naar Amsterdam, onder belofte dat hij dat bedrag den volgenden dag zou teruggeven per postwissel, waaraan niet is vol daan. Vermoedelijk is deze persoon dezelfde, die vei dacht wordt op gelijke wijze zich te Helder aan oplichting te hebben schuldig ge maakt, waarbij hij gebruik zal hebben gemaakt van een visitekaartje vau den heer Van der Schalk, dat hem door dezen, voor zijn adres, gegeven was. De commissaris van politie te dezer stede verzoekt opsporing en bericht. Heden morgen ten lö'/j ure zou Jan Duime! op zyn verzoek met een spoelingschouw, die in de Schie lag, medevaren. Bij het loopen over de plank stapte hy echter mis, zoodat hij met zijn been terecht kwam in de heete spoeling. Haastig stak hij den gebranden voet in het water en ging naar huis; de lust tot varen scheen te zijn geweken. Gisterenavond aan de vischmarkt aangevoerd 18 manden schot en een partij leng; de prij zen waren voor schol van 25 cent tot 95 cent per koop, leng van fl.25 tot f2.G5 per stuk. Heden aan de vischmarkt aangevoerd, des morgens 23 April, 11 partijen bestaande uit tong, schol en lengde prijzen waren voor tong van af fl.47'/s tot f3.97M per koop, schol van 30 cent tot f 1.20 per koop, leng van f0.75 tot f 2.17M per stuk. Hedenavond 7 uur atslag van leng. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 23 April. NotarisH. W. M. Roelants. I. Een in volle werking zijnde en goed onderhouden branderij, genaamd De Schelde", met meel- en graanzolder (voor 60 last), hoven- bak, kolenplaats en erve, aan de Willemskade no, 15, groot 8 aren en 20 centiaren, f5100. II. Een winkel- en woonhuis met plaatsen erve, aan den Dam no. 16, groot 110 centiaren, f1625. IllVI. Vier aandeelen in de Naamlooze Vennootschap: »de Stoomkorenmolen de West", f50, f60, f60, f60. B U R GE RL IJ K E STAND. Ondertrouwd 22 April. F. P. du Rieu, 33 jaar en G. W. F. van Veeren, 24 jaar. P. J. M. Schoonheyt, 26 jaar en H. B. J. Bomert, 27 jaar. N. Schenkeveld, 23 jaar eu W. A. M. Willemse, 22 jaar. J. P. H. Janse, 27 jaar en M. A. Beukers, 23 jaar. Geboren: 21 April. Piefernella, dochter van P. Hoekveen en A. M. de Vos, Konijnen- buurt. 22. Catharina, dochter van Q. Dries en M. J, van den Berg, Singelkerkstraat Johanna Antonia Maria, dochter van J. J. Schip pers en J. Vorstenbos, Hendrik Gabelstraat, Jannetje Janna, dochter van J. van Bochove en S. Hoogenboom, Kamp. 23. Magcheüna Wilhelmina, dochter van J. Mulder en A. M. van Zanten, Wilhélminaplein.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2