VLJlAKDINGEN. Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hsrv. Kerk. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. EINANTIEEL, Telegrammen. Benrs van Amsterdam. V i s s c li e r ij. Scheepvaart. Overleden: 20 April. Maria Margaretha Anna Micbaelis, oud 1 jaar en 9 maanden, Polderstraat. 21. Hendrik Jacobus van der Roer, oud 29 jaar en 10 maanden, Lange Achterweg. 22. Johannes Goedvolk, oud 64 jaar en 7 maanden, Prinsensteeg. Het stuk van den heer K. S, van der Brugge, dat gedrukt aan de leden van den Raad zal worden toegezonden, en waaromtrent het D. B, bij de Schoolcommissie advies zal inwinnen (zie ons_ raadsverslag van Dinsdag) laten wij hier in zijn geheel volgen: Salarieering der onderwijzeressen in de handwerken. Toon een vijftal jaren geleden de onderwijzeressen en onderwijzers, verbonden aan de openbare lagere scholen alhier, onder meer, wezen op het feit, dat de onderwijzeressen voor han extra-schooltijd de avondschool geen de minsto belooning ontvingen, antwoordde de plaatselijke schoolcommissie op be slisten toon dat de arbeid der onderwijzeres van minder gehalte is, dan die van den onderwijzer en dat zij dus door meerdere uren een tegemoetkoming voor het geringer percentage „geestelijke neerslag" per uur moest leveren. Vandaar, dat de belooning dezelfde f600 kon zijn. Op 't onhoudbare van deze bewering werd natuurlijk met nadruk gewezen, alsmede op 't feit, dat tal van gemeenten, de uren buiten de gewone schooltijden gegeven, afzonderlijk betalen. Wat ik evenwel ga zeggen, raakt 't bovengenoemde slechts zijdelingsja, ik ga verder en 'k wil me op 't standpunt der plaatselijke schoolcommissiever moedelijk ook dat van B. en W, plaatsen en van die verhevenheid een blik naar omlaag in de naaiende en breiende klassen werpen. Do onderwijzeressen op de Kostelooze school en op de Tusscbenschool worden bijgestaan door help sters. Deze dames genieten voor hun hulp een be looning van f 50 aan do Kostelooze school, terwijl twee der drie helpsters aan de Tusscbenschool f 100 ontvangen. Het aautal uren aan de beide inrichtin gen is 't zelfde en de bevoegdheid der dames ook, met hun vijven n.l. niet één acte. Toch zijn er twee uitverkorenen, die dubbele belooning ontvangen. Ter aanvuring van de anderen soms 7 Welke leidende gedachte heeft hier voorgezeten? B. en W. achten !t wenschelijk cn met recht dat voortaan 't onderwijs in de handwerken aan de meisjesschool voor m. u. 1, o. tot heden ouder de gewone schooluren in een afzonderlijke schooltijd zal gegeven worden. Men zou zoo mcenen dat hiervoor, evenals op de andere scholen, de onder wijzeressen zouden aangewezen worden; doch neen, hiervoor zal een helpster, en wel een geëxamineerde, worden aangesteld. B. en W. willen blijkbaar de onbevoegden uit de school weerencn dat ver heugt me. Vooral voor de kostelooze school en tusschenschool zal dat een groote verbetering zijn. De helpster zal een salaris van f100 ontvangen, evenveel als haar twee onbevoegde collega's cn dubbel zooveel als haar drie andere. Naar welken maatstaf is deze belooniug berekend De gezamenlijke schooltijden vullen per week ruim 25 uur. Het salaris van een gewoon onderwijzer is f600 De nieuwe helpster zal 4 uur per week les geven of ongeveer '/c van 25 uur; haar belooning zal daaraan evenredig cn dus >/s van f 600 is f 100, zijn. Als maatstaf voor de belooning is dus het onder wijzerssalaris genomen ook voor de twee onbe voegde helpsters. Hieruit zou men met wat „durf bijna concludee- ren, dat B. en W. den arbeid van een onderwijzeres gelijkstellen met dien van een onderwijzer Of neen, hieruit volgt alleen, dat zij den arbeid van deze cn de twee onbevoegde helpsters gelijkwaardig Btellon met dien van een onderwijzer. De nieuwe helpster en de twee onbevoegde van f100, moeten volgens hun belooning beter werk loveren, dan de in functie zijnde onderwijzeressen. Dit blijkt hieruit lesuren per week gewone sehooltijd 25 avondschool 5 totaal per week 30. De nieuwe helpster zal 4 uren per woek les geven of Vso van den arbeid van een onderwijzeres ver richten; volgens haar salaris zou zij dus Vi» van f600 of f80 mootan genieten. Hiermede hoop ik de bestaande wanorde, die door het nieuwe voorstel nog vermeerderen zal, duidelijk in het licht gesteld te hebben. Dit slechts was mijne bedoeling. Benoemd tot agent van politie 3de klasse W. van der Hoef te Weststellingwerf. Gisterenavond gaf de Christelijk,. Zangver- eeriiging xExcelsior" alhier, directeur de Heer M. Groeneveld, haar tweede uitvoering in dit seizoen. Het programma bestond uit een 10-tal num mers voor Gemengd- en Mannenkoor, Solo voor Piano en Zang. Over het algemeen werden de nummers goed uitgevoerd, en mochten in het bij zonder voldoen nAve verum Corpus" van Mozart, Paaschhymne van Mobach en Vroege Lente van Hauptmann, dat op aanhoudend verlangen gebisseerd werd. Ook de mannenkoren vielen goed in den smaak. De directeur der vereeniging speelde een nummer voor piano dat zoo voldeed, dat men ook hiervan een herhaling verlangde, terwijl Mej. Bruininghuis met hare twee num mers voor zang een flink succes behaalde. Ds. James opende en sloot mat gebed dezen zoo in menig opzicht geslaagden avond. Gisterenmiddag had de landbouwer C. J, alhier, het onge'uk bij het inspannen van zijn paard op de varkensmarkt te Delft, doordien een varken onder het dier liep, waardoor het schrikte, daarvan een gevoelige slag boven het kntebeen te krijgen, waardoor hij onder het paard viel. Door spoedig aldaar aanwezige hulp werd G. J. uit zijn benarde positie verlost en kon hij huiswaarts rijden, waar hij zich evenwel onder geneeskundige behandeling heeft gesteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren 22 April. Willem Felix, zoon van A. Vogler en A. Rank, 'KoricAijk. Overleden: 23 April. Pietertje Brussaard, oud 60 jaren, echtgenoot van J. Breukelman, Am. Hoogvï. straat. Naar men ons seint is de heer J. Haspels heden te Rotterdam overleden. Circus Pfliiging. De volijverige directeur van hot Circus Pfliiging heeft als steeds voor een aangenaam programma, vol afwisseling, zorg gedragen. Over Chretienni, den alom bekenden eompletzanger, behoeft niet veel gezegd te worden. Goede wijn be hoeft geen krans f Iets nieuws en zeer zienswaardigs is het schermen der 16 dames, die smaakvolle en sierlijke exercities ten uitvoer brengen. Nog verdienen vermelding MiBs Lalo op haar bicycle en het Aglo-trio, uitstekende bal-accrobaten. Een bezoek aan bet Circus Pflaging zal zeker niemand teleurstellen. Door dc Rechtbank te Rotterdam zijn gisteren behandeld een drietal zaken tegen personen die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van tclephoon- draad, dat zich bevond aan palen, staande aan den weg tusschen Delfshavcn en Schiedam. In de eerste zaak waren het J. B. W., 16 jaar, borstelmaker, H. J. 18 jaar, varensgezel en B. R., 16 jaar, roeier, allen te Rotterdam. Zij hadden op een dag in de tweede helft van Februari van dit jaar een hoeveel heid van dien draad zich toegeëigend c-n vervolgens te eigen bate verkocht. Volledig bekenden zij dit feit. Het O. M. eisehte voor ieder twee maanden ge vangenisstraf. De tweede zaak be*rof C. D. J., 45 jaar, opper man en J. B. W., j jaar, borstelmaker, beiden aldaar, die op een dag in dc maand December van het vorig jaar zich aan een dergelijken diefstal had den schuldig gemaakt. Ook deze beklaagden beken den. Do tweede had aan zijn medebeklaagde mede gedeeld dat hij wat te verdienen wist, waarop beiden zich naar reeds genoemden weg hebben begeven, een hoeveelheid draad weggenomen, in een zak gedaan en daarna to eigen bate verkocht hebben. Eisch voor den eerste vier maanden, voor den tweede twee maanden gevangenisstraf. De eerste beklaagde vroeg eene genadige straf met het oog op zijne vrouw en zes kinderen. In de derde plaats waren het G. J., 17 jaar, ketel bikker, J. B. W„ 16 jaar, borstelmaker en J. B., 16 jaar, roeier, allen mede aldaar, die zich aan dergelijke wegnamc hadden schuldig gemaakt op 26 Februari. Ook in deze was het ten laste gelegde bewezen. Uit de behandeling dezer drie zaken bleek, dat niet minder dan 166 kilo draad vermist is, wat een groote waarde vertegenwoordigt Eisch voor den eerste drie maanden, voor de beide anderen ieder twee maanden gevangenisstraf. Beroepen: te Genemuiden (toez.), B. J, van Heijningen, te Huizen. Bedankt: voor Exnmwa, door K. van Wijn gaarden, te Nieuw-Amster\ m; voor Doeveren en Gendercn, door A. de Visser, te Herwijnen. Door het class, bestuur van Heusden is provisio neel in zijne bediening geschorst ds. H. Groeneveld te Aalburg. Geref. Kerken. Beroepen: te 's-Gravenhagc, B. P. A, E. Sil- Ievis Smit, te Rotterdamte Baarland, J. H. Spoel, te Alblasserdam. Aangenomen: naar Rhoon, door R.Brouwer, te Stilus. R.-K. Kbbk. Benoemd: tot pastoor te Losser G. Hilborst, kapelaan te Amersfoorttot kapelaan te Amersfoort J. G. Wannet, en tot kapelaan te Maarsen H.N. A. dc Haas. Goedkoops reizen. Aan de deelnemers der bedevaart naar Rome op 3 Mei a.s. zullen op vertoon van legitimatie bewijs retourkaarten tot Rozendaal (grens) worden verstrekt, geldig van 3 Mei tot 14 Mei, tegen betaling van de enkele reis vracht tot Rosendaal (grens). Bij gelegenheid van de internationale ten toonstelling te Brussel zullen vanwege de S. S. met betrekking tot het reizigersverkeer de vol gende maatregelen worden genomen 4o. Zijn van af 1 Mei de bestaande retour- biljetten naai Brussel zonder onderscheid tien dagen geldig. 2o. Worden van af dien datum tot nader orde op de stations, die in rechtstreeksch ver keer met Brussel zijn opgenomen, tweemaal 's weeks en wel des Woensdags en Zaterdags, speciale retourkaarten afgegeven, geldig vier dagen, tegen de enkele reisvracht. Deze zijn voor de heenreis uitsluitend geldig op de trei nen: 1, 5 en 7 resp. op de op die lijnen aan sluitende treinen en voor de terugreis op alle treinen. 3o. Worden door de hoofdstations zooge naamde carnets combinés verkocht. Elk carnet- combiné kost f4.80 en bevat: a. Een bon rechtgevende op eene vermindering van vracht voor de reis tot Brussel en terug, ten bedrage van 30 pc. in de le, 40 pc. in de 2e, en 50 pc. in de 3e klasse, telkens van de dubbele enkele reisvracht. 5. Tien toegangsbewijzen tot de tentoon stelling, de vijf laatste daarvan kunnen des- verlangd te Brussel worden ingewisseld tegen even zoovele loten in de te organiseeren loterij. c. Tien bewijzen rechtgevende op vermin dering van toegangsbewijs tot de op het ten toonstellingsterrein aanwezige vermakelijkheden. Brand ie Botterdam. Tegen halfnegen gisteravond woedde een hevige uitslaande brand in de stallen van den heer Cohen, Goudschenweg te Rotterdam. Daar de zolders vol hooi lagen kreeg het vuur groote uitbreiding en waren de vlammen op verren afstand zichtbaar. De brandslangen moesten langs de belendende pereeelen worden opge trokken en langs daken werd het vuur bekampt. Negen hand- en twee stoomspuiten verleenden hulp en waren eerst na anderhalf uur zoo ver, dat het gevaar geweken kon worden beschouwd. De aanwezige paarden zijn alle gered; de zol ders zijn nagenoeg uitgebrand. Assurantie dekt de schade. Inbraak bij een Hollanisch consul-generaal. Uit Londen meldt men ons, dat aldaar in de afgeloopen week is ingebroken in de woning van den Nederlandschen consul-generaal, den heer H, S. J. Maas. Een der dieven is gepakt en het gestolene is op hem bevonden. Een ontrouw brievenbesteller. Een brievenbesteller te Breda is in verzekerde bewaring genomen wegens het zich toeëigenen van per post verzonden monsters van vanille. Reeds meermalen was het vermoeden gere zen, dat dergelijke dingen niet getrouw werden bezorgd, en nu de zending werd gecontroleerd, liep de ongelukkige, die zich aan deze zaken van geringe waarde vergreep, in de val. Valschheid in authentiek geschrift. De Noordbr. verneemt, dat de secretaris der gemeente D. naar de openbare terechtzitting der arrondissements-rechtbank is verwezen, wegens valschheid in authentiek geschrift. De Daily Chronicle beweert dat de mogend heden terstond tusschenbeide zullen komen, indien de Turken Larissa nemen. De Gaulois verneemt uit Londen, dat de Griekschgezinde, en ten gevolge daarvan de anti-Duitsche, stemming in Enggland toeneemt. Het blad ziet in Fiankrijks apathische poli tiek een gevolg van de vrijwilllige aansluiting der republiek bij Rusland. - De Figaro spreekt ten gunste van een ingrij pen der mogendheden. Griekenland heeft fouten begaan, maar daarom mag Europa nog niet _een onafhankelijk volk door een onverzoenlijken vijand laten vernietigeD. In het belang der mogendheden en der beschaving moeten zjj tusschenbeide komen, ook al heeft dit een reactie te Athene ten gevolge. Ook de Matin meent dat Europa uit eigen beweging tusschenbeide dient te komen. De Rappel, de Intransigeant en de Lanterne meenen, evenals de Figaro, dat alleen Duitsch- land voordeel uit den stand van zaken zal trekken. Van de Duitsche bladen verklaart de Vos- sische Zeitung, dat Duitsehland niet geneigd is een eerste rol in het Oosten te vervullen, noch op te komen voor de belangen eener andere mogendheid. Het behoort zich er toe te bepalen loyaal te haDdelen als middelaar tusschen de andere mogendheden, indien zijn hulp daartoe wordt ingeroepen. Ook andere Duitsche bladen spreken in dien geest. De correspondent der Gaulois te Athene heeft Delyannis geïnterviewd. Deze verklaarde, dat Bulgarije en Griekenland zeker een overeen komst zullen aangaan. Volgens den Weener correspondent van de Standard heeft vorst Ferdinand te Berlijn aan keizer Wilhelm verklaard, dat de zaakgelastigde van Bulgarije te Konstantinopel den Sultan met een mobilisatie der Bulgaarsche troepen had gedreigd. Keizer Wilhelm zou dit bij zijn bezoek te Weenen aan Frans Jozef hebben medegedeeld. Volgens opgave van het Turksche ministerie van oorlog bevonden zich Woensdag 56 batail- lons infanterie, 2 regimeriten cavalerie en 16 batterijen op Grieksch gebied. De lkdam deelt mede, dat Edhem-pacha naar Elassone is teruggekeerd om den opmarsch der troepen te bespoedigen. De Turksche voor hoede zou bij Larissa staan. De persoon, die den aanslag op den koning van Italië pleegde, schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. Gisteravond hadden indrukwekkende mani festaties voor het paleis plaats. Het volk wierp aan het bureau der socialistische Avanti de ruiten in. 's-GRAVENHAGE, 23 April. De minister van buitenlandsche zaken en de leden van het corps diplomatique hebben den Italiaanschen gezant geluk gewenscht met de mislukking van den aanslag op koning Humbert, aan wien door de legatie een telegram van gelukvvensching is gezonden. MELUNA, 22 April 's avonds. Het gevecht is voortgezet om verschillende hoogten die meer in de nabjjheid liggen van Turnavo. 25 April. STAATSLEEN1NGEN. Vorige koers. lieden. Laagste Nederland. pCt koers. Cert Ned. W. Schuld 21/, 86% 86% Hongarije. IOOI/3 Italië. Inschr. 1862/81 5 821/2 Oostenrijk. 837/g 84% Zilv, Jan./Juli5 84 84% Portugal. 201%» 2013/is 30% 30% Rusland. 102 8/13 102% Spanje. 57 50% 561/3 Turkije. 83% PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 18613% 100 dito 1880/189031/3 100 Schiedam 1895 3 97 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Ilyp. Bk. Pbr4 101 Holl. Hyp. Bk. Pbr41/s 101 Rott. Hyp. Bank Pdbbr. 4 101 Westb Hyp. f'andbr4 100% 100% HANDELS- en CULTUUR- ONDERNEMINGEN. Cuit. Alij. Vorstenlanden Aand. 541/g Nederl. Handelmij. resc 1411/4 141% 1451/, 145 Senembah. Alij. Aand 415 422 Alij. t. Expl. Petr.br. Aand. 805 805 91 89 SPOORWEGLEENINGEN. Holl. IJz. Spoorw. Aand 108 IOOI/4 101 Baltische Sporen3 62 10 8/10 10% dito Alg. Hyp. Obl4 78% 78% 44 43% 130 g. 144 g. Cent. Pac. Aand4 7'Vis 7% Denv. R10 Gr. C. v. A 07h 5% B. v. en A. Ned. Mij. Sub. Belt Railr. Comp, 56% 57 Miss. K, en T. C. v. A. ex. 107/u 107/ia 80% 79% 54 54 W. N. Y. Pens. C. v. A 4% 4'%s W. N. Y. Mortg. Bonds5 40% 461%, TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw. Aand. 213 Westi. Stoomtr. Aand 118 LOTEN. Theisslaten 4 115% 115 Oostenrijk Staatsl. 18544 128 119% 119 Vs 97% 31 Turksche Spoorwegloten 3 19% 19% KOERS VAN HET GELD. Prolongatie4 pCt. Koers van het Geld Beleeng. pCt. Wisselkoersen te Rotterdam, 23 April. Londen kort f 12.08% Disc. 2i/3 pCt Parijs, - 48.071/3 m 2 Antwerpen - 47.971/3 3 Prijzen van Coupons. Amsterdam, 23 April. Mot. Pap. p. fl. 21 f 21.05 Bussen in G ,R. Zilv. Jan. 21 21.05 'Russen 111Z. R. Engelsche per 11.60 [Polen p. Zilv. R. Eng. met affid.11.921/a Spaansche buitl. 1.90 1.25 M Portugeesche Franschet 47.60 'Belgische47.60 Div. in Reichsm.58.80 Hamb.-Russen.1.22 in franken p. Juli 47.60 Spaansche binnl. in piasters1.74 Amerik. Doll. G. 2.45 l/a Mex. Dollar 1.15 VLAARDINGEN, 22 April. Van de beugvisscherij zijn binnengekomen VL 107 Jonge Marie, Al. v. d. Berg, met 13 ton vischenl tm!eng;23. VZiiüArie en Frans, J. van Noord, met 15 ton visch en 2 ton leng; FA 179 Petronella KeeltjeJ, Groeneveld, met 13 ton visch en 1 ton leng. 22. Binnengekomen te IJmuiden VL 174 Vooraan D. v. Dorp, met 5 ton iseh, netto bes. f570. Afslag: Zoutevisch f3839, leng f27, woppe f 04, kibbelen f 15.50, bot f29.50, koolvisch f12. KRALINGSCHE VEER, 22 April. Hedenochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 113 winterzal- men, die fl.25 tot fl.CO per 1/3 kilo opbrachten, en 1296 elften, die fl tot f2.25 per stuk golden, en een steur f34 opbracht. SCHEVENINGEN, 22 April. Heden kwamen 15 bom schuit met versche visch aan. De vischprijzen waren: tarbot f2 tot f5, tongen f0.45 tot fO.OO, griet f0.40 tot fl, alles per stuk; schol, binnenlek f3.50 tot f4.50, scharren f2 tot f2.50, braad f2.50 tot 3 75 en bolk f2 tot f3 per mand. SCHIEDAM, 23 April. Aangekomen: Quintus, kapt. P. Boeijing, van Gothenburg, met 409 Al5 hout. Hoogwater te Schiedam. April 24 v.m. 9.43 n.m. 10.20 25 11.01 1 11.44 Hoog te in Al. -f- N. A. P. van het Hoogw. te Hoek-van-Holland. April24v.m. 0.77 Al.; n.m. 0.49 Al. s 25 0.67 0.42

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3